СНБМ - инициативи свързани с бременността, &#

  • 24 744
  • 665
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 000
Здравейте,
Анимими...получих картинките но имам проблем с доставчика на нет и не мога да ги кача сега....едвам ги свалих от пощата си.....разпада ми непрекъснато..ще пробвам по-късно.....ако не стане....утре сутринта пак....успея ли .....ще дам линк

# 151
  • Мнения: 1 671
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МИНИСТЪР,

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" се учреди през месец юли 2006 г. Сред основните задачи, които сме си поставили, са:
иницииране на обществени дебати и диалог с институциите по проблемите на бременността, раждането и отглеждането на деца;  участие в изготвянето на изменения и допълнения в нормативните актове, свързани със социалната и здравната политика на държавата; осъществяване на връзка между гражданското общество и институциите в страната по отношение на родителството и майчинството в България.

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" подкрепя инициативите на МТСП, които предлагат алтернативи за работещите жени, прекъснали кариерата си, за да отгледат дете. Във връзка с наскоро одобрената програма  „В подкрепа на майчинството”, която ще стартира от 1 януари 2007 г., сдружение „Настоящи и бъдещи майки” Ви кани на среща – дискусия. На нея бихме желали да получим допълнителна информация за възможностите на програмата и да Ви запознаем със свои предложения,  които считаме, че ще доведат до оптимизирането й.

Изразяваме желанието и готовността си да се включим в работната група на МТСП,  която ще разработи и детайлизира програмата, за да може да  бъде включена за изпълнение в Националния план за действие по заетостта през 2007 г.

Сдружението ни е обезпокоено от внезапната промяна в Кодекса за социално осигуряване, според която се прекратява обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст в случаите, когато детето започне да посещава детско заведение, а майката не се върне на работа.

След направените през лятото промени в Кодекса за социално осигуряване остана недоизяснен и въпросът със завареното положение на майките, при които 135-те дни болничен за бременност и раждане ще бъдат изтекли към 01.01.2007 г., но децата им няма да са навършили деветмесечна възраст. Позицията на Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" е, че следва тези жени също да се възползват промяната в КСО - да получават 90% от заплатата си от 1-ви януари до навършване деветмесечна възраст на детето.

Бихме искали да ви представим и нашите предложения за изменение на Закона за семейните помощи за деца.

Считаме, че предлаганата от нас среща – дискусия ще внесе яснота сред гражданското общество и ще оптимизира програмата на МТСП "В подкрепа на майчинството" и промените в КСО.

Предоставяме на Вас възможността  да определите удобни дата и място за срещата, като се надяваме тя да се осъществи в най-кратък срок.

Вярваме, че с опита си като майки и професионалисти, всяка в своята сфера, ще бъдем полезни и при бъдещи инициативи на МТСП в областта на майчинството и отглеждането на деца. Надяваме се на успешна съвместна работа.



С уважение:
Христина Пендичева,
Председател на Сдружение „Настоящи и бъдещи майки”

# 152
  • София
  • Мнения: 6 207
Самият текст планираш да го говориш на Кръглата маса /евентуално/ или ще е част от текста, който ще оставим на представителите там...?

Част от проблемите, които съм засегнала се отнасят предимно за София. Така че това е текст, които с допълнение разбира се, е за Столична община. В зависимост от времето отделено на този модул на кръглата маса допълнително ще решим, кои точки от написаното да бъдат изложени там.

Евелина, чак сега прочетох текста в общата поща... Не видях включено това за телевизорите и техниката. Също и проблема с "напляскването" на децата.

За техниката наистина не съм включила нищо. Прочетох противоречиви мнения по въпроса. Тъй като все още нямам лични впечатления от детските заведения приемам всякакви предложения и критики. Ще го допълня, когато се наложи да дам окончателен текст.
"Напляскването" на децата е нещо недопустимо. Но не мисля, че това е въпрос, който се разисква на такъв форум. Това по-скоро е проблем, на конкретното заведение и неговото ръководство. Там би трябвало да се намеси и настоятелството. А при сигнали за такова отношение можем да се отнесем директно към общината на територията, на която е ДГ.

Това за рекламирането - забранено е до колкото знам, мисля и че е нормално да е забранено, по цял свят хората отдавна протестират, че подобни институции трябва да са "свободни" и по тях да не се рекламира...Най-вече училищата и детските заведения.

