Хранят ли се нормално децата ви? Хранене в училище

  • 11 208
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Освен темата за храна в кутии, откъдето могат да се покажат снимки, препоръчвам и блога на Морена, където тя от доста време качва кутии с храна за нейната дъщеричка. Оттам също може да се вземат идеи.
http://morrennaa.blogspot.de/
И не се притеснявай - както казваше моята майка на околните аз като бях малка - като е гладна, ще яде, няма да се остави да умре от глад. Simple Smile И аз съм започнала 1 клас някъде около 20-те кг. Хубавото при такива деца е, че не дебелеят в общия случай (поне сред примерите около мен).

# 16
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Освен темата за храна в кутии, откъдето могат да се покажат снимки, препоръчвам и блога на Морена, където тя от доста време качва кутии с храна за нейната дъщеричка. Оттам също може да се вземат идеи.
http://morrennaa.blogspot.de/
И не се притеснявай - както казваше моята майка на околните аз като бях малка - като е гладна, ще яде, няма да се остави да умре от глад. Simple Smile И аз съм започнала 1 клас някъде около 20-те кг. Хубавото при такива деца е, че не дебелеят в общия случай (поне сред примерите около мен).

По принцип е така. И аз съм била много кльощаво дете и сега съм слаб възрастен, но пък какъв адски гастрит имах като дете. Още са ми живи спомените от болките и повръщането. Та не е лошо да си похапва от време на време.

# 17
  • Мнения: 8 952
И ние сме от този отбор.
Дъщеря ми е трети клас - около 134 см. и има-няма 25-26кг.

Злояда е от бебе.  Mr. Green
Яде всичко, но с три хапки вече е нахранена.

Ние процедираме така :

Не ядем закуските, които се полагат безплатно в училище.И без това не стават за ядене, специално в нашето училище.
Сутрин не закусва преди да излезе от къщи, не й се яде и не я насилвам.
Закусва си направо в училище след първия-втория час.
Аз й приготвям обикновено от триъгълните печени сандвичи, които са слепени. Слагам качествени продукти, поне да знам, че не яде боклуци. Хляба й за деня обикновено е този, който изяжда на закуска. С основните хранения никога не яде хляб.
Задължително всеки ден изпращам плод - ябълка, банан, портокал.
Слагам и пакетче солети, понякога бисквита.

Първите две години бяхме целодневно обучение - тя се хранеше на стол. Естествено казваше, че храната е гадна. Но все пак е вариант нещо да хапне, колкото и да е малко. Имат супа и основно.

Тази година вече сме на половин ден и ще си обядва вкъщи.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 635
Моята дъщеря не е злояда в никаквъв случай, но миналата година в първи клас изживяхме същата ситуация (само дето аз не съм се тревожила, че ще заслабне). Връщаше ми почти цялата храна, която ѝ бях дала, независимо дали беше нещо любимо. (Не закусваше вкъщи сутрин, защото ѝ ставаше лошо в буса.) Имаше дни с изядени 4-5 чери домата и няколко краставички до вечеря. А при тях няма от къде да се купуват неща. Не била гладна, нямало време и толкова. Чак към края на учебната година мога да кажа, че нещата се регулираха.



Моят съвет е - поговори с детето за полезните храни и ползата от редовното хранене като цяло и след това го остави да решава сама колко и как иска да се храни. Ако не боледува - това е най-печелившата тактика.

# 19
  • В две тъмни очички
  • Мнения: 358
Добро е съотношението ръст-килограми на девойката. Ако е жизнена и показателите от профилактичните прегледи са добри, ОК. Не килограмите трябва да ви притесняват, а евентуалните дефицити на витамини или минерали при недобро хранене.

Всъщност точно това е нещото, което ме притеснява. Много е жизнена, много е палава, което е знак, че не е недохранена, но, с подобна храна (вид и количество) силно се притеснявам, че няма достатъчен прием на витамини и минерали.

# 20
  • Мнения: 8 952
Добро е съотношението ръст-килограми на девойката. Ако е жизнена и показателите от профилактичните прегледи са добри, ОК. Не килограмите трябва да ви притесняват, а евентуалните дефицити на витамини или минерали при недобро хранене.

Всъщност точно това е нещото, което ме притеснява. Много е жизнена, много е палава, което е знак, че не е недохранена, но, с подобна храна (вид и количество) силно се притеснявам, че няма достатъчен прием на витамини и минерали.

Наблягай на пълноценно хранене вечер!  Peace

# 21
  • Мнения: 4 312
И ние тук-злоядо 9 годишно,136 см/24 кг. Сравнявайки я със съученичките и ми се струва най-слабичката в класа,но не се спира,не боледува и се занимава с много неща.Бях писала в темата за кутиите за обяд,че от 5 год. сутрин пълня кутии,следобяд изхвърлям.Почти нищо не е докоснато,сутрин не закусва/не мога да кажа,че яде,защото само отхапва веднъж-два пъти,преди да излезем/ Основното и често единственото и хранене е вечерята.При нас е към 6-7 часа вечер.
Ще следя темата,току-виж някой намерил решение

# 22
  • Мнения: 8 952
При моята ми прави впечатление, че предпочита да се храни често и по малко.
Сядаме на вечеря - изяжда 3-4 хапки и казва, че не иска повече, но като наближи времето за лягане почти всяка вечер ми сервира, че е гладна.  Rolling Eyes Същото е и със закуската - обикновено я яде на два пъти.

