Относно договор за наем на жилище

  • 4 578
  • 44
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 199
Здравейте !

Предварително се извинявам, ако не съм улучил раздела...

Живея на квартира от няколко години.. Сменил съм вече 3 и сега ми предстои да се нанеса в 4-та и имам въпрос относно договора за наем.

>>>НАЕМАТЕЛИТЕ се
задължават да плащат годишна такса смет за ползвания имот.<<<

Това нещо ново ли е? Или хазяите се опитват максимално да ме набутат... Винаги съм наемал квартира директно от собственик (и новата е от собственик) и досега не имало подобна клауза в договора.

>>>При закъснение в плащането на наема или част от него НАЕМАТЕЛИТЕ дължат
неустойка в размер на 0,1% / нула цяло и един процент/ от просрочената сума за всеки
просрочен ден, считано от датата на падежа до датата на плащането, но не повече от
15/петнадесет/ дни, считано от датата на падежа. След изтичането на този срок
НАЕМОДАТЕЛЯТ има право да прекрати този договор едностранно и без предизвестие.<<<

Това също го виждам за първи път....

>>>В случай, че настоящия Договор се прекрати предсрочно по причини, за които
някоя от страните отговаря, то неизправната страна ще заплати на другата неустойка в
размер на 1/един/ месечен наем.<<<

И това за първи път го виждам...
Хора, кажете ми какво мислите... Да го подписвам ли този договор или да се опитам да говоря с хазяите да ги махнат тези клаузи?

# 1
  • Мнения: 40 832
Това са си съвсем нормални клаузи за един договор. Вече дали на теб ти изнасят или предпочиташ да ги няма е друга работа.

# 2
  • Мнения: 7 325
Аз такса смет не бих плащала. Те може да поискат и данъците да им плащаш. Преди 18 години един се опита да ми пробута такава клауза и брокерката го направи на няма нищо. Това е включено в цената на наема.
Това с процента също не съм го виждала, но пък намирам логика. Наемодателят си спестява нерви и притеснения. Знаем, че отдавна обещанията за коректност са празни приказки.
Последната клауза ми се вижда добре.
Аз лично бих включила клауза за ремонтите ( ако има ел. уреди ), защото преди време една се опита да ме накара да и купя нова пералня още първият месец. Нейната беше на моите години. Добре, че при нас закона е предвидил какво се прави в подобни ситуации.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 199
Освен тук, написах пост и във Фейсбук и там ми отговориха така :

"Такса смет и данък сгради са за сметка на собственика, просто се опитват да те набутат. Останалите съм ги виждал в договорите, може да се каже че вече са установена практика."

"Чл. 11. (1) Данъчно задължени лица са собствениците на облагаеми с данък недвижими имоти. от ЗМДТ"

"Законово при регистрация на имот под наем собствениците декларират определен доход и плащат 10% данък на държавата. При това, че имотът е удостоверен, че е под наем, наемателите НИКОГА не заплащат данъци върху имота от какъвто и да е характер."

За последните 2 точки намерих логиката вече..

Но за първата не съм съгласен, тъй като го пише в закона, а и аз си плащам наема и не ме бъркат "проблемите" на собствениците.

Аз лично бих включила клауза за ремонтите ( ако има ел. уреди ), защото преди време една се опита да ме накара да и купя нова пералня още първият месец. Нейната беше на моите години. Добре, че при нас закона е предвидил какво се прави в подобни ситуации.


Има ел.уреди да. Как бихте формулирали тази клауза?

# 4
  • Мнения: 2 681
За такса смет - нормално е да я плаща този, който произвежда и  изхвърля боклуци.
Тя е за имота, няма нищо общо с данък сгради. Само се събират заедно.
Собственика живее на друго място и си плаща таксата за там.
Рядко до сега са я включвали в договор между частни лица. Но пък доста поскъпна и защо да се губят пари така?
За мене договора е нормален, защитава и двете страни.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 199
За такса смет - нормално е да я плаща този, който произвежда и  изхвърля боклуци.
Тя е за имота, няма нищо общо с данък сгради. Само се събират заедно.
Собственика живее на друго място и си плаща таксата за там.
Рядко до сега са я включвали в договор между частни лица. Но пък доста поскъпна и защо да се губят пари така?
За мене договора е нормален, защитава и двете страни.