Хубаво е подобни институции трябва да са "свободни" и по тях да не се рекламира, но всички знаем, че средствата не достигат. А според мен е добре да могат да си набавят някакви допълнителни средства за учебни материали, подобряване на материалната база и т.н. Може да се разреши рекламирането само на определени видове стоки и услуги, а не на всичко. Ако по оградата на ДЗ отвън бъдат сложени табла те могат да изпълняват и част от функциите на предлагания от теб жив плет и създаването на микроклимат в ДЗ. От вътрешната страна могат да бъдат изрисувани с подходящи детски картини. Също така може долната им част да бъде оставена свободна и върху нея децата сами да рисуват с тебешир, с бои или др.   

А ето тук, вече извън темата, можеш да видиш снимка на сградата на една ДГ 
http://images11.snimka.bg/001400916.jpg

# 153
  • Мнения: 1 000
Това с рекламата...........
на 68-мо ОДЗ има огромен надпис.........тази детска градина се спонсорира от ЕЛЕКТРОЛУКС .....значи може.....или не са ги хванали Simple Smile
Освен това в нашата редовно правят промоции на желирани бонбони ХАРИБО......а на паста за зъби никой не прави реклама....
Лошото ще е че ако сложат табла за реклама по оградите....ще се рекламира всичко за което се сетите.......ракия например....само и само да се осигурят повече пари за съответното ОДЗ .....а контрола както знаем е под всякаква критика .....има доста училища на оградите на които се рекламират и цигари...
Та това е нож с две остриета

# 154
  • Мнения: 145
bgViki,то така или иначе понеделник и вторник го загубихме, ако в сряда успееш да ги извадиш на линк няма да е зле. Ако обаче и утре има проблем с доставчиците на нета да видим на кого друг мога да ги пратя да ги извади?!Жалко,че те усложних излишно!Да не говорим,че бяха спешни...ами здраве да е!
Деска,така е близо си!Ако ми пратиш мобилен на лични няма да е зле, или някакав друг телефон,може и служебен.
Мишле,Коала,писмото е добро!Страхотна работа момичета,Браво на труда и търпението!

# 155
  • София
  • Мнения: 6 207
Това, което съм написала е отворено за всякакви мнения, коментари и критики.
Предложих рекламите с цел допълнително финансиране. И написах "рекламирането само на определени видове стоки и услуги", като имах предвид без алкохол, цигари, шоколадови и захарни изделия и други от този род. Мислех си за банки, перилни и миещи препарати и други такива. Те едва ли ще впечатлят едно дете. Но щом мнението е негативно няма никакъв проблем точката да отпадне.

# 156
  • Мнения: 4 978
Предложих рекламите с цел допълнително финансиране...

Евче, идеята ти е добра, но това е нещо, което не бива да се "официализира". Предприемчивите директори на ДГ и сега търсят и намират вариянти, за да подобрят условията за децата. Останалите просто не са за тази работа.

# 157
  • Мнения: 3 336
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МИНИСТЪР,

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" се учреди през месец юли 2006 г. Сред основните задачи, които сме си поставили, са:
иницииране на обществени дебати и диалог с институциите по проблемите на бременността, раждането и отглеждането на деца;  участие в изготвянето на изменения и допълнения в нормативните актове, свързани със социалната и здравната политика на държавата; осъществяване на връзка между гражданското общество и институциите в страната по отношение на родителството и майчинството в България.

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" подкрепя инициативите на МТСП, които предлагат алтернативи за работещите жени, прекъснали кариерата си, за да отгледат дете. Във връзка с наскоро одобрената програма  „В подкрепа на майчинството”, която ще стартира от 1 януари 2007 г., сдружение „Настоящи и бъдещи майки” Ви кани на среща – дискусия. На нея бихме желали да получим допълнителна информация за възможностите на програмата и да Ви запознаем със свои предложения,  които считаме, че ще доведат до оптимизирането й.

Изразяваме желанието и готовността си да се включим в работната група на МТСП,  която ще разработи и детайлизира програмата, за да може да  бъде включена за изпълнение в Националния план за действие по заетостта през 2007 г.

Сдружението ни е обезпокоено от внезапната промяна в Кодекса за социално осигуряване, според която се прекратява обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст в случаите, когато детето започне да посещава детско заведение, а майката не се върне на работа.

След направените през лятото промени в Кодекса за социално осигуряване остана недоизяснен и въпросът със завареното положение на майките, при които 135-те дни болничен за бременност и раждане ще бъдат изтекли към 01.01.2007 г., но децата им няма да са навършили деветмесечна възраст. Позицията на Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" е, че следва тези жени също да се възползват промяната в КСО - да получават 90% от заплатата си от 1-ви януари до навършване деветмесечна възраст на детето.

Бихме искали да ви представим и нашите предложения за изменение на Закона за семейните помощи за деца.

Считаме, че предлаганата от нас среща – дискусия ще внесе яснота сред гражданското общество и ще оптимизира програмата на МТСП "В подкрепа на майчинството" и промените в КСО.

