Лошо ли е да не си платиш за раждане

  • 3 223
  • 85
  •   1
Отговори
  • Мнения: 505
Здравейте! Понеже съвсем скоро ми предстои да родя третото ни дете, все по-често се застоявам във форума. Ще ме извините, ако досаждам. Но. В много от темите чета, че в болниците - говоря конкретно и за Шейново, защото там съм решила да раждам, е добре да си платиш на доктор или на екип, който да се се грижи за тебе. Доколкото виждам, твърда такса няма, но цените са около 1000 лв. Доста мами казват, че е важно да си платиш, също така е важно да се уговориш и с анестезиолог и т.н.
Аз пък не искам да плащам. Защото ми се струват много пари и защото ми се струва, че това е несправедливо. В смисъл такъв - разбрах, че докторите получават малко пари и т.н., но това моя грижа ли е... Мога само да им съчувствам, но кагато аз плащам мои осигуровки, данъци и т.н. никой не се интересува от това. Някак си това плащане ми се струва излишно. Лошо ли е да не плащам? Когато раждах първото ни дете - си платих. И съжалих, защото екипа, на който платих - и главно докторката - бързаше за отпуската си и ми предизвика раждането, защото преносвах.  Thinking Втория път не си платих, защото реших, че не искам да страдам отново, понеже някой е решил да не спази уговорката си. Резултатът - бебе с хематом на главата, който никой не можа да ми обясни откъде идва....
Та - не знам, хем така , хем иначе при мене.

Искам да ви питам Вас, които сте раждали или ще раждате - какво мислите по въпроса - да се плаща или не?  Blush

# 1
  • Мнения: 1 840
Първото си дете родих в Шейново - не съм платила нито лев (а и никой не ми поиска), но останах много доволна, раждането ми беше тежко, но те - д-р Ненов и екипът му ми спасиха живота и съм им безкрайно благодарна! Благодаря още веднъж!!!

# 2
  • Мнения: 1 336

Аз пък не искам да плащам. Защото ми се струват много пари и защото ми се струва, че това е несправедливо. В смисъл такъв - разбрах, че докторите получават малко пари и т.н., но това моя грижа ли е... Мога само да им съчувствам, но кагато аз плащам мои осигуровки, данъци и т.н. никой не се интересува от това. Някак си това плащане ми се струва излишно.
Искам да ви питам Вас, които сте раждали или ще раждате - какво мислите по въпроса - да се плаща или не?  Blush
Естествено, че си права, че това не е справедливо, но аз лично предпочетох да си платя и не съжалявам, защото имаше доста усложнения и за мен и за детето при раждането и ако нямах уговорка не ми се мисли за последиците... Въпреки , че имам доста силно развито чувство за справедливост, реших, че не аз съм човекът, който ще промени порочната система и не бива да поемам подобни рискове!
Всеки сам решава, живот и здраве като реша да имам 2-ро пак ще си платя!

# 3
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Честно казано и аз не искам да си плащам, поне за сега мисля така. Но знам ли какъв акъл ще ми дойде до края. newsm78

# 4
  • Мнения: 505
А, и още нещо  - все си мисля, че с тия пари може да се купят доста неща за бебето...  newsm78

# 5
  • Мнения: 11 004
Предпочитам да си платя, защото чух неприятни случки с родилки, които не са Sad
Ако не за здравето и живота на детето ми и на мен самата, за какво друго да плащам?!
В нашата болница никой не ти иска 1000 лв.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 064
Аз също нямам намерение да плащам. Ще раждам във Втора градска. Досега не съм чула нищо лошо за тамошните лекари. Ще разкажа как е минало Peace

# 7
  • Мнения: 505
Аз раждах във втора градска второто ни дете преди 3 години.  Laughing Също не съм плащала - бяха много мили. Самата болница беше много чиста. Не съм доволна от една дебела педиатърка - май беше Маринова, но не съм сигурна, която много нагло искаше пари.

# 8
  • Мнения: 2 700
Практиката е изключително порочна, но в името на всеобщото здраве и спокойствие май по-добре е да имаш уговорка за плащане.
От горчив мой опит - плащайте само ако сте убедени, че всичко е минало наистина успешно.

# 9
  • Мнения: 4 155
И аз много се чудих върху този въпрос преди 2-то си раждане. Тъй като нямахме парите и се наложи да ги вземем на заем. Но не съжалявам, че го направихме.
Просто потърси във форума и се уговори с някой, който е наистина добър и за когото има много добри отзиви.
Не знам как е в Шейново. Но в МА имаше сполочливи раждания и без уговорки. Но имаше 2 жени, които ги бяха оставили да раждат нормално и бяха много зле. Аз бях със секцио и още първия ден се разходих 3 пъти извън отделението, за да се видя с роднини. А те милите на 4-5 ден едва се движиха. Едното бебенце беше с оток на мозъка.
При секциото - тези с уговорки бяха със специална упойка, а другите с по-различна. Заради тази упойка се раздвижих още на първия ден и не ме болеше - тя все още действаше. А другите ги раздвижиха на следващия ден. При първото ми раждане бях с така. Болката е ужасна. А сега беше като песен.
Мисля, че не се плащат 1000 лева. Зависи от лекаря. Мисля, че има уговорки и за 500-600 и то при доста добри лекари.

