Шести клас

  • 78 660
  • 786
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 11 930
       Някой може ли да измисли къде се среща променливо Я в думите "резерват" и "Сребърна" newsm78 newsm78 newsm78

Според учебната тетрадка на Просвета, 6 клас трябва да има/стр.30, 7 урок/

Ако се намери, ще е голяма находка на филологическата мисъл.

# 301
  • София
  • Мнения: 6 096
За сребърна - посребрели или посребряли. За резерват не се сещам.

Аааа, сега прочетох, че в самите думи трябва да се търси.

# 302
  • Мнения: 11 930
За сребърна - посребрели или посребряли.

Аааа, сега прочетох, че в самите думи трябва да се търси.

Това става. Ама голямо мислене му дръпнах.Трябва да е в думата, а в сродни- да се мени. Посребрял. Посребряли- не, защото следва сричка с И. За резерват- изобщо не мога да се сетя и май наистина няма.

Изобщо, защо идеята е да се играе на гатанки, а не децата да се учат на грамотност.С тези "въдички" нищо няма да се получи.

Синът ми утре ще пита госпожата.

# 303
  • Мнения: 4 596
Здравейте,

Въпросът ми има за цел ориентация за състоянието на детето и определяне на проблеми като индивидуални или групови (с оглед характеристики на възрастта).

Получих оплаквания и от преподавателката по БЕЛ, и от математичката за това, че дъщеря ми е вяла, дезинтересирана, участваща формално в учебния процес (правилно, но без ентусиазъм). У дома наблюдавам, че домашните се възприемат като неизбежно зло, а след привършване, тетрадката се хлопва и се изстрелва в раницата. Преди това ми задаваше въпроси. Ако не можех да отговоря, заедно правехме справки в мрежата. Сега си промърморва по едно "дано не ме питат за това" и затваря учебника/помагалото, оставяйки висящ въпроса ми "има ли проблем и дали мога с нещо да помогна"?

Към тези, които имат по-големи деца: ако описаното поведение е проявление на възрастови особености, колко време трае описаната криза в интересите и изживява ли се до важния VІІ клас?

Благодаря на всички, които се отзоват.

Така се получава, защото материала в учебниците, интензивността всеки ден нов урок по пет предмета,  учителите с техните особености, всичко това порязва децата, техният интерес към научаване на нещо ново. Това се свързва с трудност, зор, умора. Това чувстват след 10ч. учене. Спира да те пита, защото и е бръмнала главата от толкова материал за научаване и то свръх труден и излишен. На студентите им е по лесно. Моето дете пък започва да се чувства несигурно, неуверено, няма време за затвърждаване на наученото. Мотивация губи, защото не е пропуснал урок за научаване и накрая му изтърсват за 35мин. 14 задачи по математика навити като макари, или пък подвеждащ материал и въпроси нарочно целящи да объркат на някой тест..После защо били нервни, имало агресия и какво ли не.

# 304
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
При нашето училище имат веднъж в седмицата 7 учебни часа на ден, а в останалите дни - по 6. Къде имат по 10 часа?  newsm78

При подготовката по всички предмети си караме по ред - урок, задачи/въпроси след него, учебна тетрадка/ помагало. Отнема един до два часа общо, по всички предмети. После - енциклопедии, разговори по темата, книги, филми - разширява по избор там, където е било по-интересно. Има достатъчно време и за почивка.

Уроците и задачите ги деля не на трудни и лесни, а на разбрани и неразбрани. Ако за нещо казва, че е трудно, заедно търсим кое е останало неразбрано и как да оправим нещата.

Не знам дали описаното от Шарлот поведение е характерно за възрастта, защото не ми се е случвало подобно нещо у дома. Имало е и пак ще има моменти, в които материалът изглежда ненужен и сложен, но успявам да върна мотивацията с обяснението, че това е само част от пъзела. Когато събере достатъчно знания и види картината в цялост - ще разбере кое за какво му е трябвало.  Peace

# 305
  • Мнения: 4 005
Отговорът на Ясмина ми беше полезен. Моето дете е с повишен брой учебни часове заради допълнителни занимания по езици. Два дни от седмицата е с по 10 учебни часа, а в другите с по 7 -8 часа. Не си давах сметка за това, че пренасищането с информация от училище предизвиква отказ да се работи допълнително в къщи. Свалих от себе си напрежението. Благодаря!

