Защо татковците не говорят за децата си?

  • 27 558
  • 104
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Например тук. Форум "татковци" - мъртвило. Веднъж месечно някой 30 годишен заекващ и агресивен девственик или 50 годишен стар ерген си търсят запознанство, понеже очевидно конкуренцията по специализираните сайтове е твърде голяма.

Извън това - мъртвило. Гледам горе тема за представяния "аз съм на едикояси бг-мама съпругът" в общи линии. Ще взема да прегледам историята, но подозирам, че ще е същото...

Форум бг-татко - мъртвило, нелепи подфоруми, най-пълен е форумът за "хумор" - просташки вицове.

Фейсбук страница "татковците на софия" - 6 пича се снимали с колички и е очевидно, че и 1 минута не са се мотали по такъв начин в парка, за разлика от характерния мамешки строй, който може да се види почти всеки ден из по-бебешките паркове.

Реалността - там е най-зле, почти не се споменават деца, бебета. Има изключения, но примерно от 2ма приятели, с които мога изобщо да проведа някакъв смислен разговор за детето и за бебешки въпроси/проблеми, единият дори не е татко, информацията, която споделя е от негови близки - просто човекът се интересува от другите.

Не разбирам защо е така в 21ви век? Защо мъжете масово смятат отглеждането, възпитанието на детето и повечето решения свързани с него за задължение, специализация и привилегия на майките? Защо не се интересуват, защо не участват наравно с майките в грижата и възпитанието на децата си? А ако го правят - защо го правят "тайно" и "срамежливо" без изобщо да споделят или обсъдят помежду си по начина, по който жените го правят?  

Толкова тъпотии изписани по автофоруми, на "колега" си говорят чак, на някаква тъпа и не чак толкова сложна машина смяната на някой чарк се превърнала в религия, ама тази жива машинка дето расте под носовете им и е безкрайно по-сложна и по-интересна във всяко едно отношение от глупавия таралясник - никакъв интерес, гордост или желание за обсъждане явно не предизвиква.

Какво мислите, имате ли различни наблюдения от моите? Има ли татковски форуми (които да си отговарят на предназначението) на английски примерно?

# 1
  • Мнения: 4 018
Защото България (а и много други държави) не е еволюирала от тази гледна точка по-напред от неандерталците. А лошото е, че и не иска.
Жена трябва мете пещера, пере препаска, бърше задник на ревящо нещо. Мъж трябва лови мамут, язди кон, бие с пета в гърдите, че запалил огън...

# 2
  • Мнения: 4 418
Аз пък имам други наблюдения. Поне тези татковци, които познавам, включително и този на дъщеря ми, са доста грижовни. Знаят как да си гледат децата като са болни и здрави, играят с тях, водят по лекари и зъболекари, както и да правят изследвания, водят на допълнителни занимания, правят прически, преобличат барбита, ходят на родителски срещи, пазаруват дрехи. ММ май само кок и плитки не може да прави. Смело твърдя, че от доста време дори съчетава дрехите безупречно. Обаче и във форуми за деца не пишат. Стига им един друг да обсъдят някой проблем покрай децата. Не търсят мнения от хиляда източника.

Миналата година в детската градина го бяха помолили да се включи в тържеството за майката. Трябваше да танцуват танц с детето. Смятах, че ще се спече тотално. Репетираха тайно от мен всяка вечер. Той си купи чисто нова риза за повода и смея да твърдя, че се представиха отлично. Общо бяха трима бащи и три дъщери.

# 3
  • Мнения: 7 325
И моите наблюдения са различни. Не чета татковски форуми ( тукашни ), но пък парковете са пълни с бащи играещи си с принцовете и принцесите си. В училището сутрин и на обед също идват много бащи. Мъжът ми също е привързан родител и използва времето си с хлапето пълноценно. Не мога да кажа нищо лошо и за отношението му към големият, но там общуването е на съвсем различно ниво.
Не че няма и такива каквито описваш, мъжете на няколко мои познати са такива, но като цяло смятам, че съвременните родители са доста по-добри от нашите и мисленето и нагласите им са много различни от
Цитат
мъжете масово смятат отглеждането, възпитанието на детето и повечето решения свързани с него за задължение, специализация и привилегия на майките

# 4
  • Мнения: X
Защото България (а и много други държави) не е еволюирала от тази гледна точка по-напред от неандерталците. А лошото е, че и не иска.

Добре, дайте форуми или фейсбук групи от напредничава страна да видим там как е. С гугл транслейт все ще се оправим някак, дори да не са на английски форумите.

# 5
  • Мнения: X
Аз пък имам други наблюдения.

Не, нямате други наблюдения, защото аз не питам как се справят, питам защо не говорят никъде по въпроса.

Жените взимате решения на база разни теми като в този форум. Мъжете взимат решения (ако изобщо взимат решения) на база същите женски теми, защото просто свои теми нямат, а помежду си не говорят.

За какви решения говоря - дано да няма нужда да казвам - примерно кога и дали да се постави ваксина, с какво и дали да се лекува детето, как да се захранва, кога и как да се маха памперса, какво да се прави като прави тантрум и безброй, безброй, безброй такива въпроси.

Защо жените активно ги обсъждат помежду си, а мъжете не? И тайничко, без да кажат на никого, гледат клипчета как се прави рибена кост, или как се къпе новородено?

# 6
  • Мнения: X
Не пишат по форуми, не пишат по фейсбук страници, ама са перфектни татковци, нали... Брей, голяма работа сме били мъжете - вие тук и в безбрежните теми на страници като майките на софия, "отчетни" и подобни обсъждате какво ли не свързано с децата, ама мъжете някакси не ви отстъпваме по никакъв начин без нищо от това?

Уникални сме явно в гледането на деца. Отвътре ни извира, родени сме с това знание, дискусии не са нужни.

Или пък летвата Ви е ниска...

А въпросът ми е защо мъжете не обсъждат децата си. Не ги обсъждат по форуми, не ги обсъждат във фейсбук, не ги обсъждат в мъжка компания, не ги обсъждат и в смесена компания с някои изключения, които обикновено са свързани с някоя дейност, върху която таткото особено много се е фокусирал (примерно да изчишква детенцето). Ако бъркам за мъжката и за смесената компании - кажете.

Очаквам и включвания от татковците по темата Wink

# 7
  • Мнения: 46 553
Първо жената е пряко засегната от забременяването и раждането. Дори да влезе мъж да попита нещо, най-добре ще си опише тя какво й е, за да получи по-точен отговор, например за здравословен проблем.
След това в повечето случаи майката взима майчинство и основно тя гледа детето, малко са бащите, които след работа и в почивните дни изцяло ще поемат бебето/детето. Затова като има някакъв проблем се сблъсква тя, съответно търси решение. След това може и да го обсъдят, но вече тя е изровила информацията още когато е възникнал въпроса.
Ако има проблем с кърменето - също.
Обикновено през отпуска по майчинство тя приготвя храната за бебето, ето защо и тя влиза за рецепти.

Не на последно място е отношението на обществото - много мъже, които смятат гледането на деца за женска работа, както и жени, чиито мъже не се грижат за децата им, се подиграват с какви ли не определения. Затова повечето си мълчат и не обясняват много.

Иначе конкретно за моя мъж - не обича като цяло да пише. И във форуми за коли, и във ФБ, навсякъде основно чете.

# 8
  • Мнения: 3 784
Бг Татко, на теория съм съгласна с тебе, че даже и подобна тема съм пускала преди време, само че с една идея по-различен фокус - беше как обществото гледа на татковците, грижещи се активно за децата си, докато твоята е защо татковците не говорят помежду си как се гледат деца. Та, на теория съм съгласна с тебе, обаче на практика, ако в петъчна вечер в някой бар се натъкна на all-male компания, обсъждаща разпалено над няколко бири с тиква ли се захранва шестмесечното или с картоф, сигурно ще се прекръстя и завъртя очи към тавана. Нямам обяснение, gut feeling някакъв.

# 9
  • Мнения: 46 553
То и такава женска компания да видя, пак ще се прекръстя, абсурдно е Joy

# 10
  • Мнения: 4 418
Моя мъж фейсбук няма и във форуми не пише. Иначе съм ги чувала, че обсъждат поведение, болести и т.н. Понякога и заедно всички обсъждаме, особено ако има наболял проблем.
Зъболекаря на малката той го избира, не е сгрешил. Личния лекар също.

Иначе сме имали ситуации, в които той е смятал, че трябва да го давам по-спокойно, да изчакам да мине съответния труден период в израстването, а аз съм пускала теми тук и да рева какъв голям проблем имаме. След време наистина се оказва, че, като аз успокоя топката и нещата се наместват, цялото ми "реване" е било безсмислено. Преодолях си паниката вече, давам шанс на нещата да се случат и просто чакам да отмине и някак всичко се наглася доста по-безболезнено, отколкото в началото, когато вдигах пара за кажи речи всичко - не спи, не яде, не пикае където трябва, реве и т.н.

Като цяло съм забелязала, че татковците наистина са по-спокойни за доста неща, свързани с детето и не вдигат врява до небесата. Ние, майките, имаме винаги поне пет версии за изход от дадена ситуация, които не включват нищо забавно.

# 11
  • Мнения: 46 553
Като цяло съм забелязала, че татковците наистина са по-спокойни за доста неща, свързани с детето и не вдигат врява до небесата. Ние, майките, имаме винаги поне пет версии за изход от дадена ситуация, които не включват нищо забавно.
При нас е обратното. Но аз съм си темерут по принцип...
Иначе като цяло си права, но това е защото повечето смятат, че отговорността да се намери решение е нейна, защото жената гледа децата, мъжът няма работа там. Той евентуално може да "помогне" Grin

# 12
  • Мнения: X
Та, на теория съм съгласна с тебе, обаче на практика, ако в петъчна вечер в някой бар се натъкна на all-male компания, обсъждаща разпалено над няколко бири с тиква ли се захранва шестмесечното или с картоф, сигурно ще се прекръстя и завъртя очи към тавана. Нямам обяснение, gut feeling някакъв.

Ама това е безкрайно безкрайно по-интересна тема от това дали новия нексус или стария ай фон или предпоследното галакси прави по-хубави снимки! Или коли, мотори и някакви клюки кой кого е*ал или как се е прее*ал.

И за тиква или картоф няма какво да се обсъжда, и двете стават (ние почнахме с тиквата), ама baby led weaning примерно - ми искам пък в петък вече с мъжка компания да го обсъдя! Има теми които са ми по-интересни, но те са маргинални и не са за мъжка компания - сядаме си с някой приятел който се интересува и разбира и пием по 2 бутилки уиски и обсъждаме. Ама в широка мъжка компания се обсъждат много малоумни теми, а не се обсъжда темата, която е най-естествено да се обсъжда. Или ако някой сподели нещо свързано с деца, то не предполага обсъждане обикновено.

Също репродуктивни проблеми никога не се обсъждат! Един познат лъжеше, че не пиел бира, защото му се случило не знам какво си (някакви абсурно детински причини бяха) и в някакъв разговор стана ясно, че не мастурбирал, защото се "пазел" за жена си и си "пазел жизнената енергия". Години по-късно разбрах (от жена!!),че много дълго време са се опитвали за дете и явно е имало мъжки фактор и затова въздържанието (и от бира и от "жизнената енергия"). След като им се роди си пие без органичения, за другото не знам и не искам да знам Simple Smile

Да не изброявам - много такива истории мога да кажа. Иначе с 2ма татковци обсъждаме, особено с единия - той е много въвлечен. Но са големи изключения това. В повечето случаи не знаят кога и как е тръгнало на детска хлапето, кога и как е свален памперса, не знаят какво яде и т.н. И отговорите на тия въпроси са просто нелепо общи.

