РАБОТЕЩИ МАМЧЕТА 2006

  • 15 198
  • 282
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 429
Момичета здравейте и от мен.От известно време ви чета,но тази вечер реших и да ви се представя.Имам син на три месеца и половина и през ноември ми предстои да се върна на работа.Още от сега ми става много мъчно,но ще трябва да свикна.И аз смятам да прехвърлям майчинството си на майка ми и по този повод вчера се замъкнах до НОИ.Там след като си поставих въпросите относно процедурата по прехвърлянето на една госпожа тя ми вика:"Ами влизате в страницата на НОИ в Интернет и от там си изтегляте документите които трябва да попълните с майка си."Да но в тяхната страница не открих никакъв документ по моя въпрос.Аз ли съм сляпа и малоумна или госпожата newsm78Много ще съм благодарна ако някоя от вас ми съдейства и ми даде съвет за необходимите документи.
Знам, че за близки до пенсия прехвърлянето е много неизгодно.
Майка ми е близо до пенсионирането,но аз си мисля че тъй като майчинството не се брои за доход,а върви само стаж това няма да се отрази на коефициента й за пенсия,в смисъл че няма да и намалее newsm78Ако някоя работеща мама е наясно ще се радвам да ми обясни,не че имам друга алтернатива за бебчо ама все пак.

# 121
  • Бургас
  • Мнения: 3 077
Привет и от мен! Присъединявам се към отбора на работещите мами и затова иде ред да ви се представя: имам бебка на 4 месеца и от вторник съм отново на работа. Тази седмица бях по цял ден, но от другата ще работя само до 14 ч. Незнам дали ще ме сметнете за лоша мама, но аз изпитвам огромно удовлетворение от работата си и съм много щастлива, че се върнах. За годините откакто съм почнала работа не съм ползвала отпуск нито ден (нито болнични и прочие)-буквално работих до последно-един ден преди да родя (раждах планово секцио). Естествено, че бебка много ми липсва в часовете, които не сме заедно, но се чувствам ужасно полезна за нея, когато работя и така успявам да й осигуря добър стандарт! Грижите по нея съм поверила на баба ми, която е на 71 години и да чукна на дърво се справя повече от блестящо с нея! Имам й огромно доверие и дано да ми е жива и здрава  Praynig да ми помага и за в бъдеще, че толкова малко бебче немога да си помисля да оставя на чужд човек! Иначе да ви споделя моментите, когато се прибирам към къщи, качвам стълбите и отварям вратата, за да я видя и веднага да си я гушна ме изпълват с огромно щастие! Просто немога да й се наситя след като се прибера и докато я сложа да спи (21часа) й се отдавам напълно-посвещавам цялото си време само и единствено на нея. Simple Smile
Това е от мен, надявам се времето да ми стига и да мога да се вклювам редовно в темичката! Сигурна съм, че тук ще можем да разменяме полезна информация "работещите" мами... Hug

# 122
  • Мнения: 1 425
Здравейте мами!

Благодаря за подсещането  Embarassed Embarassed. Аз от както кърмя и мозъка си ми тече ли тече с млякото.... ooooh! ooooh! Днес станах рано да преведа това, което имам. С този въпросник се уговаряме с родителите на децата. Надявам се, че някои точки ще са ви от полза. Искам да допълня, че аз съм карала една седмица курс за оказване първа помощ при малко дете/бебе. Добре е това да могат детегледачките, за да знаят как да реагират и на кой първо да се обадят (бърза помощ).

Ето това е:

Въпросник

1. Представяне на семейството (от двете страни)

• Семейна ситуация
• Работна ситуация и ситуация на живеене


2. Възпитание

• Игра на детето (дали обича само да играе или с други)
• Любими игри, книги, песнички и др.
• Поделяне на играчки
• Телевизия и видео: да/не/какво/колко/под внимание?
• Геймбой, компютърни игри, интернет
• Игра навън: възможности в района, колко самостоятелно  е детето (катерене по дървета, каране на колело, сам. Игра навън и др.)
• Хранене: обичаи на хранене, всичко да се пробва, всичко да се изяжда, сладки неща между храненията, месо, миене на зъби и др.
• Домашни животни
• Тютюнопшене в присъствието на децата? Навън? Изобщо?
• Какво е позволено на детето и какво не? (наказание, санкциониране)


