СИД - Сензорно интегративна дисфункция. Сензорна интеграция.

  • 92 660
  • 198
  •   1
Отговори
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Когато прочетох логопедичния статус на детето ми, за пръв път чувах за сензорно интегративна дисфункция. В сайта на виртуалния кабинет прочетох в общи линии за какво става дума. http://consult.speednetbg.net/SID/os.htm
Оказа се , че само там мога да намеря информация на български. Да не говорим, че някои логопеди с които съм говорила също не са наясно с тези неща. За всички, които се интересуват или ще се сблъскват с този проблем преведох статия за сензорно интегративната дисфункция, оригинала е тук


Лорел А. Хоекман
специалист по трудотерапия



Нашите тела са длъжни да работят като "добре смазани механизми", получаващи информация от чувства и организиращи и преработващи я така, че правилно да я използват и реагират на нея. Нашите сетива включват слух, зрение, осезание, вкус и обоняние, а също процеси на движение и сила на тежеста. Когато всички тези системи функционират правилно, наричаме този процес сензорна интеграция, сетивата си взаимодействат.

Когато тази система не работи добре, наричаме това "сензорно интегративна дисфункция". Въпреки, че сензорно интегративната дисфункция (или трудности с преработката на сетивността) може да се изразява по различни начини, основните причини са две:

 1.Първо - ако човек получава прекалено много сетивна информация, неговият мозък е пренатоварен.
 2. Второ - ако човек не получава достатъчно сетивна информация, той изпитва "жажда" за такава.

 Сега ще обсъдим как всяко от сетивата влияе на нашето поведение, а също и потенциалните проблеми, които се появяват при сензорно интегративната дисфункция.

Слух. С помощта на ушите ние чуваме гласове, музекя, сирени и сигнали, а също и шум, произведен от електрическо оборудване, природата и т.н. Ако нашия мозък правилно получава и организира получената чрез ушите информация, ние можем да усетим опастност, да обработваме поръчения и инструкции и изпитаме удоволствие от музика и звуци на природата. Човек с правилна интеграция на сетивата може да стои на шумна вечеринка с музика и разговори, звън на прибори, и да е в състояние да провежда разговор с човек, седящ срещу него. Мозъка на този човек просто отсява ненужната информация и фиксира вниманието си върху думите на събеседника.

 За разлика от него, човек с дисфункция на сензорната интеграция  може да чува всичките тези гореизброени звуци на еднакво ниво, усещайки как всеки един от тях го атакува. Той не би могъл да провежад разговор със седящия срещу него човек. Представете си едно такова дете в клас, обкръжен от звуците на детски разговори, суркане на крака, музика и шума от столовете. Той може да започне да се държи неадекватно от раздразнение и неспособност да отсее ненужните сетивни данни. Може да забележите как такова дете се държи глупаво, гледа в една точка неподвижно или тропа с крака. Такова дете може да се изплаши до ужас от сирена например, защото този звук му причинява болка.

Друго дете изпитва дискомфорт от тишината, защото не получава достатъчно информация посредством слуха си. То може да започне да почуква с молива си, да охка, да удря по масата или да създава друг шум. Всяко дете има индивидуални нужди, но учителят трябва да е особено внимателен към дете със сензорно интегративна дисфункция, определяйки дали на детето и нужна тиха стая, слушалки за изолиране на шума или обратно, за слушане на спокойна музика.


Зрение. Очите ни ни доставят информация за цвета, светлината, движението, местонахождението, жестовете и мимиката. Тази информация, ако е правилно получена и анализирана в мозъка, ни позволява да се ориентираме, четем, интепретираме жестове и мимики, предусещаме движението и чувстваме опастността.

Дете с ниска чувствителност към зрителните стимули може да щрака с пръсти пред лицето си и да поднася книгата близо до очите си . От друга страна дете с висока чувствителност към зрителните стимули може да се изплаши от голямо количество хора, и да се затвори в себе си или пък да се възбуди прекалено в стая с ярка светлина, много цветове или активно движение. Хора със сензорно интегративна дисфункция може да реагират неадекватно на изражение на лицата на другите заради своята неспособност правилно да преработят зрителните данни. Големия кабинет с ярки плакати по стените, с големи прозорци и ярка светлина, много чинове и седящи на тях деца може да отклони силно детето със СИД и да се наложи заради него да се направят някои изменения.


Обоняние.Нас често ни заобикалят аромати на цветя и парфюми, мирис на хляб и бисквити. Други миризми с които се сблъскваме са тези на миещите препарати, прясно окосена трева, автомобилни газове. Нашето обоняние може да ни донесе приятни усещания, да подобри способността ни да опитваме храна и да ни предупреждава за опастност. Също така , както и в случаите с другите сетива, то може да стане причина за раздразнение за човека, чийто мозък не може правилно да преработи получената информация, отбирайки нужната и да реагира на нея.

Някои хора са прекалено чувствителни към ароматите и даже слаб мирис на парфюм или хлор може да предизвика силна раздразнителност.Други недостатъчно чувствителни, за да почувстват аромата по-добре, поднасят предметите близо до носа си. Независимо дали чувствителността е слаба или силна, такива деца не могат да се концентрират над задачите.


Вкус. Вкуса често ни доставя удоволствие. Ние се стараем да ядем това, което ни е вкусно. Но вкуса може и да ни предупреждава за опасност. Ние знаем че млякото се е вкиснало, че яденето е развалено повкуса му. Но човек със СИД може да е прекалено капризен, избягвайки определени вкусове, или пък да яде практически всичко. Нарушението на вкуса при такива деца допринася повече неприятности на родителите на такива деца, отколкото техните учители и съученици.


Осезание. Ние имаме само две уши, две очи и един нос, но нашите тела изцяло са покрити с много чувствителни рецептори на осезанието. Те ни помагат да възприемем топлината и студа, твърдостта и мекотата, гладкостта и грапавостта, болката и удоволствието. Ако мозъка на човека правилно преработва тази информация, тогава той ще се отдръпне от гореща тенджера, ще си сложи ръкавици навън на студа и ще се усмихне на ласката на любим човек.

Но човек със СИД може рязко да отреагира на топла повърхност или дружеско потупване. Той може би ще забрави да сложи ръкавици на студа или да ходи с дълги ръкави през летните жеги, защото не обича съприкосновението с кожата. Ако пък е недостатъчно възприемчив към докосването, то даже сериозна травма ще бъде възприета като драскотина. Той може да ненавижда мръсните ръце и да не обича да докосва непознати вещи, или пък да пипа всичко и всички.

Такива деца не могат да чакат ред на опашка, защото ще пипат всички или ще им се струва, че всички ги пипат. Те могат да възприемат докосването от съученик като удар и съответна да отреагират. Родителите трудно избират дреха за такова дете, защото се оказва, че определени тъкати могат да го безпокоят.

Дете, което обича всичко да пипа може да реши своя проблем носейки в джоба си малка грапава топка, висулка или някаква играчка с моторче. Когато му е нужна помощ да се концентрира и у него възникне желание да докосне нещо, то може да бръкне в джоба си. Много деца с СИД дърпат косите си, щракат с пръсти или си гризат ноктите.


Вистибуларен апарат. Макар и всички да са запознати с гореизброените сетива, малко от тях знаят че още две системи играят важна роля в способността на нашия мозък да получава информация и да реагира на нея. Една от тях е вестибуларния апарат , контролиращ движението и равновесието. Човек със СИД може да бъде много силно или много слабо възприемчив към движението може да доведе до позиви за повръщане в автомобил. Той може да се бои от височини и да не понася да се намира в преобърнато състояние. Това състояние се описва с термина гравитационна неувереност. Такъв човек може да ви се стори скован, предпочита да държи главата си винаги вертикално и да избягва излишните движения. Именно проблем с вестибуларния апарат кара някои деца да пълзят с високо вдигната глава. Такова дете може да изпитва трудности на двора или в часовете по физическо възпитение, където е длъжно да се катери, преобръща, виси на краката си или бяга.

Недостатъчната възприемчивост към движението се изразява в това, че детето е непрекъснато в движение: върти се, подскача, маха с ръце и шава. Много деца със СИД се държат така, сякаш имат синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието, просто затова защото те почти не стоят на едно място. Те често не умеят дя пазят равновесие, да събарят предмети и да се спъват в масата. На тях може да им харесва да висят с краката нагоре, даже да се въртят без видимо главозамайване. Ако децата с повишена чувствителност са с много проблеми на улицата, то при тези с понижена чувствителност  проблемите започват у дома, особено когато е нужно да са сред тишина и спокойствие.


Проприоцептивна система. Последната система, контролираща положението на тялото, носи названието проприоцептивна система.Тя отговаря за положението на тялото в пространството.Ако тази система работи правилно, ние можем да седим на стол, без да паднем, да ходим по стълба, без да гледаме в краката си, да затворим без особени усилия вратата, да стиснем тубичката с лепило толкова, че да изкараме нужното ни количество, да ходим по многолюдна улица без да се блъскаме в хората.

Нарушението на тази система неизбежно влече след себе си проблеми.Човек, незнаещ до къде да протегне ръка, може случайно да удари някого, когато се протегне за нещо. Докато ходи може да настъпва крака, без да осъзнава това.Той може да блъска вратата или едва да я притваря. Може да е тромав и непрохватен, не умее да се изкатери на хълм или без труд да се изкачи по стълба, възможно е да има нарушена моторика или да не знае как да ползва своето тяло. Например минавайки пред ниска врата повечето хора знаят, че трябва да се наведат, за да не ударят главата си. Човек с нарушена моторика може да се наведе твърде ниско или недостатъчно. Обичайни неща като обличане, навървяне на обувките, използването на прибори и писането, могат да се окажат истинско изпитание за хора с нарушена моторика.


По нататък смятам да преведа още за видове терапии, които се прилагат успешно в тези случаи.




Последна редакция: сб, 30 авг 2008, 18:32 от ljuboznatelna

# 1
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Любознателна, ти си просто супер  bouquet

# 2
Eто още немска литература за търсещите отговори и информация по посочената тема:

Infantile Zerebralparese - Spontaner Verlauf und Orientirungshilfen fur die Rehabilitation (Dyspraxie, Bedeutsame Wahrnehmungsaspekte; Dysgnosie); Adriano Ferrari, Giovanni Cioni; Springer-Verlab Berlin 1998; ISSN 0172-6412; ISBN 3-540-62028-1

Д-р Ив. Чавдаров

# 3
  • Мнения: 1 710
И именно с това се занимават Окюпейшънъл терапевтите. за съжаление все още нямаме такива в България.  Sad

# 4
zdravei!blagodaria za 4udesnia prevod!az sam specialen pedagog i s interes pro4etoh statiata.ste mi e priatno ako moga da ti pomogna s neshto i az........

# 5
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
  Тактилна чувствителност:

Описаните по-долу проблеми представляват неправилна интерпретация на мозъка на постъпващите сензорни сигнали от кожата.Всички ние се раждаме не умеейки да разпознаваме опасното въздействие от безопасното, новото от повтарящотосе.Новороденото затова по-често от нас възприема всяко въздействие като опасно заживота и изпада в паника. Ако му се вземе кръв от палеца, то не умее да локализира болкатаи реагира с цялото си тяло, така както ако я усети с цялото си тяло. С времето то се научава да разпознава силата и характеристиката на тактилните дразнители - сила, мекота, грапавост, мокрота и т.н., тоест то получава цялостна представаза своите усещания и може да ги свържес определени предмети.

   Свръхчуствителност.

 - Не понася прегръдки и целувки, подскача и при леко съприкосновение. Като бебе е възможно да не е понасяло пелените. Но въпреки непоносимостта към неочакваните контакти,такива деца обичат "мечешки прегръдки", защото дългия и силен натиск фактически помага дасе намали чувствителността. При всички случаи прегръдката е за предпочитане предцелувката. Възможно е дълго да трие целунатото място.

 - Постоянна реакция на безобидно докосване.Различна реакция на еднакво по сила докосване.Паническа или агресивна реакция, ако докосването е вън от полезрението, например под масата или отзад.

 - Реагира негативно даже при "възможни" леки и неочаквани докосвания, така може да реагира изплашено или агресивно на приближаването на дете или животно, всячески да избягва групи или опашки.Може да избягва физически контакт с всички, освен с майката.За самозащита може постоянно да държат в ръката си някаква играчка, пръчка, връвка или да сестарае да се движи срещу течението, за да има винаги зрителен контрол.

 - Страда заради малки драскотини, може няколко дни да помни съвсем незначителни инциденти.Може също да е хипохондрик.

 - Не обича да цапа ръцете си (с храна, бои, тебешир) и да докосва непознати текстури (килими,меки играчки, шнурове, кърпи). Може да е до крайност чистоплътен, старателно да отмива и бърше малки трохи храна и изцапано с боя. Измисля обяснения от рода на "Мама не ми разрешава да се цапам" или "Имам алергия към това".

 - Дразни го текстурата на дрехите, особено чорапи, шушони и етикети на дрехите. Изобщо е много взискателен към дрехите и подозрителен към новите.

- Предпочита да носи дрехи д дълги ръкави и закриващи краката дори и през лятото или напротив, да избягва каквито и да са дрехи дори и през зимата. Или иска да носи сандали в студа и ботуши през лятото. Може да не обича шапки и ръкавици, за да избегне дразненето илинапротив, настоява да ги носи за да осигури на кожата си защита.

 - Вятъра го прави отпуснат или агресивен, тъй като повдига космите от повърхността на кожата.Не търпи поглаждане обратно на растежа им.

- Придирчив към храната заради текстурата й (хрупкава, лепкава, мека, непонятна като супата напр.) и предпочита храна с определена температура :студена или гореща.

- Не обича да плува, да се къпе, да се мие, да почиства зъбите си, да ходи на зъболекар, да се подстригва, да реже ноктите си. В банята може да настоява водата да е гореща или студена.

- Ходи с чорапи за да избегне съприкосновението с пода.

- Може да има силен гъдел.

   Понижена чувствителност.

-Постоянно докосва предмети и хора.

- не усеща чуждо докосване, докато не го усети достатъчно силно, изпитва слаба реакция на болка.

- Не забелязва, когато изронва нещо.

- Не забелязва, че се опира някъде, докато не го усети достатъчно силно.

- Не го безпокои текстурата на дрехите или изобщо дали е облечен.

- Не е чувствителен към температурата в дома.

- Яде невнимателно и не усеща, че лицето е изцапано от това или че носът тече.

- Слага в устата си всякакви неща - играчки, моливи, дрехите си, косата си, гризе ноктите си.

- Причинява на другите болка, без да се досеща какво те изпитват от това.

- Навлиза в чуждото лично пространство.

   Неразвита тактилна дискриминация (тук не се справям с превода )

- Държи се така, сякаш ръцете и краката му живеят отделно

- Изпитва трудности в използването на различни инструменти (напр. ножици, моливи, прибори)

- Избягва нови тактилни усещания, не взема в ръце дори това, което привлича другите.

- Затруднява де да определи с опипване текстурата, формата, размера.

- Не може без помощта на зрението : къде го докосват, не може да определи на опипване позната вещ, да закопчее копче, да оправи дрехите си. Може да не забележи, че обувките му не са завързани. Може неправилно да обува чорапите или слага ръкавиците.

- Предпочита да стои, а не да седи, за да вижда.

- Седи на края на стола.

- Бои се от тъмнината.

Независимо от незрелостта ан тактилните възприятия, такова дете търси всякакви пътища за развитие, които може да изтърпи без паника. Също така то търси повтарящи се усещания за познати предмети за успокоение.
- Може би обича маминия масаж.

- Носи със себе си приятна за пипане вещ, например пеленка или играчка.

- Понякога се стреми да докосва вещи, неприятни на пипане за останалите, за да получи силен тактилен отговор.

- Изучава всичко, което види,многократно изследва, обича познатата му цапаща бъркотия, стига да е преодоляло страха си от нея. Използва за изследване устата си и след втората си година, тъй като това му дава по пълен и понятен отговор.

- Обича люта или прекалено сладка храна.

- Харесва вибрациите или движенията, които му дават силен,точен и разбираем отговор от кожата.

Последна редакция: сб, 24 юни 2006, 00:14 от ljuboznatelna

# 6
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
       Мръсотия!
 Значителна част от занятията за тактилно развитие представляват ровене в различни субстанции. Ето какво може да се използва:

  1. Пяна за бръснене, крем за бръснене, най-добре без мирис.
  2. Кисел,каша, варени макарони, пудинги, желатиново желе, плодово пюре. Брашно и нишесте.
  3. Глина, кал   
  4. Пясък
  5. Пластелин
  6. Различни по големина зърна
  7. Темперни бои ( в тубички)



  Какво може да се прави :

 - Потапяне на ръцете, месене на материала и разстилане по масата
 - Да се посипват или търкат, трият с пръсти, длани или каквото желае
 - Мазане или засипване на ръце/крака, а после отчопляне, откопаване
 - Рисуване на фигури, цифри, букви, шарки с пръстите или с помощта на предмети, бутане в субстанцията на колички, копане, строене на пътища
 - С лепкавите материали - оставяне на следи и рисуване с потопен палец
 - Изваждане на фигури от материала




оригинал http://community.livejournal.com/out_of_sync/

Последна редакция: сб, 24 юни 2006, 00:26 от ljuboznatelna

# 7
  • София
  • Мнения: 4 412
ljuboznatelna, много полезна информация Hug

# 8
  • София
  • Мнения: 630
Това са няколко идеи за сензорна дейност и как може да се използва- не само като дейност, но и за развитие на езиковите умения. Някои неща съм изпуснала и съм добавила  съвсем малко пояснения

Проприоцептивна система
Маршируване,скачане, подскачане, пълзене. Имитиране на движения от грубата моторика (използвайте само подходящи за възрастта умения). Изпълняване на действия,следване на инструкции (в, до, отгоре, под, около, през, пред, зад)
 Натискане на стена-пускане, сядане –ставане и т.н. обсъждайте последователността на събитията („първо ще правим натискане на стената, а после сядане-ставане и накрая ще трябва де седнем на столчетата”)
Седене върху торбичка с грах- докато слуша приказка
Имитиране на движения от грубата моторика, демонстриране на назовани действия, описание на действия, Следване на инструкции( в, до , отгоре…)
 
Ходене с ръчна количка – нека децата се надбягват един с друг. Говорете за това кой е бил отпред/отзад
Местене на столове/чинове – променяне на стаята използвайки предлози(„сложи твоя чин до този на Кати.”). Описание на това къде иска да сложи своят стол/чин като използва предлози.

Следване на инструкции (прости или сложни), следване на инструкции с включени прилагателни и наречия (напр. седни на червения/големия/първия стол и т.н.), пеене на песни.
За устата
Дъвкане на пластмасови тръбички( и други специално направени за тази цел неща. Можете да видите тук. В България няма специални неща, но може да се пригодят разни )    - много добре действа по време на четене на приказки или други задачи за слушане.
 Дъвкане на дъвка – само в контролирана ситуация(в определено време).

Ядене на хрускаща закуска,пуканки/ядки/чипс. Добре е да се прави преди артикулационни/говорни упражнения- събужда устата.

Ядене на кисела/горчива/ лютива закуска /. Добре е да се прави преди артикулационни/говорни упражнения- събужда устата.
Вестибуларна система

Изтриване на  черната дъска с ритмични движения.

Упражнения като бране на череши,вятърна мелница, докосване на пръстите- говорете за частите на тялото(познаване и назоваване) .

Разтягащи упражнения (докосване на небето, докосване на пръстите). Това са много добри упражнеия за деца с нарушения в плавността на говора.
Люляне – увеличаване на зрителния контакт. Спазване на реда. Използване на молби за „Още”, „Бързо ”,”Бавно ”.

Тактилна система
 Имитиране на движения (груба и фина моторика.)
Познаване/назоваване на части на тялото. Следване на инструкции.
Играчки от плат- Много добри за въображаема игра.


Рисуване с пръсти с различни средства(бои, крем за бръснене, пяна за бръснене и т.н.) –имитиране на галене, кръг, букви и т.н. Следване на инструкции. Молба за помощ „Искам още боички/крем за бръснене. Описание на усещането „ лепкаво/меко”.


Преведе Darra от тук

Последна редакция: пн, 03 юли 2006, 09:57 от Darra

# 9
         Любознателна, благодаря ти за превода. За мен той хвърли светлина върху необичайното на пръв поглед поведение на някои деца. Аз  съм татко на аутистче. Чувал съм го да казва, че вятърът, който ни посрещна зад блока се опитвал да го изнасили. Като малък понякога си събличаше всички дрехи. Случвало се е и пред гости. Има висок праг на болката /може би не при всички аутистчета/. Това обяснява поведението му при бой. Не трепва и когато му поставят инжекции или му вземат венозно кръв. Наскоро забелязахме, че има кариеси на 7-8 зъбчета без да се е оплаквал от зъбобол. Добре, че имаме добра стоматоложка. Просто има петна на зъбите, където липсва емайл. Преди време го подложихме за около 6 месеца на диета без глутен и казеин. Ефектът беше никакъв. Може би е получил недостиг на калций.
          Много поздрави на всички мами-героини.

# 10
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
volf, на мен ми се струват малко несъвместими непоносимостта към дрехите и липсата на чувство за болка. Всъщност липсата на болка е характерно за аутизма, четох някъде, че се дължи на това, че казеина не се приема от организма по обичайния начин и се отделя някакво вещество, което действа като опиат.
Моето дете не е аутист, но проявява много от признаците. Всъщност е с диагноза ДЦП. Има понижена сензорна чувствителност, но специално тактилната май е повишена. Имаше период, когато не понасяше дрехи върху себе си, не позволяваше да я реша и беше много чувствителна на допир. Сега нещата са по-приемливи и агресивността и автоагресията значително намаляха, позволява ми да я реша, което е достатъчно показателно. Няма обаче как да разбера дали усеща някаква органична болка, защото говори само когато иска нещо, но не и за това какво изпитва.
Случва се и да се съблече доколкото й позволяват възможностите, но го прави по някакви други причини, а и е на 4г и това се приема все още като детинщина от другите хора.
Аз много мислих за тази диета, но сама няма да се справя, а за изследвания и DAN! доктор не мога да платя. Всъщност диетата съвсем не е проста, трябва да се следва много стриктно, ако няма прогрес се правят тестове за непоносимост към определени храни, освен това се избягват силните алергени, каквито са доматите например, ако и изключването на храните не даде резултат или има регрес, се минава на диета, изключваща въглехидратите, която е изключително строга, остават твърде малко храни. Ако изследванията покажат и наличие на гъбички, тогава освен лечението има и друга диета. Абе много е сложно, ставаш половин химик. Освен това добри резултати се получават при малки деца, например при 90% от две годишните деца на безглутенова и безказеинова диета настъпва пълно излекуване само с диетата, при 3 годишните това са само 40%, а над 5г. - само 10%. Крайния стадий е хелирането, но преди това организма трябва да е изчистен с диетата, да са приемани витамини, ферменти, дори хомеопатия. Хелирането изчиства тежките метали и най-вече оловото, което се смята за основен причинител на проблема. Наред с всичко това с детето усилено трябва да  работят специалисти, доколкото ми е известно, само в София има специалисти , които работят по система като канадците и американците.

# 11
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Попаднах на едни прекрасни сензорни стаи, които се правят в Русия за хора със специални потребности и ограничени възможности.

http://reamed.org/index.php?/reamed/sensorroom/

# 12
  • Мнения: 485
Любознателна,
при сензорно - интегративната дисфункция могат да се срещнат следните варианти: прекалена силна чувствителност, прекалено слаба чувствителност и "изкривена" чувствителност /неправилно интерпретиране на стимулите/.

