Тромбофилия - тема №4

  • 70 322
  • 747
  •   2
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 999
Ходих скоро при проф.Паскалева. Имах записан час от месец и пътувам от  Бургас....нея я нямаше...взеха ми кръв и чаках коментар по имейла....написала ми е да спра ап и да вдигна фракси на 0.6 и нищо друго....много ми се искаше да говорим очи в очи и да я питам доста неща....
Иначе ходя и при др Сигридов.

Значи, нещата са под контрол. Важното е, че ти е вдигнала дозата. Запиши си час следващия път, когато ще е на работа и ще можете да се видите. На Сигридов за следене на дозировката не бих се доверила - все пак не е хематолог занимаващ се с тази материа.

# 61
  • Мнения: 7
Здравейте на всички, тук съм за пръв път, но съм член на групата във фейсбук. Имам нужда от вашите съвети. В 15 седмица съм, с неусвояване на фолиева и б12 и 4Г/4Г. На терапия фраксипарин 0.4 и аспирин протект един ден едното,един ден другото. Днес пусках АРТТ и при граници 27.6 - 37.2, моят резултат е 27.10. Говорих с доц Русев и ми каза да продължа с аспирина през ден, но фраксипарина да го слагам 2 седмици по една инжекция всеки ден. Казах на следящия бременността ми и той сякаш не беше много съгласен с това увеличение на фраксипарина, тъй като АРТТ не се влияел от него и най-много да съм започнела да кървя. Много се притеснявам и не знам какво да правя. Моля ви посъветвайте ме как да постъпя, много ме е страх да не стане нещо с бебето ..

# 62
  • Мнения: 2 999
Алекс, правилно са ти казали - че АРТТ няма никаква връзка с проследяването на Фрасипарин. Иизследва се за тази цел Анти-Ха - изследването се прави в Св. Екатерина или при Проф. Паскалева в Националната кардиологична болница. Съветвам те да си запишеш час при нея и дозировките ще ги коригирате - на сляпо дозирането с НМХ не е шега работа. Освен това няма такава безумна схема за Фраксипарин през ден, защото той действа само 24 часа.
В твоя случай по-скоро би се сгъстила, отколкото разредила, но за тази цел е необходимо да направиш изследвания, които да потвърдят или отхвърлят това твърдение.

# 63
  • Мнения: X
За всички момичета, които нямат възможност да пътуват до София за АнтиХа - и в лаборатории Синево го правят, но се чака за резултат около 2 седмици.

# 64
  • Мнения: 39 338
2 седмици? Изследването излиза до час  Thinking

# 65
  • Мнения: 7
DundyS благодаря за отговора. Ами такава ми е схемата, може би затова в празния ден имам аспирин протект. Ще отида да изследвам Анти ха, трябва ли да запазвам час или мога да отида направо да ми вземат кръв? А какво мислиш за стойностите на APTT? Ти със същите мутации ли си като мен?

# 66
  • София
  • Мнения: 10 642
Алекс, стойностите ти са абсолютно нормални, за човек който не е на терапия с “прост” хепарин.

# 67
  • Мнения: 7
Nandin какво е прост хепарин? Аз много се притесних, че така ме шашна доцента, все пак съм почти 5 месец и много ме е страх да не създавам неприятна среда за бебето.

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 711
Aptt какво показва?
Сигридов ми го иска постоянно?
О това анти ха колко трябва да е за да показва, че действа терапията.
Проф.Паскалева ми е написала, че липсва инхибиране на тромбоцитите и да спра ап, защото няма ефект. Утре пътувам пак до София за фетална и ще пускам пак хемостаза....

# 69
  • София
  • Мнения: 10 642
Nandin какво е прост хепарин? Аз много се притесних, че така ме шашна доцента, все пак съм почти 5 месец и много ме е страх да не създавам неприятна среда за бебето.
Високомолекулен, нефракциониран хепарин. Той се използва за лечение - например при наличието на тромб и задължително под лекарски надзор с почти ежедневно (да не кажа ежедневно) следене на аРТТ)
Никомолекулните хепарини са фракционирани хепарини и те действат повече като антиагреганти и се използван за профилактика. В случаи, когато не става въпрос за бременни, се използват за кратко, след което се преминава на антикоагуланти под формата на хапчета.
Всъщост с фраксипарин (клексан) вкарваме в организма си анти Ха, а с изследването му се вижда количеството му в организма след поставна инжекция. Кръв за изследването се взима 3:30-4:0 след поставянето на инжекцията.
Ако кръвотока към бебето е ок, няма от какво да се притесняваш

# 70
  • Мнения: 7
Много ти благодаря за отговора, лекарят ми, който ми следи бремеността ми каза, че кръвотока е много добър и няма място за притеснение, но досега не съм изследвала анти ха и затова искам да го направя. Значи трябва да бия инжекцията и тогава да отида да го изследвам ли? Поправка не съм прочела правилно, разбрах кога се изследва.

# 71
  • Мнения: 2 999
Алекс, например ако поставиш фраксипарин в 7 часа сутринта, отиваш на изследване и даваш кръв в 11 часа - т.е. 4 часа след поставяне на инжекцията. Важно е преди да пуснеш анти- ха поне 5 дена преди това да си слагала фраксипарина в този час. На изследването за Анти- Ха има референтни стойности, ако си под най-долната граница - означава че фраксипарина не ти достига, ако си в референтните стойности, но по-близо до горна граница значи, че дозировката ти е ОК. Именно на тази база се прави корекция на дозата, която се увеличава или намалява.
За проф. Паскалева трябва да си запишеш предварително час, защото тя ще ти пусне и други важни изследвания освен анти-ха. В Св. Екатерина можеш да отидеш и просто да пуснеш изследването на Анти-ха.

Имай предвид, че Русев е имунолог и то много добър, но не е хематолог - така че е рисково да се взимат неговите съвети за съсирване на кръвта и терапия без да се подлагат на съмнение.

# 72
  • Мнения: 7
Благодаря, DundyS това, което ме интересува е тъй като досега 5 месеца съм слагала фраксипарин през ден, а от днес започнах всеки ден по препоръка на доцент Русев, ако продължа така всеки ден да ги бия и след 5 дни отида да изследвам анти ха ще е ли обективно изследването?

# 73
  • Мнения: 2 999
За да настъпи адекватна промяна трябва да са минали 2 седмици при дозирането всеки ден. Поне на мен, когато от 0.4 минах на 0.6 Клексан Паскалева ме извика на контрола след 2 седмици. Горещо ти препоръчвам да отидеш при нея. Не разчитай на Русев за следене адекватно на този проблем. И аз съм със същите уж ниско-рискови мутации.

# 74
  • Мнения: 7
Можеш ли да ми дадеш някакви координати нейни? Дали мога да и се обадя за да я попитам? Ако случайно тази доза всеки ден фраксипарин 0.4 в продължение на 2 седмици ми е висока какъв би могъл да е най-лошия сценарий? Знам, че не си лекар и не те ангажирам просто като човек с опит те питам, тъй като много се притеснявам

Общи условия

Активация на акаунт