Новите "традиции" в сватбите

  • 56 569
  • 1 036
  •   1
Отговори
# 900
  • SF
  • Мнения: 21 564
Защо, за Бога? Кое налага това цапащо упражнение? Представям си хубава рокля, грим, прическа и всичко това омазано крем и трохи.  Sick

И мене ме отвращава същото. Гримът се прави 1 час, струва поне 100 лева, накрая мъжът ти те омазва и това трябва да е смешно.
Сигурно някакви са се напили яко на тяхната сватба и са се нахранили по този начин, други са решили, че е много смешно и така е тръгнало разпространяването на тази глупост.
Иначе ми харесва идеята, да поднесеш торта на следващата булка или младоженец. Това вече ми се струва мило. Не знам дали е традиционен подход, но бих поднесла парче торта на приятелка.

От вносните традиции ми харесва всичко, което е красиво и естетично, всичко, което привнася красота и изящество към нашия ритуал - цветята в църквите, венчетата, цветята по ръцете на шаферките, огромната красива торта като произведение на изкуството...

Социалистическите сватби вървяха по калъп и там не виждах много от традиционните български ритуали. Естествено нямам предвид да гледам бръсненето на младоженеца, миенето на краката му, веенето на чаршафа... Някои от нашите традиции умишлено са оставени в историята. Просто няма много красота в тях (това е според моя вкус. Ако някоя от вас мисли различно, може да си го сподели, без да напада и да ми обяснява колко съм тъпа. АбсурТ, опитай се да обясниш какво от това, което на мени не ми харесва, на тебе ти е приятно, но като контрапункт, а не с емотиконки и с определения дали аз съм ти приятна.)

# 901
  • Мнения: 5 396
Това с яденето на тортата аз преди 10-ина години го видях във вариант, в който след като се нахраниха взаимно младоженците, булката поднесе първото отрязано за гостите парче на приятелката си, за която мисли че ще се омъжи следваща, а младоженецът даде второто на приятел, за когото подозира същото. Не знам колко стара или нова е тази традиция, факт е, че не съм я виждала на друга сватба.
Ние правихме същото. Не сме се цапали с торта, захранихме се културно с виличка.
Бяхме с изнесен граждански ритуал. Цената беше символична. Говоря за общината, в която попада и с. Марково.

# 902
  • Мнения: 9 460

Иначе ми харесва идеята, да поднесеш торта на следващата булка или младоженец. Това вече ми се струва мило. Не знам дали е традиционен подход, но бих поднесла парче торта на приятелка.


Хубаво е преди това да попиташ и съответната двойка, която "уж" иска да се жени след това. В новите и старите традиции не ми харесва само това, че някои се правят насила. Нагледала съм се на момичета, които не искат да хващат букета, да бъдат, къде убеждавани, къде направо строени в редичката, само защото не са омъжени. На ергени, чудещи се какво правят в редицата за хващане на жартиера. На двойки, насила изкарани пред цялата сватба да си вземат общото парче торта, защото нали те са следващите. Аз съм затворен човек и не обичам да ме карат пред непознати да се изтъпанча, само защото приятелката ми булката е решила, че е мило да ми поднесе пред стотина не толкова познати парче торта и на всеослушание да обяви, че ми е време да се омъжвам. Сватба съм правила, никого насила не съм карала да участва в никакви каузи, игри и обичаи.

Иначе, ако младоженците не искат цветя - няма да им нося и пари за благотворителност няма да пусна. Давам им паричен подарък, от него ТЕ да си да си отделят за каузата си, каквото искат или да купят книжки, играчки и т.н.

# 903
  • Мнения: 21 746
Да, задължително трябва да бъде сигурно, че на "следващите" няма да им е неприятно. За букета също.

# 904
  • SF
  • Мнения: 21 564
Леле... вие какви ужасии сте описали като последици от насилствените ритуали. Голям стрес, голямо нещо се нанася на роднините по тези сватби.
Сигурна съм, че ако някой не иска да се нареди в редичка да хваща букета, няма сила на света, която да го застави. Сватбеният купон се прави за забавление и всякакви "насила" нямат място в такъв ден.

И благодаря за съвета да попитам приятелката дали няма нищо против да я избера и да я оженя за някого, когото АЗ предварително съм си наумила, че искам да се ожени за нея. Не бих се сетила. Иначе задължително бих орезилила някое непознато момиче и бих съсипала отношенията й със съпруга й, като й сервирам торта с някой мой избранник.
Такива дървета не предвиждам да каня на сватбата си.  Нито да съгласувам менюто, мястото, музиката, програмата и изненадите предварително с всеки един поканен, за да не изпада в стресови ситуации и да не отключи заекване в резултат на неприемливите ни идеи и сводничество, на което смятаме да го подложим.  Само дано да не се заженя за някого, който е решил, че иска сватба от 300 човека, защото трудно ще угодим на всеки един.

# 905
  • София
  • Мнения: 30 261
Цитат
Иначе задължително бих орезилила някое непознато момиче и бих съсипала отношенията й със съпруга й, като й сервирам торта с някой мой избранник.
Какъв съпруг, какви 5 лева? Парче торта, според ритуала, който се обсъжда в последните постове, се предлага на необвързани и/ или неженени хора. Преди да тръгнат да правят някакви ритуали, е хубаво поне младоженците да са наясно със смисъла на цялата работа, че иначе ситуацията става малко като при мацката, която гледала рекламата на "Marlboro" с каубоя и си купила кон.