Ако имаш имот и не го ползваш.. Кой плаща такса смет ?

# 6
  • Мнения: 40 832
Какво значи, че хазяите се опитват да набутат някого? Идеята на даването под наем е хазяинът да си покрие всички разходи и после да получи и печалба отгоре на тях. Такса смет е част от разходите и понеже е фиксирана сума, известна предварително, предполагам, че е обичайно да се включи в сумата на наема. Но нека никой не си въобразява, че някой я плаща даром. Ти от твоя страна не гледай дали някой е отделил сумата и "иска да те набута", а раздели такса смет на 12 и събери получената сума с искания наем. Ако сумата те устройва всичко е ОК, ако не те устройва търси си друго, но по същество няма разлика дали ти искат 600 лева наем + 20 лева такса смет или ти искат 620 лева наем и нищо отделно.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 199
Какво значи, че хазяите се опитват да набутат някого? Идеята на даването под наем е хазяинът да си покрие всички разходи и после да получи и печалба отгоре на тях. Такса смет е част от разходите и понеже е фиксирана сума, известна предварително, предполагам, че е обичайно да се включи в сумата на наема. Но нека никой не си въобразява, че някой я плаща даром. Ти от твоя страна не гледай дали някой е отделил сумата и "иска да те набута", а раздели такса смет на 12 и събери получената сума с искания наем. Ако сумата те устройва всичко е ОК, ако не те устройва търси си друго, но по същество няма разлика дали ти искат 600 лева наем + 20 лева такса смет или ти искат 620 лева наем и нищо отделно.

Какво значи ли ?

Ето какво значи... В "НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ СТОЛИЧНА ОБЩИНА" прочетох:
Чл. 18.(4) (доп. с Решение № 26 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Таксата се заплаща от собственика на имота, а при учредено вещно право на ползване от ползвателя. При концесия таксата се заплаща от концесионера.

Аз не съм нито собственик, нито ползвател с учредено вещно право, нито концесионер. Simple Smile

# 8
  • Мнения: X
Наемодател съм. Не виждам защо наемателите да плащат такса смет. Ако никой не живее в жилището, нали аз плащам тази такса, а тя е една и съща независимо дали имотът се обитава или не. Относно втората клауза в договора, за лихвите и правото за прекратяване при просрочено плащане, съвсем нормална клауза. Давам имота под наем, не за безплатно ползване. От мен се очаква да бъда изряден наемател. Очаквам и аз същото.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Такса смет е въпрос на договорка. Естествено всички наемодатели искат да я плащат наемателите, но наемателите рядко се съгласяват. Така че както се разберете, преговаряй.
Лихва за просрочие и неустойка ако си тръгнеш от днес за вчера е съвсем нормално и справедливо да има според мен. Не виждам какво те притеснява в тези точки. Нали не смяташ, че можеш да плащаш наема когато ти скимне и наемодателят да не може да направи нищо срещу това?

# 10
  • Мнения: 40 832


Какво значи ли ?

Ето какво значи... В "НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ И АДМИНИСТРИРАНЕ НА МЕСТНИ ТАКСИ И ЦЕНИ НА УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ СТОЛИЧНА ОБЩИНА" прочетох:
Чл. 18.(4) (доп. с Решение № 26 по Протокол № 56 от 28.01.2010) Таксата се заплаща от собственика на имота, а при учредено вещно право на ползване от ползвателя. При концесия таксата се заплаща от концесионера.

Аз не съм нито собственик, нито ползвател с учредено вещно право, нито концесионер. Simple Smile

Както казах, тогава ще ти го включат в наема. Надявам се да се успокоиш от това, но принципна разлика няма. Гледай си колко пари ти искат общо и си решавай дали ти е изгодно, а как е образувана сумата няма значение.