# 13
  • Мнения: 534
Преди време четох,че в една от клиниките в София има такава сензорна стая,а може би беше в някакъв дом.Някой има ли информация?

# 14
  • Мнения: 997
 В Дупница, видяхме такава стая - в центъра за рехабилитация. За София не знам дали има. ljuboznatelna, страхотна информация пускаш. Hug

# 15
  • Мнения: 542
Има във Факултета за начална и предучилищна и специална педагогика към Софийския университет.
Оля може по-подробно да разкаже. Simple Smile

# 16
  • София
  • Мнения: 4 412
       Мръсотия!
 Значителна част от занятията за тактилно развитие представляват ровене в различни субстанции. Ето какво може да се използва:

   2. Кисел,каша, варени макарони, пудинги, желатиново желе, плодово пюре. Брашно и нишесте.



Наскоро открих, че стафидите са много добри за цапащи занимания, дори и да си хапне някоя не е проблем, а като свърши с ровенето могат да се приберат останалите

# 17
  • София
  • Мнения: 630
За допълване на информацията по темата smile3529


Сензорна диета
Този термин е въведен от Патриша Уилбъргър- окупейшънъл терапевт. Предназначен е  да опише индивидуалната програма с дейности, които осигуряват сензорната информация на нервната система на човек, от която той има нужда за да бъде концентриран и организиран през деня. Човек, чиято нервна система е претоварена, се нуждае от по-успокояващ сензорен вход, докато друг  „по-муден” човек има необходимост от стимулиращ сензорен вход за да може нервната система да се „събуди”. Малки и големи деца, тийнейджъри и възрастни могат да спечелят много от една добре съставена сензорна диета.
За да съставите ефективна сензорна диета, имате нужда от сензорни хитрини за да може напълно да разберете сензорните затруднения на вашето дете и как те влияят на неговият живот. Окупейшънъл терапевтът трябва да използва своят опит и умения за оценка за да направи подходяща сензорна диета за детето, която родителите трябва да прилагат през деня по време на курса. Междувременно ето някои дейности, с които може да започнете. Може да ги модифицирате спрямо възрастта на детето, нивото на възбудимост (от какво се нуждае –стимулация или релаксация?), дали е на училище, вкъщи, навън и дали имате специално оборудване или не. Вижте тази страници за играчки .

Проприоцепция
Проприоцептивен вход (усещания от ставите, мускулите и свързващите тъкани), може да се постигне чрез повдигане, бутане и дърпане на тежки предмети както и с включване в дейности, които влияят върху притискането или разтягането  на ставите, като игра на дърпане на въже.
За малки деца
Направете „ сандвич”, като силно притисне те, ръцете, краката и тялото на детето или направите „палачинка” като го търкаляте обвито в одеяло. То може да бута собствената  си количка, ако детето е по-силно, в количката може да се сложат различни неща, за да тежи напр. покупките от магазина. Детето може да носи и раница с играчки (но да не е прекалено тежка)
За деца в училищна възраст
Скачане на мини трамплин,игра на дама, чистене с прахосмукачка, носене на книги от едната стая в другата, помагане при миенето  на прозорци или повърхността на масата
Тийнейджъри и възрастни
Ринене на сняг, почистване на опадалите листа с гребло, бутане на тежки предмети(пример: дърва за огрев в количка), натискане срещу стена, носене на тежка раница, косене на ливадата с ел.косачка, носене на тежка жилетка, продава се в магазините за спортни стоки.
Вестибуларна система
Вестибуларната информация (усещането от движенията, центрирано във вътрешното ухо) може да се постигне чрез въртене и до известна степен от всякакви движения.
За малки деца
Люлеене на детски люлки, различни видове люлки и движенията от тях, игри с въртене, тичане в кръг, возене на въртележка, въртене на детето като го държите за ръцете и краката – „самолетче”.
За деца в училищна възраст
Висене надолу с главата на катерушка, търкаляне по снега или тревата (също и за проприоцепцията), люлеене.
За тийнейджъри и възрастни
Люлеене в хамак, люлки и въртележки (никога не сте прекалено, възрастни!), танцуване (осигурява и пропиоцептивна информация).
Тактилна система
Тактилната информация е усещането от допир и включва текстура, температура, натиск и други. Не забравяйте, че тактилната система включва не само кожата на тялото ви, а и  рецепторите разположени в лигавицата в устата.
За малки деца
Давайте на детето да пие газирана вода за да усеща мехурчетата в устата си (може да я подправите с лимон или нещо друго). Играйте с пенест сапун или крем/пяна  за бръснене, добавяйте пясък за да има нови усещания, използвайте боя за рисуване с пръсти, бъркайте различни видове смес за сладки и кекс. Оставете детето да играе в пясъчника навън или направете си направете такъв вкъщи, пълнете сандъчето с бобови зърна или ориз или други неща от този тип. Играйте с пластелин, моделин. Не насилвайте детето да докосва всички тези материи. Нека да използва четка за рисуване/боядисване, пръчка или дори играчка за предпазливо изследване на тези текстури. 
 За деца в училищна възраст
Яжте замразени храни (замразени плодове и зеленчуци), обличайте в различни забавни костюми за да може да свикне с непознати дрехи, засаждайте градински и стайни растения, играйте с грим и боя за лице.
Тийнейджъри и възрастни
Правете скулптури, шийте,бродирайте, плетете,правете си албум от изрезки (има доста работа с различни материи), използвайте шкурка за работа с дърво, взимайте студени или горещи душ или вана.
Слухова система
Слуховата информация е това, което чуваме и е невроанатомично свързано с вестибуларните усещания. Слушането на различни стилове музика, записана или на живо, е един от начините да се успокоим и организираме слуховата информация. Излизайте навън и слушайте. Отидете на плажа или стойте тихо и слушайте гръмотевичната или вятърната буря. Ако чуете пеенето на птица, опитайте да определите откъде (посоката ) идва звука.
•   Слушайте на запис естествени звуци като дъждовна буря, шума на вълни разбиващи се в брега или горски птици. Понякога в тези записи са включени и флейта и пиано.
•   Играйте игри със слушане: седнете заедно с детето и внимателно слушайте и се опитвайте да познаете звуците, които чувате( трафика, бръмченето на хладилника, затваряне на врата и т.н)
•    Слушайте  Hemi Sync записи на звуци и музика специално създадени  за успокоение, съсредоточаване, енергия или творчество. (Достъпни  от www.discoverytoolsandworkshops.com).
•   Окуражавайте вашето дете да свири на   различни музикални инструменти. При деца със слухова сензитивност , много помага контролирането на звуците, които то чува.  Ако детето ви се страхува от шумни звуци, добре е да му позволите да контролира силата на музиката на уредбата, като опитва да намалява и увеличава звука. 
•   Слушайте бял шум, шума на  фонтани или аквариум.
Зрителна система
Ако детето ви се разсейва от зрителни стимули, опростете зрителното му поле вкъщи и в училище. Това има добър ефект върху поведението на детето. Ако детето изглежда така сякаш не се интересува от зрителни стимули или не реагира на тях, добавете ярко оцветени предмети за да привлечете неговото зрително внимание. Например, ако детето трудно се заиграва с играчки, може да опитате като сложите ярко оцветени играчки в боядисано сандъче/куфар.
•   Скрийте зрителните стимули в съндъчета / кутии или зад завеси/врати – може да намалите зрителните стимули като сложите обикновена, едноцветена завеса върху рафта с играчки.(избягвайте шарени окраски).
•    Нека детето да седи най-отпред в класната стая, (така ще има  по-малко неща, които ще отвличат зрителното му внимание). Може също така да има нужда да седи далеч от прозореца за да не се разсейва с това, което става навън. Помнете обаче, че за някой деца е добре да седят най-отзад за да могат да наблюдават това, което става в клас без непрекъснато да се обръщат назад. Работете заедно с учителя за да решите, кое е най-доброто място за детето.
•   Избягвайте играчки, дрехи, кърпи и т.н. с цветове, които детето приема като свръх възбуждащи. Например, ярко оранжево, жълто и червено (вашето дата може да не харесва други цветове).
Мирис
Ако детето ви има сензорни проблеми, определени миризми могат да го стимулират, успокоят или да го пренатоварят.
•   Проучвайте заедно с детето различни мириси за да откриете тези, които най-добре пасват на вашата цел (да успокоят или да действат (събуждащо”). Всеки има определени предпочитания, но като цяло лавандулата, ванилията и розата действат успокояващо. Ментата и лимона действат стимулиращо. Може да използвате лавандулови сапуни и масла за баня за да улесните процеса на къпане, също така свещи с такава миризма и лосиони за тяло преди заспиване. 
•   Ако детето се преумори, когато сте в голям магазин, дайте му да помирише любимата си миризма или спрете на щанд където се продават бонбони или сапуни.
•   Разпознавайте миризми заедно с детето си. Закрийте очите му и се опитайте да познаете миризми като: кленов сироп, ябълка, фъстъчено масло, сапун.
•   Живота понякога вони. Приемете мнението на своето дете, че нещо не му харесва как мирише. После му помогнете да намери, някаква приятна за него миризма.
Вкус
Вкусът е сензорен вход силно повлиян от мириса (за проба, дъвчете дъвка докато вкуса и изчезне, след което поставете лимон под носа си; дъвката ще има вкус на лимон).
•   Силните вкусове може да стимулират устата на дете със СИ и може да го накарат да бъде по-склонно да опита нови храни. Преди да предложите нова храна дайте на детето ментова бонбона, кисела желирана бонбона или друга силно подправена храна.
•   Ако детето ви няма силно изразена негативна реакция към рафинирана захар ( става хиперактивно или много му се доспива), може да се снабдите с различни видове желирани бонбони. Яжте само по една и карайте детето да познае какъв вкус има.
•   Децата са по-склонни да опитат нещо, което те сами са направили. Оставете го да ви помогне при избора на храна. Например, нека избере между  пиле и риба, ориз или картофи и т.н.Оставете детето да подреди месото в тавата, да помогне при подготовката на зеленчуците и т.н. Нека помага в аранжирането на всяка чиния с готовата храна.
•   Не забравяте да играете с храната. Вашето капризно на храна дете може да е по-склонно да яде „скали и дървета” вместо кюфтета и броколи.

Примерна сензорна диета
Това е примерна сензорна диета за дете със сензорни проблеми  във втори клас, които влияят на вниманието и ученето. Дейностите трябва да са индивидуално съобразени с проблемите на  детето, както и често да се променят според неговите нужди.отделно беше направена и програма за училище, която включва чести почивки с движения,  подходящи  възглавници за седене (детето има ограничената възможност да се върти и мърда на тях)  и храна за дъвкане при писмена работа.

Сутрешни дейности
•   Масаж на краката и гърба за събуждане
•   Слушане на терапевтични CD-та
•   Вибрираща четка за зъби и вибрираща четка за коса
•   Хрупкава закуска (мюсли) с плодове и протеини
•   Въртене (въртене на тялото като пумпал)
•   Скачане на мини трамплин
След училище
•   Игра на двора най-малко за 20 минути
•   Бутане на количката за пазар
•   Въртене
•   Мини трамплин
•   Масаж на краката
•   Скачане с надуваема топка
•   Слушане на терапевтични  CD-та
•   Оро-моторни упражнения – нещо, което да дава сензорна информация на челюстта и зъбите (дъвкане) докато прави домашната си работа
Вечерно време
•   Помощ готвенето
•   Помощ при слагане на масата – да носи таблата с две ръце
•   Храна, която се хруска или дъвче
•   Цялото семейство: рисуване и моделиране и т.н
•   Топла вана с балончета и  масла за вана
•   Масаж при четене на приказка


Превод от тук Darra


# 18
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Darra, благодаря за превода.
Имам въпрос - Наталия обича около нея да е шумно, до скоро в къщи непрекъснато работеха всички възможни уредби - телевизори, радио, компакт диск, компютър....От известно време забелязвам, че запушва ушите си, когато брат й крещи и вече не си пуска телевизорите още като стане. Та въпроса ми е - може ли сензорната чувствителност да се променя?
Друг въпрос - какво мога да направя за да престане да слага абсолютно всичко в устата си. Наскоро беше пила Веро, не я смущава , ако глътне парфюм. Не мога да опазя всичко от нея, достатъчно голяма е, стига нависоко и яде всичко. В същото време много трудно се решава да опита нова храна.(май само когато аз й я предложа)

# 19
  • София
  • Мнения: 630
Промяна във възприемането на сензорните стимули и реакцията към тях е възможна. Доколкото съм запозната окупейшънъл терапевтите  често попълват въпросници за сензорните  проблеми на конкретното дете (също така, такива въпросници се попълват и от родители, учители и други хора, които се срещат често с детето) за да оценят промените в сензорните функции.
За другата част от въпроса, трябва да помисля  (и потърся информация) и ще се опитам да отговоря.

# 20
  • София
  • Мнения: 630

Друг въпрос - какво мога да направя за да престане да слага абсолютно всичко в устата си. Наскоро беше пила Веро, не я смущава , ако глътне парфюм. Не мога да опазя всичко от нея, достатъчно голяма е, стига нависоко и яде всичко. В същото време много трудно се решава да опита нова храна.(май само когато аз й я предложа)

Опитвам се да си тговоря на въпроса, дали Наталия има понижена тактилни(в устата) или вкусови възприятия или комбинация и от двете. Те какво мислиш? При всички случай явно ще трябва сензорна стимулация - например миене на зъбите и масаж на устата с вибрираща четка (намерих малко по темата) и стимулиране на вкусовите взприятия (може би със силно подправени храни - ментови бонбони и други такива).

# 21
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Не търпи топло , например чай с температура по-висока от тази на тялото - подскача като опарена. Сладоледа и леда не я притесняват. Яде много лук, като ябълка - това е храната, която НИКОГА не отказва. Обича лимон, ближе сол. Всяка нова храна първо подушва, след това допира няколко пъти до езика си. Когато нещо попадне в устата й, дъвче, докато от него вече нищо не става (капачки на фулмастери, химикалки, всякакви пластмаси)

# 22
  • Мнения: 534
По мои впечатления наистина има промяна в реакцията на сензорните стимули-дали според възрастта или нещо друго нямам представа.До около 3-4 г. Рони също ядеше лук и лимони без никаква гримаса.Сега вече вкусовите му реакции са нормални.Пак тогава можеше да се върти неограничено време без да залита след като спре,а сега при наклон има усещане,че ще падне.Има промяна и в реакцията му на температурата-студено му е на сравнително топло за нас време и предпочита да се навлича,докато преди беше обратно и понякога настиваше защото преценяваше,че му е топло.

# 23
  • Мнения: 4 585
            При Кирилчо досега сме забелязали различен праг на болката- рани по себе си забелязва едва когато види раната и изобщо не реагира при вземане на кръв, поставяне на системи, инжекции и др. Наскоро аправихме 5-6 кариеса без проблеми. Случвало се е да реагира на много слаби звуци от много далечно разстояние. Например една вечер каза:
    - Тия сега ли намериха да се люлеят на люлка?
        И като се ослушах /аз съм много добре със слуха/, чух много, много далече да пее чухълче. Страшно напомня скърцане на детска люлка.
      За лук не съм го тествал, но в салата го обира с удоволствие. Имах приятел, който така ядеше чесън /като ябълка, с люспите/. Проблема при Кирил е, че като е решил да боцне нещо с вилицата и край- не мога да го откажа. Едно оризово зърно като го обоцка 10-15 пъти и накрая казва че е успял, то станало на каша. След като се върнахме от Варна, е много по спокоен - Лягаме си  в 21-22ч и вече мога да му досаждам да направи или да не прави нещо.

# 24
  • София
  • Мнения: 630
Зададох конкретни въпроси в един от сайтовете за СИ, но досега нямам отговор Sad.
Мисля си обаче, че след като промени настъпват с времето и вероятно със съзряването на ЦНС (от това, което са написали и Гери_ и  Wolf)  то сензорните програми само биха ускорили този процес. От това, което съм чела и знам за СИ, независимо от най-силно изявените проблемни области се смята, че сензорните трудности влияят върху преработката на информацията от всички сензорни канали. Например, ако детето е със изявени слухови сензорноинтегративни  проблеми (свръхсензитивност или намалена такава), добър ефект ще има освен слухова стимулация и тактилна, проприоцептивна и вестибуларна (в зависимост от нуждите на детето) Вестибуларната се смята с най-дълготраен ефект и почти винаги се препоръчва.

# 25
  • Мнения: 4 585
          Здравей, Darra!
       Не знам какви са здравословните ви проблеми /дай боже да нямате/, но напълно съм съгласен с теб. Това, което се прави с деца с ДЦП, аутизъм и ГРР в други страни е долу-горе следното:
       1Музикотерапия- Слуша се под ръководство на музикотерапевт много качествени записи стерео със слушалки Моцарт- почти всичките му произведения имат терапевтично действие, изпълнения на китари, произведения с камбанен звън и др. Включително и когато ги слагат да спят.
       2Спорт - плуване. Нямам предвид непременно плуване. Може и плацикане в басейн. Ако има делфини- още по-добре. Виждал съм снимка на дете с аутизъм да плува хванато за гръбната перка на делфин. Не е ясно как тия животни действат на децата, но действат. В BG не се разрешава докосване на делфините. Аз питах.
       3 Децата в САЩ ходят в 1 зала, в която има мекотапицирани клетки, където ги връзват с въжета. Нещо като тия за бънджи скокове е могат да правят даже предни и задни салта без да се удрят. Една българска мама живееща в САЩ ми писа. Мисля, че цитирах писмото и в Аутизъм и ГРР.
       4 Езда. Ние в Разград имаме център за рехабилитация и социална интеграция . Във вашите градове има ли такива центрове? Човекът, закупил конната база на ЦСКА в село Гецово обеща, че не е проблем децата да ходят там. Още по-вече, че има и понита. Мили мами и татковци, като говоря за езда не си представяйте дечицата ви да галопират като жокеи или да прескачат препятствия. Това са кротки коне, които един човек води за юздата. Знам, че една жена рабоди с деца с ДЦП в една конна база в /до/ София. Не става въпрос за спорт, а за емоционалната страна на нещата. Ездата е възторг. То е като да те целуне момиче. Сигурен съм, че никой не е забравил първия път, когато се е качил на кон. Извинете ме но бързам, и са възможни правописни грешки. Маниак съм на тема чистота на българския език. Желая Ви приятна и спокойна вечер.
       
       3 В САЩ децата

# 26
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Да допълня - какво се прави в България за децата със сензорно-интегративна дисфункция
от 1 до 3 год - специално обучение за координиране на сетивните усещания, което включва манипулативни упражнения по специална система, музикотерапия, арт терапия, кожни стимулации (най-общо казано) и най-вече обучение на семейството. Има и няколко специални зали или стаи с т. нар. сензорен материал. Весела Банова има разработена специална система за развитие на психомоториката, която се използва и при деца със СИД
след 3-тата година се сменя програмата и се цели по-скоро провокиране на различни пътища за комуникация - не става гома само за словесна комуникация - има и т. нар. алтернативни форми като ПЕКС (знаете за хего от Мая) има и други варианти.
Това което е тъжното в случая е, че всичко това се прави на много малко места в България Embarassed

# 27
  • София
  • Мнения: 630
        ......  Това, което се прави с деца с ДЦП, аутизъм и ГРР в други страни е долу-горе следното:
       1Музикотерапия ........

Надявам се някой ден и това да е възможно в нашата страна  Peace, а не само отделни хора, да  разбират естеството на СИ затруднения и да работят по определена и организирана система.


# 28
Някой каза, че няма сензорни стаи в БГ. Не е вярно! Такива стаи има със сигурност в УДНЗ - София и УДНЗ - Варна, където се обучават и деца с множество увреждания. Терминът Сензорно-интегративна дисфункция е твърде нов за българските специалисти, но скоро ще бъде издаден учебник на тази тема, в който ще се включват и конкретни дейности за подобряване на сензорната интеграция.
Слава Богу, че има родители като вас, които се интересуват от проблемите на децата си и с чиято активна помощ специалните педагози могат да помогнат на децата ви!

# 29
  • Мнения: 485
Кой е автор на учебника?

# 30
на единия е Carol Stock Kranowitz, а на другия: Michael C. Abraham

# 31
  • София
  • Мнения: 630
Това, че ще има достъпна литература за СИ и на български е чудесна новина Hug. Така повече родители, учители, специалисти и всички, които работят с деца с проблеми в сензорната преработка, ще могат да получат подробна информация. Дано скоро се появят и специалисти  като окупейшънъл терапевтите. Разбиране на нуждите на детето и съставяне на коректна терапевтична програма - ето за това си мечтая да имаме тук в България.

# 32
има едно малко проблемче - съвсем типично за БГ - нашето мило образователно министерство съчинява нови и нови бисери. Поредният беше съкращение на персонала в училищата, включително и в специалните. Така че отново се прояви българският талант - всеки работи всичко, без значение разбира ли го или не и доколко го разбира. По тая причина най-вероятно се работи в областта на нарушенията в сензорната интеграция, но няма щат за ocupational therapist. А и работата е копирана от колегите в САЩ и ще отнеме време докато се пречупи през нашия поглед, защото не цялата им практика е приложима у нас.

# 33
  LJUBOZNATELNA, 
ти си съкровище.Благодаря ти за превода и за това че ме информира къде да го открия.
 Между другото в Специализирана болница"Св.София" в Монтесори групата има модули,които се използват специално за деца с нарушения в ориентацията,и вече 2 месеца се опитвам да се докопам до тях.
  Не знам дали ще съм полеэна,но поне при нас има ефект,засега минимален,следния сенэорен масаж:
 С четка за дрехи,с не много мек косъм,с еднократни резки движения се  драэнят рецепторите по горната част на 2-те ръце,от китката по лъчевата кост до рамото,и на краката ,по големия пищял до тазобедрената става.Движенията се повтарят по 10 пъти-нагоре-надолу.След това пак по 10 пъти между 2-те лопатки и в горната част на гръбначния стълб  .Накрая се притискат 2-странно всички стави и с химикал /непишещ/се очертават кръгове по дланите,пръстите и където се сетиш.
   Понеже сме застрашени от диспраксия сега се опитвам,доколкото мога да "замаскирам"проявленията и,като се учим да режем пластелин с пластмасово ножче,да съблича и облича сама,макар и легнала,да се храни сама,макар че предпочита да яде с ръце,и т.н.
  Не знам при вас как е ,но откакто започнах да отказвам на Диана да правя всичко вместо нея,напреднахме доста.Вече,независимо  с колко ципа и закопчалки са затворени, не мога да си опазя червилата.Освен това е станала значително по уверена в себе си,дори преди 3 седмици ме изгони от сеанса си с логопеда,което колкото и странно да звучи считам за грандиозен успех.
  Имаме проблем с говора и не мога да разбера дали причината е че не изпитва нужда да говори,защото може да обясни почти всичко с жестове,или защото има проблем с артикулацията,или е засегнат говорния център в мозъка.
  Имаме проблем и с концентрацията на вниманието и ще съм благодарна на всеки,който сподели опита си в това отношение.

# 34
  • София
  • Мнения: 4 412
Между другото в Специализирана болница"Св.София" в Монтесори групата има модули,които се използват специално за деца с нарушения в ориентацията,и вече 2 месеца се опитвам да се докопам до тях.
dada, защо е трудно - трудно приемат ли или как? Аз се чудя дали да не заведа дъщеря ми, защото съм разбрала, че е едно от малкото места, където са професионалисти в Монтесори терапията.

