Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 558 948
  • 1 687
  •   1
Отговори
# 1 170
  • Шумен
  • Мнения: 13
Да ,полага се ,като степента зависи от това колко процента е изкривяването .Запитайте във вашият град, където се
приемат документи за явяване пред ТЕЛК .

# 1 171
  • Мнения: 381
Много ви благодаря,че ми писахте .Как си въпроса с заплащане на операцията моля ви пишете ми на лични.11гр е било миналата година А в момента незнам колко е.Моля се на Господ да не се е влошило много.

# 1 172
  • Мнения: 5 728
Здравейте, 11градуса е "добре" и дано да се  намали или запази. До 10гр. дори го водят, че няма проблем.
Плуването е много подходящо. Няма не мога, няма не искам, трябва да се плува.
Говорете, обяснете му, че така и тялото и мускулатурата ще се развият и ще има по-голям успех сред момичетата. Аз съм крайна, и ако не става с добро има и по-крути мерки. След няколко години ще се усети и тогава ще Ви заяви, че не сте била отговорна и сте подценила проблема му. Щом е на 13 сега му предстои да израства на височина, а това е рисков момент. Трябва да погледнете на нещата сериозно. Иначе от самосебе си няма да мине.
Операции и телк се правят при по-тежките случаи и дано не се стига до там.Не го мислете това сега. За телк май 50градуса е минимума.
Още нещо, повечето деца правят упражнения ежедневно, не от интернет.
Успех!

Последна редакция: чт, 02 ное 2017, 15:34 от NOVA NADEJDA

# 1 173
  • Мнения: 637
Обадих се до въпросната клиника и ми отговориха ,че цената на прегледа е 390 лв включва преглед от Американски ортопед и физиотерапевт осем снимки,два дни трябва да се остане за поставяне на диагнозата и лечението.Самото лечение е 9000- 12000
Ние бяхме в Американската клиника по гръбначни изкривявания в София, платихме си 390лв. и направиха нужната консултация и снимки.
Косата ми побеля за 20мин, след като поставиха диагнозата - сколеоза и изнесена напред глава.
Последните две години непрекъснато се разправяме да не стои прегърбена, да не стои в неправилна форма и да чати по gsm по цяла вечер, да не си пише домашните на леглото, полегнала на една страна, да не носи тежката раница само на едното рамо............ Оххх, кой ме слуша Disappointed Relieved
Да бия не става. На 16г. и повисока от мене, не ставаше нито с добро, нито с лошо. Но като й започнаха болките, изтръпвания, даже припадъци и потърсихме помощ се разбра, че "мама беше права".
Тя "мама" винаги е права, но.....
Сега обясниха специализирано лечение, упражнения в Клиниката, уреди за в къщи ти дават, и може да се наложи цял живот да прави определено упражнения всеки ден. И пак нямало да се възстанови напълно, а поне в положение да не я боли.
Лечението обаче е 6800лв., включващо всичко, вкл.уредите за в дома, вкл. и още едни снимки после.

# 1 174
  • Мнения: 381
smehulka колко градуса вие искривяването?ВТокуда ходили ли сте? Незнам аз имам чувството че моя син неможе да се изправи раменете все са напред.Незнам с такова притеснение чакам 16 ноември.Видимо едното рамо е по ниско.Ще пиша какво са ни казали !

# 1 175
  • Мнения: 8
Здравейте,писах по темата преди около година . Първо ще споделя опита и пътя ,който изминахме до сега с дъщеря ми и ще питам нещо.На 9 години дъщеря ми беше с изкривяване 6гр,което не е нищо според ортопеда , а и наистина е така.На 12 години по време на по-интензивен растеж за 1 зима стигна 30 градуса. за 1 година и половина : ! 1хоспитализация в отделение по рехабилитация .1 лагер Шрот,ежедневни упражнения 1 година по метода Шрот.1 година корсет с почивка само за упражненията.Равносметката е 30 градуса крива. Всички казват ,че и това е успех да се задържат градусите ,но на мен по-скоро ми е отчаяно,както и на детето .Все се надявахме с толкова усилия ,че поне някои градус сме намалили.Ясно е че оттук ,нататък кривата драстично няма да се увеличи ,но и 30 гр си е средна степен и ще си доведе с времето до усложнения.Апификса се препоръча за над 40 гр иначе бихме опитали.Въпроса ми е следния .Има ли някой ,посетил Американската клиника с този проблем ? Моля да сподели мнение и впечатления.Най-вече има ли намаляване на градуса ,това е ми е най-важно в момента.Тя е на 15г.В тяхната информация пише ,че 16годишни са най- подходящи за лечение .Цените са много високи,но ако има доволни съм склонна да опитам.Благодаря предварително!

