Всякакви въпроси относно съдомиялните - 17

  • 72 757
  • 739
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 12 006
Здравейте в новата ни тема!

Старата ни тема: Всякакви въпроси относно съдомиялните - 16


САЙТ ПОСВЕТЕН НА СЪДОМИЯЛНИТЕ:
http://sadomialni.bg/index.htm


Сол за съдомиялни
– спомага за регенериране на йонообменника, намиращ се в съдомиялната и предотвратява натрупването на варовик. Йонообменникът от совя страна спомага за омекотяване на водата. Ако дълго време не се слага сол, той спира да функционира безвъзвратно.
Гланц за съдомиялни, наричан още препарат за изплакване – спомага за блясък и по-бързо съхнене на съдовете.
Препарати за миене на съдове за съдомиялни – съществуват под формата на прах, гел и таблетки; спомагат за измиване на съдовете.
Ароматизатор за съдомиялни – при използване съдовете ухаят на него след измиване.

Правете профилактика на машината си от време на време /приблизително 1-2 месеца/ - използвайте специален препарат за почистване на съдомиялни, който се изполва според указанията на опаковката и на празна миялна. Проверявайте дали някой отвор на перките не е запушен.


ПРЕПАРАТИ ЗА СЪДОМИЯЛНА - 7 В тази тема обсъждаме препаратите, които използваме. Заповядайте и в нея!

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ТВЪРДОСТТА НА ВОДАТА ПО РЕГИОНИ Източник: http://omekotenavoda.alle.bg

Съвети за начинаещи:
- Препоръчително е да измерите твърдостта на водата с тестер.
- Ако живеете в район с твърда вода, независимо, че ползвате таблетки, сипвайте сол в съдомиялната си и направете настройките според твърдостта!
- Най-оптимален резултат се получава с ползване на отделни препарати. Таблетките са разчетени за определена замърсеност на съдовете, но не винаги вашите са толкова замърсени, следователно има вероятност да използвате излишен или недостатъчен препарат. Възможно е и да са точната Ви доза.
- В таблетките не винаги се съдържа сол, необходима за машината. Някои таблетки 2, 3, 5, n в 1 не съдържат сол – четете опаковката. Дори и да съдържат не е ясно дали тя е в необходимото количество за работата на машината.
- Гланцът се използва според предпочитанията на потребителя и резултатите при използване на такъв.
- За средна (45 см.) и голяма (60см.) машина дозата за препарата е почти една и съща, защото консумацията на вода е също почти еднаква, следователно миещият разтвор ще е с почти еднаква концентрация.

Кои функции и програми са полезни и кои не толкова:
- Половин зареждане се ползва може би само в началото и още 1-2 пъти по необходимост. Щастливите собственички на това чудо, наречено миялна, толкова бързо свикват с него, че започват да цапат повече, следователно запълват до вечерта машината до дупка. Извод - може и без 1/2 зареждане. Зависи от потрепбелието /цапането/ на съдове;
- променяща се височина на горната кошница - много полезна функция, но не е болка за умиране, ако я няма;
- функция "мултитаб"-  предназначена е за комбинирани таблетки, това копче изключва потока на солта и гланца и спира индикаторите им, т.е. не светят при липса на сол и гланц. Водата, която влиза в корпуса, не минава през резервоара за сол и йонообменника. При използване на тази функция, времетраенето на циклите може да се промени.
- програма "изплакване" - за освежаване на леко замърсени или чисти, но дълго неизползвани  съдове,  използва  и  ако сте разлели случайно при сипването гланц или сол в корпуса.
- програма „накисване” , „предмиене” или „предварително измиване” – изплаква съдовете преди да започне същинското миене, предотвратява засъхването на остатъците от храна върху съдовете, когато те няма да бъдат измити  веднага след използване. Незаменимо при засъхнали съдове.
- наличие на 70 градусова програма - крайно необходимо за миене на части от фритюрник, филтри на абсорбатор, решетки на фурна, тави, тенджери, тигани и други подобни зверски малтретирани кухненски пособия.
- какво да изберем за приборите и тяхното място в миялната - издърпващо чекмедже или кошница за прибори. Изборът е в зависимост от конкретните предпочитания. Чекмеджето се намира най-отгоре, някъде се води трета кошница. Кошницата за прибори се поставя в най-долната кошница за съдове и заема част от пространството за съдове. Изборът на  извърпващо чекмедже или кошница за прибори е строго индивидуален, според предочитанията на потребителя. Най-добре посетете магазин и разгледайте на живо, за да прецените.
-  функция отложен старт – свяка миялна, която има тази функция, има различно максимално време на отложен старт.  Удобна е за пускане на миялната във време, в което няма да можем да сме физически до нея.

