Песен за огън и лед 27 - The man who passes the sentence should swing the sword.

  • 39 649
  • 742
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 18 242
Ама каква тайна може да е това, че след като му отрязали ръката на Джейми не го бивало с меча. Че то е очеизвадно. Чак пък голямата тайна, която Илин трябва да прикрива....
Ето, цитирам Джонката .... "пази тайната, че Джайм е напълно некъдърен с меча"...... Пак свободни съчинения....
И аз си мисля, че великанът е Планината.

всъщност е голяма тайна, защото  за това знаят засега само Джайм, близките му и  и още няколко човека като Адам Марбранд   и ИЛин Пейн - все верни протежета на Ланистърите. Представи си че Адам Марбранд се напие, разприказва се и всички войници научат че Лорд Командира  и  водач на войските не може да се бие с меч? Непрестанно всички ще се изсипят да предизвикват Джайм на сблъсъци, за да му демонстрират колко е безпомощен и да му отнемат титлата, или просто за да го убият.





 "Сир Илин отвори уста и изграчи. „Това е смях“, помисли Джайм. Нещо се сви в стомаха му.

На заранта никой не се осмели да спомене за отоците му. Явно никой не беше чул музиката на мечовете им през нощта. Но когато отново се смъкнаха от конете за вечерния лагер, Лю Пайпър Малкия изрече въпроса, който рицарите и лордчетата не се осмелиха да изрекат. Джайм му се ухили:

— Пачаврите в дома Хейфорд са наистина похотливи. Любовни ухапвания са това, момче.

Вторият ярък и горещ ден бе последван от облачно време, после три дни валя. Вятър и дъжд — все едно. Колоната продължаваше напред, все на север по кралския път, и всяка нощ Джайм си намираше някое усамотено място да си спечели нови любовни ухапвания. Биха се в една конюшня пред погледа на еднооко муле и в мазето на хан, сред буретата вино и ейл. Биха се в почернялата коруба на изгоряла каменна плевня, на гористо островче в един плитък поток и на открито поле, докато дъждът тихо ромолеше по шлемовете и щитовете им.

Джайм си измисляше извинения за нощните си подвизи, но не беше толкова глупав да си въобразява, че му вярват. Адам Марбранд със сигурност се досещаше какво става, а някои от другите му капитани подозираха. Но никой не проговаряше за това пред него а след като единственият свидетел нямаше език, нямаше защо да се бои, че някой ще разбере колко негоден е станал в боравенето с меча Кралеубиеца. "

така че това не са свободни съчинения, а думи на автора

а, ето една много важна тайна която Джайм довери на сър Илин Пейн, само защото е ням и не може да го издаде:
Скрит текст:
Виждате ли онзи прозорец, сир? — Джайм посочи с върха на меча. — Там беше спалнята на Реймън Дари. Където спа крал Робърт, на връщането ни от Зимен хребет. Спомняте си, че дъщерята на Нед Старк избяга, след като вълкът й наръфа Джоф. Сестра ми искаше момичето да изгуби ръка. Старото наказание за посегателство върху особа от кралска кръв. Робърт й каза, че е жестока и луда. Караха се половина нощ… е, Церсей се караше, Робърт пиеше. След полунощ кралицата ме повика. Кралят хъркаше проснат на мирския килим. Попитах сестра ми дали иска да го отнеса в леглото. Каза ми, че нея трябва да отнеса на леглото, и си смъкна робата. Взех я върху ложето на Реймън Дари, след като прекрачих през Робърт. Ако кралят се беше събудил, щях да го убия на място. Нямаше да е първият крал, умрял от меча ми… но онази история я знаете, нали? — Замахна към един дебел клон и го отсече. — Докато я шибах, Церсей викаше: „Искам!“ Мислех, че е за мен, но тя искаше момичето на Старк, сакато или мъртво. — „Нещата, които правя от любов“. — Беше чиста случайност, че един от хората на Старк намери момичето преди мен. Ако я бях спипал пръв…

Последна редакция: пн, 18 дек 2017, 16:36 от Джон Сняг

# 721
  • Мнения: 1 604
Та и затова, че е безпилезен всички се досещат и, че спи със сестра си също. Но никой не смее да си отвори устата, защото най- малкото ще.остане без език. Да, големи тайни- публични.

