Всякакви въпроси относно съдомиялните - тема №27

  • 13 608
  • 324
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 961
Всякакви въпроси относно съдомиялните - тема №27

Здравейте в новата ни тема!


Сол за съдомиялни – спомага за регенериране на йонообменника, намиращ се в съдомиялната и предотвратява натрупването на варовик. Йонообменникът от своя страна спомага за омекотяване на водата. Ако не се слага сол, той спира да функционира безвъзвратно. Солта за съдомиялни е различна от обикновената готварска и от морската сол, затова не я подменяйте с тях, т.к. те нямат нейната функция и все едно, че не слагате никаква сол, отдлено, че морската сол има частици, които е възможно да направят проблем в машината.
Гланц за съдомиялни, наричан още препарат за изплакване – спомага за блясък и по-бързо съхнене на съдовете.
Препарати за миене на съдове за съдомиялни – съществуват под формата на прах, гел, таблетки и капсули; служат за измиване на съдовете.
Ароматизатор за съдомиялни – при използване съдовете ухаят на него след измиване, както и самата машина отвътре.

Правете профилактика на машината си от време на време /приблизително 1-2 месеца/ - използвайте специален препарат за почистване на съдомиялни, който се използва според указанията на опаковката и на празна миялна. Има и таблетки, които се използват на пълна миялна и мият както съдовете, така и почистват машината, но това е указано на опаковката, не всички са такива. Проверявайте дали някой отвор на перките не е запушен.


Информация за твърдостта на водата по региони Източник: http://omekotenavoda.alle.bg

Съвети за начинаещи:
- Препоръчително е да измерите твърдостта на водата с тестер.
- Ако живеете в район с твърда вода, независимо, че ползвате таблетки, сипвайте сол в съдомиялната си и направете настройките според твърдостта!
- Най-оптимален резултат се получава с ползване на отделни препарати. Таблетките и капсулите са разчетени за определена замърсеност на съдовете, но не винаги вашите са толкова замърсени, следователно има вероятност да използвате излишен или недостатъчен препарат. Възможно е и да са точната Ви доза. Те са предвидени за 60 сантиметрови машини.
- В таблетките не винаги се съдържа сол, необходима за машината. Някои таблетки 2, 3, 5, n в 1 не съдържат сол – четете опаковката. Дори и да съдържат не е ясно дали тя е в необходимото количество за работата на машината, според твърдостта на водата, с която я захранвате.
- Гланцът се използва според предпочитанията на потребителя и резултатите при използване на такъв.
- За средна (45 см.) и голяма (60см.) машина дозата за препарата е почти една и съща, защото консумацията на вода е също почти еднаква, следователно миещият разтвор ще е с почти еднаква концентрация.

Кои функции и програми са полезни и кои не толкова:

