Тромбофилия - тема №4

  • 70 312
  • 747
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 394
Придобитите не бяха ли ACE и фактор 13?Пуснала съм само основния пакет да пускам ли  тях?За Варна някой специалист?

# 16
  • В една слънчева къща...
  • Мнения: 774
Придобитите не бяха ли ACE и фактор 13?Пуснала съм само основния пакет да пускам ли  тях?За Варна някой специалист?

Не, и тези са от вродените. За придобитите според мен се обърни към доц. Русев /в Малинов/. Мисля, че анти-кардиолипиновите бяха най-малко показателни по отношение на проблеми с бременността или поне той нещо подобно ми каза, тъй като друг лекар ми беше назначил само тях. Сега ще пускам всички АФА, но ще чакам доцента да се върне от отпуска следващата седмица.

# 17
  • Мнения: 394
Миличка това е в София,аз съм от Варна. Знам че тук няма специалисти чух че в градска имало двама хематолози и то май единствените във Варна,представям си кога ще ми дадат час.Много ме е страх за бебето .....

# 18
  • В една слънчева къща...
  • Мнения: 774
Може да се свържеш с него и по телефон. Невероятен човек е и не вярвам да откаже да те посъветва. От понеделник се връща на работа. Нищо не ти коства да опиташ. Дано и някой друг се включи със съвет. Запази спокойствие и вяра! Успех  Praynig

# 19
  • Мнения: X
На предходната страница има подробна статия за тромбофилия, в нея става въпрос и за придобитите тромбофилии и имунологични титри.

# 20
  • Мнения: 88
Проблем ли е да се взима метилираната форма на фолиевата киселина, без да има проблем с неусвояването й . Вече за втори път ми изписват такава и се чудя дали просто се презастраховат в случай, че има проблем с усвояването й. Първият път ми изписаха Неофолик мета, а тогава още не си бях пускала изследване за вродени тромбофилии. Аз чак впоследствие видях, че е мета, тъй като тогава още не знаех каква е разликата. След това правих изследване за вродени тромбофилии и имаше мутации в доста гени, но тези, свързани с усвояване на фолиевата киселина си бяха наред и въпреки това пак ми изписаха фолат, а не фолиевата киселина. Да го пия ли него или да си взема обикновена фолиева киселина?

# 21
  • Мнения: X
Лекар аг трябва да каже, ако е некомпетентен направи генетична консултация - ако си правила изследването в Геника им звънни по телефона за консултация.

# 22
  • Мнения: 88
Да, в Геника е, но когато си взех резултатите, нищо не ми казаха за възможността за консултация с генетик и затова не съм правила такава. Ще звънна да попитам.

# 23
  • Мнения: X
Звънни в централата в София, защото по останалите градове понякога се случват "смотани" служители, които не обясняват за генетичната консултация. Виж си от изследването номера - някъде горе в ляво, дясно, около името ти е.
 Пиши и на нас какво са ти казали.

# 24
  • Мнения: 77
Здравейте момичета.
Имам установени генетични проблеми - тромбофилия и не усвоявам фолиева киселина. За първата ми бременност следящият ми лекар (който ми назначи изследванията) ми назначи терапия, след която имаме прекрасно момиченце. Сега работим за второ дете, като следвам терапията за първото, но тъй като вече една година не се получава исках да се консултирам с гинеколога ми, но се оказа, че е заминал за чужбина. Бихте ли ме насочили към подходящ гинеколог или към гинетик е по-добре да се обърна, става дума за град София.
Благодаря ви!

# 25
  • Мнения: 9
Здравейте, положението при мен е следното: три неуспешни бременности , от които една извънматочна и два спонтанни аборта в 6-7 г.с. Според генетичните ми изследвания съм носител на четири мутации:
4G/5G za PAI
D/D za ACE
и още две мутации- едната хомозиготна, другата хетерозиготна, свързани с усвояването на Б12 И Б9