Предоставяме на Вас възможността  да определите удобни дата и място за срещата, като се надяваме тя да се осъществи в най-кратък срок, предвид скорошното настъпване на датата 01.1.1.2007г., когато приетите промени  влизат в сила.

Вярваме, че с опита си като майки и професионалисти, всяка в своята сфера, ще бъдем полезни и при бъдещи инициативи на МТСП в областта на майчинството и отглеждането на деца. Надяваме се на успешна съвместна работа.



С уважение:
Христина Пендичева,
Председател на Сдружение „Настоящи и бъдещи майки”

Това е моята малка корекцийка.

Аз продължавам да мисля, че трябва да е отворено писмо и да се изпрати до пресата. Някой против?


Евче, какво имаш предвид с това?

•   Въвеждане на задължително обучение за децата в детските градини как да реагират в случай на пожар, земетресение или друго природно бедствие; как да се държат с непознати; какво е физическо насилие; кои са частите на тялото, които е недопустимо да бъдат докосвани.

Евче, за не съм в час с това, сега родителските настоятелства не се ли занимават точно с това? Или пък беше училищно настоятелство, независимо, че става въпрос за детска градина, просто в закона е така формулирано? Не знам защо, но имам такъв спомен, че мойта адвокатка нещо ми е коментирала по въпроса newsm78

Ето една добавка:

Нашето сдружение освен да изисква от институциите има желание и да помага. Именно поради тази причина предлагаме с помощта на общините и КАТ да организираме кампания по безопасност на движението наречена „Не рискувай живота на дете!”. Идеята ни е да бъдат разпечатани листовки от общините, КАТ или от спонсор, които ние - майките и всички засегнати от ситуацията с тредното преминаване по тротоара, да разпространяваме. Предлагаме текстът да е следният - „Паркирайки по този начин днес  Вие застрашихте живота на майките с бебета, хората в инвалидни колички и пешеходците.” Също така можем да правим снимки на неправилно паркирани автомобили и да ги предоставяме на КАТ, които от своя страна да прилагат Закона за движение по пътищата и Наредба № І-139/16.09.2002 г. На министъра на вътрешните работи.

Според мен трябва да си остане само майка с бебе и да се сложи картинката, която коментирахме. Не вярвам някой от пешаходците да си направи труда отиде до общината, за да си вземе листовки и да ги разпространява, а пък и не бихме накарали някой да се срамува,, защото е рескувал живота на пешаходец. Той ако е паркирал неподходящо си го знае и без това шофьора и въпреки това го е направил.

Според мен тематиката за майките с количките трябва да се запази. За хората с увреждания също ще съм съгласна. Трябва обаче да се измисли подходяща картинка. Анимими, тук те моля да се включиш с предложения, които да можем да представим Praynig Ще ми се да е нещо по-графично, за да може на черно-бело да стои добре. Предполагам, че никой няма да иска да вложи много пари в листовките. Аз пак предлагам на картинката да е майка с близнашка количка тип едно до друго, защото човек като паркира на тротоара обикновено оставя място като за единична количка и 1 пешаходец с нормално тегло. Може и картинките да са 2 - една на човек в инвалидна количка и другата на майка с бебе/бебета/. Може едната картинка да е над текста, текста по средата и другата картинка да е под текста, разположено на дълго. Предлагам горната картинка да е на майката, тъй като всеки би се загледал в такава листовка, както знаем обществото ни обикновено си затваря очите за хората с увреждания, така че ако сложим отгоре човек в инвалидна количка рискуваме листовката да отиде в кофата без въобще посланието да е достигнало до съгрешилия Rolling Eyes

Последна редакция: чт, 19 окт 2006, 09:43 от mishlentze

# 158
  • Мнения: 1 671
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МИНИСТЪР,

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" се учреди през месец юли 2006 г. Сред основните задачи, които сме си поставили, са:
иницииране на обществени дебати и диалог с институциите по проблемите на бременността, раждането и отглеждането на деца;  участие в изготвянето на изменения и допълнения в нормативните актове, свързани със социалната и здравната политика на държавата; осъществяване на връзка между гражданското общество и институциите в страната по отношение на родителството и майчинството в България.

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" подкрепя инициативите на МТСП, които предлагат алтернативи за работещите жени, прекъснали кариерата си, за да отгледат дете. Във връзка с наскоро одобрената програма  „В подкрепа на майчинството”, която ще стартира от 1 януари 2007 г., сдружение „Настоящи и бъдещи майки” Ви кани на среща – дискусия. На нея бихме желали да получим допълнителна информация за възможностите на програмата и да Ви запознаем със свои предложения,  които считаме, че ще доведат до оптимизирането й.

