Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-20

  • 59 265
  • 746
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 789
Днес взехме Нотар.акт - от Нотар.кантора ми дадоха 2 броя оригинал, но забравих да попитам и двата ли оригинала остават за мен?
Сега чакам да отпуснат кредита, за да ми дадат ключа и да влезем във владение - банкерът обеща това да се случи утре. А дано!!!!

# 16
  • Мнения: 969
Скрит текст:
Лъки, не ти трябва засега тристаен. Ще се разчекнеш да тичаш по 17 пъти на нощ между спалнята и стаята на бебето.

И аз имам терзания и искам да чуя компетентното ви мнение.
Продавам хубав апартамент, в най-предпочитания и скъп район на Бургас, ремонтиран, саниран, обзаведен (не със секции от комунизма:) Цената е нормална за района - изчислена по сходни сделки и продажби НС (на тапа). Моят е старо строителство, реални квадрати, непоследен, вътрешен, невисок етаж. Сградата е 8 ет., по два апартамента на етаж. Недостатъци: спалните гледат към натоварена улица. Шумоизолирали сме с перфектна дограма. Друг недостатък - входът е олющен и стар, иначе се заключва и има домофонна система. Съобразили сме това в цената, не смятам, че заради улицата трябва да продаваме на безценица.

Продаваме активно 2 месеца, като единият бе август. Огледите вече са над 60. Но никой досега не е предложил цена. Всички идват, ахкат, много го харесват и дотам. Съветвах се с трима брокери - единият (с 14 години опит в голяма фирма) твърди, че няма константа кога един имот ще се продаде. Според нея цената е пазарна.

Брокер 2, пак с голям опит, твърди, че ако имало много огледи и нито едно предложение, значи цената не била пазарна. Ремонтът и обзавеждането нямали значение. С което не съм съгласна, защото външната изолация, дограми, климатизация, сменени инсталации, настилки, врати и пр. имат стойност. Съгласна съм, че обзавеждането не би било по вкуса на всеки, но то не влияе особено на цената, която сме определили. Според нея трябвало да направя обратното - да продавам без обзавеждането и да пиша, че ако някой го иска, ще се калкулира допълнително. С което пак не съм съгласна, защото обзавеждането и уредите са на 3 г., по поръчка и размери и ако го изкъртя, гледката няма да е много добра.

Ясно е описано в обявата как се продава имотът, има снимки. Т.е. ако съм потенциален купувач, няма да правя оглед, за да си губя времето. Всички, които са идвали на оглед подчертават, че търсят ремонтиран имот и обзавеждането ги устройва.

Та коренното противоречие между мненията на брокерите ме провокира да попитам - кой всъщност е прав? 2 месеца, от които един отпускарски не са критерий за "застоялост", но ми е интересно доколко е вярно твърдението, че многото огледи и нито едно предложение "говорят" за непазарна цена.


Ако искате да продадете по-бързо според мен трябва да разкарате мебелите. Може да не са соц, но едва ли са нови и "лъскави". Празно жилище (може да оставите кухнята, ако има вградени уреди в нея и ако наистина "става") изглежда много по-добре. Едва ли някой смята да Ви ползва спалнята и подобни. Просто ги разкарайте. Може и да ги разпродадете, като ги пуснете в някой сайт, а идващите за мебелите ще са ви още един канал да рекламирате апартамента си.
Ако с малко средства можете да направите нещо по входа, направете го. Ще Ви се отплати. Скоро мой познат продаваше жилище, в отлично състояние, голям интерес имаше по телефона. Но входът в окаяно състояние - и много трудно се стигна до сделка, със сериозна отстъпка от негова страна.