От вчера съм с положителен тест за бременност. Започнах Фраксипарин 0.4. АП пиех от овулацията, но го спрях заради слабо зацапване, което днес вече почти изчезна. Датата за цикъла ми е утре, тоест още нямам закъснение реално. АП не съм пила от 2 вечери, заради зацапването. По принцип съм от София, но сега се намирам във Варна и ще съм тук още няколко месеца. Преди да дойда насам исках да мина през доц. Русев и проф. Паскалева, за да ми назначат терапия, защото до сега такава ми беше назначаване само от АГ. Проф. Паскалева беше в отпуска за мое съжаление и успях на мина само през доц. Русев, който ми потрърди че трябва да приемам и Фраксипарин и АП при бременност и ми обясни, че трябва на 3 седмици да следим АРТТ и да коригираме дозите, когато се случи бременност. Назначи ми още изследване за ТЛА, което аз обаче тогава не успях да направя, после той излезе в отпуска, а сега пък аз не съм там.
До колкото разбирам практиката на Проф. Паскалева е различна относно показателите, които тя следи за коригиране на дозата, но основния показател се прави само в София.

Въпросите ми са:
Мога ли да направя изследване за ТЛА във Варна, не намирам информация в интернет?
Как процедират мамите, които не са от София със коригирането на дозите на хепариновите препарати?
Показателя ТЛА свързан ли е с нуждата или не на прием на АП? Как се определя дали изобщо имам нужда от АП?
Ако да речем реша да следя показателя, който Проф. Паскалева изисква, колко време след започване на терапията( дни, седмици) трябва да проверя дали дозата, която слагам е подходяща за мен?

Извините за дългия пост и многото въпроси, мислех си че съм по- потготвена за адекватна реакция, но очевидно не съм. Имам чувството, че сега действам на сляпо.

# 26
  • Мнения: X
Първо, споко! И второ не слагаш хепарин, а нискомолекулярен хепарин - нмх и той няма нужда от постоянно  мониториране, освен при рязка промяна на килограмите, за това всяко по читаво аг може да се справи с назначаването му.
Когато имаш възможност може да направиш консултация с проф. Паскалева.
Много често аспирин протект от големите мг дава страничен ефект от прокървяване.
Добре е нмх да се бие сутрин, та когато решиш да го изследваш да минат 4 часа докато дадеш кръв за изследване.

# 27
  • Мнения: 9
Първо, споко! И второ не слагаш хепарин, а нискомолекулярен хепарин - нмх и той няма нужда от постоянно  мониториране, освен при рязка промяна на килограмите, за това всяко по читаво аг може да се справи с назначаването му.
Когато имаш възможност може да направиш консултация с проф. Паскалева.
Много често аспирин протект от големите мг дава страничен ефект от прокървяване.
Добре е нмх да се бие сутрин, та когато решиш да го изследваш да минат 4 часа докато дадеш кръв за изследване.
Благодаря за бързия отговор, блгодря и за съвета. Ще търся явно по- малки разфасовки аспирин от чужбина, ако не намеря тук в БГ. Ще си направя консултация най- после и с проф. Паскалева, за да съм спокойна.

# 28
  • Мнения: X
Не на всички им понася аспирина, влияе на тровбоцитите - можеш сама да си ги видиш, ако тръгнат да падат близо до долна граница, не е ок.Който ти е направил назначението с него трябва да обсъдиш приема на аспирин, защото той е по-опасен от нмх. Ще питаш от колко мг да пиеш, на колко време с какво изследване да го следиш - то не е просто, пий там един аспирин.Трябва  рецепта и да знаеш защо точно трябва да го пиеш това лекарство.
 Дозата различава лекарството от отровата. )

# 29
  • Варна
  • Мнения: 917
Здравейте, имам едно притеснение, което в момента не се основава на някакви конкретни причини. Бременна съм вече в 32 седмица. Преди това имам аборт в края на 5 седмица и в последствие открит полип на матката който бе отстранен. Бях решила да пускам изследвания, но АГ каза, че няма смисъл и в първия месец, в който имахме позволение да правим опити, забременях. Развитието на плода върви добре, ходя си на прегледи и фетални морфологии. И тези дни се зачетох за мъртви раждания в 36 седмица и че една от причините може да е тромбофилия... въпроса е има ли индикации, които могат да посочат, че съм носител и то по време на бремеността... случвало ли се е по време на бременност да се открие тромбофилия и какви са индикаторите за това...извинете, че малко параноипно звуча, но тъй като все си мисля защо не ги направих тези изследвания и сега постоянно се притеснявам

Общи условия

Активация на акаунт