# 13
  • Мнения: 4 418
НСЧ, съгласна съм, че повечето смятат така. Дори моите родители смятат така. Те виждат как ММ се грижи за детето и го хвалят навсякъде. А аз, че давам същата грижа - е, че то това си е нормално. Ама зетя, зетя как си гледа детето. За тях, че дори и за свекърва ми е много странно, че примерно днес той ще я заведе до личната за преглед или някакви изследвания, или на зъболекар, ще се прибере, ще я нагласи за балет, ще я заведе до там, ще чака два часа с други майки и после ще я прибере. А примерно през това време тоз уморен мъж може просто да си почива, защото е мъж.
Свекърва ми изпадна в шок, когато разбра, че сина й води дъщеря си на ваксина, с колата, сам. Като я попитах аз как го правя същото това упражнение, получих отговор - е ти си майка  Mr. Green

Иначе паниката у дома съм аз. Може би защото дъщеря ми се роди недоносена и ми се наложи да се сблъскам с доста неща и да се преборя със страховете си. Той винаги е бил спокоен и на 99% прав в преценките си. Понякога чак ме ядосва  Joy

# 14
  • Мнения: 7 325
Виж сега, детето е центъра на вселената за родителите си, не за целият свят. Аз не слушам и не се интересувам от разговорите на мъжът ми, но имам някаква представа за хората с които говори. С някои може да се обсъждат детски теми с други не. Ние не сме млади родители, второто ни дете дойде когато бяхме на около 35, повечето му познати отдавна са забравили бебешкият/детският период на отрочетата си. С тях тази тема няма как да се обсъжда. От друга страна пък живеем в среда в която няма приятели, има познати. Семейството е нещо за което се говори малко и с много, много подбрани хора. Та защо мъжете не говорят за децата си е дълга и многопластова тема.
На мен лично ми е достатъчно мъжът ми да е баща на децата ни, предпочитам да не ги обсъжда с чужди хора,

# 15
  • Мнения: X
На мен лично ми е достатъчно мъжът ми да е баща на децата ни, предпочитам да не ги обсъжда с чужди хора,

Това в bold съвсем честно - изобщо не го разбрах.

Ако предпочитате той да не ги обсъжда с "чужди хора", защо Вие го правите? Или тук не обсъждате децата си, а други въпроси само?

# 16
  • Мнения: 7 325
Защото живея в свят, в който колкото по-малко неща се изнасят от дома, толкова по-малко мегдан за клюкарни се дава.
Намирам разлика между това да споделиш нещо във форум с непознати и да го споделиш с някой далечен познат, който ще го сподели интерпретирано с друг познат и ... иди доказвай че нямаш сестра. Не очаквам да ме разбереш.

# 17
  • Мнения: 1 121
Прочетох само заглавното мнение.
Защо.., защо..., защо така, защо онака.
А защо си толкова категоричен? От моя гледна точка нещата са много различни, бащите около мен говорят изключително само за децата си. И така се вживяват, че престават да се виждат с приятели, също бащи, но с различна възраст деца. Тоест задълбават в подробности.
Естествено че няма да обсъждат кърмене например, но примерно за бебета - къпане - е-е-е, то даже наклона спрямо водата се обсъжда  Grinning Grinning Grinning
За малко по-големи деца става някаква обсесия - къде да ги извеждаме, как да ги  пазим от кучета и кво ли не. По спортовете 99% бащите водят децата. То тука спортовете са ... хокея, та може и затова де  Laughing
Бе до средата е щ'ти кажа, bgtatko81, не го казвам за да се заяждам, констатирам само.

И също - на мен сравнение на дете / човек с машина / машинка не ми се струва удачно.  Ама никак.
Включително относно отделеното време. Има си време да си гледаш децата, има си да се ровиш из чарковете на бракмата, има си и за едно питие сам със себе си.

P.S. Не е лошо, че около теб ще живне малко тоя подфорум, в другите сме малко неканени гости  Mr. Green

# 18
  • Мнения: 25 695

Не, нямате други наблюдения, защото аз не питам как се справят, питам защо не говорят никъде по въпроса.


Напротив, говорят. Бащите много обичат да се хвалят с постиженията на децата си и ако в момента няма такива, предпочитат да си замълчат. Те приемат постиженията като свой успех, а неуспехите – като провал. И такива споделят, но само пред най-близките си, защото го считат за нещо срамно и неподходящо за споделяне на публично място.
Докато при майките е обратно – обичат да се оплакват и да прикриват гордостта от децата си с мрънкане и изтъкване на "кусури", ама наужким. Не знам дали е фалшива скромност, дали защита против уроки и страх да не им завидят, дали просто защото знаят колко грозно звучи и другата крайност – хвалене на детето за щяло и нещяло пред когото и да било, което неминуемо в един момент събужда негативните реакции на другите майки. Политиката "моето гардже е най-хубавото" умната майка я води умерено, за да не предизвика обратен ефект.

А въпросът ми е защо мъжете не обсъждат децата си. Не ги обсъждат по форуми, не ги обсъждат във фейсбук, не ги обсъждат в мъжка компания, не ги обсъждат и в смесена компания с някои изключения, които обикновено са свързани с някоя дейност, върху която таткото особено много се е фокусирал (примерно да изчишква детенцето). Ако бъркам за мъжката и за смесената компании - кажете.

Бъркаш. Много бъркаш. Особено за чисто мъжката компания. Laughing
И за да не съм голословна – всичко, което знам за децата на приятелите и колегите на мъжа ми, го знам от самия него. А той откъде ли го знае? Не от майките им със сигурност.  Laughing
И за здравословното състояние на жените и родителите им знам от същия канал на информация. И още много други семейни подробности. Хем мъжът ми не е клюкар и като цяло не се вълнува от живота на другите хора. Но като стане въпрос за някого, случва се да изтърве някаква информация. Пък аз нали съм си паметлива, веднага я вмествам в някое чекмедже. И може да не познавам лично повечето от колегите му, но знам кой е разведен, кой е вдовец, кой колко деца има, къде учат, къде са завършили, кое къде работи, каква кола/апартамент си е купило и т.н.
Споделят си и още как!  Grinning

# 19
  • Мнения: X
I.Hr, да, това го разбирам естествено, клюките не са приятни за никого, макар че в общи линии интимни подробности, които не бих споделил пред приятели, не бих споделили тук.

Lyam, къде е това с хокея - Канада? Мисля, че из тези форуми имаше още един потребител мъж от там, с аватар-оптическа илюзия... Кърменето не знам какво има да му се обсъжда, ако протича безпроблемно, в останалите случаи не виждам разлика с къпането и други подобни, но добре - да приемем, че е така и проблемът е в моето обкръжение (най-добрият вариант, защото обкръжение се сменя или то самото се променя!). Това пак не обяснява мъртвилото на мъжки мнения, свързани с деца, из тези форуми и липсата на отделни татковски форуми - в тази връзка беше сравнението с автомобилните форуми, понеже една от най-честите тези, които се подхвърлят, е: "моят мъж не обича да пише по форуми и няма фейсбук". Което просто няма как да обясни общата интернет липса на подобни разговори.  

Как` Сийка, колко са постиженията на децата? Казало нещо, направило нещо умно, пишкало в гърне - първите няколко години е това. После не знам, предполагам успехи в училище и спорта, ама не ми казвайте, че за всяка шестица в училище се хвалят, защото просто няма да Ви повярвам... Пак това е много ограничена тема за разговор, а пък ако ми кажете, че майките не се хвалят с успехите на децата си... Wink Добре, приемам, че на живо варират тези неща и има мъжки компании, които постоянно си говорят за деца - дори повече отколкото за коли, телефони и друга "мъжка" техника. Но това ми беше последният от въпросите - а на основните всички избягвате да отговаряте, може би защото е много лесно проверимо - къде са онлайн форумите на татковци обсъждащи (или хвалещи се с) децата си? Къде са групите във фейсбук, защо няма такива?



Доколкото разбирам към момента общата теза е приблизително следната:
- мъжете не обичат много да пишат, нямат време и желание за форуми и фейсбук, когато е нужно четат и са прекрасни и много спокойни бащи, без да им се налага да го обсъждат с някого
- мъжете помежду си обсъждат много и всичко свързано с деца, съпруги и т.н., но това е на живо само, докато в интернет някакси нямат желание. След като обсъдят на живо, имат навика да докладват на съпругите си (от там съпругите знаят какво се е обсъждало в мъжката компания) и затова някои съпруги предпочитат мъжете им да не обсъждат тези неща пред други хора, защото изглежда се стига до клюки.
- мъжете предпочитат повече да се хвалят от децата си, докато жените повече се оплакват, от там мъжки форуми и фейсбук групи не са популярни, защото очевидно форум или група, която да се върти около хвалби на няколко хиляди татковци как бебето им се обърнало по корем или проходило няма как да предизвика чак такъв интерес.

Правилно ли синтезирам мненията до момента? Simple Smile

# 20
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Дори и ваксини искаш да обсъждаш, сигурно и сополи и памперси. И от къде тази необходимост?

# 21
  • Мнения: 25 695

Как` Сийка, колко са постиженията на децата? Казало нещо, направило нещо умно, пишкало в гърне - първите няколко години е това. После не знам, предполагам успехи в училище и спорта, ама не ми казвайте, че за всяка шестица в училище се хвалят, защото просто няма да Ви повярвам... Пак това е много ограничена тема за разговор, а пък ако ми кажете, че майките не се хвалят с успехите на децата си... Wink Добре, приемам, че на живо варират тези неща и има мъжки компании, които постоянно си говорят за деца - дори повече отколкото за коли, телефони и друга "мъжка" техника. Но това ми беше последният от въпросите - а на основните всички избягвате да отговаряте, може би защото е много лесно проверимо - къде са онлайн форумите на татковци обсъждащи (или хвалещи се с) децата си? Къде са групите във фейсбук, защо няма такива?


Къде съм писала, че бащите по цял ден се хвалят с децата си? Ако се огледаш тук, темите, в които майките се хвалят с децата си, също не преобладават. Възрастни хора сме, имаме и други интереси извън акото и сополите на децата.
А защо няма мъжки форуми на обсъждащи децата си татковци, защо питаш мен? Ти кажи, нали уж на мъж и татко се правиш? Обясни тогава на нас, непросветените жени, защо няма. Ние откъде да знаем?
Абе, не е лесно да се мине под дъгата, ако ми схващаш намека. Дори и виртуално.

# 22
  • Мнения: X
Дори и ваксини искаш да обсъждаш, сигурно и сополи и памперси. И от къде тази необходимост?

Дори и ваксини?! Че ваксините са първото, което си представям да се обсъди в мъжка компания. Не проумявам защо медицински решения се доминират от майките, а татковците се примиряват. Точно ваксина провокира темата - аз искам ваксина против грип, съпругата ми се страхува. Когато имаме различие на мненията по подобен въпрос - не преприемаме стъпки. До момента нищо лошо, драма няма - не е животоспасяваща тази ваксина, грип се кара. Но нейното мнение е базирано на бързо "проучване" сред приятелки, някаква тема в "майките на София" и подобни източници. Нямам илюзии, че ако седна с 10 мъже да обсъждам темата няма 3 от тях да се окажат антиваксери-хомеопати, а от оставащите примерно 6 да са ОК с ваксините по принцип, но да са против грипните. Но някакси щеше да ми е доста по-приятно да можех да обсъдя подобни въпроси с други татковци и да видя и техните мнения, а не просто папагалско повтаряне (ако ги притиснеш в ъгъла) на какво съпругите им са им казали по въпроса.

Изобщо медицински теми искам да обсъждам И с мъже също, да! Сополи - о да! Бейбивак изсмуквал лигавицата, ужасно бил вреден,забранен в други страни - мнение на мега-гига-докторка по педиатрия. Другия дето смучеш с уста според мен е много кофти - аз поне не мога да създам постоянен вакуум и или нищо не изсмуквам, или изсмуквам твърде силно и бебето се скъсва да реве, по-зле ми се струва от прахосмукачката, там поне можеш да контролираш силата и да направиш по-бързо и контролирано нещата. Да не аспирираме може би, ама УНГ, един от най-препоръчваните (от жени във форуми естествено) специалисти казва в никакъв случай да не се оставя хремата,че детенце ще направи пак отит. Като казвам, че татковците не взимат решения - основно медицински въпроси имам предвид. Когато се решава някакъв подобен въпрос, няма значение колко статии съм изчел, колко лекарски мнения съм цитирал, на колко лекаря съм завел детето да потвърдят - на практика, ако съпругата ми се заинати, все едно споря с целия форум бг-мама, защото се казва "другите...". Добре че рядко имаме подобни спорове.

За купуването на памперси отговарям аз. Необходимост да обсъждам на този етап нямам, защото съм оптимизирал процеса, но абсолютно бих се радвал преди време да обсъдя примерно откъде купуват, колко често и т.н. Защо пък някой да не ми каже, че вместо да се лигавя по N пъти седмично да купувам на висока цена от аптеката или магазина, мога да си поръчам няколко кашона онлайн, които да ми дойдат безплатно и на крака и да забравя за тази работа с месеци?  

