Майчинството счетоводно-74

  • 48 958
  • 763
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 1 401
Здравейте, бременна съм отново, отново чрез инвитро. Поради проблеми в началото на бременността съм в постоянен болничен.
Затварят магазина в моя град, където работя. Но фирмата е със седалище в София и останалите й магазини в страната продължават да работят.
Разбрах, че с нас ще се свърже счетоводителят. Какво да очаквам? Могат ли да ме съкратят? Да ме накарат да напусна? Кой член на кой закон да погледна? Иска ми се да съм подготвена... Благодаря предварително!

# 241
  • Мнения: 2 408
Здравейте. Бременна съм в 25 г. с. От 01.08 съм болнични. Болничният лист ми беше пуснат от 01.08 до 30.08.От счетоводството ми се обадиха на 05.09 да ме питат къде е новият болничен, защото предстои приключване на месеца. Проблемът беше в ден 31.08,който беше работен. Проблем номер 2 беше, че докторът си бе взел отпуска до 11.09 и това беше първият възможен за мен ден да представя новият болничен. Счетоводителката каза, че не може да ме чака и ми пусна за 31.08 платен отпуск, само за този ден.
Лекарят обаче отказа да пусне новия болничен от 01.09 с ден прескачане. Какво ще последва? Излиза че на 31 съм и отпуска и ми почва новият болничен. У кого е вината в създалата се ситуация? Мерси предварително, моля за съвет или поне мнение..

# 242
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Здравейте имам въпрос относно - застъпване на майчинства по Чл.49 ал.2 от КСО

Скрит текст:
и по конкретно условието "периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете”Т.е. майката трябва да е в отпуск за гледане на дете или в отпуск за бременност и раждане.

Ако се е върнала на работа, прехвърлила е майчинството и др., то тя не може да ползва обезщетението от предното дете и за настоящата бременност то ще й се изчисли като ново обезщетение по правилата от 2011г."

Въпросът ми, ако жената се върне на работа и вече  е бременна с 2ро дете, но се налага да бъде в болнични, поради рискова бременност ( като и 1вата е била в болнични за задържане), то тогава обезщетението за  2рото майчинство как се изчислява? На база болничните от предходната бременност и обезщетението? Защото за този период това реално е бил осигурителния доход? И от счетоводна гледна точка кой би бил по-удачния вариант? Връщане на работа и нови болнични ( по мед.причини) или директно да се използва 2рата година за гледане на дете и застъпване на 45дневния болничен с 2рата година? Предварително благодаря Simple Smile

Всичко е въпрос на "сметки". Ако жената е болничен по време на бременността и до излизане в болничен за бременност и раждане 45 дни преди термин, то нямаме застъпване и се изчислява нова база - предходните 24 месеца. Няма как да гадаем кое е по-добрия вариант.

Здравейте, бременна съм отново, отново чрез инвитро. Поради проблеми в началото на бременността съм в постоянен болничен.
Затварят магазина в моя град, където работя. Но фирмата е със седалище в София и останалите й магазини в страната продължават да работят.
Разбрах, че с нас ще се свърже счетоводителят. Какво да очаквам? Могат ли да ме съкратят? Да ме накарат да напусна? Кой член на кой закон да погледна? Иска ми се да съм подготвена... Благодаря предварително!

Уведомен ли е официално работодателят за бременността?
Ако - да, то се ползвате от закрилата на КТ, но не и при закриване на част от предприятието, както е в случая.

Здравейте. Бременна съм в 25 г. с. От 01.08 съм болнични. Болничният лист ми беше пуснат от 01.08 до 30.08.От счетоводството ми се обадиха на 05.09 да ме питат къде е новият болничен, защото предстои приключване на месеца. Проблемът беше в ден 31.08,който беше работен. Проблем номер 2 беше, че докторът си бе взел отпуска до 11.09 и това беше първият възможен за мен ден да представя новият болничен. Счетоводителката каза, че не може да ме чака и ми пусна за 31.08 платен отпуск, само за този ден.
Лекарят обаче отказа да пусне новия болничен от 01.09 с ден прескачане. Какво ще последва? Излиза че на 31 съм и отпуска и ми почва новият болничен. У кого е вината в създалата се ситуация? Мерси предварително, моля за съвет или поне мнение..

Ще направят корекция в счетоводството като предадете БЛ от 31.08.2017 г.

# 243
  • Мнения: 35
Здравейте мами. В 9г.с. съм и понеже сутришното гадене, болкие в кръста и температурата ми са ужасни от 2 седмици насам не се чувствам добре да ходя на работа. Страхувам се шефа ми да не реши да ме махне от работа и за това от тази седмица взех болничен от личната лекарка. Гениколожката, която ми следи бременността ми каза, че чак другия месец може да ми дава тя болничен. Въпроса ми е личната лекарка колко дълъг болничен може да ми даде? Какви документи трябва да предоставя на работодателя?

