Новите "традиции" в сватбите

  • 56 505
  • 1 036
  •   1
Отговори
# 885
  • Мнения: 21 609
Много хубаво, че има такова разнообразие в ритуала. На последната сватба, на която бяхме канени не ходихме на подписването - младоженците са подписали в тесен кръг, може и друг ден, знам ли. Имаше венчавка - в църква, и ресторант, в който имаше някакъв ритуал с питка.
А на предишната пък бяхме само на гражданския ритуал - доста скучен, от стария модел... А на по-предишната пък всичко беше на куп - селска църква, граждански ритуал в общината - в много красива зала с дърворезби, и празник на една поляна с естрада и малък ресторант на един баир над селото. Много хубаво беше.

# 886
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 884
Потвърждавам, че в Пловдив изнесеният ритуал не е бутафорен. Младоженците се подписаха в регистъра, връчиха им акта за граждански брак. Регистърът бе донесен с полицейска кола и след това върнат в общината.

# 887
  • София
  • Мнения: 30 206
Какво ще кажете за сватбата в "Арбанаси"? 4500 гости.

# 888
  • Мнения: 11 972
Какво ще кажете за сватбата в "Арбанаси"? 4500 гости.

Изглеждаше атрактивно, но не схващам замисъла. Не вярвам всичките 4500 гости да са близки на младоженците, не мога да си представя как наистина биха усетили празникът като личен. По-скоро приличаше на събор, отколкото на сватба.

# 889
  • Мнения: 25 760
Е, замисълът не е ли да влязат в рекордите на Гинес?  Grinning

# 890
  • Мнения: 2 111
Потвърждавам, че в Пловдив изнесеният ритуал не е бутафорен. Младоженците се подписаха в регистъра, връчиха им акта за граждански брак. Регистърът бе донесен с полицейска кола и след това върнат в общината.

В Разлог, където се женихме ние също е автентичен. Не сме доплащали за услугата, дамата от гражданското (страхотна жена!) ни обясни, че с подходяща аргументация изключения се правят. В нашия случай обяснението беше нещо от сорта, че сме международна сватба (мъжът ми не е българин), насърчаваме туризма и не знам какво още.  Simple Smile

Никой не е охранявал книгата, един приятел на мъжът ми отиде да вземе жената барабар с книгата в уречения ден и да я докара в комплекса между Банско и Разлог. След почерпката ги върнахме по същия ред.

Иначе аз нерядко съм била свидетел на сватби, а и на детски рождени дни, кръщенки и други радостни обреди на фона на плажуващи или припичащи се на хотелския басейн гости.

# 891
  • Мнения: 1 454
Наскоро разбрах, че годениците хапват след младоженците от тортата.Тоест след като новобрачните отрежат тортата и хапнат, викат всички годеници и те да опитат?

# 892
  • София
  • Мнения: 16 211
Младоженците разрязват тортата и се хранят един друг без прибори с едно парче от една чиния (много е смешно и цапащо), после канят двойките без брак от гостите  да се нахранят и те без прибори. Това не е ново, поне от 10на години насам го правят по сватби.

# 893
  • София
  • Мнения: 30 206
Това цапане с тортата пак е някаква традиция, която е внесена отвън. Тортата я ползвахме за десерт, хапнаха всички гости, но с прибори. Иначе по сватби съм виждала подобен ритуал с ядене с ръце, мазане на гости и т.н.

# 894
  • Мнения: 2 111
Това с яденето на тортата аз преди 10-ина години го видях във вариант, в който след като се нахраниха взаимно младоженците, булката поднесе първото отрязано за гостите парче на приятелката си, за която мисли че ще се омъжи следваща, а младоженецът даде второто на приятел, за когото подозира същото. Не знам колко стара или нова е тази традиция, факт е, че не съм я виждала на друга сватба.

# 895
  • София
  • Мнения: 6 206
Това с яденето на тортата аз преди 10-ина години го видях във вариант, в който след като се нахраниха взаимно младоженците, булката поднесе първото отрязано за гостите парче на приятелката си, за която мисли че ще се омъжи следваща, а младоженецът даде второто на приятел, за когото подозира същото. Не знам колко стара или нова е тази традиция, факт е, че не съм я виждала на друга сватба.
2002 г. бях кума на сватбата на приятелка. Изненада ме с парчето торта. Не знаех за това.
Но пък и на нейната сватба се запознах с мъжа, с който живея и до днес (брак така и не сме сключили още), та при мен явно е подействало Wink

# 896
  • Мнения: X
Младоженците разрязват тортата и се хранят един друг без прибори с едно парче от една чиния (много е смешно и цапащо)...
Защо, за Бога? Кое налага това цапащо упражнение? Представям си хубава рокля, грим, прическа и всичко това омазано крем и трохи.  Sick

# 897
  • София
  • Мнения: 24 839
Младоженците разрязват тортата и се хранят един друг без прибори с едно парче от една чиния (много е смешно и цапащо), после канят двойките без брак от гостите  да се нахранят и те без прибори. Това не е ново, поне от 10на години насам го правят по сватби.

Това цапане с тортата, че и замеряне, го гледам по TLC, когато дават циганските им сватби.

# 898
  • София
  • Мнения: 30 206
Младоженците разрязват тортата и се хранят един друг без прибори с едно парче от една чиния (много е смешно и цапащо)...
Защо, за Бога? Кое налага това цапащо упражнение? Представям си хубава рокля, грим, прическа и всичко това омазано крем и трохи.  Sick
Намира се за забавно. До младоженци е. Няма лошо. На нашата сватба нямаше подобна цапаница. Нито аз си се спредставям с оклепана прическа, рокля и лице, още по-малко ММ. И кумовете нямаше да са във възторг, ако им бяхме спретнали такава "изненада".

Аз съм виждала всякакви варианти- цапаници, хранене на кумовете без прибори, хранене на необвързани млади хора по двойки, състезания, вързани очи и т.н.

# 899
  • София
  • Мнения: 16 211
Дъщеря ми е и зетя изобщо не се оцапаха на тяхната сватба, "захранваха" се с пръсти внимателно, та нямаше оплескани гримове и поразени дрехи.

Не знам откъде идва тази традиция, нямам спомен да съм я виждала по филми.

Общи условия

Активация на акаунт