# 722
  • Мнения: 18 242
Да се досещат е едно. Да са сигурни - друго. Въпреки обвиненията Станис и Нед
ЕДинствените, които  са напълно наясно е бащата на децата на Церсей, освен Джайм с нещата са Тирион, Лансел и Кеван, а те са от семейството.* Кралицата на Тръните предполага, че Станис и Нед не лъжат, но не може да го докаже, пък и няма интерес да обвинява Церсей, защото това ще значи че децата й са незаконни и Марджи няма да е кралица. А на Станис по дефиниция не му вярват, защото той  отблъсква хората от себе си. Нед пък се отрече от думите си. Така, че засега витаят някакви слухове, но докато Църквата не накара Церсей да се покае греховете си, те не бяха всеобщо достояние. Пък и Церсей премълча, че е изневерявала на Робърт докато е бил жив, това обвинение още не е доказано. Така че не са публични тайните,а само слухове.
Същото и че е безполезен. Джайм толкова дълго е бил велик командир че и сега внушава респект сред по-страхливите и някои хора вярват че може да се бие с лявата ръка толкова добре като с дясната. ИМа хора които му завиждат - някой бе предложил да го наричат "ЗЛатната ръка" и Джайм му отвърна да си отреже ръката.
Малцина са като Адам Марбранд, Бриен или Илин Пейн  да изпитат новите възможности на Джайм във физически сблъсък,  а точно те няма да го предадат, че е негоден. Да, има подозрения сред войниците, заради синините му, но Джайм респектира с държането си, с това че  овладя ситуацията в Речен пад без да му се налага да вади меч и никой не задава въпроси.
освен това тук Джайм разкрива два важни факта пред Илин Пейн - че е бил готов на място да убие Робърт (заради което заслужава бесилка - за измяна) и че Церсей е искала дъщерята на най-добрия приятел на съпруга й,  настояща Ръка да бъде убита в неговите имения[/b] ЕТо една опасна тайна.

*Тивин така и не повярва на обвиненията на Нед и Станис!

Последна редакция: пн, 18 дек 2017, 19:50 от Джон Сняг

# 723
  • Варна
  • Мнения: 17 967
освен това тук Джайм разкрива два важни факта пред Илин Пейн - че е бил готов на място да убие Робърт (заради което заслужава бесилка - за измяна) и че Церсей е искала дъщерята на най-добрия приятел на съпруга й,  настояща Ръка да бъде убита в неговите имения[/b] ЕТо една опасна тайна.

*Тивин така и не повярва на обвиненията на Нед и Станис!

Стига глупости! На кого му пука дали Джайм е искал да убие Робърт след смъртта  на Робърт. Или че Церсей е искала да отсече ръката на Аря, когато вече иска главата й?
Това не са никакви тайни...
То е ясно, че човек като се напъне може всякакви глупости да изсмуче от пръстите си , ама че Илин Пейн държи тайните на кралството без никой да подозира, защото няма език да говори е.... върховна глупост.

# 724
  • Мнения: 1 460
Цитат
There were shadows all around them. One shadow was dark as ash, with the terrible face of a hound. Another was armored like the sun, golden and beautiful. Over them both loomed a giant in armor made of stone, but when he opened his visor, there was nothing inside but darkness and thick black blood.

Цитат
And later I dreamt that maid again, slaying a savage giant in a castle built of snow.

Цитат
Над камината висеше дълъг меч и разнебитен дървен щит с олющена и избеляла боя.
Гербът, изрисуван на щита, беше непознат за Санса: сива каменна глава с огнени очи, върху светлозелено поле.
— Щитът на дядо ми — обясни Петир, щом видя, че го е зяпнала. — Неговият баща бил родом от Браавос и дошъл в Долината като наемник на лорд Корбрей, така че дядо ми взел главата на Титана за свой знак, когато бил помазан в рицарство.
— Много е свиреп — каза Санса.
— Прекалено свиреп за толкова добродушен човек като мен — каза Петир. — Лично аз си предпочитам птицата присмехулник.

Третата сянка е Кутрето ,защото сцената със снежния замък на Санса,репликата "Може ли да вляза в замъка ви, милейди?" и унищожаването на куклата на сладкия Робин е разиграване на това,което ще се случи наистина.Санса ще възстанови Зимен хребет,вероятно Кутрето ще помогне;той ще се пробва да я има - всичко това даже и го видяхме в сериала;и накрая тя ще го убие.

Първо Бран вижда сенките над Аря и Санса.После бабата джудже говори пред Аря за Санса и змиите в косите й и за убиването на гиганта/великана/титана.После Санса вижда истинския герб на дом Белиш.Няма логика Планината да се намесва в цялата работа.На пръв поглед е той - грамаден,а под забралото му черна кръв,защото е мъртъв.Но няма логика.

