Американски колеж - девета тема

  • 79 241
  • 738
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 5 425
Мислех, че темата е за взаимопомощ...
Да, наясно съм какъв е приемният изпит и с какво се кандидатства, изчела съм всичко.
Вие знаехте ли кога е датата за следващият изпит?
Тонът Ви ми е меко казано наставнически. Вие имахте ли на 100% идея къде сте ориентирал детето си?
Кое точно Ви изумява в ситуацията? Че зададох конкретен въпрос и изказах конкретно притеснение ли?

Не се засягайте, колегата наистина иска да помогне.
Имало е всякакви случаи, например хора, които са изненадани, че обучението в колежа е платено...

Съществува доста сериозна разлика между това което сме свикнали да виждаме в българските държавни училища и как се процедира в колежа. За колежа има само една версия на истината и тя е изложена в техния сайт и живот и здраве, ако ви приемат, в документите, които ще получите. Всичко, което е нужно е разписано в детайли и се повтаря до припадък. Но което е написано се изисква и спазва до запетайка. И ако сте пропуснали да прочетете/разберете нещо, си е за ваша сметка. Ако решите да се насочите натам - свиквайте отрано.

В този дух и отговора на колегата. Прочетете внимателно информацията на сайта. Има дата за изпита, има дати за срещи за запознаване на потенциалните кандидати, има срокове за подаване на документи (и повярвайте, никой няма да направи компромис ако закъснеете даже с минута) и доста подробно описание на необходимите такива (и ще бъдете връщани да набавите липсващите или да поправите пропуските в тях). Ако заради връщане поради непълни документи излезете извън сроковете за кандидатстване няма да ви допуснат до изпита и т.н.

Ако детето Ви наистина иска да кандидатства, поискайте от него активно да участва във горния процес. Ако не последва активно включване от негова страна, по-добре си спестете разходите за колежа (знам, че тука много от форумците ще спорят с мен). Мотивацията на детето е ключов фактор за шансовете му да се възползва от това, което предлага АК.

Отговаряйки конкретно на останалите Ви въпроси:
- Да, навремето знаех кога са датите на изпитите на големия и малкия ми синове. Те ми ги казаха малко след като излязоха на сайта. И сега знаех къде да ги потърся, ако ми потрябват.
- Оставих и двамата си сина сами да решат какво искат. Разбира се си имах предпочитания, които не съм крил, но и не съм налагал.
Например предпочитах малкия син да остане в ЧОУ "Кл. Охридски" вместо да ходи в СМГ, но отстъпих пред неговото желание. След като се уверих, че поне класната му (и учителка по математика) е свястна (а г-жа Томова е много, ама много повече от това).
За големия предпочитах Испанската гимназия, но човека си избра колежа. И не сме съжалявали за избора. Това, че избора беше негов помогна досега много и още е от полза.
Малкия имаше избор между СМГ и АК. Аз предпочитах АК, но многократно съм му повтарял, че това е НЕГОВ избор и моето мнение не е решаващо.

Надявам се написаното по-горе да Ви е полезно и Ви пожелавам успех с избора и кандидатстването.

Последна редакция: вт, 05 сеп 2017, 16:50 от Ezhko

# 106
  • Мнения: 1 037
Пак казвам, прочела съм всичко.
Факт е, че вчера е качен календара.
На този етап от него първата важна дата е 7-ми октомври.

Желая на всички много здраве и успехи!
Явно тук пишат богопомазани и такива, които са се родили знаещи и научени.
А аз не съм от тях, Слава Богу!

# 107
  • София
  • Мнения: 16 216
Сори, факт е, че календарът го качиха в петък, на 01.09.2017 - аз стоях в "засада" да дебна кога ще го качат, че от две седмици се чудим какви резервации да правим по Коледа и Нова година.

Понеже тръгна с рогите напред: след изпита с изненада ще установиш, че приетите деца са били на родители, интересуващи се и пишещи в темата...което има пряка връзка с написаното от СтефанБ и Ежко.

# 108
  • Мнения: 1 037
Сори, факт е, че календарът го качиха в петък, на 01.09.2017 - аз стоях в "засада" да дебна кога ще го качат, че от две седмици се чудим какви резервации на правим по Коледа и Нова година. А пък АК чакаха МОН да качи първо техния календар...
Тук съм съгласна.
Виноват!😞

# 109
  • Мнения: 5 425
Пак казвам, прочела съм всичко.
Факт е, че вчера е качен календара.
На този етап от него първата важна дата е 7-ми октомври.

Желая на всички много здраве и успехи!
Явно тук пишат богопомазани и такива, които са се родили знаещи и научени.
А аз не съм от тях, Слава Богу!

Не мисля, че някой от писалите се смята за роден знаещ и научен. Опитах се да бъда максимално точен и кратък, както и да напиша това, което е работило за мен и това, което съм виждал, че не работи при други. Мога дълго да обяснявам и къде съм бъркал и бих го направил ако беше релевантно за Вас в момента.
Разбирам, че това прави тона ми да изглежда сухо-надменен, но повярвайте - не е.
Още нещо - при комуникацията с колежа вероятно ще получите подобно усещане. Опитайте се да повярвате, че Ви мислят само доброто. С времето (ако живот и здраве приемат детето) ще се уверите, че е така и че подхода няма смислена ЗА ВАС алтернатива.

# 110
  • Мнения: 1 970
Здравейте,
......
Самите оценки от матурите също се взимат, нали?

Съжалявам, ако съм Ви засегнал
Ни най-малко съм се родил научен. 10 годими от живота ми са свързани с Колежа - по 5 с всяко дете. Може да съм се поизкривил в мисленето - Ежко го каза.

