Настоящи и бъдещи майки - майчинство, права на майките

  • 24 665
  • 296
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 125
Много се съмнявам,че резултатът е от организираните протести,държавата,т.е.парламента в случая, не прави нищо случайно.Всичко, вероятно, е пресметнато отдавна и едва ли ще е в наша полза,макар че на пръв поглед изглежда така.Въпреки песимизма ми,поздрави за всички   bouquet,които са били и все още са ангажирани с правата на майките и майчинството!

П.С. Сега остава да върнат и т.нар."ергенски данък" ,с оправданието ,че не им достигат парите да изплатят майчинствата.
разбира се , че е пресметнато!
бъдещите майки , осигурявани на мин. заплата, ще се стимулират да си вдигнат сумата за осигуровки и данъци, ще се увеличат приходите в хазната
ергенския данък ще накара хората да сключват брак и така ще се ограничи броят на "самотните" родители, които ползват социални придобивки... няма как да не са се сетили в парламента

A дали само не ни замацаха очите  newsm78 Една проста сметчица: 21 месеца майчинство (след изтичане на 90те дни болнични след раждането до навършване на 2 г. на детето) х 160 лв майчинство = 3360 лв общо. Като разделим тази сума на 9те месеца, през които по новия закон ще се плащат 90% от заплатата се получава 373 лв на месец, което си е една средна сума между по-високите и по-ниските заплати на майките, които ще ги хване законът. Дано правилно съм обяснила сметките, но си мисля, че от хазната няма да излезнат кой знае колко повече парички за нас, поне да бяха направили новия закон да си в майчинство до навършване на 1г. на детето...Аз моето още си го кърмех на 9 месеца и то усилено, защото е злоядо и много не приемаше друга храна, а ако тръгна на работа в такъв момент не ми се мисли... И все пак първата крачка е направена  bowuu Поздравявам всичи, които взеха участие!!!   bouquet

# 31
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Току що по новините по Нова казаха че новите промени важат само за онези майки които към 1.01.07 все още не са изтекли тези 135 дена от стария закон  #Cussing out #Cussing out, а не всички чиито деца не са навършили 9 месеца, надявам се да не е вярно все пак

# 32
  • Мнения: 4 362
Здравейте!
Имам питане свекърва ми има фирма и ако тя ме назначи на работа мога ли да излезна в платено майчинство две годишно  Rolling Eyes /до сега не получавам от никъде майчинство/
>И ако започна работа в тази фирма мога ли да го прехвърля на свекъра си/но е пенсионер/
>А ако работя колко % от 160 лв ще взема?
Благодаря много   bouquet


Трябвало е да се сетиш поне 6 месеца преди да родиш Simple Smile ..... можеше да взимаш 2 години.....
Не може да се прехвърля майчинство на пенсионер......можеш да го прехвърлиш на някой от семейството, който в момента на прехвърлянето работи по ТРУДОВ договор
Ако работиш ще си взимаш заплата.....
Доколкото знам ти се полага майчинство от социални грижи, което е 100 лева..... съвета ми е да отидеш и да се поинтересуваш какви са условията за да ти го отпуснат

Знаех си ,че ще ми пишете това,ами сетих се и имах стаж 6 месеца ,но в момента на раждане нямах трудов договор/а фирмата е от месец/ та затова питах за вариантите ,при които мога да си взема майчинството от държавата ,а за варианта 100 лв една година също неставам понеже мъжат ми има висока брутна заплата ,даже ми се измяха ,че и за второ пак няма да взема,но както и да е ,просто търся възможности  дали след назначаването ми сега във фирма ще мога да си взимам някакво майчинство та дори и 50% Rolling Eyes

# 33
здравейте,
През юни месец 2005г. завърших училище и вече бях бременна.Имам два месеца трудов стаж.След като родих на 04.12.2005г започнах да получавам помощ от държавата в размер на 100 лв., В момента детето ми е на 8 месеца . Започвам работа,но пак съм бременна.До15.12.2006г ще имам останалите нужни месеци за да изляза в майчинство с 6 месечен трудов стаж. От тази дата би трябвало да изляза в болнични(45дни преди предполагаемия термин)
Въпросите са ми - Докато работя имам ли право да получавам  някакво обезщетение и в какъв размер, като работеща майка на дете не навършило 2 г.? От къде се получава? Какво ще получавам от 1-ви януари 2007г.  за първото и какво за второто си дете и колко време?
 Sunglasses

# 34
  • София
  • Мнения: 2 708
Току що по новините по Нова казаха че новите промени важат само за онези майки които към 1.01.07 все още не са изтекли тези 135 дена от стария закон  #Cussing out #Cussing out, а не всички чиито деца не са навършили 9 месеца, надявам се да не е вярно все пак

И аз го прочетох в сайта на Нова телевизия, ето http://www.ntv.bg/news/show_news.php?id=10631   #Cussing out Адемов веднъж говори едно, полсе не го бил казал

# 35
  • Мнения: 4 370
Ели83, ако работодателя ти не ти плаща осигуровките, независимо че няма да минават през него парите от НОИ, пак няма как да ти се изплатят, защото се водиш социално неосигурена.
нямаше ли някякво положение за това? нещо от рода, че ако осигуровките не са внасяни по вина на работодателя, то работника не губи осигурителните си права?... А НОИ си търси вземанията по съдебен ред...?
Вики много хубаво го е обяснила. Тукмо реших да отговарям и гледам , тя така поробно е обяснила
mama08,след навършване на 9я месец майчинството си продължава, като се плаща по 170 лв. Вярно стандарта пак пада, но все пак 9 месеца не са малко.

