Заекване на дете (3г.)

  • 5 497
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 68 654
И при нас уж било от това, че мисълта изпреварвала речта...бла-бла, ама не минава.
Имам предвид, че когато човек е предразположен и е отключил заекване, това не се лекува. Може само с подходящи техники да се ограничи и контролира, но не и да се изкорени. Винаги ще изскача...няма да изчезне с магическа пръчица.

Функционално  заекване - не знам какво имаш предвид точно. Възможно е, не споря...аз нямам широки наблюдения, освен върху моето дете и върху прочетеното в нета. Имах и един съученик, който принципно не заекваше постоянно, но когато го изпитваха си засичаше момчето. ...не беше нещо фрапантно, но си се проявяваше...

# 16
  • Мнения: 838
Здравейте,
и моето дете заеква, но на моменти.
Коя е доцентката, при която ще водите?

# 17
  • Мнения: 18 472
teta75, тогава така ми обясниха - че през това заекване минават много деца, точно във възрастта 3-4-5, когато речниковият запас рязко нараства и постепенно отшумява като проблем. Така стана и при нас - появи се на 5 (моето беше от по-късно проговорилите, иначе обикновено се случвало по-рано), после отшумя, на 6 по същото време пак прояви, но доста по-леко, и оттогава, да чукна на дърво, вече няколко години няма и помен.

# 18
  • Мнения: 68 654
И при нас отшумя след първата проява на около 3г., но после се завърна... Говаря изцяло от личен опит, не претендирам по принцип и при други как ще се развие  Hug

# 19
  • Мнения: 29
Доц. Миглена Симонска тя е и преподавател в ЮЗУ-то с 18 год. стаж. Бяхме при нея вчера каза да изчакаме, не знам мен ме е страх дали няма да станв късно после. Не искам детето ми да страда така както страдах аз. Постоянно се обвинявам че съм и го "предала" Sad утре сме на детски психолог да видим и тя какво ще каже.. Благодаря ви за милите думи и съветите, надявам се и при вас и ви го желая всичко да отмине.. На свой гръб знам какво е подигравките, притеснението, не можеш едно мнение да изкажеш или да се защитиш заради пустия говор. Да мина време и трябва да съм над тези неща но немога да си представя че детето ми ще изживее това което и аз, мира не ми дава. Гледам да мисля положително стискам си палци да е период ..

# 20
  • при моите любими
  • Мнения: 2 528
За съжаление е много трудно да се работи с толкова малки деца и реално наистина няма много смисъл. И на нас така ни казаха на 3 години. Започна посещения при логопед на 4- 4 и половина. До тогава, просто спокойно отношение, опитвайте се да и обръщайте повече внимание, когато има кой да поеме бебето. Излезте двете "по женски". Намалете телевизията и телефоните, ако ги използва. Успех

# 21
  • FRANCE
  • Мнения: 2 225
Ами логопедката каза точно ама толкова и запомних Sad просто ми стана странно когато каза че е предразположена щом и аз заеквам, как като аз не съм родена с това а се получава в последствие?! Според вас възможно ли е след като не е заложено в гена ?!

Аз бих посъветвала да намериш добър логопед. Малката ми дъщеря започна да заеква на три години. Според учителката и било нормално. Не съм съгласна; Две години веднъж седмично бяхме на логопед. Освен заекването имаше и някои звуци като "щ, ш, ж, р" ; Сега немога да я накарм да млъкне Mr. Green

Можеш ли да ми дадеш контакти на логопеда ви. Заради двуезичието и дъщеря ми не изговаря някои букви както ми се иска😂 Благодаря ти предварително Heart

Извинявай късно видях. Във Франция сме, няма да съм ти полезна с адрес. И нас ни обясниха ще двуезичието оказва влияние. На колко години е девойка?

 Също че е важно да се почне работа с децата от ранна възраст, тогава още никой не им се подиграва. Дъщеря ми го докарваше до рев и истерия че неможем да я разберем.

# 22
  • У дома
  • Мнения: 4 203
Ами логопедката каза точно ама толкова и запомних Sad просто ми стана странно когато каза че е предразположена щом и аз заеквам, как като аз не съм родена с това а се получава в последствие?! Според вас възможно ли е след като не е заложено в гена ?!

Аз бих посъветвала да намериш добър логопед. Малката ми дъщеря започна да заеква на три години. Според учителката и било нормално. Не съм съгласна; Две години веднъж седмично бяхме на логопед. Освен заекването имаше и някои звуци като "щ, ш, ж, р" ; Сега немога да я накарм да млъкне Mr. Green

Можеш ли да ми дадеш контакти на логопеда ви. Заради двуезичието и дъщеря ми не изговаря някои букви както ми се иска😂 Благодаря ти предварително Heart

Извинявай късно видях. Във Франция сме, няма да съм ти полезна с адрес. И нас ни обясниха ще двуезичието оказва влияние. На колко години е девойка?