# 35
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
dada, пробвах с масажа, за него ми каза Darra, но нещо не мога да преценя твърдостта на косъма, веднъж се кикоти, веднъж хленчи...И не може да ги изтрае тези процедури до края. А за притискането Нина и Съни (пишат във форума) ми обясниха как точно става притискането на ставите, по-различно е от твоето описание. Освен това, от Дара разбрах, че това се прави много пъти на ден, през няколко часа. В какво се изразява всъщност ефекта?

# 36
Мога ли да задам един въпрос? Помествам го тук защото се случи на тези страници.

След като има възможност да пишат гости във вашия форум защо изтривате мненията?

Просто изказах мнение и нищо повече. Може би сте го изтрили защото във отговора към моя пост от страна на потребител nnnnina се съдържаше груба и некомпетентна информация свързваща сензоинтегративния синдром със диспраксиите, което е недопустимо!

# 37
Терминът Сензорно интегративна дизфункция означава в превод нарушение на процеса на обединяване на постъпващата от околната среда през 5те основни сензорни канала информация и нейната обработка. Но във никакъв случай под шапката на |СИД не влизат дизпраксиите, защото дизпраксията е нарушение на способността за волеви движения Пр: на ръцете и говорните органи. СИД всъщност е агнозия - нарушение на на възприятията, на рушение на висшите етажи на сензорна преработка при съхранени входни канали - Пр: зрение, слух и т.н.

# 38
  • Мнения: 485
Hope, никой не ти е трил мненията нарочно, просто всички мнения от 4.12. до днес са загубени- виж тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=148613.0

# 39
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Аз даже ти бях отговорила

сега ще напиша пак по памет - бях написал, че сък съгласна с теб и че да това са агнозиите, ама не само, и диспреаксиите - или по-точно идеаторните от тях, които имат отношение към гнозиса, както и нарушенията в камуникацията, предизвикани от различни причини, но и от нарушена интеракция между майката и детето

(е предишния път беше по-дълго)

# 40
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Мда, потвърждавам, че имаше отговор Simple Smile
Следващия беше на Гери, която питаше на какъв език си говорите, а следващия моя, където предположих, че на логопедски. Виновни няма  bouquet

# 41
  • Мнения: 126
Сензорна книжка за деца на BG пазар.
Ако някой се интересува, по-подробна информация съм публикувала в темата за подаръците.

# 42
                4НГ НА ВСИ4КИ И ДАНО 2007 Е ПО-УСПЕШНА ОТ 2006!!!
    ljuboznatelna,
Эа сенэорния масаж психолога ни ми каэа,4е веднъж на ден е достатъ4ен.Важно е многократно и по раэли4ен н-н да се дразнят центровете на равновесие и движение в мозъка в мозъка:Ние например постоянно се въртим,висим с главата надолу,пускаме ръце и се опитвам да я изненадвам,освен това се люлеем ,катерим и какво ли още не.Купихме си гумено кон4е,което също помага на равновесието,както и надуваем стол.
 Притискането на ставите става горе-долу така:например 1-та ръка е под петата,а другата е над коляното и натискат една срещу друга;1-та ръка е под коляното,а другата зад тазобедрената става и пак натискат една срещу друга.
  Ние използваме бебешка 4етка за коса с по-твърд косъм,но става и с 4етка за дрехи или с по-мека 4етка от пемза.
   Ефектът, засега минимален,се изразява в това 4е когато драска Диди не пробива листа с молива,а и ве4е  ме скубе по-малко ,когато ме гали.
  Сега обаче възникна нов проблем:съмняват ни се за диспраксия.Не мога то4но да цитирам,но беше нещо като "здравите хора въэприемат света триизмерно,а някои засегнати от ДЦП-двуизмерно,което ще е много голям проблем за нея",ако някой знае нещо за това,моля да сподели.
 Предварително благодаря.

# 43
Здравейте,
информация по въпроса за диспраксия можете да намерите в библиотеката на форума (публикувал - Анитка)


Ето и един полезен линк, в който също може да намерите информация:
http://www.handycup-bg.com/handycup_variant/bg/e107_plugins/cont … .php?content.15.4

Последна редакция: пт, 05 яну 2007, 16:53 от feruchka

# 44
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Диспраксиятa представлява нарушение на схемата за движение - всяко движение представлява верига от последователни по-малки движения. По някаква причина - тук има много мнения как точно става нарушението - се прекъсва веригата от последователни действия или те се изпълняват неправилно. Има различни форми на диспраксия - пространствена - нарушена е пространствената ориентация на детето за ляво, дясно и дву и тризмерно пространство, конструктивна - детето не може да извърши серия от градивни последователни действия, водещи до най-елементарно казано сглобяване на нещо, идеаторна - липсва идеята за конструиране на действието в неговата последователност и вербална - когато е нарушено говоренето по особен начин. При децата с ДЦП диспраксия има предимно на незасегнатите от парализата части на тялото, което създава много проблеми на детето при придвижване, писане, четене , при игра. Напр. При десностранна хемипареза се наблюдава диспраксия на лявата ръка - защото поема функциите на дясната, при положение, че дясната е водеща. Естествено това не са единствените обяснения. Случаите на диспраксия са много и както всяко друго нарушение няма два еднакви случая. Важното е да знаете, че терапията на диспраксията е много продължителна, защото се формират нови модели на движение, които много трудно се пренасят в нова ситуация и там по-често се разпадат. Семейството и обслужващите детето трябва да работят по едни и същи инструкции, за да не се обърква детето и да е ясна последователността на отделните групи действия. Това може да отнеме години и когато детето порасне и стане възрастен, пак да се появи двигателна ситуация, която да го затрудни. Това обаче не е страшно, защото ако правилно се води терапията на диспраксията, детето се обучава на специални стратегиия за реакция в нова ситуация, за да не стига до изключително стресови ситуации и детето да бъде сравнително сигурно как да реагира.  bouquet

Последна редакция: сб, 11 авг 2007, 17:38 от nnnnina

# 45
  • София
  • Мнения: 630
СИД всъщност е агнозия - нарушение на на възприятията, на рушение на висшите етажи на сензорна преработка при съхранени входни канали - Пр: зрение, слух и т.н.

Агнозия е термин, който се използва при възрастни хора, когато по някаква причина се получи разпад на сформираната вече висша корова функция (гнозис). Не е редно да се сравняват нарушения, които са свързани с развитието на детето и такива при възрастни хора. Механизмите са много различни и това изобщо не помага за адекватна терапия. Едно е да се работи върху гнозис при възрастни и друго да се повлияват сензорните дефицити на дете. А и много аутистични деца, въпреки уменията за познаване на реални предмети, картинки, силуети и т.н., остро реагират на светлината като стимул. Може да се разгледат различни въпросници за откриване на сензорни нарушения и те нямата нищо общо с т.нар изследване на гнозис. Peace

# 46
Много благодаря за информацията, изключително полезно и интересно е да го знаем. Още веднъж благодаря за труда, който си положила и добротата, с която ни предоставяш инфото. открих интересни обяснения за себе си.

# 47
  • Мнения: 4 585
Stupssi, регистрирай се /може и като гост де/, и ако искаш ни разкажи за себе си. Това ще ни помогне да разберем децата си.

# 48
  • София
  • Мнения: 4 412
На мен тази тема ми се струва много полезна.
Има ли някъде подробен тест какво трябва да може да прави  детето, за да кажем, че има добра сензорна функция?

# 49
  • на пряката в пряката
  • Мнения: 84
Ето един линк http://ivanrilski.org/index.php?option=com_content&task=view … 334&Itemid=87
който може и да ти бъде полезен tigonew.Ако пък вече си го чела,извинявай за повторението Embarassed Тази методика, както авторката посочва:" Не поставяйте диагноза само въз основа на резултатите от методиката! Тя е само за начална идентификация на възможността за сензорно - интегративна дисфункция (СИД)."


# 50
  • Мнения: 3 504
Аз сега си ги изпринтих всички тези описания, ще прегледам и отбележа какво прави и какво не прави Гери.

# 51
  • Мнения: 3 591
Моя дечко все още има резултат над 4 , а аз си мислех,че му е паднала малко сетивността. Което нищо не значи де, тя може пак да си е е паднала - нали не е диагностиционен теста, ами насочващ...

Аз все още не мога да разбера каква е връзката на това, че детето не е избрало ръка и СИД.
Моля някой да ми кажеееееее  wavey

И дали може някак да го стимулирам да избере ръка - аз не знам дали ще обясня правилно какво прави той, но ще опитам.
примерно като реди пъзел който е точно срещу него, ползва лявата ръка за частите от ляво на средата на картинката, и дясната за частите от дясно.
Като му дам четка и боички маже примерно от дясно на ляво до средата с дясната ръка и после сменя ръцете и маже от ляво на дясно до средата.
Яде с ръката от която страна съм му сложила вилицата/лъжицата. Като има има примерно парче месо в лявата част на чинията, той си мести вилицата в лявата ръка за да го забоде.
... все едно има някаква преграда по средата и той си служи със съответната ръка само в половината до преградата.
Правим едни упражнения за моториката - свързваме примерно зайчето да отиде при гъбката с пастел да направи линийка отляво надясно и после гъбката при зайчето от дясно на ляво.
И той като си ползва едната ръка измества целия лист в лявата половина на масата..
Оф, не знам дали ме разбрахте Embarassed

# 52
  • Мнения: 485
Деси,описанието е точно, разбрах го  Simple Smile  Не е казано че детето непременно има водеща ръка. В сравнително малко на брой случаи няма водеща ръка. Може детето да се специализира постепенно да извършва дадени дейности с едната рька,а останалите - с другата ръка. Аз например правя някои неща само с лявата рька,не мога с дясната така добре, но по принцип пиша, рисувам,режа с дясната. В същото време водещо око  - ляво,водещо ухо-също ляво. Когато детето изостава в определяне на водещата ръка,това обикновено говори за незрялост на нервната система, в мозъчните полукълба не е настъпила диференциация и разпределяне на някои от функциите.

Правили ли са ви едни бързи проби за водеща ръка,око,ухо,крак?

Цитат
Моя дечко все още има резултат над 4 ,
И за това щях да те питам - какъв тест сте ползвали за този резултат?

Последна редакция: пн, 17 сеп 2007, 13:15 от _Zara

# 53
  • Мнения: 798
Моят син също няма определена водеща ръка. Може и с двете да държи сносно химикал и да рисува. Прехвърля от едната в другата. За лъжицата ползва, преимуществено дясната, но за по фини дейности ползва лявата.  Има ли тясна връзка между липсата на водещата ръка и проблемите с говоренето?
Положително ли ще повлияе ако се опитаме да наложим дадена ръка за водеща или трябва детето само да избере. Той е вече на 4г. и половина. До кога би следвало да се изчака?
 Колкото до сензориката. При него има изключително висок праг на болка. От най-малкото одраскване следват писъци, рев, много жален става, иска да го гушкат. Друго по-забележително при него каточе ли не съм забелязала.

# 54
  • Мнения: 3 591
_Zara, това 4,14 получих от теста на сайта на Иван Рилски. Моето дете е със СИД, ходим вече почти година на Окюпейшънъл и Езикова терапия. Просто се надявах да получа някакъв по -нисък резултат... Струваше, ми се че сме напреднали ужасно много. B началото той почти не говореше(но можеше да повтаря думи), не разбираше какво му се говори, ядеше само мляко и месо(нищо друго), нямаше подражание в игрите му, имаше проблеми с вестибуларния апарат(все още си ги има), нямаше и до ден днешен няма начин да успеем да го преоблечем/обуем - дрехите са му като да го топя в катран... Успяха да го научат да пипа храната, да рисува с пръсти с боички(той не искаше да се цапа и да докосва храните) Имаме напредък в говора (макар нивото му да не е това което трябва да е за 4.5 - 5г. дете), започна да яде - това ни е най-големия успех, сетивността му в устата беше един от големите ни проблеми. Все още липсва зрителния контакт с хора извън семейството, но се научи да ни гледа като му говорим и така да отговаря.

Не знам какво е бърза проба, това което окюпейшънал терапистката прави с него е да го кара да погледне през хартия навита на руло, да му търколи топка да ритне и т.н. И си записва примерно от 10 пъти колко с коя ръка/крак/око е реагирал - неща от рода на взема фунията с еди коя си ръка и поглежда с еди кое си око. Може би не е това за което ме питаш. Никога обаче не ми е казвала, че това, че няма водеща ръка има някаква връзка с проблема му. Но е факт, че го пише и в рапортите и. просто като прочетох, че го има и в теста реших, че трябва да е нещо важно - сега разбрах защо - Благодаря  Hug
 
Jeni_Madj, моето дете не дава да го гушкат, за прага на болка не мога да преценя дали е  много висок или просто е някак си забавена реакцията за болка. Странното е че, нещо като материята на дрехите може да го подлуди, а в същото време постоянно е наранен - примерно си залепи ръката на котлона и я махна, чак когато кожата му остана по котлона.... Но според мен си го боли, просто реагира някак си със закъснение.
Иначе пък като му шиха брадата /той постоянно се спъва или блъска в неща и пада и като пада не си подлага ръцете да се предпази/ не даде да му сложат упойката, обаче не измърка даже като го шиха. Или беше каталясал от рев, знам ли...
Прави и големи глупости - удря се с нещо по главата и после ходи да удари брат си по главата да види дали и него го боли #Crazy

# 55
  • София
  • Мнения: 4 412
Тази тема ми се струва толкова важна. Аз не знам защо си мисля, че сензорната интеграция е в основата на всичко, без детето да се чувства добре и да възприема в нормални граници с 5-те си сетива, ще има затруднения. А има толкова незабележими неща - преди няколко дни едно топче падна в тревата и беше много интересна, хем не й беше приятно да пипа тревата, знаеше че трябва да си го вземе, гледаше ме мен и така събра смелост и го извади. Този тест го правих преди време, но е много кратък. Дали има някъде по-подробен списък на всички неща, които трябва да възприемаме със сетивата си, някакви сензорни игри.

# 56
  • София
  • Мнения: 2 351
И аз смятам, че теста е частичен.Направих го и резултата е 1.57.Но имам въпроси които ги няма като опция в теста.Например - Мишо много обича да го почесвам по главата, или да му притискам ушите/здрави са-днес ги гледаха/.Също така обича да му масажирам крачетата, или погаля по главата, когато е притеснен.Тези неща определено го успокояват.Нуждае се явно от такъв вид стимулация.Също така когато изпитва силна емоция почва да се държи сякаш танцува.Клати се напред назад когато е съсредоточен.За първи път ми минава през главата, че и тук имаме проблеми.А дали имаме - според теста не, но..........Ох много се обърках вече.

tigonew, ето малко терапия

Последна редакция: пн, 17 сеп 2007, 15:59 от Катина

# 57
  • Мнения: 1 234
Този проблем е основен и при нас  Cry Като чета, при всяко дете е с различно проявление. Марти например има погнуса от някои храни, не иска да ги пипа, камо ли да ги яде. Но започна да яде все повече неща вече. Но първо ги мирише. Ако му хареса - яде, ако не - не яде. Иначе няма непоносимост към дрехи, определени материи, в смисъл осезаемо да съм забелязала. Страх го е от котки, и по-скоро от движещи се, ако спи, няма проблем, минава. Сега имаме в къщи играчка котка, която е точно подобие на истинска, в една кошница, и спяща. С нея няма проблеми, гали я, храни я. За гушкането, много обича, той е гевезанчо, дори сам идва, проси си, закача се. За болката, не мога да преценя точно, защото има моменти, когато като се удари, много плаче, и други, когато - не плаче. Но има и друго, ако съм го предупредила за опасността, многократно, и той въпреки всичко падне, или се удари, тогава не плаче. Обаче ако е без да иска, плаче, показва ми къде точно се е ударил, за да го целуне мама. Продължава обаче проблема с това късане на хартийки, на ситно. В къщи го ограничавам максимално, веднага му намирам с какво да се занимава, и той го приема без протести. Но в градината - уви, не мога, госпожите доволни, той не щурее, и си ги прибира в коша старателно...и така...незнам как ще се оттървем. И съвсем съзнателно се крие докато къса, знае че не му разрешаваме. Последно открих в един касетофон на мястото на касетките, натъпкани ситни хартийки  ooooh!
За ходенето по физиологичните нужди, не казва, но ни води, показва, дали има малка, или голяма нужда, разбира ме се. Но не казва, с дума. Познавам по физономията, дали ще ме води, за нещо друго, в кухнята, за вода, или че положението е "сериозно"  Wink
Когато е спокоен, и иска да ми съдейства, повтаря след мен мама, баба, дядо, тати, вода, да, не. В противен случай, който е много по-често, ги бърка. Иначе заниманията му станаха по-разнообразни - бъркам частите от 3 пъзела например с над 10 части, и той ги реди, с конструктора също играе, апликираме, чертаем кръгчета и чертички, но игрите, но игрите "наужким" почти липсват или са много редки. Темата наистина е важна и като че ли необятна!

# 58
  • Мнения: 485
Теста в Портал Интеграция лично съм го превеждала, само че обърнете внимание на забележката - не може категорично да се постави диагноза СИД само след решаването му. Той определено не е пълен, но има въпроси, свързани с всяко от сетивата. Но като цяло има смисъл за една много груба и първична диагностика и най-вече да се види в коя система/системи има индикации за СИД. Защото, разбира се,ако няма изразени проблеми в слуховата и тактилната система, е ясно че отговорът ще е нула или някакво малко число, което автоматично смъква общия брой точки и детето минава в по-долната група - с по-малко изразена СИД. В същото това време дисфункцията може да е налице в останалите системи. Има много такива случаи за неравномерност /така ще го нарека/ - една част от системите самостоятелно правят качествен анализ на постъпващата информация, но при останалите интерпретацията е затруднена , непълна и/или с грешки.
Но въпреки че някои от системите функционират сравнително добре, пробем пак се получава поради следната причина: В мозъчната кора има т.нар.интегративни зони. Там постъпва информация от всички канали -зрителен,слухов и т.н., и то вече анализирана информация. Когато една или няколко системи не анализират правилно, естествено една част от  информацията не е съвсем надеждна. Интегративната зона има за задача да изгради един цялостен образ на видяното/чутото/докоснатото/вкусеното/помирисаното... Но с частично грешна информация цялостният образ ще има някои "изкривявания".

Tigonew,наистина сензорната интеграция е в основата на цялото развитие на детето. Ние я приемаме за даденост до момента, в който не се окаже затруднена.

Деси,един съвет от мен,тъй като ползвам /естествено/ този въпросник на първи етап от диагностиката: когато преди време си го попълвала, примерно на въпрос 12

Детето отбягва или се нуждае от дейности, свързани с цапане.

си отметнала

                   5 – винаги или през по-голяма част от времето.
Сега като го попълваш, пак може да отметнеш същия брой точки, т.е. количествена разлика може да не се отбележи, но да има качествена такава, например преди не е можел да понася пластилин, боички и разни други материали. А между двете проби се е научил да борави с пластилин без да изпитва погнуса,без да го хвърля и да се отдръпва при вида му. Може с други материали да не се е получило или да не са ги включили в обучението на този етап, но е направена една значителна крачка, която означава че поетапно ще се обръща внимание и на други материали. Така че когато пак ти излезе същия брой точки, прости си отметни въпросите, при които има овладени неща, макар и да не променят сбора накрая, и извади мислено /-0,5/, а при повече овладени неща дори /-1/ при всеки такъв отговор. Така получаваш друг сбор и виждаш, че по отношение на собственото си развитие детето ти е напреднало.

# 59
  • Мнения: 3 591
_Zara, благодаря ти за окуражителните думи  Hug

martin4e , само накратко ще ти напиша нас как ни "учиха" да ядем - с няколко стъпки
Първо ни научиха как да правим упражненията в устата(четкането и натиска на различни места), когато почна да търпи четка почнахме да я топим в неща които харесва (отначало в млякото), после постепенно в неща които не яде. Да няма много храна по четката, толкова мъничко, колкото да усети вкуса, но не и конситенцията. Но такива упражнения трябва да намериш логопед да ти ги покаже, защото ако се правят неправилно може и да се навреди преполагам. При нас мина време дори докато го научим да слага неработещата ел. четка в устата си. Първо "Четкахме" с нея ръцете му...
После започнахме да слагаме до неговата чиния с това, което яде чинийка с нещо което не яде. Примерно яде печено пиле, отстрани слагам салатата или картофите.
То не бяха писаци, не беше чудо...после свикна - че това е неговото си ядене, никой не го кара да го яде, просто да го гледа.
След това почнаха да го учат да пипа храната. Това си беше някакъв ужас, но за моя изненада храната която той успееше да толерира по ръцете си много скоро влизаше без проблем в устата му.
Поне последните 2 стъпки можеш да направиш - да слагаш храната която не обича в чинийка до неговата, а по късно да го научиш да я пипа - да играете примерно да мажете с картофено пюре по масата.

Друго хубаво за намаляване на сетивността в устата е пиенето на ледено студени /може и с парченца натрошен лед/ цитросови сокове със сламка. Незнам защо със сламка  Wink
Другите неща, които правехме като упражнения са прекалено специфични, нито мога да ги обесня добре, нито пък са за правене у дома без да ви е показано точно как от логопед. И всичко става бавно. Много бавно. Но става  Hug

# 60
  • София
  • Мнения: 4 412
 [desi], благодаря че ни припомни за храните. Беше го писала и преди в другата тема, тъкмо мислех да ровя назад.
На мен много ми липсват първичните обяснения на реакциите. Ето например това с отказването на храната и пищенето при вида на нова храна. Има го и при нас, в началото е много объркваща, когато детето писне, майката обикновено решава че не харесва нещо и гледа да "потули" нещата. За това не знам кога за определено нещо е време да се случва, и трябва да се настоява и по какъв начин. Например в началото на темата има, че за вестибуларния апарат е добре детето да се люлее. Обаче повечето от вас знаят да седне детето на люлката, това какъв продължителен процес,  почне ли детето да се люлее, те нещата свързани с люлеенето се случват от по-лесно.
Друго за което се сещам, преди около месец я накараха да сипва вода в чашки за чай. Много се трудихме, оказа се че това е упражнение за ориентиране в обемите. След него много по-адекватно играе на пясъчника, ориентира се когато й е пълна кофичката, за малко и много като обем. Обаче аз нямаше да се сетя да й покажа това с обемите, нито тя се сещаше да настоява да прави неща като преливане или пълнене.
Забелязала съм, че повечето от нашите деца редят много добре пъзели и форми, но са зле в ролевите игри и имитацията. И това според моите наблюдения е, защото имат притеснения и страхове от заобикалящия ги свят или неизследвани области. От друга страна света е около нас и няма как да им го покажем с няколко занимания в затворена стая.
martin4e, Дара също къса пластелина по подобен начин. Аз я карам да прави топчета и когато съм около нея, тя го прави. Но това с късането на дребно също е някакъв вид проблем, не знам какво да го правя. А за късането на хартя бях на едно място, където децата ги караха да правят топки от хартията и да ги хвърлят подобно на снежни топки, това на фона на зимна песен.