Последна редакция: сб, 24 окт 2015, 16:23 от ₪₪₪ Afrodita ₪₪₪

# 1
  • Мнения: 155
Записвам се и аз.
Въпросче: живеещите в София солта на каква степен ви е. Моята е на 1 за миялна Бош, но според сайта постнат в заглавния пост трябва да я изключа. Как да постъпя.
За колежките по уред и аз имам проблем с дуралексовите съдове, в рамките на 3 месеца гадая, последното заключение до което стигнах е че гланца ми е скапан, нямам търпение да светне лампата та да го сменя. Смених таблетките с финиш all in1 и изключих гланца и петната намаляха драстично. Но сега съм в дилема какъв гланц да взема.

# 2
  • София
  • Мнения: 12 006
Записвам се и аз.
Въпросче: живеещите в София солта на каква степен ви е. Моята е на 1 за миялна Бош, но според сайта постнат в заглавния пост трябва да я изключа. Как да постъпя.
За колежките по уред и аз имам проблем с дуралексовите съдове, в рамките на 3 месеца гадая, последното заключение до което стигнах е че гланца ми е скапан, нямам търпение да светне лампата та да го сменя. Смених таблетките с финиш all in1 и изключих гланца и петната намаляха драстично. Но сега съм в дилема какъв гланц да взема.

Въпреки меката вода в София, препоръчително е сол да има и тя да е на 1, независимо от марката на миялната. За петната - правена лие скоро профилактика на машината? Ако не е - купи си препарат за почистване на миялни и я пусни с него. Какъв ти е гланца и на каква степен е?

# 3
  • Мнения: 339
Здравейте,
понеже сме в търсене на съдомиялна за новата кухня, ще се радвам ако някой сподели информация:
Ползвате ли отложен старт?
Нужно ли е да има половин зареждане / еко програма?
Има съдомиялни с избор само на 2 градуса, а други измежду 5 на пример.
Ползвате ли програма за хигиенизиране на бебешки прибори на пример (нямаме още деца и не съм много компетентна по този въпрос)

Имали сме само една съдомиялна в квартирата от тип кубовете - много стара - не ги сушеше, нямаше отделение за таблетка а сипвахме само прах.

Хората, които ни правят кухнята препоръчват Евролукс - от 530 лв до 700лв макс гледам.
http://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=13&c=21&pid=1022

http://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=13&c=21&pid=1234

http://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=13&c=21&pid=1573

# 4
  • Мнения: 155
Записвам се и аз.
Въпросче: живеещите в София солта на каква степен ви е. Моята е на 1 за миялна Бош, но според сайта постнат в заглавния пост трябва да я изключа. Как да постъпя.
За колежките по уред и аз имам проблем с дуралексовите съдове, в рамките на 3 месеца гадая, последното заключение до което стигнах е че гланца ми е скапан, нямам търпение да светне лампата та да го сменя. Смених таблетките с финиш all in1 и изключих гланца и петната намаляха драстично. Но сега съм в дилема какъв гланц да взема.

Въпреки меката вода в София, препоръчително е сол да има и тя да е на 1, независимо от марката на миялната. За петната - правена лие скоро профилактика на машината? Ако не е - купи си препарат за почистване на миялни и я пусни с него. Какъв ти е гланца и на каква степен е?
За солта ясно няма да я пипам, миялната е нова профилактика и е правена преди седмица. Като я купихме имах подарък гланц на финиш и сипах него нямах проблем, когато свърши си долях от ДМ -ския, който имах. Степен 3. Снощи го изключих и днес има само по няколко чинии такива петна но са само по ръба, а не както когато е с пуснат гланц навсякъде.

# 5
  • на Мелмак
  • Мнения: 11 026
За София - при мен сол и гланц са на 1.
Нямам цветни кръгове .

# 6
  • София
  • Мнения: 2 082
Доволна съм от гланца на Финиш. Peace
Почти в 80% от случаите ползвам отложен старт.

# 7
  • Мнения: 5 618
Наскоро го писах - почти не ползвам отложен старт, просто пускаме миялната преди лягане. С голяма машина сме и функцията за половин зареждане ми е много полезна. Реално ползвам 3 програми и температури - икономична (най-често), бърза (уикендите пълним  машината повече) и интензивна (за замърсени съдове).
Миялните Беко са прилични като цена-качество, има ги в Технополис.

# 8
  • Мнения: 329
          Добро утро момичета ,

   Интересува ме при първо пускане на съдомиялна как се процедира ?Само с таблетка ли я пускате без съдове или само със сол ли се пълни и се пуска и на каква програма ?Аз  съм от Дупница водата ни е мека трябва ли въобще сол ?В упътването е написано ,че при индикатор на водата 1 въобще не се взима сол и индикатора се изключва .Ако ще ползвам сол трябва да го сложа на 2. Въпросът е със сол или бъз сол Wink. Това ми е първата  и имам много въпросителни .В  упътването за първо пускане е написано , че преди да напълня резервоара със сол трябва да налея вода само преди първи цикъл на измиване , аз го разбирам ,че първото пускане на  трябва да е с вода , а не със сол ? А след това резервоарът ще се изпразни ли за да долея сол ?Общо взето в главата ми е пълен хаос .Моделът ми е Whirlpool 6 чувство .Благодаря ви за помощта предварително  Blush .