"Видя Санса, потънала в сълзи преди да заспи, и видя Аря, загледана мълчаливо и стаила всички свои тайни дълбоко в сърцето си." - знаем кой е виновен Санса да е потънала в сълзи,а Аря да се затворила за света, и това не е Планината.

# 725
  • Варна
  • Мнения: 17 967
Някой чел ли е на английски новата книга на Мартин, да каже няколко думи?

коя е новата книга? има ли издадено нещо ново от поредицата?

Става въпрос за "Синовете на дракона", не е част от поредицата, но се разказва за синовете на Егон 1.
Някъде тук в темата съм постнала цялата новела, но не можах да открия къде. Thinking

# 726
  • Мнения: 9 711
Някой чел ли е на английски новата книга на Мартин, да каже няколко думи?

коя е новата книга? има ли издадено нещо ново от поредицата?
https://www.ozone.bg/knijarnica/knigi/nauchna-fantastika-fentazi … oma-na-cherveja/# Ето това, което излиза тези дни от печат на български имам предвид.

# 727
  • Мнения: 1 604
Огнените очи от герба на дядото на Петир не ми се връзват с каменния великан и черната му кръв.

# 728
  • Мнения: 262
"... не е се е досетил просто да му отреже езика. Явно тайните на Илин не са толкова важни, колкото тези на Саймън."
      Саймън може да пише.
 
И това откъде го знаем? Защо някакъв певец без род, ще знае да пише и чете, а сир Илин Пейн израснал в замък да не може?
А може да се намери някой, който да го научи да пише и чете, за да научи "важните"тайни. Както Векс.

"...Правосъдието беше палач, но по традиция също така отговаряше за тъмниците и обитателите им.
   Колкото до тази задача, сир Илин Пейн беше изключително неподходящ. Тъй като не можеше нито да чете, нито да пише и да говори, сир Илин беше оставил поддържането на тъмниците на своите подчинени, доколкото имаше такива...стоманата беше безукорна, острието блестеше синкаво на бледата светлина, но иначе по пода се въргаляха купища опикани и потни дрехи, а пръснатите тук-там части от ризници и броня бяха почервенели от ръжда. „Нищо не го интересува освен убиването“, помисли си Джайм"

Докато търсих текста попаднах на този абзац, според мен той може би също се отнася за този случай:
Скрит текст:
— Представете си аз как се чувствам. Може да съм следващият.
— О, не мисля — отвърна Варис и разклати виното в чашата си. — Властта е любопитно нещо, милорд. Сигурно сте премислили гатанката, която ви предложих онзи ден в хана?
— Сетих се един-два пъти за нея — призна Тирион. — Кралят, жрецът, богатият — кой остава жив и кой загива? Кому ще се подчини наемникът? Тази гатанка е без отговор, или по-скоро отговорите са твърде много. Всичко зависи от човека с меча.
— И все пак той е никой — каза Варис. — Той няма нито корона, нито злато, нито покровителството на боговете, само къс наточена стомана.
— Този къс стомана е властта над живота и смъртта.
— Точно така… И въпреки това, ако в действителност ни управляват мечоносците, защо се преструваме, че властта държат кралете ни? Защо един силен мъж с меч в ръката изобщо би се подчинил на едно дете като крал Джофри или на прокиснал от вино тъпак като неговия баща?
— Защото тези деца крале и пияни тъпаци могат да повикат други силни мъже с други мечове.
— Тогава тези други мъже държат истинската власт. А дали? Откъде идват мечовете им? Защо те се подчиняват? — Варис се усмихна. — Някои казват, че знанието е власт. Други ни поучават, че цялата власт произтича от боговете. Трети твърдят, че произтича от закона. И въпреки това в онзи ден на стъпалата на септата на Белор нашият богоугоден Върховен септон и законната кралица регент, както и вашият покорен и уж всезнаещ слуга бяхме безпомощни като всеки обущар или бъчвар в тълпата. Кой в действителност уби Едард Старк според вас? Джофри, който даде заповедта? Сир Илин Пейн, който замахна с меча? Или… друг?
Тирион килна глава настрана.
— Смятате ли все пак да кажете отговора на проклетата си гатанка, или искате само да ме заболи още повече главата?
Варис се усмихна.
— Е, добре. Властта е там, където хората вярват, че е. Ни повече, ни по-малко.
— Значи властта е само фокус на жалък мим?
— Сянка на стената — промърмори Варис, — но сянка, която може да убива. И понякога един много малък човек може да хвърли много голяма сянка.