3. Организация

• Как си представяте воденето и взимането на детето? (точност, колко дълго си взимат довиждане родителите?, отчет за протичането на деня и Дар.)
• Може ли да има закъснения ( закъснение повече от 15 мен. трябва да се съобщи по телефона)
• Носене на допълнителни дрехи, играчки и др.
• Уговаряне на отпуските, болничните и др.
• Може ли детегледачката да вози детето с колата (детска седалка, застраховка и др.)
• Съгласни ли сте да провеждате заедно редовни разговори (без деца/твърдо уговорени термини?)

4. Бебе/Малко дете

• Хранене, взимане под внимание на кърменето
• Спане на обяд или само почивка, ритъм на съня, плач и успокояване, ритуал за сън, успокоение (биберон, плюшена играчка, песничка и др.)
• Пелени, приучване на гърне/тоалетна
• Предоставяне на количка, легло, пелени, шишета, дрехи, седалка за кола и т.н.

5. Училище/детска градина/група за игра, организирано свободно време

• Програма?
• Домашна работа (кога, контролиране, помощ?)
• Информиран ли е учителя? Позволен ли е контакта с него?
• Уговорка за свободните дни от училище (празник и др.)
• Училищен път ( или до детската градина и групата за игра) водене, взимане, други придружители и т.н.
• Готова ли е детегледачката да помага при активитети през свободното време (Футбол, музика, плуване)?
• Може ли детето да кани приятел/ка?
• Може ли детето през времето на гледане да отиде да играе при приятел/ка? Ако да, как ще се смята заплащането през това време?

6. Уговаряне на извънредните ситуации

• Попълване информация на листа за крайни случаи (там се попълва тел. на майката, бащата, личен педиатър)
• В кои ситуации (напр. температура, дълъг плач) желаят родителите да са веднага информирани?
• Има ли детето някаква болест, инвалид (физ. или псих.), алергии, има ли нужда от медикаменти?
• Може ли/трябва ли детегледачката да даде при акутни ситуации медикаменти?
• Болест: Може ли детето, въпреки това да отиде при детегледачката? Ако да, при кои болести? Иска ли майката/бащата да заведе детето при детегледачката, ако някой в семейството е болен?
• Може ли детегледачката в краен случай (налага се да отиде в болница или нещо подобно) да остави детето на съседи, роднини, родители на съученици, приятели?

 
Извинете ме за грешките в превода, ако има такива.

# 123
  • Мнения: 487
Ей, Кате, страхотна си!

Относно майчинството и яслите - губи се, ако детето тръгне на градина - пише го в декларацията, която подписвате, когато прехвърляте майчинството. Смисълът е, че ако детето е на градина, човекът, който го гледа, може да си работи и да си взима хем заплата, хем майчински. За съжаление това е положението.

Аз също имам дИкИментите за прехвърляне Simple Smile - ако някой иска да му ги пратя.

И добавям моя глас за темичката "в офиса сме 2ма..."

Честно казано, аз в офиса се чувствам ужасно - много ми липсва бебо, но понеже имам толкова много работа и бакии за оправяне след отсъствието ми, та като ме увлече мисленето и за малко поне позабравям...