# 17
  • Мнения: 9 886
Браво! Дано!

# 18
  • Мнения: 54 512
Записвам се и аз да ви следя. Най-вече Лъкито. Heart Eyes
Лъки, не се нахвърляй на скъпи бебешки мебели и принадлежности. Бъди практична, много бързо растат и после ще се чудиш какво да ги правиш. А едно бебе изобщо няма да оцени скъпи мебели и стоки. Нито ще си спомня. Simple Smile

chiana2003, коя е банката? Thinking
Може и на ЛС.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 6 054
Според мен не са дошли куповачите точно за този имот.Повечето от направените огледи са "информатвни"-по-скоро да се ззапознаят купувачите нагледно какво-що.Повечето идвали на оглед според мен имат по-ниска покупателна възможност и очакват по-съществено коригиране на цената,но нямат конкретно за какво да се хванат.На ваше място определено бих освежила входа в обхвата,през който се стига до имота.Успех!

Нашата стълбищна площадка свети. И фотоклетка сме сложили. Но първият етаж на входа е...Sad Това са общи части все пак. И не е въпрос само на боядисване за 100 лв., доста повече пари  ще отидат. Мислила съм го, но не считам, че аз трябва за плащам масрафите на целия вход.

Благодаря за пожеланията. Ще информирам, когато стане.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 6 054
Скрит текст:
Лъки, не ти трябва засега тристаен. Ще се разчекнеш да тичаш по 17 пъти на нощ между спалнята и стаята на бебето.

И аз имам терзания и искам да чуя компетентното ви мнение.
Продавам хубав апартамент, в най-предпочитания и скъп район на Бургас, ремонтиран, саниран, обзаведен (не със секции от комунизма:) Цената е нормална за района - изчислена по сходни сделки и продажби НС (на тапа). Моят е старо строителство, реални квадрати, непоследен, вътрешен, невисок етаж. Сградата е 8 ет., по два апартамента на етаж. Недостатъци: спалните гледат към натоварена улица. Шумоизолирали сме с перфектна дограма. Друг недостатък - входът е олющен и стар, иначе се заключва и има домофонна система. Съобразили сме това в цената, не смятам, че заради улицата трябва да продаваме на безценица.

Продаваме активно 2 месеца, като единият бе август. Огледите вече са над 60. Но никой досега не е предложил цена. Всички идват, ахкат, много го харесват и дотам. Съветвах се с трима брокери - единият (с 14 години опит в голяма фирма) твърди, че няма константа кога един имот ще се продаде. Според нея цената е пазарна.

Брокер 2, пак с голям опит, твърди, че ако имало много огледи и нито едно предложение, значи цената не била пазарна. Ремонтът и обзавеждането нямали значение. С което не съм съгласна, защото външната изолация, дограми, климатизация, сменени инсталации, настилки, врати и пр. имат стойност. Съгласна съм, че обзавеждането не би било по вкуса на всеки, но то не влияе особено на цената, която сме определили. Според нея трябвало да направя обратното - да продавам без обзавеждането и да пиша, че ако някой го иска, ще се калкулира допълнително. С което пак не съм съгласна, защото обзавеждането и уредите са на 3 г., по поръчка и размери и ако го изкъртя, гледката няма да е много добра.

Ясно е описано в обявата как се продава имотът, има снимки. Т.е. ако съм потенциален купувач, няма да правя оглед, за да си губя времето. Всички, които са идвали на оглед подчертават, че търсят ремонтиран имот и обзавеждането ги устройва.

Та коренното противоречие между мненията на брокерите ме провокира да попитам - кой всъщност е прав? 2 месеца, от които един отпускарски не са критерий за "застоялост", но ми е интересно доколко е вярно твърдението, че многото огледи и нито едно предложение "говорят" за непазарна цена.


