Подготовка в школа, с учител или сами - 7 клас

  • 30 029
  • 333
  •   1
Отговори
# 225
  • Пловдив
  • Мнения: 9 733
извън София нещата са много по-различни. 
Това е изключително важно. НСЧ ще трябва обаче да се съобрази с реалността в София.

Да ,където има все пак и повече добри училища. Както и по-голямо разнообразие от езици и специалности.

# 226
  • София
  • Мнения: 62 595
Дунди, точките си ги слагай за своите си писания, а не за моите! Точка.
Както писах, статистиките навремето ги знаех наизуст, и шестиците по математика бяха доста за София. Естествено, че няма как да знаеш колко точки ще достатъчни, поне за това вече стигнахме на едно мнение. А щом няма как да знаеш, не подвеждай хората. На практика нищо не можеш да прогнозираш 0 нито точки, нито необходими усилия. Можеш само да си приказваш това, което си си навила на пръста, не зная по какви причини.  За двете години кандидатстване покрай моите деца се нагледах на подсмърчащи, образно казано, родители и съвсем реално подсмърчащи деца, че не им е стигнало да се класират, защото или родителите са дрямали и са подценили ситуацията, или защото ги е домързяло да организират подготовката. Много е модерно сега да се твърди, че се кара лежерно, да не си зубрач, да не си свръхамбициозен, а накрая се оказва, че се гледа кой колко е изкарал, пък нека е зубрач, а родителите му свръхамбициозни. Това го виждаме всяка година и не разбирам защо се отрича.
И във , и извън София нещата са все едни и същи - има ограничен брой места, за които се борят голям брой отличници. Който иска да се класира, не си щади усилията. А който не иска - измисля си оправдания как не било важно и се влизало с по-ниски балове. Ти си изкарай точките, пък си гледай кефа!

Разнообразието е само привидно. Най-желаните гимназии са същите като от времето на соца. Писах вече - там са около  по 500 места за всеки пол. Има горе-долу още толкова за Втора дивизия - доста добри училища, включително две-три професионални гимназии. Както и да го смятаме, това са максимум 1000 места за пол. От всеки пол има около 3 000 кандидати. Традиционно ножицата е силно разкрачена - струпване на високи оценки в горните интервали и баловете са височки за тези хиляда места, за които и детето на НСЧ примерно, трябва да се бори. И пак не се знае какви оценки ще излязат, защото всеки набор и всеки изпит е различен всяка година. Но като цяло все повече родители силно осъзнават важността на начинанието, а това вече прави лежерните изоставащи, просто защото има достатъчно количество други родители и деца, които се движат с по-висока скорост.

Последна редакция: чт, 02 ное 2017, 10:43 от Andariel

# 227
  • Пловдив
  • Мнения: 9 733
Подсмърчащи винаги е имало и винаги ще има. Има една черта. Едните са над нея, другите - под нея. Някой път и след много положен труд, пак оставаш под чертата.
А има и такива, които си намират мястото според амбициите и желанията. Това, че на са в топ гимназия не ги прави нещастни.
Най-важното е децата да са здрави и да се чувстват добре. Всичко останало е напразно тракане по клавиатурите.

# 228
  • София
  • Мнения: 62 595
И дай по логиката за положения труд и оставането под чертата да си бъркаме в носа. Това с намирането на мястото според амбициите е дрън-дрън. Дори най-загубенията смята, че заслужава повече. И това за здравето и чувстването е последното спасително дрън-дрън. Децата могат спокойно да се напънат една година и да са живи и здрави и да се чувстват добре с едни хубави оценки и хубаво класиране. На другите им остава да се самоуспокояват, че класираните са сдухани, невротични зубари на  свръхамбициозни и откачили родителки. Ми, сори, ама е като по учебник за справяне с неудовлетворението.

# 229
  • Пловдив
  • Мнения: 9 733
Ами дай да си депресираме децата, че ако не влязат тук или там, светът се свършва. Хайде няма нужда.

# 230
  • Варна
  • Мнения: 4 295
По какъв учебник е не знам , но е факт , че ги има ! Имам няколко примера само от форума , с деца неиздържали на напъна ... колкото и да знаят   , психиката срине ли се , хОди докарвай 100 те точки Wink

# 231
  • София
  • Мнения: 62 595
Хайде, сега и за сриване на психиката да споменем, та да завършим картинката на тема "защо да не се напънем". Като ще си говорим за примери, мога да дам сума примери на деца, които са издържали на напъна. И ко пайм ся? Чии примери са пО примери и на кои примери да вярваме?

