МОН - промените продължават

  • 130 530
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 3 883
Така по-бива. Допускам, че просто ще ги разпределят в дните с 6 часа, защото има втора смяна след тях и няма как да имат 8-ми час просто.

# 811
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Този текст е включен в наредбата още през 2014 година:
Чл. 5. При последователно провеждане на учебни часове по един и същ учебен предмет в рамките на учебния ден задължително се осигурява почивка след всеки учебен час.

Изменението на наредбата всъщност позволява сливането на часове.

§ 4. В чл. 5 накрая се добавя „освен в случаите по чл. 9, ал. 6 от Наредба № 10 от 2016 г.

А тези случаи са:
(6) Последователни учебни часове може да се организират без почивка между тях по решение на педагогическия съвет на училището по:
3. разширена, допълнителна и профилирана подготовка в гимназиална степен, но не повече от два последователни учебни часа;[/b]
Не виждам обаче нищо за общообразователната подготовка.
От наредбата за оценяването:
(4) Класната работа по български език и литература и по чужд език при обучение за придобиване на общообразователна и на профилирана подготовка и класната работа по математика при обучение за придобиване на профилирана подготовка се провежда в два слети учебни часа.
Вероятно пропускам нещо.
Може би, когато е класна по БЕЛ при непрофилирано обучение, трябва да има  почивка (защото не е от изброените случаи), а когато е профилирано, не може да има (ама само по решение на педагогическият съвет).
Не трябва ли да променят наредба 11 за оценяване да пише, че трябва да е слято при БЕЛ и ЧЕ само когато е профилирано обучение и по решение на педагогическия съвет?

# 812
  • Мнения: 8 229
Тези допълнителни модули за физическо възпитание и спорт плюс туризъм ме изнервяха невероятно. Някои години бяха последен час и тогава биваше. След това ги бяха направили в 15ч (в нашето училище са само първа смяна). За децата, които ходеха на занималня в училище беше все тая, но моят син не ходеше на такава. По това време беше на тренировки в съвсем различна част на града. Бях казала, че няма да ходи на този модул. Добре че и класната излезе разбрана. За мен беше абсолютно неразбираемо как би могъл да си пропусне 3 часова сериозна тренировка,  само за да отчете  30 минути дейност в двора или салона на училището.
Ще видим след седмица-две какви ще ги сервират тази година.

# 813
  • Мнения: 3 883
Точно и това мен ме притесни.

# 814
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Извинете ме, ако е обсъждано - има ли промяна относно бележниците - да не са от 2 клас, а от по-късен?
Наредбата за оценяването, според която 1,2,3 клас се оценяват без оценки (количествени), е влезнала в сила от миналата учебна година (20.09.2016г.)

# 815
  • Мнения: 21 455
Не трябва ли да променят наредба 11 за оценяване да пише, че трябва да е слято при БЕЛ и ЧЕ само когато е профилирано обучение и по решение на педагогическия съвет?
Чл. 5 е в сила от 2014г., т.е.  преди наредба 11 да бъде приета. Явно никой не е забелязал разминаването. Възможно е да внесат корекции, за да бъде всичко изрядно, възможно е пак да не забележат.

# 816
  • Мнения: 5 234
Извинете ме, ако е обсъждано - има ли промяна относно бележниците - да не са от 2 клас, а от по-късен?
Наредбата за оценяването, според която 1,2,3 клас се оценяват без оценки (количествени), е влезнала в сила от миналата учебна година (20.09.2016г.)
Благодаря!

# 817
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Чл. 5 е в сила от 2014г., т.е.  преди наредба 11 да бъде приета. Явно никой не е забелязал разминаването. Възможно е да внесат корекции, за да бъде всичко изрядно, възможно е пак да не забележат.
2014г. - МЗ издава наредба, според коята не може да има сливания.
01.09.2016г - МОН издава наредба за организация на дейностите, според която сливане може да има само при профилирано, разширено обучение и решение на педагогическия съвет. Наредбата на МЗ остава непроменена.
01.09.2016г.(по същото време) - МОН издава наредба за оценяване на учениците, според която по БЕЛ и ЧЕ дори и да не е профилирано или разширено обучението, а общообразователно, часове с класни може да се сливат. Това е в разрез с горната наредба.
В сила от учебната 2017/2018г. - излиза изменение и допълнение на наредбата на МЗ, в което едва сега се вмъква изключението за сливането от наредбата на МОН за организацията на дейностите. Сега вече наредбата за организация на дейностите не е в разрез с наредбата на МЗ, но тази за оценяване остава под въпрос...


