Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 47

  • 49 111
  • 749
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 3 186
Капките ги слагаш върху хапка храна или в лъжица.Забравих да питам лекарката,а в листовката пише само за кърмачета

С лъжица най-добре, да е сигурно, че са приети.

# 256
  • Мнения: 46 526
Човече, ти какво пиеш? Аз знам, че в България съществуват L-tiroxin и Еутирокс, евентуално може да опиташ с другото.
Аз разлика не съм намерила до момента.
Еутирокс пия.
Ако са еднакви, и имам странични ефекти какво следва Confused главоболието беше кошмарно, дори не мога да си представя цял живот са съм така.

# 257
  • Мнения: 11 741
Директно в устата капех аз като пиех.

Човече, може да го сменят, да. Едни и същи са, но някои хора не понася едното и имат реакции, на други другото не понася и така сменят.

# 258
  • Мнения: 46 526
Лошото е, че май докторката ми е в отпуск или поне не си вдига телефона.
Да го сменям ли на моя глава, друг лекар ли да търся. То и се в този отпускарски сезон...

# 259
  • Мнения: 189
Добре де, нали това с прекомерното изпотяване е при хиперфункция... аз съм с хипо и се потя адски много целогодишно  Cry Защо така?  Rolling Eyes Голям ужас е, чак ми е станало като някакъв комплекс... Зимата по се търпи, но лятото е някакъв ужас, сутрин докато стигна до работа за има няма 20 мин. и вече съм се изпотила много. Малко да забързам крачка и ми става супер горещо. Постоянно подбирам какви дрехи да купувам, за да не личат петната, много е гадно!  А съм само на 26 Confused

При мен от 1-2 седмици косопада пак е по-силен, не е нещо фрапантно, но щом се е усилил значи нещо пак не е ок, започнах Б12, пия цинк, вит.Д, селен, магнезий, чакам и силика и я започвам и нея... защо така пада тая коса не знам. Последно преди около месец ТСХ ми беше 2.6 и аз минах на своя глава на доза 100мкг. всеки ден /преди това пиех и два дни от седмицата по 75мкг./, би трябвало сега ТСХ да е по в норма... Този косопад просто е кошмар, цял живот ще ме мъчи  no

# 260
  • София
  • Мнения: 808
Gabriellla, може да си провериш желязото. Косопада ни обикновено е от ниски стойности (често е при Хаши). Пускала ли си железен пакет (желязо, жск, феритин)?

Не знам дали е свързано, но при мен и фолиевата беше ниска заедно с B12..

А и нали за това така упорито гоним оптималната доза на хормона.. за да са съответно оптимални и нивата на фт3 и фт4. Което, ако успеем да го постигнем, би трябвало да потуши симптоматиката. Твоите нива последно как бяха? Щом си увеличила дозата е добре и контрола да пуснеш, мисля.

Между другото, аз изненадващо се предозирах със селен.. взимах около 5 месеца и се изследвах няколко седмици след като спрях.. резултатът беше над горна граница, 3.03 (0,40 - 1,65). Имай едно наум или поне си пусни контролно изследване да си го провериш и него..

Последна редакция: вт, 01 авг 2017, 16:18 от veseto5775

# 261
  • Мнения: 189
veseto5775, изследвала съм само феритин, беше нещо от сорта на 34 мисля, не помня реф. ст-сти, но беше в норма. Желязо не съм изследвала, но си мисля, че най вероятно имам дефицит.
Селен също не съм изследвала, пия 100мкг. и на няколко месеца прием си правя почивки по месец, та не би трябвало да се стигне до предозиране.
Последния път пуснах само ТСХ, фт3 и фт4 не съм пускала скоро. На следващата контрола ще пусна и тях да ги видя, но мисля да изчакам още малко, семтември например, че скоро промених дозата.

Мъчи ме много това ужасно изпотяване, явно при мен са някакви смесени симптоми и от хипер и от хипо, просто чудно ooooh!