# 232
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Охх, като набереш , че не се спреш ! Примерите са кофти , ако за късмет се паднат на мойто хлапе . Ама понеже сме случили на хлапета , дай да си затваряме очите за евентуалните последствия от пренатягане -като тук включвам не залудото учене само  , а и родителското поведение . С повечето неща , казани от теб , съм съгласна иначе ! Бях в мелачката , тази година пак съм там и този път действията ми са коренно различни , щото две деца еднакви нямам . Wink

# 233
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Хайде, сега и за сриване на психиката да споменем, та да завършим картинката на тема "защо да не се напънем". Като ще си говорим за примери, мога да дам сума примери на деца, които са издържали на напъна. И ко пайм ся? Чии примери са пО примери и на кои примери да вярваме?
Мисля, че за теб вид подготовка, различна от частни уроци(или школа, не помня коя беше твоята), е равностойна на "бъркане в носа" и "липса на напън". Така ли е?

# 234
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм писала никъде такова нещо, Спливитет! Дори, ако трябва да ти цитирам само два поста назад, че написах, че и със собствени усилия, родителят пак влага пари, защото собствените усилия също се остойностяват, защото той е в ролята на учителя. Липса на подготовка и бъркане в носа е да се лежи на ухото, че детето няма пропуски, учителките в училище са супер. Н такава подготовка по старите превръщания на точките в оценки можеш да разчиташ на 4.50-5, при голям късмет на 5.50, но като се удвоят оценките, накрая оставаш под чертата за най-желаните гимназии.  За мен е несвършена работа, похабени шансове, да имаш дете, което да е с такива разкошни характеристики, да има такива разкошни учители в училище, и да не направиш нищо повече, дали собственоръчно, дали чрез наемане на учител, да му повишиш шансовете за още малко по-високи оценки, за да влезе в още по-добра гимназия.

Дес, всеки решава индивидуално за детето си. Както виждаш, но си затваряш очите, обсъждам въпроса като общо положение, включително, че има предостатъчно деца, които не са се счупили психически от една година усилена подготовка, така че психологическото пречупване не е аргумент с много висока стойност, защото пречупените деца не са толкова много, че да изместят равновесието. За себе си ти преценяваш, но не обобщавай за останалите. Естествено, че един карък, ако ще да е с 0.001 вероятност се случи на теб, за теб е 1.0, целият свят ти се срива и е сто процента, но не го пренасяй върху популацията.

# 235
  • Мнения: 5 160
Andariel, само лека корекция - в момента са по около 4600 деца от пол.
1/7 от набора е в София  Confused
dundi73 , ако знаеш как съм се замислила да експедирам детето във вашия виалет Simple Smile

# 236
  • София
  • Мнения: 62 595
Това в София ли са тези  4600 ли? Ако е така, то положението е още по-зле. Вярно че на моите наборите бяха дъното, около 7000 в София момичета и момчета, затова дадох такива числа.
нито ще сте първите, нито последните, които ще пуснат класиране и извън София. Това всяка година се обсъъжда - децата имат право да кандидатстват и в родната област, и извън нея, затова имаше и гнездо за кандидатти за страната. От соца се правеше така - приемат го в провинциална езикова, а след първия срок се премести в София. За мен единственият нечестен начин е парашутизмът от типа на телефонното обаждане.

# 237
  • Мнения: 5 160
Въобще не парашут. А реално. Има и къде да иде Wink мечти.

# 238
  • Мнения: X
...нито ще сте първите, нито последните, които ще пуснат класиране и извън София. Това всяка година се обсъъжда - децата имат право да кандидатстват и в родната област, и извън нея, затова имаше и гнездо за кандидатти за страната. От соца се правеше така - приемат го в провинциална езикова, а след първия срок се премести в София.
Наличието на електронната система за кандидатстване значително улеснява този вариант. Можеш да подадеш заявления за всички области без дори да излизаш от дома си.

# 239
  • Мнения: 5 160
Което води до изчакване на второ класиране от доста повече деца ...

Общи условия

Активация на акаунт