Не ми е ясно защо мъжете се предполага да нямат такава необходимост, при положение, че имат необходимост да обсъждат смяната на тапицерията на колата си как да си я направят сами, как да си построят "еко-вила" от тухли единици и разни подобни глупости.  

# 23
  • Мнения: 7 325

- мъжете помежду си обсъждат много и всичко свързано с деца, съпруги и т.н., но това е на живо само, докато в интернет някакси нямат желание. След като обсъдят на живо, имат навика да докладват на съпругите си (от там съпругите знаят какво се е обсъждало в мъжката компания) и затова някои съпруги предпочитат мъжете им да не обсъждат тези неща пред други хора, защото изглежда се стига до клюки.


Правилно ли синтезирам мненията до момента? Simple Smile
Не. Интерпретираш написаното от мен грешно. Няма значение. Очаквах го. Човек, който не е живял в тази ситуация няма как да разбере.

# 24
  • Мнения: X
I.Hr, добре, ако може - пояснете повече, моля, за да разбера. Имена и адреси очевидно не са нужни, но обяснете малко по-подробно каква е ситуацията и как тази ситуация обяснява различията във Вашето поведение и в неговото. Примерно Вие пишете във форум, той не. Ако конкретният човек не харесва интернет, фейсбук, форумна комуникация и т.н. - това изобщо не е общовалидно наблюдение за мъжете като цяло, по-скоро някаква индивидуална особеност.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Дори и ваксини искаш да обсъждаш, сигурно и сополи и памперси. И от къде тази необходимост?

Дори и ваксини?! Че ваксините са първото, което си представям да се обсъди в мъжка компания. Не проумявам защо медицински решения се доминират от майките, а татковците се примиряват. Точно ваксина провокира темата - аз искам ваксина против грип, съпругата ми се страхува. Когато имаме различие на мненията по подобен въпрос - не преприемаме стъпки. До момента нищо лошо, драма няма - не е животоспасяваща тази ваксина, грип се кара. Но нейното мнение е базирано на бързо "проучване" сред приятелки, някаква тема в "майките на София" и подобни източници.

Ок нейното мнение е базирано на проучване от приятелки и майките на София, твоето ще е проучване от приятели и  някой форум. Как ги виждаш нататък нещата-състезание тип "Минута е много"?

# 26
  • Мнения: X
А защо няма мъжки форуми на обсъждащи децата си татковци, защо питаш мен? Ти кажи, нали уж на мъж и татко се правиш? Обясни тогава на нас, непросветените жени, защо няма. Ние откъде да знаем?
Абе, не е лесно да се мине под дъгата, ако ми схващаш намека. Дори и виртуално.

Задавам въпрос. Приемам всякакви корекции в наблюденията, които са провокирали въпроса, но в случая са по-скоро самоцелни заяждания за тези от нещата по темата, които са непроверими и всеки може да си каже каквото му хрумне по тях. Като "не знаете", защо пишете в темата изобщо? На агресивни, просташки и хомофобски намеци няма да отговарям повече.

# 27
  • София
  • Мнения: 5 987
За всички мъже  няма да се наемам да обобщавам. Може да има различни. Но на моя не му се занимава с деца, генерално погледнато. Много ги обича иначе, спор няма. Ама целия битовизъм и организационни въпроси са си моя грижа открай време. Щото така е по - лесно. Друго незнам какво да кажа. И аз съм си виновна, щото "обсебих" тази работа от самото начало, и той сигурно е единствения баща на света с две деца който няма нито една нощ безсъние, ни за хранене, ни за болно дете, ни за преобуване, колики , зъбки и т.н. За всичко съм аз била.
Иначе чати по скайп и вайбър групи много и има мн приятели и по компании се събира. Говорят си какво ли не, предимно глупости. Оплакват се един на друг, за колата, за някой ремонт, кой как се прецакал нещо ( другите му се смеят) , случки от работата ( някои от компанията са лекари, други АйТи , други безделници......). За някой нов ъпдейт на операционна система или нов модел на кола. Весело гледат да е и леки теми, без да задълбават. Толкова ! За деца рядко, освен ако се оплакват нещо.........хем повечето от тях са с деца на еднаква възраст. Grinning Grinning

# 28
  • Мнения: 57
Ами вие сте мъж, вие кажете защо мъжете не обсъждат тези неща. Вие обаче пишете като за трима татковци, така че компенсирате отлично Grinning

Лично аз също много рядко се включвам и като жена мога да кажа, че не изпитвам никаква необходимост да обсъждам детето си или децата и проблемите им принципно. Нито с мъже, нито с други жени Simple Smile С други думи, не само мъжете се случва да отбягват такива теми. Вашите огромни постове, които напоследък много зачестиха, чета подробно, защото споделям мнението ви по много въпроси, а и се отнасяте с уважение към жените, което ми допада.

Често сте твърде категоричен обаче, дори по детските въпроси, а детето ви е - доколкото разбирам - още малко, а и само едно, тоест тепърва предстои да трупате същински опит. Така че предполагам, че и с конкретната тема е така. Сигурно има и други татковци като вас, които желаят да говорят за деца.

# 29
  • Мнения: X
Ок нейното мнение е базирано на проучване от приятелки и майките на София, твоето ще е проучване от приятели и  някой форум. Как ги виждаш нататък нещата-състезание тип "Минута е много"?

Не, никаква разлика няма да има в крайния резултат - аз мога да се наложа, ако много държа, тя може да се наложи, ако много държи, но предпочитаме да се налагаме и в 99% от случаите, когато имаме разминаване в мненията измисляме някакъв компромисен вариант или се въздържаме от действия - това изглежда да е по default уместното, когато не може да се вземе единодушно решение. Това обаче е отделен въпрос - ние как взимаме решения Simple Smile

Ако моето мнение е съчетано с проучване сред приятели и в някой форум на татковци, би ми било една идея по-хармонично и балансирано цялото нещо някакси. И не бих си задавал въпроса - "защо татковците не говорят за децата си". Wink

# 30
  • Мнения: X
Сигурно има и други татковци като вас, които желаят да говорят за деца.

Да видим... Simple Smile Сигурно има, аз лично познавам поне още един точно като мен, че и по-досаден Simple Smile Той обаче не пише по форуми, а във фейсбук се фокусира върху други теми.

Благодаря за мнението!

# 31
  • Мнения: 7 325
Напротив. Харесва и пише. Обаче форумите в които участва са много далече от темата деца. С познатите си ( от тези форуми ), които имат деца на възраст близка с тази на нашите обсъждат от време на време нещо, но като цяло с тези хора го свързват интереси на друга тема и разговорите им са свързани с него.
А ситуациятани е такава, че общуваме с познати ( не близки познати ). Казах го. С тези хора се говори доста внимателно, защото съм чувала интерпретации #Crazy Примерно - казвам-детето ми до четвъртата си година спеше с памперс защото се напикаваше. Отговора - ауууу, ама как така, знаеш ли моето, махнахме памперса преди да навърши година и не сме имали никакви проблеми. След време от съвсем различни хора - На I.Hr детето, нещо му има. До първи клас е с памперс. Не е на ред, а те нищо не правят.
Ако аз споделя в някоя тема същата ситуация, мненията като цяло ще са - Заведи го на лекар, ако няма физиологичен проблем, значи всичко е ок. Някой деца съзряват по-рано, други по-късно, явно твоето е от вторите, няма място за приеснения. Или от тоя род, т.е. нещо което бих казала и аз.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Аз пък мисля,че е пълна загуба на време и ресурси двама родители да мислят за едно и също нещо. Аз мисля за детето и домашния уют, той мисли за ремонтите в къщи и на колата, двамата мислим за възпитанието на детето(сякаш повече аз, като типична жена обичам да си създавам драми тип от нищо-нещо). От време на време се получава разминаване в мненията, но се обсъжда помежду ни. Това с тез форуми малко е за убиване на време.

# 33
  • Мнения: X
Друго незнам какво да кажа. И аз съм си виновна, щото "обсебих" тази работа от самото начало, и той сигурно е единствения баща на света с две деца който няма нито една нощ безсъние, ни за хранене, ни за болно дете, ни за преобуване, колики , зъбки и т.н. За всичко съм аз била.
...

За деца рядко, освен ако се оплакват нещо.........хем повечето от тях са с деца на еднаква възраст. Grinning Grinning

Смятате ли, че би бил по-ангажиран, ако го бяхте натиснали да се включи и да помага повече? На мен ми се струва, че по-скоро когато някой има желание, сам се ангажира повече, трудно може да бъде накаран насила. Но може и да не е така, не знам.

Мерси много за включването, може би като се съберат повече гледни точки (понеже очевидно има различия поне в мненията какво и колко се обсъжда в мъжка компания), ще изникне и някой отговор от само себе си.

# 34
  • София
  • Мнения: 5 987
Да , така мисля, с друга жена сигурно щеше да му е друго . Grinning
Като пътувам някъде за 2-3 дни напоследък , вече поотраснали. Рядко се случва, ама хора около мен казват че бил доста напрегнат и донякъде организиран. Прави неща, за които изобщо не ми хрумва, че би направил ако съм наоколо. Закачам списък на хладилника с режима на децата и важни неща. Къса го. Знаел си всичко.  После го намирам ,  лепен и четен.
Просто си имам мои си правила на обгрижване, често ( може би ) излишни и затормозяващи родителите  действия ... той спори че някои неща не са нужни и е вдигнал ръце. "Защо да мием ръце по 100 пъти, защо да се преваряват съдовете преди всеки чай..... защо да му стоя на главата да яде и т.н...... "   Мъжете смятат явно че куп неща са излишни и може да са прави. Затова писах че"обсебих" тези дейности.

# 35
  • Мнения: X
Аз пък мисля,че е пълна загуба на време и ресурси двама родители да мислят за едно и също нещо. Аз мисля за детето и домашния уют, той мисли за ремонтите в къщи и на колата, двамата мислим за възпитанието на детето(сякаш повече аз, като типична жена обичам да си създавам драми тип от нищо-нещо). От време на време се получава разминаване в мненията, но се обсъжда помежду ни. Това с тез форуми малко е за убиване на време.

Аз отговарям за ремонтите на колата и вкъщи - вкъщи не се прави ремонт по-често от на 2-3 години, взимат се 3 оферти от майстори, избират се тези с най-ниска цена, които са излъгали и са си противоречали най-малко пъти в рамките на 15-20 мин. разговор. Ремонтите на колата - карам на сервиз, взимам си я, разправям се с прости, лъжливи момчета, на които нямам никакво доверие, но като цяло не е много работа. От време на време да си сменя сам някоя крушка. Всичко това за 1 година като време се равнява примерно на 1 уикенд постоянна грижа за детето, може би по-малко.

И мъжете убиваме време по форуми, особено когато работата ни е на компютър и в някакъв момент си почиваме малко или не ни се работи в момента по някаква задача и я оставяме за по-късно. Аз от коли не се интересувам, но се интересувам от политика примерно - а там човек може желия си живот да убие по форуми, фейсбук, ютуб и т.н. Simple Smile Въпросът е, че се интересувам и от детето си, дори повече отколкото от политика и не бих имал нищо против да убия малко време и в такива разговори. 

Тук за момента ми е много приятно, прекрасно е, че го има този форум. Но ако имаше и жив татковски форум - определено би ми бил доста интересен и той.

# 36
  • Мнения: 9 771
Може би само аз не разбрах връзката между това да говориш и да се грижиш за децата. За какво ми е да говори, нали се грижи. Говоренето по форуми, въпреки, че го правя, хич не го намирам за бизопасно.

# 37
  • Мнения: X
Просто си имам мои си правила на обгрижване, често ( може би ) излишни и затормозяващи родителите  действия ... той спори че някои неща не са нужни и е вдигнал ръце. "Защо да мием ръце по 100 пъти, защо да се преваряват съдовете преди всеки чай..... защо да му стоя на главата да яде и т.н...... "   Мъжете смятат явно че куп неща са излишни и може да са прави. Затова писах че"обсебих" тези дейности.