# 61
  • Мнения: 1 234
desi, благодаря ти за подробното описание за храната. При Марти няма проблем храната да стои на масата, стига на него да не му давам /става въпрос само за пресни плодове и зеленчуци/. Домашно сготвени яденета яде. Но сега е така, по едно време още като видеше салатата на масата, и му се повдигаше. Ние бяхме упорити в това отношение, просто оставяхме да си седи на масата, отначало в противоположния на него край, а сега дори може да стои в съседство на неговата чиния, без да му е неприятно. Но не ги яде. Може би трябва да започна да го карам да пипне. С четката за зъби нямаме проблеми, пъха си я без проблем в устата, къде аз му мия зъбите, къде той. Мисля да му купя електрическа, да пробваме и с тези упражнения.
tigonew, нашата логопедка ни даде идея, за това късане. Има много видове масажори, включително и дървени /от магазините по 1 лв/ и вибрационни. Любознателна беше показвала преди време снимки, има по-малки, обикновени, има и с повече приставки, например този. С тези масажори да се третират ръцете, пръстите. Намалена им е сетивността там, и имат нужда от стимулация. Незнам дали правилно се изразих, може би някой логопед ще го обясни по-добре. Вероятно е подобен проблема и с устата, и с това че лапат много неща ей така, просто да ги дъвчат, гризат.

# 62
  • Мнения: 3 591
tigonew, моето дете е с нарушена финна моторика и правим точно такива упражнения - да късаме лист от списание и да го мачкаме на топка и да го хвърли после в коша. Ако знаеш колко време му трябва да смачка един лист. И как се съсредоточва само - определено не е най-приятното му занимание. Пръскаме и с пулверизатори(като тоя на шишето за препарат на прозорчи, но мъничък дето се натиска по-лесно - това пак за мускулчетата за ръката. Засега все още драскането ни е много трудно, но започна да рисува с бои, въпреки, че много често четката му не оставя следа(липсва натиска)
Когато правим черти ги правим с много дебел маркер за бяла дъска върху ламинирана картинка - много ми е трудно да му поставя молив в ръката, терапевтите правят това с една топка на молива, но аз не се справям сама.

Мартинче, той трябва да знае, че тази салата е ЗА НЕГО. Че е Ок да не я яде, но трябва да си стои до неговата чиния. Да му казваш - това е твоята салата, тази е моята, тази на татко.
Иначе и моя син няма нищо против да яде когато на масата ние ядем нещо друго.
За смета на това големия ми син е вегатарианец и му се повдига когато ние ядем месо и се налага да го слагам да яде сам, когато ядем месо(което е всеки ден, защото така набавям протеина на брат му, който е на диета) ooooh! Него обаче не мисля  да приучавам да гледа месото - той просто свързва живото животно и кръвта с месото и затова не иска да яде. Според мен ще е садизъм да го правя.
За пипането - карай го да ти помага когто правиш тесто, да разбърка салата с ръце - това е много гадно, особенно ако има олио в нея -опитай отначало "на сухо"
За четките - при нас ги ползват за намаляване на сетивността. Моето дете никога не е лапало - дори като бебе ми беше много странно , че не гризе това онова.

tigonew , моето дете го слагат на едни големи топки - да легне по гръб на топката извит. Първо мина време той да се довери и наистина да легне на топката като го държат здраво. Сега се опитват да вдижат топката. След минута той слиза от нея целия препотен и червен. А докато е на топката е кълбо от нерви направо.
Друго за вестибуларния апарат дето правим е навиваме въже на спирала - да стане като пътечка. И го караме до ходи до центъра и обратно. На малко дете не би трябвало да му се завива свят. Моето обаче гледа като пиле в калчища и почва да преплита краката.... Това същото упражнение не е проблем за 19 месечния му брат, който тича с кеф по пътечката.
Друго - ходи по греда(образно казано - по една дъска на пода) на която има торбички с пясък. прави крачка и трябва да се наведе да вземе торбичката и да се изправи без да "падне" от "гредата". После с две ръце да ми я хвърли. Това също ни е проблем. Дъската е широка около 20см. Когато това се отработи би трябвало да се опита по истинска греда.

# 63
  • Мнения: 798
Това с масажьора е много добра идея. Ники в началото като му пуснахме един масажьор от тези вибриращите, умря от страх. Но малко по малко, първо на ръчичката, на пръстенцата, съвсем леко и свикна. Сега само като го види и се разполага да го масажираш. Много му е хубаво.
 Нещо, което не съм споменавала до сега. Ники има панически страх от асансьори. Вие имате ли такива проблеми? И предполагам, че не е нещо свързано с вестибуларния апарат и равновесието, а с малкото пространство. На ескалатори и люлки се качва без проблем. Даже на бънджи детско го качихме. Но с асансьорите е ужас. И до ден днешен катерим пеш, ако ще и 20 етажа да са.

# 64
  • Мнения: 1 434
От асансьори нямаме страх  тк    живеем  в къща  но като  ходим в  Бургас на  гости   му харесва  да се вози.Имаше    страх от люлка   до   4 и  3-4 месеца  не беше се качвал на люлка   ..постепенност е престраши.. сега     само ме  командва с Всичка сила искам :: Страх от   определени играчки   за  нова година поръча  на цялата  рода  самолет   е да но    като   ги  видя   как  свирят    започна да пищи..Прибрани и  вдигнати  са  на най  високата  точка Simple Smile.Със  храната    хапва   еднообразна храна    не обича  да    опитва  различни ястия   и   често     готвя отделно  на него..надявам се че с времето  ще  го преодолеем и  това.
Да се похваля   една седица    ходихме на градинка  и много  му харесва  bouquet

# 65
  • София
  • Мнения: 4 412
[desi], благодаря за съветите, много искам да я науча да яде по-разнообразна храна. Идеите за другите упражнения са много добри. Преди няколко дни попаднах на тази тема - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=222951.0 . Има линкове към движения с пръстите от йога и противопоставяне на палец на останали пръсти. Знам, че това е много важно за финната моторика и писането. Забелязах, че Дара се опитва да ме имитира като правя някои упражнения с пръсти и мисля да я карам да пробва по усилено.
Jeni_Madj, последния път, когато писах си мислех, че ако останат някой страности в човек, те ну му пречат и си мислех, че аз също не обичам асансьори, може да е клаустрофобия или че ми липсва контрол. На тези от по-стария вид, където имат ръчка за отваряне, ми е по-спокойно, но защото знам как да ги отворя. Но когато са от другите, където събират вратите, почти винаги се качвам пеша, дори и до 20 етаж.

# 66
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Искам да ви кажа за тестовете и за СИД - тъй като СИД не е диагноза, а състояние, което е преходно и поради много широкообхватната си симптоматика води до определяне на водещо нарушение след 5-тата година. Например - това, че детето  е подобрило фината моторика,не означава, че може да пренесе опит в друга ситуация, защото междувременно е нарушено възприемането на сюжетната постановка извън стереотипните действия от ежедневието. И тъй като има толкова вида СИД, колкото деца със СИД има, тестовете никога не са обективни. Специалистите , които работят със СИД диагностицират не СИД и неговите характеристики и симптоми, а всяка отдела област на развитие - социални умения, фина моторика, праксис, гнозис - всичко това поотделно, защото когато се видят резултатите от всяка област, може да се определи накъде върви детето. Например Една СИД може да се окаже чиста диспраксия, при наваксване и синхронизиране на основните психични процеси - но това след 5 години. Защо? Защото гнозиса и праксиса се развиват на базата на т.нар. висши корови функции, а те могат така да се каже да работят в синхрон след 5-тата година и следователно само тогава може да се каже какво при тех не функционира както трябва. Няма медицинско изследване за ВКФ, диагностиката е само на база симптоматика.

Така, че мами радвайте се и поощрявайте всеки напредък на детето си, без значение дали има 3, 4 или 5 и гледайте да го учите да пренася усвоеното в нова обстановка - това е най-трудното при децата със СИД Hug

# 67
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Попаднах на нова информация, затова подновявам темата, въпреки предупреждението, че не е писано повече от 120 дни  Simple Smile

Прочетох доста ето тук (на руски е и изисква регистрация) http://www.elinahealthandbeauty.com/forum/viewtopic.php?t=4607&a … 2f7b8ade87040e776

Описани са 3 профила на СИД, кат обощо са 5. Някъде другаде във форума попаднах и на кратка информация за четвъртия.

Първия профил е най-често срещания. over-responsiveness, свръх реагентност на руски, може би свръхсензитивност на бг?

" Освен реакция като избягване на застрашаваща стимулация и тежка реакция на нея, този профил има още особености.
По принцип системата не понася претоварване. Какво се случва ако все кпак такова има? Например ако дете със свръхреагентност е на сватба, където е шумно, има силна музика и т.н.?
Аудиосистемата (не зная как ад аго преведа) е претоварена. Какво се случва?
1. Взрив от гняв, пристъп на силен плач. В резултата от плача ендорфините в кръвта се вдигати това довежда до някакво успокоение.
2. Втори вариант  - Shutdown
Системата се изключва, престава да приема стимулацията.Детето е като леко глухо.Трудно чува обръщението към него. Но не реагира на шум, той не му пречи.Много родители казват - реагира на малък шум, а на силно увеличено радио не реагира изобщо. 
   Още един вид  Shutdown
 - ефект ана "екраниране" - детето в шумна обстанова крещи високо, издава странни звуци. Опитва се с тяхна помощ, на контролируемите звуци, да се отдели от неконтролируемата среда.
Търсене - при Shutdown системата е "изключена" , не приема стимулация. В тази система започва някакво сензорно търсене, не много активно.При шатдаун в аудиторната система - търсене на звуци (тънки и високи преди всичко(. В тактилната - тактилно търсене. Именно в тези две системи най често има шатдаун.

3.Включване на регулиращите системи. Какво е регулираща система?
Система, стимулацията на която има регулиращ ефект. Вистибуларна, пропреоцептивна и арална. Те регулират останалите системи в организма.

Може да се обясни с този пример. Представете си, че силно ви сърби на някое място. Сърбежа е явление на тактилната система и идва от повърхността на кожата. Какво правим?
Актинизираме проприоцептивните рецептори - просто казана - чешем се. Силно притискайки сърбящото място. Ние не чешем повърхностно, без натиск сам оможем да влошим сърбежа. Чешем силно, активизирайки проприоцептивната система, която отрегулирва тактилната. Тоест, ние активизираме регулиращата система.
Детето, коет осе намира в шумна среда,или среда, където е тясно, започва да бяга, да се блъска и няма възможност да избяга от това, или е облякло тясна неудобна дреха - напълно е възможно да активизира една от трите отрегулиращи системи:
Започва да бяга, да скача, да се върти (вестибуларна система)

Започва да бута, да рита с крак в стената, да се блъска в окръжаващите,да пада силно на пода, да дърпа тежки вещи, да вдига тежко (проприо..)
Започва да гризе или дъвче неща, които не представляват храна (орална)

Изключение са деца, при които в някои от регулиращите системи също има свръхреагентност(или свръхчувствителност) Тези деца не могат да си помогнат сами. Ако при детето има нарушения във всички регулиращи системи - това  енещастно, нервно, вечно хленчещо дете. В този случай програмата на терапията е трудно и сложно да бъде съставена и е добре да се обърнете към специалист, който ще търси в поразените системи този вид стимулация, което детето ще може да понесе и ще представлява неговата сензорна диета."


Особено ефективни за този профил се явяват масажите с четка, описани от Darra , правят се през 2 часа, всеки ден, без прекъсване (може да се влоши), в продължение на 2 до 8 седмици. Резултатът е много ефективен - бързо се изчиства високата сензитивност, проблемите с незадържането по малка и голяма нужда, отсъствието на глад и др.

# 68
  • Мнения: 3 591
понеже моето детенце е долу горе този тип, исках само да ви напиша, че четкането при нас стана почти  година след като почна терапията...т.е. много по късно. Незнам доколко подобно нещо може да се приложи в домашни условия без да е показано намайката какд а го прави -  детето в началото бурно се съпротивлява, и е много важно докато се "четка" да се натиска много силно, иначе детето ще подлудее меко казано и няма да го има ефекта....  В началото "затискахме" сина ми с едно одеало и аз почти лягах отгоре му да го държа... Сега в момента той реагира само като започваме да четкаме - все едно е опарен. Но след започването вече стои спокойно и явно си му харесва. Ние вече четкаме само сутрин и вечер и ако се сетя през почивните дни.. в момента той има по голяма нужда от натиска (търкаляме топка за фитнес - от онея големите на които може да се лежи) върху него натискайки я или го слагаме да седне с ръце зад гърба си опрени на земята, да вдигне свити в коленето крачета и хвърляйки голямата топка към него искаме да я ритне заедно с двата крака(ако го направите това ще усетите натиска който топката упражнява при ритането - немога добре да го обесня). По-големите деца би трябвало да могат да правят това без да се подпират с ръце - с ръце на гърдите и глава и рамене вдигнати нагоре. Така по-силно ще усетят натиска, но моя син неможе още да се задържа повече от веднъж в това положение или пада назад като ритне топката.
друго с топката - търкаляме я отгоре му - той по гръб и я задържаме на гърдите му и почваме да я натискаме. трябва да се натиска много силно, но не чак толкова силно, че да му спукаме някое ребро де  Joy А в началото се страхувах да го праавя това, и ми казаха само да удрям топката отгоре с длани - т.е. нещо като БАМ БАМ БАМ БАМ...натиска е кратък и силен но децата определено не им харесва това...

# 69
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
По нататък ако имам време ще преведа и за другите 3 профила. Терапията наистина се прави от родителите, след като е показана от специалист, тоест те биват обучавани. Четкането е последвано веднага от притискане на ставите. Целия масаж отнема 3-5 мин. Той има ефект само при този профил, при другите не се прилага, там има само сензорна диета.
Аз също бях опитала четкането, но бях останала с впечатление, че на детето трябва да му е приятно и понеже не беше, не продължих Rolling Eyes Сега дори не съм сигурна, че ще е ефикасно, защото аз сама не мога да определя от кой профил е. Има по малко от всички Rolling Eyes
[desi], това с ритането на топката ми се струва трудничко, няма ли да се получи същото с подскоци?

# 70
  • Мнения: 3 591
Не мсиля... опитай ти да ритнеш ако имаш такава голяма топка в тази поза - чувстваш как всичко ти се "натиска" в таза. Можеш да я научиш лесно , като първо и покажеш да сяда  и да се подпира на длани зад гърба си, после търколи леко към нея топка - може и малка и я научи да я ритва обратно с 2 крака... като и търкулиш голямата фитнес топка обаче за да я ритне ще трбва да вдигне крака... покажи и как да ги държи свити в коленете преди да ритне. ще ти трябва помощник. - ти да дръшаш крачетата и отначало, някой да търкаля топката..
като се научи какво да прави ще можеш вече да хрърляш топката към нея.
Според мен по-лесно е да и търкаляш отгоре и топката. А ако те е страх колко да натискаш слагай отгоре и едно сгънато на няколко ката родопско одеало и я "затискай" ама слагай нещо меко между нея и тежкото одеало, че може да и боде  Mr. Green
между другото другите ми деца също обичат да бъдат "затискани"...явно почти всеки си има някакви сензорни дефицити, просто не на всеки му се отразяват така, че да водят до проблем.

За четкането - трябва да  натискаш достатъчно и движиш четката много бързо. Но по добре не си прави експерименти - може да влошиш положението ако и докараш голямо раздразнение с това... не и ако не си сигурна, че после можеш да я успокоиш с други упражнения.

# 71
  • София
  • Мнения: 5 019
ljuboznatelna, благодаря за полезната информация!

При нас  сякаш става въпрос за включване на регулираща система от движения - прави едни странни движения с ръцете и дори му се променя/леко изкривява изражението на лицето  - сакаш се вглъбява в себе си. Понякога допира/силно притиска предмети в лицето си -  отърква се в/с тях. Ако му кажа да спре - спира веднага, но след малко пак започва. Това което предизвиква тези движения не е шум или допир в нещо, нито вкус/обоняние, а  силни положителни емоции, отпускане в края на деня или скука - в колата, ако пътуваме по-продължително напр. Сега в неделя игра малко тенис - след всеки успешен удар с ракетата започваше да прави тези движения, като те бяха придружени и с подскачания. Има периоди, в които това е много засилено, а има периоди, когато почти отсъства.

Чудя се какъв вид специалист/терапевт рябва да го види и масажите ли са нещото, което му е нужно?

# 72
  • София
  • Мнения: 4 412
ljuboznatelna, благодаря ти че поднови темата и направи превода.  Hug  Това е една много полезна тема и се учудвам, как хората считат, че е нещо, което трябва да се подмине. При нас къде с помощ, къде с търпение нещата се подобриха и сега виждам как развитието си продължава както при всяко дете, може би забавено с времето през което е била свърх чувствителна и не е могла да събира инфо.
Мисля, че е много рисково майката сама да прави специализираните масажи, защото  детето попада в изключително дразнение. Не знам някой в БГ да ги прави по по-агресивния метод. Ето тук http://www.superduperinc.com/O_Pages/ots357.HTM има малко клипче, как се работи с обикновени четки. А тук още едни четки http://www.superduperinc.com/O_pages/om508.html . Дали някъде няма клип или последователност от стъпки как се прави домашен масаж на дете със СИД

Последна редакция: чт, 28 фев 2008, 00:22 от TanyaMG

# 73
  • София
  • Мнения: 630
Цитат
3.Включване на регулиращите системи. Какво е регулираща система?
Може би става въпрос за самореугилираща система. Сещам се за поклащането напред- назад, подскачането, пляскането с ръце ... Все неща, които помагат на детето чрез такива стимуляции да даде сензорна информация на тялото си. Дори проблема да е в слуховата или зрителната преработка, въздействието върху друга система, особено вестибуларна, веднага ще доведе до по-добро функциониране на всички останали системи.
ljuboznatelna,   bouquet за новите неща в темата

# 74
  • Мнения: 3 591
TanyaMG незнам дали ще намериш такива упражнения, защото все пак те са "специални" за всяко отделно дете.

Като имам малко време ще напиша какви правим в момента ние. За четкането - гледах клипчето - ние четкаме в пъти по-бързо... Може би просто за клипчето го правят бавно за да покажат как се прави. Или зависи от чувствителността на детето, знам ли и аз... А четката която ползваме отдолу си прилича точно на тази показаната. Нащата е медицинска четка - прилича на тези с които докторите си мият ръцете преди операциите  Crazy Хем боде хем е мека.

Има едни вани за крака - в които се слага вода и вибрират. Опитвали ли сте да потопите детето си в тях? Аз пробвах, определено беше лоша идея ... все едно му потопих краката в сярна киселина....

# 75
  • София
  • Мнения: 4 412
Деси, аз не искам да намирам специалните упражнения и съм на мнение, че сензорните стимулации са индивидуални и не могат да се пренасят написани от едно дете за друго. За моето дете няма да посмея да прилагам нещо спомената от специалната терапия на друго дете.
Но има едни общи правила, като в клипчето, които могат да дадат още идеи, например по крака, по гръбчето как да се правят. Предполагам има и общи правила, например казвали са ми, че масажа се прави винаги към ставата /т.е. имаше някаква правило за посоката/, никога по гръбначния стълб.
Знаете, сега проучвам разни програми от чужди детски градини и виждам в праграмите им модул Sensory, може би са общи упражнения, които стимулират децата.

# 76
  • Мнения: 3 591
Имам 20тина рецепти на пластенили - миришещи, лепкави, трърди, меки, грапави, гладки .... те дават много добра стимулация на децата и е лесно да се работи с това у дома. рецептите са с домашни продукти, лесни, някои се пекат, други сурови, някои се ядът, други са отровни(с шампоан), трети с пясък, овесени ядки, канела и т.н. ит.н. за да се стимулират всякак децата.

Другото което мога да ти дам са насокоте и идеите за сваляне/повишаване на сетивността на устата. Това което имам е за злояди деца, но вярвам, че си е добра стимулация за всички. Много общо написани - както ти искаш - неща които важат за всяко дете. Към тях ние получаваме и индивидуална програма с упражнения - всяка седмица е различно - показват ми какво точно да правя у дома.

Само трябва да ги сканирам...ама в момента имам шеф и няма как ... Crazy


Иначе идеи за стимулиращи игри днес имам 2 нови от терапията - завиваме детето на руло в спален чувал(или някакво одеало) и после бавно го "развиваме" като дърпаме едната страна на спалния чувал нагоре. Не се прави повече от 2 пъти, защото може да му стане лошо на детето.
Другото - затискаме едната страна на спалния чувал(одеалото) с нещо да не може да се движи и караме детето да изпълзи под чувала от едната до другата страна. като докато пълзи затискаме свободната(противоположната на затисната в началото страна) плътно до детето - така че да му е трудно да се движи и да трябва да залепене като ваденка на пода за да пълзи....
Това може да се прави с дрехи, с по-малко дрехи, на килима, на мокета, на паркета, на грапав плат и т.н. и т.н.  Примерно по 10 изпълзявания в двете посоки като "доза" от упражнението.
Трябва да му слагате нещо да прави като изпълзи, или да получава някаква награда. на всяко следващо изпълзяване затискате завивката малко повече...може да започнете без да затискате завивката всъщност. По-малко дете може ида се плаши - тогава му надигайте края и му показвайте светлинаата в тунела...

# 77
  • София
  • Мнения: 4 412
Деси, благодаря за предложението за общите насоки, ще бъде много полезно Hug

Аз искам да се похваля, днес моето дете каза съзнателно на друго дете нещо. Приятелчето й се затича към пътя с колите и тя му каза "Ивчо, върни се" и го повтори няколко пъти. Това го пиша и като благодарност към Господ и към всички, които са работили за детето  bouquet

# 78
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
"Втория профил, по рядко срещан. Търсенето не е част от профила, както в профила свръхреагентност, където има търсене на стимулация в регулиращите системи или в изключените системи при шатдаун. Търсене, като самостоятелен профил. Профилът е тежък и е труден за терапия.
(Веднага ще кажа, че още не съм тествала нито едно дете с такъв профил. Всичко, което пиша е само теория).
Детето се намира в постоянно активно търсене на стимулация. Това е някаква постоянна потребност, която не се поддава на удовлетворение.Търсенето е безмислено, напразно, просто стимулация заради самата стимулация. Безцелно, няма план и няма резултат. По-голямата част от времето е заета с търсене на сензорна стимулация.
За разлика от предишния профил, където сензорното търсене в регулиращите системи води до успокоение и подобряване състоянието на детето, търсенето тук води към влошаване. Стимулацията води до пренатоварване на системата, но детето не може да спре само, пренатоварването се изразява в още по-голямо  търсене, крайна свръхактивност, безпричинен смях и т.н.
Търсенето е не само в регулиращите системи, но и в други. Което е много важно - има тенденция към СПИРАЛНА стимулация, например:
Детето се върти на въртележка, върти се и не може да спре, системата е пренатоварена и то се върти все повече и повече.Качеството на неговото въртене става по лошо, в моторен смисъл.Изобщо - в което и да е търсене на този профил, качеството се влошава все повече и повече, колкото повече стимулация има, има ефект на спиралност.Никога не спира сам, понеже не може. Бъдете радостни , ако успеете да го спрете.
Търсенето е много силно и във всички системи.
Има проблем с границите - и тялото и душата. Постоянно проверява границите. Успокоява се, когато разбира, че границите поставя възрастния.Тези деца понякога биват определяни като OCD (oppositional condust disorder). В зряла възраст - обичат да служат в армията, където има ясни, спуснати отгоре граници - и на чиновете и на поведението. Тези деца се чувстват лошо в свободни и гъвкави рамки, защото не умеят да си поставят граница.
Как изглежда това?
Постоянно бягат, скачат, включват музиката и телевизора прекалено силно, обичат силната, ярка, цветна, бързо сменяща се визуална стимулация, привличат ги силните миризми и вкусова, могат да опитат на вкус всичко. Искат възбуждащи стимулации - всякакво въртене, най-добре с главата надолу, висене с главата надолу,силно , активно проприо падане, сблъсъци, скокове.
Силна, движеща се визуална стимулация, силни звуци,остри миризми и вкусове, гризане с предната част на устата.
Поведенчески особености - агресивност, повишена раздразнителност, взискателност,ниска самооценка, постоянно безпокойство. Сънят е нормален, но е трудно да ги сложиш в леглото.
Трудно е да се отличат от ADHD - нужна е помощ от специалист."