Изразяваме желанието и готовността си да се включим в работната група на МТСП,  която ще разработи и детайлизира програмата, за да може да  бъде включена за изпълнение в Националния план за действие по заетостта през 2007 г.

Сдружението ни е обезпокоено от внезапната промяна в Кодекса за социално осигуряване, според която се прекратява обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст в случаите, когато детето започне да посещава детско заведение, а майката не се върне на работа.

След направените през лятото промени в Кодекса за социално осигуряване остана недоизяснен и въпросът със завареното положение на майките, при които 135-те дни болничен за бременност и раждане ще бъдат изтекли към 01.01.2007 г., но децата им няма да са навършили деветмесечна възраст. Позицията на Сдружение "Настоящи и бъдещи майки" е, че следва тези жени също да се възползват промяната в КСО - да получават 90% от заплатата си от 1-ви януари до навършване деветмесечна възраст на детето.

Бихме искали да ви представим и нашите предложения за изменение на Закона за семейните помощи за деца.

Считаме, че предлаганата от нас среща – дискусия ще внесе яснота сред гражданското общество и ще оптимизира програмата на МТСП "В подкрепа на майчинството" и промените в КСО.

Предоставяме на Вас възможността  да определите удобни дата и място за срещата, като се надяваме тя да се осъществи в най-кратък срок, предвид скорошното настъпване на датата 01.01.2007 г., когато приетите промени  влизат в сила.

Вярваме, че с опита си като майки и професионалисти, всяка в своята сфера, ще бъдем полезни и при бъдещи инициативи на МТСП в областта на майчинството и отглеждането на деца. Надяваме се на успешна съвместна работа.





Имаше два пъти изписан месецът, Кали Laughing


Напълно подкрепям отворения формат на писмото. И, както Мадам Есен каза по-горе, това че ще е отворено писмо, не пречи срещата да се осъществи без присъствието на медии.

# 159
  • Мнения: 3 336
Специално за Анимими да обясня първоначалната идея за картинката за въпросните листовки. Мислехме за нещо от рода - майка с количка, която минава покрай паркирала на тротоара кола и върви по платното с количката, а покрай нея прехвърчат коли, може и някой разгневен щофьор да включиш в прехвърчащата кола, КОЙТО ДА КРЕЩИ ПО МАЙКАТА.  PeaceАко имаш време да направиш картинката, разбира се Praynig

# 160
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
бъдещи майки" е, че следва тези жени също да се възползват от промяната в КСО - да получават 90% от заплатата си от 1-ви януари до навършване деветмесечна възраст на детето.

Писмото е ОК, само едно "от" липсва.
И аз съм за отворено писмо, ако Масларова не се отзове на поканата ни, още по-зле за нея мисля. И наистина, това че е отворено писмото не означава, че задължително трябва да присъстват и медиите.

# 161
  • Мнения: 4 406
нали отворено писмо значи, че е достъпно за всеки, който се интересува, вкл и медиите?
няма да посмее Масларова да се скатае така

# 162
  • Мнения: 3 336
нали отворено писмо значи, че е достъпно за всеки, който се интересува, вкл и медиите?
няма да посмее Масларова да се скатае така

Те и предните 2 бяха отворени, но не само до нея и по тази причина се ската много добре. Надявам се сега като е лично до нея да не постъпи по същия глупав начин, защото ще й коства много Mr. Green

Евче, нещата в мейла ми харесват, много хубаво си ги написала Peace

# 163
  • Мнения: 4 406
това с рекламата по стените не се ли регламентира на ниво кметство?
на нашата детска градина направо си е изрисувано на стената "Боядисано с Хамелекон"...

# 164
  • Мнения: 2 070
Евелина, имаше цяла тема за телевизорите в детските заведения, от там съм резюмирала инфото, противоречиво е, но всички майки казват, че искат контрол щом вече има телевизори, а където няма да не се купуват докато не бъде изрично разрешено... Виж как съм го написала в резюмето... Това си е нещо важно в крайна сметка. Да се регламентира, ако е разрешено по колко минути и какво да се гледа /одобрени филмчета от МО/, да се забрани да има кабелна и антена, за да не се гледат сериали, фолкканали и прочие. След като пуснах резюмираните от мен неща във вс теми по форума за детски градини и ясли всички ме подкрепиха, никой нищо не е казал или критикувал, жените се радват и смятат, че тия неща тр да се включат... Не виждам какъв е проблема...Влез и прочети темата, ако имаш време, както и всички теми в "нашите деца" за яслите и градините...

Общи условия

Активация на акаунт