# 1 176
  • Мнения: 381
Направо ми настръхва косата като чета, при нас миналата година беше 11гр по скоро са писли около 11гр . Незнам за една година и половина колко се е овеличило но видимо едното рамо е по ниско и раменете са напред.Сколиозата е коварна болест в Фейсбука попаднах на три момичета които се нуждаят от операция и им санират пари тъй като Фонда не отпуска пари за децата.Минлия месец са оперирали момче от гр Бургас родителите са теглили заем.Немислите ли ,че трябва да потърсим отговорност на правителството и на фонда?

# 1 177
  • Мнения: 8
Аз също се възмущавам от това ,че в България няма адекватно безплатно лечение за това заболяване.Ако искаш да си лекуваш детето по- адекватно трябва да си платиш и то не малко пари.Дори корсета ,който ни беше изписан от ортопед ни струваше 600лв.Все пак става въпрос за ДЕЦА и то със сериозно заболяване с  прогресиращо развитие ,което може да ги инвалидизира.

# 1 178
  • Мнения: 7
Да, за съжаление така. При условие, че заболяването е прогресиращо и все повече деца имат такива оплаквания. В момента, в който чуеш диагнозата започва лутане - традиционната гимнастика не дава достатъчно добри резултати, корсетите не винаги са направени добре и понякога не водят до добри последици.
Първият корсет,който правихме беше в горна баня за 330, следващият - уж по-добър - към 600. Нито единият помогна, нито другият, независимо дали се носят редовно.
Доколкото знам здравната каса покрива само ограничен брой дни рехабилитация по традиционните методи, което за напреднала сколиоза не е достатъчно.
Плуване, гимнастика, шрот - всичко това е време и пари и никъде няма 100% гаранция дали ще има успех. Често самите лекари не знаят какво да препоръчат, а често много от процедурите, които се рекламират са със съмнителен резултат.

Веднъж достигнали до сериозни градуси - започва чуденето за или против операция и пак никъде не дават еднозначен отговор.

Тъжното е, че тенденцията прогресира, с тежките чанти, няма своевременна профилактика/наблюдение.

# 1 179
  • Мнения: 5 728
Скрит текст:
Здравейте,писах по темата преди около година . Първо ще споделя опита и пътя ,който изминахме до сега с дъщеря ми и ще питам нещо.На 9 години дъщеря ми беше с изкривяване 6гр,което не е нищо според ортопеда , а и наистина е така.На 12 години по време на по-интензивен растеж за 1 зима стигна 30 градуса. за 1 година и половина : ! 1хоспитализация в отделение по рехабилитация .1 лагер Шрот,ежедневни упражнения 1 година по метода Шрот.1 година корсет с почивка само за упражненията.Равносметката е 30 градуса крива. Всички казват ,че и това е успех да се задържат градусите ,но на мен по-скоро ми е отчаяно,както и на детето .Все се надявахме с толкова усилия ,че поне някои градус сме намалили.Ясно е че оттук ,нататък кривата драстично няма да се увеличи ,но и 30 гр си е средна степен и ще си доведе с времето до усложнения.Апификса се препоръча за над 40 гр иначе бихме опитали.Въпроса ми е следния .Има ли някой ,посетил Американската клиника с този проблем ? Моля да сподели мнение и впечатления.Най-вече има ли намаляване на градуса ,това е ми е най-важно в момента.Тя е на 15г.В тяхната информация пише ,че 16годишни са най- подходящи за лечение .Цените са много високи,но ако има доволни съм склонна да опитам.Благодаря предварително!
Мисля, че За Слон беше писала, че съпругът й е посещавал и се е лекувал в клиниката.
Относно тежките чанти искам да споделя нещо, което вече съм писала назад в темата. Имахме по 2 комплекта учебници до 8 клас. Да не ги разнася детето. Освен това, никакви големи тетрадки, никакви допълнителни подвързии и прочие. Специално бях говорила с учителите.
DIMITRINA2004, моля Ви запазете спокойствие и не си представяйте най-лошия вариант. Всичко е индивидуално.