# 124
  • Мнения: 658
Thanx, Кате, много полезен въпросник!
Boriva, сигурна ли си, че майчинството се губи при ясла и детска градина? newsm78 Аз звъннах преди няколко дена в информационния център на НОИ Социално подпомагане  и от там ми казаха това, което писа и Дес - майчинството няма никаква връзка с детските градини. Има връзка единствено с трудово-правните отношения на човека, който го ползва. Дай да видим къде е истината всъщност. Thinking
Днес водихме малък Ники на преглед и за мой ужас се оказа, че Човека не наддава. От изписването му до днес - 20я му ден, е качил едва 100гр Shocked Sad Само че, аз имам 2 съмнения. Първо, теглилката на педиатърката нещо не ми вдъхва доверие и затова ще го премеря още веднъж на друго място. Второ, нас ни изписаха от Шейново на третия ден на Ники и до тогава той беше изгубил 110 гр., затова мисля че е намалил теглото си след това още и всъщност сега е качил повече. newsm78 Но при все това, малко си е наддал и затова послушах съвета на лекарката. От днес сме на комбинирано хранене. Confused Днес изцедих и от двете гърди по 70мл и дадох 30 мл адапте. АМ-а ни е хипоалергичния NAN HA. Ей момичета, много съм притеснена заради тази ситуация. Страх ме е да не ми спре кърмата и да се наложи да се храним само с адапте. Но също така съм притеснена и за теглото на Ники. А иначе той си хапва добре, но вечер много ми заспива на гърдата и едва ли се е хранил пълноценно. Моля ви, давайте съвети как да си подобря още повече лактацията Praynig
Докато бяхме при лекарката и аз се претеглих - 10 кила над стартовото тегло Blush Embarassed Но пак ми е странно и пак се чудя дали е точен и този кантар. Възможно ли е да сваля само 6 килограма с раждането? Чувала съм, че нормално се свалят около 10 кг.

# 125
  • Мнения: 1 949
Много благодаря, Кате! Ще се видя с детегледачката в понеделник или вторник и определено ще се възползвам от въпросника Wink

Кабив, ако от двете си гърди си изцедила общо ок. 140мл (по 70 от всяка), мисля, че си е наред кърмата ти. Той все пак е само на 20 дена? По-скоро теглилката не е в ред. На нашата педиатърка е една "бакалска" везна. И първия път имаше съшата драма и с нас, ама после се оказа че грешката е в кантара. Дано и при вас да е така... Мисля, че едва ли би могъл да изяде повече от 100-120мл (или греша????) Абе педито си знае най-добре. Успех при всички положения Wink

# 126
  • Мнения: 1 425
Добро утро!

Радвам се, че моя въпросник може да ви свърши работа  Grinning.

Кабив, не гледай колко изцеждаш. Това не е показател колко изсуква бебето. Вие на режим ли се храните? През нощта даваш ли му да яде? Кърмените бебета наддават скокообразно. Сега за две седмици може да е наддал 100гр. но после за още две може да качи 500гр., затова теглото се контролира за по-голям период от време, например за един месец. Минимумът тук в Швейцария за наддаване е 400гр., така, че си мисля да изчакаш още малко с добавката и да го претеглиш след две седмици отново. А през това време го кърми веднага, като подаде сигнал, ако трябва по 20 пъти на ден. На тази възраст Килиан ми беше постоянно на гърдата. Кърми го и през нощта, това е важно за лактацията. Погледни във форума за кърмене. Тами има мами, на които децата им са наддавали малко. Задай въпрос там, ще ти отговорят веднага.

Аз да ви се оплача, че Килиан е настинал. Много го мъчи тази хрема, защото не може да спи хубаво от нея и като суче не може да диша през нослето. Когато го чистя с помпичката реве, чак сърцето ми се къса. А така кашля (тютюнджийската), че много мъчно ми става. Ама така е, като гледам деца, а и всички бяха с течащи носове Sad...

Приятен почивен ден!

# 127
# 128
  • Мнения: 2 126
Здравейте милички!
Не съм изчела всичко което сте изписали тия дни,за което се извинявам-ще наваксам днес.Само искам да кажа за пртесненията на Кабив няколко думи.Аз никога не съм водила малката на пробно кърмене и не съм я теглила преди месечната консултация.По съвет на мамите тук във форумите кърмех често,не давах АМ и въпреки постоянните ми мисли че детето ми е ненахранено тя си наддаваше - бавно но славно.Щом пълни по 5-6 памперса на ден и си е спокоен няма защо да се притесняваш, кърми си го по на често и тва е.Аз също не можех да цедя кой знае колко и също от тук научих, че това не е критерий.И така с много притеснения,куп акъли които ми бръмчаха, че неможе само кърма да яде това дете - ей го на моето момиченце порастна и е здрава и усмихната Hug
И сега да ви почерпим днес е денят на Вярата, Надеждата и Любовта и ние имаме имен ден.Почерпете се:


По късно ще се включа че работа ме чака, на всички Hug

# 129
  • Мнения: 2 109
КАБИВ,

не се притеснявай !
Ники реве ли? ако НЕ РЕВЕ, значи не е гладен, следователно хапва достатъчно.
Аз имах проблеми с Калоян първите три седмици ревеше НОН СТОП ! Спеше или по 5 часа, или по 10 мин. и ако е буден -РЕВВВВ.