# 79
  • Мнения: 3 591
ето ви и обещаната информация:

Съвети за "злоядо" дете - това е дадено специално за моето дете, диагностицирано със СИД и в частност със Oral Defensiveness.  Написаното започва с това, че това състояние е почти винаги водещата причина за "злоядството"

Съвети за "злоядо" дете част 1ва
Част втора


Ето и рецептите за различните видове пластелини.
те пак са дадени за моето дете - за стимулиране на фина моторика, функциите на ръчичката, координацията око-ръка, усещането  за допир и миризма, стимулира въображение и т.н. и т.н. Simple Smile

рецепти част 1ва
рецепти част 2ра
рецепти част 3та


ако някой му се превежда моля да го направи, мисля, че много майки биха се възползвали.... аз нямам това време на разположение  Embarassed.

Последна редакция: пт, 29 фев 2008, 15:43 от [desi]

# 80
  • Мнения: 1 434
Рецептите  ще ги преведа аз.Утре ще  започна да ги превеждам .  Hug

# 81
  • София
  • Мнения: 4 412
Деси, много благодаря.  Hug Аз също ще се опитам да преведа нещо, ще преведа за храненето

# 82
  • Мнения: 2 084
Записвам се да следя. Много полезни съвети открих.

# 83
  • Мнения: 1 434
Page One

Рецепти за пластелин и повече .

Тук има  голяма колекция от рецепти за пластелин.вие можете да правите с вашите деца.
Пластелина помага за :
Развитие на  двигателните  умения(ловкост,сръчност)
Развитие  и подобряване  функционирането на ръцете- докосва пипане  стискане и тн
Развитие  на  координацията   очи - ръка
Стимулиране  на сетивността с докосване и помирисване.
Стимулиране на креативността(творчеството),развиване на  въображението.

1.Суров  Пластелин

3/4 чаша брашно
3/4 чаша сол
3/4 чаша  до  1 чаша вода .Желателно е да прибавите  боя за готвене (безвредна за деца ) за оцветяване на пластелина.
1 супена лъжица олио

Сместа се разбърква.Тестото  се омесва докато се получи  гладка консистенция.След това се покрива за да се запази.,Ако не се използва   се съхранява в хладилника.

Готвен  пластелин

1 чаша брашно
1/2 чаша сол
2 супени лъжици  крем тартар  или  лимонена киселина
1 чаша боя  прибавете  боя за  готвене   за да се оцвети пластелина в желания от вас цвят.
1 супена лъжица олио
Смесете всички  компоненти,гответе на среден огън,докато      придобие  форма на топка,и има  прозрачен цвят  а не млечен
Оформете пластелина и го приберете в хладилника.


Пясъчен пластелин


1 чаша пясък
1/2 чаша царевично   нишесте
3/4 чаша вода

Смесете продуктите в  тенджера гответе   докато    стане плътен   пластелин.Трябва да е достатъчно  твърдо   .Охладете  го  преди   да го използвате. Съхранение - в хладилник

Лесен солен пластелин

1  1/2  чаша   брашно
3/4  чаша сол
3/4  чаша вода
Разбъркайте компонентите в купа ако има нужда прибавете още вода

Омесете пластелина докато се получи мека топка.Забавлявайте се  докато играете  Grinning


Пясъчен пластелин

1 чаша  пясък
1/2 царевично нишесте
1 лъжица стипца
3/4 чаша   топла вода
желателно е да се прибави боя за  готвене

Смесете пясъка стипцата и нишестето в купа,прибавете топата вода и разбъркайте .Прибавете боята .Приготвя се на  среден огън  докато стане плътен пластелин.След това охладете.От пластелина може да правите  скуплтури   и  различни  форми  които     оставете за няколко дебна на слънце  за да се изсушат .Съхранение в хладилник

Пластелин

4 чаши брашно
1 чаша йодирана сол
1 1/2  топла вода
Смесете всички съставки в купа.Месете   пластелина 10 минути .Може да се използва за моделиране на фигури .Пече  се  на 140  градуса  във  фурната  докато станат  твърди след това охладете на въздух за няколко дни.

Последна редакция: нд, 02 мар 2008, 10:08 от bluevelvet

# 84
  • Мнения: 3 591
Само да напиша крем - тартар не е сос, ами нещо като лимомената киселина на кристали...същото което се ползва за разбити белтъци.potassium acid tartrate   - ако нещо ви говори...ползва се във винената промишленост и за правене на белтъци на сняг  newsm78
Може да го замените спокойно с лимонена киселина на кристали.

# 85
  • Мнения: 1 234
Отдавна никой не е писал по тази толкова хубава тема. Искам да споделя с вас един линк към сайта на магазин в който се предлагат и пособия за психомоторика и сензорна терапия. 
http://bmb.bg/about.php

# 86
# 87
  • Мнения: 41
Здравейте. Виждам, че отдавна не сте споделяли развитието при децата си. На моя син скоро му поставиха това състояние СИД. Той се роди близо три месеца по рано от термина и ,както някои от вас знаят -дали преживели дали чули от познати ,мина почти всички усложнения, а  на края му  остана киста в мозъка. Явно тя е час от причината.
Та чудя се има ли подобрение при вашите деца.Възможно ли е ако нямат ДЦП или други тежки диагнози да минат този етап с минимум последствия.

# 88
  • София
  • Мнения: 4 412
Здравей margiiva,

Моето дете е родено преди да навлезе в 7-мият месец, сега е на 4 години. Имахме специфични проблеми от раждането, после рехабилитация за ДЦП, малко преди да навърши 2 години започнахме психо-моторна занимания. Подобно на вас няма ДЦП, мозъчните кръвоизливи към 6-тият месец ни казаха, че са се резорбирали.
Но през последните 2 години имахме много работа за преодоляване на СИД. Не мога да кажа, че сме преминали лесно, но има много положително развитие. Твоето дете на каква възраст е?

За тази тема се сетих, че се споменаваше Весела Банова, че има опит при деца със СИД. Тя вече не е държавен пост и може би има практика. Дали някой е ходил при нея?

И още нещо, ако на някое дете са му правили изследване на рефлексите като бебе - ние имахме много дълго време Моро, но в болницата по ДЦП, не ми казаха нищо конкретно за този рефлекс. А сега си мисля дали не е показател, че детето ще има сензорни проблеми и да се прилага ранна рехабилитация.

# 89
  • Мнения: 3 591
И нашето Моро си беше налично мнооооооооого дълго време след като трябваше да е изчезнало. Незнам да има връзка - моето дете има и други рефлекси липсващи когато трябва и налични на възраст която не е трябало да има.

# 90
  • София
  • Мнения: 1 891
Тази много важна тема е изостанала назад. Линкът за сензорния тест на "Ив.Рилски" не ми работи. Може ли някой да ми помогне за теста?  Praynig

# 91
  • Мнения: 485
Давам новия линк към Методика за определяне на сензорно - интегративна дисфункция, тъй като целия адрес на портал Интеграция се промени (сега е www.integracia.org )

# 92
  • София
  • Мнения: 1 891
zara,много ти благодаря !
Направих теста. Имаме 3.90. Дадох много нулеви отговори,защото не съм забелязала реакция,но това не означава че е невъзможна.
Сега ще разгледам подробно целия сайт.

# 93
  • Мнения: 5 682
Реших и аз да го направя този тест и ми излезе 1.73, т.е. Няма индикации за СИД. /При мене бяха 3 нулевите отговори/.

# 94
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Теста е малко объркващ на първо прочитане.  Например - 1.Детето е прекалено чувствително при докосване: - ако едно дете е чувствително на докосване, то винаги ще си е чувствително, а не само понякога Rolling Eyes  От там нататък си нагласям отговорите според това до каква степен е чувствително, а не кога.
Същото се отнася и за звуците.   Определението кога и колко често се определя от моментните предпочитания на детето. Наблюденията ми показват, че има периоди, когато всички сетива са твърде изострени, и такива - когато не са чак толкова. Но тогава не мога да считам детето за здраво, защото ще следва пак някаква криза.
Погледнато по този начин - теста е само ориентировъчен (както и си пише).

# 95
  • Мнения: 5 682
Между другото как се разбират отговорите "Рядко" и "Понякога". За мен те са едно и също, но пък броя точки им е различен  Rolling Eyes

# 96
  • Мнения: 3 591
Рядко - почти не се случва. Понякога - при определени обстоятелства почти винаги се случва, но тези обстоятелства не се случват често. - примерно дете което се тръшка в магазина - рядко е 1-2 пъти в месеца да се затръшка....понякога е - като не си е отспало следобед и се тръшка, но ако си е починал няма да се тръшка. Или примерно като е препулнен магазина се тръшка, ако не е не се тръшка и т.н. но в общия случай "понякога "се случва по-често отколкото "рядко"
рядко е по-скоро - случва се по изключение.

# 97
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
нашите точки са точно две - тоест между има някои индикации и няма индикации..... newsm78

# 98
  • Мнения: 41
за TanyaMG  сина ми е на 2 години и 7 месеца. Вече от един месец ходим но логопед всекиднивно. Определено виждам, че напредва, но все пак имам големи притеснения- изоставането в развитието му е значително близо 1 година. Аз не съм проучила за Моро и не са му правили такива тестове. Ще проверя за какво става дума точно.

Да знаете случайно къде се продават играчки за монтесори, освен в Пумпелина. По специално ме интересуват тези дървените тежести.

# 99
  • София
  • Мнения: 4 412
За Моро проверих, при дъщеря ми на последният преглед около 10 месеца е написано, че няма. Може би не е толкова важно, особено за по-големите деца. Иначе преди 10-тият месец, доста от рефлексите й са различни от очакваното.

margiiva, и моето дете напредва по-бавно от връстниците си. Като го гледам само за себе си и съм относително спокойна, като го сравнявам с другите ми става лошо. На една консултация при психолог преди доста време ми направиха сериозна забележка да не я сравнявам с другите деца. Всяко дете си има потенциал и да направим най-доброто за нашите. А и по добре да се радваме на миговете на успех, а не да ги сравняваме. Това мога да го кажа сега, а в началото бях голяма паника, така че те разбирам.
Доколкото знам оригиналните монтесори играчки се продават само на дипломирани монтесори педагози и за това част от играчките ги има само в залата. В магазина на Пумпелина се продават развиващи играчки. За кои дървени тежести питаш - аз се сещм за едни- http://www.montessoriequipment.com/Cylinder-Blocks-p/sp.016.1.htm . Мисля, че в БГ не се внасят. Ама гледам в този сайт има интересни неща.

Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 23:53 от TanyaMG

# 100
  • Мнения: 41
Благодаря за окуражаващите думи.
Точно за тези тежести питам, но не знам къде ги има тук - ма като гледам и да ги има бая ще са скъпи Rolling Eyes

# 101
  • Мнения: 41
Здравейте. Честита нова 2009 нека донесе на всички много здраве и все по-често да ни радват децата ни със своите малки и големи постижения.

Имам един въпрос и ще помоля да ми простите ако е споменато вече някъде. Искам да разбера кои са центровете за лечение на СИД. Мен ме интересува за София ,но е хубаво да знаем и в другите градове.
Аз знам за Болницата за ДЦП на бул.Възкресение и за център Пумпелина. Пишете ако знаете и за курсове за плуване и за езда.

# 102
  • София
  • Мнения: 4 412
Честита нова година и от мен!

margiiva, други специализирани центрове не съм сигурна, че знам. Наскоро си правих равносметка, ето при нас как са били заниманията в периода 2-4 години:
------------------------------
Логопеди, психолози и музикотерапия
Нина Йорданова, логопед, която работи най-дълго с детето. Научи и детето, и мен на много неща за финната моторика, вниманието и адаптацията. “Пумпелина” беше и първото място, където оставих дъщеря ни целодневно.

Светлана Томова, логопед - имахме няколко месеца занимания за ранна възраст през зимата на 2007 година. Работеше за внимание, моторика, изчакване на ред. Детето ми каза първата си дума “Дай” и научи много основни неща.

Олга Георгиева и Валя Кисьова, логопеди от Логос АБВ.
Логопедични упражнения за ранна възраст през пролетта на 2007 година. Благодаря им!

Роси Христова, музикотерапевт
С Роси направихме 10 дневен курс от изключително полезни занятия през лятото на 2008 година. Впечатленията ми съм ги описала тук .

Петя Атанасова, психолог и Ирена Крумова, логопед
С Петя и Ирена имахме около 15 занимания през лятото и есента на 2008 година. Основните занимания бяха от системата ПЕКС и за социално общуване, и имаха много положителен ефект.
-------------------------------------

Всеки е минал някакъв път, моята гледна точка е трябва да има занимания
- за моторика, внимание, сензорни възприятия;
- отделно логопедични за слух и обогатяване на речник;
-  други арт занимания за интегриране и затвърждаване на всичко.

Ако мислиш, че няма в Сф. комплексен център, можете да посещавате различни специалисти. При нас така се получи и защото детето беше много малко и го водех само пролет и есен на занимания, през зимата и лятото не ми беше удобно.

Друго, което зависи от детето, но при нашият случай беше наложително заниманията да са индивидуални, защото иначе много тичаше. Трябваше и аз да съм вътре, след това повтаряхме наученото под различни форми до следващото занятие. Често по време на занятието едва успявахме да я хванем да направи 1-2 пъти нещо, което се изискваше. Но пък въпреки, че пищеше някак помнеше какво се е искало от нея и после в къщи лека полека започваше да го прави. Вече малко преди 4 г. седна на столчето и и беше много интересна груповата работа в Пумпелина.

За плуване знам за тази фондация - http://vodenpat.com/ , много майки си водят децата. Аз не съм намерила време, но може напролет... Чувала съм, че много се карат на децата, а тя и без това е много плаха, но ще видим.

За езда знам за понита в Борисовата градина, но веднъж я водих, а понитата ги нямаше. Явно трябва по-сериозно да проуча. Мисля, че ездата е нещо спомагателно, по скоро за "обща радост от живота".

Знам, че Весела Банова има доста публикации на тема СИД, но по наше време беше на държавен пост и не знам сега дали води занимания.

И накрая тези дни намерих едни книжки на "Просвета", от поредицата "Ръка за ръка", предназначени за възрастта 2-3 години, има и книжка за преподавателя с много идеи. До сега не съм намирала за толкова малка възраст и така методично обяснено какъв въпрос да зададеш, на какво да научиш детето, идеи за песни и стихчета към различните теми, за подвижни игри, за физически упражения. Много добре допълват пропуските им за  времето, през което СИД им е пречел да забележат нещо или път ние сме пропуснали да им го покажем.

Това е от нашият опит. Поздрави и успехи на всички!

# 103
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Танче това "Ръка за ръка" е задължителната обучаваща програма както и "Моливко" - по тях се учи в детската градина
едната даже имаше за яслата

# 104
  • София
  • Мнения: 4 412
Наде, знам че е такава книжката, но за деца до 2-3 години за пръв път намирам. За мен преподавателската книжа е много полезна, защото не мога да преценя какви въпроси да задам и какво точно трябва да знае. А когато им се губи от основата, после в детската градина децата мълчат или много трудно се отпускат. Тя знае много от нещата в книжката, обаче това което е пропуснала е важно също.

Ох, имаме всички книжки на Моливко, папката на Изкуства, може би причината да е у мен, ама като видя една картинка, не знам какво толкова да кажа по нея. А от тук се подсещам. Дара няма да ходи на детска градина януари и февруари, защото декември изяде 2 сериозни вируса, та ще се учим в къщи по книжките за ДГ.

И да допълня, че като говоря с госпожите от ДГ, това че нещо е залегнало в програмата, не значи че всички деца ще го усвоят. Отделят по 5-6 мин. за дете и кое колкото разбрало, има и групови игри, но там пак показват общо на всички.

Последна редакция: чт, 08 яну 2009, 19:48 от TanyaMG

# 105
  • Мнения: 41
Благодаря ти TanyaMG, за изчерпателната и полезна информация  Simple Smile 
Вашите деца на обикновени ДГ-ни ли ходят. Моя син ходи за сега -когато не е болен- на районната ДЯ. Но се чудя дали да не го запиша на логопедия ДГ. Така ме посъветва и педиатъра. Имате ли някакви наблюдения от такива специализирани ДГ-ни?

# 106
  • София
  • Мнения: 4 412
Според мен, ако детето се чувства добре в районната ДГ най-добре е там. Това, което знам за логопедичните детски градини е, че са за здрави деца с нужда от логопедична помощ. И ако се спазва това правило, районата ДГ с допълнителни занимания с логопед трябва да е същото. Аз имам по-скоро резервирано отношение към логопедичните ДГ, но има и доволни майки. Притеснителното е, че ще се видят резултатите, когато детето стане на 7 години и трябва да тръгне на училище, а времето не може да се върне.

# 107
  • София
  • Мнения: 4 412
Исках да пусна линк към тези нови занимания "Развиващи игри". Водих Дара на първото занимание и ми хареса, полезно е и ще я водя пак, ето подробности - http://priateli.info/. Мисля, че е най-подходящо за деца 2-5 години и за това пускам линка тук.

# 108
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Здравейте, майка съм на едно специално момченце на 10 мес. ,и имам съмнения, че нещо не е съвсем наред. Много мрази да му обличам ръкавите, колкото и да се старая внимателно да го правя, с храненето е кошмар- с лъжица може да яде ,но не иска, яде от шише, предимно заспал, иначе близва и отказва. Много обича вятър по лицето и ръцете си, но не дава да се хващат .Обича платове и хартии да пипа и гризе, и отскоро бисквити - единствената храна, която си иска сам.
 Моля да ме насочите за компетентен човек във Варна, който може да разбере дали има проблем.

# 109
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Не мога за посоча специалист, но ми се струва, че детето е твърде малко още, и нещата, които описваш изглеждат почти нормални за дете на тази възраст(малко съм позабравила BlushRolling Eyes Един не добре запознат лекар няма да види нищо особено, а всъщност е много важно Sad Обича ли да го гушкаш? Как е сънят му? Мислиш ли , че плаче повече от другите деца? Издава ли звуци и те отговарят ли на възрастта му? Търси ли ви с поглед? Познава ли името си? Може да ти се сторят странни някой въпроси, но нещата са навързани.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 08:51 от ljuboznatelna

# 110
  • София
  • Мнения: 4 412
Спомням си, че около 4-5 месечна възраст в клиниката по ДЦП правят първи консултации с логопед и психолог. И заключенията им обикновено бяха верни, въпреки че тогава ми се струваха, че е прекалено да оценяват психо развитието на бебето. А на възраст 10 месеца според мен има много показатели и може да се каже доста точно. Само че не знам във Варна къде има.

# 111
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Обича да се гушка и да го лигавим. Заспива посред нощ -към 0-1-2ч, после спи добре.
 Ситуацията на хранене мисля, че изобщо не е нормална. Вземам го в себе си, само като види биберона се обръща на другата страна, и не се обръща като го викам. Ако е много гладен, започва да яде, изяжда 20 г и се отказва. След това заспива и тогава му давам да си дояде.
 С лъжица няколко пъти е ял количество 40мл. иначе, лапва 1-2л. и затваря устата. Не го насилвам изобщо да яде. Спре ли, прибирам.
 Мисля, че има проблем с храненето, защото първия мес. е хранен със сонда и беше разделен от мен, не си усеща потребността от храна сякаш.
 Казва ма-ма-ма, ба-ба, па-па и комбинации като мамба, помпа, ема и др.под., имитира 2-3 животни- ръмжи като мечка, съска като змия.Логопедът каза че е добре за възрастта, Не плаче много, даже преди 2-3 мес. почти не плачеше и спеше много.
 В огледалото не иска да се погледне, гледа навсякъде, само не и лицето си. Иначе го блъска да дрънчи, както и много други неща, обича всякакви звуци. Доста пляска с лявата лъка и си върти левия глезен, струва ми се че не може да спре да прави тези движения, а неврологът не открива в левите крайници проблем, а в десните. Например като пие вода ,пляска непрекъснато шишето с лява ръка, а с дясна си го държи както трябва.
 Мисля, че не си отговаря на името, иначе знае кой е тати и го търси. Знае кой е Мечо, змията -играчка ,водата, знае кое му е ръка, глава. С различните хора подхваща разговор със звуците на които те са го учили.
 Ще бъда много щастлива, ако си внушавам, но имам по-голям син и мисля, че мога да забележа някои неща.Искам да разбера на какво се дължат ,за да ги поправим навреме.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 10:02 от orhid

# 112
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Става ясно, че вече сте посетили невролог и логопед. Това с яденето наистина звучи сериозно. Щом имаш тревоги все още, задължително трябва да потърсиш и още мнения Confused На моето дете диагнозата е поставена от Нина Йорданова - жената с втория постинг в темата.

# 113
  • Мнения: 41
Здравей ,orhid . Виждам,че имаш и по- голямо дете ,така че нещата които ти правят впечатление като проблемни най-вероятно са такива. Моя съвет е ако не намериш подходящи специалисти във  Варна да си запишеш час при такива в София. Както са казали и другите мами такива специалисти са невролог , логопед и психолог. Те имат въпросници по които могат да преценят дали детето се развива добре за възрастта си. Носи си на прегледите всички документи. Същите специалисти могат да ти дадат насоки за какво да наблюдаваш и как да помагаш на детето. До колкото разбирам дечко говори, но обръщали се с мама и баба към съответния човек? Облизва ли се. Прави ли контакт с очи- гледа ли ви като му говорите и тн. лекарите ще то кажат най -добре.

# 114
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Благодаря за съветите.
  Някои неща се установи на какво се дължат- движенията с крачето д-р Чавдаров смята, че са рефлекс на Бабински, можело и равновесна реакция да са.
 В огледалото почна да се целува ,след като се правих малко на маймуна.
 Иначе ние и логопед, и психолог, и невролог сме посетили ,но кой знае какви съвети не съм получила.
  Логопедът каза, че е добре засега, но трябва да яде твърда храна, да му я слагам отсрани на венеца ,за да дъвче. Много хубав съвет за дете ,което си отваря устата. Имам надежди, че на зъбите се дължи все по-голямото злоядство, но ще видим като избият дали ще се промени нещо.
 А при следващата рехабилитация ще посетим и хранителен терапевт, д-р Чавдаров каза, че са обучили специалист в дома във Виница.

# 115
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравей, ако искаш консултация с логопед или нарушенията за хранене във Варна - отиди при Галина Добролеска - Виница ДМСГД. Детето ти не е малко за консултация, колкото по-рано, толкова по-добре

  bouquet

# 116
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравейте мами,

качих това и в темата за нарушение на храненето, защото не знам дали всики четат и двете теми, но ми се струва, че е добре да знаете:

искам да ви разкажа за т.нар. неофобия - отказ от определени храни. С този проблем от почти 10 г. се занимават педиатри, логопеди и ерготерапвти в САЩ в опит да докажат заще се получава и маркер на кое диагностично състояние е. В последните две години според Американската педиатрична Асоциация, неофобията е състояние, не заболяване, което се проявява при деца със сензорно интегративна дисфункция. Започва между 12 и 18 мес с отказ от полутвърди храни и отказ да се дъвче, преминава към 24 м в отказ от определени групи храни - не се ядат само плодове, или само зеленчуци, или се ядат само готвени яденета със сос - т. е има проява на стериотипно поведение и отношение към храната и храненето. Последвано е отказ от самостоичтелно хранене при запазени възможности за това - децата могат да се хранят сами, но предпочитат да го прави друг и за да накарат мама да ги храни, отказват да приемат храна, освен ако мама или друг не я дава в точно определен вид. Последвано е и с отказ да се опитват нови храни. Наблюденията на Америакнската педиатрична асоциация са, че около 5 година, това състояние отминава в две форми - остава привидно злоядо дете, поради естеството на сензорно интегративната дисфункция, при прилагане на правилни терапевтични стратегии възстановяват интертеса към храната и храненето в голяма степен.