# 10
  • Мнения: 6 461
Мисля ,че няма нищо лошо в това да не плащаш.
Аз съм от Бургас .Не съм плащала за раждане .Две деца съм родила и никой на ми е искал и стотинка.
Доволна съм от грижите които положиха за мен по време на раждането.
А що се отнася до заплатите на лекарите.........Никой не е отишъл да работи в родилна зала на  сила. Така ,че родилките най малко имат право да мислят за това .За родилките е важно да се приберат живи и здрави със бебенцата си в къщи.  bouquet

# 11
  • София
  • Мнения: 4 578
Аз раждах и двата пъти в Окръжна.
1-я път си платих, защото имах уговорка с доктора /350 лв./
Вторият път, при друг доктор /с уговорка - 500/, не платих. Защото не бях доволна. Добре сме, и аз и тя, но не благодарение на него.
Според мен може и да не плащаш, всичко е относително.....
П.С. Много добри отзиви съм чувала за д-р Гагова от Шейново, но се разминахме /когато исках да се уговарям с нея, беше в отпуск/.
Каквото и да решиш - успех Peace.
 Hug

# 12
  • Мнения: 5 401
Е, аз си платих за раждането в Шейново, но далеч под 1000 лв. Цялото семейство ми дуднеше през бременността колко фалове имало с родилки, които не са се уговаряли с екип, та накрая клекнах. Моите наблюдения обаче са съвсем обратни. Раждах заедно с една циганка и една туркиня, които не си бяха платили нито упойка, нито лекар. Отношението към тях не беше по-различно от отношението към мен. По време на раждането ги обгрижваха със същата съвест, с която се грижеха и за мен. След това акушерките, които ги бяха израждали идваха да им проверяват шевовете, разпитваха ги за състоянието им. Бяхме в една стая в родилното и затова съм сигурна в тези неща.

Така че всеки решава. Мисля, че ако живот и здраве имам второ детенце, със сигурност ще родя при същият лекар и пак ще се плаща!

Леко и безпроблемно раждане!   bouquet

# 13
  • Мнения: 1 455
Абсолютно съм против! Раждала съм и двата пъти в Шейново,втория път с уговорка,но освен въпросните 100 лева на касата,други пари не са ми искали.Доктора си го почерпих,но не ми е искал пари.При първото ми раждане смених три екипа и смея да твърдя,че познавам почти всички доктори.Направи ми впечатление,че младите също са много добри и се стараят повече.В добри ръце си няма от какво да се притесняваш.Който иска да си плаща!

# 14
  • Мнения: 175
Аз съм раждала в Шейново и точно по тази причина,че не си платих нещата се закучиха.Не се обадих на лекаря при който трябваше да раждам,защото той беше в отпуск.След 25-26часа мъка и контракции през 1 мин.( никой не ми обърна внимание)ми пукнаха мехура и водите се оказаха черни и почна едно бъркане,да видят дали бебето се мъчи.Като намаляха тоновете почна трескава подготовка за операция и така ме "заклаха".Казвам така,защото след 3 год.все още имам огромен белег със сгъната кожа.7 дена се молих да ми сменят превръзката,никой не ми обърна внимание.А като дойде време за изписване за 2-3 часа се изредиха много доктори.Мога да разкажа още много подробности..

# 15
  • Мнения: 750
Раждах в Шейново, с уговорка, за да не си изпусне конференцията-екскурзия до чужбина доктора каза ,че може бебето да го изроди 2 седмици по раничко ,за да вземе парите де, аз млада глупава пък и доктора казва!!! Не ми се разказва нататък, два простина стимулиране с ръка на матката, умрях от болка и ужас, благодаря на Бога ,че успях да устискам бебето и след разни декларации напуснах болницата ужасена. Дъщеря си родих 34 дена по късно, с бистри води и нормална плацента, вече без уговорка (човека си замина на конференция) и много по малко лоши спомени от първия ми опит да родя.

# 16
  • Мнения: 3 092
Раждах в Шейново без да си платя.
Имах 17 часови контракции .пет часа бяха през 5 минути и останалите през две. Shockedнямах разкритие , но ме проверяваха за такова , не мога да кажа че са ме зарязали да си стоя в стаята , не мога да кажа и че са ми държали ръката .Мисля че всичко мина горе - долу нормално.Аз не поисках да ми сложат упойка , но и те не ми предложиха.Не знаех на кой свят съм , за да си кажа.
Не е редно да искат пари от хората , в това съм убедена Naughty
Получих обаче такава уплаха и стрес от раждането и свързвам Шейново с такива отрицателни емоции , че за втория път ако има такъв може и да си помисля повече поне заради моралната подкрепа от някого в този дълъг и труден път.Не знам! Confused

# 17
  • София
  • Мнения: 726
Според мен това е въпрос на лично решение и съответно си носиш последиците от него.
Първия път не си платих - оставиха ме на да се мъча и аз и детето - 11 часа никакво разкритие, огромно бебе, сетиха се за мен когато бях на магарето и тоновете на Додо започнаха да се губят - два екипа се събраха да ме израждат - две акушерки ми скачаха на корема, защото не можеше да излезе. Три месеца не можах да се възстановя след раждането.
Раждането на детето ми вместо да е най-прекрасното преживяване в моя живот се оказа най-кошмарното.

Сега с второто съм решила да си платя - раждането ще ми излезе хиляда лева, но в крайна сметка пари се изкарват. Много по-важно за мен е здравето на детето ми и моето.
И искрено се надявам да имам хубав спомен от раждането.

# 18
  • София
  • Мнения: 978
На мен също ми предстои раждане скоро.
Това дали ще платиш или не си е изцяло твой избор и лично решение. Аз ще си платя на избрания от мен лекар, защото спокойствието ми и сигурността за детето ми нямат цена.

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Не съм плащала нищо,родих секцио,и въпреки това получих качествено мед.обслужване,и се радвах на невероятно добро отношение на персонала.Живот и здраве пак ще родя там    newsm10

# 20
  • Мнения: 14
Честно да ви кажа и аз незнам какво мнение да изкажа  Confused .Първо аз преди почти 4 мес. раждах в Шейново, и смея да твърдя че съм много доволна.Не съм дала нито стотинка.Не съм имала уговорка с никой.То и отиването ми там беше доста инцидентно,постъпих в 21:00 h с 50% разкритие и в 23:55 h излезе моят малък Божи дар....но да се върна на темата.Мисля че не е нужно да плащаш на някой за добро отношение,в крайна сметка това им е работата.Но има и друга гледна точка.Моята зълва ражда също там 25 дена след мен и изобщо не беше доволна,след 30 часа мъки роди но със голям зор и без никаква помощ...и така.Ивсе пак каквото и да решиш аз бих ти препоръчала в Шейново д-р Мишел.Успех Wink

# 21
  • Мнения: 14 133
Според мен това е въпрос на лично решение и съответно си носиш последиците от него.

PeaceАз също бях готова да плащам. Имах лошо впечатление за част от персонала на местната Гинекология около много тежък за момент. Добре, че докторът, който  след това агажирах за раждането, и колегата му от доболничната помощ си свършиха професионално работата и , за да мога да се възстановя. Не исках някой безотговорен некадърник да провали накрая нещата след цялото треперене да се задържи бебето . Пък и щеше да хукне да води раждането през нощта, на празник... Не му се наложи, защото по медицински показания ме прибра малко преди термина да предизвиква. Но в противен случай щях да му платя след това- заради спокойствието, което ми подсигури по време на раждането и професионализма Peace

# 22
  • Мнения: 8 505
Доста мами казват, че е важно да си платиш, също така е важно да се уговориш и с анестезиолог и т.н.