Ако искате да продадете по-бързо според мен трябва да разкарате мебелите. Може да не са соц, но едва ли са нови и "лъскави". Празно жилище (може да оставите кухнята, ако има вградени уреди в нея и ако наистина "става") изглежда много по-добре. Едва ли някой смята да Ви ползва спалнята и подобни. Просто ги разкарайте. Може и да ги разпродадете, като ги пуснете в някой сайт, а идващите за мебелите ще са ви още един канал да рекламирате апартамента си.
Ако с малко средства можете да направите нещо по входа, направете го. Ще Ви се отплати. Скоро мой познат продаваше жилище, в отлично състояние, голям интерес имаше по телефона. Но входът в окаяно състояние - и много трудно се стигна до сделка, със сериозна отстъпка от негова страна.


Напротив. Точно лъскави са:) Кухнята не само е с вградени уреди, а е с плавнозатварящи механизми и всички екстри. Част от мебелите мога да взема и съм го обявила, но други са правени по размери и е глупаво да се разкарват - напр. огромен вграден гардероб. Климатици почти нови за 5 бона също е глупаво да къртя.
Входът е минус. Не е чак окаян, но не изглежда добре - както в повечето стари сгради. Но да свалям цена на жилище на метри от плажа и центъра, в идеално състояние само заради входа - мне.

# 21
  • Мнения: 25 766
Записвам се и аз да ви следя. Най-вече Лъкито. Heart Eyes
Лъки, не се нахвърляй на скъпи бебешки мебели и принадлежности. Бъди практична, много бързо растат и после ще се чудиш какво да ги правиш. А едно бебе изобщо няма да оцени скъпи мебели и стоки. Нито ще си спомня. Simple Smile

Оф, сега като не работя и не правя пари ми е много криво.  #Cussing out

Мебелите не са скъпи 390лв, кошара, скрин, и гардеробче с две крила, много добре изглеждат и като цвят и като комбинация...обаче нямам място за толкова мебели. Спалнята ми не е кутийка 15 м2, е обаче имам спалня 1,90 на 2,00 и четирикрилен гардероб, нощни шкафове... newsm78
Ще е практично от няма на къде. Crossing Arms

Tintina, сама казваш Бургас не е София. Няма как да продадеш за ден. Изчакай търпеливо.Навсякъде по скъпото се продава по бавно. В момента всеки търси евтино, защото цените са мега високи. Не бързай и не прави кардинални промени, ще станат нещата с повече търпение.

# 22
  • Мнения: 8 246
Скрит текст:
Лъки, не ти трябва засега тристаен. Ще се разчекнеш да тичаш по 17 пъти на нощ между спалнята и стаята на бебето.

И аз имам терзания и искам да чуя компетентното ви мнение.
Продавам хубав апартамент, в най-предпочитания и скъп район на Бургас, ремонтиран, саниран, обзаведен (не със секции от комунизма:) Цената е нормална за района - изчислена по сходни сделки и продажби НС (на тапа). Моят е старо строителство, реални квадрати, непоследен, вътрешен, невисок етаж. Сградата е 8 ет., по два апартамента на етаж. Недостатъци: спалните гледат към натоварена улица. Шумоизолирали сме с перфектна дограма. Друг недостатък - входът е олющен и стар, иначе се заключва и има домофонна система. Съобразили сме това в цената, не смятам, че заради улицата трябва да продаваме на безценица.

Продаваме активно 2 месеца, като единият бе август. Огледите вече са над 60. Но никой досега не е предложил цена. Всички идват, ахкат, много го харесват и дотам. Съветвах се с трима брокери - единият (с 14 години опит в голяма фирма) твърди, че няма константа кога един имот ще се продаде. Според нея цената е пазарна.

Брокер 2, пак с голям опит, твърди, че ако имало много огледи и нито едно предложение, значи цената не била пазарна. Ремонтът и обзавеждането нямали значение. С което не съм съгласна, защото външната изолация, дограми, климатизация, сменени инсталации, настилки, врати и пр. имат стойност. Съгласна съм, че обзавеждането не би било по вкуса на всеки, но то не влияе особено на цената, която сме определили. Според нея трябвало да направя обратното - да продавам без обзавеждането и да пиша, че ако някой го иска, ще се калкулира допълнително. С което пак не съм съгласна, защото обзавеждането и уредите са на 3 г., по поръчка и размери и ако го изкъртя, гледката няма да е много добра.

