Всякакви въпроси относно съдомиялните - 20

  • 76 196
  • 727
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 2 299
Здравейте,

Тъй като си избираме съдомиялна, но на сайта на Бош http://www.bosch-home.bg/productlist/dishwashers/free-standing-d … s-with-60cm-width не мога да се ориентирам как са обозначили екстрата за автоматично отваряне на вратата в края на програмата. Например за някои модели има описано "Servo-заключване", но това по-скоро е защита за отваряне на уреда от деца.
Някой може ли да помогне за какво да гледаме?
Моята е Бош за вграждане 45см.
Обаче вратата се отваря само на 1 програма. Тя се казва еко 50градуса.
На другите програми, няма такава опция.
Преди да я купя ми хареса тази "екстра" по - късно разбрах, че е само на 1 програма и в момента почти не я ползвам, тъй като предпочитам автоматичната програма за 65-75гр

# 316
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 683
Цикъла миене след сипване на сол или гланц е не за да изгаснат индикаторите, а за да се отмие машината от евентуално попаднали сол или гланц извън контейнерите. Аз винаги след слагане на сол или гланц, пускам програмата за изплакване - 15 мин.

# 317
  • Мнения: X
Здравейте,

Тъй като си избираме съдомиялна, но на сайта на Бош http://www.bosch-home.bg/productlist/dishwashers/free-standing-d … s-with-60cm-width не мога да се ориентирам как са обозначили екстрата за автоматично отваряне на вратата в края на програмата. Например за някои модели има описано "Servo-заключване", но това по-скоро е защита за отваряне на уреда от деца.
Някой може ли да помогне за какво да гледаме?
Моята е Бош за вграждане 45см.
Обаче вратата се отваря само на 1 програма. Тя се казва еко 50градуса.
На другите програми, няма такава опция.
Преди да я купя ми хареса тази "екстра" по - късно разбрах, че е само на 1 програма и в момента почти не я ползвам, тъй като предпочитам автоматичната програма за 65-75гр


Сушенето при Бош е на кондензационен принцип. За него е нужно съдовете при последното изплакване да са горещи т.е. изплакнати с гореща вода, а при програма Еко за да се спести енергия не се изплакват с гореща и тогава трябва да се оставят да се проветрят. Звучи ми логично макар че при моята Бош дори и на Еко не се отваря вратата а излизат почти сухи. Не знам дали има значение че моята е за вграждане а не стояща. Купихме я преди 2,5 години, може да са се променили някои неща.

# 318
  • Мнения: X
Цикъла миене след сипване на сол или гланц е не за да изгаснат индикаторите, а за да се отмие машината от евентуално попаднали сол или гланц извън контейнерите. Аз винаги след слагане на сол или гланц, пускам програмата за изплакване - 15 мин.
Предполагам, че индикаторът "светва" на заложени брой цикли,
алгоритмично преизчислени спрямо заложена от потребителя PH на входящата вода.
Не мисля, че е заложен датчик, следящ състоянието на йонообменната смола.
Йонообменника е йонообменна смола, която се подменя в контейнера (има кръгъл капак).
/все едно подменяте пръст в саксия за цветя/
Скрит текст:
Скрит текст:
ПП Солта регенерира смолата. (схема)
Скрит текст:

# 319
  • Мнения: X
Май има някакъв датчик. Не разбирам само на какъв принцип работи. Иначе ако твърдостта на водата е висока, а настройката не е правилна (нагласена е за ниска твърдост) ще се достигне момент в който резервоара за сол ще се изпразни, съдомиялната ще работи без сол дълго време без човек да разбере. И обратното - индикатора ще светва а резервоарчето ще е пълно със сол.
Хм..... чуденка......
http://www.bosch-home.co.uk/store/00611912

# 320
  • Мнения: X
Май има някакъв датчик. Не разбирам само на какъв принцип работи.
Ще го установя принципа, преглеждайки "service manual".
За фурните го разбрахме.
Скрит текст:
ooooh!, някакъв трол се опитва да ме нагрубява, безсилен, стигайки до семейно положение.
Не е истина до къде може да стигне някаква тема за техника.  Praynig