И още нещо /извинете за дописването/ Описание на Титана от Браавос:
" Стоеше разкрачен над протока, стъпил върху планините от двете му страни, раменете му се извисяваха над острите зъбери. Краката му бяха изсечени от здрав камък, същия черен гранит като планините, на които стоеше, а бедрата му бяха обковани със зеленясал бронз.
Нагъдникът му също беше от бронз, както и главата, увенчана с шлем с гребен. Развятата му коса беше от конопени въжета, боядисана зелено, а в пещерните кухини на очите му горяха огромни огньове. Едната ръка се бе отпуснала на скалната вис вляво — бронзовите пръсти бяха свити около каменния връх; другата се беше изпънала нагоре във въздуха, стиснала дръжката на скършен меч. "

Титана не е с броня от камък.Той самия е камък. Петир не харесва герба на рода си, как той ще го определя?

Последна редакция: вт, 19 дек 2017, 11:48 от diditoto

# 729
  • Мнения: 927
Това зад шлема яко се връзва със зомби Планината и по никакъв убедителен начин не може да се отнесе към Кутрето. Аря засега няма особена връзка с Белиш, но пък беше пленник на Грегър Клегейн. Бронята от камък може да се отнесе към прозвището му - планина-камък, има някаква аналогия.

# 730
  • Мнения: 262
 Връзката на планината със сестрите е почти косвена.
 Ако обаче това -"Over them both loomed" - не се отнася за Санса и Аря, а за другите две сенки, донякъде мога да приема, че е Планината. Ако втората сянка не е Джофри, а майка му, Кибърн ще ни изненада.

# 731
  • Варна
  • Мнения: 17 967
"... не е се е досетил просто да му отреже езика. Явно тайните на Илин не са толкова важни, колкото тези на Саймън."
      Саймън може да пише.
 
И това откъде го знаем? Защо някакъв певец без род, ще знае да пише и чете, а сир Илин Пейн израснал в замък да не може?
А може да се намери някой, който да го научи да пише и чете, за да научи "важните"тайни. Както Векс.

"...Правосъдието беше палач, но по традиция също така отговаряше за тъмниците и обитателите им.
   Колкото до тази задача, сир Илин Пейн беше изключително неподходящ. Тъй като не можеше нито да чете, нито да пише и да говори, сир Илин беше оставил поддържането на тъмниците на своите подчинени, доколкото имаше такива...стоманата беше безукорна, острието блестеше синкаво на бледата светлина, но иначе по пода се въргаляха купища опикани и потни дрехи, а пръснатите тук-там части от ризници и броня бяха почервенели от ръжда. „Нищо не го интересува освен убиването“, помисли си Джайм"


Още по-добре. Та защо смяташ, че Саймън може да чете и пише, след като Илин не може?

Връзката на планината със сестрите е почти косвена.
 Ако обаче това -"Over them both loomed" - не се отнася за Санса и Аря, а за другите две сенки, донякъде мога да приема, че е Планината. Ако втората сянка не е Джофри, а майка му, Кибърн ще ни изненада.
Засега връзката му е косвена, може нещо да се промени.(Всъщност по едно време беше съвсем пряко замесен с Аря.) Не случайно Грегър остана в историята, има някакъв план за него.


Сега пък ми хрумна, че каменния великан може да не е човек, а Харънхъл.

# 732
  • Мнения: 262
"Още по-добре. Та защо смяташ, че Саймън може да чете и пише, след като Илин не може?"
- ще го потърся в текста.
"Сега пък ми хрумна, че каменния великан може да не е човек, а Харънхъл. "
- интересно би било, но имаме великан с броня от камък, а не каменен великан.

# 733
  • Варна
  • Мнения: 17 967
Цитат
"Сега пък ми хрумна, че каменния великан може да не е човек, а Харънхъл. "
- интересно би било, но имаме великан с броня от камък, а не каменен великан.

Така е, но знаеш, че всичко е въпрос на гледна точка. Харънхъл не е само каменните стени и кули, Харънхъл е цяла легенда и проклятие, облечено/скрито зад огромните каменни стени.

# 734
  • Мнения: 262
Да, но в такъв случай може да включим и други замъци.
Скалата също отговаря на описанието. С това незнайно преминаване от Кастърли към Ланистър... и подземията- мини за злато кото нищо плюят черна гъста кръв/по памет/ т.е. цялото ланистърско племе.
А защо не и Крастамир, с всички мъртви за които и песен си има...
Идеята обаче е хубава, дано Мартин се сети някъде да изглежда човек, а да е нещо по- голямо.

Помогнете с идеи! Защо Илин Пейн е тръгнал за Зимен Хребет с Робърт? Според мен не е случайно.

Общи условия

Активация на акаунт