Индивидуално е до човек това според мен и обикновено по-невротичния се налага. В нашия случай аз съм по-взискателен към миенето на ръце, което като цяло е добре за всички, защото част от роднините не сматаха, че трябва да си измият ръцете преди да гушкат 6 месечно бебе примерно... Simple Smile За преваряването на съдовете - ако е за над 1г. е излишно наистина, но и аз все още понякога преварявам (но знам че е излишно). Но наистина е индивидуално. Примерно аз мия доматите със сапун преди да ги нарежа на салата, много хора смятат, че с вода е достатъчно, но знам и други мъже, които мият доматите със сапун и после плакнат хубаво естествено. За стоенето на главата е същото - аз съм "хеликоптерен татко", сигурно и много майки не стоят на главата да яде, особено ако е по-голямо Simple Smile Но да, разбрах за какво говорите, мерси!

# 38
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Интересен въпрос, напротив около мен повечето мъже говорят за децата си.
Моят мъж повечето пъти най-вече за децата си говори в компания. В момента той им е трен^р по тенис и на тримата и това обсъжда с колегите си. Кой турнир, какво станало; как вървят тренировките на едното, второто и трето дете. Какво не са направили, кое трябва да се работи. Бащите с другите тенисисти и те така...има един колега с дете плувец и тн.
Аз примерно изобщо не говоря за децата ми в работата. Просто другите ми колеги-жени нямат деца и това им е отегчително. Имам един колега с големи деца с него разговарям за деца, но лимитирано.

Като бяха по-малки най-вече сравняваха колко не спали деца през нощта  newsm78.

Явно така си попаднал на такива бащи. Ако някои ме слушаше мен само в работата би казал, тези жени изобщо не говорят за децата си.

 

# 39
  • Мнения: 46 553
... той спори че някои неща не са нужни и е вдигнал ръце. "Защо да мием ръце по 100 пъти, защо да се преваряват съдовете преди всеки чай..... защо да му стоя на главата да яде и т.н...... "   Мъжете смятат явно че куп неща са излишни и може да са прави. Затова писах че"обсебих" тези дейности.
Жена съм, но също смятам, че са излишни. Не търси в пола причината, в теб е.

Скрит текст:
Аз пък мисля,че е пълна загуба на време и ресурси двама родители да мислят за едно и също нещо. Аз мисля за детето и домашния уют, той мисли за ремонтите в къщи и на колата...
Ей това това е живот Grinning
Едното е 24/7, другото от дъжд на вятър.
Сравнимо би било, ако той всеки ден след работа застъпва на друго място още една смяна - като майстор на коли или друго, както ти застъпваш плътно като домашна помощница и детегледачка.
И включително в почивните дни, разбира се, защото бебетата и децата не се гледат в събота и неделя сами Joy

# 40
  • Варна
  • Мнения: 10 493

Ей това това е живот Grinning
Едното е 24/7, другото от дъжд на вятър.
Сравнимо би било, ако той всеки ден след работа застъпва на друго място още една смяна - като майстор на коли или друго, както ти застъпваш плътно като домашна помощница и детегледачка.
И включително в почивните дни, разбира се, защото бебетата и децата не се гледат в събота и неделя сами Joy

Чакай сега аз не съм казала, че няма да простре например или да почисти клетките на папагалите след работа, но това го правиш не го мислиш, та чак да го обсъждаш по форумите.

# 41
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
ММ е навътре с децата, да не кажа повече от мен.
Но бачка като луд и няма време за форуми, фейсбуци и  прочие. Не го и вълнуват. Не си губи времето, ако има такова, се грижи за децата.

# 42
  • Мнения: 46 553
Глухарче, мислиш ли, че на детето много му пука кой е прострял? Simple Smile
Имам предвид, че за вас може да е загуба на време двамата да се занимавате с него, но за детето не е точно така.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Аз пък мисля,че е пълна загуба на време и ресурси двама родители да мислят за едно и също нещо. Аз мисля за детето и домашния уют, той мисли за ремонтите в къщи и на колата, двамата мислим за възпитанието на детето(сякаш повече аз, като типична жена обичам да си създавам драми тип от нищо-нещо). От време на време се получава разминаване в мненията, но се обсъжда помежду ни. Това с тез форуми малко е за убиване на време.

Къде написах, че някой от двамата не се занимава с детето Rolling Eyes
Явно не съм се изразила правилно, смятам че няма нужда и двамата да мислим за сополите му.

# 44
  • Мнения: X
Не пишат по форуми, не пишат по фейсбук страници, ама са перфектни татковци, нали... Брей, голяма работа сме били мъжете - вие тук и в безбрежните теми на страници като майките на софия, "отчетни" и подобни обсъждате какво ли не свързано с децата, ама мъжете някакси не ви отстъпваме по никакъв начин без нищо от това?

Уникални сме явно в гледането на деца. Отвътре ни извира, родени сме с това знание, дискусии не са нужни.

Или пък летвата Ви е ниска...

А въпросът ми е защо мъжете не обсъждат децата си. Не ги обсъждат по форуми, не ги обсъждат във фейсбук, не ги обсъждат в мъжка компания, не ги обсъждат и в смесена компания с някои изключения, които обикновено са свързани с някоя дейност, върху която таткото особено много се е фокусирал (примерно да изчишква детенцето). Ако бъркам за мъжката и за смесената компании - кажете.

Очаквам и включвания от татковците по темата Wink
Ами, бъркаш.
И мъжете говорят....аз например не се срещам самостоятелно с негови приятели, само от него разбирам какво става с децата им.Т.е., значи говорят, обсъждат, иначе откъде би разбрал на кого детето какво прави, как се учи, къде и на какви занимания ходи?
А не пишат по форуми, защото го смятат за загуба на време.Ако възникне проблем/въпрос, най-лесно и бързо е или да попитат приятел/познат, или просто да потърсят конкретна информация в нета.
Аз например не познавам мъже като теб, обичащи да си губят времето по форуми и сайтове....Мъжете около мен си имат достатъчно работа, семейства, ангажименти, просто нямат нужното време за губене в празни дискусии.   Laughing

# 45
  • София
  • Мнения: 17 322
На мнението на Амур съм - говорят, но не с непознати из нета. Различно сме устроени мъжете и жените на тема комуникация, според мен, аз не познавам лично мъже, които обичат да си обсъждат живота във форуми и социални мрежи.
Но иначе говорят, и моят мъж с неговите приятели; и колегите ми (дори точно тези дни ми се случи да вляза в офисната кухня да си налея вода и да попадна на три млади ИТ-та, които шумно обсъждаха успокояване на бебета с детски песнички).
У дома конкретно, ако имаме някаква чуденка (която не е твърде лична, разбира се), аз мога да питам сто приятелки, колежки, форума; в същото време неговия подход е да намери книга; да говори с педиатъра; да говори с учителката - според проблема. Различен темперамент.

# 46
  • Мнения: 20 009
Най-общо казано – защото мъжете не изпитват нужда да изразяват чувствата си с думи, така както жените.
Мъжът гледа на картинката по-генерално, той не задълбава в подробностите и детайлите, които често са женска територия.
Мъжете са по-мързеливи – и мисловно, и физически.
Да не говорим, че трудно се концентрират за повече от 2 неща – ще ти мисли той едновременно дали е дал днес пари на детето за училище, дали маслото на колата е за смяна и какво ще готви довечера. Smiley Не го виждам как става това. Тоест, виждам го – става, но докато се е опитал да свърши всички тези неща, е забравил резервоарът на колата отворен, докато е зареждал на бензиностанцията или много е искал да сготви за вечеря, но наистина е забравил да спре да напазарува, докато се прибира изморен от работа. Relaxed

Иначе си прав, бгтатко, не говорят, поне моите познати и приятели. Но не мисля, че е само до пол, аз също не обичам да говоря за деца с приятелите си или пък с непознати – хептен. Нито, докато детето ми беше малко, нито сега.
Ми не ме вълнува кой как захранвал, пък как и кога режел нокти, как пасира зеленчуци, в кое училище смятат да учи и т.н. Всичко си знам (кх кх). Което не знам – чета, интересувам се, но не обичам да лаладжийствам на тема деца. И не, защото не се интересувам или не обичам детето си. Досадно ми е.

П. П. А ти сигурен ли си, че неврозата ти с миенето на доматите със сапун не излиза от контрол. Simple Smile Аз миех гъбите със сапун преди "сто" години, когато бях в изключително "маниакален" период от живота си, в който смятах, че здравословният и перфектно подреден начин на живот е самото щастие. Ама не би.

# 47
  • Мнения: X
Апропо, на всички маниаци-чистофайници препоръчвам със сто (100) ръце книгата "Яжте мръсно".    Laughing

# 48
  • Мнения: X
Аз например не познавам мъже като теб, обичащи да си губят времето по форуми и сайтове....Мъжете около мен си имат достатъчно работа, семейства, ангажименти, просто нямат нужното време за губене в празни дискусии.   Laughing

Излиза от думите Ви, че всички, пишещи в този форум, си губите времето Simple Smile

Или някакси това, което е за мъжете "губене на време" за жените е "качествена почивка"?

Аз не влизам в празни дискусии и виждам, че много други потребители тук не го правят. Пишат по темата, задават смислени въпроси, обменят полезна информация. Комуникацията с голяма част от потребителите тук поне за мен е много смислена - не е "семки и бонбонки", не е губене на време. Понякога имам желание така да прекарвам някакви части от почивките си, в други случаи нямам такова желание и не го правя. 

А който си няма работа и харесва празните дискусии все ще намери някакъв начин да си загуби времето. Дали ще са 100 000 мнения във форум или по цял ден турски и индийски сериали, или киснене в мола и по кафенетата, или четене на нискокачествена литература - наистина не виждам съществена разлика.

А че мъжете сме нямали време - не ми го разправяйте на мен това... Simple Smile Поне в моята среда няма мъж, който да бачка ефективно повече от 4-5 часа на ден и то това трябва да е доста натоварен ден. Някои се хвалят, че за час-два си свършвали работата за деня. Просто празните приказки са в офиса, по "работни срещи", командировките пък да не ги споменавам - наскоро някой ми се оплакваше, че се пропил от тия командировки. Нищо от тези неща не ми липсва и на мен, ако реша да се възползвам, но форумът запълва някаква макар и мъничка празнинка от липсата на разговори и с други хора за неща свързани с детето, разпределенията на задачите в домакинството и т.н.

Любопитно ще ми е да чуя още мъжки мнения и татковците (ако има изобщо такива в този форум) да кажат сами какво и колко често обсъждат със своите приятели децата си.

# 49
  • София
  • Мнения: 17 322
Разбира се, че си губим времето във форума, без никаква ирония го казвам, точно така е. Аз лично пиша и чета в работно време в промеждутъците без работа. Когато съм ангажирана и ми е пълен и интересен живота, не съм във форума Simple Smile

# 50
  • Мнения: X
Аз например не познавам мъже като теб, обичащи да си губят времето по форуми и сайтове....Мъжете около мен си имат достатъчно работа, семейства, ангажименти, просто нямат нужното време за губене в празни дискусии.   Laughing

Излиза от думите Ви, че всички, пишещи в този форум, си губите времето Simple Smile

Скрит текст:
Или някакси това, което е за мъжете "губене на време" за жените е "качествена почивка"?

Аз не влизам в празни дискусии и виждам, че много други потребители тук не го правят. Пишат по темата, задават смислени въпроси, обменят полезна информация. Комуникацията с голяма част от потребителите тук поне за мен е много смислена - не е "семки и бонбонки", не е губене на време. Понякога имам желание така да прекарвам някакви части от почивките си, в други случаи нямам такова желание и не го правя. 

А който си няма работа и харесва празните дискусии все ще намери някакъв начин да си загуби времето. Дали ще са 100 000 мнения във форум или по цял ден турски и индийски сериали, или киснене в мола и по кафенетата, или четене на нискокачествена литература - наистина не виждам съществена разлика.

А че мъжете сме нямали време - не ми го разправяйте на мен това... Simple Smile Поне в моята среда няма мъж, който да бачка ефективно повече от 4-5 часа на ден и то това трябва да е доста натоварен ден. Някои се хвалят, че за час-два си свършвали работата за деня. Просто празните приказки са в офиса, по "работни срещи", командировките пък да не ги споменавам - наскоро някой ми се оплакваше, че се пропил от тия командировки. Нищо от тези неща не ми липсва и на мен, ако реша да се възползвам, но форумът запълва някаква макар и мъничка празнинка от липсата на разговори и с други хора за неща свързани с детето, разпределенията на задачите в домакинството и т.н.