Последна редакция: ср, 26 юли 2017, 04:33 от missence

# 906
  • Мнения: 1 872
Какъв съпруг, какви 5 лева? Парче торта, според ритуала, който се обсъжда в последните постове, се предлага на необвързани и/ или неженени хора. Преди да тръгнат да правят някакви ритуали, е хубаво поне младоженците да са наясно със смисъла на цялата работа, че иначе ситуацията става малко като при мацката, която гледала рекламата на "Marlboro" с каубоя и си купила кон.

Това е вярно. На нашата сватба имаше игра изненада от кумовете: булката да прекара яйце от единия крачол на младоженеца в другия. Ние нищо не знаехме за играта, обаче докато ММ се миел в тоалетната след нея (подплатата ми разказа играта), една от лелите му дошла и здраво го насмела.

# 907
  • SF
  • Мнения: 21 564
Какъв съпруг, какви 5 лева? Парче торта, според ритуала, който се обсъжда в последните постове, се предлага на необвързани и/ или неженени хора. Преди да тръгнат да правят някакви ритуали, е хубаво поне младоженците да са наясно със смисъла на цялата работа, че иначе ситуацията става малко като при мацката, която гледала рекламата на "Marlboro" с каубоя и си купила кон.

Аз не разбрах сравнението. Би ли го обяснила?
Какво става, ако младоженците направят на сватбата си нещо, което намират за забавно, но не са наясно и не са проследили причините за възникването на такъв обичай?
Наистина ли вярваш, че ако булка даде парче торта на някого, той ще се ожени или ще го изяде "насила"?
Аз не допускам, че това води до някакви сътресения.
Въобще, смяташ ли, че във всички случаи и ситуации в живота сни, когато правим нещо, сме чак толкова добре подготвени теоретически?

# 908
  • Мнения: X
Малдини, не разбрах каква е тази малоумна идея на кумовете. Булката взема яйце, навира го в панталона на младоженеца и после изгубих нишката...Е@аси!

# 909
  • Мнения: 1 872
Малдини, не разбрах каква е тази малоумна идея на кумовете. Булката взема яйце, навира го в панталона на младоженеца и после изгубих нишката...Е@аси!

Яйцето е варено (макар че гостите и младоженеца си мислят, че е сурово). Булката трябва да покаже колко е сръчна като го вкара в левия крачол на младоженеца (откъм стъпалото), прекара го по протежението на левия му крачол до чатала и после по протежението на десния крачол, за да го изкара през десния крачол (откъм стапалото) ЗДРАВО. Аз не се справих, счупих яйцето и сериозно омазах ММ.

# 910
  • Мнения: X
Това за вътрешносемейна лигавня или за купон в кръга на близки приятели ми е ОК. Но за сватба, пфффф. Но след като на вас ви е харесало, ОК.

# 911
  • Мнения: 1 872
Не казвам, че ни е харесало. И ние бяхме изненадани леко неприятно. Ама сами сме си виновни, че не дадохме по точни указания на кумовете с какъв тип игри сме ОК и с какъв не сме.

# 912
  • Мнения: X
Нищо. Леко сте се разминали. Поне яйцето не е било сурово.  Laughing

# 913
  • Мнения: 21 746
А какъв е смисловият подтекст на този, хм, ритуал, с яйцето? Какво символизира?

Нема начин просто някой да ме накара да направя такова нещо, Малдини, ти си герой.

# 914
  • София
  • Мнения: 30 261
Какъв съпруг, какви 5 лева? Парче торта, според ритуала, който се обсъжда в последните постове, се предлага на необвързани и/ или неженени хора. Преди да тръгнат да правят някакви ритуали, е хубаво поне младоженците да са наясно със смисъла на цялата работа, че иначе ситуацията става малко като при мацката, която гледала рекламата на "Marlboro" с каубоя и си купила кон.

Аз не разбрах сравнението. Би ли го обяснила?
Скрит текст:
Какво става, ако младоженците направят на сватбата си нещо, което намират за забавно, но не са наясно и не са проследили причините за възникването на такъв обичай?
Наистина ли вярваш, че ако булка даде парче торта на някого, той ще се ожени или ще го изяде "насила"?
Аз не допускам, че това води до някакви сътресения.
Въобще, смяташ ли, че във всички случаи и ситуации в живота сни, когато правим нещо, сме чак толкова добре подготвени теоретически?
То стана ясно, че не си разбрала.

***
maldini88, аз на твое място бих отказала, честно. Отделно, че изобщо не виждам ММ в подобна ситуация. Понякога се чудя какви неща намират хората за забавни. Това с яйцето го намирам за оше по-..... от навирането под полата на булкатата за жартиера.
Пропуск е, че не сте обсъдили тези неща предварително. Ние се бяхме разбрали с кумове и родители за ритуалите, за да няма (не)приятно изненадани.

Iris04, не знам защо, но някои хора намират за забавни игрите точно с някакъв подтест и то точно на сватба. Сякаш си умират от кеф да поставят младоженците в ситуация, в която да си бъркат тук-там. Никога не съм го разбирала.

Общи условия

Активация на акаунт