Родих в Шейново.Не съм наемала екип,лекар или акушерка.Получих не по-малко внимание от жени,които си бяха платили.При положение,че няма индикации за рисково раждане,плащането ми се струва излишно.
За анестезиолога-не съм говорила с нея-сутринта,когато ме подготвяха за раждане,казах,че искам епидурална упойка.След раждането я платих лично на анестезиолога-само сумата за упойката.Вече май се плаща на касата,но не съм сигурна.

# 23
  • Мнения: 14
Само да кажа за плащането на ръка е все още така....в Шейново.

# 24
  • на село
  • Мнения: 1 028
 Не съм плащала и стотинка за раждането, но въпреки това съм много доволна от отношението на персонала на болницата.
Все си мисля че е без значение дали ще плащаш или не. До голяма степен раждането е въпрос на късмет. Да пази Господ да няма усложнение, че тогава не ми се мисли...
Освен това според мен не е гаранция че като си платиш ще получиш качествено обслужване. Имам доста познати и приятелки , които въпреки че са плащали не са доволни. Една моя приятелка дори за малко не я изпуснаха - просто доктора си "свършил" работата, заминал си и я оставил с кръвоизлив.

# 25
Аз също мисля да не плащам, то си е до лично предпочитание на родителите.Дано всичко да ти мине леко и безпроблемно.

# 26
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Преди почти година раждах в Шейново. Нямах предварителна уговорка с лекар, колебаех се като теб и в крайна сметка раждането беше при дежурните на смяна акушерки и лекари. Всички бяха внимателни, акушерката, която беше непрекъснато до мен се отнасяше много грижовно и напътствено. Раждането мина бързо и без проблеми. Може просто да съм случила на хора, но съм доволна. Никой не се е опитал да поиска пари или да се държи грубо. За това не мисля, че е лошо да не си платиш.
Леко раждане, независимо от това какво ще избереш!

# 27
  • Мнения: 1 986
  Не мисля,че като си платиш,ще получиш по-голямо внимание и грижи-разказите на някои момичета доказват това ThinkingЗависи от доктора според мен-то си е до човек....там,където аз ще раждам, не ми искат и 1 лв. за това,че избрания от мен лекар ще присъства на раждането-той беше безкрайно учуден,че изобщо повдигам въпроса,само каза "на мен това ми е работата"...Друг е въпроса,ако реша СЛЕД раждането,в знак на благодарност да му оставя някаква сума или подарък-това вече ще бъде мое решение Peace,а не условие,поставено ми от съответния лекар.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
И аз не съм си плащала.Мислех да се уговарям,но родих почти месец по-рано и не остана време.Отношението към беше както и към останалите мами.

# 29
  • Мнения: 505
Много благодаря на всички за отговорите. Прочетох едно мнение, в което пишеше, че това да си платиш или не, е въпрос на лична отговорност. Звучи ми доста грозно да съм неотговорен родител...защото не искам да плащам нераглементирано...  ooooh! Благодаря на всички Ви, живот и здраве, ще пиша пак.

# 30
  • Мнения: 324
И аз раждах в Шейново и си платих само епидуралната упойка - 150 лева на анестезиолога. Много се чудихме дали да плащаме за раждането, но на какво ли не се наслушах - доволни и недоволни от платено раждане. Накрая решихме да я карам на късмет. Доволна съм от отношението на екипа и на акушерките след това.

# 31
  • Мнения: 2 197
Както и всичко останало е въпрос на късмет. Аз минах през една рискова бременност, постъпих в 35-тата седмица за някакви изследвания, откриха ми някакви неусетени контракции и в 36-тата седмица родих със секцио (според мен малко попресилено).   Не съм платила 1 стотинка, бебето беше 1 седмица в неонатологията. Като се изключи невероятната мизерия (говоря за МА) от всичко останало съм доволна - белега ми е съвсем мъничък, детенцето съвсем добре си се справи и си я изписаха здрава.

# 32
  • Мнения: 81
И двете си деца, родих в Шейново, но всичко е въпрос на късмет,при какъв екип ще попаднеш. Аз за първото платих и не че е имало проблем, но не смятам че вниманието което ми обърна лекаря си заслужаваше парите.Преди месец родих второто си момиченце там и бях решила,че няма да си платя.Всичко мина супер,лекарката беше много млада, но и много мила.Но пак казвам въпрос на късмет,там се наслушах на различни истории било то с пари или без.Каквото и да решиш късмет и леко раждане!!!

# 33
  • Мнения: 795
Аз си платих само защото исках точно определен лекар да ме изражда. Иначе не бих платила - достатъчно им плаща здравната каса - раждането в България е безплатно!

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 537
Моя приятелка отказа да плати на лекар и я оставили да се мъчи като "куче"  :bad-words:17 часа, без никакви болкоуспокояващи или поне на 2-3 часа да минаваше да я види някой  дали не е родила вече и накрая, по чист късмет Praynig лекар минал да провери и се оказало, че бебето вече няма тонове - секцио по спешност. Сега е уплашена, не желае второ дете и има ужасен белег, защото я оперирал "който бил на смяна", явно някакъв касапин jedi. Така, че аз предпочетох да си платя на лекар по мой избор и поне операцията мина както трябва! Е след това акушерките в реанимация са държаха с всички нас, които не сме им платили на тях, по възможно най-ужасния начин, но в крайна сметка не мога да платя на всички, по-важна беше операцията, все пак - 3-4 дни гадно отношение, но без риск за моя или на детето живот нямат кой-знай какво значение! NaughtyНо все пак всеки си знае за себе си! Успех и леко раждане!!! Peace

# 35
  • Мнения: 295
Преди почти година раждах в Шейново. Нямах предварителна уговорка с лекар, колебаех се като теб и в крайна сметка раждането беше при дежурните на смяна акушерки и лекари. Всички бяха внимателни, акушерката, която беше непрекъснато до мен се отнасяше много грижовно и напътствено. Раждането мина бързо и без проблеми. Може просто да съм случила на хора, но съм доволна. Никой не се е опитал да поиска пари или да се държи грубо. За това не мисля, че е лошо да не си платиш.
Леко раждане, независимо от това какво ще избереш!
Това бих написала и аз, но diddi ме е изпреварила Peace
Късмет!