Разказвам ви това, не за да си самопоставите диагноза или да се притесните, а за да обурнете внимание на едно такова поведение и да се консултирате със специалист - психолог или логопед, без значение възрастта на детето. В последната една година, за съжаление =от всички деца, които минаха през нас около 60 % имаха този проблем - в по-лека или в по-тежка форма
  bouquet

# 117
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
nnnnina ,благодаря за информацията  bouquet А счита ли се за неофобия това, че детето примерно една година отказва да яде определена храна, но после я прояжда, като отказва друга? Или има такива переодични предпочитания към формата под която се поднася - например отказва вода в чаша, но пие от бутилка?

# 118
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
А счита ли се за неофобия това, че детето примерно една година отказва да яде определена храна, но после я прояжда, като отказва друга? Или има такива переодични предпочитания към формата под която се поднася - например отказва вода в чаша, но пие от бутилка?

 А счита ли се за неофобия това, че детето примерно една година отказва да яде определена храна, но после я прояжда, като отказва друга? - това е един от признаците, в по-късна възраст, когато вече децата появяват интерес към други храни, но само към една и по тази причина започват да отказват предишната.

Или има такива переодични предпочитания към формата под която се поднася - например отказва вода в чаша, но пие от бутилка?
- има и такива предпочитания, те се срещат по-редко и не при всички деца. Обикновено тези признаци започват още от самото начало на отказа на храна и начина по които им се дава или средството с което им се дава
  bouquet  Hug

# 119
nnnnina, доста прилича на нашия случай - много малко храни яде, яде само детска кухня, не иска дори да опита нашата храна, а е на 3 години и 2 месеца почти. Отказва и да се храни сам, а може, случвало се на няколко пъти.

Може ли да кажеш къде има такива специалисти запознати точно с този проблем? Мисля, че логопед не ни е нужен, защото говори перфектно от много малък. Предполагам трябва да се обърнем към психолог, запознат с това състояние неофобия. Къде в София има такива?

# 120
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
много труден въпрос ми задаваш. Както писах и в предишен пост това състояние е описано от педиатри, но не споменах - които работят в екип с психолози и логопеди, занимаващи се с нарупения на храненето като механизъм. В България много малко се говори за това. Предимно логопеди и псохолози, които се занимават с тези нарушения и сис сензорно интегративна дисфункция. Нарушенията на храненето, обаче, могат и да не са свързани със СИД. С тях за сега у нас се занимават само логопеди. Дори ортодонтите изпраюат деца и възрстани с нарушения на храненето при логопеди.
Освен това, всеки един случай, трябва да се разглежда от всички страни - раждане, съпътстващи сложнения или не, среда, семейство, правила   bouquet

# 121
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
*************************** договорена рекламна публикация ***************************

Много родители се оплакват от късното проговаряне на децата в последните 5-6 години и основният въпрос, който задават е „На какво се дължи?” За съжаление отговорът е – На много неща – дължи за на недобра връзка между майката и детето или двамата родители и детето; дължи на противоположно поведение на родителите към детето; невъвеждане на правила и дневен режим или на факта, че детето не може да се справи със сензорната интеграция в първите две години от живота си.
В последните години се наблюдава значително увеличение на броя на децата, които по най-различни причини имат проблеми с преработката на информацията, постъпваща по сензорните канали. Основните маркери, които виждат родителите са закъсняло проговаряне, отказ да дъвчат храна или да опитват нова храна, привидно хипер кинетично поведение, ходене на пръсти, повишен интерес или пристрастеност към музика и реклами по телевизията, липса на интерес към четене на приказки, на фона на непрекъснато разлистване на списания.
За тези и още много други проблеми в ранното детство, както и за възможните родителски стратегии за справяне с изброените проблеми, Терапевтичен и обучителен център „Пумпелина” предлага тренинг за родители на деца със сензорно интегративна дисфункция и на семейства, които се съмняват за проблеми в развитието на детето си. Тренингите за провеждат в 4 модула по 3 часа, в извън работно време и ще се водят от Нина Йорданова и Милена Макавеева.

Първите  дати: Дати: 03. Юли, 10. Юли, 17. Юли, 24. Юли
Час: 17.00 - 20.00 ч
Информация и записване на тел: 02/4921154, www.pumpelina.eu

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 00:06 от Mamma

# 122
  • София
  • Мнения: 4 412
Нина, много хубав курс!
Нина ми е показала толкова неща за развитието на детето и как да го разбирам.   bouquet
Сигурна съм, че курса ще е изключително полезен. Ще го препоръчам.

# 123
  • варна
  • Мнения: 1 395
 Много са хубави тренингите, но са много далече. Дали ще е възможно поне някакви материали да получим ,срещу заплащане2
 Нашият случай-  днес логопед и психолог заключиха ,че детето иска да упражнява пълен контрол над храненето, злоядо е и има силен характер. И ме посъветваха да го храня както и досега - с една лъж. за него и една за мен и колкото изяде. Все някой ден щял да свикне.

# 124
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
охрид, детето злоядо ли е или отказва храни или да дъвче? Дадоха ли ти програма за подобряване интереса към храната и храненето в Карин дом ( предполагам, че там си се консултирала)?

Колкото до материалите - пишем книга, но за сега ще почакате малко Wink (надявам се не повече от 6 месеца) и след един- два месеца ще имаме нужда от вашата помощ  за малка анкета bouquet

# 125
  • Мнения: 660
Да се запиша в темата,оказа се,че и ние сме с такъв проблем.
Прегледах темата,направих и теста,който дава грубо инфо дали имаме сензорно-интегративна дисфункция,излезе резултат,че имаме само  някой показатели,резултата беше между 2-3 точки.
Ще следя,защото почваме да борим и ние този проблем Peace

# 126
  • Мнения: 660
И да попитам Нина,има ли забавяне в умственото развитие при децата  с такъв показател и мозъка увреден ли е или може да се преодолее и не е толкова страшно.Дано се включи някой компетентен,че аз сега се запознавам по-подробно с това състояние и съм доста притеснена.
И другото,което е на какво се дължи СИД,така се раждат или е стечение на обстоятелствата при отглеждането на детето.

# 127
  • Мнения: X
Аз по стечение на обстоятелствата доста чета по темата напоследък. От това, което изчетох, си изградих убеждението, че СИД в никакъв случай не е мозъчно увреждане, а по-скоро нарушение в начина на възприемане и обработване на информацията, постъпила през различните сетива. Принципно за СИД се говори и когато детето има физиологично нарушение на някое от сетивата (например зрителни увреждания) и по обективни причини не може да възприеме обкръжаващата го среда в нейната цялост.

СИД не е заболяване, а само преходно състояние в периода на израстване. Може да се израсте изцяло и детенцето да е "нормално" развито, а може и да се окаже, че е било симптом за по-сериозни проблеми (включително състояния от аутистичния спектър).

Имам своя теория на база наблюдения върху деца около мен. Много от тях проговарят късно, което е и един от най-директните поводи да се потърси консултация със специалист (логопед, невролог или психолог). Мисля си, че те просто са заляти от информация и всякакви дразнители в обкръжаващата среда, от които просто прегряват и изключват. Всичко това, което виждат, им идва в повече - задръствания, клаксони, телевизия, компютри, викове, крясъци, бързане и т.н. Децата имат нужда от по-простички неща, за да се чувстват спокойни и уверени. Градската среда просто ги побърква. Аз като възрастен се побърквам, а какво остава за малкия човек, който е супер впечатлителен и забелязва и попива всичко...

Нека да се включат компетентните, аз само изказах свое мнение.

# 128
  • Мнения: 3 591
анаморф - СИД и мозъчните увреждания нямат връзка. Може детето да има, може и да няма такова, и пак да има СИД.
За умственото развитие също - естествено е че като има сериозно нарушение като СИД, ще има изоставане в развитието, в това число и в умственото развитие. Но не е задължително детето да е с умствено изоставане за да има СИД.
Примерно моето дете е със много висок АйКю, обаче заради тежката форма на СИД(при нас всяко едно сетиво е засегнато) развитието е изостанало.  Т.е. на 4 години нямаше реч, нямаше никакви познания и т.н - изоставане 2-3 години в развитието. 2 години по късно развитието му е на ниво на възрастта му в повечето области - т.е. изоставането е преодоляно. Сензорните проблеми обаче въобще не са преодолени - те са си на лице, подобрени много, но не и преодолени. За да учи и да се развива детето ми трябва терапията да не спира и да бъде обучавано по специален начин.
За това дали така се раждат - според мен моето дете така се е родило -  аз намирам признаци дори от първите му месеци - беше кошмар да се опитам да му сложа памперс, да го преобличам още от много ранна възраст. Винаги е имал претенции към дрехите, писъци по време на къпане, мразеше да бъде гушкан - въобще нямаше начин да го успокоя гушкайки го. докато го кърмех той риташе и махаше с крака през цялото време - на мен ми беше много странно защо така се храни, сега знам, че просто не е харесвал да го държа....  /тактилния проблем/ , храненето също беше проблем - от яде всичко, премина на яде само месо и мляко - т.е. от едната в другата крайност. Винаги е имал огромен апетит, проблема е във вида/вкуса/ на храната която яде.  Проблема със вестибуларния апарат също е бил много рано - той на годинката не можеше да стои на краката си, на 11 месеца чак започна да сяда, проходи късно и т.н.  а нямаше НИКАКВИ физически причини това да се случва....  тогава доктора го отдаде на характер (мързеливо бебе).

# 129
  • Мнения: 660
Dandelion и  [desi] ,благодаря Ви мили мами за подробното инфо.Така като Ви прочетох изглежда моето дете е с по-леката форма на СИД,той обича да да се гушка да се прегръща,не съм имала проблем с кърменето,с преобличането,почна да седи сам на 6 месеца и малко,проходи на 1 годинка и 20 дни.Изпитваше само страх от по силни и резки шумове,вече и това го е преодолял.При него имаше обаче и съвсем леко залитане като бягаш еили ходеше бързо,от там и Нина каза,че е вестибуларния апарат леко назад.Финната му моторика също не е съвсем и изцяло развита,но не е и съвсем зле,просто хваща малки предмети добре и ги пуска,но по трудно с еконцентрира,казаха ми,че с работа ще го преодолее.
Деси и моето дете изглежда умною(не само за мен) и разбира всичко,проблема му е говора,трудно произвежда думата,но когато реши някога я казва,но рядко.
Понеже не бях запозната със това съсътояние,изивнявайте,че съм споменала за увреждане,но още нали съм неука по темата и затова зададох така въпроса EmbarassedНа мен ми изглежда толкова нормално моето дете,,като изключим забавянето му в говора.Всичко възприема бързо и добре,поне в домашна обстановка,бързо с енаучи на гърне,още на 1 годинка,на 1,8 месеца махнахме изцяло памперса без никакъв проблем почти.Контролира се и си казва кога му се чишка с жестове или с краткото чишшшш.
Като казахте за тактилните възприятия,бях забелязала,че като бяхме май месец на морето с едразнеше от пясъка първоначално,като стъпваше по-него и му полепваше на крачетата,или като бяхме в пясъчник със сандалки и му влезеше се дразнеше,но сега и това го е преодолял и вече не му прави впечатление.Също го дразнеше ако някъде има мръсно по дрехата и искаше винаги да е чист,другото,което е обича всичко да си върви с правила,което е характерно май за тези деца,иначе се изнервя леко.И да още нещо,дори и да падне леко на килима преди или да си закачи ръката без да се удари силно,винаги идва и ми показва и малко преиграва,тоест има нисък праг на болка и иска да го целунем по-мястото.Не търспи и да му се налагаш,когато нещо не му харесва и  ерешил,че не не иска да го прави,тогава се тръшка или иск ада си тръгваме ако сме на друго място.
Водим го в Пумпелина,вярвам,че там много ще му помогнат да преодолее СИД и да го израсте.все пак е още само на 1 година,11 месеца.
Ще ви следя,защото и ние сме част от Вас.  Hug

# 130
  • Мнения: X
Прочетох отговора на desi и пак се размислих. Нейното детенце наистина проявява тревожни признаци и тя няма как да ги подмине с думите "всичко е ОК, просто детето е мързеливо". Очевидно детето има нужда от много внимание и целенасочена работа, за да преодолее всички тези затруднения.

Но си мисля дали не се "диагностицират" с лека ръка деца, които просто се отклоняват от описаната норма за развитие. По-назад в темата се говореше за клиниката "Св. Никола" към Университетска болница - там детето се наблюдава в продължение на много дни преди да се говори за диагноза. Само няколко поведенчески индикатора не би трябвало да са достатъчни, за да се постави такава.

Затова писах и за многото дразнители в ежедневието на децата в големите градове - ние не сме израснали по този начин. А таблиците с "нормите" не са променени откакто аз съм била на две години. Не би ли трябвало начинът на живот да дава отражение и децата, растящи в целия този информационен шум, да се развиват по различен начин? Или просто съм във фаза на отричане, защото и моето дете има вероятност за СИД...

# 131
  • Мнения: 660
И аз това се питам,дали не съм на фаза отричане,за жалост хората коло нас,също не могат да го приемат,че има проблем и всички повтарят,че детето ще си проговори и всичко си му било наред(но те не го наблюдават ежедневно все пак),което още повече ме раздвоява.Но аз вярвам на специалистите и предполагам,че са сложили правилна индикация на детето ми.Горе главата на мамите,ще го израстат дечицата и това,просто с малко повече труд отколкото връстниците си Peace

# 132
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здравей Данделион, всъщност таблиците с нормите са много променени, а тези за диагностика на СИД са базирани на рефлексологията - нещо което няка как да се промени. Единствената разлика при диагностика на СИД в различните страни е културната особеност, която води до определени социални норми, ралични за всяко общество. Освен това, много зависи кой (като име), а не къде, е поставил тази диагноза. Хората, които познават това състояние се броят на пръсти, за съжаление. И пак да кажа - СИД не е диагноза, а състояние, от което се "излиза" в друга диагноза - или диспраксия, или ГРР, или детето остава цял живот с различни сензорни отклонение (вече като диагноза) леки или по-тежки.   bouquet

# 133
  • София
  • Мнения: 4 412
Ох, какво да ви кажа за средата - най-вероятно и тя оказва влияние, но какво можем да напривим.
Моето дете е много чувствително на шумове - като беше на 8-10 месеца и като минехме покрай голям камион, тя започваше да реве. Измислях маршрути да не сме покрай големи улици и беше относително добре.
Но когато беше на 1,5 години едни съседи 2 етажа над нас започнаха страхотен ремонт, избиха 2 панела и 20-30 дни имаше невероятен шум, тя не издържаше, не мога да ви опиша каква физиономия правеше и как се изпотяваше. Въпреки, че я извеждах веднага те започваха в от 10 и свършваха в 18 часа. Спазваха обедната почивка от 14-16, но в 16 я събуждаше кангото им. Отделно през деня през половин час се чуваше това канго за по 10-15 мин., а не можехме да сме все навън, докато обядваше и тези пак шумяха. Това все си мисля, че е вредно деца под 3 години, които тепърва започват да се ослушват. Същото лято ни диагностицираха със СИД. 

# 134
  • Мнения: 3 591
както казва nnnnina, Ние точно така "излязохме" от СИД за да ни дадат диагноза PDD-NOS след 2 години и половина терапия... /т.е. е диагностициран с аут. разстройство едва  на 6 и половина години) и след диагнозата терапията не се промени - тя пак е изключително насочена към сензорната интеграция при детето ми. Т.е. най големия ни проблем идва от сензорната интеграция/или по-скоро липсата на правилна такава бих казала/ и терапевтите си работят с него както и преди да е диагностициран официално. В моя случай диагнозата ни никаква полза не носи, освен може би че я искат за записване на детето в училище -тук имаме училища специализирани за деца със средна и над средна интелигентност със обучителни проблеми/разбирай деца с ДЦП, епилепсия, сензорни проблеми и т.н. - неща които изискват да бъдат обучавани по различно, но по нормалната учебна програма без да минават на индивидуално обучение/ или ако избера масово училище - да му се разреши да не носи униформата, да му се разреши да не пипа боите, да учи някои предмети отделно от другите деца за да му се помага визуално, да не го карат да играе спортове с много допир/футбол примерно или баскетбол/ а ги ги заменят примерно с тенис или плуване където няма да го докосват.
TanyaMG, не си мисли такива неща - да, не всичко е идеално, но при моите 3 деца другите 2 не проявиха този "защитен механизъм". избягването на стимулацията не е винаги добро решение - моето дете примерно функционира много добре и работи страхотно насаме и без да има "дразнители", но в класната стая затиска ушите с ръце и се крие под чина. А би трябвало да не го прави. Друго дете пък което се наслаждава на шума би искало него да го има, и би се чувствало неловко в много тиха стая...това е като хиперактивното и хипоактивното дете в класната стая - и двете "пречат". Няма средно положение, а всеки от нас има някакви сензорни проблеми. ВСЕКИ. само че на някои тези проблеми се отразяват в едеждневието, на други хора не.
Тактилната сетивност примерно е много по-разпространена отколкото мислиш - сигурно половината хора в света мрязят да ги докосват леко и за кратко. Това е също висока тактилна сетивност, но това освен да ги накара да мислят някой за досаден, друго не им прави....
А за ранните години - най малкото ми дете почна да проявява същите признаци като баткото - да не иска да се облича, да се бори и да има претенции към дрехите - и знаеш ли какво посъветва ОТ-то - да го обличам и настоявам докато реве. Беше 2 годишен - с малко "зор" преодоляхме проблема. все още има предпочитания, повечето имитирайки баткото, но сетивността му не е въобще проблемна. Сега знам, че се поддадох на реакциите на малкия батко като беше много малък и задълбочих проблема му оставяйки го да избягва това което не му харесва.... ама то човек се учи докато е жив.
Разбира се подобен метод не работи със всяко дете, но при моето обикновено правенето на "голяма крачка" винаги е било съпроводено с едва ли не натискане насила. Да не ме разберете грешно - примерно за дадена стимулация която искат да вкарат в програмата му той е подготвян месеци наред - не е хайде хоп и става... обаче не става и без съпротива.
Затова майките НЕ СМЕ и никога няма да бъдем добри терапевти на децата си.  Щото има елемент на "емоционална обвързаност" която дърпа децата назад. затова и терапевтите като цяло постигат по-добри резултати с чуждите деца, отколкото със своите....

# 135
  • София
  • Мнения: 4 412
Деси, не мисля, че шума от канго, приложен в продължение на 20 дни на дете на 1,5 година не е вреден. Специално тогава четох какви нива на шум са вредни и кангото многократно го надвишаваше, дори и за възрастен човек. И до сега си мисля, че трябва да има закон, че ако в сградата има дете под 3 години не трябва да се разбиват панели и трябва майката да се предупреди. Сигурно има много такива неща от съвременният живот, които си мислим, че са съвсем нормални или правят децата ни много устойчиви...
Не мога да кажа дали всичко се преодолява с натискане, някои неща са с постепенно въвеждане.

А за умственото изоставане, не мисля, че е правило да има умствено изоставане, при моето дете СИД-а вече е диспраксия и това и пречи да прави различни неща, или да ги прави само в среда където се чувства сигурна. А и какво е умственото изоставане - децата правят едно нещо сега, друго след година. Важно е към 7-8 годишна възраст къде ще бъде. Ако се работи с детето определено шансовете му са по-големи.

# 136
  • Мнения: 3 591
Ти пък Simple Smile Не, тоя шум не само за децата е ненормален, ами и за възрастните.
Не би трябвало да се съгласявате въобще да разбиват панелите... това не може да се прави когато в сградата има други хора без разрешение. Ако не слушат - има си служби където може да се оплачете.
Знам, че в Бг не за всичко можеш да се оплачеш, ама чак пък това....

# 137
  • София
  • Мнения: 4 412
Ами не е точно така в БГ, ние ако подадехме жалба, докато се разгледа щяха да минат 20 дни /а и това не е изрично забрането тук, ако имат разрешение за преустройство е ОК, само да са тихи от 14-16 часа/. А и аз с дете на 1,5 години да обикалям да пускам жалби, мъжа ми не можеше да излезе в отпуск да се разправя. Ако има статистика, че този шум може да увреди детето, естествено че щяхме да вземем мерки, но то малко се възприема, "да спи на шум, така се учи", дори и мъжа ми не се впрегна особено.
А ето вече 5 години не е имало друг такъв ремонт. Имало по-кратки за 1 ден бръмнат за малко, но като това чудо 20 дни не е имало.

Защото аз все пак си мисля, че децата не се раждат със СИД, а нещо го провокира между 1-вата и 2-рата година.

# 138
  • Мнения: 660
Като казахте шум,и при нас го имаше този момент Tired,съсед аотгоре не 20 дни,а близо 5 месеца къртеше стени и бормашината почти не спираше,е летният период излзиахме,но все пак тогава беше малко дете и спеше по 2 пъти на ден като беше на 1 година,после пък разхлади и и трябваше да го търпим,беше ад,детето изпадаше в ужас от това бръмчене,сърцето му туптеше като лудо.Тогава какви ли не скандали и заплахи,че ще го осъдим,но нищо,той не спря.Българските служби ,които трябва да се занимават с това,не правят НИЩО.Аз също мисля,че тогава му повлия много лошо на детенцето този период...

# 139
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Много правилно - детето не се ражда със СИД. Детето се ражда с незряла нервна система, която завършва рзвитието си на 1г 6 м. Обаче ако по някаква причина информацията, която започва да постъпва по сензорните канали, не се преработва правилно или не се "кодира"правилно" и когато се наложи да се декодира обратно, за което е необходимо повече от едно сетиво, се декодира неправилно. Ако и този период е придружен с леки забавяния - нар. по- късно - дори с 1 седмица завърта главата от средата към страни или нещо подобно, което в момента не прави впечатление, развитието на интеграцията се забавя и в крайна сметка се стига до дезинтеграция. Това е само едно от възмобните обяснения.  bouquet

# 140
  • Мнения: leet
Сега като чета Деси, се сещам, че като бебе, за да сложим памперса на мойто дете, двама го държаха, докато трети слага памперса, а детето рита така силно, че за факир щеше да е трудно поставянето му.
Като бебе го успокояваше, а и до ден днешен обожава да го масажирам по гръбчето и да го чеша, аз също умирам за такива неща...както и по косата, а знам хора, дето за нищо на света не разрешават да им се докосва косата, започвам да мисля, че всеки човек и в някаква степен и посока има СИД и се нуждае от съответната стимулация по различен начин.
И вероятно не се ражда действително така детето, а само се унаследява тип нервна система и на по- сензорно сетивните и чувствителни родители, децата им са още по- сензорно сетивни и чувствителни и се нуждаят от повече стимулации.