- променяща се височина на горната кошница - много полезна функция, която прави възможно измиване на тави и др. с подобна големина възможно, в сравнение с миялна със същите размери, но без прегулируема горна кошница.
- функция "мултитаб" или наричана още „табс”-  предназначена е за комбинирани таблетки, това копче при различните марки и модели изключва потока на солта и/или гланца и спира индикаторите им, т.е. не светят дори и при липса на сол и/или гланц. Водата, която влиза в корпуса, не минава през резервоара за сол и йонообменника, за това е хубаво самите таблетки да имат сол /не всички имат/. При други - изключва само гланца. Възможно е при някои модели да изкл. само солта (проверете в упътването си). При използване на тази функция, времетраенето на циклите може да се промени.
- програма "изплакване" - за освежаване на леко замърсени или чисти, но дълго неизползвани  съдове,  използва  и  ако сте разлели случайно при сипването гланц или сол в корпуса.
- програма “накисване” , “предмиене” или “предварително измиване” – изплаква съдовете преди да започне същинското миене, предотвратява засъхването на остатъците от храна върху съдовете, когато те няма да бъдат измити  веднага след използване. Незаменимо при засъхнали съдове.
- наличие на 70 градусова програма - крайно необходимо за миене на части от фритюрник, филтри на абсорбатор, решетки на фурна, тави, тенджери, тигани и други подобни зверски малтретирани кухненски пособия.
- какво да изберем за приборите и тяхното място в миялната - издърпващо чекмедже или кошница за прибори. Изборът е в зависимост от конкретните предпочитания. Чекмеджето се намира най-отгоре, някъде се води трета кошница. Кошницата за прибори се поставя в най-долната кошница за съдове и заема част от пространството за съдове. Изборът на  издърпващо чекмедже или кошница за прибори е строго индивидуален, според предочитанията на потребителя. Най-добре посетете магазин и разгледайте на живо, за да прецените.
- функция отложен старт – всяка миялна, която има тази функция, има различно максимално време на отложен старт.  Удобна е за пускане на миялната във време, в което няма да можем да сме физически до нея.
 - auto или автоматична програма се ползва за леко и средно замърсени съдове. При използването на тази програма не е бива да измивате съдовете на мивката, преди да ги сложите в миялата (то и по принцип няма логика и смъсъл да го правите), както и да слагате загорели съдове (особено ако са засъхнали), защото тази програма изследва замърсеността на съдовете, според която си определя температуа и градуси  и може да я „подведете”, че са почти чисти, а реалността да е друга и е възможно резултатът да не е задоволителен;
- Половин зареждане се ползва може би само в началото и още 1-2 пъти по необходимост. Щастливите собственички на това чудо, наречено миялна, толкова бързо свикват с него, че започват да цапат повече, следователно запълват до вечерта машината до дупка. Извод - може и без 1/2 зареждане. Зависи от потрепбелието /цапането/ на съдове; При наличие на програма  auto – половин зареждането леко се обезмисля, т.к. при автоматичната може да се използва целия капацитет на машината, а тя сама ще прецени колко вода и ток да ползва.



СТАРИ ТЕМИ
Скрит текст:
Всякакви въпроси относно съдомиялните - 26
Всякакви въпроси относно съдомиялните - 25
Всякакви въпроси относно съдомиялните - 24
Всякакви въпроси относно съдомиялните - 23
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 22
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 21
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 20
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 19
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 18
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 17
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 16
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 15
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 14
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 13
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 12
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 11
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 10
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 9
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 8
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 7
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 6
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 5
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 4
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 3
  Всякакви въпроси относно съдомиялните - 2
Всякакви въпроси относно съдомиялните - 1

# 1
  • София
  • Мнения: 964
Здравейте,  сигурно ще задам много глупав въпрос, но все пак се надявам на съвети. Развали ми се вградената съдомиялна. Искам да я сменя с такава, която да влезе под плота, но да не се налага да се монтира сегашната врата от пдч за вратата на новата съдомиялна. Гледах, че има модели, които са за под плот. Ще меря и ще ходим по магазини, но все пак ще се радвам, ако някой има подобен опит със смяна. Самата вратичка от пдч вече не изглежда добре, най-вероятно няма да мога да намеря същия цвят и шарка за направа на нова и предпочитам съдомиялната да си е с оригинална врата, но свободно стояща няма да влезе под плота.

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 518
Здравейте,  сигурно ще задам много глупав въпрос, но все пак се надявам на съвети. Развали ми се вградената съдомиялна. Искам да я сменя с такава, която да влезе под плота, но да не се налага да се монтира сегашната врата от пдч за вратата на новата съдомиялна. Гледах, че има модели, които са за под плот. Ще меря и ще ходим по магазини, но все пак ще се радвам, ако някой има подобен опит със смяна. Самата вратичка от пдч вече не изглежда добре, най-вероятно няма да мога да намеря същия цвят и шарка за направа на нова и предпочитам съдомиялната да си е с оригинална врата, но свободно стояща няма да влезе под плота.