# 36
  • Мнения: 1 336
Аз си платих само защото исках точно определен лекар да ме изражда.
Да и според мен това е идеята на плащането - аз исках точно определен екип, а тези хора не са длъжни да идват извънредно на работа, защото съм много специална без да получат допълнително възнаграждение.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 679
Родих в Шейново,раждането ми според някои било дълго и трудно- но за мен- мина добре...
Накрая нещата се усложниха,падаха тоновете на бебето,моето кръвно също....Наложи се хорцепс ...и всичко се оправи
Не съм платила на никого нищо- но моя лекар,който следеше бременността ми и на когото доброволно пращах за преглед всеки месец, беше до мен всяка една минута...
Може би си е до човек,може и да е късмет,може и съдбата да има пръст в тези неща...това незнам,но аз съм благодарна на този ЛЕКАР ,който без да му платя беше до мен през цялото време,и така добре ме заши,че няма и следа вече Laughing
Погледнато реално ,като съм си плащала за преглед 9 месеца по 30 лева-май излиза като да си платя за едно раждане,но доколкото знам това е друго и после пак ти искат пари допълнително newsm78

# 38
  • Мнения: X

Все си мисля че е без значение дали ще плащаш или не. До голяма степен раждането е въпрос на късмет. Да пази Господ да няма усложнение, че тогава не ми се мисли...
Освен това според мен не е гаранция че като си платиш ще получиш качествено обслужване. Имам доста познати и приятелки , които въпреки че са плащали не са доволни. Една моя приятелка дори за малко не я изпуснаха - просто доктора си "свършил" работата, заминал си и я оставил с кръвоизлив.

Аз пък имам приятелки които платиха предварително за раждането и накрая докотора не бил на сманя/извън града,на риба/ и не дошъл...както и позната при която останалите доктори се държали отвратително защото  не е платила на тях...така,че и това с плащането си е също толкова на късмет...Ако имаш възможност да плащаш го направи в частна клиника-там поне ще получиш всичко което искаш и по регламентирани цени....

# 39
В такъв момент човек е спокоен, когато има до себе си някой на когото има доверие. Няма никаква гаранция, че плащайки на някого ще получиш това, което искаш.Зависи от човека.
При мен уж всичко беше нормално, но след раждането говорихме за вродена аномалия, а не за лекарска грешка.Не знам на кого да вярвам?Наблюдаващите бременноста ми говореха, че всичко е наред, а лекарката при която родих, че всичко е протекло нормално.
Пожелавам ти от все сърце късмет! Hug

# 40
  • Мнения: 7 640
Лошо е да се уговориш и после да избягаш, без да си платиш.
Лошо е да тормозиш пресонала, на когото не си дала парите с довода, че си си платила.

Още по-лошо е да платиш и да останеш недоволна.
Уговорката е и въпрос на възможности. Ако са налице, не бих се колебала да си ангажирам екип.

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 891
Плащането не е гаранция за безпроблемно раждане.Както решиш така направи.Аз не бях се уговаряла с никои и не съм платила нито лев,за сметка на това не мога да се оплача от внимание,даже беше прекалено.

# 42
  • София
  • Мнения: 835
Раждах в Шейново без уговорка, тоест имах, но докторът така  и не дойде. Обаче нямам никакви оплаквания и съм много доволна! Мисля, че всичко е индивидуално. Успех и леко раждане!

# 43
  • Мнения: 2 677
Малко съм раздвоена относно въпроса....  Thinking
Родих нормално, без да плащам нищо. Не мога да се оплача от липса на внимание или различно, лошо отношение спрямо жените, които си бяха платили. Всичко беше тип-топ.
Лошо впечатление ми направи обаче незаинтересоваността на лекарите, когато става въпрос за секцио и не си си платил. Няколко такива случая ми минаха пред очите. Най-силно впечатление ми направи едно момиче, което бяха държали 48 часа в предродилна зала с изтекли води и абсолютно никаква родова дейност. Наливаха я с окситоцин на килограм. Накрая момичето тръгна все пак да ражда, ама бебето високо, не ще да слиза. И пак мъки - не ще да излиза. Стигна се дотам, че извадиха форцепса. Слава богу, на детенцето нищо му нямаше.  Praynig Само дето, аз като си тръгвах, то още беше на антибиотици и в детското отделение, защото са го държали повече от 24 часа без околоплодни води.
Та, мисля си, че ако има втори път бих прекрачила принципите си и бих платила.

# 44
  • Мнения: 1 284
И аз мисла че плащането не е гаранция, но все пак в днешно време май е по добрия вариант Twisted Evil

# 45
  • Мнения: 8 917
За лошо - не знам Wink, прдпочетох да си платя като срещу това получих компетентна лекарска намеса и гарантирано внимание за детенцето ми и мен Peace

# 46
  • София
  • Мнения: 549
Аз лично не смятам да си плащам! Надявам се всичко да мине наред. Човек никога няма гаранция!

# 47
  • Мнения: 1 671
И двата пъти не съм плащала. Даже съм раждала при който се падне на смяна. Нямам лоши спомени, грижили са се за мен, всичко си беше ОК.

И да платиш, няма да си купиш спокойствие и сигурност.
А компетентната лекарска намеса и вниманието са неща, за които докторите си получават заплатите, в крайна сметка.