Любопитно ще ми е да чуя още мъжки мнения и татковците (ако има изобщо такива в този форум) да кажат сами какво и колко често обсъждат със своите приятели децата си.
За другите не знам...за мен е точно губене на време/занимавка/развлечение....    Laughing   + понякога научаване на нещо ново.

Доста информация съм намерила тук, но не е било в празни приказки с часове....

А около мен мъжете наистина работят, не само създават илюзията за работа.    Simple Smile   И наистина нямат излишно време, което да пропиляват в празнословие.
А вечер, след работа, си запълват времето с деца, семейство, хоби, приятелски срещи.....
Знам какво работят въпросните 5-6 мъже, които визирам, и знам, че през деня нямат грам свободна минута за безцелно "шляене" по форуми.    Laughing   Ако им потрябва инфо за нещо, да отделят някоя и друга минута за търсене/четене, да.Но да убият половин ден в празни приказки с "женоря"  newsm78   нито имат времето, нито желанието.    Peace

# 51
  • Мнения: 225
Значи ако четем бг мама и си постваме всеки ден снимки на детето сме много грижовни родители.... Не знаех това, ще кажа на приятелките си с деца да се усъвременят. Не мога да кажа за други татковци от лични наблюдения, моят е изключително грижовен баща и се включва активно по въпросите относно гледането на детето, като за всеки въпрос се осведомявам предварително подробно, после му излагам опциите и взимаме решение. Защо го правя аз, а не той? Ами аз съм тази която е в майчинство и не ходи на работа, нормално е да имам повече време докато бебето спи да чета за захранвания.

# 52
  • Мнения: X
....
П. П. А ти сигурен ли си, че неврозата ти с миенето на доматите със сапун не излиза от контрол. Simple Smile Аз миех гъбите със сапун преди "сто" години, когато бях в изключително "маниакален" период от живота си, в който смятах, че здравословният и перфектно подреден начин на живот е самото щастие. Ама не би.
...
Мерси, много хубаво мнение, според мен е най-точното до момента в темата! Поне за моето обкръжение обяснява най-добре поведението на хората сякаш.
...

Отговарям на ПП Simple Smile Сигурен съм, че не излиза от контрол Simple Smile То е съвсем бързо измиване с мъничко сапун за по няколко секудни и обилно изплакване. Все пак са седели по кашони, повечето са пръскани и т.н. Мога да ям и неизмит домат, нямам непреодолимите задръжки, от които страдат хората с ОКР. Организмът ни - имунна система, черен дроб и т.н. се справят с повечето патогени. Изобщо не съм маниак и на тема перфектно подреден начин на живот Simple Smile Но е континуум някакъв това - от най-бедните цигани, които къде поради немотия, къде поради ниско образование и култура, къде заради обичаи се въргалят от раждането си голички в праха и боклуците и вероятно заради това почти не страдат от алергии (статистическа особеност при този етнос) до откровено лудите като Майкъл Джексън, Бог да го прости, които спят в специално стерилно помещение като в болница. Къде е златната среда е голяма тема, сигурно всеки си мисли, че е точно на нея кацнал Grinning

# 53
  • Мнения: 46 553
Цитат
от най-бедните цигани, които къде поради немотия, къде поради ниско образование и култура, къде заради обичаи се въргалят от раждането си голички в праха и боклуците и вероятно заради това почти не страдат от алергии (статистическа особеност при този етнос)
За алергии точно не знам, но са много болен народ. Болниците са пълни с тях именно заради начина им на живот (+ генетични болести).
Мит е, че живеят така и нищо им няма.

# 54
  • Мнения: X

За другите не знам...за мен е точно губене на време/занимавка/развлечение....    Laughing   + понякога научаване на нещо ново.
...
А около мен мъжете наистина работят, не само създават илюзията за работа.    Simple Smile   И наистина нямат излишно време, което да пропиляват в празнословие.

Поздравявам Ви за добрата житейска организация в такъв случай.

Това мисля, че обяснява защо обикновено нямаме много какво да си кажем. Simple Smile

# 55
  • Мнения: X
Скрит текст:
Цитат
от най-бедните цигани, които къде поради немотия, къде поради ниско образование и култура, къде заради обичаи се въргалят от раждането си голички в праха и боклуците и вероятно заради това почти не страдат от алергии (статистическа особеност при този етнос)
За алергии точно не знам, но са много болен народ. Болниците са пълни с тях именно заради начина им на живот (+ генетични болести).
Мит е, че живеят така и нищо им няма.

Без съмнение, но точно от алергии изобщо не страдат. Ако искате проверете.

А че нищо им няма никъде не съм казал, казах, че са в едната крайност - резултатите се виждат. Та всеки сам си решава точно колко хигиена е нужна

# 56
  • Мнения: 46 553
За алергиите конкретно съм чела, че са свързани и с генетични мутации, така че не бих търсила причината или спасените от тях в мръсотията/чистотата Simple Smile
Като цяло около мен има много малко хора с алергии пък всички спазват нормална хигиена Joy
Както и да е, да не спамим повече Simple Smile

Не разбрах ти като говориш с твоите приятели мъже, те какво казват? Не отговарят като ги питаш нещо за децата им или?

# 57
  • Мнения: 20 009
Аз не си губя тук времето. Писането в Бг-мама ми е нещо като "отвличане на ума, преместване на вниманието", сменям ракурса, за да не залепвам, докато работя. Рефрешвам ума и пак се връщам да работя. А и междувременно научавам различни неща тук. Интересно ми е поведението и реакциите на различните хора.

И аз съм придирчива към хигиената, но дома ми не е като стерилна камера. Но това е субективно усещане, съгласна съм. Има някои санитарни минимуми, които са задължителни и могат да предотвратят доста усложнения и поява на разни изневиделица уж дошли болести. Аз съм за превенцията, не обичам да си усложнявам живота. Simple Smile

Алергиите често са наследствени предразположения и се отключват от един или друг фактор. При циганите не се "вижда", защото то едно ли е. Че чак и на алергиите да обръщат внимание – там животът е сУрАв и кУрАв.Nature Zap

# 58
  • Мнения: X
За алергиите конкретно съм чела, че са свързани и с генетични мутации, така че не бих търсила причината или спасените от тях в мръсотията/чистотата Simple Smile
Като цяло около мен има много малко хора с алергии пък всички спазват нормална хигиена Joy
Както и да е, да не спамим повече Simple Smile

Не разбрах ти като говориш с твоите приятели мъже, те какво казват? Не отговарят като ги питаш нещо за децата им или?

Не спамим, нали е моя темата? Или дори в моя тема нямам право да спамя Grinning

За алергиите - научен факт е това за циганите, наистина.
Скрит текст:
....The  prevalence  of  allergies  in  Roma  children was extremely low.
Разпространението (превалентността) на алергии сред ромските деца е изключително ниско.

Оставете какво сме чели, но никой не знае и сред учените какви са причините. Може да са генетични, може да са от храни, може дори да са от ваксини (макар че е малко вероятно последното)! Никой не знае все още, работи се в тази посока.

За алергиите това, което казах като обяснение е една от теориите. Има доста потвърждения за нея. Примерно е известно, че бебета родени с цезарово сечение са с по-висок риск от алергии, астми (те са в сходна група) и т.н. Като причината се смята, че е свързана с бактериалния коктейл, на който е изложено бебето при естественото раждане.
Скрит текст:
For example, previous studies have suggested babies born by C-section have a higher risk of developing asthma, allergies and certain other health conditions, and no one knows why.
източник - линк по-долу
Сега дори правят експерименти, при които намазват бебета родени  … секрет от майката. Последната гнусотия е станала същинска мода в Австралия, Щатите и не бих се учудил да пристигне скоро и у нас, макар че сериозните учени я отричат тази практика (поне за момента). Но фактите остават, че изглежда има някаква връзка, все още не се знае каква точно. Превалентността на алергиите и астмите в днешно време е изключително висока, сравнена с миналото и продължава да нараства.

Какво аз говоря - казвал съм го -
Скрит текст:
примерно "как ви приеха в ясла, колко точки имахте, как стана по канален ред без да си плащате?", "оо не знам, жена ми се занимава с тия неща, трудно беше". Как е детето - добре, я гледай тук какви апликации, които могат да ти развият когнитивните способности съм намерил. Разказва се история как отишли с мацки на клуб и жена му принципно спяла дълбоко и не ѝ пукало че ходи до сутринта с мацки в клуб, ама бебето било болно и му звъннала в 5 сутринта да се прибира. Това е старата ми компания - с тях вече не излизам - нито искам да ходя по мацки, нито в клуб, нито да си повишавам когнитивните способности с апликации, най-малкото искам да ходя където и да било ако детето ни е болно и може да се наложи да я карам в спешното, пък и да не е за спешното - нямам настроение. Компанията в която основно движим е от по-млади хора, не всички имат бебе, дори не всички са във връзка, но понякога се съобразяват с нас и с бебето и си пием. Те се интересуват, мъжете са точно толкова мили и оправни с бебето колкото жените, но за момента няма там как много да си говорим по въпроса - други неща ги вълнуват, на друг етап са. Имаме отделни познати двойки с деца, при всичките мъжете са както ги описаха в темата - въвлечени, загрижени, грижат се за детето, ако общо всички говорим - казват смислени неща (без да могат да навлязат в каквито и да било детайли естествено с изключение на някоя дейност, от която таткото е особено горд), но щом се отделим "по мъжки" се почва за компютърни игри, за колко скъп е ремонтът и подобни неща. С 2-3ма само може да се навлиза в детайли - примерно един е запознат с всеки детайл, присъства на всеки преглед, горе долу като мен. Помни и се интересува от всякакви неща свързани с децата, вкл. life-hacks като тези, които си даваме във форума 1-6г. - как да се накарат бебетата да кротуват, или да се опазят да не се изпотрепат като прохождат, колко телевизия е ОК да гледат и т.н. Един друг е много умен, много чете, но се интересува от въпроси като медицинските - с него като седнем да пием сериозно обсъждаме теми като горната, като той е много навътре по отношение на статии - от него знам за астмата примерно. Но за други, не толкова научни неща (медицината е доста точна наука), не се интересува, не може да отговаря или има дразнещи мнения - повивалникът бил тъпотия, инхалаторът бил тъпотия, всички улеснения за майката са тъпотия, с тантрум по никакъв начин не може да се оправи - звъни на майката, ако му се случи по-тежък, всичко различно от наука и високи технологии му е тъпотия, битовизми и т.н. Та с него си говорим примерно 90% разни скучни (по форумния стандарт) неща и 5-10% по-такива лични и емоционални неща като за него лични и емоционални неща по-скоро са някога преди време какъв готин секс правил с някаква мацка и подобни, което на мен не ми е особено интересно, нито пък извличам нещо от това да обяснявам аз какъв секс съм правил или правя. Плюс той обича по принцип да говори, за децата ни не обича много да навлиза в детайли или да обсъжда конкретен казус със "за" и "против". Това си говоря аз. Не знам как помага по темата, но ако никой друг татко не се разпише, поне ще има честен мъжки отговор на въпроса какво се говори между мъже по тези въпроси. Поне у нас - в чужбина не знам как е, предполагам при различното общество са малко по-различни и тези отношения.

Ако трябва да го синтезирам в едно изрчение - в този форум е по-малко рационалността в сравнение с мъжкия разговор, а в мъжкия разговор е по-малко емоционалността, която я има в този форум, както и степента на въвлеченост в ситуацията и детайлите, които често са важни или поне за мен са важни.

# 59
  • Мнения: 20 009
За мен алергията е компот от гени, среда, физически и психически фактори. Стресът също може да отключи алергична реакция. Организмът явно добре се повлиява при "дразнещ фактор" – вирус, бактерия, имунен отговор. Но пак считам, че има нива, граници, които като се минат и отидЕ коня у ряката.

# 60
  • Мнения: X
Аз не си губя тук времето. Писането в Бг-мама ми е нещо като "отвличане на ума, преместване на вниманието", сменям ракурса, за да не залепвам, докато работя. Рефрешвам ума и пак се връщам да работя. А и междувременно научавам различни неща тук. Интересно ми е поведението и реакциите на различните хора.