Приятен неделен ден !

Последна редакция: нд, 25 окт 2015, 08:56 от BARBORANA

# 9
  • Мнения: 155
         Добро утро момичета ,

   Интересува ме при първо пускане на съдомиялна как се процедира ?Само с таблетка ли я пускате без съдове или само със сол ли се пълни и се пуска и на каква програма ?Аз  съм от Дупница водата ни е мека трябва ли въобще сол ?В упътването е написано ,че при индикатор на водата 1 въобще не се взима сол и индикатора се изключва .Ако ще ползвам сол трябва да го сложа на 2. Въпросът е със сол или бъз сол Wink. Това ми е първата  и имам много въпросителни .В  упътването за първо пускане е написано , че преди да напълня резервоара със сол трябва да налея вода само преди първи цикъл на измиване , аз го разбирам ,че първото пускане на  трябва да е с вода , а не със сол ? А след това резервоарът ще се изпразни ли за да долея сол ?Общо взето в главата ми е пълен хаос .Моделът ми е Whirlpool 6 чувство .Благодаря ви за помощта предварително  Blush .

Приятен неделен ден !
За индикатора го нагласи на най ниско ниво на сол но не и без нея. При първо пускане, първо отваряш капачката на резервоара със солта и с чаша наливаш вътре вода, после си хващаш кутията със сол и сипваш до пълното напълване на резервоара дори и да излиза вода. Затваряш капачката и забърсваш това което се е разляло с парцал гъбка. Пускаш си заредена със съдове машина

# 10
  • Мнения: 5 618
Сол бих сложила, независимо колко е мека водата.
В упътването на моето Беко пишеше първия път да се пусне празна машина с препарат /таблетка или прах/ на интензивна програма /най-високоградусовата температура/.

# 11
  • София
  • Мнения: 12 006
         Добро утро момичета ,

   Интересува ме при първо пускане на съдомиялна как се процедира ?Само с таблетка ли я пускате без съдове или само със сол ли се пълни и се пуска и на каква програма ?Аз  съм от Дупница водата ни е мека трябва ли въобще сол ?В упътването е написано ,че при индикатор на водата 1 въобще не се взима сол и индикатора се изключва .Ако ще ползвам сол трябва да го сложа на 2. Въпросът е със сол или бъз сол Wink. Това ми е първата  и имам много въпросителни .В  упътването за първо пускане е написано , че преди да напълня резервоара със сол трябва да налея вода само преди първи цикъл на измиване , аз го разбирам ,че първото пускане на  трябва да е с вода , а не със сол ? А след това резервоарът ще се изпразни ли за да долея сол ?Общо взето в главата ми е пълен хаос .Моделът ми е Whirlpool 6 чувство .Благодаря ви за помощта предварително  Blush .

Приятен неделен ден !
Виж в упътването трябва да пише колко вода да сложиш. При различните машини е различно. След това сипваш сол, колкото поеме. Може и 1 кг. да е, зависи от резервоара. Това с водата само пътвия път, после сипваш само сол. Изчакваш 5-10 мин. /колкото е по книжка, за да си свърши работата солта./ Пускаш машината без съдове и пез препарат за миене. Гогато свърши си слагаш съдовете, препарат и гел, ако ще ползваш такъв и си я пускаш да мие. Прочети си упътването, там би следвало да пише подробно. Когато ти свърши солта, ще ти светне индикатора за сол, така е и за гланца. Колкото и да ти е мека водата е препоръчително да се слага сол, макар и на най-ниска степен.

sweet Пробвай да намалиш препарата, щом още има следи без гланц.

# 12
  • София
  • Мнения: 966
Редовно ползвам еко програмата, ако пускам машината вечер. През деня ползвам другите, че са по-кратки. Отложен старт рядко ми се налага, половин зареждане често. Сол и гланц на най-ниската степен (в София съм). Ползвам сол, гланц и таблетки на Лидл и  отделно за по-упорити замърсявания Феъри платинум.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 789
На мен лично отложения старт ми е голямо удобство. Като вечеряме - пълна всичко, нагласявам я да се включи около 23 часа примерно и повече до кухнята не ходя.
Ползвам Лидълските таблетки, в сравнение с Финиш - в пъти по-добри ся W5. Слагам 1/2 таблетка за пълна миялна, пускам я през вечер. От най-големите е, за 13 комплекта.

# 14
  • Мнения: 781
Благодаря за новата тема  bouquet

И аз ползвам отложения старт. След вечеря я зареждам и включвам, защото много често като отида да приспивам малката и аз заспивам с нея. Дори и да стана след това за нещо, то изобщо не се сещам за миялната.
Аз ползвам повече програми вече - автоматична за замърсени (ако са мазни чиниите) , за силно замърсени (тигани, тави , филтрите на аспиратора) , автоматична за леко замърсени  , бърза програма и тази за дезинфекция (с препарат) .

Общи условия

Активация на акаунт