СМГ "Паисий Хилендарски" - тема 6

  • 66 404
  • 735
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 5 023
Не съм виждала заповедта. Ако правилно си спомням от това, което се коментираше в първите дни, мотивът е за уронване на престиж, а не за това, че не е защитила интересите на СМГ. Второто е следствие от първото, не в посока лобиране, а в посока защита името на училището.
Мисля, че в КТ има параграф за уволнение за уронване на престиж, може би някой запознат ще се включи.

# 721
  • Мнения: X
Не съм виждала заповедта. Ако правилно си спомням от това, което се коментираше в първите дни, мотивът е за уронване на престиж, а не за това, че не е защитила интересите на СМГ. Второто е следствие от първото, не в посока лобиране, а в посока защита името на училището.
Мисля, че в КТ има параграф за уволнение за уронване на престиж, може би някой запознат ще се включи.


Цитат
Дисциплинарно уволнение

Чл. 190. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 190 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Дисциплинарно уволнение може да се налага за:
1. три закъснения или преждевременни напускания на работа в един календарен месец, всяко от които не по-малко от 1 час;
2. неявяване на работа в течение на два последователни работни дни;
3. системни нарушения на трудовата дисциплина;
4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) злоупотреба с доверието на работодателя или разпространяване на поверителни за него сведения;
5. ощетяване на гражданите от работници или служители в търговията и услугите чрез измама в цената, теглото, качеството на стоката или услугата;
6. (нова - ДВ, бр. 51 от 1999 г.) участие в хазартни игри чрез телекомуникационни средства на предприятието и се възстановяват направените разходи в пълен размер;
7. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 51 от 1999 г.) други тежки нарушения на трудовата дисциплина.
(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Дисциплинарно уволнение по ал. 1 се налага при съобразяване с критериите по чл. 189, ал. 1.

Да поразсъждаваме. Единствено относимо към ситуацията е т.4 и по точно злоупотреба с доверието на работодател. Т.е. за да злоупотреби ТЯ с доверието на директора в качеството му на работодател, следва да има някакви очаквания от негова страна за определено поведение в определени ситуации(регламентирани в документи), свързани със служебните й задължения. Въпросът е дейността й в комисията дали е "служебно задължение" и има ли то отношение към трудовият и договор със СМГ. Оставям на всички вас да си помислите. Дори не е нужно да имате юридически познания, а само да вкарате логика.

А иначе заповедта никой не я е виждал, но г-н Стоянов беше ясен в единственото си интервю.

Последна редакция: чт, 10 авг 2017, 15:10 от Анонимен

# 722
  • Мнения: 256

И аз пак да попитам, някой може ли мотивирано да обясни как се уволнява дисциплинарно за изпълнение или неизпълнение на задължения, които нямата абсолютно нищо общо (нито формално документално, нито има възлагане от страна на директора) със СМГ? Ако може мотивирано с текстове от КТ.

В КТ може да не са предвидени всички ситуации, затова всеки като започне работа си подписва индивидуален договор с работодателя, в който са предвидени задълженията според спецификата на работата. Аз за да започна работа съм подписала поне 10 допълнителни листа извън договора си с изисквания, които няма да намеря в КТ. Ако искаш........... Щом се засягат интересите и имиджа на институцията, в която работиш, какво да прави този човек там. Всеки работодател би му посочил вратата напълно основателно и законно.
И продължавам да не мога да разбера безумното искане да върнат вече уволнени учители на работа. Имате ли идея как ще се отрази това на цялостната атмосфера на работа? Това означава цялостно разцепление на колектива и скоростно съсипване на училището.

# 723
  • Мнения: X
И още от КТ за да си мислите:

Цитат
Задължения на работодателя преди налагане на дисциплинарното наказание

Чл. 193. (1) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят е длъжен преди налагане на дисциплинарното наказание да изслуша работника или служителя или да приеме писмените му обяснения и да събере и оцени посочените доказателства.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работодателят предварително не е изслушал работника или служителя или не е приел писмените му обяснения, съдът отменя дисциплинарното наказание, без да разглежда спора по същество.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Разпоредбите на предходната алинея не се прилагат, когато обясненията на работника или служителя не са били изслушани или дадени по негова вина.


Срокове за налагане на дисциплинарни наказания

Чл. 194. (1) Дисциплинарните наказания се налагат не по-късно от 2 месеца от откриване на нарушението и не по-късно от 1 година от извършването му.
(2) При дисциплинарно нарушение, което е и престъпление или административно нарушение, свързано с възложената работа и установено с влязла в сила присъда или наказателно постановление, сроковете по предходната алинея започват да текат от влизането в сила на присъдата или на наказателното постановление.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Сроковете по ал. 1 не текат през времето, когато работникът или служителят е в законоустановен отпуск или участва в стачка.
(4) (Отм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)

# 724
  • София
  • Мнения: 5 023
В някое от многото интервюта се спомена, че тя била в комисията в качеството й на учител в СМГ. Не помня кой го беше казал, но и вече съвсем на предположения, догадки и тълкувания, без да сме в детайлите, го докарахме.
Мнението ми, е че включвания като тези на Дрийми не са от полза на Петя Тодорова, дори напротив, но е въпрос на преценка.
Не заемам страна по конфликта като трудово-правно взаимоотношение, обаче е видно, че няма "черно" и "бяло" в него.

Последна редакция: чт, 10 авг 2017, 15:39 от Prizma

# 725
  • Мнения: X
В някое от многото интервюта се спомена, че тя била в комисията в качеството й на учител в СМГ. Не помня кой го беше казал, но и вече съвсем на предположения го докарахме.
Мнението ми, е че включвания като тези на Дрийми не са от полза за решаване на конфликта, дори напротив, но е въпрос на преценка.