Ясно е описано в обявата как се продава имотът, има снимки. Т.е. ако съм потенциален купувач, няма да правя оглед, за да си губя времето. Всички, които са идвали на оглед подчертават, че търсят ремонтиран имот и обзавеждането ги устройва.

Та коренното противоречие между мненията на брокерите ме провокира да попитам - кой всъщност е прав? 2 месеца, от които един отпускарски не са критерий за "застоялост", но ми е интересно доколко е вярно твърдението, че многото огледи и нито едно предложение "говорят" за непазарна цена.


Ако искате да продадете по-бързо според мен трябва да разкарате мебелите. Може да не са соц, но едва ли са нови и "лъскави". Празно жилище (може да оставите кухнята, ако има вградени уреди в нея и ако наистина "става") изглежда много по-добре. Едва ли някой смята да Ви ползва спалнята и подобни. Просто ги разкарайте. Може и да ги разпродадете, като ги пуснете в някой сайт, а идващите за мебелите ще са ви още един канал да рекламирате апартамента си.
Ако с малко средства можете да направите нещо по входа, направете го. Ще Ви се отплати. Скоро мой познат продаваше жилище, в отлично състояние, голям интерес имаше по телефона. Но входът в окаяно състояние - и много трудно се стигна до сделка, със сериозна отстъпка от негова страна.


Напротив. Точно лъскави са:) Кухнята не само е с вградени уреди, а е с плавнозатварящи механизми и всички екстри. Част от мебелите мога да взема и съм го обявила, но други са правени по размери и е глупаво да се разкарват - напр. огромен вграден гардероб. Климатици почти нови за 5 бона също е глупаво да къртя.
Входът е минус. Не е чак окаян, но не изглежда добре - както в повечето стари сгради. Но да свалям цена на жилище на метри от плажа и центъра, в идеално състояние само заради входа - мне.

Не се тревожи, в момента има спек на пазара в Бургас. И аз продавам и с брокерите това си говорихме. Идват, гледат, но не купуват. Чакат нещо, но какво идея си нямам, а няма тенденция към спад в цените.

# 23
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 714
Продавачите в Бургас, ако искате да ви дам контакт на брокери,  които ще ви свършат работа или поне ще ви кажат истината. 2 месеца е много време да стои един имот непродаден даже и в Бургас. Имотът застоява...вие губите. Два са основните фактора при продажба: маркетинг и цена. Слаб маркетинг/ седим и чакаме някой да се обади от имот.бг/ губите пари...генерирате някакви огледи, но " туристите" са голям процент от тях и не стигате до сделка. Завишена цена...същия ефект...но е много дълго за обяснение тук...
Ще дам пример с един имот в София. Офертна цена 98 000Е като е намалена  от 110 000Е ...първа оферта 90 000Е...втора оферта не знам след колко време, но определено си е постоял имотът- 80 000Е ...продавачът сигурно го е втресло...трета оферта/нашата/ 88000Е...и е приета.
Сигурно се питате колко всъщност му е пазарната цена: според мен 82-84 000Е. Специфичен имот е ...бохемско жилище с голяма панорамна тераса и не много полезна площ вътре...но достатъчна за малка дневна и спалня..Защо платихме повече? Защото другият вариант е да платим 120 000 Е,  за да имаме и голяма тераса и по-голяма площ вътре, която всъщност не ни трябва...
Така че продавачът сигурно си мисли, че го подарява...но истината е, че е пропуснал по-добрата сделка.  И ако не бяхме ние с нашето шантово търсене...можеше в крайна сметка още по-ниско да слезе в цената. 

