Новите "традиции" в сватбите

  • 56 530
  • 1 036
  •   1
Отговори
# 990
  • Мнения: 2 111
Кафе с Канела, това няма общо с младоженците, поне на нашата сватба със сигурност. След гражданския ни ритуал беше пълно с "фотографи" , които просто си стоят там и те нападат като папараци.

В БГ може и да е така, аз говоря за МК, където съм била на 5-6 сватби и всеки път това е било дело на официално наетия да заснеме сватбата фотограф. Снимките се случват на входа на ресторанта, при пристигане на гостите, обикновено в специално изградена за целта беседка - застават младоженците, до тях се нареждат там двойката/тройката или колкото гости се падат и позират за снимка. Снимат се, после същият този фотограф и "асистенка Ненка" обикалят по масите със снимките.

# 991
  • Пловдив
  • Мнения: 5 156
Това не бих го допуснала. Не стига, че хората са отделили време и средства да присъстват на сватбата ми, ами остава и да им взимам пари за снимка с безценния ми лик.

# 992
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Ами тъпотия, друго не мога да кажа. Хонорарът на фотографите за събитие от рода на сватба не евтино удоволствие в никакъв случай. Трудът им е добре заплатен, а гостите получават от младоженците  фотографиите от сватбата.

# 993
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 873
При въпросната сватба, с която дадох пример,  снимките, които се продаваха бяха само с гостите - фотографът щракна всички по масите - портретни снимки  Peace Което пак си е грозно, ама ..

# 994
  • Мнения: 2 111
Това с отделното снимане на гостите също го имаше на 1-2 от въпросните сватби. Минава фотографът и снима по масите или разни двойки танцуващи блус и после ги пробутва  барабар с "младоженската снимка".

# 995
  • София
  • Мнения: 16 214
Покрай разказа за сватбата на хореографа се сетих как случйно минахме покрай група 50на  "сватбари" на старото пристанище в Марсилия в края на август миналата година (бяха спрели в основата на едни дълги стълби до нещо като тунел). Всички гости-мъже бяха с бели ризи с дълги ръкави, жълти копринени папионки и черни панталони до коленете (вкл.  младоженеца). Пееха хорово. Но как пееха...истинска опера. Булката беше със семпла бяла рокля до колене и жълта кордела на главата - като излезнала от филм от 50-те. Както се сещате, около сватбарите се образува втори кордон от туристи като нас, застинали очаровани, поне 30 минути сме стояли да слушаме.

# 996
  • София
  • Мнения: 30 210
На сватба във Варна  Peace
Първо пред ритуалната зала се мотаят фотографи, които като излезеш от залата вече те чакат с готовата снимка  Mr. Green После фотографът на младоженците в началото щракна портретни снимки на гостите и след 1-2 часа ги донесе проявени, ако някой иска да си закупи   Wink
Нямам идея беше ли осъдено предварително с младоженците  Peace
Фотографите пред ритулна зала и пред църквата няма как да ги спреш, но за фотографът на младоженците не съм съгласна. Това си е задължение на младоженците и въпрос на уговорки. Никаква продажба на снимки, никакво обикаляне на масите както от него, така и от външни лица (последното се договаря с управителя на ресторанта). Просто младоженците пропускат да регламентират тези ситуации и се получават неприятни изненади.

# 997
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 873
Честно казано, ако не ми се беше случвало, въобще нямаше да се сетя, че е възможен такъв вариант и съответно не бих го дискутирала.   Peace
Та предполагам, че е възможно и младоженците да не са били на ясно.

# 998
  • София
  • Мнения: 30 210
Честно казано, ако не ми се беше случвало, въобще нямаше да се сетя, че е възможен такъв вариант и съответно не бих го дискутирала.   Peace
Та предполагам, че е възможно и младоженците да не са били на ясно.

Ние при разговор с управителя уточнихме тези неща като самият той ни подсещаше за подробности. Отделно на няколко сватби го бяхме видяли и категорично бяхме против някой да притеснява гостите ни в ресторанта. Външни лица не се допускаха. По същият начин се уговорихме с DJ за музиката и предоставянето на микрофона, макар че едва ли някой щеше да го поиска, нямаше изненадани гости с игри и с кумовете бяхме уточнили всичко предварително. Получи се страхотен купон, гостите и ние се чувствахме спокойни и в настроение. В крайна сметка сме се събрали да се повеселим, а не да се притесняваме взаимно.
Сега се сещам, че бяхме уговорили предварително и въпроса с допълнителната консумация, защото присъствахме на лятна сватба, на която на всяка маса имаше по 2 бутилки от 1,5л. мин. вода и после поръчваш за своя сметка. Изключително неприятна ситуация. Отделно, че не приветствам наличието на големи пластмасови бутилки по масите, ама това е друга тема.