Цитирам въпроса Ви. Е, човек, изчел сайта, правилата и т.н. няма как да пита дали се взимат оценките от матурите, съгласете се.
Най-малкото защото матурите винаги са били през май, а изпитите винаги поне 2 месеца по-рано.

Отново съжалявам, ако Ви настъпих, не с лошо, повярвайте.
Питайте каквото Ви трябва, насреща сме...

И на въпроса Ви - голямата щерка се ориентира сам. Малката - след кака си и въпреки най-вече нея и отчасти мен и майка й... Защо - дълга история. Но далеч не съм словославещ Колежа, по-скоро съм се стремял да съм обективен. А дали е наставнически - може, обичам да казвам нещата кратко и по същество, на някои им звучи поучително...

Последна редакция: вт, 05 сеп 2017, 18:37 от StefanB

# 111
  • Мнения: 1 037
Благодаря за отговорът!
Моля, извинете ме, ако за в бъдеще задавам неуместни въпроси.
Доста четох, специално критериите за приемният изпит поне 5 пъти.
Довечера пак ще потърся за матурите.

# 112
  • Мнения: 2 993
Довечера пак ще потърся за матурите.
Няма смисъл! Дъщеря ми кандидатства през 2008г , а от следващата година МОН въведе матурите на седмокласниците. Отговорно мога да ви заявя,че матурите никога не са били балообразуващи за АК. И изпитите на МОН от предишните години пак не са влияели. Не знам някога да се е променяло балообразуването в АК. Единствено са се променяли условията и правилата за получаване на стипендии.

Наистина никой не ви мисли лошото, а това което се опитват да ви кажат е, че в АК не се влиза особено трудно, но се завършва трудно и за целта детето трябва да има желание да учи там и да е наясно какво го очаква.

# 113
  • В офиса
  • Мнения: 4 034
Аз с друго питане - тези хора върнаха ли мейли с одобрения процент за стипендия? Преди месец някъде свърши срока за документите, аз все още нямам мейл. Да не са го пратили на детето на мейла, или да го търся в спам, или да звъня, или търпеливо да чакам.

# 114
  • Мнения: 8 213
Досега мейловете съм ги получавала около 10.09. За тази година още не съм получила.

# 115
  • Мнения: 24
Аз с друго питане - тези хора върнаха ли мейли с одобрения процент за стипендия? Преди месец някъде свърши срока за документите, аз все още нямам мейл. Да не са го пратили на детето на мейла, или да го търся в спам, или да звъня, или търпеливо да чакам.


Тази година сроковете за разглеждане на документите за стипендиите са до 19 септември, ако преди това успеят да обработят всички заявления, ще пишат.
Това ми обясниха при подаването на документите, когато попитах кога може да очакваме информация,

# 116
  • София
  • Мнения: 935
Като заговорихте за пари, интересува ме някой може ли да сподели наблюдения. Нали при подаване на документи за финансова помощ (преди 8-ми клас) има място в бланките, където родителите посочват желания от тях % . Има ли значение колко откровени ще бъдем в искането си? Например ако можем да се справим с 50% от таксата и това ни е своеобразен праг, да поискаме ли 70? За всеки случай. Тук има ли "стратегия"? Или обратно -може ли човек да поиска скромно, а да му отпуснат повече😉.

# 117
  • Мнения: 1 970
С уговорката, че никога не сме искали финансова помощ, но доста от родителите, които познавам са го правили и сме говорили по въпроса, моите наблюдения са, че едва ли някой ще Ви даде повече, отколкото сте поискали. Нещо повече, би било успех, ако получите исканото, разбира се всичко зависи от конкретно посоченото искане (% отстъпка), финансовото състояние на кандидата и представените доказателства за него, годината, средствата с които разполага Колежа, броя заявления и т.н.
Нека и родители с пряк опит (кандидатствали, одобрени и получаващи фин помощ) пишат.

# 118
  • Мнения: 5 425
За финансовата помощ: За втория син се наложи да поискам. Ръководих се от принципа, дали мога да докажа с приложените документи, че не мога да платя частта от сумата, която искам като помощ. Имах предвид, че има и хора, които са наистина закъсали дотам, че и заем не могат да получат от банките (нямат доходи, нямат и какво да продадат или ипотекират).
А средствата за финансова помощ не са безкрайни...
Поставете се на мястото на колежа. Те ще искат така да изразходят дадените средства, че да помогнат на максимално количество деца ДА СИ ПОЗВОЛЯТ колежа (а не да им обезпечат финансов комфорт).
Със сигурност няма да ви дадат повече, отколкото сте си поискали, но може би ако поискате много, ще предпочетат да помогнат със същата сума на повече нуждаещи се или на нуждаещи се повече?

Последна редакция: пт, 08 сеп 2017, 16:25 от Ezhko

# 119
  • София
  • Мнения: 935
... може би ако поискате много, ще предпочетат да помогнат със същата сума на повече нуждаещи се или на нуждаещи се повече?
Точно така си мисля и аз. Интересно ми е хората, които получават откази, за колко % обикновено молят. Дали има пряка зависимост между одобрението на АК за фин. помощ и това каква самооценка си дават родителите за нуждата си от такава. Ако семейството има много добри доходи, но поиска 90%, АК по-скоро биха дали отказ, отколкото да отпуснат 20% например. И обратно, ако семейството оцени реално нуждата си и поиска помощ с точно липсващия му % средства, предполагам е по-вероятно да получи одобрение за искания %.🤔... Но пък нуждата е субективно понятие. 😃
Просто ми стана интересно дали няма някакви тънкости тук. Е не в лошия смисъл "тънкости", а опит от практикатата, по принцип. Предполагам и на други кандидати им се въртят подобни въпроси.

Общи условия

Активация на акаунт