Как да пазаруваме?

  • 7 766
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 879
По-рано правех списък с ястия и после го разбивах на продукти, но сега си правя направо списък с продукти като винаги купуваме на периодичните пазарувания мляко, месо, масло, яйца, брашно и други основни продукти. Хляб, плодове и дреболии, когато ни трябват. Храна си поръчвам само когато ми се яде суши, а навън се храним не по-често от един-два пъти месечно. Плануване е ключът, но или трябва да ти прави кеф или специално да си го възложиш като задача.

# 16
  • Мнения: 1 489
Ние също планираме. На заплата правя списък с дълготрайните продукти- олио, захар, сол, макарони, боб, леща, кафе, тоалетна хартия, прах и омекотител, паста за зъби, салфетки и т.н. И зареждам по шкафовете. Отделно пълня фризера с няколко вида месо. Хляб, мляко, яйца, плодове и зеленчуци купуваме през ден- два. Кашкавал и сирене вземаме големи бучки, че да има за около седмица. Като свършат пак купуваме. Когато сме пазарували и има много продукти готвя, каквото кажат ММ и сина ни. Когато посвършат- според наличните продукти.
Чипсове, снаксове и подобни купуваме много- много рядко - 1-2 пъти в месеца. Сладки неща също рядко купуваме. Предпочитам аз да направя нещо сладичко- кекс, мъфини, бутерки и др. И не е заради икономия, а защото детето е на 4 години и се опитвам да го ограничавам откъм вредни храни.

# 17
  • Мнения: 9 052
За да не купувате боклуци не ходете в супермаркети. боклуците се продават там в големи колияества и разнообразия.
Минете през зарзаватчията , млекарницата, месарницата и хлебрницата ... но в обратен ред ... накрая да можете да вземете зеленчук, който ви трябва към месото ил ирибата която сте купили и идете да си сготвите. Ако се получи прати мъжа до ъгъла за бутилка вино докато довършваш салатата. Ако не се получи иълезте и си вземете 2 дюнера и докато си ги хапвате направете ретроспекция и нов план на действие Simple Smile

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 76
Този проблем го имахме и ние...но не защото толкова боклуци купуваме, а защото нямам идея какво искам. В такива моменти ми идват много полезни сайтове с рецепти -- отварям, харесвам си някои ястия и купувам САМО за тях. Чипсове и снаксове отдавна не консумираме...адски вкусни са, но са вредни.
Според мен, е добре винаги да имате паста (спагети, макарони и т.н.), защото са трайни, хранителни и лесни и бързи за приготвяне. Освен това, яйца, сирене, масло, олио. Някакво месце, сосчета, зеленчуци за салатка. Все спасяват положението Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 1 133
Въведете си правило, че от супермаркета купувате хранителни продукти, които се състоят най-много от 2-3-4 съставки - това практически изключва вяскакъв джънк фууд, но всички меса /необработени/, варива, мляко, масло, яйца, зеленчуци и плодове, ядки, брашна, всякаква смислена храна, която не е джънк или полуфабрикат, се състои по етикет от 1-2-3-макс.4 съставки. На чипса съставките сигурно са към 20 с всички Е-та. Ако искате нещо за гризкане, лесно може да си приготвите брускети с домати, домашни крутони с подправки /тип "кубети", но по-здравословни/, хрупкави картофки на фурна, заместващи чипса, и т.н.

# 20
  • Мнения: 9 052

*Lorena*
  подправките които продават колко съставки имат ...

# 21
  • Мнения: 263
благодаря ви, успяваме лека полека с вашите съвети Heart

# 22
  • MI
  • Мнения: 11 803
Много е добър съвета на Лорена, прилагам го и аз. Simple Smile Подправките с 10 съставки вътре също са боклук, не много по-малък от чипса. Ако не броим кърито, но там не съм виждала да изброяват всички съставки. Grinning

Ще ти дам и друга идея, но я остави за когато посвикнете да купувате само нужните неща. Купуваш веднъж седмично основните зеленчуци, с които ще готвиш през седмицата - според каквото има сезонно. После според тях купуваш всичко останало - месо, риба, сирене и т.н. Аз така правя, но ти трябва мако опит за да можеш да прецениш колко и какво да купиш за цялата седмица, затова най-добре изчакай малко и чак след като свикнеш с примерното меню пробвай. Simple Smile Разбира се, първо се готвят бързо развалящите се заленчуци.

Друго полезно нещо е това, което на няколко пъти са ти писали - запаси от ориз, паста, варива, консерви домати, олио (зехтин и слънчогледово), брашно (ако ползваш), яйца, сирене, някакви замръземни зеленчуци. В разумни количества според срока на годност, но да има винаги у вас. Тези неща ще те спасят в моментите когато не можеш или не искаш да отидеш да пазаруваш. Simple Smile

# 23
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Да дам и моя скромен принос в темата. Научих се да пазарувам, когато започнах да готвя. Това съвпадна горе-долу с началото на съвместното съжителство с моя мъж. И, да си призная, ми е малко странно, че вече 3 години авторката на темата живее със своя човек, но едва сега този проблем идва на преден план. Както и да е, по-добре късно, отколкото никога. Simple Smile

Действително, както и други са писали, най-лесно се пазарува по списък, а най-лесно списък се прави по определена рецепта. Хубави са онези рецепти, в които е посочена и ориентировъчна бройка за порциите. Така може да се направи сметка дали е нужно същото количество месо, зеленчуци и т.н., или ще се купи половината за тази рецепта. Или пък се търсят различни рецепти със сходни съставки.