# 48
  • Мнения: 6
Здравейте момичета,

Аз няма да си платя! Ето защо :
Ако продължаваме да плащаме под масата и то на хората, които практикуват най-хуманитарната професия, корупцията в тази държава никога няма да изчезне! Плащайки я създаваме самите ние!
Сигурно докторите ни са зле платени, но те не са единствените на това деридже в тази държава. А и не мисля, че те действително са толкова зле платени, по-скоро се спекулира! Четох една статия според която един наш доктор обясняваше как в европата най-евтиния преглед струвал 50 евро. Е върнах се от Франция преди година и мога да ви кажа със сигурност, че един преглед при гинеколог струва 20 евро ( които касата ти ги плаща) и има лимит, който докторите нямат право да превишават и той е от 50 евро!
Вярвам, че от нас зависи дали ще позволим спекулациите и корупцията да ни управляват и занапред...
Така мисля и дано не съм убидила никoй с изказването си...
Лека бременност и раждане на всички!  Hug

# 49
  • Мнения: 1 949
Предпочитам да си платя, защото чух неприятни случки с родилки, които не са Sad

А аз видях такива с очите си  Cry Аз предпочетох да си платя и да не рискувам. Парите се печелят и има други, по-важни, неща от тях, особено в такъв момент.
Но ако попаднеш на качествен екип в Шейново, мисля че и без допълнително заплащане ще останеш доволна. Само че аз не посмях да разчитам на случайността.

brambar, ти си абсолютно права. НО дано не ти се наложи да се сблъскаш с това, на което аз се нагледах за 2 дни в патологията на Шейново  Praynig

# 50
  • Мнения: 1 733
Абсолютно права си! Аз не си платих (раждах в Св. София, но не мисля, че има разлика) и останах безкрайно доволна. Мисля, че зависи на какви хора ще попаднеш, а и както сама си написала, това, че си платила, не значи, че получаваш най - доброто!

# 51
  • някъде
  • Мнения: 4 955
И аз съм против даването на пари, за нещо което си избрал да практикуваш и то по-точно за принудителното даване! Naughty Но какво да се прави ако в коридора ти кажат -Ако си платиш! имаш ли друг вариант? Thinking При мен накрая се наложи секцио може да се каже по мое желание и затова щеш не щеш Whistling Но нали всичко е наред, пък пари се изкарват Peace

# 52



Ако продължаваме да плащаме под масата и то на хората, които практикуват най-хуманитарната професия, корупцията в тази държава никога няма да изчезне! Плащайки я създаваме самите ние!
Съгласна съм с тебе за корупцията,но не и когато става въпрос за здравето на децата ми,моето или на близките.Доста съм ходила по лекари и то за сериозни неща и съм се убедила,че докато не си платиш те третират като нищожество.Разбира се има и изключения,попадала съм и на съвестни лекари
,но те са голяма рядкост в днешно време.

# 53
  • Мнения: 2 015
Аз имам едно маймунче, което излезе на бял свят благодарение на екипа в град Плевен и то без да си плащам.

# 54
  • София
  • Мнения: 3 421
 И за двете раждания не съм плащала, не съм ходила на консултации при лекарите в болницата(раждах в Света София), просто отидох като стана време за раждане и съм получила достатъчно добро отношение и адекватни реакции от екипите на смяна.
Първото раждане ми е с форцепс по спешност, второто в 36 седмица. Вниманието беше налице, добро отношение и от лекари и от акушерки.
Затова пък се нагледах на случаи с плащане на определен лекар и хиляди проблеми и за бебетата и за майките.
Аз бях на принципа - ако има нещо да се случва ще се случи дори да съм платила.

# 55
Аз раждах в Шейново преди 2г. и 7 мес. Не съм имала уговорка с лекар и не съм платила нито лев.Отношението беше прекрасно, всичко мина идеално. Сега отново ми предстои раждане след 20дни и пак там ще отида. Истина е , че ме оставиха на стажант или специализант (не знам точно), но може би точно затова, че беше толкова млад, лекарят се държа просто много мило и дори ме похвали, че съм се държала като по учебник.До мен раждаше жена с уговорка, на която непрекъснато лекарката и крещеше и се караше за нещо. Всеки сам за себе си решава, но аз мисля, че ако нямаш някакви проблеми с бремеността не си струва да даваш толкова пари, с които реално можеш да купиш голяма част от нещата за бебчето. Успех и леко раждане ти желая!

# 56
  • Мнения: 434
Здравейте момичета,

Аз няма да си платя! Ето защо :
Ако продължаваме да плащаме под масата и то на хората, които практикуват най-хуманитарната професия, корупцията в тази държава никога няма да изчезне! Плащайки я създаваме самите ние!
Сигурно докторите ни са зле платени, но те не са единствените на това деридже в тази държава. А и не мисля, че те действително са толкова зле платени, по-скоро се спекулира!
Не мисля че е нужно да плащаш предварително за нещо ,което ти се полага по право.Защо почти всички майки смятат ,че нещата са били на ръба да се случи най-лошото и ако не са си платили то е щяло непременно да се случи.Аз работя в целият този цирк и мога да ви кажа ,че докторът ще ви донесе вода от девет кладенеца ,за да ви убеди колко са били зле нещата и че ви е спасил живота,но нали трябва да си оправдае парите,защото иначе може да си зададете въпроса"защо му платих".Мисля ,че в София докторите направо стават нагли,сестра ми я накараха да си плати абонамент за ЖК при положение ,че НЗОК плаща на тези лекари да водят ЖК,след това я убеждаваха,че тя трябва да роди със секцио ,защото след като е имала пиелонефрит по време на бременноста може да и се случи нещо много лошо,даже да умре по-време на раждането,след това като видяха,че тя е достатъчно информирана за да могат да я излъжат за това решиха ,че е с тесен таз и бебето е голямо,и всичко това за пари!Тя естествено добре подготвена от мен отблъсна всички атаки и роди нормално,живо и здраво бебе 2800г.