При мен е почти същото Simple Smile Работата ми има и известен творчески елемент - ако зацикля, е по-ефективно да се разсея с нещо, ако ще и цял ден да отиде, отколкото да цикля на едно място. Но ако тръгна да се разсейвам с фейсбук, ютуб, някой сериал или интересна книга, има риск да потроша доста повече време Simple Smile

Плюс тук получавам някакво усещане за споделеност на някои специфики и трудности при отглеждането на детенце, каквото усещане не мога да получа от другите места или ако изляза да пия по бира с някой available приятел. По много въпроси срещам единомислие, по други научавам по нещо.

Имам усещането и моето мнение да дава нещо на останалите (или поне на част от тях) и това ми допада, защото не съм от хората, които могат да слушат себе си до безкрайност - ако усетя, че съм отегчителен на по-голямата част от групата - млъквам. Дори да съм бил интересен на 1-2ма. А по въпросите, свързани с детето, много лесно ставам отегчителен, особено в мъжка компания. Което не значи, че те са супер интересни - ако се пусне един типичен разговор от тип електронни джаджи и IT, 99% от потребителките тук ще изпукат от скука. Аз имам по-голяма търпимост - IT, електроники и т.н. не са ми досадни, но понякога количеството и особено детайлите там ми идват в повече. Ако искам да си програмирам розбери пи, ще си изтегля манюала, не е необходимо някой да ми го разкаже половината на маса.

# 61
  • Мнения: 46 553
Ами не знам, но така само си разбиваш тезата, заради която пусна темата Joy
Скрит текст:
Знам ги статиите и теориите, обясниха ми го надълго като родих секцио и хранихме с АМ, имам предвид, че в реалността не виждам подобна тенденция.
Най-логична ми е тази за наследствеността. Човек с определени гени ражда 8-10 деца (това в миналото) след което всяко едно от тях ги разпространява чрез своите деца, но вече не е 1 човек, а са много, всеки един от тези 10 има по 2 и ето ти 20 нови семейства с алергичен ген.
А в някои гени просто го няма.

За България ако погледнеш данните всяко циганче е болно от астма, но доколко е истина или става дума за точене на пари не е ясно.

# 62
  • Мнения: X
Ами не знам, но така само си разбиваш тезата, заради която пусна темата Joy
Скрит текст:
Знам ги статиите и теориите, обясниха ми го надълго като родих секцио и хранихме с АМ, имам предвид, че в реалността не виждам подобна тенденция.
Най-логична ми е тази за наследствеността. Човек с определени гени ражда 8-10 деца (това в миналото) след което всяко едно от тях ги разпространява чрез своите деца, но вече не е 1 човек, а са много, всеки един от тези 10 има по 2 и ето ти 20 нови семейства с алергичен ген.
А в някои гени просто го няма.

За България ако погледнеш данните всяко циганче е болно от астма, но доколко е истина или става дума за точене на пари не е ясно.

Нямам теза - темата беше въпрос. Че във форум татковци не пишат татковци - това няма как да го разбия. За останалото - субективно усещане е в реалността колко точно татковците говорят и обсъждат децата си и участват в информираното взимане на решения. Моето субективно усещане е, че не е достатъчно с някои изключения, за които споменах още в основната тема Simple Smile

Тенденции не се гледат с просто око, няма как да ги "видите" около себе си в реалността. Генетичният фактор обяснява почти всичко и със сигурност играе и при това. Рядко обаче само 1 фактор играе.

# 63
  • Мнения: 14 654
Явно си говорят, защото доста често вечер мм ми донася информация за разни приятелски деца, защото се е видял през деня с бащите им. Ние имаме гимназисти първа година и съответно разговорите за деца се въртят около това как се чувстват в новото училище, на какви сипове ще ходят, колко джобни пари да им даваме, дали прекаляват с компютъра и въобще обичайните теми за деца. Ако мислиш, че сал ти си баща за пример, пък другите - тъпаци, разказващи мръсни вицове, докато бърникат по колите, си в огромно заблуждение. Е, в бебешка възраст не си говорят толкова много, защото бебешките теми са бездънно скучни и дори майките не си говорим за бебета, а за други неща според интереса.

# 64
  • Мнения: 20 009
защото бебешките теми са бездънно скучни и дори майките не си говорим за бебета, а за други неща според интереса.
Да!
А и честно казано аз не искам с мъже да си приказвам за бебета. Но е чудесно, че има бащи, които се интересуват и занимават от тънкостите при отглеждането на едно дете. Това е някакъв маркер за грижа, отговорност, будност.

# 65
  • Мнения: X
Явно си говорят, защото доста често вечер мм ми донася информация за разни приятелски деца, защото се е видял през деня с бащите им.

След поредното подобно мнение, започнах вече да разбирам коментара "предпочитам да не ги (децата) обсъжда с чужди хора" Wink

Чудя се доколко си говорят и доколкото са влезли в ролята на щатни сътрудници на любопитните си съпруги Stuck Out Tongue

Иначе ако смятате, че тънката ми мисъл е, че аз съм по-добър от другите татковци - не е така, нито пък съм сигурен, че в тях/нас само е вината, ако можем да говорим за вина в случая. Аз дори и да съм по-ангажиран от средното (не мога да претендирам, защото е трудно да се оцени подобно нещо), то със сигурност идва на цената на това, че се "бъркам" повече в отглеждането на детето, което много жени не биха приели, но според мен е редно и това (независимо дали го смятаме за благословия или проклятие) да се дели по равно между двамата. Така че всичко опира до вкус и предпочитания как да е организирано едно семейство.

Също така си мисля, че ако повече татковци се престрашаваха да пишат по татковски теми в този форум, щяха да се намерят доста желаещи и имащи времето да питат и да съветват. Нямам представа дали щяхме да си говорим на някакво татковско линго и надали щяхме да се обръщаме един към друг с "колега", но сигурно би дало различен поглед върху нещата.

И последно - усещането ми е, че ако станеше нещо такова, може би нямаше да се гледа с много добро око от всички... Защото вместо да превиват гръб на работата или да помагат с домакинството/децата, ако им остане време след работа - губят си времето по форуми, представяте ли си!? Stuck Out Tongue

# 66
  • Мнения: 489
Хайде, хайде, чета коментарите и съм тотално на диаметрална позиция. Баща съм на дете на 1г. и 4м. и от първия ден умирам за сина си. Неспирам да говоря за него, както на работното място, така и с близки и приятели. Ведно с това със съпругата сме на разменни начала при отглеждането му. Това, че има комплексирани бухали, които дори наследниците си създават без желание е проблем, не само за обсъждане на детето, но и целия им мироглед е тотал щета.
П.С. Колкото до писането по форумите, не е нуждо да имаш по 10 000 поста. По-важно е да четеш, а не да пишеш. Неслучайно имаме две уши, а само една уста.

# 67
  • Мнения: 25 695
След поредното подобно мнение, започнах вече да разбирам коментара "предпочитам да не ги (децата) обсъжда с чужди хора" Wink

Чудя се доколко си говорят и доколкото са влезли в ролята на щатни сътрудници на любопитните си съпруги Stuck Out Tongue


При теб май заекът все е без шапка. Хем се възмущаваш, че мъжете не говорели за децата си, та чак тема пускаш, хем се потрисаш, че не само говорят, ами и споделят с жените си.
Вие вкъщи не си ли говорите? Не обсъждате ли общи познати? Явно не, то откъде време, като по цял ден висиш тук?
Пък и ти, като един типичен представител на дискретните мъже, явно предпочиташ да обсъждаш познатите си с непознати по форумите, вместо с "жена си".
Не е лесно да си баща, надявам се, че вече го осъзна. Пък макар и въображаем такъв. Средностатистическите бащи работят, не висят на клюки по пейките.

# 68
  • Мнения: 20 009
Вие вкъщи не си ли говорите? Не обсъждате ли общи познати? Явно не, то откъде време, като по цял ден висиш тук?
Satisfied Laughing
Е, не виси по цял ден тук. Ама то и мен, ако гледа човек, ще рече, че не бачкам. Някои успяваме да тъчем на много станове. Relaxed
Нека си споделя човекът тук, какво ви пречи. Аз пък много се радвам на по-интелигентни мъжки присъствия. Surfer

# 69
  • Варна
  • Мнения: 10 493

П.С. Колкото до писането по форумите, не е нуждо да имаш по 10 000 поста. По-важно е да четеш, а не да пишеш. Неслучайно имаме две уши, а само една уста.

Хубаво, че четеш, но bgtatko81 иска да си комуникирате и споделяте по мъжки.Та само с четене не става Simple Smile

# 70
  • Мнения: 25 695
Нека си споделя човекът тук, какво ви пречи.

Той не споделя, той оплюва другите мъже с цел да се изтъкне колко грижовен, рядко срещан и уникален баща и съпруг е.
Интересно какво ли мислят по въпроса жена му и детето, след като порасне, разбира се.
Аз вече съм писала и в друга тема – не вярвам, че е мъж и реален образ. Дали проучване някакво, дали изтрещяла от скука по време на майчинството жена, мечтаеща за перфектния татко (защото мъжът ѝ е много далече от този образ) – не знам. Но е прекалено фалшив, за да му повярвам. Не че няма грижовни бащи и съпрузи, има и никак не са рядкост. Просто не пишат така... женски. И познават по-добре останалите мъже.
Както отбеляза една друга съфорумка – на автора на темата или тестостеронът му е малко, или естрогенът в повече. Преиграва.

# 71
  • Мнения: X
Хм, значи аз съм мъж. В цялото ми бг-мамско творчество няма и един пост, в който обсъждам нещо, свързано с децата ми. Причината е съвсем проста- когато имам проблем за решаване, предпочитам да го обмислям, а не да го обсъждам. Така или иначе, решението ще си го взема аз. Хау. Предполагам, по подобен начин разсъждават и повечето мъже, на които бгтатко81 се учудва.

# 72
  • Мнения: 489

П.С. Колкото до писането по форумите, не е нуждо да имаш по 10 000 поста. По-важно е да четеш, а не да пишеш. Неслучайно имаме две уши, а само една уста.

Хубаво, че четеш, но bgtatko81 иска да си комуникирате и споделяте по мъжки.Та само с четене не става Simple Smile
Ъхъ. Баш във форума, ще тръгна да споделям.

# 73
  • Мнения: X
Хайде, хайде, чета коментарите и съм тотално на диаметрална позиция. Баща съм на дете на 1г. и 4м. и от първия ден умирам за сина си. Неспирам да говоря за него, както на работното място, така и с близки и приятели. Ведно с това със съпругата сме на разменни начала при отглеждането му. Това, че има комплексирани бухали, които дори наследниците си създават без желание е проблем, не само за обсъждане на детето, но и целия им мироглед е тотал щета.
П.С. Колкото до писането по форумите, не е нуждо да имаш по 10 000 поста. По-важно е да четеш, а не да пишеш. Неслучайно имаме две уши, а само една уста.

Здравейте, много благодаря за включването!

Дали може да разкажете малко повече - например само Вие ли говорите за детето си или имате и познати/приятели мъже, които също говорят, дават съвети, или може би Вие им давате, ако техните бебета са по-малки? Имате ли "комплексирани бухали" сред по-старите приятели, с които сте понамалили комуникацията защото те не умират чак толкова за децата си? Горе долу каква част са "комплексираните бухали" от мъжете-татковци, които познавате горе долу?

Извинявам се, че толкова много въпроси, но Вие сте на практика първия или втория татко, който се включва конкретно по темата, насочена основно към татковци (и пусната във форум "татковци").

И най-важното - имаме 1 уста, но 2 ръце и цели 10 пръста - каква е причината да не пишете примерно в този форум? По всеки въпрос, който Ви вълнува, ли намирате вече развита тема, от която да получите пълна информация? Нищо допълнително ли не Ви се приисква да попитате или да насочите дискусията в някаква посока?

Мерси още веднъж за мнението! Simple Smile 

 

# 74
  • Мнения: X
Хм, значи аз съм мъж. В цялото ми бг-мамско творчество няма и един пост, в който обсъждам нещо, свързано с децата ми. Причината е съвсем проста- когато имам проблем за решаване, предпочитам да го обмислям, а не да го обсъждам. Така или иначе, решението ще си го взема аз. Хау. Предполагам, по подобен начин разсъждават и повечето мъже, на които бгтатко81 се учудва.