# 262
  • Мнения: 1 589
Габриела,
Послушай момичетата и не вдигай дозата без да си направиш изследвания!
И аз мислех на своя глада да вдигам,и аз съм с косопад....оказа се ниско желязо и Вит.Д,а Вит.В12 е на долна  граница

# 263
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Човече, колко ти беше преди ТСХ?
Нищо че не е паднал. Той дори може да се покачи след започване не Т4. Д-р Бланчард го обяснява това доста добре, както и че се случвало нерядко. Някъде по-напред из темата бях писала накратко обяснението. Не е повод за притеснение.
Това още веднъж доказва колко бавно става работата с баланса, и че не може да се цели само и единствено сваляне на ТСХ за норматив. Mr. Green
Цитат
Нямах никакво главоболие като не го бях пила. Чувствах се и по-жизнена. Последните 3 седмици пак бях започнала да се уморявам лесно.
Нямаш много богат избор. Само Л-тироксин и Еутирокс се продават в България.
Но въпреки това пак си мисля, че просто тази доза ти беше прекалена за стартова и затова ти се връща умората (симптом на хипофункция) и затова и те боли глава. Показателно за това е, че казваш, че се чувстваш по-жизнена, като си пропуснала да пиеш дозата. Това е характерно при предозиране. Аз съм така, ако "прескоча", ако дозата ми дойде твърде висока изведнъж. Като спра за няколко дни (1-2-3) и се раждам. А след още толкова време започват да се връщат доста силно симптомите на хипофункция.
Мисля, че тази доза е дошла леко като шок за тялото и то не може да се справи и от това може да ти е главоболието. Мислех, че ФТ3 ти е висок, заедно с ФТ4, а той напротив - спаднал е.
Просто тия лекари как определят колко да изпишат според ТСХ... ooooh!
Все едно да си карал една кола няколко години с 20 км/час и сега изведнъж да искаш да я подкараш със 100 за цифра време.
Ако искаш опитай и с Еутирокс. Сменяй смело. Не се мъчи. Опитай. Лекарят няма какво толкова да ти каже, още повече след като дозира само по ТСХ...  Най-много да те обърка допълнително.  #Crazy Може дори да ти каже да увеличиш дозата, като види ТСХ, че не е паднал. Joy Joy
Скрит текст:
На твое място дори бих спряла хормона за 4-5 дни, и бих започнала пак, но тоя път с 37.5. Или 44.
Тази доза не ти е добре. За тоя момент поне.

Цитат
Странното е, че миналата година, без хапчета, са били на абсолютно същите като сега и се чувствах прекрасно, нямах никакви симптоми.
И аз съм така. И други хора.

Цитат
Днес бях при ендокринолога и попитах за Т3,каза,че точно в момента не ми е необходим.
Ужас... Поне да кажат, че не знаят как да го дозират.
Ти го питай защо не е необходим.
А той каза ли ти да изследваш ФТ3?
И аз бях така с потенето. Спях върху хавлии и ставах да се суша със сешоар, сменях дрехи, дори бельо, ставах по 5-6 пъти на нощ. Кошмар беше... И през деня същото.

Цитат
Последно преди около месец ТСХ ми беше 2.6 и аз минах на своя глава на доза 100мкг. всеки ден /преди това пиех и два дни от седмицата по 75мкг./, би трябвало сега ТСХ да е по в норма
Да се прави това е погрешно, както са ти казали момичетата.
Както и за селен ти е казала Весето. Може да се предозира. Не е шега работа.
Феритин 34 не е чак толкова зле.
Може би имаш смесени симптоми на хипо и хипер, защото пиеш висока доза Т4. newsm78 не знам.

Последна редакция: вт, 01 авг 2017, 22:16 от afrikancho

# 264
  • Мнения: 46 526
ТСХ-то пусках в 2 различни лаборатории преди да ги започна, 5.74 в едната беше, 5.4 в другата.
Има движение, но не е ясно дали не си е нормално, и до 2.9 съм падала без никога да съм пила хапчета.