# 57
  • Мнения: 1 272
Не мисля че е лошо да не плащаш за раждането. И аз също като теб сметнах, че с парите от раждането мага да купя много неща за бебка, а няма начин все ще родя - платила или не. Трябва да ти кажа, че получих по-добро обслужване от платилите, лекар ме изражда, а му помагаха още......двама лекари. Това се случи в Св. София, а лекарите бяха д-р Арабаджиева, д-р Ташков-син и д-р Ковачева. Тук е момента да изкажа възхищението и благодарностите си към тях   bouquet  bouquet  bouquetНе съжалих нито за миг, че не съм платила за избор на лекар  Peace
Успех, каквото и да решиш.

# 58
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Не съм си плащала, оперираха ме по спешност..останах много доволна от абсолютно всичко  Peace

# 59
  • сто акровата гора
  • Мнения: 230
Доста от приятелките ми родиха от миналата година до сега, че и продължаваме да чакаме нови попълнения  Mr. Green, така че имам някакви наблюдения. Само 2 от тях платиха на лекари и не мога да кажа че са по-доволни, напротив. Преобладаващото мнение е, че като си платил на някой конкретен лекар, останалите от персонала ти "намекват", че той носи отговорност за теб, търси си го него, обръщат ти внимание в краен случей.
Аз лично съм решила да не плащам, ще раждам в МД или в Св. София, колебая се още, но смятам че като отидеш да раждаш, хората които са на смяна трябва да те поемат и да вземат съответните решения за теб и бебето, защото раждането е динамичен процес и не ми се ще да чакам доктора на който съм платила да се накани да дойде, че както сме и на Коледа ако си спази термина...
Пък що се отнася до отношението, зависи какво очакваш. Аз искам хора подготвени да си вършат работата, със съответните знания и способности, а смятам че специалистите в МД и Св.София са такива и не очаквам да ми държат ръката и да ми се обръща специално внимание. Просто да си свършат работата.

# 60
  • София
  • Мнения: 1 056
Вече писах по същата тема и отговорът ми е - аз не съм дала нито лев на никой когато раждах и нама до дам в бъдеще, подкрепям разсъжденията ти!
 Ако пуснеш търсачката ще видиш доста изписано по въпроса - повечето са за плащане, но аз не съм от тях!
Само да кажа, че ако ти е писано да родиш леко и най-калпавия доктор ще те изроди лесно, но ако ти е писано да родиш трудно и най-добрия екип може да сгафи...
Леко раждане ти пожелавам!

# 61
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
Плащането е една от причините да не искам да раждам в Шейново. То не са лев и два, а няколко заплати. И някъде другаде бях писала, че това е работата на лекарите, затова получават заплати. Все едно да ти искат бакшиш в някой магазини или заведение, за да те обслужат. Смятам, че ако човек се чувства доволен и благодарен на някого за професионалното и добро отношение към него, после има начин да го изрази, но не с такива огромни суми.
Насочила съм се към "Света София", тъй като съм чула за еднаквото отношение към платили и неплатили. А ако все пак се наложи да платя, то ще бъде за доброто на болницата, а не за някой корумпиран доктор.
Съгласна съм с момичетата, които споделиха мнение за държавата ни. И аз мисля, че докато има кой да дава, ще има и кой да взима.
Пожелавам успех на всички!

# 62
  • Мнения: 7 418
Раждах заедно с една циганка и една туркиня, които не си бяха платили нито упойка, нито лекар. Отношението към тях не беше по-различно от отношението към мен. По време на раждането ги обгрижваха със същата съвест, с която се грижеха и за мен. След това акушерките, които ги бяха израждали идваха да им проверяват шевовете, разпитваха ги за състоянието им. Бяхме в една стая в родилното и затова съм сигурна в тези неща.

 bouquet
   Е,да!Само да са посмяли да са по-различни с представителките на малцинствата,веднага щяха да ги обвинят в дискриминация!
  Даже и в градския транспорт никой не смее да иска билетче от циганите,защото...... #2gunfireНикой не дава на българите да се возят без билетчета,обаче!
  Малцинствата са си най-привилегированите,уви!
  Горепосочения пример, не ми дава повод да мисля,че с не платилата българка,ще се отнасят и ще я обгрижват по същия начин,както  не платилата циганка или туркиня.Съжалявам!

# 63
  • Мнения: 2 891
Аз съм вярна на принципите си и смятам, че след като си плащам осигуровките, не е нужно да плащам!!! Ако все пак реша да получа нещо допълнително - плащам на касата срещу касов бон!!!
Раждането ми мина тежко, 3 пъти спираха тоновете на малчо и целият екип ми бе над главата постоянно! Не виждам какво по-специално биха направили за мен, ако бях платила.

# 64
  • Мнения: 251
Не смятам, че трябва да се плаща за раждане по начина, по който се прави в България. Това е порочна практика, направо разяждаща обществото.
 Съпругът ми и аз решихме да си платим, но за раждане в частна клиника, защото както каза мъжът ми "аз пари под масата не давам, само стимулирам корупцията". Аз съм за това да се плаща в частните клиники, да се плаща по регламентирани от болницата цени, а не така да "буташ" на някакви лекари, които са длъжни да си вършат задълженията. Ако искаш специално отношение или по-добри хигиенични условия или мъжът и бебето при теб от самото начало си плащаш на касата. А то какво стана - с тази порочна практика всички сме длъжни да плащаме, независимо дали можем или не. Писнало ми е от всички тези изнудвачи и дано никога не ми се налага да избирам между принципите си и опасността за здравето.
 Пожелавам ти успешно и леко раждане и много късмет.

# 65
  • Мнения: 465
Не съм плащала и двата пъти Peace

# 66
  • Мнения: 211
Не смятам, че трябва да се плаща за раждане по начина, по който се прави в България. Това е порочна практика, направо разяждаща обществото.
 Съпругът ми и аз решихме да си платим, но за раждане в частна клиника, защото както каза мъжът ми "аз пари под масата не давам, само стимулирам корупцията". Аз съм за това да се плаща в частните клиники, да се плаща по регламентирани от болницата цени, а не така да "буташ" на някакви лекари, които са длъжни да си вършат задълженията. Ако искаш специално отношение или по-добри хигиенични условия или мъжът и бебето при теб от самото начало си плащаш на касата. А то какво стана - с тази порочна практика всички сме длъжни да плащаме, независимо дали можем или не. Писнало ми е от всички тези изнудвачи и дано никога не ми се налага да избирам между принципите си и опасността за здравето.
 Пожелавам ти успешно и леко раждане и много късмет.