Вие вече казахте веднъж (или повече от веднъж) в СО, че форумите за Вас са "семки и бонбонки". Съжалявам, но на мен ми е малко трудно да ги приема просто така и ако ги приемах само като това, бих се чувствал доста не на място като мъж. Напр. тръгнах да чета назад във форума дали някой татко не е пускал някоя тема за деца и се натъкнах на темата на жената, чийто съпруг е с опериран пенис и моли за мъжко мнение по въпроса (до самия край на темата) и нямах сили да чета повече назад. Ще дам мнение по онази тема, но искам първо много внимателно да го обмисля.

Та за Вас и за някои други може да е "семки и бонбонки", но очевидно за много хора изобщо не е това. Може някои теми да са "пързалки", но има автентично притеснени, отчаяни и нуждаещи се от съвет и помощ хора.

Аз също не бих споделил сериозен проблем като огромна част от причината за това е точно клуб "семки и бонбонки" - за мен има очевиден сблъсък между хората, които са тук по сериозни причини и тези, които са тук за да се забавляват, бъзикат и да "убиват време".

Давайки си сметка за този двойнствен характер на форума, правя нещо по средата - когато някой говори по сериозен въпрос, се опитвам да съм максимално сериозен и ако мога - да помогна с нещо. Когато някой се бъзика, бъзикам се и аз, когато ми е забавно. Или пък обсъждам трудности или дори ситуации/въпроси, които не са непременно "проблем за решаване".

Без да искам да Ви вменявам каквото и да било - впечатлението ми е, че и Вие сте по-скоро сериозна в сериозните теми, а това, че не споделяте и не обсъждате съвсем не значи, че не сте имали нужда да го направите понякога (според мен).

Трудно е обаче някой да седне да си споделя сериозните проблеми във форум като "татковци" примерно, пълен с теми запознанства и какво ли не, но не и споделяния на татковци. В здравните под форуми си споделят хората, а понякога и в СО споделят.

# 75
  • Мнения: 30
Защо да не говорим, говорим. По-често на живо с други приятели татковци. Форумът се казва бг-мама, не татко, не е учтиво мъже да се пъхат тук.
Друга възможна причина (и отново говоря от моята доста ограничена лична гледна точка, не съм се мъчил да правя обобщения и анализи) - не е задължително татковците да изтъкват пола си, когато се отбелязват тук. Пиша от дъжд на вятър в качеството на родител, не на мъж или жена и ми е безразлично от къде идва полезният отговор. Писали са ми на лични с обръщения в женски род и съм отговорял по същество, без да коригирам и уточнявам.
Така че ако човек не се опитва да флиртува или да претендира за мъжка експертиза (на каквато не й е мястото тук), може да пише, пита и понякога отговаря във форума просто като родител без да си размахва татковството. Предполагам, че има много такива тук.

# 76
  • Мнения: X
А има и немалко Булгарише Мачовци, които си мислят, че в мига, в който в мъжка компания повдигнат въпроса за ако и сополи, моментално околните ще ги възприемат за преродено издание на Гинко Генкин.

# 77
  • Мнения: X
Защо да не говорим, говорим. По-често на живо с други приятели татковци. Форумът се казва бг-мама, не татко, не е учтиво мъже да се пъхат тук.

Мерси много, това го казва всичкото май. Simple Smile На мен пък не ми допада така "по терлици", още по-малко бих положил усилия да пиша в неутрален род, за да избягвам да казвам, че "съм бил", "съм разбрал" и т.н. По скоро ако тръгна да се крия, че съм мъж, ще направя женски профил - и без това 1/3 от потребителките твърдят, че съм бил жена.

Според мен не е неучтиво, дори е предвиден под-форум за татковци - вложена е очевидна мисъл, че и мъже може и ще пишат, самият форум чисто исторически мисля, че не е създаден само от жена, а от съпруг и съпруга. 

Но и това е голямо НО - щом не е учтиво мъже да се пъхат тук, защо питате тук, а не в мъжки форум? Защо са мъртви форуми като "бг-татко", страници като "татковците на софия" и т.н.?

# 78
  • Мнения: X
Изтривам.

Последна редакция: сб, 30 сеп 2017, 16:55 от Анонимен

# 79
  • Мнения: 489
Защо да не говорим, говорим. По-често на живо с други приятели татковци. Форумът се казва бг-мама, не татко, не е учтиво мъже да се пъхат тук.

Мерси много, това го казва всичкото май. Simple Smile На мен пък не ми допада така "по терлици", още по-малко бих положил усилия да пиша в неутрален род, за да избягвам да казвам, че "съм бил", "съм разбрал" и т.н. По скоро ако тръгна да се крия, че съм мъж, ще направя женски профил - и без това 1/3 от потребителките твърдят, че съм бил жена.

Според мен не е неучтиво, дори е предвиден под-форум за татковци - вложена е очевидна мисъл, че и мъже може и ще пишат, самият форум чисто исторически мисля, че не е създаден само от жена, а от съпруг и съпруга.  

Но и това е голямо НО - щом не е учтиво мъже да се пъхат тук, защо питате тук, а не в мъжки форум? Защо са мъртви форуми като "бг-татко", страници като "татковците на софия" и т.н.?
Защото основният дял от мирогледа на мъжа, не е отглеждането на деца (чисто във физически аспект), а във финансова издръжка на семейството. Немалка част заемат и хобита - футбол, коли, лов и т.н. Няма как да имате очаквания за активност от мъжки пол, в теми от чисто женски мироглед.

# 80
  • Мнения: X
Между другото - казвате доста тежко следните неща:

... не е задължително татковците да изтъкват пола си, когато се отбелязват тук. Пиша от дъжд на вятър в качеството на родител, не на мъж или жена....

може да пише, пита и понякога отговаря във форума просто като родител без да си размахва татковството...

А единствената Ви тема, която сте отваряли, започва по следния начин:

"Здравейте,
татко съм, но специализираните форуми за татковци надали ще ми свършат работа Simple Smile
Разведен съм...."

В първите си думи в темата на практика маркирате своя пол и семейно положение. И то по тема, която спокойно може и да се напише неутрално - "как да се запознае дете на разведени родители с нова приятелка на таткото" (примерно). Естествено ако го напишете така, веднага една част от хората, които са в СО за сеира, ще почнат да ровят дали Ви сте приятелката, майката или бащата на детето. И е напълно нормално, че започвате темата по такъв начин.

Едновременно с това и маркирате същото, което казвам в тази тема - форумите за татковци надали ще свършат работа. Пък живите разговори също не вършат.

Но ми е непонятно защо при това положение казвате това за размахването на татковството, изтъкването на пола и т.н. Още повече, че дори в настоящата тема (основната тема) не съм изтъквал никъде, че съм татко - спокойно би могла жена да пусне подобна тема и още в първите мнения жена посочи линк, където е пуснала сходна тема. И това без да съм си правил труда да съм учтив, да крия или нещо подобно - просто наистина ме вълнува мнението на други родители от мъжки пол, които пишат тук, но не се чувстват на мястото си. Но все пак пишат/четат тук - не другаде.

Има опция за отговаряне като анонимен, може някой татко, криещ се зад женски или неутрален ник, да се възползва, ако иска Simple Smile



# 81
  • Мнения: X
Защото основният дял от мирогледа на мъжа, не е отглеждането на деца (чисто във физически аспект), а във финансова издръжка на семейството. Немалка част заемат и хобита - футбол, коли, лов и т.н. Няма как да имате очаквания за активност от мъжки пол, в теми от чисто женски мироглед.

Демек мъжете си имаме хобита - футбол, коли, лов, риболов, билярд, пиене на уиски в бар и т.н. Пък жените си имат други хобита - отглеждане на деца? Или може би и шиене, плетене, готвене, почистване на жилище? Wink

Между другото - моля, ама много моля - обяснете го малко по-подробно това за хобитата, на потребителките в темата, които твърдят, че мъжете превиваме гръб денонощно. Може и за работата да кажете, дали наистина не отлепяте от работния компютър/волана/каквито там инструменти ползвате в професията/ си по 8-10ч. всеки ден, вкл. нерядко и уикендите?

# 82
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Хайде сега, приеми, че повечето мъже не пишат по женски форуми.

# 83
  • Мнения: X
Изтривам.

Последна редакция: сб, 30 сеп 2017, 16:56 от Анонимен

# 84
  • Мнения: 489
Хайде сега, приеми, че повечето мъже не пишат по женски форуми.
ЕвалЯ, евалЯ!

# 85
  • Мнения: X
За себе си зная, че след 2 часа свършвам работа и сега в прозорците от заетост си пиша тук от години, но стане ли 5 часа вечерта ме няма.

Тогава е нашето време и се прибират мъжа ми и детето и хапваме, разговаряме, излизаме да хапнем, гледаме филми и нямаме време за форум. А вие в петък вечер сте ми записали за това?!

edit/ редактирахте си 100 пъти мнението. По принцип нямам желание да комуникирам с Вас лично, запазвам оригиналния си отговор на оригиналното мнение и не желая да губя повече време с това. Извинявам се много на останалите четящи, че малко шизофренично ще виси в разрез с последното написано, възвеличаващо съпруга-урбанист, дето строял градове по цял ден, а в свободното си време возел жена си в каляска. /edit

Вие крадете от фиксираното си работно време, за да пишете тук. На мен ми се плаща на свършена работа. Дали е петък вечер, неделя сутрин, нова година през нощта, вторник на обяд - напълно възможно е да съм пиян на мотика, да ми пуши главата от работа, да гледам филмче или да пиша във форум или във фейсбук. И никой не може и не ми държи сметка какво правя и кога го правя, защото изработвам продукт и той се заплаща, не фиксираното работно време, през което би се предполагало да правя нещо друго и работодателите ми си нямат никаква идея, че от години "използвам прозорци".

Петък вечер (12ч. тук) е време, когато бебето е приспано и кротко си почиваме като всеки има време за себе си. Ако искаме да правим нещо заедно - няма да пиша. Може вече да сме правили неща заедно, може тепърва да ги правим, нашето всекидневие е така организирано, че сме заедно през цялото време без 8 часа през работната седмица, през които си пишем постоянно по вайбър. Имаме време и един за друг и за детенце, и за "хобита", и за писане във фейсбук или форуми и за каквото си поискаме. Simple Smile

да да, знам, по 25 ч. на ден работи "мм" Wink между другото колкото по-квалифициран става човек (или по-голямо шефче, ако е решил да се развива в тази посока), толкова по-малко ефективна работа му се налага да върши. специално на шефчетата денят им минава в ужасно уморителни срещи по разни "венюта" и в даване на "обратна връзка" на подчинените. работят черепчетата. за което искрено им съчувствам - не е ок тази организация на работата, но не ми изтъквайте колко работел съпруга Ви, защото аз съм и учил и работил като луд от 15 години и сега мога да бера колко си искам плодовете от усилията си Simple Smile

И лично познавам много мъже като мен в това отношение. Но както колегата в темата каза - лов, коли, футболче, фитнесче, пийване с приятелчетата, клуб, бар....

Последна редакция: сб, 30 сеп 2017, 00:22 от Анонимен

# 86
  • Мнения: X
Хайде сега, приеми, че повечето мъже не пишат по женски форуми.

Това ясно, въпросът е защо и по мъжки за деца не пишат. Или децата са "женска работа"? Simple Smile

# 87
  • Мнения: X
В много различни среди се движим. Няма нужда от оправдания.
И двамата работим от много години за себе си, така че не ги мисли работодателите.  hahaha

За другото си допълних поста.

# 88
  • Мнения: 489
Хайде сега, приеми, че повечето мъже не пишат по женски форуми.

Това ясно, въпросът е защо и по мъжки за деца не пишат. Или децата са "женска работа"? Simple Smile
Съвет по мое мнение-Иронията ти мимикрира в агресия, което никак не е готино.

# 89
  • Мнения: X
И двамата работим от много години за себе си, така че не ги мисли работодателите.  hahaha

Крайният "Работодател" на самонаетите са клиентите. Ако няма друг между Вас и тях по веригата, значи просто от тях крадете Wink

# 90
  • Мнения: X
Съвет по мое мнение-Иронията ти мимикрира в агресия, което никак не е готино.

Мерси, чудесен съвет, не знам дали мимикрира, но стана леко горчива и заядлива иронията вече, което наистина е време да спре, за да се запази доколкото е възможно добрият тон в темата Simple Smile

Наистина ми беше приятно да си поговорим и благодаря още веднъж за включването и на Вас и на другите мъже/татковци в темата Simple Smile

# 91
  • Мнения: X
И двамата работим от много години за себе си, така че не ги мисли работодателите.  hahaha

Крайният "Работодател" на самонаетите са клиентите. Ако няма друг между Вас и тях по веригата, значи просто от тях крадете Wink

...