оказа се, че въпреки многото кърма и широките канали, той изобщо не дърпа докато суче. млъкна сит и щастлив, когато започнах да му давам кърма от шише (което за мен беше кошмар!).

искам да ти кажа: Ако не реве, живей спокойно и не му давай АМ. Ако реве, суче, а ти имаш кърма, може би е нашия случай. Една приятелка накара дъщеря си да дърпа, като я храни с лъжичка 3 седмици (аз просто нямах сили и на това да се подложа). Калоян започна да дърпа и да го кърмя истински на 2 - 2 1/2 м. до тогава изцеждах на ръка и БАМ шишето.

хайде да пишеш как сте.

КАТЕ на КИЛИАН му предай ГОРЕЩИ ПОЗДРАВИ, от които много бързо да оздравее.

# 130
  • Мнения: 1 668
Привет, отдавна не съм поглеждала темичката!
Кабив, честит ти син! Желая ти да е здрав и много послушен!
Иначе аз честно да си призная като четах някой от постингите си помислих, че някой от момичетата преиграват! Ами че то детето ти липсва - липсва ти, ама чак за работа 2 часа 1 път седмично да е такава драма... Ама явно си е до хора.
Ladida, ако ти си лоша майка - значи станахме 2  Joy и аз си харесвам работата, ама си бях оставила 2 дни за почивка преди планираното секцио  Joy Joy Joy та ме водиш.
Иначе за килограмите - аз 5 дни след като родих бях само  2+, 3 седмици след раждането бях 7 +... Направо кърменето не ми се отрази добре в това отношение. Както и да е... сега съм пак на старите килограми, но определено част от дрехите си ги гледам и шанс да вляза в тях - никакъв. Коремче имам все едно съм още бременна поне в 4-ти и ханша ми е доста по-широк. Краката по-кльощави и като цяло съм едно голямо кюфте. Ама и аз в последните 6 години никак не се вписвам в категорията слаби.
За домакинството - като катето М въобще не се впрягам на тази тема. Мога да готвя повече от 5-6 манджи, но пък го правя веднъж на 3-4-5 месеца, че мъж ми да не свиква на хубаво. За чистенето - майка ми /тя гледа малкия/ си чисти стаята на малкия и му пере дрешките, а за всичко останало идва чистачката от офиса. Срещу 20 лв имам чисти прозорци и чиста къща... Е, не ми готви ама ние така или иначе поръчваме храна, та даже като майка ми реши да ни изненада манджите стоят с дни в хладилника. Като заживяхме как заедно още мъж ми разбра, че ако иска жена с кариера и да носи пари ще трябва да се преглътне горчивия хап, че няма кой да му прави салата  Joy Joy Joy. Даже като се развъртя да правя нещо и веднага ме пресреща как щял да звънне на чистачката и да не се дзанимавам с глупости.

# 131
  • Мнения: 1 147
Аз да ви се оплача, че Килиан е настинал. Много го мъчи тази хрема, защото не може да спи хубаво от нея и като суче не може да диша през нослето. Когато го чистя с помпичката реве, чак сърцето ми се къса. А така кашля (тютюнджийската), че много мъчно ми става. Ама така е, като гледам деца, а и всички бяха с течащи носове Sad...
Кате, дано бързо да оздравява сладуркото Praynig

Дес, честит имен ден на малката принцеска newsm51 Да си носи името с гордост Simple Smile

Kabiv, както са ти казали и другите мамчета ако бебо е спокоен не се тревожи. А добавка не давай, така само можеш да намалиш лактацията, давай по-често да папа, бебо е най-добрия стимулатор. Както казват гърдите не са склад, а фабрика за кърма, колкото повече се търси, толкова повече се произвежда. А това колко изцеждаш също не е критерий. А и наистина бебчовците качват скокообразно. Желая ти успех и дано скоро да се похвалиш, че Ники е качил повече и сте махнали добавката Hug