# 36
  • София
  • Мнения: 17
Току що по новините по Нова казаха че новите промени важат само за онези майки които към 1.01.07 все още не са изтекли тези 135 дена от стария закон  #Cussing out #Cussing out, а не всички чиито деца не са навършили 9 месеца, надявам се да не е вярно все пак
Това е върховна несправедливост и дискриминация! И докога ще ни заблуждават медии и политици-днес така, утре-иначе??? Някой знае ли кога ще го публикуват този закон? Толкова ли неясно е написан, та предизвиква такива противоречиви тълкувания???

# 37
  • В света на мечтите
  • Мнения: 542
Здравейте момичета!
За първи път се включвам в темата и много бих искала първо да благодаря на всички онези които излезнаха и се бориха за правата на майките.  Страхотни сте!
Имам един такъв проблем във връзка с новия закон:
 на 17,08 е първият ден от който трябва да изляза в болничен за бременност и раждане 45 дни преди термина. Съответно всичките ми 135 дни изтичат на 29,12,2006 и на 30,12, трябва да започна да получавам 160 лева майчинство.
От 17,04 съм в болнични за зъдържане - т.е. на 17,08 ще съм използвала 4 месеца болничен без прекъсване полагащ ми се за една каландарна година. Говорих с наблюдаващият ме лекар за още 4-5 дни болнични за задържане и после да ми пусне 45 дни преди раждане, но той ми отказа защото бил пратил данните в здравната каса.
Въпроса ми е: знае ли някой дали мога да ида при друг лекар който да ми издаде болничен за 7 дни за общо заболяване - напр. джипито или друг гениколок - за да могат въпросните 135 дни да ми изтекат в началото на 2007г.? Най- вече ме претиснява това дали ако някой лекар ми издаде такъв болничен за 7 дни ще си създаде проблем той самият и другото - може ли на мен да ми възникнат някакви трудности?
За платен отпуск също съм се сетила но този вариянт ми е доста труден да го направя.
Благодаря ви предварително.

# 38
  • Мнения: 658
Можеше да се очаква, че ще ни прецакат със завареното положение ... иначе се получаваше "мноооого сложна схема" за НОИ. Щяха да си изпържат мозъците, "горките", докато я измислят и за да не се натоварват в това хубаво отпускарско време, хайде бързо-бързо го решиха по най-лесния начин.  #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Ама, наистина какво става с обнародването на новия ЗСО? Къде може да се прочете новия текст (не че там има някакво тълкуване на завареното положение, де)?

# 39
  • Мнения: 2 070
здравейте,
През юни месец 2005г. завърших училище и вече бях бременна.Имам два месеца трудов стаж.След като родих на 04.12.2005г започнах да получавам помощ от държавата в размер на 100 лв., В момента детето ми е на 8 месеца . Започвам работа,но пак съм бременна.До15.12.2006г ще имам останалите нужни месеци за да изляза в майчинство с 6 месечен трудов стаж. От тази дата би трябвало да изляза в болнични(45дни преди предполагаемия термин)
Въпросите са ми - Докато работя имам ли право да получавам  някакво обезщетение и в какъв размер, като работеща майка на дете не навършило 2 г.? От къде се получава? Какво ще получавам от 1-ви януари 2007г.  за първото и какво за второто си дете и колко време?
 Sunglasses

ето за такива случаи говорех и преди. не е честно най-младите и смели момичета да са ощетени и приравнени с ромките, тъпо е че са неосигурени понеже до скоро са били ученички. за съжаление и аз не мога да измисля нищо, което да ги разграничи...леле хора, колко запитвания има вече тук...дано счетоводителките и който е на ти с инфото да може да им смогне...А какво ли стана с репортажа за ТВ Европа? Аз пратих на Хриси телефона на репортерката, но засега отзиви няма...лека нощ