Абсолютно съм на същото мнение. Само ще добавя : Ако ви се запали къщата ще плащате ли на пожарната да ви гаси?

# 67
  • Мнения: 1 336
Лекарите вземат заплата и не си длъжен да си платиш, когато отидеш в болницата в която работят, когато са на дежурство и родиш в тяхната смяна, НО ако искаш някой да дойде в 12 през нощта, защото искаш да родиш точно при него, и след това да те наблюдава и лекува ако недай си Боже има усложнения - това е нещо извън задълженията му, когато му свърши работния ден. Ако го искаш трябва да си плащаш, защото и те са хора, и те имат личен живот и време, което не са длъжни да ни подаряват за сметка на семействата си!
Ако нямаш претенции кой ще те изражда, на кого и за какво ще плащаш!?! Още повече, че пари не се дават предварително!
Аз не мога да разбера какво толкова се дискутира, ясно е, че не е лошо да не си платиш стига само да ти стиска и да си готов да поемеш риска да попаднеш на стажант за спешно секцио, който е правил 3 шева в живота си на някоя циганка дадени му от професора, защото "тея дето не си плащат, кво ще си губя времето с тях, вместо да пия кафе с новата сестра или да изкарам някой часпром в съседния къбинет докато съм дежурен, тия младите все някога трябва да започнат" ...или по време на раждането да се появят усложнения и докато намерят лекаря нещата да тръгнат към зле! Това е истината мили момичета и то във всички АГ болници в България. Може да попаднеш на някои от малкото човечни лекари и той да е в добро настроение, но може и да попаднеш на някой безхаберен, който гледа да си прегледа пациентките от частната практика докато ти се мъчиш и не му пука какво става с теб и детето! Най-добрите ми приятели са лекарки, а едната е АГ и познавам около 20 АГ-та из всички болници, включително и от частните  в София, и то хора на всякаква възраст с различен стаж и опит, била съм сред тези хора (някои са доста прехвалени тук във форума) и съм чувала как се коментира работата им и пациентките, вярвайте по-добре да не чувате, защото никога няма да искате да родите!

На който му стиска отива и си  ражда, за какво да плаща, в България не се плаща за раждане.

# 68
# 69
  • Мнения: 750
Има обаче и такъв вариант...Млада майка ангажира доктор, в хода на раждането нещата се усложняват, но никой не смее да предприеме нищо защото "светилото" не е пристигнало още и да не би някакви си дежурни и акушерки да му накривят шапката, накрая доктора ужасно закъснява....имаше много предавания със съсипания и ужасен татко Sad Така, че Божа работа!

# 70
  • Мнения: 1 336
Има обаче и такъв вариант...Млада майка ангажира доктор, в хода на раждането нещата се усложняват, но никой не смее да предприеме нищо защото "светилото" не е пристигнало още и да не би някакви си дежурни и акушерки да му накривят шапката, накрая доктора ужасно закъснява....имаше много предавания със съсипания и ужасен татко Sad Така, че Божа работа!
а искаш да кажеш, че тези "мили" хора дето седят и те гледат как отиваш на онзи свят, защото ги е страх да не се разсърди колегата, биха били най-хуманните лекари на земята ако си без уговорка Shocked айде бе ... това е несериозно!

# 71
  • Мнения: 750

[/quote]
а искаш да кажеш, че тези "мили" хора дето седят и те гледат как отиваш на онзи свят, защото ги е страх да не се разсърди колегата, биха били най-хуманните лекари на земята ако си без уговорка Shocked айде бе ... това е несериозно!
[/quote]
Искам да кажа само това което казвам, а то е че понякога, дори когато си плащаш не може да си спокоен, че всичко ще е наред за съжаление.

# 72
Като изчетох всичко и като сравних със случаите на моите приятелки, разбирам, че може да платиш и докторът да се издъни, може и да не платиш и той пак да се издъни, а може и в двата случая всичко да е наред. С други думи - въпросът да платиш или не трябва да се решава по друг критерий. Аз веднъж родих, без никому да плащам (в Шейново), и нямах никакви проблеми, втория път пак ще е така. Моят принцип е - плащам си осигуровки, т.е. платила съм си и раждането, втори път за едно и също нещо не плащам. Друг може да е на принципа - плащам си за спокойствието, защото иначе ще се измъча. Това също е аргумент. Но не и примерите с всевъзможни лоши случки, които само плашат бъдещите мами!

# 73
  • Мнения: 8 242
Не съм плащала. Не съм се и замисляла да плащам.

# 74
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Някои от мамите тук доста са изстрадали или са се наплашили от случаи на други страдалци! Много лошо, но такъв е животът (особено, когато става дума за Шейново  Wink) Улових истински колебания в себе си, когато, четейки различните мнения, непрекъснато се лашках ту на едната, ту на другата страна. Не знам възможно ли е или не, но аз все още не съм решила дали да си избирам екип и доктор.  newsm78 И колкото и парадоксално да звучи, ще чакам "моят" доки (пак става дума за Шейново) да ме посъветва дали да го избирам -- просто знам, че ще реши с мисъл за моето здраве и това на бебка. Ако каже "не", ще го послушам...
Моля се на Бог всичко да мине добре  Praynig -- защото тогава раждането се забравя бързо... доколкото съм чувала...

# 75
  • Мнения: 338
И аз си задавах този въпрос-може би няма майка, която да не си мисли как да постъпи. На мен ми се наложи да постъпя малко по-рано в болница в Пловдив и останах там до раждането-екипът който ме разраждаше беше този на смяна и останах изключително доволна. При изписването оставих почерпка. В Асеновград имах желанието да ме разражда доктора, при когото ходих на консултация, но именно поради неговата немърливост се наложи да си излежа 9-я месец в болница в Пловдив.

