МОН - промените продължават

  • 130 345
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 2 298
Да, сега трябва да се следи какво ще сменят Open Mouth
.....

От текста: "В отговор на въпрос министърът каза, че отказът от скъсяване на лятната ваканция вероятно ще бъде за сметка на трите дни между 2 и 5 януари. Няма да я има двуседмичната зимна ваканция, посочи той.

До 10-15 август трябва да сме готови с промените, които предвиждаме в подзаконовата нормативна уредба, за да са факт за началото на учебната година, каза още Красимир Вълчев.
"

# 211
  • Мнения: 2 266
Аз искам да питам, в Америка учат ли на две смени Simple Smile като у нас
Сутрин от 7,30 , вечер до 7,30 Simple Smile
Не ми се вярва
Да, добре са го  измислили, но не по отношение на ваканциите, а по-същественото- по отношение на разпределение на учебното време в рамките на деня
Много добре са го измислили, и за деца, и за учители
Защо МОН не приложи тази, много по-добра и важна практика, а прилага тъпотията за ваканциите Simple Smile

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/mon-se-otkaza-ot-idejata- … -i-prez-juli.html Joy



Не учат.Но там всички у-ща са отелни и нямат нищо общо едно с друго.Имат различни директори.Началното е едно,основнотое друго и средното у-ще е също отделно.

# 212
  • Варна
  • Мнения: 2 036
По новия закон от 2020 трябва всички училища да минат на една смяна.

Явно има държавна политика за намаляване броя на децата в училищна възраст към 2020. Сигурно включва още по-активно насърчаване напускането на страната на деца и родители. Аз не съм чула за построено училище в града в последните 10-на години. Повечето училища са на две смени. Остава да намалят броя на децата и ще минат на една смяна без проблем.

Не ми стана ясно и какво стана със срока до 23 август за обсъждане на промените. И ако наистина са им проблем точно 5 дни, това ли единственият вариант- коледната ваканция.
Аз се сещам поне за дузина други. Ако са решили ДЗИ и НВО да са на различни дати, могат да ги направят в събота и неделя например. Междинните ваканцийки също ми бодат очите.

# 213
  • Мнения: 1 057
Знам, че коментираме промени, касаещи ученици, но ето и още, макар предучилищни:
Задължителната предучилищна възраст трябва да бъде разширена и за децата на 4 години, съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Тази промяна изисква законодателно решение, което министерството ще предложи през октомври.


Ей това не мога да го разбера, на час по лъжичка. Що я карат така на дребно? Ами направо да приемат закон, че децата се конфискуват (разбира се за техен интерес) в полза на държавата и държавата да си ги прибира и отглежда директно от родилното. Те, че много условия за престоя на на децата от подготвителните групи са създали в училищата, ами и 4-годишни искат да прибират в тях. Ама заради пустия прием в заветното училище доста родители си пращат децата в подготвителни, въпреки несравнимо по-добрите условия за тях в градините.

# 214
  • Мнения: 21 455
И ако наистина са им проблем точно 5 дни, това ли единственият вариант- коледната ваканция.
Аз се сещам поне за дузина други.
Решението е абсолютно копие на миналогодишното. Тогава първоначалният вариант на коледната ваканция беше до 8 януари, но в окончателната заповед датата беше променена на четвърти.

# 215
  • Мнения: 3 883
Междинните ваканции, които са петък-събота-неделя за мен са крайно измислени и неадекватни. За почивка не могат да се използват, а само се хабят дни по този начин в нищоправене. паралелно с това слагат олимпиади в съботи и недели или в тези ваканции.

# 216
  • Мнения: X
По новия закон от 2020 трябва всички училища да минат на една смяна.
Това би било много добре. Но не ми се струва никак реалистично за повечето пукащи се по шевовете училища в София и не само там.

# 217
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В София да се пукат. Вероятно ще добавят текст(даже май и съществува такъв), ако общината може да го осигури. Тук има достатъчно свободни сгради и можем да минем на една смяна.

