Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 48

  • 56 256
  • 737
  •   2
Отговори
# 645
  • София
  • Мнения: 808
Щом приемаш вит. Д отдавна, е съвсем основателно да го проследиш. Hands V Възможно е да е ниска поддържащата доза, 1000 IU е малка доза (даже детска). Но може и да нямаш нужда от повече, разбира се. Не е излишно да се тестваш.

Хормоните са ти в граници, но са ниски. Има някаква активност на антитела, а щом има и симптоми, значи нещо не е наред, т.е. "субклинична" си. И обичайно хормон на този етап не изписват, но след като вече пиеш, просто трябва да се тестваш периодично и да следиш нивата и симптоматиката. Стремим се към оптимални нива като при хора със здрави жлези. Т.е. някъде към средата на границите за фт3 и фт4, приблизително. Но с твоя тсх нямаш нужда от много, даже 25 ми се струва висока доза за теб.. За да разбереш потенциала на дадена доза, трябва да й дадеш поне 6 седмици. Т.е. и 12.50 мгр. може да са били достатъчни след като "отлежат". Ще се радвам да споделиш резултатите от контролата. Simple Smile

Последна редакция: пт, 03 ное 2017, 21:32 от veseto5775

# 646
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Бонгобонго, мина ли ти неразположението? Ти добре си вдигаш, от 25 на 31.

Цитат
Досмеша ме, докато те четох ...В смисъл, децата си ги планирах старателно, според сезоните, а сега и дозата кога да увелича трябва да планирам  Laughing Явно сега ще трябва да си платя с по-изразен ПМС , защото реших да я вдигна преди МЦ,  но ще се изтърпи де, поне от тук нататък да върви по-леко .
Ами да, то излезе направо чиста математика това с дозирането.  Mr. Green

Asyalein, аз и тук да си кажа - за начало експериментирай с дози между 12.5 -25. Най-вероятно там някъде ще ти е дозата. В никой случай не с 50 мкг.

Elan71, виж как и твоят ФТ3 се качи, като спря Т3. Колко много е потискал жлезата! Качи на 112.5 мкг. ТСХ ще падне, не се тревожи, важното е, че ФТ3 и ФТ4 се качват, след като спря Т3.
Възможно е и ти да си като Боряна Крачунова и 112.5 да ти дойде леееко висока доза. Но може и да ти е по-точна.

# 647
  • София
  • Мнения: 808
Asyalein, сетих се нещо да те предупредя, за вит. Д. Досега не се е налагало да координираш приема му с хормона, но имай предвид, че на усвояването на хормона доста неща му пречат - храна, кафе, лекарства, затова го пием поне половин-един час преди всичко. Конкретно вит. Д трябва да е даже 8 часа след хормона, както и желязото впрочем, а за В12 и магнезий интервалът е 4 часа.

Последна редакция: пт, 03 ное 2017, 23:34 от veseto5775

# 648
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
вит. Д взимам вечер преди да си легна, спя като пън после... та минават повече от 8ч. от приема на едното и другото.
в Германия това е дозата за възрастни, детската е наполовина. newsm78

кафе, зелен и черен чай спрях, храненето също е напаснато... ooooh!


Asyalein, аз и тук да си кажа - за начало експериментирай с дози между 12.5 -25. Най-вероятно там някъде ще ти е дозата. В никой случай не с 50 мкг.

 Rolling Eyes възможно е, но разбери, че съм вкочанена....нормална телесна температура има само торса ми и главата, всичко друго е замръзнало... Tired

# 649
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Разбирам те, но с доза 50 ще се предозираш. При щитовидните хормони и дозиране обикновено повече хормон не е равносилно на оправяне и изчезване на симптомите, макар да е супер логично и очаквано да си мислиш точно това.

# 650
  • София
  • Мнения: 808
Леле, Аsyalein! И аз съм така на моменти. Pensive Но и моята хипофункция като че ли е по-силна от твоята, аз пия доста по-висока доза Wink Може би и това, че сме по-слаби ни прави по-податливи на студ.

Виж този документ от Министерството на Здравеопазването. Много полезна информация за витамин Д има в него:

www.endo-bg.com/wp-content/uploads/2016/04/vitamind.pdf

А ето я и темата за вит. Д (и старата тема също е полезна):
http://m.bg-mamma.com/index.php?topic=975763.msg34928579#msg34928579

# 651
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
темата за вит.Д я знам.  Peace

днес си купих чай от женското биле (сладник го наричат по био магазините). чайът не е лош, става тъмен като ройбос и е сладникав. в сряда ми обещаха да получат и на капки.
взех и Б комплекс (много мразя миризмата на тези витамини  Sick ).
може и вигантол да си взема, в Германия вит.Д на капки е само с рецепта.

afrikancho, при мен има реакция след 2-3ч. от приемане на хормона, т.е. веднага се повлиява мръзненето  newsm78

# 652
  • Мнения: 6 346
Да, сладник е друго наименование, а също и сладък корен. Дано да ти подейства. А дали не може да имаш синдром на Рейно?