# 11
  • Мнения: 524
Наемодател съм. Не виждам защо наемателите да плащат такса смет. Ако никой не живее в жилището, нали аз плащам тази такса, а тя е една и съща независимо дали имотът се обитава или не. Относно втората клауза в договора, за лихвите и правото за прекратяване при просрочено плащане, съвсем нормална клауза. Давам имота под наем, не за безплатно ползване. От мен се очаква да бъда изряден наемател. Очаквам и аз същото.
Ако имотът не се обитава може да се подаде заявление до съответната община, с което такса смет значително се намалява.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 199
Такса смет е въпрос на договорка. Естествено всички наемодатели искат да я плащат наемателите, но наемателите рядко се съгласяват. Така че както се разберете, преговаряй.
Лихва за просрочие и неустойка ако си тръгнеш от днес за вчера е съвсем нормално и справедливо да има според мен. Не виждам какво те притеснява в тези точки. Нали не смяташ, че можеш да плащаш наема когато ти скимне и наемодателят да не може да направи нищо срещу това?

Защо да е въпрос на договорка, когато Законът казва, че "Таксата се заплаща от собственика на имота, а при учредено вещно право на ползване от ползвателя. При концесия таксата се заплаща от концесионера."

А за лихва и неустойка не е ставало дума с нито един от предишните ми наемодатели, камо ли да го пише в договора. Винаги съм си плащал навреме, но предполагам на повечето хора се е случвало да се забавят с до няколко дни поради някаква причина. Човешко е ! Просто ще е смешно да се плаща такава лихва при изрядни наемодатели-наематели !
Неустойката разбрах, че е в случай, ако си заминеш от днес за утре без никакво предизвестие.

# 13
  • Мнения: 5 013
Такса смет плащам аз, но съм я включила в наема, т.е. индиректно я плаща наемателката ми.  Mr. Green Не виждам разлика да бях намалила наема с 10 лв на месец и да заложа в договора, че такса смет е за сметка на наемателя, все същото е. Хората могат да заложат каквито клаузи си поискат в договора, стига да не противоречат на закона. Утре може да направя анекс към нашия договор за наем и да поискам наемателката да ми плаща посещенията при козметик в замяна на намаляването на наем. Ако и тя, и аз сме съгласни, не виждам какъв е проблемът и такава клауза си е повече от действителна, ако и да звучи абсурдно.

Другите две клаузи ми се виждат повече от нормални и в твоя ползва. Ако на мен наемателката ми просрочи плащане на наем или сметки, аз си задържам депозита й изцяло (а депозитът е наем в двоен размер), влизам във владение и й спирам тока, без да отговарям за нейни вещи в жилището, като тя предварително се е съгласила с тези условия и че няма да се счита тези ми действия за самоуправство по смисъла на НК. Също ако тя реши да напуска предсрочно, пак не връщам депозита - той е компенсация за времето и разходите, които трябва да отделя отново да пригодя жилището в добър вид, без тя да е останала в апартамента пълните 12 месеца. В тоя ред на мисли твоят договор защитава недобре наемодателите, но това е техен проблем.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Защо да е въпрос на договорка, когато Законът казва, че "Таксата се заплаща от собственика на имота, а при учредено вещно право на ползване от ползвателя. При концесия таксата се заплаща от концесионера."

А за лихва и неустойка не е ставало дума с нито един от предишните ми наемодатели, камо ли да го пише в договора. Винаги съм си плащал навреме, но предполагам на повечето хора се е случвало да се забавят с до няколко дни поради някаква причина. Човешко е ! Просто ще е смешно да се плаща такава лихва при изрядни наемодатели-наематели !
Неустойката разбрах, че е в случай, ако си заминеш от днес за утре без никакво предизвестие.

Защото апартаментът е на наемодателя и той има право да поставя каквито си иска условия за отдаването му. Дали те ще се съгласиш вече е отделен въпрос.
Това че в предишните ти договори не е имало клауза за лихва и неустойка не значи, че не е нормално. Че си си плащала наема навреме преди пък не е никакъв довод. Първо новият ти наемодател няма от къде да знае това, нито пък то е гаранция че ще си го плащаш навреме и занапред. Ако пък си изряден наемател няма да плащаш лихва, тя е само при просрочие.

Общи условия

Активация на акаунт