# 218
  • Мнения: X
В София да се пукат. Вероятно ще добавят текст(даже май и съществува такъв), ако общината може да го осигури. Тук има достатъчно свободни сгради и можем да минем на една смяна.
Не е само в София. Проблемът засяга всички големи градове на България. На практика, това решение може да бъде приложено само за непопулярните училища в София и другите големи градове и за училищата в умрелите и полумрели населени места. И най-вероятно, както ти предполагаш, ще си измият ръцете с добавен текст, ако общината може да го осигури. На практика, едно голямо нищо.

# 219
  • Мнения: 21 455
§ 4. В срок до началото на учебната 2020 - 2021 година директорът на училището в сътрудничество с общината създава необходимите условия полудневната организация на учебния ден да се осъществява преди обяд.
Колко му е да го пипнат малко. Я в числата, я с кратка добавка към текста.

# 220
  • European Union
  • Мнения: 1 387
И ако наистина са им проблем точно 5 дни, това ли единственият вариант- коледната ваканция.
Аз се сещам поне за дузина други.
Решението е абсолютно копие на миналогодишното. Тогава първоначалният вариант на коледната ваканция беше до 8 януари, но в окончателната заповед датата беше променена на четвърти.
Само че сега е още по-неудобно. За да започнат училище на 2 януари, учениците трябва да пътуват на 1 януари. Тези, които живеят на квартири и общежития, имам предвид. Кой нормален човек ще иска да си изпрати детето на Нова година.

# 221
  • Мнения: 3 048
С това уточнение преди обяд, видимо идеята за една смяна, не включва нормален учебен ден, особено за мъниците, за които това 7.30 сутринта е убийствено.

Защо да са недомислени междинните ваканции. Не всичко трябва да се ръководи, от това дали ще е удобно да си спретнат пътувания семействата.

Дори и да не се наричат ваканции, не е лошо това да са дните за олимпиади. Участващите деца няма да се претоварват. За един може да е възможност да навакса някакво изоставане по предмет, или заради отсъствие по някаква причина, за друг да си отдъхне. Няма нужда да е на един дъх учебната година. Досега недоволствахме, че са затормозени децата, сега като мина заплахата за по-дълга учебна година, вече решихме, че няма нужда да се почива.

Последна редакция: ср, 02 авг 2017, 15:56 от solnichka

# 222
  • Мнения: 21 455
С това уточнение преди обяд, видимо идеята за една смяна, не включва нормален учебен ден, особено за мъниците, за които това 7.30 сутринта е убийствено.
Напротив, в момента е така:
Чл. 6. (1) Учебният ден включва учебните часове и почивките между тях.
(2) Учебният ден започва не по-рано от 8,00 ч. и приключва не по- късно от 19,30 ч.
(3) По изключение от ал. 2 учебният ден може да започва не по- рано от 7,30 ч., когато условията в училището не позволяват обучението на всички паралелки да бъде само преди обяд.


За да започнат училище на 2 януари, учениците трябва да пътуват на 1 януари. Тези, които живеят на квартири и общежития, имам предвид. Кой нормален човек ще иска да си изпрати детето на Нова година.
Моето е едно от тях. Няма до обяснявам какви гимнастики трябва да правим, когато понякога в деня преди дълга ваканция общежитието затваря в 18:00, а втората смяна в училище приключва в 19:20. Или колко добре ни устройва разпокъсаният май, да не говорим за тазгодишната грипна ваканция, която няколко пъти беше удължавана в последния момент и се чудехме да пътува ли или не. Или пък когато метеорологичните условия внезапно се влошат в деня, в който трябва да пътува и автобусът закъснява с часове или изобщо не тръгва. Но да, никой не ни е виновен, че сме направили такъв избор.

# 223
  • Мнения: 1 421
Едно малоумно решение отпадна, веднага МОНстерските глави решиха друго-да вземат дните от 2 до 5- Просто не мирясват.  #2gunfireНе че някой ще си прати детето тогава на училище, но просто държат да покажат, че пак ще стане тяхната. Да се надяваме на студено начало на януари.

# 224
  • Сандански
  • Мнения: 1 697
Нямало да си играят с началото и края на учебната година, ноо пред училищната ще започва от 4 годишна възраст.
Какво ли ще учат децата на 4?

Общи условия

Активация на акаунт