МОН - промените продължават

  • 130 342
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 60
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ключовата дума е "реализирания". Какви места след вече реализиран прием?

# 61
  • Мнения: 21 455
Скрит текст:
А що за привилегии са  това:
"§ 21. В чл. 78 се създава ал. 3:
„(3) Началникът на регионалното управление на образованието утвърждава до 30
юли реализирания държавен прием за V клас в профилираните гимназии с профил
"Математически" или "Природни науки".

На мен ми звучи като "места за  специални деца"......
Реализираният държавен прием в профилирани гимназии и паралелки, както и в професионални такива също се утвърждава от началника на РУО. Просто изчистват пропуск в наредбата.
Иначе промени в държавния план- прием за V клас в профилираните гимназии с профил "Математически" или "Природни науки" могат да се правят до 15. юни, което не пропречи тази година да позволят на СМГ да разкрие допълнителна паралелка след изтичането на този срок, когато бяха приключили и балообразуващи състезания, и записването в разкритите по редовния ред паралелки.

Последна редакция: нд, 30 юли 2017, 20:53 от министър Дидева

# 62
  • Мнения: 3 048
Преди малко в телевизионен репортаж коментираха част от предложенията за промени в наредбата за оценяването.  Изясниха какво са имали предвид с понятието ”система от символи на качествените показатели". Накрая г-жа зам. министърът с усмивка предупреди уважаемите зрители да не забравят, че цифрите също са символи, въпреки че ал. 6 на чл. 9 гласи: " (6) Въз основа на установените резултати от изпитванията на учениците от(6) Въз основа на установените резултати от изпитванията на учениците от I - III клас се поставят оценки само с качествен показател."

Много е духовита госпожата... Иначе да пише "добър" или "отличен" на свидетелство или контролна работа си е качествен показател, нали?
Някак си не са им дефинирани целите на промените, ама се отчита дейност.

Протежето на "мадам Йес" продължава "великото" дело!
А що за привилегии са  това:
"§ 21. В чл. 78 се създава ал. 3:
„(3) Началникът на регионалното управление на образованието утвърждава до 30
юли реализирания държавен прием за V клас в профилираните гимназии с профил
"Математически" или "Природни науки".
(file:///C:/Users/Maria/Downloads/pr_izm_Nrdb10_28072017.pdf)
На мен ми звучи като "места за  специални деца"......

Порочните практики при този прием нищо не може да ги спре. Нека, обаче, началникът на РУО да ги утвърждава и вижда не на 30 юли, а преди кампанията и като обяват 30, 50, 100 бройки, всички да си знаят и да се борят честно за тези места.  Другото е подигравка с труда на 10-годишни деца.
Имам предвид да им се отпуснат бройки на гимназиите, които да запълват, както си искат и за масата да се знае какво остава.

# 63
  • Мнения: 4 393
Записвам се и аз да следя темата. Аз подкрепям по-дългата учебна година. Дъщеря ми ще е трети клас от септември, и според мен, почти 4 месеца лятна ваканция е прекалено.

# 64
  • София
  • Мнения: 5 011
Пишете възраженията си на сайта на МОН.
Боже, Боже, всеки следващ министър на образованието е по-трагичен от предишния. Аргументът, че заради дългата ваканция децата забравяли, просто чупи тъпомера. Това само някой МОНстерски чиновник може да го измисли. Не стига безобразният нов закон, хаосът с учебниците, претрупаните програми, свалянето на труден материал все по-надолу-сега и ваканциите ще променят.Стига с тази Европа, бе. Там са различни и образователни системи и климат и др. Каквото чуят и видят и хоп-при нас. Ама дали става или не няма значение. В това министерство сякаш с конкурс за кретени са ги събирали. А пък учители да подкрепят подобни глупости си е направо плашещо. Явно има такива изтрещели даскалици, които си заслужават психотестове.

 Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy

# 65
  • Мнения: 11 611
Аз пък съм твърдо против съкращаването на лятната ваканция. Децата могат да имат полезни занимания и без да са на училище. С носталгия си спомням времета, когато бях дете и чудесните дъли ваканции, които не ми попречиха да се  изуча.                                                                                                                                       Сега едното ми дете е десетгодишно. Стои си в къщи само, чете си книжки, давам му дребни задачки за помощ в домакинството, занимава се с нещо докато се приберем и после "дим да го няма" навън. Кога да играят тези деца, като цяла година са на училище, школи, спортове?!  Детството е едно и за съжаление е кратко, както и ваканциите винаги са кратки  Heart Eyes

# 66
  • Мнения: X
Записвам се и аз да следя темата. Аз подкрепям по-дългата учебна година. Дъщеря ми ще е трети клас от септември, и според мен, почти 4 месеца лятна ваканция е прекалено.
Прекалено е, разбира се. А колко хубаво би било училището да беше като детската градина, където можеш всеки ден, 12 месеца в годината да я метнеш за едни 10 часа на ден да ти я отглеждат без никаква ваканция.