Но това е може би последната година и го броя като прояждане.
През изминалите години сме били къде по-зле с храненията от по три хапки.  ooooh!

Докато я наблюдавам, започвам да си мисля, че това е по-правилният начин на хранене - често и по малко вместо наведнъж голямо количество, още повече пък, ако не ти се яде.

Както казва нашата педиатърка - важното е, че детето е енергично, здраво е и изобщо няма симптоми да е недохранено!  Peace

И момичета, по-скоро трябва да се радваме, че децата ни са в такава стройна форма.
В първите класове на училище, особено като започнат да им дават тестените закуски всеки ден, децата започват страшно да пълнеят и после с години не успяват да влязат в добра форма. С голямата ми дъщеря се случи така, с племенниците ми и двете и с много други познати деца. Детето хапва вкъщи, за да не отива гладно, в училище дават още една закуска и се получават две закуски стабилни за деня. Аз затова не я насилвам моята да закусва вкъщи и съм я свикнала да си носи закуската в училище и там да си я яде. Тя рано сутринта, непосредствено след ставане, не иска да яде.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 10 493
utro77 точно това е най-правилното хранене, на често по малко. Аз откакто минах на 5 малки хранения на ден се чувствам много добре.Не прегладнявам, съответно не се тъпча като озверяла. Хем съм сита, хем ми е леко.

# 24
  • Мнения: 21 275
Записвам се и аз тук с госпожица на 8.5 години , тежаща 20-21 кг ,висока 129 см.
Слагам храна в кутия за училище за момента,тъй като стола им не работи още.
Смятам като отвори стола да взимаме купони и пак ще слагаме плод/закуски в кутията.

# 25
  • Мнения: 18 473
Вярно, около първи клас има един период, когато масово напълняват децата. Не е толкова от предлаганата храна в училище обаче, колкото го отдавам на лека промяна в детския метаболизъм, плюс намаляване на движението, съчетано с достъп до лавка. И щерката мина през същото и може би прекалих с намилането, защото въпреки че вече няма подобна опасност (142 см. и 32 кг. , трети клас), се притеснява да не качи килограми. Снощи беше седнала в мен да ѝ вържа косата и ѝ казах, че ми дотежава. Като скокна това дете да се мери на кантара, как така била натежала...Изобщо не предполагах, че ще реагира така. Не предполагах и, че ще се наложи да говорим по тази тема толкова рано.

Напоследък правим с нея домашни печива, от които си носи за следобедна закуска в училище. Гледам сравнително лесни рецепти, за които аз изсипвам съставките в купа, а тя през това време бърка. Голям кеф ѝ е и дори да не се получи особено сполучливо, си го иска в кутийката и си носи. Голямо значение имат и кутиите. Тези с разделения, когато са пълни с разноцветни плодове и зеленчуци изглеждат особено апетитно.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Вярно, около първи клас има един период, когато масово напълняват децата. Не е толкова от предлаганата храна в училище обаче, колкото го отдавам на лека промяна в детския метаболизъм, плюс намаляване на движението, съчетано с достъп до лавка. И щерката мина през същото и може би прекалих с намилането, защото въпреки че вече няма подобна опасност (142 см. и 32 кг. , трети клас), се притеснява да не качи килограми. Снощи беше седнала в мен да ѝ вържа косата и ѝ казах, че ми дотежава. Като скокна това дете да се мери на кантара, как така била натежала...Изобщо не предполагах, че ще реагира така. Не предполагах и, че ще се наложи да говорим по тази тема толкова рано.


Точно по това време ми се наложи да го водя на ортопед и споделих притеснениято си за коремчето и дръжките около кръста Joy и ми обясни, че това са предпубертетни мазнини с които се запасявал организма и не били притеснителни. Наистина на следващата година израстна на височина и се стопиха дръжките.

# 27
  • Мнения: 18 473
Глухарче, и при нея беше така - буквално първо порасна на ширина, а на следващата година на височина. Laughing На килограми не е мръднала оттогава. Само е с едни 10-ина см. нагоре.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Моите категорично отказаха стола още в първи клас. Слагам им обяд и следобедна закуска в  кутия. Гледам да не са само сандвичи, че много бързо им омръзват. Слагам също скара, варени яйца, по-сухи манджи, които няма да се излеят (например пиле с ориз, кюфтета, мусака). И задължително плод и зеленчук. Ето в тази тема можеш да почерпиш идеи:
http://old.bg-mamma.com/?topic=970242;topicrefid=3

# 29
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Храната от стола действително е "гадна" и моите деца бързо токаза да я ядат. Ние минахме на вариант кутии и много приказки за здравословното хранене + тотална забрана завафли, чипсове и бисквити от лафката. Ще се оправите, просто ти трябват идеи за балансирано хранене - тук мога да добавя една: салата с някакъв вид паста /или киноа/, импровизирай със съставките - хубавите страни са, че може да се яде студена, вкусна е и има зеленчуци в нея.

Общи условия

Активация на акаунт