# 76
  • София
  • Мнения: 11 708
Аз си платих,но на касата на болницата,не под масата и не съжалявам!Но доколкото схващам авторката на темата не е убедена,че не трябва да плаща,а от друга страна иска да си спести тези пари.Аз бих ги платила,макар това да не е 100% гарнция,че всичко ще бъде ОК!
Факт е че има много случаи на родилки,които не са платили и стотинка и всичко е било наред и не са били притеснявани затова че не са платили,но има и още толкова случаи при които това е било проблем!Успех каквото и да решиш и леко раждане разбира се!

# 77
  • Мнения: 171
Много е лошо, ако раждаш в Бургас.  #2gunfire Отношението категорично НЕ Е същото, както ако раждаш с уговорка. Третират родилката като циганка, която ражда петнадесетото си дете. Бургаската болница е известна с най-корумпираните лекари в национален мащаб, много бих искала да има още много жени, които да не плащат за раждане, за да утъпчат пътеката и да се изравним с останалите градове като предполагаемо отношение към пациента, но от друга страна на никой свой враг не пожелавам унизителните преживявания, които бях принудена да изтърпя точно благодарение на факта, че реших да не плащам, защото бях дълбоко убедена, че лекар винаги би помогнал на пациент.

# 78
  • Мнения: 1 193
Голямото си дете родих в провинцията без да платя и стотинка. Реших, че и сега няма да платя за нещо което съм усигурена, ама какво отношение понесох просто не искам да се оплаквам. Отвратена съм от отношение лекар- пациент. Най- интересно стана като се оплаках на таткото а той пък звъннал тук таме и да не ви пиша какво обгрижване после от израждащия лекар и главната лекарка на детското. Всичко в България е толкова опорачено. А трябва да си спокойна и да чакаш големият момент, е как да се получи, като се въртиш в един омагьосан кръг.
Леко раждане и КЪСМЕТ  bouquet

# 79
  • Мнения: 707
I az dosta se 4udya kak da prozediram.Parite moga da gi dam,no vuprosut e ZA KAKVO? Tova e profesia,za koyato na lekarite im se pla6ta! Moje da ne sa im dostatu4ni zaplatite,no  vas i  mujete vi  da ne bi da vi zatrupvat s pari v kraya na meseca?Kakto kaza edna mama:dokato ima koi da dava,6te ima i koi da vzema! Mami,nie sme tezi,koito triabva da otu4im doktorite ot tozi reket! Minalata godina moia poznata otide da rajda s ugovorka.Pitali ya v Rodilnoto:Ima6 li ugovoren lekar? tya :Da.  I te  :Aha,dobre i ya zariazali. Dokato doide ''Ugovorenia'' ve4e bilo kusno,detenzeto po4ina i sega se sudiat i t.n.E,ne mislite li,4e 6te6e da e po-dobre ako niama6e ugovorka.Vuprosut e mnogo nabolial i mislia,4e dokato ne se namesi Durjavata i Ministerstvo na Zdraveopazvaneto s niakakvi nakazania za tezi Doktori,6te si prodaljava vse taka...

# 80
  • Мнения: 260
Раждах нормално в Шейново без уговорка. Не съм дала нито лев, но въпреки това не мога да се оплача нито от липса на внимание, нито от лошо отношение. Напротив, всички бяха много мили, а раждането протече гладко и бързо. В същото време моя братовчедка роди с уговорка и въпреки това, по вина на доктора, раждането беше изключително трудно и за майката и детенцето, слава богу и двете са добре сега.

Според мен ангажирането на доктор срещу някаква сума пари е оправдано, ако има някакъв специфичен здравословен проблем или ако по-някакви други причини държиш точно този доктор да те изражда.

# 81
  • София
  • Мнения: 44 115
Аз не съм плащала. Понеже не исках да плащам на д-р поради разни причини много четох и прецених, че най-добрият вариант в този случай е тина киркова. останах мн доволна от всичко. а мъж ми до последно питаше всеки ден сигурна ли съм, че не скам да плащам за д-р.

така - това което най-ме отказа - не беше заради парите или защото смятам, че им влииза в задължението. Но...
Плащаш на д-р и си представи, че тръгваш да раждаш, да кажем вечер. Д-ра е след дълга смяна, смазан е от умора тъкмо е задрямал - ти го будиш да идва, че раждаш. Или понеже и той е човек е отишъл на някакво парти и е изпил 2-3 чашки....или (и такива случаи има) дори не е в града, а понякога и в страната. Такива илита нали се сещаш, че има с хиляди. Да не говорим, че докато той не дойде никой не се занимава с теб, защото чакат твоя д-р да дойде - нали си си негов човек и си му платила....и ред такива разни глупости и варианти си мислех - реших, че искам екипът, които ще се занимава с мен и моето раждане да бъде от свежи, наспали се, ако щете и трезви хора. С бистри глави и сигурни раце (особено ако се беше наложило секцио по спешност, че и такъв вариант имаше при мен)....

ест всеки сам си решава. Аз не съжалявам Wink

# 82
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
родих в "Шейново"; без уговорки, без нищо;
на никой не съм платила;

Стига с тези страхове и митове/легенди, че няма да ти обърнат внимание или ще са груби, ако не си платиш...
Леко раждане  bouquet

# 83
  • на село
  • Мнения: 1 028
реших, че искам екипът, които ще се занимава с мен и моето раждане да бъде от свежи, наспали се, ако щете и трезви хора. С бистри глави и сигурни ръце (особено ако се беше наложило секцио по спешност, че и такъв вариант имаше при мен)....


Напълно подкрепям горното  thumbsup

# 84
  • Мнения: 346
реших, че искам екипът, които ще се занимава с мен и моето раждане да бъде от свежи, наспали се, ако щете и трезви хора. С бистри глави и сигурни ръце (особено ако се беше наложило секцио по спешност, че и такъв вариант имаше при мен)....


 newsm10 И аз така!

# 85
  • Мнения: 5 026
 Аз съм против плащането и ангажирането на лекар предварително. Имах уговорка, като тръгна да раждам да се обадя на лекарката, която ми следеше бременността, но се оказа, че тя щяла да ходи на рожден ден, после я търсихме още няколко пъти и тя каза, че ако все пак държа, щяла да дойде  Close.  То си е и до лекаря и неговата отговорност като такъв. В крайна сметка ме изроди стажантка някаква...

Общи условия

Активация на акаунт