# 132
  • Мнения: 658
Добре дошли на imar и LaDiDa!
Кате, стискам палци Килиан да оздравее по-скоро.
Дес, честит имен ден на патерици на малката Вяра!
Момичета, много ви благодаря за съветите, които ми давате за проблема с теглото на Ники. Вчера и днес съм като робот с това непрекъснато помпане и едва намерих време да седна да драсна тези няколко реда. Всъщност, когато е буден Ники почти всеки път е нервен и плаче, изплюва си бибата, без която се чувства некомфортно и надува сирената. Когато спи - спи спокойно, но за сега не може да бодърсвува без да плаче. Когато ми е на гърдата суче спокойно около 15-20 минути и след това или се нерви че не може повече да дърпа и се разплаква или заспива и не му се занимава повече. Преди прегледа в събота си го кърмех когато поискаше - през час, през два ... през четири - не съм гонила режим. Сега пак е същото само че вече знам със сигурност колко точно му давам - 90 - 100 мл мляко. Цедя се почти нон-стоп за да мога да му давам колкото може повече кърма, но за сега съм успяла само 2 пъти да му сервирам 100%-ова порция кърма. Снощи на едното хранене пак му дадох гърда, защото нямах сили да стана да се помпя и след 20 минутно кърмене изспи още 60 мл АМ. Човека определено си остава гладен ако се храни само от гърда. Варианта да се цедя и от време на време да го слагам на гърдата за да "тренира" ми допада най-много като така постепенно изместим от менюто тази гадост - адаптето. Помпането е доста изтощително, но ще го изтърпя, зашото само така ще мога гарантирано да си нахраня детенцето. От днес почнах да пия и някакъв чай - Лактогон, който много ми го похвалиха - дано има ефект от него.
Кали, въпроса за яслите / майчинството не е изчистен и във тази тема, дето си я намерила, за жалост Sad До колкото разбирам за всички нас, които сме родили преди октомври си остава в сила старото положение на КСО, тоест ползваме си майчинство и когато дадем бебо на ясла.
Уфф, колко много имам още да ви пиша, но Ники се събуди и трябва да ставам да го къпем...
До скоро, милички Heart Eyes

# 133
  • Мнения: 1 425
Здравейте!

Сега намирам време да драсна два реда. Днес толкова деца имах....не е работа. Освен децата, които гледам - 4 броя+ моите две, ами и едното момченце взело, че си поканило един съученик у нас да си пишат домашните и какво да го правя, няма да го гоня детето, но това беше изключение  Naughty, друг път няма да става така, защото аз съм после така  Crazy. А и бях обещала да гледам за един час детето на комшийката и вкъщи станаха общо осем деца  #Crazy  Crazy Crazy Crazy

Благодаря ви   bouquet за стискането на палците. Ние оздравяваме полека лека. миналата нощ много добре спа, не ми се наложи да му чистя нослето.

Кабив, пишеш, че му даваш биберон. Тук при нас препоръчват даването на биберон след 6 седмици, защото бебето се обърквало от сукането на биберон и сукането от гърда и затова може да не сучи пълноценно, а и с биберона си задоволява сукателния рефлекс и после от гърдата суче вяло и се изморява бързо. Защо не пробваш да не даваш биберон ами само гърда, когато бебето иска да сучи?

Лека нощ и целувки на бебоците.

# 134
  • Мнения: 595
Kabiv, вече са ти отговорили ама и аз да кажа - ей точно по тоя начин - с добавката си отбих дребното - наистина не наддаваше аз исках да кърмя ама то кърма нямаше щото от добавката спят повече, засищат се и не искат да дърпат от гърдите
според мен изчакай с добавката - поне до 1 месец да се увериш че не наддава и кърмата ти е малко - в което искрено се съмнявам щото малко значи да реве за ядене през 30 минути както беше Дени.
И аз се кефя че съм на работа чак понякога ми става гузно но просто обичам да съм 100% заета иначе се разпльоквам и дори и малко работа не мога да свърша
абе гоня КПД
а дребен пощурява като ме види и ми е тооооооооооооолкова готино
вече и на Скайпа ме познава и ми се хили и бърбори Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт