Въпроси и отговори за хиперинсулинемията! - 16

  • 46 604
  • 444
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 5 861
Няма фиксирана препоръчителна стойност за Инсулина на 60-тата мин. (затова и лабораториите не боравят с референтни граници за този показател на първия час).
Някъде може да прочетеш, че ако на гладно стойността му е X, то на 60-тата мин. е оптимално да е 5 пъти по толкова, но тази теория не е официално потвърдена от медицината.

# 271
  • Мнения: 54 420
Няма фиксирана препоръчителна стойност за Инсулина на 60-тата мин. (затова и лабораториите не боравят с референтни граници за този показател на първия час).
Някъде може да прочетеш, че ако на гладно стойността му е X, то на 60-тата мин. е оптимално да е 5 пъти по толкова, но тази теория не е официално потвърдена от медицината.

Точно така.
Плюс, че доста ендо не гледат изобщо резултатите на 60 мин.
Важното е, че на 120 е съвсем в норма.

# 272
  • Мнения: 1 221
Здравейте, бихте ли ми казали какво мислите за резултатите от обременяването на съпруга ми.  Струват ми се леко гранични в преддиабетно. Прави ми впечатление, че глюкозата на 2ия час е над 7 и инсулинът не пада. А пък на гладно си е със супер индекс НОМА. Правим инвитро процедури и една жена беше казала, че ИР или диабет са оказали влияние на спермограмата при нейния мъж и аз реших да пратя съпруга си на обременяване. Сега се чудя с тези резултати да го пращам ли на ендокринолог или са приемливи?

Биохимия
Име на теста (изследване)   Флаг   Резултат   Единици   Референтни стойности
OГТТ+ трикратен Инсулин/обременяване с глюкоза/      Профил   *   *
Глюкоза серум-на Гладно      5.68   mmol/l   3.00 - 6.00
Глюкоза серум 60мин.      11.77   mmol/l   по преценка на лекар
Глюкоза серум 120мин.      8.22   mmol/l   по преценка на лекар
Инсулин - на Гладно      5.43   µIU/ml   2,6 - 24,9
Инсулин - след 60 мин.      49.51   µIU/ml   над 40 /трикратно от с-та на гладно/
Инсулин - след 120 мин.      49.70   µIU/ml   под 2 пъти от с-та на 60 мин.

# 273
  • Мнения: X
Според мен е проблем, че и КЗ, и инсулин остават високи на 2 час. Не съм лекар, но бих посетила такъв, ако имах подобни стойности.

# 274
  • Мнения: 410
Тери, много са леки отклоненията на 120мин, но сигурно ще му изпишат метформин малка доза. С тези стойности според мен е възможно и съвсем сам да се справи и без хапче, просто режим и спорт. Не мисля, че тези съвсем леки отклонения биха оказали влияние на спермогенезата, а и колко често поглъща 100гр въглехидрати на ядене? Това натоварване си е стрес за организма и той може да не се справи много добре в рамките на 2ч, но на 3ч всичко да си е ок. А в ежедневието, като не се консумира 100гр бързи въглехидрати, организмът да се справя дори и на първият час.
Нека и по-опитните момичета се изкажат. Но отидете ли на лекар той задължително ще ви изпише метформин.

# 275
  • Мнения: 3 096
Тери, драго ми е да те видя Blush

Тъкмо щях да те пращам в другата тема, че тази е замряла леко, ама видях, че вече са ти отговорили. Давам линка за всеки случай
https://m.bg-mamma.com/?topic=1107841.msg38587801#new

Иначе, уж при супер-дупер здрави хора инсулинът уж скачал само петкратно, но не знам до колко е вярно и колко могат да го постигнат това Grinning

А не помня кой лекар беше, каза че вече се гледат и стоиностите на 180 минута, били по-показателни, но отново само предавам, без да съм сигурна доколко е вярно