# 40
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Здравейте момичета!
За първи път се включвам в темата и много бих искала първо да благодаря на всички онези които излезнаха и се бориха за правата на майките.  Страхотни сте!
Имам един такъв проблем във връзка с новия закон:
 на 17,08 е първият ден от който трябва да изляза в болничен за бременност и раждане 45 дни преди термина. Съответно всичките ми 135 дни изтичат на 29,12,2006 и на 30,12, трябва да започна да получавам 160 лева майчинство.
От 17,04 съм в болнични за зъдържане - т.е. на 17,08 ще съм използвала 4 месеца болничен без прекъсване полагащ ми се за една каландарна година. Говорих с наблюдаващият ме лекар за още 4-5 дни болнични за задържане и после да ми пусне 45 дни преди раждане, но той ми отказа защото бил пратил данните в здравната каса.
Въпроса ми е: знае ли някой дали мога да ида при друг лекар който да ми издаде болничен за 7 дни за общо заболяване - напр. джипито или друг гениколок - за да могат въпросните 135 дни да ми изтекат в началото на 2007г.? Най- вече ме претиснява това дали ако някой лекар ми издаде такъв болничен за 7 дни ще си създаде проблем той самият и другото - може ли на мен да ми възникнат някакви трудности?
За платен отпуск също съм се сетила но този вариянт ми е доста труден да го направя.
Благодаря ви предварително.



За една календарна година не са ли 180 дни болнични т.е. 6 месеца, мисля че имаш право на още, говори с джипито си да измислите вариант

Аз съм в болнични от март влючително, до 3 септември когато излизам в болничен за бременност и раждане, а това е много над 4 месеца който казваш

# 41
  • Мнения: 169
 avana наистина имаш право на 180 дни болничен и аз си ги използвах всичките. Но не съм запозната дали наистина е проблем подадената информация в РЗОК. Моят съвет е: до колкото знам имаш право да се откажеш от няблюдаващия те гинеколог когато пожелаеш и да отидеш при друг и тогава подената от новия лекар информация ще бъде актуална за здравната каса. (Винаги може да се окаже, че термина ти не е бил изчислен правилно.) Посъветвай се с личния лекар как става това, а и той трябва да ти даде направление. Другото което е - личния лекар също може да ти издаде болничен за 45те дни, а преди това друг болничен  за настинка например. При теб става въпрос за много малко дни и не би трябвало да е проблем. Моят случай беше подобен, но си бях изчерпала 180те дни и за това си пуснах неплатен отпуск - което също е вариант, щом не можеш да си пуснеш платен. Нямаш много време, така че действай! Успех!

Последна редакция: пн, 14 авг 2006, 00:09 от tonitta

# 42
  • Мнения: 4 181
Момичета, спи ми се та 2 не виждам че Алекс снощи не желаеше да спи #Crazy
Приспха го преди един час, изчетох ви и реших да драсна някой ред, ако пропусна нещо моля да ме извините Hug
Първо, за Нова телевизия случайно го чух и аз #2gunfire #Cussing out
Меко казано побеснях, обадих се на Христина Христова, горката жена в чужбина, аз я тормозя по телефона в неделя вечерта, както и да е, нали съм малко нахална Mr. Green Беше доста изненадана, каза че ще провери нещата, ще гледа да говори и с юрист и ще ми се обади Peace
Второ, за репортерката за съжаление поне за момента нищо няма да стане, защото нямаше връзка с номера й, свързах се привечер и тя каза, че утре излиза в отпуска, така че евентуално , някой от колегите й ако прояви интерес. искам само да отбележа, че виждате как се случват нещата от днес за вчера, затова по някой път не може да ви кажем навреме за нещо и още един път ви моля за разбиране по този въпрос Hug
Трето, текстчето остава за утре, че съм гроги Whistling

Към момичетата, които сте писали някакви много конкретни въпроси, за съжаление не мога да ви бъда полезна. Ако някоя от мамите счетоводители е наясно да каже. Това са въпроси, които изискват сериозно познаване на материята и чиито отговори със сигурност ги няма в Кодекса, предполагам по-скоро в някоя наредба или указания на НОИ. Според мен ще си спестите ровенето и главоболията, ако просто питате в НОИ, Сутрин точно в началото на работното време има по-малко хора Peace
относно неплащането на осигурвки от страна на работодателя също мисля , че имаше нещо такова , че не губиш правата си, поинтересувайте се
И за неосигурените Деси, знам че си права, говорихме си по този въпрос, но наистина за момента нищо не ми хрумва newsm78
Момичета , мислете и за детските моля ви Praynig

# 43
  • Мнения: 439
Здравейте всички сегашни и бъдещи мами!
Ако мога в тази тема да задам въпрос,свързан с новите промени.
За 315дни-ясно.
Ако реша да се върна на работа по-рано и след като изтечат тези 315дни, може ли майчинството да го вземе майка ми,която работи.
Защото подочух в градинката,където се събираме деца и майки, че майчинството може да ти го вземе само майка,баща по права линия -безработен
Благодаря ви предварително:)
 

# 44
  • Мнения: 439
Avana, za njakolko dni mislja 4e i GP moje da ti pomogne ili posavetva.Аз за три дни преди излизането ми 45дни преди термина се бях ядосала на моя работодател и личната ми лекарка ми издаде болничен за болно гърло.Бях правила преди това изследвания заради нисък хемуглобин,които ме беше назначила генеколожката,която ми следи бременността ,и тъкмо бяха свързани нещата наскоро-трябваше да си правя уши-нос-гърло,зъбна картина, но.... витаги може да се измисли нещо

Общи условия

Активация на акаунт