# 306
  • Мнения: 1 988
jd, ти заедно с детето ли учиш/извинявай, просто не разбрах тази стриктна програма за учене детето само ли я следва или с теб/? Аз мога само да си мечтая за такова нещо - изключително разпилян е, домашните ги пише по задължение. Програмата му е доста натоварена - факт/за пореден път съжалявам за ПМГ-то/.
Пубертета здраво го тресе - настроенията се сменят през пет минути, врати се праскат, пред огледалото е повече време от мен, влюбен го раздава...просто чудно. Кога ли ще свърши този период?!?!

# 307
  • Пловдив
  • Мнения: 381
jd, ти заедно с детето ли учиш/извинявай, просто не разбрах тази стриктна програма за учене детето само ли я следва или с теб/? Аз мога само да си мечтая за такова нещо - изключително разпилян е, домашните ги пише по задължение. Програмата му е доста натоварена - факт/за пореден път съжалявам за ПМГ-то/.
Пубертета здраво го тресе - настроенията се сменят през пет минути, врати се праскат, пред огледалото е повече време от мен, влюбен го раздава...просто чудно. Кога ли ще свърши този период?!?!
Ох, това все едно аз съм го писала... Тази година е съвсем различен - не знам кога ще свърши този период, ама дано да е по кратък Angry

# 308
  • София
  • Мнения: 6 096
Светкавица, какво е отговорила учителката?

# 309
  • Мнения: 11 930
Светкавица, какво е отговорила учителката?

Детето се върна след седми час към 19.40-50, писа домашно по мат. и беше много уморено.Не ми даде смислен отговор, освен, че "Резерват" била стара славянска дума и оттам нещо било обяснено. Имам родственица, учителка по БЕЛ, която каза, че "Резерват" е с френски корен и не може да се търси променливо Я.Утре, на "пресен акъл" пак ще питам дивачето и ще пиша.

# 310
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Детето си учи само. Установили сме, че това е начинът, по който достигат най-добри резултати за най-кратко време.  Ако каже, че нещо е неразбрано - проверявам дали е минал по пътечката и едва тогава аз помагам. Непериодично препитвам с по 1-2-3 въпроса по различните предмети, за да съм сигурна, че знае това, което ще трябва по-нататък и че оценките са реални (по моите критерии). Цени много личното си  време и затова гледа да приключи с уроците и домашните задължения по най-ефективния начин. После има пълната свобода да се занимава с каквото си поиска.

Детето има право на всякакви емоции, но не и на всякакво поведение. Пубертетът е възраст, а не диагноза и абсолютно за нищо не би го извинило. Това са правила у дома, които не допускат никакви изключения.  Peace

# 311
  • Мнения: 260
Мами, дайте моля ви идеи за коледен подарък  за момиче! Искам да се подготвя по- навреме. Благодаря ви предварително.

# 312
  • Мнения: 4 005
Мами, дайте моля ви идеи за коледен подарък  за момиче! Искам да се подготвя по- навреме. Благодаря ви предварително.
Преценете интересите й. Преди време у нас най-желаният подарък беше книга.
После стана електроника.
Сега сме на спортна тема - поръчах ролкови кънки с по 4 колелца от английския Амазон.
Би се радвала и на флаш памет със записани клипчета на музиката, която слуша или на нов клин за езда.
Скоро бяхме на РД на приятелка и тя пред нас отваряше подаръците си. Зарадва се на релефна раница (доста скъпи са - освен ако не се хване разпродажба). Има възможности и за добавяне на кейс с принта на раницата и несесер за училище.
Харесват 3 Д тениските - с тематика според интересите (котета, пантери, вълци, зрителни илюзии). Последното ме навежда на мисълтга за книга на Софт Принт със зрителни илюзии (ако е по-умозрителен и интелектуален тип дете).
"Яки" обувки (според тяхното виждане) също биха зарадвали, защото външността се извежда на преден план, а така се облекчава и семейният бюджет, като се показва зачитане на личната територия и правото на избор.

# 313
  • София
  • Мнения: 6 096
Моята дъщеря си е поръчала професионални цветни моливи, но тя рисува много и добре.
Да си похваля гарджето. Wink

# 314
  • Мнения: 839
Поздравления, Спунк! Пусни някоя-друга снимка и ние да се порадваме 😀
Моят младеж за съжаление спря да рисува. Пуста липса на време. А беше и той много добър.

Общи условия

Активация на акаунт