# 276
  • Мнения: 1 221
Дарк, а на мен как драго ми стана. Изненада ме :* :* :*
Благодаря ви за мненията. Трудно ми е да се оправя с разчитане на обременяване, именно защото няма единно мнение по въпроса. В този случай инсулинът не ми се струва нещо драматично. На първи час моят се вдига 18 пъти (става 90), но двама репродуктивни лекари казаха, че е ОК. На режим от ендокринолог без сладко съм, защото при мен пада глюкозата на 60 и 120 Мин, не заради инсулина. Та съм останала с впечатление, че едни и същи изследвания на трима лекари да ги покажеш, три различни неща ще кажат, защото няма единно мнение за ИР и преддиабетно.
След операция Варикоцеле, година и половина добавки без особено подобрение и започваме вече да се чудим какъв проблем да му измислим като причина.
Въпреки, че при диабетни състояния май проблемите повече клонят към намален брой сперматозоиди, ретроградна еякулация и еректилната дисфункция, което не е случая при него.

# 277
  • Мнения: 54 420
Инсулинът не му е чак толкова висок, но КЗ е на горна граница. То и затова инсулинът не пада.
Да ограничи В, мисля че може и без метформин.

# 278
  • Варна
  • Мнения: 436
Здравейте, може ли мнение и за моите резултати, съответно на 0, 60 и 120та минута:

Глюкоза 5.04 mmol/l реф. 3.60-6.10         Инсулин 3.9 мkU/ml реф. до 15
Глюкоза 7.25 mmol/l реф. 3.30-8.90         Инсулин 41.5 μU/ml
Глюкоза 4.63 mmol/l реф. 3.30-7.80         Инсулин 20.4 μU/ml

По време на изследването е възможно вече да съм била бременна, а в момента съм 10 г.с. и знам, че инсулинът се вдига още, така че има ли смисъл да пускам още изследвания?

# 279
  • Мнения: 5 861
Тези резултати са дости добри. Simple Smile

# 280
  • Варна
  • Мнения: 436
Тези резултати са дости добри. Simple Smile
Ами не знам вече какво да мисля - ендокринологът каза, че е ИР и ми изписа 2х500 метфогамма. След като разбрах, че съм бременна обаче я спрях. До 2 месеца преди изследването, в продължение на година пиех същото, изписано от друг ендокринолог, при това само въз основа на КЗ около 5. Тогава започнах от същата доза и стигнах до 2х850. През цялото време се чувствах отвратително, но тъй като дълго време не забременявах, лекарите бяха много сигурни, че ИР е причината.
Инсулинът на 60та мин. не е ли висок?

Последна редакция: вт, 30 апр 2019, 10:29 от loter

# 281
  • Мнения: 1 221
Изобщо не е висок. Супер са резултатите. А и вече не се гледа инсулина на 60 мин. Гледа се вече на 120 и на 180 мин. На 120 ти е 20, така че до 180 ще си е паднал под 10 най-вероятно. Според мен резултатите са повече от чудесни. Само за справка, моят инсулин скача от  5 на 90 на 60 мин и нямам инсулинова резистентност (потвърдено е от 3ма репродуктивни лекаря, 1 акушерка, 1 ендокринолог и 1 имунолог).

# 282
  • Мнения: 1 416
Би ли споделила повече за резултатите-стойностите

# 283
  • Мнения: 1 221
Моите са:
Глюкоза:
0 мин - 5.1
60 мин - 4.9
120 мин - 4.6

Инсулин:
0 мин -5.64
60 мин - 91
120 мин - 21

На режим съм, само защото ми пада глюкозата. Тоест прекалено добре даже ми работи инсулина и това ми натоварва панкреаса. Но нямам ИР или диабетно състояние. Просто, както каза ендокринолога, тялото ми няма нужда от глюкоза и веднага я трупа за запас в сланинки. Но и режимът ми е, за да си запазя панкреаса за след години, но не влияе на репродуктивната система.

# 284
  • Мнения: 5 861
В няколко различни аптеки търсих "Метфодиаб" 500, но нямат. Разполагат със самия препарат, просто не в тази разфасовка. Някой знае ли каква е причината? Да не би да е спрян за постоянно?

Общи условия

Активация на акаунт