# 1 180
  • Мнения: 7
Направо ми настръхва косата като чета, при нас миналата година беше 11гр по скоро са писли около 11гр . Незнам за една година и половина колко се е овеличило но видимо едното рамо е по ниско и раменете са напред.Сколиозата е коварна болест в Фейсбука попаднах на три момичета които се нуждаят от операция и им санират пари тъй като Фонда не отпуска пари за децата.Минлия месец са оперирали момче от гр Бургас родителите са теглили заем.Немислите ли ,че трябва да потърсим отговорност на правителството и на фонда?
Фондът все още отпуска пари за имплантите след проведена обществена поръчка. Проблемът е, че това се извършва само в държавните болници, а повечето родители се насочват към частни болници - по различни причини.
За съжаление тази клауза за момента не е решена.

# 1 181
  • София
  • Мнения: 5 205
Да, съпругът ми се лекуваше при американците. Но беше от първите и цената беше много по-ниска.
Той постигна отшумяване на нетърпими симптоми - пълно безсъние от болки ."Шиповете" и наместването на прешлените, за да работят дисковете, са подобрени, след като няма никакви болки и спи нормално.Имаше няколко различни по големина дискови хернии.
НО! На дърти години не виждам корекция на гръбначните му изкривявания, макар че той твърди, че на снимките ясно се вижда подобрението.

Вчера попаднах на клипове в ютуб на някакъв възрастен лечител, който твърди, че лекува всичко , прави си сам клиповете и ги качва в интернет.Единият клип е на момче на 9-10 със сколиоза, очевадна манипулация. Отвратително! (нарочно не посочвам линк, да не вземе някой да се върже)

# 1 182
  • Мнения: 146
Записвам се и аз в темата- за съжаление.
Момче 14г.- 10гр. горе и 8гр в кръста. Изкривяването си личи при навеждане . Болки в кръста и малко в краката.
Преглед в Горна Баня  5 мин.- не съм доволна.  Изписаха ни ЛФК , плуване и всякакви спортове без ограничения. След 6 м контрола и нова снимка.  Според доктора изкривяването няма нищо общо с  тежки чанти, неудобни чинове , неправилна стойка и др.
 Имам следните въпроси към родителите с повече опит
1. При положение , че растежът не е завършил / видя се и от снимките/, няма ли сколиозата да прогресира докато растежът завърши? От това , което успях да прочета , докато  растежът не завърши е почти сигурно , че градусите скачат . Сега , според методика на лечение на това заболяване не сме за корсет, но когато  градусите се увеличат ще бъде твърде късно. Т.е това стоим и чакаме,  ми се вижда несериозно. Дали не е добре  да се ползва някакъв колан за кръст и  рамене , който все пак да поддържа гърба изправен. Някой ще кажат , че упражнения ще помогнат в тази посока. Това сигурно е така  и те ще се правят. Но и досега синът ми плува / около 4 години, тренира лека атлетика , боксира и  прави домашни тренировки/.Мускулите са му добре оформени , но  въпреки това има изкривяване.  Личната  лекарка  ни препоръча колан, който се закупва някъде близо до Пирогов. Даже каза , че ако навремето  е имало  такива колани, сега щяло да има по- малко хора на възраст , които да страдат от изкривяване. Тя също има изкривяване и  носи колан.  Някой ползвал ли е такъв колан за по- малко градуси , докато тече изчаквателния период ?
2. Наясно съм , че добрите кинезетерапевти работят без НЗОК, но моля , ако някой има добри отзиви за такива  ДКЦ или мед. центрове , които работят с направления. Така или иначе имаме направление за ЛФК и ми се иска да го оползотворим. След това ще търсим удобен частен център Моля препоръчайте такъв в близост до линията  на метрото.
Въпреки , че темата е за болести и е тъжна ,  се надявам повече родители да се включат с мнения за лечебния процес.
Ние сме силно мотивирани да дадем отпор на тази неканена гостенка  - сколиозата.
Успех на всички в тази трудна битка !