# 67
  • Мнения: 1 153
Най-добре да няма ваканции, какви са тия глезотии. Има си събота и неделя, като си напишат камарата домашни, да почиват и материала няма да забравят. Ама ха, ваканции. Улесняване на материала, няма нужда. Направо от втори клас да започват ЛААГ, в 6ти да завършват и да започват работа.

# 68
  • Мнения: 4 393
Записвам се и аз да следя темата. Аз подкрепям по-дългата учебна година. Дъщеря ми ще е трети клас от септември, и според мен, почти 4 месеца лятна ваканция е прекалено.
Прекалено е, разбира се. А колко хубаво би било училището да беше като детската градина, където можеш всеки ден, 12 месеца в годината да я метнеш за едни 10 часа на ден да ти я отглеждат без никаква ваканция.


Я по-полека с изводите и с размахването на пръст!
Това, че имам различно мнение и си го казвам, не дава право на някой, който нито ме познава, нито знае как организирам на дъщеря си лятната ваканция, да се изказва като последна инстанция.

# 69
  • Мнения: 95
Прекалено е, разбира се. А колко хубаво би било училището да беше като детската градина, където можеш всеки ден, 12 месеца в годината да я метнеш за едни 10 часа на ден да ти я отглеждат без никаква ваканция.

+1 000

п.п. А защо не за едни 12 часа на ден?  Wink

# 70
  • Мнения: 4 393
Прекалено е, разбира се. А колко хубаво би било училището да беше като детската градина, където можеш всеки ден, 12 месеца в годината да я метнеш за едни 10 часа на ден да ти я отглеждат без никаква ваканция.

+1 000

п.п. А защо не за едни 12 часа на ден?  Wink


+2000
+3000
Това ли са допустимите постинги в тази тема? Други /различни/ мнения не се допускат?!  hahaha

# 71
  • Мнения: 95

Я по-полека с изводите и с размахването на пръст!
Това, че имам различно мнение и си го казвам, ...

Амчи то всеки си има мнение, то е като задника - всеки си го има!

# 72
  • Мнения: X
Други /различни/ мнения не се допускат?!  hahaha
Допускат се. А ти допускаш ли възможността ние да имаме мнение за твоите мнения?

# 73
  • European Union
  • Мнения: 1 387
Аз пък не виждам къде са тези удължени ваканции през годината. Наистина имам нужда някой да ми обясни. Само една зимна ваканция, която е дадена до 7 януари (и миналата година беше така, после я съкратиха, накрая се оказа, че пак беше удължена, но на парче). Всички други ваканции са като предни години.
Проблемът идва от неучебните дни извън ваканциите и тях се опитват да компенсират, според мен доста калпаво. А разделянето на ДЗИ и НВО не увеличава неучебните дни. НВО е сложено в дните на ДКИ, които тази година бяха неучебни за професионалните гимназии.

Аз съм против по-ранното започване на учебната година. Нужно ни е по-качествено образование, не по-дълго време в училище.

И още нещо, на което обърнах внимание чак сега. В заповедта за определяне на датите за НВО отсъстват такива за НВО по чужд език в седми и осми клас, за разлика от миналата година. Бъдещите осмокласници са по нови учебни планове и програми, а седмокласниците трябва да завършат по плановете и програмите, по които са започнали обучението си, но смятам, че ще се зарадват на промяната.
Това не се ли знаеше още от миналата година. В началото на учебната година питаха една експертка за НВО на 8 клас по чужд език в професионалните гимназии и тя каза, че няма нужда да го обсъжда, защото тази учебна година ще е за последно

# 74
  • Мнения: 95
Прекалено е, разбира се. А колко хубаво би било училището да беше като детската градина, където можеш всеки ден, 12 месеца в годината да я метнеш за едни 10 часа на ден да ти я отглеждат без никаква ваканция.

+1 000

п.п. А защо не за едни 12 часа на ден?  Wink



+2000
+3000
Това ли са допустимите постинги в тази тема? Други /различни/ мнения не се допускат?!  hahaha

И като как достигна до този извод?
 newsm78

Общи условия

Активация на акаунт