# 999
  • Мнения: 3 784
Няма и как съвсем да се настанят всички по познанство. При нас така се получи с част от гостите, но гледахме да има нещо сходно между хората -професия, тип хора... Понякога няма начин.
Именно, защото настаняването на напълно непознати на една маса и то с цел соц. контакти, може да има обратен ефект.

Да, аз това имах предвид. Мислех си, че за гостите ще е най-приятно да са настанени по признак общи интереси, професии, сходни характери, а не по признак "чичо ми със синовете му, снахите и внуците на тази маса" и "приятелите от университета - тук, приятелите от работа - там". По-трудно е да се постараеш да ги окомплектоваш по първия начин, а щом за хората е неприятно, излиза, че е и безсмислено.

Цитат
Аз мисля, че по-контактните и отворените за нови запознанства и сами ще се ориентират и ще се запознаят с други гости. Няма смисъл от това разпределение  на масите. Тържеството не е свързано само с храната. Може и по време на танци да се запознаят.
Аз не мисля, че хората биха тръгнали като цветарки по чуждите маси с непознати, нито пък че ще се разговарят насред дансинга. Поне аз не бих. А с тези, с които ме бяха сложили на маса, по съвсем естествен начин имахме възможност да се поопознаем и да си изкараме много приятно.

На сватба с едночасов уелкъм дринк всеки гравитираше около хората, с които се знае отпреди.

Цитат
И в тоя ред на мисли и предвид последно обсъжданата тема- тръгвали сме си от сватба преди години,  точно заради разпределението- бяха ни настанили ... точно до ръба на басейн.....,бяхме с току що проходило дете/ и бяхме потвърдили, че ще сме с него, защото нямаше как да го оставим/. Та, бабите го нападнаха да го закачат.....синковеца пък хем се дърпаше от тях, че не ги познаваше.....хем през цялото време дърпаше към водичката и след около час просто си дадохме подаръка, извинихме се и  си тръгнахме. Още не ми говорят младоженците.

Ужас! Би трябвало вие да не им говорите, ако е въпрос кой има по-голямо основание да влиза в роля на детскоградинец.

Поста на Мишенце ме накара да се замисля, че традиционните сватбени ритуали явно под някаква форма все включват бой, размяна на пари, които накрая са за фонд "Младо семейство" и размяна на дарове между гости и младоженци.

# 1 000
  • София
  • Мнения: 30 210
....

Поста на Мишенце ме накара да се замисля, че традиционните сватбени ритуали явно под някаква форма все включват бой, размяна на пари, които накрая са за фонд "Младо семейство" и размяна на дарове между гости и младоженци.
Бой ли? Какъв бой? Не съм споменавала за бой. Rolling Eyes
Ако имаш предвид сватбата с италианеца, не се наемам да кажа, дали това с вратовръзката е някаква традиция, която присъства на всички италиански сватби. Бой не е имало. Двамата го хванаха за раменете, наведоха го към земята, събориха го и други му дръпнаха вратовръзката. За нас беше изненада, защото няколко секунди не се ориентирахме какво става. Италианците си се бяха наредили край дансинга и явно очакваха този момент, защото се смееха и пляскаха.

# 1 001
  • Мнения: 3 784
Не буквално, затова написах "под някаква форма", символика на бой. Както с българското бутане на вратата, наужким.

# 1 002
  • София
  • Мнения: 30 210
Не буквално, затова написах "под някаква форма", символика на бой. Както с българското бутане на вратата, наужким.
Не съм се сетила да го разглеждам като вид бой, но тази гледна точка е интересна. Това ме подсеща, че мога да попитам при следващото ни виждане за символиката на това събаряне и сваляне на вратовръзката.

# 1 003
  • Мнения: 3 784
Може и да не е, просто ми хрумна, покрай едно клипче с класическа сватба, на което обаче гостите маори решават да изненадат булката с традиционен маорски ритуал, който също ми прилича на символичен бой - https://www.youtube.com/watch?v=QUbx-AcDgXo

Та си помислих, че явно в повечето култури младоженецът трябва да мине през някакво изпитание/борба, няма да се сдобие с жена лесно.  Laughing

# 1 004
  • София
  • Мнения: 30 210
....

Та си помислих, че явно в повечето култури младоженецът трябва да мине през някакво изпитание/борба, няма да се сдобие с жена лесно.  Laughing
Може и така да е.

Общи условия

Активация на акаунт