# 265
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Gabriellla,няма какво да спре изпотяването.Личната ми лекарка твърди,че приемът на калций помага,при мен не помогна.
За съжаление е признак на хормонални проблеми.
Аз миналото лято ходих на интервю за работа и доста бързах,така се изпотих,че направо вади течаха от мен.На интервюто решиха,че ми е лошо,а аз се притесних и започнах още повече да се потя,беше чудо невиждано.Като излязат нямаше сухо местенце по мен.Както се сещате не ме взеха на работа.
Аз съм на 34,от 24 годишна възраст ми започнаха проблемите и в момента съм с оперативно отстранени матка,яйчници и щитовидна жлеза.И имам точно 4 зъба,другите се изпотрошиха и се наложи да ги извадят.Болестите не питат на колко си години.И при млади хора се случват такива неща.

# 266
  • София
  • Мнения: 6 010
mariqivanova799, Gabriellla, много съжалявам, че се чувствате така, момичета Sad Мислех, че само аз съм се чувствала по подобен начин, включително и на интервю. В сауна ми е адски приятно да стоя и издържам много, но потенето от притеснение е наистина някакъв ад. За себе си се опитвам да бъда спокойна, така да си подреждам ежедневието, че да не ми се налага да бързам, винаги гледам да имам вода и ветрило в жегата. В крайна сметка сме хора и на всекиго се случва някакво неразположение.

Човече, сменяй марката без притеснения. Те са едно и също с различен производител, в аптеката са ми ги заменяли ако не е имало каквото търся. Аз пия еутирокс защото имат дозите, през който съм минавала. А с това главоболие ме пристесняваш... Аз също бих си направила експеримент на моя отговорност да спра хормона за няколко дни да видя какъв ще е ефектът.

# 267
  • Мнения: 46 526
То за няколко дни ясно, че ще е добър, но после хич не ми се мисли като дойде пак душенето, не искам да минавам пак през това, ужасно е...
За първи ден от 1 месец не съм пила болкоуспокояващо, което чак ми се струва невероятно! Явно дозата е причината, ще карам така по 25 и ще видя.
Ендокриноложката ми явно е в отпуск, не знам, звънях в работното й време, не вдигна, звъннах пак след 1 час, затвори ми. Не ме потърси после. Повече няма и да я търся. С това неадекватно поведение относно изследванията и назначеното лечение направо ще я паркирам в черния списък.
Консултирах се с личната, т.е. личната на майка ми, понеже са приятелки и й имам доверие, тя ми каза същите неща, които пишете вие. Така че  действам така,  а ако пак се появят болки сменям с аналога и септември като свършат отпуските отивам при друг доктор.

# 268
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Човече, шансът да намериш ендокринолог, който да дозира правилно и не само по ТСХ, и изобщо правилно, е колкото да спечелиш шестица от тотото.
Точно поради тази причина не съм видяла (и сред познатите си) човек, който да не е зле. Те хората с години се мъчат. Не че синтетичните хормони не действат... просто не се знае как да се дозират.
Загуба на нерви, време, а и пари е изобщо ходенето на ендо за дозиране. Че и накрая пак си зле. Grinning

Да пиеш 25 сега е добър вариант всъщност. Но симптомите ще се върнат след около седмица сигурно. Така че ще трябва да увеличиш на 38 тогава. Но не и на 50.
Не е толкова страшно сега да сменяш с аналога или да промениш дозата. Не и по-страшно от неподходящата първоначална доза.
Ако беше почнала с 25 или 38, това най-вероятно можеше да се избегне сега.

Мария, ужас! Аз помня, че не излизах много с хора в тия мои хипер дни. За да отида някъде, трябваше да си нося резервни дрехи. Дори и гащи.
Ендокринолози тогава ми казваха, че не е от ЩЖ. Било от нерви. И аз вярвах, ха-ха.

Последна редакция: ср, 02 авг 2017, 09:05 от afrikancho

# 269
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Аз също много се потя- от бързане, от горещина, от притеснение. Нощем- не , дори мятам нещо тънко отгоре(сега лятото, а зимата нещо солидно, че ми е все студено).
Мен от 2-3 дни пак ме стяга, но може и да е от горещината. Вчера следобяд ме душеше, беше ми тегаво, не можех да поема дълбоко въздух, та реших да пусна климатика да видя дали ще се нормализират нещата и наистина ми стана по-леко, като климатика не духаше ледено, а около 28 градуса.

Общи условия

Активация на акаунт