Точно така направихме ние. Бяхме с вградена 45 см, която се развали. Вратичката беше почнала да се раздува и по същите съображения не исках пак вградена.
Взехме свободно стояща и си влезе съвсем нормално под плота.
Все пак вземи мерките и с рулетката в магазина.

# 3
# 4
# 5
  • Мнения: 912
Здравейте, от известно време забелязах, че стъклените чаши ми се прецакват в съдомиялната, покритието им стои захабено и все едно е мръсно, но не се измива. Отначало мислех, че самият комплект е с дефектно покритие, но сега видях, че и друг комплект ми се е развалил. Прикачвам снимки да видите за какво говоря. Иначе използваме омекотител още на водопровода за цялата къща и не слагам отделно на съдомиялната сол. Чудя се дали е от солта. Отначало използвах финиш таблетки, сега съм с Fairy, но няма разлика, че даже от вторите не съм доволна, защото ароматизират прекалено силно съдовете. Съдомиялната е whirlpool ако има значение.
Скрит текст:

# 6
  • Мнения: 3 295
Здравейте, от известно време забелязах, че стъклените чаши ми се прецакват в съдомиялната, покритието им стои захабено и все едно е мръсно, но не се измива. Отначало мислех, че самият комплект е с дефектно покритие, но сега видях, че и друг комплект ми се е развалил. Прикачвам снимки да видите за какво говоря. Иначе използваме омекотител още на водопровода за цялата къща и не слагам отделно на съдомиялната сол. Чудя се дали е от солта. Отначало използвах финиш таблетки, сега съм с Fairy, но няма разлика, че даже от вторите не съм доволна, защото ароматизират прекалено силно съдовете. Съдомиялната е whirlpool ако има значение.
Скрит текст:
При мен подобен ефект /но с радиално разположени бели мътни линии/ се получи при съдове от йенско стъкло, чашите са добре, с изключение на две с локализирани единични драскотини.
Тъй като се получи при първо ползване на капсули /Фейри/, закупени от масов магазин /а не от такъв за паралелен внос, от какъвто винаги съм пазарувала/, го отдадох на тяхното качество и повече няма да повторя. Таблетки въобще не ползвам. Настройките на машината, програмите и всички останали фактори са еднакви.   Уточнявам, че същите съдове и чаши съм мила непрекъснато в машината в продължение на 3 години и нямах нито един повреден съд. Машината е Бош.

# 7
  • Мнения: 492
Тези бели,мътни линии говорят за корозия на стъклото. По принцип стъклария не се мие с много мека вода,за да не корозира.Вижте си настройките за сол,като имате в предвид,че в капсулите има съставка,която допълнително омекотява водата/не е същата като солта,която се изполва за регенериране смолата,през която минава водата,за да се омекоти/.
Веднъж появили се,нямат оправия. Има вариант да се потопят във вода с разтворен оцет за кратко,за да се възстанови стъклото,но при мен не е помогнало.

Последна редакция: ср, 09 авг 2023, 14:46 от bgroza

# 8
  • Мнения: 912
Благодаря за коментарите! Сега разгледах за корозия на стъклото и описанието съвпада напълно. Ясно, че тези чаши вече са брак, но не съм сигурна какво да направя оттук нататък, за да не се повтаря с други съдове. Може би ще сменя таблетките с капсули, иначе още отначалото съм настроила съдомиялната на най-ниската степен на омекотяване, защото предвидих, че имаме омекотител на водопровода, както и не слагам допълнително сол. Остава да преценя внимателно какви капсули да използвам, може би такива без допълнително сол.

# 9
  • Мнения: 2 133
Веднъж появили се,нямат оправия. Има вариант да се потопят във вода с разтворен оцет за кратко,за да се възстанови стъклото,но при мен не е помогнало.

Не, оправят се.
Нашата вода също е мека, заради машина за омекотяване на водата. Първоначално част от стъкларията ни стана на такива петна и много ме дразнеше.
Машината беше заредена със сол, ползвах таблетки Финиш Куантум. След като солта попривърши, спрях да добавям и стъклените неща се оправиха - блеснаха. От тогава, вече 6 години, проблем нямам.
Гланц не ползвам.

