МОН - промените продължават

  • 130 554
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 1 455
  • столицата
  • Мнения: 3 797
Здравейте ! Интересува ме другата учебна година  десетокласниците / първите по новата програма/ какви изпити ще държат ? По кои предмети ?

п.п. Може ли да ме насочите към съответния нормативен документ ?
Благодаря предварително !
[/quo

Мисля, че по БЕЛ и Мат, но за каква ще е стойността на тези оценки, ще влизат ли дипломата и в коя, за мен все още е неясно. Единствено знам, че  ще се вземат предвид при евентуално кандидатстване/премествано след 10 клас.
А какви матури ще държат в 12 клас? И как ще се отразяват в дипломите? Какво ще се включва в дипломата от12 клас?
А откъде научаваме учебния план? Въпросите са безброй, а отговорите ограничени.

# 1 456
  • Мнения: 1 141
Отговорите вече се очертават - в края на Х клас учениците ще държат задължителен изпит по БЕЛ и математика и по желание - по първи чужд език и по информационни компетентности. За мен е под въпрос дали в езиковите гимназии ще оставят децата да избират дали да се явят на този изпит, но не знам дали имат формални инструменти да ги задължат.
Стойността на тези оценки няма да е огромна, но все пак ще има значение - при преместване в друго училище и ще бъде записана в удостоверението за завършен първи гимназиален етап, като в тази й позиция може някога някъде да има значение.
Що се касае до ДЗИ-та в ХІІ клас, мисля, че там нещата са още по-ясни - по БЕЛ и по един от профилиращите предмети по желание на ученика. Тоест има известно ограничаване избора на втори ДЗИ спрямо досегашната система, като по-интересен е въпросът конкретните училища кои предмети ще определят за профилиращи.
Учебният план следва да се научи от сайта на съответното училище, ако не докрай, поне за VІІІ и ІХ клас.

# 1 457
  • Мнения: 3 883
Отговорите вече се очертават - в края на Х клас учениците ще държат задължителен изпит по БЕЛ и математика и по желание - по първи чужд език и по информационни компетентности. - и дано остане по желание, и да е написано, че да го цитирам, като дойде време и отново кажат, че е задължително, пък то не е. За мен е под въпрос дали в езиковите гимназии ще оставят децата да избират дали да се явят на този изпит, но не знам дали имат формални инструменти да ги задължат. -  живо ме интересува. При избор на училище детето попадна (както е модерно тук да се казва) на "къса клечка", съответно наваксването по език е или с уроци навън или и аз не знам как за догодина, предвид натоварената учебна програма в 9 и 10 клас принципно, и намалелите часове по език в сравнение с 8 клас, т.е. шансът в самото училище да навакса проспания 8 клас е нищожен.
Стойността на тези оценки няма да е огромна, но все пак ще има значение - при преместване в друго училище и ще бъде записана в удостоверението за завършен първи гимназиален етап, като в тази й позиция може някога някъде да има значение. - някога, някъде, не знаем, и ако потрябва-отново ядец, ако не си си "вързал гащите" предварително за всеки случай.
Що се касае до ДЗИ-та в ХІІ клас, мисля, че там нещата са още по-ясни - по БЕЛ и по един от профилиращите предмети по желание на ученика. Тоест има известно ограничаване избора на втори ДЗИ спрямо досегашната система, като по-интересен е въпросът конкретните училища кои предмети ще определят за профилиращи. - това е най-важното. Защото, ако се окаже, че в 8 клас са казали едно (например химия/биология), но след 3 години, след 10 клас предложат съвсем друго (например история), излиза, че спешно следва да си търсиш друго училище май.
Учебният план следва да се научи от сайта на съответното училище, ако не докрай, поне за VІІІ и ІХ клас.

# 1 458
  • Мнения: 5 160
Публикували са учебни програми за 11 клас (2020/2021 г.) https://www.mon.bg/bg/100522
и 12 клас (2021/2022 г.) https://www.mon.bg/bg/100523 по
Български език
Литература
Математика
Гражданско образование
Физическо възпитание и спорт

# 1 459
  • Мнения: 21 455
Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 5 от 2015 г. за общообразователната подготовка е обнародвана в Държавен вестник.