# 141
Здравейте,
Имам едно питане и моля за идеи и предложения.
Детето ми е на 7г., на есен ще е ученичка. Имаме проблем с едното око - почти не вижда с него. В резултат на това има изключително обострен нос. Надушва неща, които аз и брат и не можем дори да усетим. За сега сме видяли само отрицателните страни на този факт - как й прилошава от лоши миризми, та чак може ида се разболее.
Та въпросът ми е: иМате ли идеи как да използваме тази "дарба" за положителни неща, как да я развиваме, как да извлечем полза от това, та да станем по-умни, по-успели, по-щастливи?
Пожелавам го на всички дечица - да са здрави, весели и да се научат, с наша помощ, да използват в своя полза "дарбата" СИД.

# 142
  • Мнения: 41
Здравей Кассии.
Вероятно бих развивала подобна дарба в областта на дегустацията:) Давайте и приятни неща да мирише и ги свързвайте с визия/цветове, картини/. Но от гледна точка на СИД мисля ,че ако е свръх сензорна в обонянието трябва да се намали-за да се доближи до нормата, но с какви упражнения това не мога да кажа. Може би nnnnina ще може да каже конкретни упражнения.

# 143
  • Мнения: 126
veselcheto, благодаря ти за полезната информация, публикувана в съседната тема

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=420909.60[/u]]http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=420909.60   Hug

Наблюденията ти са много точни. Оказва се, че покриваме 90% от симптомите за проприоцептивна дисфункция и 100% от белезите за хипосензитивност в устната кухина.
Този списък е  много ценен и би било полезно да се преведе и публикува. Поради хронична липса на време успях да преведа само параграфите, на които ми препоръча да обърна внимание, но ще се постарая да преведа и останалото, защото имаме още куп сензорни проблеми.  ooooh!
Каква терапия се прилага при вас за тези два типа дисфункции?
sisi_2205, благодаря ти за споделения ценен опит!   bouquet Имаш ли информация откъде можем да се снабдим с орален масажор? Никога не съм виждала такъв...  newsm78

# 144
  • Мнения: 155
За масажора са ми обещали. Ще има доставени явно от САЩ  може би, не знам. Логопедката, която ти споменах каза, че има поръчани, но не знам как и колко ще има и колко ще струват. Ние в момента нямаме, но за момента по нейни думи за сега отлагаме някои неща от програмата.  Правим само това което му харесва най - много. Мога да те посъветвам от всичко, което публикувах виж кое му е приятно на детето и това прави, другите неща ги вкарвай постепенно. Аз не съм терапевт и не съм много наясно. Затова ако искаш заведи детенце да го видят, ще платиш веднъж и след това ще правите само периодични прегледи.  Жената е винаги на линия ако имаш притеснения и ще ти обясни. Ползата ще е по- голяма от колкото да се правим сами на терапевти да прилагаме хаотично нещата. Разбира се можем да обменяме опит, кое при твоето дете работи и кое при моето и с др. майки, но не можем да бъдем  пълноценни терапевти на нашите деца, колкото и да ни се иска това.

# 145
  • Мнения: 126
Признаци на орална дисфункция
 

1. Свръхчувствителност на устната кухина:

 __ придирчив в храненето, често краен  в  хранителните си предпочитания, напр. ограничен репертоар от храни; претенции за марки
__ може да яде само меки или пасирани храни след 24 -месечна възраст
__ може да бъде заблуден с видоизменени храни
__ има затруднения със смучене, дъвчене и гълтане; може да се задави или да се страхува от задавяне
__ противопоставя се/ отказва / изключително боязлив да ходи на зъболекар или от извършване на зъболекарска работа (манипулация)
__ може да яде само горещи или студени храни
__ отказва да оближе пликове, марки или стикери заради техния вкус
__ не обича или протестира от паста за зъби и вода за уста
__ избягва подправени, пикантни , сладки, кисели или солени храни; предпочита леки храни
   
2. Понижена чувствителност в устната кухина:

__ може да ближе,   опитва на вкус или  дъвче  негодни за ядене предмети
__ предпочита храна със силен вкус,  напр. силно пикантна, сладка, кисела или солена
__ обилно лигавене след периода на никнене на зъби (млечни)
__ често дъвче косата, блузата или пръстите си
__ постоянно слага предмети в устата след периода на прохождането
__ държи се сякаш всички храни имат еднакъв вкус
__ никога не може да получи достатъчно подправки в храната си
__ обича вибриращи четки за зъби и дори посещенията при зъболекаря
[/color]

Преводът е от
http://www.sensory-processing-disorder.com/sensory-processing-disorder-checklist.html
. Сайтът е посочен от veselcheto и е много ценен.   bouquet Тя предлага нещо много полезно - да преведем списъка с диагностични признаци и да го запазим в библиотеката на форума.

Отправям апел към всеки, който има възможност да преведе нещо или има идея за прецизиране на този превод, да се присъедини.  Hug

# 146
  • Мнения: X
Малко помощ и от мен - не претендирам за прецизност на превода, накрая ще е добре да редактираме всичко и да обобщим на едно място   bouquet

БЕЛЕЗИ ЗА ТАКТИЛНА ДИСФУНКЦИЯ

 1. Свръхчувствителност към докосване (Tactile Defensiveness)

-   Проявява страх, тревога или агресия при леко или неочаквано докосване
-   Нежелание да бъде носен или гушкан като бебе (възможно е да е реагирал с извиване назад, плач и отдръпване)
-   Реагира остро при необходимост от (или по време на) смяна на памперс
-   Демонстрира страх или избягва да застава в непосредствена близост до други хора или до връстници (особено на опашка)
-   Страхува се при докосване отзад или от някой/нещо, което не може да види (например под завивка)
-   Оплаква се при сресване на косата; може да проявява предпочитания към конкретна четка за коса
-   Притеснява се от по-грубо спално бельо (например когато материята е заваляна от употреба)
-   Избягва струпвания на повече хора поради опасения от неочакван допир
-   Не обича прояви на близост и докосване от никого освен родители и братя/сестри (а понякога дори и от тях)
-   Не харесва да бъде целуван, понякога “избърсва” мястото на целувката
-   Предпочита прегръдки
-   Дъждовните капки, водата от душа или усещането от вятъра върху кожата може да бъде възприето като мъчение и да предизвика остри реакции
-   Реагира остро при незначително порязване, одраскване или ухапване от буболечка
-   Избягва да докосва определени материи (например одеяла, килими, плюшени животни)
-   Отказва да облича нови или стегнати дрехи, дрехи от по-груби материи, блузи с поло яка, джински, шапки, колани и т.н.
-   Избягва да използва ръцете си при игра
-   Избягва или не харесва игри, свързани с цапане – например с пясък, кал, вода, лепило, блестящи материали, пластелин, слузести материали, пяна за бръснене и т.н.
-   Тревожи се при вида на изцапани ръце и иска да ги бърше или мие често
-   Силно изразено чувство за гъдел
-   Трудно понася чорапи с шевове – може да откаже да ги носи
-   Трудно понася триенето на дрехите върху кожата; може да иска да носи къси панталони и къси ръкави през цялата година; при бебетата може да се прояви предпочитание да бъдат съвсем голи и непрекъснато да махат дрехи и памперси
-   Обратно – може да предпочита да носи дрехи с дълги ръкави през цялата година, за да избегне излагането на кожата на външни влияния
-   Не обича миенето на лицето
-   Трудно понася рязането на коса или нокти
-   Противи се на миенето на зъбите и изпитва изключително силен страх от посещение на зъболекар
-   Капризен в храненето, силно изразено предпочитание към определени вкусове или консистенции
-   Избягва храни с разнородна консистенция, както и горещи или студени храни
-   Отказва да върви бос по трева или пясък
-   Разхожда се само на пръсти

2. Понижена чувствителност към докосване

-   Търси докосване, има нужда да пипне всичко и всички
-   Не усеща докосване, освен ако не е силно или интензивно
-   Не се притеснява от нараняване (порязване, синини) и не демонстрира притеснение от удари (може дори да се каже, че харесва да ги получава)
-   Може да не усеща, че ръцете или лицето са мръсни или че носът тече
-   Самонаранява се (щипе се, хапе се или удря главата си)
-   Силно изразена склонност да поставя предмети в устата си
-   Често наранява животни или други деца по време на игра
-   Продължително докосва повърхности или предмети, които действат успокояващо (например одеяло)
-   Активно търси материи и повърхности, които предоставят интензивно усещане при допир
-   Харесва и търси възможности за игри, свързани с цапане
-   Търси интензивни сетивни усещания (например вибрации)
-   Предпочита пикантни, сладки, кисели или солени храни

# 147
  • Мнения: 126
Признаци за проприоцептивна дисфункция:
 


1. Поведение, търсещо сензорна стимулация:

- стреми се към скачане, хвърляне, тряскане

- стъпва тежко, когато ходи

- рита с крака по пода или по стола докато седи на чина/масата

- гризе или смуче пръсти и/или често пука ставите на пръстите си

- обича да бъде плътно завит (увит) с много или тежки одеала, особено, когато е време за лягане

- предпочита дрехите (коланите, качулките,  връзките за обувки)  да бъдат колкото може по-тесни (стегнати)

- обича/търси „мачкащи” дейности

- обича мечешки прегръдки

- прекомерно удря по/с играчки и предмети

- обича  „боричкащи” игри

- често се свлича на пода умишлено

- може да скача на трамплин часове наред

- скърца със зъби през целия ден

- обича да бута, дърпа, влачи предмети

- обича да скача от мебели или от високи места

- често удря, събаря или блъска другите деца

-дъвче химикалки, сламки, ръкави на блузи и т. н.

 
2. Затруднение с „преценяване на движението”
 
 


 - погрешно преценява колко да сгъне и разтегне мускули по време на работа/дейности (мушкане на ръцете в ръкавите или изкачване)

-трудно регулира натиска, когато пише/рисува

- писмената работа е объркана и той/тя често  къса хартията, когато трие

- винаги изглежда, че ще счупи предметите и играчките

- погрешно преценява тежестта на един предмет като например чаша сок, вдига я с прекалено много сила, събаряйки или разливайки я, или с твърде малко сила и недоволства, че предметите са твърде тежки

- може да не разбира смисъла на „тежко” или „леко”; може да не е в състояние да държи два предмета и да ви каже кое тежи повече

- изглежда, че прави всичко с прекалено голяма сила – ходи, затръшва вратите, стиска вещите много силно, тръска предмети

- играе с животните с прекалено голяма сила, често ги наранява


 Hug

# 148
  • Мнения: 126
Според Sensory Integration International (Международната Сензорна Интеграция) - дружество с идеална цел, ангажирано с въздействието на сензорно-интегративните проблеми върху живота на хората, симптоми на SID са следните:

 - свръхчувствителност към допир, движение, зрение или слух;
 - понижена чувствителност към допир, движение, зрение или слух;
 - специфични обучителни трудности и/или забавяне в овладяването академичните постижения;
 - затруднения в осъществяването на преходи от една ситуация към друга;
 - склонност към бързо разконцентриране и ограничен контрол на вниманието;
 - ниво на енергичност, което е необичайно високо или необичайно ниско;
 - наличие на социални или емоционални проблеми;
 - трудно заучаване на нови движения;
 - забавяне в развитието на речта, езика или моторните умения;
 - физическа непохватност или очевидна невнимателност;
 - импулсивност и липса на самоконтрол;
 - неспособност за отпускане или успокояване;
 - слаба аз-представа и слабо развит усет за тялото.

Повече информация - ето тук.

# 149
  • Мнения: 2
В ''Карин дом''във Варна има такава стая

# 150
  • Мнения: 41
Повече информация - ето тук.
[/quote] 

не ми се отваря линка. Може ли пак да го напишеш.

# 151
  • Мнения: 2
Здравейте,

Детето ми на година и половина  на няколко пъти го диагностицират със СИД. Търся оптимално добра терапия за него но не знам към кой точно специалисти да се обърна. Искам с него да работи някой с опит и успехи но трудно се ориентирам. Моля ви за препоръки ...

# 152
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
 razocharovan напиши от къде си, защото така майките ще са по-ориентирани към кого да те насочат.

# 153
  • София
  • Мнения: 4 412
razocharovan, щом пишеш, че няколко пъти е бил диагностициран, там където са ви казали за СИД не правят ли терапия?

# 154
  • Мнения: 2
От София. Искам да намеря най-доброто решение затова питам ...

# 155
  • София
  • Мнения: 4 412
razocharovan, Моето дете беше на 1 г. и 10 месеца, когато ни казаха, че има СИД. Ето тук са специалистите, при които сме били - http://threetoseven.wordpress.com/about/

За толкова малки деца мисля, че Нина Йорданова и Светлана Картунова имат опит. Но ви трябва и по-комплексна работа, само един специалист няма да стане. Виж в блога ми съм ги описала - логопед, монтесори, друг логопед за подобряване на слуховото разбиране, музикални игри /в тях има цялостна интеграция/, психолог. И тази публикация също е за още неща, които са ни помогнали - http://threetoseven.wordpress.com/2009/10/03/early/
Все пак имате време и  ги правите едно по едно или няколко заедно.
Дали са най-добрите не знам, но детето ми доста се е поправило и мисля, че ще ходи в нормално училище. Praynig
Времето до 7 години е много важно, а за времето до 3-4 е важно и кой гледа детето и да прави допълнителни занимания с него.

Последна редакция: вт, 15 дек 2009, 19:41 от TanyaMG

# 156
  • гр.София
  • Мнения: 28
Здравейте, аз съм специален педагог по професия, занимавам се с деца със зрителни затруднения и множество увреждания. В момента съм в щатите по една програма за обучение на учители на дечица със специални нужди. Проявявам голям интерес в тази сфера за сензорната интеграция, защото се оказа, че много голям процен от деца в норма и децата с някакъв тип нарушение имат и някакъв сензорен дефицит. Направи ми впечатление, че правите превод на един чек лист, аз също се опитва да преведа един , който се надявам по късно да мога да прилагам в работата ми.Но това което прочетох и е, според мен , много важно да се знае, че ако детето отговаря на един от критериите в чеклиста, може да се направи лека програма за регулиране на даденото отклонение, но ако детето отговаря на 5 или повече критерия, вече трябва консултация със специалист, който да постави диагноза. Имам въпрос и към razocharovan , моля опишете как диагностицираха детенцето ви, хипосензитивен или хиперсензитивен. Защото това е важно да се знае, за да се започне от някъде, дори за самите вас. Защото ако детето е хиперсензитивно,е по-добре да го пазите от излишни дразнители, а ако е хипосензитивно, се нуждае от по-силни стимули в сферата където е диагностицирано , че има сензорен дефицит.  Но истински специалист най-добре може да ви каже как да помагате на детенцето си най-добре, защото знам, че понякога и това е много трудно. Благодаря за вниманието.

# 157
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Характеристики за нарушение на функцията на вестибуларния апарат
(по Крановиц)

Детето, което показва нетърпимост към движения може да:
•   Не харесва игри на спортни площадки , като плуване, въртене и пързаляне
•   Предпазливо е, движи се бавно, стои неподвижно, колебае се да поема рискове
•   Прави се на малко детенце
•   Изглежда благоразположен и с желание, но в същото време неотзивчив
•   Изпитва голям дискомфорт в асансьори и на ескалатори, понякога и возейки се в кола и всичко свързано с движение
•   Търси постоянен физически контакт с познат възрастен, на когото се доверява
Детето с гравитационна несигурност може да:
•   Има огромен страх от падане, дори когато няма реална опастност. Този страх се преживява като истински ужас.
•   Страхува се от височини, дори от незначително повдигнати повърхности. Детето може да откаже разходка по бордюр или скачане на по-долно стъпало.
•   Тревожи се/ ядосва се, когато отлепя крака от земята , има усещането че и най-малкото движение ще го събори
•   Страхува се от катерене или слизане по стълби  и затова се държи здраво за парапетите
•   Страхува се , когато някой я/ го мести, както и когато учителят мести стола й/му по-близо до масата
•   За собствена защита и сигурност се опитва да манипулира както другите хора, така и околната среда / обстановката
•   Има некоординирани  движения заради недобро зрително разграничение
•   Чувства се застрашен/на , когато е с обърната глава, движи я нагоре – надолу, както и когато е с шампоан на главата и пяната докосва кожата
Сензорната дезориентация , свързана с  вестибуларния апарат може да предизвика у детето :
•   Не забелязва ако той/ тя или предмет в близост бъде преместен
•   Изглежда че няма вътрешно желани за инициатива за активно движение
•   Веднъж започнало, може да се върти много време без да се замая
•   Не забелязва че е паднал/ паднала

Детето , търсещо допълнителни сензорни стимули и повишено желание  към движения може:

•   Има нужда да поддържа движението, колкото се може по-дълго. Детето се чувства зле ако стои на едно място или седнало.
•   Ритмично и енергично клати главата си, люлее се назад и напред и скача нагоре надолу.
•   Нуждае се от силни интензивни движения , като например да се бута в мебелите, люлеещи се и въртящи се столове , всичко , което приема движение нагоре – надолу, дори да стои на глава на пода и да се върти така
•   Детето е „трескав търсач”, наслаждаващ се на бързо – движещи се или въртящи се играчки или пък търси бързи и екстремни забавления в паркове и атракциони
•   Не се замайва , дори след многократно въртене и то в продължение на дълго време
•   Харесва да се люлеее силно с изкачване на голяма височина дори за дълго време
•   Харесва катерушки, люлки и трамплини много повече от останалите деца

Понижената сензорика , в комбинация с нарушената позиция на тялото може да предизвика движение на главата, цялото тяло, мускулния тонус и билатералната координация:

•   Загубва равновесие , ако двата крака не са здраво стъпили на земята, като когато се протяга на пръсти, скача или пък стои на двата си крака , но със затврени очи
•   Лесно губи равновесие , когато не е на два крака, като когато  се качва по стълби, кара колело, подскача или стои на един крак
•   Движи се по некоординиран , тромав начин
•   Клатушка се непохватно
•   Тялото е отпуснато и мудно
•   Чувства се слаб/ба /отпуснат, когато го/я оставите сам/а, местите крайниците му при преобнличане или се опитвате да помогнете за да запази равновесие на люлка или греда
•   Склонен/на е рязко да падне или да се просне в стол или на маса, предпочита да лежи отколкото да стои изправен/на и постоянно подпира главата си на ръка или лакът
•   Изпитва трудност да държи изправени главата, ръцете и краката си едновременно, когато лежи по корем
•   Седи на пода с крачета в позиция W, със свити колена и раздалечени ходила, за да балансира тялото си
•   Изпитва трудност да завърта дръжки или топки на врата, които изистват натиск и посока на движение.Има хлабав захват на неща като химикалка, ножици, лъжици
•   Има здрав, стегнат захват за определени предмети ( за да компенсира нестабилността си)
•   Има проблеми с храносмилането и отделянето , както и чест запек или се изпуска често по малка нужда
•   Изморява се лесно по време на физически упражнения или семейни разходки
•   Чувства се неспособен/на да се задържи и да не падне
•   Не лазят и не пъзлят като бебета до 12 месец
•   Има неадекватно развита груба моторика и често се спъва и пада или е тромав/ва в спортни занимания. Изглежда сякаш има „два леви крака”
•   Има слабо развита фина моторика и трудно използва „инструменти”  като прибори за хранене , пастели, моливи, гребени, четки
•   Трудно използва двата крака или двете ръце едновременно, при скачане нагоре надолу или хвърляне и хващане на топка
•   Трудно използва крак или ръка , за да подпомогне другия в действия като да стои на един крак докато рита топка, или с едната ръка да държи лист, докато с другата пише или реже
•   Има проблем да използва двете ръце плавно и циклични, с редуващи се движения, като при ударните музикални инструменти или да изпозлва повече от един инструмент за да създаде ритъм
•   Няма установена водеща ръка до 4 -5 годишна възраст.Детето може да използва едната от двете ръце за оцветяване и писане или да прехвърля  пастела, флумастера от едната ръка в другата
•   Избягва да преминава средна линия. Детето може да прехвърли четката от едната ръка в другата , докато рисува хоризонтална линия или има проблем да постави ръката си на срещуположното рамо в игри от типа „Направи като мен”
•   Изпитва трудност с организирани и структурирани действия

Сензорно непохватния човек с диспраксия ( лошо моторно планиране) може да:

•   Има проблем с общата представа, организирането и осъществяването на последователност от непознати действия
•   Неспособен/на е да пренася опит

Емоционално нестабилното дете може да:

•   Може лесно да загуби мотивация и да се откаже
•   С неохота да изпробва нови действия
•   Има ниска поносимост към неща, които изискват усилия
•   Има ниска самооценка
•   Раздразнителен/а е в чужда компания и избягва или страни от хора
•   Трудно завързва приятелства или отношения по двойки
Вестибуларната дисфункция може да направи детето объркано като цяло , докато нарушението в тактилните ,обонятелните и вкусовите усещания, както и в тези за движение могат да предизвикат друг тип проблеми на развитието.