# 10
  • Мнения: 492
Веднъж появили се,нямат оправия. Има вариант да се потопят във вода с разтворен оцет за кратко,за да се възстанови стъклото,но при мен не е помогнало.

Не, оправят се.
Нашата вода също е мека, заради машина за омекотяване на водата. Първоначално част от стъкларията ни стана на такива петна и много ме дразнеше.
Машината беше заредена със сол, ползвах таблетки Финиш Куантум. След като солта попривърши, спрях да добавям и стъклените неща се оправиха - блеснаха. От тогава, вече 6 години, проблем нямам.
Гланц не ползвам.

При мен не можаха,стоят си петната,макар че съм намалила степента на солта и съм ги киснала в разтвор на оцет

# 11
  • Мнения: 3 295
Цитат на: bgroza link=topic=1576723.msg46798744т#msg46798744 date=1691581045
Тези бели,мътни линии говорят за корозия на стъклото. По принцип стъклария не се мие с много мека вода,за да не корозира.Вижте си настройките за сол,като имате в предвид,че в капсулите има съставка,която допълнително омекотява водата/не е същата като солта,която се изполва за регенериране смолата,през която минава водата,за да се омекоти/.
Веднъж появили се,нямат оправия. Има вариант да се потопят във вода с разтворен оцет за кратко,за да се възстанови стъклото,но при мен не е помогнало.
А, не очаквам и да се поправят, ползвам ги за печене така или иначе, не са съдове за сервиране, но ми направи впечатление, че петната се появиха точно, когато ги мих за пръв път с посочените капсули. Едновременно с това се поизтриха и златистите кантове на две чинии. След тях нямам други увредени съдове.
Настройките на сол не са пипани 3 години, през това време същите съдове са мити десетки пъти.

# 12
  • Мнения: 492
Кубратова, и аз си ги ползвам за печене,не съм ги изхвърлила,но не мисля,че причината е Феъри платинум.Иначе- съдове с декорации не пускам в миялната,особено с феъри платинум. Такива,евентуално бих  пуснала с гел на програма за стъклария на 40 градуса.

# 13
  • Мнения: 3 295
Кубратова, и аз си ги ползвам за печене,не съм ги изхвърлила,но не мисля,че причината е Феъри платинум.Иначе- съдове с декорации не пускам в миялната,особено с феъри платинум. Такива,евентуално бих  пуснала с гел на програма за стъклария на 40 градуса.
Наистина не знам, не съм категорична, просто се случи точно с първото миене с купени капсули от супермаркет, а нито преди, нито след тях се случва на други съдове. Затова и предположих връзка /Както се казва, имах обосновано предположение Simple Smile /
Декорирани също пускам повече с гел, но някои и с капсули - чиниите, за които писах по-горе, са единствените с увреждане. И не постепенно да избледнее декорацията, а стана изведнъж, от едно миене и изцяло в определен участък.
Има и такива, които изобщо не пускам в миялна  - сервизите на Royal Albert  мия още на ръка, ама ако ме посъветва тук някой с опит, може и в машина да ги пусна, че само тях още ги глезя. Даже баварски фин порцелан с декорация мия в машината, главно с гел, но се е случвало и с капсули - засега е добре. Омръзна ми да слугувам Simple Smile

# 14
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 684
Здравейте!

Закупих си нова миялна и скоро ще я монтираме! Старата си е работеща и хубава, но ще я транспортираме в друго жилище на доста километри!
Ще я почистя хубаво, преди демонтажа и ще ѝ пусна измиващ цикъл с препарат!

Има ли нещо, което трябва да направя, за по-безопасен транспорт и има ли опасност от нея да се разлее вода /от резервоар или контейнера са сол/?

Общи условия

Активация на акаунт