# 653
  • София
  • Мнения: 808
И аз съм пила женско биле, на капсули. Май имаше ефект, имах повече енергия. Но може би ми дойде в повечко тази билкова стимулация, защото трудно заспивах вечер (което може и от друго да е било, естествено). Така че, всичко с мярка най-добре. Hug
А щом се повлиява студът от приема на хормон, явно са свързани Wink Само да уцелиш точната доза, пиши като пуснеш контролата.

# 654
  • Варна
  • Мнения: 13
Много благодаря момичета,успокоихте ме.Сега вдигнах Еутирокса и ще чакам 1м. и пускам контрола,явно ще се окаже, че нямам нужда от Т3.Може и аз да си взема нещо за стимулиране на жлезата,но незнам какво..Леле как ми омръзна да ми е свръх студено и да съм като някоя флегма.Искам енергия и спокойствие.Ама как го написах, искам да кажа,че ням сили и желание да се помръдна. Добавки взимам:вит.Д,МК-7 и магнезий трябва да започна и Б12 на долна граница ми е, но ме е страх да не напълнея и без това трудно задържам кг.-те.

# 655
  • Мнения: 11 737

може и вигантол да си взема, в Германия вит.Д на капки е само с рецепта.
Мен ме изненадаха последния път в аптеката, като ми казаха, че за Вигантол трябва рецепта. (За Джеймисън витамин Д обаче не трябва рецепта, но той е 10 пъти по-скъп).
Казах им, че досега никъде не са ми искали, взимам го най-вече, защото съм с автоимунно заболяване, но фармацевтката каза: Сега ще ви дам, но, да знаете, че е с рецепта.

# 656
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
afrikancho, при мен има реакция след 2-3ч. от приемане на хормона, т.е. веднага се повлиява мръзненето  newsm78


Да. Защото ти пада тсх точно тогава най-силно, както и фт3,  а фт4 ти се покачва най-много. Точно 2-4 часа след приема. И усещаш разлика, понеже си за ниска доза, но пиеш от съвсееем скоро хормон и тсх не ти е паднал още свръх много, както и фт4 не ти се е качил още повече от нужното. Да речем сега минаваш покрай оптималните си нива.
Но като продължаваш на 50, ще се предозираш. Даже и няма да е много бавно, бързо ще стане, за под 2 месеца. И ще трябва да спираш хормона или да намаляваш дозата и после всичко отначало.
Или пък ако пиеш 50 т4 за 6 седмици, както са те посъветвали, ще почувстваш сигурно облекчение на първо време, като се позапълни малко фт4, който ти липсва леко явно, после ще ти стане по-зле, защото 50 ти е висока доза, и накрая, след 6 седмици, като спреш дозата от 50 т4, отново след известно време ще почувстваш облекчение, когато фт4 паднр малко и тсх се вдигне, и накрая, когато дозата 50 т4 се изчисти от тялото, след като си спряла хормона вече, ще си пак в изходна позиция - на леко нисък фт4 и отново завърнали се симптоми.

Затова и от доза 50 си получила ускорен пулс. Само това показва, че ти е висока.

Последна редакция: сб, 04 ное 2017, 14:33 от afrikancho

# 657
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Много благодаря момичета,успокоихте ме.Сега вдигнах Еутирокса и ще чакам 1м. и пускам контрола,явно ще се окаже, че нямам нужда от Т3.Може и аз да си взема нещо за стимулиране на жлезата,но незнам какво..Леле как ми омръзна да ми е свръх студено и да съм като някоя флегма.Искам енергия и спокойствие.Ама как го написах, искам да кажа,че ням сили и желание да се помръдна. Добавки взимам:вит.Д,МК-7 и магнезий трябва да започна и Б12 на долна граница ми е, но ме е страх да не напълнея и без това трудно задържам кг.-те.
Да. Може и да нямаш нужда от никакъв т3.
Но определено 12.5 мкг т3 са ти забавяли работата на жлезата, вместо да я подпомагат.

# 658
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
трябва да започна и Б12 на долна граница ми е, но ме е страх да не напълнея и без това трудно задържам кг.-те.
аз не напълнях от Б12, инжекции ми слагаха, заедно с фолиева к-на (един препарат).

afrikancho, и аз схванах, че 50 ми е много.
май ще си продължа на 25... newsm78

И аз съм пила женско биле, на капсули. Май имаше ефект, имах повече енергия. Но може би ми дойде в повечко тази билкова стимулация, защото трудно заспивах вечер

не вярвам чаят да има такова силно действие.
затова взех него да видя дали ще има някакво влияние...

# 659
  • София
  • Мнения: 808
И при мен няма напълняване от В12, подезични. Hands V

Общи условия

Активация на акаунт