Детската градина - всичко, което ни вълнува 19

  • 30 995
  • 766
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Девин имат 750 мл, и аз такова купувам вече, заради неразливащата капачка. Иначе редовно не успява да завинти както трябва капачката и водата се излива в раницата. но понякога забравям да купя ново или да допълня старото, никакъв проблем няма да си налее вода в градината.

# 16
  • Мнения: 29 371
Благодаря за темата!

Моят синковец е вече четвърта група. Има ли практика от училищата да правят срещи в градината, за да се видят с децата?

Другото, което ме интересува, е лятото докога може да бъде в градината. Чух, че можело до 14.09 на съответната година... newsm78

# 17
  • Мнения: 68 654
Идват от училищата май да зарибавят родителите. Така чух аз.
А иначе при нас и днес видях детенце в нашата група, което от петък ще е ученик. Явно до 14.09. са му позволили да остане.

# 18
  • Мнения: 29 371
Идват от училищата май да зарибавят родителите. Така чух аз.
А иначе при нас и днес видях детенце в нашата група, което от петък ще е ученик. Явно до 14.09. са му позволили да остане.

Благодаря ти. Аз питам принципно как стоят нещата с това до кога може да останат децата. Искам от сега да знам, за да имам варианти.  Peace Гледах Наредбата, но нещо не можах да видя упоменато това... newsm78

В чл. 3. (1) се казва, че в детските градини се приемат деца от 3-годишна възраст до постъпването им в първи клас без да се уточнява като времева рамка, т.е. дали това е 30 май или 14 септ. на съответната година.

Може би да е написано в някакъв правилник?!!? newsm78

# 19
  • Мнения: 68 654
Май го няма точно това разсписано изрично...поне така си спомням. Предполагам е въпрос на договорка с директоршата.

Сега се разрових. Може би това може да се ползва - От Наредба №5/2016г на МОН за предучилищното образование:

Чл. 11. (1) Предучилищното образование се организира в учебни
години.
(2) Учебната година в предучилищното образование започва на 15
септември и е с продължителност 12 месеца
. В случай че 15 септември е
почивен ден, тя започва на първия следващ работен ден.
(3) Учебната година включва учебно и неучебно време.
 
Тоест, след като учебната година е 12 месеца, значи тя свършва на 14.09. следващата година, съответно детето , щом е прието и е почнало тази учебна година, трябва да може да посещава ДГ до края, тоест до 14.09.

# 20
  • Мнения: 68 654
Учебната година / от 15.09. до 14.09 на следващата година/ включва учебно време -това е от 15.09. до 31.05. на следващата година, и неучебно време - ваканциите, включително и лятната ваканция от 1.06. до 14.09.
Тоест - лятната ваканция, макар и неучебно време, е част от учебната година и следователно, съвсем логично е, детето да има право да я изкара до края - учебната година имам предвид, и да посещава ДГ до края!

# 21
  • Мнения: 29 371
Много ти благодаря. Звучи логично и щом го пише в Наредбата, значи персоналът трябва да се съобразят с това, колкото и да не им се иска.
 Peace

# 22
  • Мнения: 68 654
Ами и на мен това ми предстои тази година, ще видя с какво ще се сблъскам   Peace

# 23
  • Мнения: 29 371
М, дааа....То така или иначе лятната ваканция в първи клас ще трябва да им се мисли нещо за през деня, поне предучилищната да могат да си посещават градината. Вероятно няма да е до последно, но все пак да имаме избор.

# 24
  • Мнения: 6 717
Много ти благодаря. Звучи логично и щом го пише в Наредбата, значи персоналът трябва да се съобразят с това, колкото и да не им се иска.
 Peace
Звучи логично, но по-добре да се договорил с директора, че всеки си има собствен прочит на наредбите.  Peace Успех!

Моята госпожица ще е трета група. За първия учебен ден обикновено децата от четвърта група изнасят кратка програма, другите гледат, родителите не присъстват.

# 25
  • Мнения: 29 371
А какво точно можеш да договориш с директора?

Ако правилата са децата от последна група да се отписват на 30 май, значи е това, ако може да останат до 14/09, значи, който иска остава. Ако на мен ми се каже, че не може, а на друг, че може, нали ще стане революция?

# 26
  • Мнения: 6 717
Има деца, които наистина няма кой да ги гледа през голяма част от лятото. Ако има възможност, може би ще се намери място за едно- две деца. Peace
В нашата градина тази година изписаха всички деца от четвърта група на 30.05, но е имало случаи (през други години) да оставят деца от предучилищна за част от лятото.  Peace

# 27
  • Мнения: 68 654
Нали знаеш - това, че се практикува някъде, не значи, че е редно и законно ...
Дали са им удостоверенията за завършена ПГ, не са ги отписали - най-вероятно с манипулативни думи са ги принудили да не си водят вече децата...

# 28
  • София
  • Мнения: 2 232
Момичета, а цветя ще носите ли? За първи ден.
И ако да, колко букета?
Каква е процедурата за първия ден? Завеждам го и давам  изследванията (от лабораторията и бележката от личната лекарка). Слагам резервните дрехи и раницата в гардеробчето, и чао..
Това ли е?
И после в 16:30 ли започва взимането на децата?
Предполагам, че са ми повърхностни въпросите, но това е положението   Rolling Eyes

# 29
  • Варна
  • Мнения: 36 606
Нещо ми се мержелее, че могат да останат в градината до септември, но заплащат двойна такса на месец. Познати са ми споменавали, но не знам дали правилно помня.

Общи условия

Активация на акаунт