# 244
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Здравейте мами. В 9г.с. съм и понеже сутришното гадене, болкие в кръста и температурата ми са ужасни от 2 седмици насам не се чувствам добре да ходя на работа. Страхувам се шефа ми да не реши да ме махне от работа и за това от тази седмица взех болничен от личната лекарка. Гениколожката, която ми следи бременността ми каза, че чак другия месец може да ми дава тя болничен. Въпроса ми е личната лекарка колко дълъг болничен може да ми даде? Какви документи трябва да предоставя на работодателя?

До 14 календарни дни без прекъсване и общо 40 календарни дни за годината с прекъсвания. Това изказване на гинеколога ти ми е странно. БЛ се издава за заболяване, а не за дата ...

# 245
  • Мнения: 74
Здравейте. Бременна съм в 25 г. с. От 01.08 съм болнични. Болничният лист ми беше пуснат от 01.08 до 30.08.От счетоводството ми се обадиха на 05.09 да ме питат къде е новият болничен, защото предстои приключване на месеца. Проблемът беше в ден 31.08,който беше работен. Проблем номер 2 беше, че докторът си бе взел отпуска до 11.09 и това беше първият възможен за мен ден да представя новият болничен. Счетоводителката каза, че не може да ме чака и ми пусна за 31.08 платен отпуск, само за този ден.
Лекарят обаче отказа да пусне новия болничен от 01.09 с ден прескачане. Какво ще последва? Излиза че на 31 съм и отпуска и ми почва новият болничен. У кого е вината в създалата се ситуация? Мерси предварително, моля за съвет или поне мнение..
Грешката е в счетоводителката. Трябвало е да те води болничен, а ти да й го представиш по- късно. Тя да си оправя нещата сега, но и да анулират отпуската да не губиш.

# 246
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Не е точно така. БЛ не е представен. Реално счетоводство няма как да знае дали ще има такъв.

# 247
  • Мнения: 74
Не е точно така. БЛ не е представен. Реално счетоводство няма как да знае дали ще има такъв.
То е ясно, че ще си в непрекъснат болничен, но АГ е в отпуск. Какво не разбират толкова в счетоводството.

# 248
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Не е точно така. БЛ не е представен. Реално счетоводство няма как да знае дали ще има такъв.
То е ясно, че ще си в непрекъснат болничен, но АГ е в отпуск. Какво не разбират толкова в счетоводството.

Излишно спорим.
Ползването на отпуск по болест е по преценка на лекаря, в случая наблюдаващ гинеколог. Този "непрекъснат болничен" не е някакво изначално право на всяка бременна, както криво се разбира в много случаи, а въпрос на нужда и диагноза.

# 249
  • Мнения: 35

До 14 календарни дни без прекъсване и общо 40 календарни дни за годината с прекъсвания. Това изказване на гинеколога ти ми е странно. БЛ се издава за заболяване, а не за дата ...
[/quote]

Гинеколожката се изказа така, защото трябвало да се вместя в болничния, който е 135 дни + 45 дни преди раждането. Сега смятах. Трябват ми два болнични от личната лекарка по 14 дни, дали ще е възможно да ми ги издаде един след друг? С нея по принцип нямам проблем издава ми болнични постоянно, но има ли право два един след друг?

# 250
  • Мнения: 394
Тия 45 дни преди раждане не влизат в 180 дни болничен,те са отделно нали?

# 251
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Тия 45 дни преди раждане не влизат в 180 дни болничен,те са отделно нали?
Да. Така че гинеколога по горе не смята вярно.

На въпроса за два БЛ от ЛЛ един след друг  - нужно е да има поне един ден разлика между тях.

# 252
  • Мнения: 112
Имаш право на 180 дни годишно в рамките на една календарна година. Като в тях влизат болничните, които ти е издал личният лекар и болничните от АГ. В тези 180 дни НЕ влизат 45- те дни преди термин. Ако ги превишиш, трябва да се явяваш на ТЕЛК и става по сложно,но не и невъзможно Hug

# 253
  • Мнения: 173
Здравейте! Имам следното питане: при възприето сумарно работно време във фирмата, в която работя ,съботна смяна след нормална работна седмица(5 дни*8 часа) счита ли се за извънреден труд и мога ли да бъда освободена от такива смени по време на бременността ми?

# 254
  • Мнения: 1 401
Здравейте, бременна съм отново, отново чрез инвитро. Поради проблеми в началото на бременността съм в постоянен болничен.
Затварят магазина в моя град, където работя. Но фирмата е със седалище в София и останалите й магазини в страната продължават да работят.
Разбрах, че с нас ще се свърже счетоводителят. Какво да очаквам? Могат ли да ме съкратят? Да ме накарат да напусна? Кой член на кой закон да погледна? Иска ми се да съм подготвена... Благодаря предварително!


"Уведомен ли е официално работодателят за бременността?
Ако - да, то се ползвате от закрилата на КТ, но не и при закриване на част от предприятието, както е в случая."

Lady Brinne,
Благодаря за отговора и отделеното време!

Аз говорих със счетоводителя и той ми каза, че докато фирмата съществува, за мен няма проблем по отношение на болничните листи. Аз му ги пращам до адреса на фирмата и после си следя състоянието с ПИК в сайта на НОИ.

Не съм пускала официално писмо до шефа, че съм бременна, считам че основанието в болничния лист говори достатъчно. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт