МОН - промените продължават

  • 130 308
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 1 425
  • София
  • Мнения: 8 932
Знам само, че лиспват ненужните учебни тетрадки и помагала. Не мъкнат и несесери с по 10 вида цветни моливи и химикалки и т.н. Освен учебника и една обща тетрадка нямат кой знае какво в раницата. Те и масово не носят раници в тази възраст.

# 1 426
  • Мнения: 47 973
Това, че не носят раници, даже е още по-лошо за гръбнака
И да, има учители, които изискват в 10 клас да се ползват различни цветове химикал като се записва в тетрадката и поставят оценка на тетрадка. Има помагала, по език често има допълнителни сборници и граматики, по математика също. Нерядко се носи и екип за физическото- като досега винаги е имало изискване какъв точно да е екипа- без джобове, определен свят и вид тениска и т.н. Просто зависи къде и на какви учители попадаш.
Само дето жълъдите и боите отпаднаха...и просто си купуват храна и вода, за да не мъкнат.
Иначе има училища, дето горен курс не стъпват в час, ама едва ли коментираме тях в тия теми

# 1 427
  • София
  • Мнения: 8 932
Явно в училището на големия учат по друга система. Помагала в училище не им искат. Имат речници, които са наличини в ел.вариант. Сборници също не съм купувала. Химикалки различни им искат само за вкъщи при корекция. А физическото е ясно, бяла тениска, долнище и спортни обувки. Ама не е болка за умиране. Чак да снимам учебници или да ги късам на уроци не би ми хрумнало. Още повече, че даже вече не се занимавам и с купуването им, какво остава да следя колко ги носи. За мен е важен крайния резултат, а той за момента ме устройва.

# 1 428
  • Мнения: 3 882
В девети клас учебниците не са безплатни и не знам защо очакваш да ги намериш такива.

Не искам безплатни, не съм питала никъде за безплтани. Искам платени, но електронни, мисля, че има разлика. дали ще влачиш тухлата по Литература за 8 клас, или ще си разпечаташ три необходими за деня листа. Даже така ще платя повече-веднъж за електронната форма, втори път за да си го разпечатам.
В 8 и 9 клас чантата надминава 8 кг.

# 1 429
  • Мнения: 19 294
Тез физкултурници, дето много се вживяват долнището да бъдело без джобове и куп други изисквания, избиват комплекси. Иска им се да са важни и понеже знаят, че не са, гледат да го избият от друго.

# 1 430
  • Мнения: 3 882
Това не променя факта, че децата влачат тежко. Да, в елитните особено избиват точно тези, сериозни щети нанасят.

# 1 431
  • Мнения: 47 973
Е, факт, но когато си поставен в тази ситуация, избор нямаш
За електронните съм съгласна. Дори така ще взимат повече пари...защото сега купувам учебници 2 ръка Wink Стига да е възможно, с постоянната смяна на "програмите"

# 1 432
  • Мнения: 19 294
В кръга на шегата, но не съвсем, тези промени ги правят само за да увеличават оборотите на издателствата. Аз някаква съществена полза от тях досега не съм видяла.

# 1 433
  • Мнения: 958
Когато детето ми носи всеки ден раница по 7-8 кг в 5-ти клас и започне да се прегърбва, не само учебниците ще накъсам, а ако трябва и бележника. Писна ми децата ни да са товарни магарета, а разни "умници"да отбиват номер с псевдомерки за олекотяване на раниците. И  комплексирани учители с претенции за тетрадки голям формат, твърди корици и 100 листа по история например. Щото ака пише в тетрадка от 20 листа няма да запомни или какво.
Как в други държави могат да разпечатват упражненията и да се слагат в папки, а като се съберат листа да се оставят в къщи!?!
А у нас е важно по всеки предмет да има по пет помагала, попълнени недопопълнени и пак за сметка на неграмотни деца.

# 1 434
  • Мнения: 3 882
Е, аз нали затова искам електронни. И за 1 и за 10 клас. На един таблет е всичко, плащам им достъпа, свалям, толкова ли е сложно, без пари няма да останал милите. Давам 300 лв. за учебници сега в 9 клас, то един таблет струва по-евтино, а уроците в Уча.се са в пъти по-адекватни.

# 1 435
  • Мнения: 1 794
Скрит текст:
А като се има и на предвид, че някои учители/ки имат приятели в издателствата и избират техни учебници, още повече че не са съгласни на копия. Преди години (около 3-4г) в класа на сестра ми, госпожата по английски държеше на някакъв учебник с 2 помагала, речник и разговорник на определено издателство. Крайната цена беше около 80лв, което само за един предмет си е доста. На родителската среща доста родители искаха поне учебника и помагалата да се преснимат, но госпожата не се съгласи и каза че няма да допуска до час деца с преснимани такива. Мина се малко време и се оказа че въпросната госпожа е зълва на издателката и то тя сама си го каза.
Когато бях в 12ти клас почнаха да въвеждат ел бележници и се говореше да въведат и ел учебници, но надали скоро ще се получи. То и от тоя ел бележник смисъл нямаше, пак си носехме хартиен, а в тоя да е попълвано 1-2 пъти за годината, и то чак след като дадоха паролите, а това беше май след коледната ваканция.

# 1 436
  • София
  • Мнения: 8 280
Как е било преди не знам, но сега има училища, които изобщо няма да имат бележниците. Обявено е на РС и на Интернет страниците им.

# 1 437
  • София
  • Мнения: 8 932
Как е било преди не знам, но сега има училища, които изобщо няма да имат бележниците. Обявено е на РС и на Интернет страниците им.
A как ще удостоверяват тези ученици, че са такива, например ако искат да си заредят карта за ГТ? Защото за първото зареждане след 15 септември искат задължително бележник, не става с друго.
Видях - можело със служебна бележка. Пак ще се пишат бележки.

Последна редакция: пт, 14 сеп 2018, 14:10 от Aннa

# 1 438
  • Мнения: 21 455
С ученическа лична карта.

# 1 439
  • София
  • Мнения: 8 932
С ученическа лична карта.
Тези за първото септемврийско зареждане не навсякъде ги признават.

Общи условия

Активация на акаунт