Новите "традиции" в сватбите

  • 56 547
  • 1 036
  •   1
Отговори
# 1 005
  • София
  • Мнения: 24 839

Та си помислих, че явно в повечето култури младоженецът трябва да мине през някакво изпитание/борба, няма да се сдобие с жена лесно.  Laughing

Разбира се, че това е в основата- жената е била ухажваната, исканата от баща и рода, и е трябвало да я заслужава юнакът.
Да се пребори, за да я има.  Simple Smile

Не е като сега- живеят заедно от втория ден и ако решат да се оженят, младоженекЯТ да го мързи да я прибере от къщата на родителите ѝ.
Щото, то нямало вече смисъл. Mr. Green

# 1 006
  • Мнения: 13 830
Ами нали трябва да покаже, че е мъж Joy

# 1 007
  • Мнения: 3 784
Ами в днешно време все повече хора живеят на място, различно от родното им и когато сватбата също е там, не е приложимо да ходят до дома на родителите, отстоящ на няколко хиляди километра, примерно. Но ако държат булката и младоженецът да са разделени в предсватбената нощ, винаги може да се организира. Едни приятели точно така направиха - живееха в родното място на булката, обаче сватбата беше в родното място на младоженеца, съответно преди сватбата булката беше настанена в дома на девера си и младоженецът отиде да я вземе оттам. Не си спомням, обаче, дали имаше символичен "отпор", май не.

# 1 008
  • Мнения: 1 872
Кафе с Канела, това няма общо с младоженците, поне на нашата сватба със сигурност. След гражданския ни ритуал беше пълно с "фотографи" , които просто си стоят там и те нападат като папараци. Та няколко пъти ги помолихме да ни оставят намира и да се отдръпнат и т.н., но те са изключително нагли и безпардонни.  Да не казвам, че са ни прецакали не малко снимки от нашия фотограф, защото нарочно се бутат в кадъра изневиделица и на прекрасни снимки имаме части от шкембета, противни физиономии, ръце, задници...
После в ресторанта видях, че няколко човека носеха снимки и като разбрах какво се е случило полудях. Абсолютно отвратително, но аз нямах идея за това, докато се е случвало. Мизерници.

И при нас имаше от тия навлеци. Докато успеем да излезем на улицата след снимките и поздравленията, снимките се бяха разпродали. Ако ги бях видяла по-рано, нямаше да дам на никой да си купи. Хем плащаме сериозни пари на фотограф, хем някоя баба или дядо са дали пари за скапани снимки.

Живот и здраве, на есен като изписваме бебчо, ще пратя брат ми да 'прочисти' преди да излезем (има от тия пирани и по изписванията).

Последна редакция: пт, 28 юли 2017, 15:51 от maldini88

# 1 009
  • SF
  • Мнения: 21 564
Какво е това, откупуване на снимките, Есме?


Вече сте го обсъждали, но на френските сватби това е много популярно.
Напомня малко на практиката от увеселителните паркове, където ви щракват с Мики Маус или докато сте на влакчето и на излизане можете да си купите кадъра. Наемат се 1 или 2 официални фотографи, които отвеждат младоженците на фотосесия - старинен замък, езеро, площад.. И правят наистина разкошни професионални снимки. Дори и не толкова красивите изглеждат като модели на тях. Снимат булката още от сутринта докато я гримират, правят й косата, обличат я, изпращат я, колата, масите, гостите - всичко!
Когато тържеството е към края, снимките в голям формат А4 се подреждат в едни табла и се закачват на изхода на ресторанта или залата - получава се като изложба, на която творбите се продават. Всички снимки са подредени в албуми, които разглеждаш и поръчваш. Това са стотици снимки и за 5-10 евро всяка, зависи от формАта, а има и някакви отстъпки за бройка. Можеш да си купиш кадър, който ти харесва - портрет на семейството,  на децата на сестра ти, собствена с младоженците... Не можеш да си представиш какви пари се правят от това нещо. Но според мен това са си договорки с фотографите. Сесията се плаща, а останалото, предполагам, че е на "каквото успее да си продаде". И успяват! Хората много купуват. По-близките може да си тръгнат и с по 10 кадъра, а може и цял албум или книга - албум от 6-10 дебели картонени страници със снимки на младоженците и по-интересните момемнти, с имената, датите, нещо друго, ако трябва да се напише, ако имат дете и така нататък.
Аз съм си купувала снимка на младоженците само, без да ме има на нея, както и такива, но и такива с мен.
Вече са започнали да качват  снимките на ниска резолюция в интернет и който иска, може да си купи в голям размер.
Скрит текст:
Между другото тук това се прави дори и на спортни състезания. Професионален фотограф те снимка и след състезанието на една масичка продава - 5 лева у нас, 5 евро в чужбина. Диск с всички снимки - 40 лева (примерно).

И още нещо, но откакто всички имат смартфони, вече не знам дали се прави.
Преди време на всяка маса поставяха по един от тези еднократните фотоапарати, за да се снимат гостите сами. Това са едни 36 много тъпи кадъра, на които един киха, друг яде, трети пие, четвърти гледа в деколтето на жената до него.... Проявяването им на хартия струва много пари и почти нищо не става за спомен. Но въпреки лошия пример, задължително се оставяха на масите фотоапарати.