Скрит текст:
Възможно е и друго. МЗ си поправя наредбата чак 1 година по-късно, когато са се насъбрали повечко неща за променяне. МОН също може да са забелязали разминаването между наредбите им, приети в един и същи ден, но и те така да изчакат. Да се насъберат неща поне за няколко алинеи, няма да хабят тонери и листи само за едно изречение, я! Grin

Последна редакция: чт, 07 сеп 2017, 17:23 от Спливитет

# 818
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Извинете ме, ако е обсъждано - има ли промяна относно бележниците - да не са от 2 клас, а от по-късен?
Наредбата за оценяването, според която 1,2,3 клас се оценяват без оценки (количествени), е влезнала в сила от миналата учебна година (20.09.2016г.)
Благодаря!
Грешна информация. Първи и втори клас тази учебна година няма да имат бележници, а трети и четвърти все още са по старата програма и ще имат.

# 819
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Наредбата за оценяването и новите учебни програми обвързани ли са?

# 820
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Какво значи да са обвързани? И двете трябва да се спазват.

# 821
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Сега прочетох в края на наредбата, че старите наредби продължават да се изпълняват за тези, които не са по нови учебни програми. Явно съм разбирал грешно това "Наредбата влиза в сила от...," което винаги е в началото под заглавието и е объркващо, можеха направо да пишат за кои кога влизат в сила тези неща, а не "наредбата влиза в сила от 15.09.2016" например и после в края на наредбата "за учениците, които ще са еди кой си клас през еди коя си година това няма да важи".

Последна редакция: чт, 07 сеп 2017, 23:52 от Спливитет

# 822
  • София
  • Мнения: 571
Сигурно си ми има основания, споделям лично мнение - на мен ми е все едно дали класното ще е с или без почивка, това, все ми се струва, че си го решава учителят.
Ако не се лъжа, и на извънучилищни изпити има  "наднормена" продължителност, но там никой не протестира.
Тези норми на здравните инстируции вероятно важат навсякъде, а не само в общинските училища.
А за физическото - надявам се да не е в събота/неделя; разчитам на здрав разум (в крайна сметка и учениците, и учителите трябва да си починат).

Последна редакция: пт, 08 сеп 2017, 02:10 от мюмла

# 823
  • Пловдив
  • Мнения: 529
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 33 на МС от 15.02.2013 г. за условията за
получаване на стипендии от учениците след завършено основно
образование отменяно ли е или все още е в сила?

# 824
  • Мнения: 21 455
Изх. № РУО 1-20904/11.09.2017 г.

ДО
ДИРЕКТОРИТЕ НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР, УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

Във връзка е постъпили запитвания по различни казуси относно издаване на документи за завършено основно образование, съгласно писмо № 9105-283/05.09.2017 г. на МОН с вх. № РУО 1-20349/07.09.2017 г., Ви напомням следните обстоятелства:

Учениците, които през настоящата учебна година са се обучавали в паралелки с интензивно изучаване на чужд език в профилирани гимназии и в средни училища и са завършили успешно VIII клас, следва да получат свидетелство за завършено основно образование след успешно приключване на обучението си през следващата 2017-2018 учебна година, когато ще усвоят учебното съдържание по всички учебни предмети, предвидено за изучаване в последния клас от основната степен в съответствие с отменените Закон за народната просвета и Закон за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план. Всички останали ученици, които през настоящата учебна година успешно са завършили VIII клас, получават свидетелство за завършено основно образование с ном. номер 3-30.8 в съответствие с Наредба № 8/23.08.2016 г. на МОН за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование.
Учениците, които през настоящата учебна година са се обучавали в VIII клас, но към 14.09.2017 г. не са го завършили успешно, в съответствие с § 24, ал. 3 от Закона за предучилищното и училищното образование придобиват основно образование след успешно завършен VII клас, като за целта директорът на съответното училище, в което лицето е обучавано в VII клас, издава свидетелство за завършено основно образование с ном. номер 3-30.7 в съответствие с Наредба № 8/23.08.2016 г. на МОН за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование. В случаите, когато обучението в VII и в VIII клас е осъществявано в различни училища, директорът на училището, в което ученикът ще повтаря VIII клас, инициира издаването на документ от директора на училището, в което се е обучавал ученикът в VII клас.

Общи условия

Активация на акаунт