# 158
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Чеклист за проблеми в праксиса по Джийн Айрис
(моторно планиране)

•   Изглежда несръчен или усърден
•   Не харесва или избягва участието в спорт или изобщо физически дейности
•   Има проблем с разбирането на нова игра или разбирането как да играе с играчка
•   Има склонност да избира винаги аналогичен тип игра или действие
•   Изглежда , че прави нещата неефективно, прави излишни движения или пропуска стъпки в действията
•   Има  затруднения със започването или завършването на действие
•   Показва затруднение, когато преминава от едно действие към друго
•   Има проблем с организирането/ подреждането на масата или стаята си
•   Има спонтанна или тенденциозна склонност да се блъска в предметите
•   Отнема му по-дълго време отколкото на другите деца да се научи например да си връзва връзките на обувките, да се облича, да пише букви и цифри, да хваща топка
•   Действа заповеднически с приятели, проявено в директни действия , така че да може да контролира ситуацията

# 159
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Чеклист за проблеми със зрителната перцепция
( по Крановиц)
Прави ли детето:
•   Има проблем да следва линиите или да оформя линии , докато оцветява , рисува или пише?
•   Показва трудност при сглобяване на пъзели или игра с кубчета?
•   Не може да прецени как да стъпва, когато се качва или слиза стъпала или препятствия?
•   Трудно се ориентира по пътя между едно и друго място и лесно се губи?
•   Не харесва да е на непознати места, защото знае , че там може лесно да се изгуби?
•   Има проблем с разпознаването на прилики или разлики в шарки или рисунки?
•   Затруднява се да намери нещо в чекмедже или да разграничи лице в тълпа?
•   Среща затруднения да закопчава копчета, ципове на дрехи или да обува обувките си на правилния крак?
•   Затруднява се със знаците в класната стая, къде започва домашното или къде да постави молива в острилката ( не вижда отвора на острилката) ; различава задача на черната дъска и тнт
•   Не може да реже по линии и да лепи предмети и изрезки на правилното им място , при апликиране

Последна редакция: пт, 09 апр 2010, 00:50 от nnnnina

# 160
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Дисфункция на орално – моторните умения  по Крановиц

Орално – моторните умения, са свързани със следните дейности:
1.   Ядене на твърди храни
2.   Дишане
3.   Вербализация
4.   Контрол на главата
5.   Посягане, достигане, хващане на обект, писане, използване на уреди (н ожица, нож и др.)
6.   Сядане и ставане
7.   Бинокуларно зрение
8.   Внимание, организация, поведение
9.   Самостоятелност и самоконтрол
10.   Понижена чувствителност:

При понижена чувствителност в оралната моторика е възможно:
1.   Да има орална защита – свръхчувствителност на устната кухина – например на поставя предмети в устата в бебешка възраст, в същото време търси друг вид орална стимулация – суче, дъвче или хапе неигрални обекти – плат, дрехи, кожата на тялото на възрастния.
2.   Да има нарушения на храненето
   Трудно сукане, гълтане, дъвкане
   Peacky eater – отказва да дъвче твърди храни
   Неофобия
   Трудно преглъща и често „връща” храна
   Запушва си устата с ръка, симулира давене, има повишена саливация
3.   Да има здравословни проблеми
   Хронична диария или запек
   Стоматологични проблеми – забавено развитие на зъбите, хронично гниене на зъбите или неправилна захапка или разположение на зъбите
   Чести: кашлица, бронхит, астма, хронични ушни инфекции
4.   Да има проблеми с развитието на моториката
   Лош пасторален контрол
   Понижен мускулен тонус
   Лоша проприоцептивност
   Лош баланс и координация
   Няма формирана средна линия, не може да стои балансирано в „центрирано положение”
   Трудно преминава средна линия на тялото
5.   Да има проблеми с развитието на речта и езика
   Ограничен жестов речник, слаба лицева експресия
   Използва неподходящи възклицания
   Има общи затруднения в АГ и ПГ
   Неправилна употреба на интонация и дишане „не на място”, обикновено, докато говори
   Трудно контролира силата на гласа си
6.   Да има проблеми със зрението и зрително-моторната координация
   Лоша координация между двете очи
   Лоша зрително-моторната координация – особено при манипулативни дейности – рязане, рисуване, хвърляне, скачане, хващане, бягане
7.   Да има проблеми с вниманието и организираното поведение
   Трудно е успокоява или трудно застава спокоен
   Има рутинни стереотипни дейности преди хранене, сън или започване на дейност
   Трудно приема промяна
   Затруднения при познати ежедневни дейности
8.   Да има проблеми в социалното и емоционално развитие
   Или трудно може да бъде прекъснат или не кореспондира адаптивно на емоционално или социално послание
   Има склонност да се изолира от групата
   Има склонност да бъде груб или сърдит
   Трудно общува и трудно намира начин да покаже от какво има нужда
   Лоша самооценка

# 161
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Дисфункция на моторното планиране по Крановиц

Детето с диспраксия може да демонстрира по отношение на фината моторика следното:
•   Затруднение при планиране и организиране на отделните движения от общото целенасочено действие с тялото – например да режат с ножица или да карат колело. Непознатите дейности могат да бъдат изключително трудни, особено ако детето не гледа какво прави.
•   Затруднения при позициониране на собственото си тяло, освен в случаите, в които някой му помага да се облича и съблича
•   Затруднения при възприемане на взаимоотношенията между собственото тяло и обектите – често пада или стъпва върху тях или се блъска в тях
•   Страхува се при придвижване в пространството
•   Трудно пренася усвоен опит в нова ситуация
•   Лошо самообслужване и самостоятелност
•   Лоша груба моторика по време на качване и слизане по стълби, тичане, скачане
•   Лоша фина моторика при мануални действия и трудно подвижни пръсти
•   Несинхронно дъвкане
•   Лош АГ
•   Ходи бос
•   Лоша ЗМК
•   Слаба самооценка

Детето с диспраксия може да демонстрира по отношение на координацията на ръцете следното:
•   Избягва обичайни дейности в клас като писане, рисуване, извършване на експерименти
•   Избягва употребата на различни средства като пастели, моливи, ножица, перфоратор, тел бод, острилка, компас, линия, пинсети
•   Пише грозно
•   Храни се с много трохи или много разхвърляно
•   Да поставя храна в устата по необичайни начини
•   Лоши умения за звуково подражание, лоша артикулация
•   Използва повече жестове, отколкото думи при комуникация, поради неадекватен контрол на език, устни и челюсти
•   Затруднения при основни бинокулани дейности като зрително проследяване или фокусиране
•   Лоша координация око-ръка


Детето с диспраксия може да демонстрира по отношение на билатералната координация следното:
•   Като бебе не е лазило или пълзяло
•   Лоша схема на тялото
•   Лоша груба моторика, не се правя със спортове – „Има два леви крака”
•   Трудно работи с двете ръце или двата крака в синхрон – например при нанизване, скачане
•   Не използва двете ръце по един и същ начин – например при пляскане, свирене на инструмент
•   Трудно се ориентира как да използва едната ръка или единия крак в помощ на другия (другата)
•   До 4-5 години няма установена водеща ръка и работи с двете
•   Трудно му е да се среши сам
•   Много се затруднява при организирани и структурирани дейности

Детето с диспраксия може да демонстрира по отношение на преминаване на средната линия следното:
•   Сменя ръцете, когато рисува хоризонтална линия или кръг
•   Затруднява се, когато трябва да докосне с дясната ръка левия крак например
•   При четене губи реда, при писане излиза от ограничителната линия
•   Не може да проследи зрително лабиринт

# 162
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Това са част от въпросните чек-листи.
Само да кажа много важно уточнение - моля не се самосигностицирайте, а се ориентирайте по тях. Не е важно дали детето прави или не нещо от изброените неща - много други фактори от развитието на дето са важни за тълкуване на състоянието. СИД не е диагноза, а е състояние, което се наблюдава до около 4-тата година. Изходът може да бъде - диспраксия на развитието, генерализирано разстройство на развитието или да остане СИД, с частични проявления. Маркери за състоянието се откриват още на 6 месечна възраст.

И още нещо - като се ориентирате по изброеното потърсете специалист, защото чек листа не дава отговор на въпроса кой е водящият нарушен сетивен канал (не анализатор) и не ви дава програма за работа.
Качих ги защото така само ще помогнем на повече хора да се ориентират в маркерите за това състояние и да спрат да го бъркат с ADHD, дислексия ( и двете не могат да се поставят като диагноза преди 7 години); да го сравняват с инат или особено поведение.

За съжаление вече има и нарушение на правилото - имаме диагностицирани деца със СИД с нарушен сетивен анализатор, но СИД се проявява в друга област, различна от анатомичната проблематика - така че newsm78 както казах важно е как се тълкува оценката на състоянието на детето.

Успех мами  bouquet

# 163
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
nnnnina ,благодаря  Hug Hug Hug

# 164
  • Мнения: 13
Качих ги защото така само ще помогнем на повече хора да се ориентират в маркерите за това състояние и да спрат да го бъркат с ADHD, дислексия ( и двете не могат да се поставят като диагноза преди 7 години); да го сравняват с инат или особено поведение.

Здравейте Нина!
Важно е да информирате родителите на деца с проблеми в развитието -  ADHD, СИД, но не е коректно да ги диагностицирате от позиция на логопед. Знаете, че сферата не ви делегира за диагностика на тези състояния и в този смисъл подвеждате родителите. Има маркери и диагностични наръчници като DSM, специализирани тестове за хиперактивност и обучителни затруднения и 7 години е една от възрастите, но на 7 може и да е късно.

# 165
  • София
  • Мнения: 4 412
psycho_log, нали нямате намерение да навлизате в някакви теоретични спорове. Прочетох, че сега завършвате образованието си, че имате логопедично от България.  Кое не е коректно от страна на Нина - може би не знаеш, че тя говори от позицията на центъра в подписа й. Там децата се обследват от екип от специалисти и правят много добри неща за децата до 7 годишна възраст. Така, че това е важно, а не по какъв наръчник са диагностицирани.

И последно преди няколко месеца дъщеря ми се опитваше да я диагностицира една психоложка с много малко опит. Диагностиката беше от едни черно-бели книги да преследва детето и то едвам виждаше лошото копие на фигурите. Не ми се навлиза в подробности.

# 166
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
  bouquet

# 167
  • Мнения: 17
Здравейте на всички мами.Пише Ви баща на дете на 3 год.възраст.Скоро ни поставиха диагноза СИД. Много сме объркани,решихме да заведем детето ни на ядрено-магнитен резонанс на гл.мозък.Искам да попитам всички тук с този проблем имали смисъл да го правим това изследване?Също така се интересувам да ми препоръчате някаква литература относно СИД/упражнения в къщи и специалните неща,които трябва да правим/Сега посещаваме логопед ,но искаме да дадем максимума на детето си,което зависи от нас.Благодаря на всички,които се включат.

# 168
  • София
  • Мнения: 630
За поставяне на СИД като диагноза в България, никой не е оторизиран. Много от специалистите работещи с деца като логопеди или психолози, се интересуват, четат, евентуално обучават някъде в чужбина. Родителите също. Май интернет е основния източник на информация. На Запад това се прави от детски невролог или окюпейшънъл терапевт.
Като цяло СИД не е диагноза (поне аз не знам да е включвана в Международната класификация на болестите или DSM), а състояние, което в зависимост от степента на проява може да повилия върху функционирането, развитието и научаването в детска възраст. Доказателството за наличие на СИД е с детайлно изследване на хипо или хиперсензитивността в областта на слуховите, зрителни, вестибуларните и др. възприятия. Смята се, че около 90% от децата, които попадат в аутистичния спектър има СИД. Но това е състояние, което може да се срещне и при други деца с проблеми в развитието - хиперактивност, различни генетични синдроми ...
ЯМР показва дали има органична находка в мозъчните структури. В медицинския модел е препоръчително изследване.
В темата има доста линкове и преведени упаржнения. Мисля, че имаше и въпросник за определяне на проблемните области.

# 169
  • Мнения: 3 591
Също така се интересувам да ми препоръчате някаква литература относно СИД/упражнения в къщи и специалните неща,които трябва да правим/

най-доброто което е много изчерпателно и задълбочено написано но и  подходящо за новозапознали се с проблема родители е The Out-of-Sync Child: Recognizing and Coping with Sensory Integration Dysfunction

книгата е лека за четене и дава отговори на хиляди въпроси, както и предлага стратегии за да се научите как да разбирате детето си и как да му помогнете.

Успех по пътя - не е леко, но с подходяща терапия децата стават пълноценни личности. Няма да премине за няколко месеца - това е процес който ще е с вас години и години наред, докато детето се научи само да се "регулира" и да си "интегрира сетивата". При моето дете прогнозата е цял живот да е "специално". Но той вече знае кога нещо го провокира и как да се "предпази" и да тушира проблемите си и не се отличава от останалите деца. Спрвянето с проблема изисква много търпение от страна на родителя и много нерви да се изпокъсат, много сълзи ще се излеят - кои от мъка, други от радост от постигнатото. Но проблема се третира успешно и с добра терапия децата стават щастливи, способни, послушни и големи бърборковци  Hug

# 170
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Благодаря за пълноценната тема   bouquet. Имам доста да чета.

# 171
  • Мнения: 64
Благодаря на всички тези майки ,които са създали тази тема и подкрепили с толкова много ценна информация и споделен опит.
Лутайки се от тема в тема търсейки отговори за моето  дете в тази тема открих наи-много ценни мнения.И ми е чудно защо е спряно да се пише.Пожелавам успех на вси4ки силни майки  bouquet

# 172
  • Мнения: 121
Моля препоръчаите ми детски прихолог и детски невролог в Пазарджик.ГП-то е отказало всякакви направления защото бил малък!

# 173
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
здравей Ikea,
В Пазарджик трудно. Избери си София или Пловдив и кажи за какво точно ти трябва невролог. Пишеш в темата за СИД, а СИД не се диагностичира с неврологични тестове   bouquet

# 174
  • Мнения: 1 738
Катина,
видях клипчетата. Децата ти са много хубави и разбира се, че Мишо не изглежза разстроен. Говори прекрасно, много по-добре от нашето дете в момента - граматически правилно. Ние сме на път да се преборим с бъркането на личните местоимения, но още не сме.
В клипчето с шарана, той говори така, както би говорило предполагам всяко дете. Проблемът е може би в моята непоносимост към причиняването на смърт и говоренето на такива теми. Аз дори не мога да изхвърля цвете, което не се развива добре или е тръгнало да увяхва, но в него все още има живот. Но да не говорим повече на тази тема. Радвай се, че Мишо е достигнал тази степен на комуникация и бъди по-малко критична към него. Сигурна съм от това, което виждам, че той ще "израсте аутизма", както се изразяват някои психолози.

# 175
  • София
  • Мнения: 2 351
http://www.youtube.com/watch?v=HvtV8owbR3o&feature=related

Този клип трябва да е тук в тази тема. Този масаж е  основно за проприоцептивната система. Убедена съм, че тази тема тепърва ще има развитие  Wink

# 176
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
На клипа пише след meltdown  Shocked - не мога да се представя какво значение има в случая.  newsm78 . Мисля си да не е вид гимнастика, която се прави преди това, но не зная.

# 177
  • Мнения: 9
Случайно попаднах в тази тема и сам приятно изненадана.Аз съм терапевт и от няколко години работя по методиката на Доман.За мене представлява трудност да убедя родителите в необходимостта да прилагат сензорните стимулации в къщи.Дано повече родители влизат в тази тема,за да се убедят колко са необходими тези стимулации.

# 178
  • Мнения: 7
Здравейте мами,
благодарение на Гери попаднах на тази тема, и това което прочетох за сензорно интегративната дисфункция ми дава донякъде обяснение за състоянието на моето момче. Сега ще направи 6 години и има непоносимост в по шумна среда а именно - минаващ влак, мотор, някой по шумен камион, лаещо куче, всякакъв вид шумни ремонтни дейности - къртене, пробиване, чукане, на детски партита или площадки където съответно има повечко деца, радостни, викащи, плачещи, свирки, пукане на балони и т.н. Когато сме навън и предусеща шумното започва да мига отдалече, като наближаваме си запушва ушите, а ако се случи инцидентно като например някое детенце да му кресне изведнъж се разплаква. С тръгването на детска градина, когато е на затворено пространство с много деца - знаех че се разплаква и там, говорих с учителките, с мед. сестра, с детската му лекарка, но незнам може би защото не изостава по никакъв друг начин в развитието си, преценяват че няма проблем че просто е по чувствителен. Това не е постояно, има моменти в които успява да стои на шумно, но доколко и как той го понася за мен е непонятно. А и колкото по голям става, усещам че му е по трудно да говори с мен затова, измисля някаква друга причина за разплакването си, защото се срамува.
Моля ако имате мнения да споделите, и най вече ако знаете да ни препоръчате детски специалист с който да се консултираме.
Благодаря предварително!

# 179
  • Мнения: 237
cucka, моята дъщеря я консултираме в "Пумпелина"  - София. Изработва се програма, по която работим за определен период от време вкъщи (не сме от столицата).

http://pumpelina.eu/

# 180
  • Мнения: 7
cucka, моята дъщеря я консултираме в "Пумпелина"  - София. Изработва се програма, по която работим за определен период от време вкъщи (не сме от столицата).

http://pumpelina.eu/

Благодаря stasita, видях в сайта на център Пумпелина списък от детски лекари специалисти, вие сами ли си избрахте при кой да се консултирате. Тъй като ние сме от Русе и трябва предварително да се свържем и организираме за да отидем.

# 181
  • Мнения: 237
Ами това не са лекари, а логопеди. Нас ни консултира Нина Йорданова. Не сме избирали. Миналата година на отворените врати ни записаха при нея и после си продължихме с нея.

# 182
  • София
  • Мнения: 4 412
За шума - и моята дъщеря е чувствителна, но аз си мисля, че тези шумове "минаващ влак, мотор, някой по шумен камион, лаещо куче, всякакъв вид шумни ремонтни дейности - къртене, пробиване, чукане," не са нормални и ако човек не може да свикне с тях, не е проблем в човека. Аз не мога да ги издържам и не знам ако е трябвало да живея в Сф в тази шумна среда като малка, какво е щяло да стане с мен.

Дъщеря ми до преди известно време пищеше като чуе неприятен шум, но я научих да си запушва ушите и да не пищи. Винаги я подкрепям -казвам, че това е неприятен шум, но трябва да го изтърпи или се местим възможно най-бързо от шумното място. Веднъж в колата и мен ме стресна един шум от клаксон и казах една обидна дума по посока на шума. Тя я запомни и сега винаги я казва като чуе стряскащ шум, може би така си изкарва напрежението, аз не възразявам. Обръщам внимание, че в училище може да й е шумно, мисля да й купя някакво радио и да си слага слушалките в междучасията или да чете списания, предполагам, че като е заето едното сетиво, ще се дразни по-малко другото. Мисля, че ще издържи шума от междучасието, но после в клас трябва да е спокойно. Надявам се на половин ден да няма проблеми. А и с времето се научават много по-добре да се контролилат и да разбират сами себе си.

Та исках да кажа, че за проблема с шума трябва да елиминиламе неприятните шумове и да ги научим бързо да отиват в по-добра за тях среда, ако трябва и в по-малко училище - частно или държавно  с маломерни паралелки. Аз не мога да ходя на дискотеки, но какво от това. А майка ми не издържа на миризми и цял живот не е ползвала парфюм или дезодорант, но това не са причини за диагнози.

# 183
  • София
  • Мнения: 2 351
Моят син в междучасията чете детски енциклопедии. Не, че е нещо кой знае какъв ученолюбив, та на енциклопедии налита, а просто такива книжки е имало при госпожата. Доста дълго време ми трябваше да разбера, че чрез четенето си самоуспокоява очите и ушите. Освен шума го натоварват и движенията в хаоса от търчащи и мятащи предмети, крака и ръце деца. Тази година ще съм по подготвена и ще му слагам любими книжки или комикси за междучасията.

Още нещо. Днес си купиха със сестра си някакво желе в кутийка с надпис "Сaution". Представлява цветна цилиндрична пластмасова кутийка с височина около 8 см. и ширина около 4 см.. Купиха ги от магазин за левче и вътре има една желатиноподобна каша с консистенция на сопол. Много гнусно нещо, но много забавно за тях и ми се струва много полезно за преодоляване на СИД дефицити. Евтино е, може да пробвате  Simple Smile

# 184
  • Мнения: 7
Направихме една консултация в детски център Пумпелина, докато го наблюдаваха и разговаряха с него забелязаха проблем като цяло в поведението му че е много активен, така да се нарече от "бързите деца", хаотичен е в действията си и това му пречи да се концентрира. За което ни посъветваха ако имаме възможност да започнем предучилищната група в училище, а не в детската градина, което би било полезно за него при стартирането му в първи клас както и да запишем някакъв спорт от сорта на футбол, баскетбол.... където играта е в отбор, играеш за отбора и същевремено следиш и се концентрираш върху топката и цялата игра на съотборниците си. Това с шума в което аз се бях ограничила като проблем, се оказва че детето само се научава как да избягва по силните шумове и не трябва да го предпазвам от тях, като ги избягваме както досега съм правила само и само да е спокоен и да се чувства добре.
Напоследък покрай многото информация която изчетох, имам притеснения и с риск да засегна една много спорна тема, ще ви попитам: Има ли вероятност Сензорно Интегративната Дисфункция да е в някаква степен резултат на ВАКСИНИТЕ?   

# 185
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141

Сигурно е така. Обсъждат се тези неща и в темите за ваксините.

# 186
  • Мнения: 2 140
Хриси предпочита всичко, което е бяло.В ДГ е с бели обувки.Радва се на белия балон...

# 187
  • София
  • Мнения: 1 555
ето ви и обещаната информация:

Съвети за "злоядо" дете - това е дадено специално за моето дете, диагностицирано със СИД и в частност със Oral Defensiveness.  Написаното започва с това, че това състояние е почти винаги водещата причина за "злоядството"

Съвети за "злоядо" дете част 1ва
Част втора



Здравейте,
Някой дали има тези съвети, които Деси е споделила? За съжаление линковете не са активни.

# 188
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Teмата ми беше изключително полезна.
Благодаря за ценната информация!   bouquet

# 189
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Ето един линк http://ivanrilski.org/index.php?option=com_content&task=view … 334&Itemid=87
който може и да ти бъде полезен tigonew.Ако пък вече си го чела,извинявай за повторението Embarassed Тази методика, както авторката посочва:" Не поставяйте диагноза само въз основа на резултатите от методиката! Тя е само за начална идентификация на възможността за сензорно - интегративна дисфункция (СИД)."


Някой може ли да ми каже актуален линк, за да погледна какви резултати ще получа? Praynig
Знам, че не е диагностиционен тестът, а само насочващ, но все пак.

# 190
  • Мнения: 1 572

Сигурно е така. Обсъждат се тези неща и в темите за ваксините.
Макар и стар въпрос, копвам това, на което попаднах. Дано е полезно:
http://vaksini.eu/Kogato_lekarqt_greshi.pdf
Книгата е дълга, конкретно СИД се споменава на стр. 7, лекар посочва пряка връзка с ваксината с/у хеп. Б.

# 191
  • Мнения: 1 738
Ако някой все още влиза в темата, давам този линк
http://www.sensory-processing-disorder.com/sensory-integration-d … ion-symptoms.html , който е общо за СИД - кога да се притесняваме и т.н. Иначе сайтът е прекрасен и дава насоки за справяне с всички прояви на сензорен дефицит. За съжаление е на английски език.

# 192
  • Мнения: 5
И именно с това се занимават Окюпейшънъл терапевтите. за съжаление все още нямаме такива в България.  Sad

Здравейте искам да изясня на всички Ви това, което е написала госпожата, за да сте информирани. Да с това се занимава Ерготерапията. Както Вие ги наричате "  окюпейшънъл терапевти " , което на български език е  Ерготерапевт. Също така има обучение в Русенския Университет по бакалавърска степен от 2006 година, като първият випуск е през 2010 година, и до сега има завършили около 20-30 ерготерапевти. Само да обясня, че в РУ се преподава чиста ерготерапия, а не ерготерапия и рехабилитация, което са две различни направления.
Ако Ви интересува ще ви дам подробна информация. Аз съм студентка 4-ти курс по тази специалност.

# 193
  • Мнения: 2 140
rujdie, ако може да ми дадете координати на ерготерапевт от Русе ще Ви бъда много благодарна. Hug

# 194
  • Мнения: 1 572
И на мен ми трябва информация за русенски терапевт. Може тук или на лични. Благодаря много!

# 195
  • Мнения: 48
ето ви и обещаната информация:

Съвети за "злоядо" дете - това е дадено специално за моето дете, диагностицирано със СИД и в частност със Oral Defensiveness.  Написаното започва с това, че това състояние е почти винаги водещата причина за "злоядството"

Съвети за "злоядо" дете част 1ва
Част втора



Здравейте,
Някой дали има тези съвети, които Деси е споделила? За съжаление линковете не са активни


Някой,някаде да ги пази все още????

# 196
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
ето ви и обещаната информация:

Съвети за "злоядо" дете - това е дадено специално за моето дете, диагностицирано със СИД и в частност със Oral Defensiveness.  Написаното започва с това, че това състояние е почти винаги водещата причина за "злоядството"

Съвети за "злоядо" дете част 1ва
Част втора



Здравейте,
Някой дали има тези съвети, които Деси е споделила? За съжаление линковете не са активни


Някой,някаде да ги пази все още???



потърсих в нета по заглавието, но ми излизат всякакви статии, не и оригинала. Аз също се интересувам, дано някой все пак се включи.

# 197
  • Мнения: 1 070
Имаше публикувано предният месец за едно събитие в Русенския университет за деца със СИД, с гост някакъв американски специалист, което ще е утре ако не се лъжа. Пишеше и телефон за връзка и записване, а сега не мога да го намеря, явно е изтрито от модератор. Моля който знае или има телефона да ми пише лично. Благодаря!

# 198
  • Мнения: 139
Тъи като и малкият има проблем със сензорните възприятия се включвам и аз към темата.
За момента проблемът ни е следният-на плажът сме.Може да пипа пясъкът,да си играе с него,да пълзи по него,но доиде ли момента да го изправя на крака и да ходи ,стои на едно място и не мърда.Ако направи 2-3 крачки,прави някаква физиономия,равновесието не му е на ниво и сяда.Как да го стимулирам,не иска,тръшка се . Cry

Общи условия

Активация на акаунт