# 1 183
  • Мнения: 7
Записвам се и аз в темата- за съжаление.
Момче 14г.- 10гр. горе и 8гр в кръста. Изкривяването си личи при навеждане . Болки в кръста и малко в краката.
Преглед в Горна Баня  5 мин.- не съм доволна.  Изписаха ни ЛФК , плуване и всякакви спортове без ограничения. След 6 м контрола и нова снимка.  Според доктора изкривяването няма нищо общо с  тежки чанти, неудобни чинове , неправилна стойка и др.
 Имам следните въпроси към родителите с повече опит
1. При положение , че растежът не е завършил / видя се и от снимките/, няма ли сколиозата да прогресира докато растежът завърши? От това , което успях да прочета , докато  растежът не завърши е почти сигурно , че градусите скачат . Сега , според методика на лечение на това заболяване не сме за корсет, но когато  градусите се увеличат ще бъде твърде късно. Т.е това стоим и чакаме,  ми се вижда несериозно. Дали не е добре  да се ползва някакъв колан за кръст и  рамене , който все пак да поддържа гърба изправен. Някой ще кажат , че упражнения ще помогнат в тази посока. Това сигурно е така  и те ще се правят. Но и досега синът ми плува / около 4 години, тренира лека атлетика , боксира и  прави домашни тренировки/.Мускулите са му добре оформени , но  въпреки това има изкривяване.  Личната  лекарка  ни препоръча колан, който се закупва някъде близо до Пирогов. Даже каза , че ако навремето  е имало  такива колани, сега щяло да има по- малко хора на възраст , които да страдат от изкривяване. Тя също има изкривяване и  носи колан.  Някой ползвал ли е такъв колан за по- малко градуси , докато тече изчаквателния период ?
2. Наясно съм , че добрите кинезетерапевти работят без НЗОК, но моля , ако някой има добри отзиви за такива  ДКЦ или мед. центрове , които работят с направления. Така или иначе имаме направление за ЛФК и ми се иска да го оползотворим. След това ще търсим удобен частен център Моля препоръчайте такъв в близост до линията  на метрото.
Въпреки , че темата е за болести и е тъжна ,  се надявам повече родители да се включат с мнения за лечебния процес.
Ние сме силно мотивирани да дадем отпор на тази неканена гостенка  - сколиозата.
Успех на всички в тази трудна битка !
Здравей Слънце и луна,
Аз мога да се включа само по темата за корсета - от личен опит.
Той се препоръчва само при сколиози над 30 градуса. За да има някакъв ефект, ако е изработен достатъчно добре - трябва да се носи 24 часа (на теория) - поне 2 години. Маха се при къпане и ако се прави гимнастика. Държи тялото в принудителна позиция, така че да коригира изкривяването, и да избутва кривата в др посока.
Това си има и плюсовете и минусите. При някои дечица помага, при други - не.
Минусите му са, че мускулите по гърба "мързелуват" и се отпускат. С израстването на детето, корсетът трябва да може да се коригира, иначе се губи ползата от него. В тази подрастваща възраст, това трябва да се следи поне на 2-3 месеца.
За колани съм чувала, че се носят при диагноза кифоза. При сколиозата - пласмасови корсети, които се изработват индивидуално по тялото.

По отношение на ЛФК - правили сме я в Горна Баня, също може и в Токуда с направление.

# 1 184
  • Мнения: 146
Благодаря, Александра78!
Ще продължа да търся информация за коланите.
За корсета да споделя, че в Горна Баня се запознахме с девойка на 14г която през м.04 е била с 18градуса и тогава са и го сложили  За 6 -7 месеца градусите бяха 12. Това е много добре , защото , ако движи така, докато спре да расте  около /15 .5г  за момичета/ ще е свалила  почти всичко и  ще се  е възстановила напълно.

А при нас е точно обратното -  до 16-17 г не е ясно градусите докъде ще стигнат и може да се окажем с високи градуси , но без ефект от бъдещо слагане на корсет / тъй като растежът ще е спрял/ Такава ситуация не ми се вижда  да  нормална. Ще направя и друга консултация.

Общи условия

Активация на акаунт