# 321
  • Мнения: 3
Здравейте,

Тъй като си избираме съдомиялна, но на сайта на Бош http://www.bosch-home.bg/productlist/dishwashers/free-standing-d … s-with-60cm-width не мога да се ориентирам как са обозначили екстрата за автоматично отваряне на вратата в края на програмата. Например за някои модели има описано "Servo-заключване", но това по-скоро е защита за отваряне на уреда от деца.
Някой може ли да помогне за какво да гледаме?
Моята е Бош за вграждане 45см.
Обаче вратата се отваря само на 1 програма. Тя се казва еко 50градуса.
На другите програми, няма такава опция.
Преди да я купя ми хареса тази "екстра" по - късно разбрах, че е само на 1 програма и в момента почти не я ползвам, тъй като предпочитам автоматичната програма за 65-75гр


Сушенето при Бош е на кондензационен принцип. За него е нужно съдовете при последното изплакване да са горещи т.е. изплакнати с гореща вода, а при програма Еко за да се спести енергия не се изплакват с гореща и тогава трябва да се оставят да се проветрят. Звучи ми логично макар че при моята Бош дори и на Еко не се отваря вратата а излизат почти сухи. Не знам дали има значение че моята е за вграждане а не стояща. Купихме я преди 2,5 години, може да са се променили някои неща.

Благодаря за мненията! Този месец взехме една Electrolux и много приятна изненада беше отварянето на вратата при всяка програма. Така не остава никакъв конденз.
Ако отпадне тази екстра, като задължителни функции при Бош търсим - да има чекмедже за прибори (т. нар. трета кошница), автоматична програма, програма 70 градуса, кратка програма, отложен старт и да е сравнително тиха. За нещо друго сещате ли се?
Още един въпрос  - до момента бяхме с малка съдомиялна тип кубче и понеже ползваме сравнително рядко и при това малко количество съдове си чудя дали програма за 1/2 зареждане е задължителна в нашия случай или автоматичните програми ще се настроят спрямо случая? Напр. тази http://www.bosch-home.bg/productlist/dishwashers/free-standing-d … herswith60cmwidth има LoadSensor - автоматично пести вода и енергия при по-малко съдове.

# 322
  • София
  • Мнения: 12 006
bladerz кой е модела на Electrolux, който се отваря след края, не знаех че и те имат такъв модел?  Според мен при наличие на автоматична програма не е необходима и "половин зареждане", т.к. така или иначе машината си определя цикъла спрямо замърсяването.
--------------
За индикаторите за сол - би следвало да имат датчик, иначе как ще светва на различни интервали спрямо сипаното количетво сол? Т.е. ако приемем че се пуска 1 път всеки ден и се зареди с 1,5кг. сол ще светне след n пускания, но след това ако се зареди с 1кг.сол, то втория път индикатора ще се задейства по-рано. Това при хипотетично равни замърсявания и една и съща сол, машина и изобщо условия, т.к. реално при различните програми и замърсеност на съдовете се хаби различно количество сол.

# 323
  • Мнения: X
При моята и без да се отваря вратата излизат сухи и няма конденз. Аз ги слагам да се мият и си лягам. На сутринта всичко е измито и сухо. Не разбирам как отварянето на вратата се е настанило като някаква голяма екстра в главите на хората, а всъщност това е най-простия принцип на изсушаване който производителите изкарват като екстра, а всъщност спестяват какво се случва с влагата от вътрешността на съдомиялната. Ами отива в стаята. Още една причина за повишение на влажността в кухнята а после - защо ми изби мухъл. Лично аз никога не съм искала да се отваря вратата под плота, ами с времето все нещо ще се раздуе.
Моята има автоматична програма, за силно замърсени, за стъкло, еко, варио спийд(намаля времето на половина) и бутон за принудително пускане на половин зареждане. Няма трета кошница за мое съжаление. От програмите ползвам само Авто и за силно замърсени, и отложения старт. Има светлинка която се прожектира на пода. Има фабрична настройка за интензивно изсушаване която е в настройките и я пуснах на макс още когато я купихме.

# 324
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 683
PAV1, моето мнение за индикаторите беше насочено към  KaPaMeJl, по-скоро като съвет да пуска изплакване или най-кратката програма, за да не се увреди машинката ако престои дълго време с неотплакнати препарати. В никакъв случай не бе насочено към теб, като някакво "опровержение". Не бих си и помисляла да споря с човек като теб, който е на ТИ с такъв род техника и ако така е прозвучало, моля да ме извиниш! bouquet
Скрит текст:
Това с личните нападки от темата за пералните ли, че там нещо не ми хареса тона на един? Възможно ли е , някой да е толкова зле?

