Седемте рилски езера

  • 23 590
  • 175
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 4 548
В ”туризъм” има тема за такива разходки и е писано и за езерата.

# 61
  • Мнения: 1 122
Че някой и водач ли ползва за езерата?! Стига се до Сапарева баня или Паничище, после с лифта до  до хижа Рилски езера или с джип до по- надолу, качвате се до езерата и това е. Трябва да е лято. Понякога там е като магистрала (особено събота и неделя), взимате топли дрехи за всеки случай, че все пак е планина...  и това е.
Иначе и тук има тема за езерата, както е писала mlv.

# 62
  • Мнения: 3 788
По-рано от юни не ходете. Отивате до Паничище, както вече са писали. Там има лифт (https://www.rilskiezera.bg/?act=content&rec=51 - ето цени). След около 40 минути сте на хижата. Там може да ползвате тоалетна, да хапнете, кафе да пиете и т.н. После до последното езеро по летния маршрут е около 4 часа бавно ходене. Може да спирате на места да почивате. Навалицата лятото уикендите е много голяма, така че няма как да объркате пътя.

# 63
  • Мнения: 2 687
Ходи се често с видач,има групи от турист.фирми. Аз бих ползвала такава,защото сме без кола,най-малкото,та и до Паничище ще е трудно да стигна от Сф Simple Smile

# 64
  • Мнения: 790
Някой може ли да сподели как е положението с лифта. Планирам да заведа дъщеря ми, която е на 7 години, но мен много ме е страх от лифтове и съм в потрес дали ще се справим с него

# 65
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Да повдигна темата с въпрос
Някой правил ли е преходът Езерата - Водопад Скакавица? В един ден. Някак ми се върти лудата идея да огледаме Езерата и да се върнем през Скакавица. Градски лигльовци сме, без всякакъв тренинг.
Да проучвам ли маршрута или хич даже и да не си помислям?

# 66
  • София
  • Мнения: 4 548
Денят е дълъг и става спокйно за ден. Качвате се с лифта щом го отворят (имат сайт, да видитве в колко) и тръгвате по пътеката покрай хижата и все напред по баира. По тоя рид стигате Бъбрека, после Окото и Сълзата. Гледате що гледате и по обратния маршрут. Ако искате да минете покрай всяко езеро, може и да не ви стигне времето. Та, на връщане след Бъбрека, като хванете пак по оня рид дето го качвате в началото, ще видите леко вляво да тръгва пътека през поляната, означена с колци. Това е за Скакавица. В дерето отляво под поляната е Скакавишкото езеро, от което изтича реката за водопада. Слизате до х. Скакавица и от там водопадът е на половин час, ако искате да се топнете в него. Може и от далече да му се порадвате. От х. Скакавица има два варианта да се върнете към долната станция на лифта. Първия - като сте слизали към хижата от езерата, малко преди нея сте подминали разклон за х. Пионерска и лифта, т.е. връщате се малко и хващате тази пътека. Вторият- минавате по дължината на х. Скакавица и продължавате по пътеката напред през гората към Зелени преслап. Ще стигнете до широк черен път с чакъл за около 40 минути. Ако зяпате водопадите по реката, и за повече. Тръгвате надясно по тоя път и гледате по-нататък по него за пътека наляво към Пионерска. Ако направите този вариант си вземете еднопосочен билет за лифта и бъдете половин час преди отварянето му. Опашките са страховити.

# 67
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Мнооого благодаря  Hug bouquet

# 68
  • София
  • Мнения: 4 548
Щяхме да ходим с приятелка на Паничище идната седмица, но времето ни отказа. Планирах по един ден за Скакавица, езерата, Ловна и за финал басейн на Белчин.



# 69
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Ще пробваме утре. Дано времето се задържи и да успеем

# 70
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Качихме се до езерата, когато детето беше на 7 години.
Издържа геройски и много и хареса.
На мен обаче ми падна кръвното и ми причерня.Може би от височината .
Разкошна природа,струваше си усилията.
Гледката от лифта е невероятна.
Искаме да повторим.

# 71
  • Мнения: 12 756
Ние и с деца сме се качвали пеша от Вада, но с преспиване на старата хижа.
За Езерата-водопад Скакавица: въпросът за минаване в двете посоки ли е или за едната посока? В смисъл, коя ви е началната и коя крайната точка?Точно това Езерата - водопад Скакавица за един ден се минава, много ясно.  Ако сте "кашкавал туристи", не се хвърляйте на много големи подвизи. Това, което ще видите в разните пътеводители, си го умножете по 2 например, за да се ориентирате за колко ще го минете.
Имайте предвид, че гръмотевичните бури в планината през лятото са даже по-опасни и за опитни туристи, отколкото лавините през зимата. Умната.

# 72
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Издъхнах още в началото и идеята за Езерата-Скакавица бързо отпадна Sad
Пък и през цялото време се надбягвахме с едни облаци. Заваля точно като слязохме на долната станция и даже градушка ни би Sad.
За гръмотевиците ни бяха предупредили и бяхме с изключени телефони но последния км доста ме достраша. Вече гърмеше доста а ние с децата... Размина ни се.
Скакавица ще остане за друг път.

# 73
  • FRANCE
  • Мнения: 2 225
Здравейте, лифта работи ри през седмицата? Къде мога да намеря информация? Планували сме към края на август. Благодаря

# 74
  • Русе
  • Мнения: 7 794
На сайтът на Езерата има разписание и цени

Общи условия

Активация на акаунт