# 1 460
  • Мнения: 3 877
smetnapalata, и аз се опасявам, че в последния момент т ЕГ  ще предложат/сменят профилите я зависимост какви учители имат. В момента не знам ЕГ във Варна, което да е обявило профилите за 11-12 клас на сегашните 8 клас

# 1 461
  • Мнения: 21 455
Два от трите ( или четирите) със сигурност се знаят, тъй като са определени на национално ниво с наредба.

# 1 462
  • Мнения: 3 877
Къде могат да се видят за конкретни училища ? Предни години си знаеха паралелката с немски, английски и биология примерно, сега никой не пише така

# 1 463
  • Мнения: 21 455
В наредбата за профилираната подготовка. За профил чуждоезиков са двата чужди езика.

# 1 464
  • Мнения: 3 883
Може ли да обясниш като за 1 клас, защото аз не те разбирам, наречи ме тъпа, но не те. Извинявам се.
Към момента, детето учи тези два езика. Говорим за профилирането след 10 клас, което едва ли ще е с възможност отново тези два езика. Хуманитарен или природоматематически общо се делят, но конкретно-никой не знае. Физика ли ще е, химия ли ще е, трънки ли ще са. Това коментираме.

# 1 465
  • Мнения: 1 141
Всяко училище определя кои са профилиращите му предмети. За езиковите гимназии такива са двата чужди езици, които се изучават, мисля и БЕЛ. При бърз преглед в интернет видях, че на много места историята също е обявена за профилиращ предмет.
 

# 1 466
  • Мнения: 3 883
Говорим за профилирането след 10 клас. За езиковите гимназии това не са езиците. Езиците са определящи за периода 8-10 клас. Например, ако си във ФЕГ, е ясно, че първи език е френски, избираш и втори език, който се включва в 9 клас. Само че, след 10 клас имаш още профилиране, например избираш химия/биология. Та за него говорим.
И ако допуснем ситуацията-ученик във ФЕГ, избрал втори език английски, и след 10 клас избрал математика, каква конфигурация на НВО би държал:
1. БЕЛ (задължително)
2. Френски Или Английски(това по избор ли е? Или френски или английски, или френския е в задължителните?)
3. Математика (може ли да държи френски и английски без математика?)