 Също че е важно да се почне работа с децата от ранна възраст, тогава още никой не им се подиграва. Дъщеря ми го докарваше до рев и истерия че неможем да я разберем.
Ние сме в Норвегия и тя говори като тях. Тръгна на детска градина от 1г и 3м. Сега е на 3г и 4м. "Ц, Ж, Щ"ги произнася съскащо, а "Р-то" ни е "френско". Тук по техни стандарти говори абсолютно правилно. Най-вероятно лятото ще отидем докато сме в БГ, но ми се искаше доказан специалист. За кратко се прибираме и нямам време да обикалям докато намеря добър....ще го мисля. Благодаря ти все пак Hug

# 23
  • Мнения: 68 654
Ние тази вечер бяхме на логопед - първа среща.
С акълите каза, че е много добре. От звуците само "р" и "л" не изговаря правилно, бързото говорене може да коригираме. Провери му юздичката  - и там каза, че няма проблем.

За заекването го видя и чу какво точно представлява - в началото на думите, от гадния вариант е така да се изразя, то не че има хубав де... почваме работа от другата седмица, уж даде надежди, да видим какво ще стане...

# 24
  • у дома
  • Мнения: 7 142
Голямото ми дете започна да заеква на около 4 години-няколко месеца след появата на малкия...
Живеем в областен град,в който няма изобилие от логопеди,за година сменихме няколко ,но без успех.Мъжът ми заеква и личната ми каза да се примиря,че и детето няма да се оправи-това било точно от типа нервна система и явно е бил наследил от мъж ми и т.н. Това сякаш още повече ме амбицира да търся кадърен логопед...Намерих-след около година и то не в града ни,а на 25 км ,в едно малко градче,пенсионирана логопедка. Ходехме 2 пъти седмично ,жената държеше да се водят записки и обясняваше какво трябва да се повтаря у дома-още след първите 2 месеца имаше видим ефект,но си признавам,че се занимавахме много и у дома.След 6 месеца заекването беше почти отшумяло,жената каза да си дадем малко почивка и да не ходим,но да си продължим упражненията у дома.Каза ,че до няколко месеца според нея ,ако продължим да си работим у дома,трябва да не заеква и ако не отшуми да й се обадим пак.Детето спря да заеква-цял живот ще съм благодарна на тази жена,която не само помогна на детето ми да не заеква,а го научи да прави съчинения по картинка,да разказва,бяха научени много стихчета...Минаха 10 години от тогава ,много се надявам да няма никога проблеми.
Така че аз ви казвам,че сме пример,че може да се преодолее това.Детето ми беше точно със заекване в началото на думите и хич не беше леко.

Последна редакция: пт, 29 сеп 2017, 07:44 от svetlaem

# 25
  • Мнения: 29
svetlaem  моля те дай координати Disappointed Relieved ние бяхме днес на детски психолог и тя каза че доста нови неща и са се струпали нова градина, деца, госпожи отделно делението от мен и бебето.. каза да изчакаме ако няма подобрение до 2 седмици пак да и звъннем.. ще съм ти благодарна ако ми дадеш име, телефон и къде се намира жената Simple Smile

# 26
  • Мнения: 29
сега се вгледах писала че е било преди 10 год. дали още работи женичката?

# 27
  • у дома
  • Мнения: 7 142
сега се вгледах писала че е било преди 10 год. дали още работи женичката?
Нямам никаква идея-градчето е Берковица,даже потърсих и не открих къде съм си била записала тел на жената... Спомням си,че тогава май нямаше мобилен,а звънях на обикновен стационарен тел,който и да изровя едва ли съществува...А и жената тогава беше над 60 годишна ,значи сега е над 70 години-дали въобще работи още също нямам идея.
Горният ми пост беше с идеята да ви дам кураж,че с много работа и постоянство това наистина може да се преодолее-просто трябва да намерите човек,който си разбира от професията,защото преди да попаднем на тази жена сменихме няколко без никакъв успех,да не говорим даже ,че заекването се беше задълбочило само за 1 година.Когато ходехме при логопедката се засичахме с друго детенце преди нас-тя казваше,че с него напредва много по-бавно,защото у дома не се работи...Така че намирането на способен логопед е трудно,но после трябва още много много работа и постоянство у дома.

Последна редакция: пт, 29 сеп 2017, 07:49 от svetlaem

# 28
  • Мнения: 29
Благодаря за куража, за сега всички казват да изчакаме. А аз като съм го преживяла и ме е страх да не пропуснем момента ако има проблем детенцето ми Sad вариантите са много и никой не казва кое е окончателно може би е рано или малка не знам. Знам че няма непреодолими неща особено ако вярваш и се бориш. Аз досега често съм била обезкуражавана поради неуспешни опити за себе си, дадохме 1000 евро в кипър за да се установи дали има проблем с мозъка ми и от там да идват нещата и пак нищо, като малка съм водена на логопеди и бабички и пак без ефект до един момент в който се отказах, но за детето ми всичко ще дам и ще направя за да не е като мен.

# 29
  • Мнения: 18 472
Teta, при нас също проблемните звуци бяха "р" и мекото "л". Оправянето им съвпадна и с отшумяването на заекването (също в началото на думите). Стискам палци и за благоприятна развръзка и при вас. Нашият логопед не мога обаче да го препоръчам, защото много ме разочарова с настойчивото подмятане на диагнози с цел да ме убеди да си купувам скъпи хранителни добавки от МЛМ компания от нея.

Сега се сетих - много полезна ми беше темата за трудното проговаряне тук във форума. Има много отзиви за логопеди, упражнения и се коментират всякакви смущения на речта.

Общи условия

Активация на акаунт