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 6 054
Томева, съгласна съм донякъде.
Не мисля обаче, че 2 месеца са много време, защото ние купихме имот, престоял година. Бяхме точните хора за точния имот. Ексклузивните договори на агенциите са за 3 м.

В съседен блок на имота, който купихме, се продаде подобен, за близка до оферираната цена. Пак след година. Следя много внимателно пазара. Продават се бързо жилища, които са за тотален ремонт и с по-ниска цена. Нашето не е от тях.
Маркетингът не е само в имот.бг, използваме всички възможни канали. Обяви не съм разлепила само наоколо, не ми е останало време. Но ще се радвам да ми дадеш координати  и на твои колеги тук.

Не мисля, че губя. Нямам намерение да свалям цената драстично, само и само да продам. В разумни граници - да. Но ще чакам да предложат. Просто чакам човек като мен - който знае какво иска, взима бързо решения и умее да преговаря. Все ще се намери:)

Пък ако съвсем ми писне от "туристите", свалям обявата и пускам под наем. За 600 лв. е нает веднага.

# 25
  • Мнения: 85
Tintina, каква е причината да го продавате. Правили сте го преди 3 години и както го описваш сте си го правили точно като за вас, скъпи мебели, механизми в кухнята, скъпи климатици. И изведнъж го пускате за продажба. Както казваш мястото е много добро, до центъра, до плажа.

# 26
  • Мнения: 85
chiana, да не става на въпрос за банка БАКБ, гледам че са насложили много рекламни билбордове из София за депозити с лихва от 1%. Поразгледах ги като банка и видях, че са изпратили в момента оферта за купуване на друга по малка банка. Явно са им свършили парите и БНБ не им дава да кредитират в момента.

# 27
  • Мнения: 3 025
Благодарности за темата и успех на всички търсещи и чакащи!

За апартамента в Бургас - ако при някой от огледите не се е коментирала цена или пък наличието на мебели /т.е. нежеланието да се купува заедно с тях/, за мен означава, че или цената е висока, или рекламирането на апартамента не е както трябва, или просто към момента пазара се е променил.

Аз не бих бързала с отдаването под наем - ще донесе някакви пари, но в какво състояние ще бъде след това?

Колкото до общите части - входа на блока. Понякога се налага да се направи нещо от този, който има интерес. Ние имаме 2 паркоместа в подземен гараж с дворче отгоре /явява се като част от покрива на гаража/. Ами по ред причини - земетресение, недобра изолация и т.н. за наш лош късмет се появиха пукнатини точно върху нашите места. Започна да капе нещо върху колите /на наемателя и нашата/, което няма измиване. Разбрахме, че никой не го е грижа, т.е. да, искат да се ремонтира /трябва да се започне от горе с изолацията, и наистина е скъпо/, но не им се дават пари. Така че, ние си намерихме майстор, специализиран в изолациите и с някаква технология, той го направи от вътрешността на гаража. Платихме над 1800 лв. и така решихме въпроса поне за близките няколко години.

Входът е малко по-различен като обща част, и би трябвало да се ремонтира от етажната собственост, но пак стигаме до организация, средства, желание на много хора и затова трудно става.

# 28
  • Мнения: 349
Tintina, и аз мисля, че два месеца не са много време. Изчакайте още малко.

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 6 054
Tintina, каква е причината да го продавате. Правили сте го преди 3 години и както го описваш сте си го правили точно като за вас, скъпи мебели, механизми в кухнята, скъпи климатици. И изведнъж го пускате за продажба. Както казваш мястото е много добро, до центъра, до плажа.

Отесня ни, купихме по-голям, който сега ремонтираме и ще се местим.
Имаме още 3 жилища, от които 2 са в същия район, както и къща извън града. Оглеждаме се вече за имот в София, защото наполовина сме тук и ми омръзна да спя по хотели.

Та семейният съвет прецени, че този е най-хубав и скъп и би покрил евентуална покупка на нещо по-малко в столицата.

Общи условия

Активация на акаунт