Вие крадете от фиксираното си работно време, за да пишете тук. На мен ми се плаща на свършена работа. Дали е петък вечер, неделя сутрин, нова година през нощта, вторник на обяд - напълно възможно е да съм пиян на мотика, да ми пуши главата от работа, да гледам филмче или да пиша във форум или във фейсбук. И никой не може и не ми държи сметка какво правя и кога го правя, защото изработвам продукт и той се заплаща, не фиксираното работно време, през което би се предполагало да правя нещо друго и работодателите ми си нямат никаква идея, че от години "използвам прозорци".
.....
не е ок тази организация на работата, но не ми изтъквайте колко работел съпруга Ви, защото аз съм и учил и работил като луд от 15 години и сега мога да бера колко си искам плодовете от усилията си Simple Smile
..
Последно? Имам ли право или нямам да напиша какво и как го правя или това право на 'не-държане на сметка' от другия прерогативно си остава само за вас?  ooooh!



Оставям директните нападки за 'кражбите' да си стоят.
Лека петъчна вечер!

Последна редакция: сб, 30 сеп 2017, 00:36 от Анонимен

# 92
  • Мнения: X
Скрит текст:
И двамата работим от много години за себе си, така че не ги мисли работодателите.  hahaha

Крайният "Работодател" на самонаетите са клиентите. Ако няма друг между Вас и тях по веригата, значи просто от тях крадете Wink

...

Вие крадете от фиксираното си работно време, за да пишете тук. На мен ми се плаща на свършена работа. Дали е петък вечер, неделя сутрин, нова година през нощта, вторник на обяд - напълно възможно е да съм пиян на мотика, да ми пуши главата от работа, да гледам филмче или да пиша във форум или във фейсбук. И никой не може и не ми държи сметка какво правя и кога го правя, защото изработвам продукт и той се заплаща, не фиксираното работно време, през което би се предполагало да правя нещо друго и работодателите ми си нямат никаква идея, че от години "използвам прозорци".
.....
не е ок тази организация на работата, но не ми изтъквайте колко работел съпруга Ви, защото аз съм и учил и работил като луд от 15 години и сега мога да бера колко си искам плодовете от усилията си Simple Smile
..
Последно? Имам ли право или нямам да напиша какво и как го правя или това право на 'не-държане на сметка' от другия прерогативно си остава само за вас?  ooooh!



Оставям директните нападки за 'кражбите' да си стоят.
Лека петъчна вечер!

Последно - според мен ако предлагате краен продукт - примерно тортичка за рожден ден, архитектурен план, поправен автомобил и т.н., си е Ваша работа кога ползвате "прозорци" и кога не. Ако предлагате услуга за договорено време, през което трябва да правите нещо - примерно бавачка, на която ѝ се плаща да гледа дете на 4 часов работен ден - тогава продавате тези 4 часа и освен ако няма изрично посочено в договора лично време - "прозорците" не са това, за което си плащат клиентите Ви и ги мамите, като измамата е равносилна на кражба. Говоря хипотетитично, а "директните нападки" са отговор на Вашите директни нападки защо пиша в петък вечер във форума и са на база информация, която сте давали многократно във форума, че се занимавате с гледане на деца - не съм се интересувал от повече детайли, така че ако не Ви се плаща на време, а на произведен продукт, или пък ако "прозорците" са регламентирани официално в договора Ви, се извинявам за думите си - кражба при този вариант няма. Simple Smile

Ако не съм разбрал нещо се извинявам, както и че се поддадох на провокацията Simple Smile

Приятна петъчна вечер и уикенд Ви желая.

# 93
  • Мнения: 30

А единствената Ви тема, която сте отваряли


Най-добронамерено - от този форум можете да научите прекрасни и полезни неща, лично за мен е бил направо безценен немалко пъти. Има и една-две неприятни черти, които не съм срещал другаде. Не ги възприемайте точно тях.

# 94
  • Мнения: X
Защо са мъртви форуми като "бг-татко", страници като "татковците на софия" и т.н.?
Нещо ми се губи логиката. Мъж пита жени да му обяснят защо мъжете правят или не правят нещо си. Защо има очакване жените да знаят защо мъжете правят или не правят нещото? Не е ли по-логично този въпрос да се насочи към мъже?

# 95
  • Мнения: X
Нещо ми се губи логиката. Мъж пита жени да му обяснят защо мъжете правят или не правят нещо си. Защо има очакване жените да знаят защо мъжете правят или не правят нещото? Не е ли по-логично този въпрос да се насочи към мъже?

Така написано наистина изглежда нелогично и глупаво, но ако се замислите - темата е пусната в подфорум "татковци" и няколко вече се включиха и дадоха информация защо не пишат повече от това, което пишат Simple Smile

На мен определено все повече ми се изяснява също на база практически опит от тази тема, а и от други, които съм пускал... 

По принцип не съм питал "жените" да ми обясняват това специално, питах татковците/мъжете, които пишат в други подфоруми или пишат много рядко (като 2ма от включилите се в темата), но не мога никого да спра - който иска, си пише, аз се опитвам да съм диалогичен и любезен, доколкото ми издържат нервите на нападки, намеци и т.н. Simple Smile Във всеки случай си направих някои изводи от темата поне за себе си и моето участие в тези форуми, не знам обаче дали има смисъл (дали някой ще има полза от това) да ги споделям.

# 96
  • Мнения: X
Най-добронамерено - от този форум можете да научите прекрасни и полезни неща, лично за мен е бил направо безценен немалко пъти. Има и една-две неприятни черти, които не съм срещал другаде. Не ги възприемайте точно тях.

Аз съм ги срещал и другаде тези особености на форумно общуване Simple Smile По-скоро е до ограничаване и поддаване, отколкото до възприемане (аз съм стар форумен "боец" - каквото лошо е можело да възприема - съм го възприел за съжаление), но да, напълно сте прав! Поздравления за точната преценка и съвет на място Simple Smile 

Много ми бяха полезни абсолютно всички мъжки включвания по темата, както и доста от женските, макар че не беше към тях насочен въпросът - благодаря на всички!

# 97
  • Мнения: 14 654
Човеко, не знам какво ти има, но явно те е хванала следродилната логорея и нямаш спирка. Все искаш да даваш наклон и на темите, и на живота на хората извън тях, ама не може така, защото след поредния обяснителен пост ставаш рязко неприятен и досаден. Ако сте перфектното семейство, хубаво, не ви го отричаме, живейте си, както ви харесва, гледайте си отрока, само оставете и на другите хора да правят житейски избори, без да ги сочите с нагло пръстенце как не го правят по правилния начин.
Заболя ли те, че всъщност бащите са адекватни родители, гледат си децата, имат тревоги и радости, свързани с тях, и ти не си уникален и непровторим? Ами да те боли, пък! И разбери, че бебешката възраст не е интересна и след години ще разбереш, че няма никакво значение с какви точно кърпички сте бърсали дупето на наследника, с какво сте го хранили и с каква помпа сте му вадили сополките. Даже няма значение дали е кърмено и хранено с АМ, други неща са важни, ама ще се сетиш, когато детето ти стане голям човек и ако прилича на теб, ще е неблагодарен на родителите си и ще ги обвинява за всичко, точно както правиш ти с твоите. Имаш нужда от психолог, за да се успокоиш на тема перфектното родителство и да простиш на майка си, не ти е виновна тя, че си такъв досаден свредел!

# 98
  • Мнения: 20 009
Бгтатко, ако започнеш да се впечатляваш и подлагаш на разбор, анализ всяко форумно мнение, скоро ще изперкаш. Nerd
То всеки си мели, което на него му е в главата и често това няма абсолютно никакво отношение към конкретен ник. Има различни пишещи – досадни, неграмотни, остроумни, ограничени, забавни, справедливи, спокойни, истерични, има такива, които ми прави впечатление, че пишат само на групички по 2-3, има и дежурните хиени, разбира се.
Бе шарено е.Balloon
За известно време, следейки даден форум/подфорум ги научаваш и аз лично някои не ги чета, скрол и само тези, които са ми интересни като мнения и светоглед. Предполагам, че и останалите така правят.Vertical Traffic Light

# 99
  • Мнения: X
За известно време, следейки даден форум/подфорум ги научаваш и аз лично някои не ги чета, скрол и само тези, които са ми интересни като мнения и светоглед. Предполагам, че и останалите така правят.Vertical Traffic Light

На мен ми е трудно да не ги чета съвсем Simple Smile По същия начин не мога да се "изключвам", когато някой ми говори на живо нещо, дори да ми е безкрайно скучно и безинтересно. Индивидуална особеност някаква. Във фейсбук има опция да се блокира или игнорира даден потребител и тя ми върши чудесна работа, но за съжаление тук нама такъв вариант Simple Smile

Когато участвам в една тема и особено пък когато я пускам - чета в общи линии всичко, дори да е по диагонала. Също мисля, че е добре човек като пуска тема, да я "води" в посоката, в която иска да се развива и принципно умея да го правя това. Но в този форум не съм удовлетворен от развитието на нито една от темите, които съм пускал, така че вероятно просто няма да пускам повече теми, освен ако нямам много, много конкретен въпрос - на такива си струва човек да изтърпи офтопиците, за да види някое наистина информативно мнение, от което понякога получава безценна информация.

Проблемът изглежда е с определен тип тема/теми, на които наистина изглежда не им е мястото тук, поне не с мен като автор Simple Smile Ако друг е авторът - нямам проблем обикновено да се включа и да напиша нещо и като деградира темата да спра да я следвам (добре, че ме научиха на опцията как става това). Във всеки случай това (поне за мен) в известна степен отговаря на въпроса защо татковци рядко пишат и защо други потребители казаха, че не биха пускали тема за обсъждане на техен проблем. Simple Smile В изкуството да се дебатира и спори подобен деструктивен подход, какъвто тук се среща доста често, се нарича ad hominem. Очевидно и аз не съм го надрастнал напълно все още този форумен похват. Simple Smile

Иначе е супер, че е шарено - семки и бонбонки, понякога ги чета и са интересни споровете, дори когато няколко човека са се хванали буквално за гърлата....

# 100
  • Мнения: 20 009
Имай предвид и друго, бгтатко.
Това, че ти си изключение сред мъжете, и те интересуват живо определени тематики, които не интересуват масово средностатистическия мъж. Трябва да си наясно с това. А защо е така – защото има изградени модели на поведение в обществото и ние, малко или много, се придържаме към тях.
Мъжът се грижи за прехраната, а жената за дома и децата.

Няма нищо нормално или ненормално в случая и за мен лично изобщо не става въпрос за добър или лош баща. По-скоро за специфични интереси (в случая твоите).
Както, примерно, аз не се интересувам пък от детските въпроси (както и други жени), но в нашият случай, по-скоро ние сме изключенията на фона на масово интересуващите се по детските въпроси жени.

Въпрос на личност и интереси. Няма сложно и някаква енигма.Simple Smile

Янечек, ама как му влезе с бутоните. Нахили ме. Според мен не търси да се изтъква, а си търси другари по приказка човека.

# 101
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Много силни мнения на Янечек и Сийка Simple Smile Не разбрах само с какво те засегна Контесата, че я нападаш така. Както не разбрах и какво общо има как Еспресо си започнал някаква тема... Репчиш се след всяко мнение и се чудиш защо татковците не пишели/обсъждали. Общо взето си адски досаден.

# 102
  • Мнения: 1 121
Психолог, психолог за такива. Може и психиатър  Laughing
Как така ще нарушават прекрасната атмосфера на женско разбирателство тук  Mr. Green

# 103
  • Мнения: X
Благодаря на всички за включването по темата и за интересната и плодотворна дискусия! Simple Smile Извинявам се, ако съм засегнал някого или съм реагирал прекалено остро на нещо.

Сега ще помоля за заключване на темата, тъй като предпоставката за въпроса (това, че татковците не говорят за децата си) беше отхвърлена от повечето участници в темата, което обезмисля и самия въпрос. Също така в последните страници се отиде твърде много към лични нападки и смяна на фокуса на темата, което според мен в голяма степен обезмисля повече разговори по нея.

Мерси за разбирането Simple Smile

# 104
  • Мнения: 46 553
Сега ще помоля за заключване на темата...

Общи условия

Активация на акаунт