Кутийките с бонбонките са много популярни. На една гръцка сватба бяха от истинско сребро, точно по 5 бели бонбончета, увити в тюл. Още си я пазя и си държа в нея пръстени. На италианската сватба бяха малки сини кадифени кутийки с жабка от камък върху нея, защото младоженците се наричаха "жабче".

# 1 010
  • София
  • Мнения: 30 253
Напоследък чувам за нова традиция т.нар. сватбен сайт, който се прави преди да се раздадат поканите и е посочен в тях. В този сайт младоженците се "запознават" с гостите. Пишат за себе си, за връзката, за предложението, за годежа, за подготовката на сватбата, за подаръците, за сценария на самия ден (час по час), за местоположението на ресторанта, за менюто и т.н.

# 1 011
  • Мнения: 21 738
Щом им харесва. Виждам, че се е превърнало в цяла индустрия. Нещо средно между детско парти и еротично шоу.

Досега съм била само на по-семействено насочени сватби от обикновен тип.

# 1 012
  • Мнения: 13 830
Напоследък чувам за нова традиция т.нар. сватбен сайт, който...
При наличието на интернет, фейсбук и всички други днешни възможности за комуникация, защо не! Преди са ползвали телефон, още по-преди поща, писма и телеграми. Виждала съм подобен сайт - стига да е направен добре, може да бъде много полезен и забавен Peace

# 1 013
  • Мнения: 2 157
За сватбата си мои близки си бяха направили ФБ група или събитие (не помня точно). Вътре се доуточняваха детайли по сватбата с всички, които имаха ФБ акаунт. Имаше си и официални покани, но удобството на мигновената комуникация си е незаменимо.

# 1 014
  • София
  • Мнения: 30 253
Наблюдавам, че цялата организация им отнема повече от година, което предвид шоуто, което се прави, е напълно нормално.
Сега чувам и за друга новост- наемат хореограф, който да им "сглоби" първи сватбен танц и репетират с месеци. Отделно със сватбена агенция се репетират ритуалите, речите, измислят си стихотворения, клетви, рецитират, пеят един на друг и т.н.. Наистина става цяла индустрия.

# 1 015
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
То Е станало цяла индустрия. Бизнесът е много сериозен, но аз съм на мнение, че страхотна сватба можеш да си организираш и сам за нула време. Разбира се, който го влече има избор, а и хората с агенции трябва да се хранят от нещо.
На последната сватба, на която бяхме канени миналата есен поканата беше електронна и имаха сватбен сайт. За моминското парти на булката също имаше отделна група за поканените. Поканата беше музикална и весела, а моминското парти впечатляващо и се вижда, че много се бяха забавлявали. В самата група бяха много активни и се споделяха и обсъждаха подробности.
Приветствам всякакви хрумки, стига да не са откровени простащини, изнудвания и т.н.

# 1 016
  • Мнения: 5 605
И нашата организация отне 10-тина месеца, но го карахме бавно и спокойно, изобщо не сме си давали зор. Само накрая последните дни преди сватбата бяха много напрегнати и забързани. За мен това е нормално. Със сигурност можехме и за много по-малко време да приготвим всичко, но с цената на стрес и нерви.

# 1 017
  • София
  • Мнения: 30 253
.... но аз съм на мнение, че страхотна сватба можеш да си организираш и сам за нула време. ....
Стига да знаеш какво точно искаш. Някои двойки лесно могат да бъдат убеждавани, че точно това или онова ще е оригинално и интересно. Самите агенции лесно им продават цялостен продукт.
При мен нещата стояха точно обратното. Исках точно определени неща и ми беше ясно, че не желая някой да ми променя визията на сватбата, защото е модерно. Наскоро си намерих тефтера, в който чинно съм записвала фирми, координати, хора, с които съм говорила и всичко покрай организацията. Стана ми много мило. Подготовката беше приятна, нямало е стрес, освен в последните 2-3 дена, но това е, защото имахме доста гости от чужбина и различни градове на БГ. Отне ни 5м.

# 1 018
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
missence, и аз си пазя тефтера от организацията. 😆 Съгласна съм с теб. Спомням си много добре, че главния проблем при първата ми консултация със СА беше, че не исках да ми казват аз какво искам.
Както и да е, за 2-3 седмици бяхме готови. Рокля имах за 15 минути и едно пътуване. Няма как без малко стрес, но и толкова се забавлявах.
Предложението го получих през август, а в началото на ноември ни беше сватбата.

# 1 019
  • Мнения: 12 030
Аз получих предложение през март, а през май беше сватбата.При това не живеехме заедно, което още затрудняваше подготовката.Не сме ползвали агенции, то тогава още нямаше или пък не съм разбрала да има.Сами организирахме всичко, но много приятели ни помогнаха.Имаше малко нервички, но накрая всичко беше великолепно!


Един от най -красивите и щастливите дни в живота ми.

Другата запомняща се сватба беше на кумците ни, 10 г.след нашата.Те също не са ползвали агенции, нямаше репетиции, но всичко беше много красиво, изискано и едновременно спонтанно весело.

Общи условия

Активация на акаунт