Последна редакция: пт, 28 сеп 2018, 15:52 от smetanapalata

# 1 467
  • Мнения: 1 141
НАРЕДБА № 7 ОТ 11 АВГУСТ 2016 Г. ЗА ПРОФИЛИРАНАТА ПОДГОТОВКА
В сила от 26.08.2016 г.
Издадена от Министерството на образованието и науката
Обн. ДВ. бр.67 от 26 Август 2016г.
Профилирана подготовка. Профилиращи учебни предмети
Чл. 2. (1) Профилираната подготовка се придобива във втори гимназиален етап на средното образование чрез изучаване на профилиращите учебни предмети, включени в съответния профил, и обхваща задълбочени за определен профилиращ предмет и комплексни за даден профил компетентности.
(2) Профилираната подготовка се осъществява в раздел Б (избираеми учебни часове) на учебния план, като общият брой часове за профилирана подготовка е най-малко 18 часа и най-много 20 часа седмично през целия етап на обучение.
(3) Профилът е съвкупност от три или четири профилиращи учебни предмета, два от които се определят на национално ниво, а останалите - с училищните учебни планове.
(4) Профилиращи учебни предмети може да са:
1. български език и литература;
2. чужд език;
3. математика;
4. информатика;
5. информационни технологии;
6. история и цивилизации;
7. география и икономика;
8. философия;
9. биология и здравно образование;
10. физика и астрономия;
11. химия и опазване на околната среда;
12. музика;
13. изобразително изкуство;
14. предприемачество;
15. физическо възпитание и спорт.
(5) Профилиращите предмети в даден профил са едни и същи за ХI и за ХII клас.
(6) Всеки от профилиращите предмети по ал. 3 се изучава с не по-малко от 4 учебни часа и не повече от 8 часа седмично.
(7) Профилите и съответните два задължителни профилиращи учебни предмета са, както следва:
1. профил "Чужди езици" със задължителни профилиращи учебни предмети двата чужди езика, изучавани в първи гимназиален етап;
2. профил "Хуманитарни науки" със задължителни профилиращи учебни предмети български език и литература и история и цивилизации или български език и литература и философия;
3. профил "Обществени науки" със задължителни профилиращи учебни предмети география и икономика и история и цивилизации или история и цивилизации и философия;
4. профил "Икономическо развитие" със задължителни профилиращи учебни предмети география и икономика и математика или география и икономика и чужд език, изучаван в първия гимназиален етап;
5. профил "Софтуерни и хардуерни науки" със задължителни профилиращи учебни предмети информатика и информационни технологии;
6. профил "Предприемачески" със задължителни профилиращи учебни предмети предприемачество и информационни технологии или предприемачество и география и икономика;
7. профил "Математически" със задължителни профилиращи учебни предмети математика и информатика или математика и физика;
8. профил "Природни науки" със задължителни профилиращи учебни предмети биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда или химия и опазване на околната среда и физика и астрономия;
9. профил "Изобразително изкуство" със задължителни профилиращи учебни предмети изобразително изкуство и чужд език, изучаван в първия гимназиален етап, или изобразително изкуство и информационни технологии;
10. профил "Музика" със задължителни профилиращи учебни предмети музика и чужд език, изучаван в първия гимназиален етап, или музика и информационни технологии;
11. профил "Физическо възпитание и спорт" със задължителни профилиращи учебни предмети физическо възпитание и спорт и биология и здравно образование.
(Sunglasses Като профилиращ предмет извън задължителните профилиращи учебни предмети по ал. 7 във всеки един от профилите в училищния учебен план може да се определи предмет по чл. 2, ал. 3 при спазване на условията на чл. 2, ал. 2.

Ако четем наредбата, за езиковите гимназии профилиращите предмети могат /и следва/ да бъдат за втория гимназиален етап двата изучавани чужди езика в първия гимназиален етап, между които да се избира ДЗИ. Но можеш да избереш и от другите профилиращи предмети, които си избрал да учиш в ХІ - ХІІ клас, в дадения пример математика.

# 1 468
  • Мнения: 21 455
Говорим за профилирането след 10 клас. За езиковите гимназии това не са езиците.
Скрит текст:
Езиците са определящи за периода 8-10 клас. Например, ако си във ФЕГ, е ясно, че първи език е френски, избираш и втори език, който се включва в 9 клас. Само че, след 10 клас имаш още профилиране, например избираш химия/биология. Та за него говорим.
И ако допуснем ситуацията-ученик във ФЕГ, избрал втори език английски, и след 10 клас избрал математика, каква конфигурация на НВО би държал:
1. БЕЛ (задължително)
2. Френски Или Английски(това по избор ли е? Или френски или английски, или френския е в задължителните?)
3. Математика (може ли да държи френски и английски без математика?)
Напротив. Точно езиците са задължителни профилиращи на национално ниво за езиковите гимназии. Справка - наредбата, цитирана от rebus99.
ЗПУО Чл. 132. (1) Учениците, успешно завършили ХІІ клас, стават зрелостници и придобиват право да се явят на държавни зрелостни изпити и на държавен изпит за придобиване на професионална квалификация.
(2) Зрелостниците, обучавани по училищен учебен план, който осигурява профилирана подготовка, придобиват средно образование след успешно полагане на задължителен държавен зрелостен изпит по учебния предмет Български език и литература и на задължителен държавен зрелостен изпит по профилиращ учебен предмет.

Доколкото не е конкретизирано дали става дума за профилиращ предмет, определен на национално ниво, или такъв - определен с училищния учебен план, изборът е на ученика.

# 1 469
  • столицата
  • Мнения: 3 797
И аз като Дидева чета Наредбата. Предлагам и МОН така да си я прочетат. Езиковите май ще си изберат първия език като втора матура особено след като изискванията ще са за ниво В1, което отдавна ще са минали.

Общи условия

Активация на акаунт