Отговори
# 15
  • Мнения: 361
Миналата седмица заличих ипотека поради изтекла давност. Има време до 27,07, не вярвам банката да бърза да поднови ипотеката, след като е уведомена за предсрочното погасяване. Таксата за АВ е 10лв. Първо трябва да изчакате да изтече 10 годишния срок. Отивате в АВ, от архива вадите разпечатка на личното си досие, за да се види, че нямате актуална ипотека и подавате молба за заличаване в 3 екземпляра, прилагате и копие от ипотеката/аз нямах и взех и него от архива/. Цялата процедура отнема към 15-20 минути. Аз се мотах половин година докато се наканя да отида.

И никаква такса на банката не сте плащали, никакви нотариални такси?Да разбирам, че заличаването Ви е излязло 10 лева??Така ли?Понеже на няколко места вече чета,че банката издава своето съгласие за заличаване, което трябва да е и нотариално заверено...и сумата набъбва!

# 16
  • Мнения: 361
"Необходимо е да се знае, че банките, които са отпускали кредити и в чиято полза е била учредена ипотека, събират специални такси, за да дадат съгласие за заличаване й, независимо че всички вноски са изплатени отдавна. Така например ДСК събира по 27,50 лв. такса за съгласие и придвижване на документите за заличаване, независимо че да речем става дума за взет и изплатен дори преди повече от 10 години кредит.

Интересно е да се отбележи, че според Закона за задълженията и договорите и Правилника за вписванията, когато са изминали 10 години от датата на вписването на ипотеката и то не е подновено, заличаването става по молба на заинтересувания, без други доказателства.

Нещо, което противоречи на постановката за даване на задължително съгласие от страна на ипотекирания кредитор, за да бъде извършено заличаването. Така или иначе, е прието, че такова съгласие трябва да се дава, за да се извърши отбелязването в партидната книга."

Статия писана от юрист

С две думи-банките си събират такса, независимо от изтеклата ипотека и независимо, че закона казва, че заличаването може да стане по моя молба,без други изисквания..."Прието" е че такова съгласие трябва да се дава...

# 17
  • Мнения: 2 111
Благодаря на всички за мненията и информацията. В понеделник внесох парите за предсрочното погасяване, ипотеката не е подновена и ще я чакам да изтече на 27.07., като след това ще постъпя според съветите тук.

Поздрави! Hug

# 18
  • София
  • Мнения: 11 471
Рефинансиращата банка не поиска ли заличаване на първата ипотека?
Ако "тежестта" остане формално, след изтичането на 10-годишния срок, без да е подновена, то проблем кой знае какъв няма да имате, освен че - ако решите да продавате, ще трябва да я заличите тогава. Много вероятно да е бързате и да ви дойде енерго- и трудоемко.

Направете така, както са посъветвали другата участничка по-горе. Изчакайте да изтече 10-годишния срок и си я заличете вие, за да не плащате излишни такси на банките.

# 19
  • Мнения: 171
Миналата седмица заличих ипотека поради изтекла давност. Има време до 27,07, не вярвам банката да бърза да поднови ипотеката, след като е уведомена за предсрочното погасяване. Таксата за АВ е 10лв. Първо трябва да изчакате да изтече 10 годишния срок. Отивате в АВ, от архива вадите разпечатка на личното си досие, за да се види, че нямате актуална ипотека и подавате молба за заличаване в 3 екземпляра, прилагате и копие от ипотеката/аз нямах и взех и него от архива/. Цялата процедура отнема към 15-20 минути. Аз се мотах половин година докато се наканя да отида.

И никаква такса на банката не сте плащали, никакви нотариални такси?Да разбирам, че заличаването Ви е излязло 10 лева??Така ли?Понеже на няколко места вече чета,че банката издава своето съгласие за заличаване, което трябва да е и нотариално заверено...и сумата набъбва!
Да. Нищо не съм плащала на банката, заличих ипотеката поради изтекла 10 годишна давност.

Общи условия

Активация на акаунт