Макар аз с удоволствие да вършея из кухнята, ясно съзнавам, че готвенето не е сред любимите занимания на много хора. И все пак, както и сами сте видели, домашното приготвяне на храна си остава най-бюджетният вариант, далеч по-достъпен финансово от хранене навън, поръчване на готова храна или дори щандът с топли ястия в някой супермаркет.
За да бъде по-лесно и по-незатормозяващо в началото, избирайте лесни за приготвяне ястия, изискващи минимален брой операции и подготовка. Ако все още не сте се сдобили с хубава готварска посуда, инвестирайте в такава. Много полезни на мен са ми: грил-тиганът; дълбок тиган с капак (в който и пържа, и задушавам, и приготвям сосове и плънки, и какво ли още не); дълбока керамична тава (а ако има и капак, още по-добре) - идеална за мусака, лазаня, бутчета с картофи, огретен, пълнени зеленчуци и т.н.; по-малки тави - емайлирани или йенско стъкло - които да събирам паралелно във фурната, ако умишлено пека отделни неща. Имайте и хубави ножове - рядко се споменават, но те правят готвенето. Задължително един лек за филетиране, един стабилен голям за зеленчуци, с който може и да се разфасова месо, и един малък за по-фини и дребни неща.

За основните продукти, които е редно да има в домакинството, другите вече са писали, така че няма да повтарям. Ще завърша само с това, че понякога трябва да изтрием всякакви "модни" имена на ястия, да забравим за всички изчанчени предложения на последния отворил ресторант и да мислим за простичките, семпли неща, които обикновено се ядат и са всъщност съвсем достатъчни, за да ни нахранят.

# 24
  • Мнения: 263
Цитат
Да дам и моя скромен принос в темата. Научих се да пазарувам, когато започнах да готвя. Това съвпадна горе-долу с началото на съвместното съжителство с моя мъж. И, да си призная, ми е малко странно, че вече 3 години авторката на темата живее със своя човек, но едва сега този проблем идва на преден план. Както и да е, по-добре късно, отколкото никога. Simple Smile
Ами да, така се получи, защото все още сме доста млади и двамата(на по 23 години сме) и първоначално залитахме по хранене вкъщи, неговите родители донесат нещичко, моите донесат нещичко, готова кухня, независимо откъде или хранене навън. В последствие започнахме да си готвим веднъж - два пъти в седмицата
уж повечко като количество, скаричка със салатка, спагетки, яйца във всички видове, но ядем и много буклуци. Сега вече престанахме да си купуваме, миналата седмица само едни пуканки (горда съъм Simple Smile)) ). И сега сме си купили само ябълки, круши за след вечеря, ако решим да хапнем нещичко и такаааа успяваме малко по малко.

Благодарна съм ви за съветите, успявaмеeee.. babysteps Simple Smile))

# 25
  • Мнения: 384
Ние също предварително намисляме, какво ще хапваме. Залагаме и на замразеното месо, защото в града ни няма прясно. Живеем от едва 6 мес. заедно, но още от началото си готвим и пазаруваме. Гледам винаги да имам от най-необходимите продукти, както и тези, които готвим най-често (ориз, боб, леща) , а без кафе, сол, олио, оцет и захар не оставаме Grinning

# 26
  • Мнения: 384
Цитат
Да дам и моя скромен принос в темата. Научих се да пазарувам, когато започнах да готвя. Това съвпадна горе-долу с началото на съвместното съжителство с моя мъж. И, да си призная, ми е малко странно, че вече 3 години авторката на темата живее със своя човек, но едва сега този проблем идва на преден план. Както и да е, по-добре късно, отколкото никога. Simple Smile


и при мен е така, и тъкмо се чудех как да го оформя за авторката Wink ако готвиш няма как да не можеш да пазаруваш (аз съм на 20 г.)  

# 27
  • Мнения: 263
Ами колкото и да не ми се искаше се стигна и дотам, че да готвя. Не обичам готвенето - някак си не ми излиза математиката да вися над 1 час, понякога и 2, за да хапнем после нещо за 30 минути и то да свърши и после пак.. Ама се налага, а пък и се оказа, че мога и на приятеля ми определено му харесва как готвя, дори яде постни ястия, което много ме учуди, защото у тях си без месо не яде Simple Smile)

# 28
  • Мнения: 4 009
Разликата е, че у тях си може да се фръцне и да каже "аз такова няма да ям" и мама да се хвърли да прави на златото нещо, което той иска. А тук така няма да каже, защото може да отнесе някоя точилка или да не види секс един месец, ако засегне чувствата на половинката Grinning  Това в кръга на шегата де Simple Smile)

# 29
  • MI
  • Мнения: 11 803
Ами колкото и да не ми се искаше се стигна и дотам, че да готвя. Не обичам готвенето - някак си не ми излиза математиката да вися над 1 час, понякога и 2, за да хапнем после нещо за 30 минути и то да свърши и после пак.. Ама се налага, а пък и се оказа, че мога и на приятеля ми определено му харесва как готвя, дори яде постни ястия, което много ме учуди, защото у тях си без месо не яде Simple Smile)
Не е нужно да готвиш по час-два всеки ден. Simple Smile Може по-сложните ястия да ги оставиш за уикенда, а за делничните дни да готвиш ястия, които се рпиготвят за максимум половин час активно готвене (т.е. не броя времето в печката или на котлона, в което на практика не трябва да го следиш постоянно и може да правиш други неща докато се приготвя).

Общи условия

Активация на акаунт