Това дори самата ти не го вярваш. В противен случай всяко училище с участници в ЕК щеше да има представител в Националната комисия. Т.е. искаш да кажеш, че той има документ с който може да докаже, че и е възложил да защитава интересите на СМГ в тази комисия?

Чие интервю визираш? Конкретно кой го е казал?

Моето мнение е, че този конфликт не е заради ЕК. Мисля на всички стана ясно.

Смятам, че Националната комисия трябва да си понесе отговорността за простотиите покрай ЕК. По този въпрос две мнения няма.Смятам и, че основен виновник за периодичните неразбории в състезателната математика се дължи на безучастното поведение на МОН.

Но уволнението на Тодорова няма нищо общо с това. Това е само удобен повод да бъде оправдано нейното уволнение, така, че достатъчно родители и деца да заемат "правилната" страна. Причините са ясни какви са.
В момента съвсем целенасочено родители и деца са разделени в угода на нечии цели за разчистване на сметките.

Последна редакция: чт, 10 авг 2017, 15:26 от Анонимен

# 726
  • София
  • Мнения: 5 023

Т.е. искаш да кажеш, че той има документ с който може да докаже, че и е възложил да защитава интересите на СМГ в тази комисия?


Не разбира се. По-скоро това, че работи в СМГ може да й е отворило пътя към тази комисия.

Повече в безполезни догадки заради теб няма да изпадам. Това не води до полза за когото и да било.
Ти обаче си дерзай Simple Smile За интервютата - изгледай, прочети, намери. Не бяха едно и две.

# 727
  • Мнения: 256
Но уволнението на Тодорова няма нищо общо с това. Това е само удобен повод да бъде оправдано нейното уволнение, така, че достатъчно родители и деца да заемат "правилната" страна. Причините са ясни какви са.


Може ли да конкретизираш? На мен не ми стана ясно.

# 728
  • Мнения: X

Т.е. искаш да кажеш, че той има документ с който може да докаже, че и е възложил да защитава интересите на СМГ в тази комисия?


Не разбира се. По-скоро това, че работи в СМГ може да й е отворило пътя към тази комисия.

Повече в безполезни догадки заради теб няма да изпадам. Това не води до полза за когото и да било.
Ти обаче си дерзай Simple Smile За интервютата - изгледай, прочети, намери. Не бяха едно и две.


Очевидно не можеш да цитираш. Дали изобщо някой някога е казал подобно нещо? Истината се установява само с доказателства. Но е чудесно да се хвърлят обвинения на база на неназовано интервю дадено от неназован човек.  hahaha Joy

Аз догадки нямам. Ти имаш, опитвайки се да извъртиш ситуацията, удобно забравяйки какво е казал Стоянов. И просто прилагам знанията си, анализирайки общоизвестни обстоятелства. На база на закона.

Между другото не случайно сложих и сроковете. Та кога беше подписан въпросния протокол и на коя дата уволниха Тодорова?  hahaha Joy hahaha

# 729
  • Мнения: 4 204
Ти си тази , която хвърля обвинения.

В изявлението пише: "Един учител е дисциплинарно уволнен със съответните мотиви, които са посочени в заповедта за уволнението."
Каквото е преценил е казал по телевизията и на срещата с родителите. Питайте Тодорова, заповедта е в нея. Какъв е смисъла да ни цитираш КТ и да се правиш на разследващ. Има си съд, ако се стигне до там ще стане ясно.
Информацията е малко и по тази причина не съм си позволила да давам мнение относно правомерността на уволнението.

# 730
  • Мнения: 256


Между другото не случайно сложих и сроковете. Та кога беше подписан въпросния протокол и на коя дата уволниха Тодорова?  hahaha Joy hahaha

Какво им е на сроковете? Всичко си е в срок. Дори с цитираните точки от КТ още повече се убеждавам, че е действал правилно.

# 731
  • Мнения: X


Между другото не случайно сложих и сроковете. Та кога беше подписан въпросния протокол и на коя дата уволниха Тодорова?  hahaha Joy hahaha

Какво им е на сроковете? Всичко си е в срок. Дори с цитираните точки от КТ още повече се убеждавам, че е действал правилно.

Е точно де. Съвсем добре изчислено. 7 дни до крайния срок. Случайност? Едва ли.

# 732
  • Мнения: 256


Между другото не случайно сложих и сроковете. Та кога беше подписан въпросния протокол и на коя дата уволниха Тодорова?  hahaha Joy hahaha

Какво им е на сроковете? Всичко си е в срок. Дори с цитираните точки от КТ още повече се убеждавам, че е действал правилно.



Е точно де. Съвсем добре изчислено. 7 дни до крайния срок. Случайност? Едва ли.

Естествено, че ще ги изчисли. Нали действа по закон. Кое му е смешното и странното.
Нали не мислите, че е станал една сутрин, плеснал се е по челото и е казал Тодорова не ме кефи, я да взема да я уволня. Най-вероятно е обмисляно дълго решението и са претеглени плюсовете и минусите. Все пак умни хора работят там, щом са успели да извисят СМГ до това международно ниво. А популярността на училището през последните години се дължи именно на директора.

# 733
  • Мнения: 6 926
Сега пък е проблем, че заповедта е подписана в срок! Блисс, ще се спреш ли? Вече веднъж те питах, отговор не получих. Какъв ти е проблемът със СМГ? Защо влизаш в тема, която по никакъв начин не те касае пряко и само хейтиш? На това му се казва "тролене", наясно ли си?

# 734
  • София
  • Мнения: 5 023
Някой ще се наеме ли да пусне нова тема? Тази навъртя 50 страници.

Общи условия

Активация на акаунт