Първи клас 2018/2019г - набор 2011

  • 71 652
  • 736
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 29 341
На мен също ми е притеснено по тази линия, тъй като децата от групата в градината са в другия клас /12 от тях/, а той ще има само 1-2 познати деца от другата група. Все пак тук ме поуспокоиха майки, минали пред това, че може би е за по-добро - да започне с нови приятели, нови връзки и отношения.  Peace

# 166
  • София
  • Мнения: 13 206
Според мен зависи от детето, но и от късмет как ще се стекат обстоятелствата. Моята дъщеря ще има познати дечица в класа си. Ще бъде с една от най-добрите си приятелки. Но реално влизат в нова среда, където ще се изграждат нови взаимоотношения. Не може всички да са приятели. Ще трябва да се сработят, за да бъдат хубав клас и да вървят добре. Но това пък зависи много и от учителя.

# 167
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Моя син беше в предучилищната в училище, но по непонятни за мен причини разхвърляха групата в различните класове, а не са заедно децата.

# 168
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Моя син беше в предучилищната в училище, но по непонятни за мен причини разхвърляха групата в различните класове, а не са заедно децата.
И на мен ми казаха, че в първи клас ще ги разбъркат децата, за по-лесно вписване на новите деца. По-трудно е да се впишеш във вече съществуващ екип.

# 169
  • София
  • Мнения: 2 884
Моля за малко помощ! Отдавна съм минала по този път, а искам да помогна на една позната.
Как се взимаше помощта за първокласник. Какви документи се подават, къде и нали срокът не е изтекъл?
Много ви благодаря, на тези , които съдействат предварително 😘

# 170
  • Бургас
  • Мнения: 5 680
Доколкото знам срокът е до средата на октомври, а нужните бумаги са бележка от училище, че е записано там детето и бележки за брутните доходи на двамата родители за 12-те месеца предхождащи подаването на документите. Подават се при социалните за дадения район. Аз май изчаквам до октомври, че до август миналата година работих за кратко в една кофти фирма, където не се разделихме особено добре и не мисля да ходя да търся бележка за доходи от тях (въпреки че и така покривам изискванията) :/

Ето по-подробно инфо:
Заявления-декларациите се подават в Дирекция „ Социално подпомагане” по настоящ адрес до 15 Октомври 2018 г., след записване на детето в първи клас на текущата учебна година 2018/2019 г.
Размерът на тази помощ  е 250 лева.
Еднократна помощ за ученици, записани в първи клас, се предоставя само веднъж за целия период на обучение при първоначалното записване на детето в първи клас.
Помощта се възстановява, ако детето не постъпи в училище или не посещава редовно училище до завършване на първи клас, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние.
Към заявлението декларация  се прилагат следните документи:
1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадено заявлението декларация;
2. удостоверение, че детето (децата) е записано в първи клас на държавно или общинско училище, издадено от съответното училище;
3. удостоверение за раждане на детето (за справка);
4. лична карта (за справка);
5. медицински протокол на ЛКК - в случаите по ал. 3;
6. експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК (само в случаите по чл. 10а, ал. 4, т. 1 от Закона за семейни помощи за деца) за справка.

# 171
  • София
  • Мнения: 2 303
Благодаря ти, Сали, харесаха ми и цветово. Дали ги има в някоя книжарница, която не е онлайн?
Има ги на доста места. Специално попитах днес в книржарницата на пазара в младост 1, до входа на метрото. Имат с различен брой цветове, огледах ги по-подробно ( цяла учебна година не прочетох етикета!), и те се водят "медени"

# 172
  • Мнения: 29 341
Тази книжарница в подлеза на метрото ли се намира или отгоре на улицата? Иначе ми е удобно горе-долу да ида до там, благодаря ти за информацията.  Heart Eyes bouquet

# 173
  • Мнения: X
Моля за малко помощ! Отдавна съм минала по този път, а искам да помогна на една позната.
Как се взимаше помощта за първокласник. Какви документи се подават, къде и нали срокът не е изтекъл?
Много ви благодаря, на тези , които съдействат предварително 😘
Само да кажа, че максималният брутен доход на член от семейството трябва да е 450 лв. Иначе bradata го е обяснила подробно.
Въпреки, че вземам 80% от детските надбавки, тук няма да мога да се класирам именно заради подоходния критерий.

# 174
  • София
  • Мнения: 2 303
На улицата е, от страната на пазара. На изхода на метрото има магазин за детски дрехи, после е проходът към сергиите за зеленчуци, после магазин за обувки и следващия или по-следващия е книжарницата. Мисля че съм ги виждала и в другата книжарница, пак на пазара, във вътрешната част на заграденото каре.
Да допълня. В същата книжарница на 15 септември има най-различни подвързии, аз отидох с цялата купчина учебници и учебни тетрадки, на място премериха кои подвързии са подходящи, сложиха ги и не съм се занимавала повече. Само дето не съобразих да взема някоя резерва, че като минат един-два месеца подвързиите се изчерпват, а си трябват за подмяна.

Последна редакция: сб, 28 юли 2018, 21:21 от sali

# 175
  • Мнения: 29 341
Ааа,  супер, мерси много. Ще я посетя тази книжарница...  Flowers Hibiscus

# 176
  • Мнения: 14
Здравейте! Радвам се, че попаднах на темата - есента ще си имаме първокласник вкъщи, ама се шегувам, че и аз тръгвам на училище. Приеха го в 33 ОУ в Люлин; за сега има още 2 дечица първолачета, приети там, които познаваме (едно момиче от неговата група в градината и едно момче, с което се засичаме на една от площадките в квартала). Ще ми се поне с един от тях да е в един клас... ама ще видим. При нас никой нищо не казва още нито за учители и класове, нито за родителска среща, нито какво ще трябва да се купува. Аз аз обичам да си подготвя всичко по-раничко, и сега направо съм малко на тръни. Simple Smile Но се надявам всичко да мине добре, и най-вече да попаднем на добри учители и деца (и родители де).

# 177
  • Мнения: 51
Здравейте, много хубави боички и четки сте препоръчали. Simple Smile Моята първокласничка също ще е в профил с Изобразително изкуство, а аз още не се бях замисляла какви материали да й взема. При нас има РД на 10.09. и тогава ще кажат какво да купуваме. Сега ще й взема маслен акварел да рисува вкъщи. За рисунките вкъщи използваме скицник А3 - реших, че трябва да свиква с големия формат. Много се колебаех дали да я запиша в паралелка с рисуване или в паралелка с изучаване на чужд език. Дано съм взела правилното решение.

# 178
  • София
  • Мнения: 4 035
Аз също ходя с целия куп учебници в книжарницата и подвързваме на място, единствената ми драма е, че на 15.09, тази година ще е 17ти, в книжарниците е лудница от родители с учебници и се чака по час и отгоре Simple Smile А сега ще вися с два комплета. За първи клас ни препоръчаха само прозрачни подвързии, защото хартиените едно че допълнително утежняват учебниците, второ че крият корицата, а в началото госпожата показва кой учебник трябва и те по картинките се ориентират.

# 179
  • Мнения: 29 341
Не мисля да се засилвам на 17/09 за подвързии. В края на седмицата може би, нищо няма да стане за една седмица неподвързани.

Общи условия

Активация на акаунт