# 325
  • Мнения: 2 299
Аз казах моя опит, та според мен си е с датчик.
Тъй като сложих 1,400кг горе долу сол.
След почти 2 месеца ми светна индикатора за сол.
Беше вечерта, тъкмо щях да пускам машината да мие и видях, че индикатора свети.
Сложих каквото ми беше останало от солта. Да кажем около 100гр(дори може и по - малко), изгасна индикатора. Изми си машината и на другата вечер, когато щях пак да я пускам, пак светна индикатора за сол.
Тогава вече бях купила нова кутия със сол и я напълних.
Първия път взех на Сомат, тя е ситна, а сега на Финиш, която е едра. Което незнам влияе ли по - някакъв начин на количеството, което използва машината.

# 326
  • Мнения: 2 299
PAV1, моето мнение за индикаторите беше насочено към  KaPaMeJl, по-скоро като съвет да пуска изплакване или най-кратката програма, за да не се увреди машинката ако престои дълго време с неотплакнати препарати. В никакъв случай не бе насочено към теб, като някакво "опровержение". Не бих си и помисляла да споря с човек като теб, който е на ТИ с такъв род техника и ако така е прозвучало, моля да ме извиниш! bouquet
Скрит текст:
Това с личните нападки от темата за пералните ли, че там нещо не ми хареса тона на един? Възможно ли е , някой да е толкова зле?
Съвсем разводних темата да пиша след всеки коментар, но да си кажа.
Пускам машината да се изплакне след като съм сложила сол или гланц, избърсвам и с кърпа на вратата, ако е капнало от гланца, докато сипвам. Още преди да си купя машината, четох в тази тема и така правя.
Просто на инструкцията, която беше показала PAV пишеше, че индикатора реагира след пускане на цикъл.
А аз казвам как е при моята. А именно, че реагира веднага и изкл индикатора на дисплея, след като съм сложила сол или гланц, без дори да пускам машината да мие или изплакне.
Не че не го правя.


# 327
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
PAV1, моето мнение за индикаторите беше насочено към  KaPaMeJl, по-скоро като съвет да пуска изплакване или най-кратката програма, за да не се увреди машинката ако престои дълго време с неотплакнати препарати. В никакъв случай не бе насочено към теб, като някакво "опровержение". Не бих си и помисляла да споря с човек като теб, който е на ТИ с такъв род техника и ако така е прозвучало, моля да ме извиниш! bouquet
Скрит текст:
Това с личните нападки от темата за пералните ли, че там нещо не ми хареса тона на един? Възможно ли е , някой да е толкова зле?
Съвсем разводних темата да пиша след всеки коментар, но да си кажа.
Пускам машината да се изплакне след като съм сложила сол или гланц, избърсвам и с кърпа на вратата, ако е капнало от гланца, докато сипвам. Още преди да си купя машината, четох в тази тема и така правя.
Просто на инструкцията, която беше показала PAV пишеше, че индикатора реагира след пускане на цикъл.
А аз казвам как е при моята. А именно, че реагира веднага и изкл индикатора на дисплея, след като съм сложила сол или гланц, без дори да пускам машината да мие или изплакне.
Не че не го правя.
Различните марки и модели машини действат по различн начин - при едни реагира веднага, при други след един цикъл.

# 328
  • Мнения: X
Различните марки и модели машини действат по различн начин - при едни реагира веднага, при други след един цикъл.
"Открих" причината.
Това е в разликата на местоположението на вентило-клапана на съда за сол.
горе:
Скрит текст:
долу:
Скрит текст:
Точно този вентил, ако е дефектирал (останал отворен) е отговорен за преразхода на сол.
Скрит текст:
По средата на съда има индикатор за ниво на сол.

# 329
  • Sofia
  • Мнения: 580
Харесах си май съдомиялна, Но Simple Smile
 Притеснява ме технологията за сушене ,която е описана- "Система за изсушаване: Технология AirDry" Това според вас означава ли,че се разчита на изпаряването в стаята  само? Има ли някоя от вас такова чудо. Проблемът ми е,че сме без парно и без това имаме непрекъснат конденз,който борим по всякакви начини.Та,това ще ни усложни доста положението.Това е моделът : http://nai-izgodno.bg/sadomiqlna-aeg-FSB51400Z

Общи условия

Активация на акаунт