НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени II

  • 58 594
  • 819
  •   1
Отговори
# 780
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Не намерих там, така че ако някой знае къде е публикувана цялата Наредба заедно с приложенията - нека пусне линк, моля.

Приложение № 2 към чл. 4


ДО
ДИРЕКТОРА НА РАЙОННОТО/СТОЛИЧНОТО
УПРАВЛЕНИЕ “СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ”
ГР. …………………………………………………….


МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ
за
 изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание
чл. 50 и 51 от КСО за остатъка от 135 до 315 календарни дни

От ...
(име, презиме и фамилия на лицето)

ЕГН/ЛНЧ ....................................................,
адрес за кореспонденция...
...
(град/село, ПК, община, област, улица, №, ж.к., бл., ет., ап.)
телефон ...................................
осигурен при осигурител / като самоосигуряващо се лице ......................................................................
...
(наименование на осигурителя / посочване на дейността като самоосигуряващо се лице)


ГОСПОДИН (ГОСПОЖО) ДИРЕКТОР,

Моля в качеството ми на ...
(майка/баща/баба/дядо/осиновител/настойник)
да ми бъде отпуснато парично обезщетение за бременност и раждане, считано от .................. 20....г.

Декларирам следните обстоятелства:
1.   Осигурен/а съм по безсрочно/срочно правоотношение до .......................................... 20... г.
2.   Осигурен/а съм като самоосигуряващо се лице с безсрочна/срочна регистрация до ........................... 20... г. Към датата, от която искам да ми бъде отпуснато обезщетението - ............... 20.... г., съм осигурен (а) за съответния риск – да/не (ненужното се зачертава) и имам 6 месеца осигурителен стаж като осигурен/а за всички осигурени рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица, за всички осигурени социални рискове без безработица – да/не (ненужното се зачертава).
Към ден .......... месец ........... година ............. придобивам изискуемия се стаж.
(данните се попълват, когато осигурителният стаж се придобива през периода, за който се иска отпускане на обезщетение)
3.   Правоотношението/осигуряването ми е прекратено, считано от .................... 20.....г.
4.   Детето ......................................................................................, родено на ............. 20... г. е живо
(име, презиме и фамилия на детето)
и е ............................................................... дете.
(първо, второ, трето, четвърто и т.н.)
5.   Детето не е дадено за осиновяване.
6.   Детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка.
7.   Детето не е настанено за отглеждане в семейство на роднини или близки или в приемно семейство по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето.
8.   Не съм лишен (а) от родителски права и родителските ми права не са ограничени.
9.   Ползвам отпуск за раждане по чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, считано от ...................... 20....г.

Забележка: Там, където е необходимо, се попълват съответните данни.

Прилагам следните документи:
1.   Заверено от осигурителя копие от заповед за разрешаване на отпуска.
2.   Заверено от осигурителя копие от заповед за прекратяване на правоотношението в случаите на ликвидация или прекратяване на осигурителя.
3.   Оригинал (за справка) и копие от удостоверението за раждане на детето – за самоосигуряващо се лице.
4.   Заверено от осигурителя копие от удостоверението за раждане на детето – за осигурено лице.
5.   Копие от акта на кмета на общината или на определено от него длъжностно лице за назначаване на настойник.
6.   Копие от протокол на ЛКК за тежко заболяване на майката в случаите по чл. 167 от КТ.
7.   Копие от препис-извлечение от акта за смърт на майката и/или бащата на детето в случаите по чл. 167 от КТ.
8.   Декларация за изплащане на обезщетението, приложение № 7 към чл. 8 от наредбата.
9.   Удостоверение за размера на дневното парично обезщетение при бременност и раждане за периоди преди 1 януари 2007 г. – за случаите по чл. 49, ал. 2 от КСО.
10.   Други документи...

Забележка: С ограждане на съответната цифра се отбелязва кои от изброените документи са приложени.

ИЗВЕСТНО МИ Е, ЧЕ:
В 7-дневен срок от промяна в декларираните обстоятелства се задължавам да подам декларация за промяната. Ако не изпълня това задължение, извършвам административно нарушение, за което нося административнонаказателна отговорност по реда на чл. 349 от КСО.
Следва да възстановя неправомерно полученото обезщетение по моя вина заедно с дължимата лихва съгласно чл. 114, ал. 1 от КСО.
За деклариране на неверни данни нося наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.


Дата .......................................               Подпис: ..................................
гр. (с.) ....................................


Данни от осигурителя:
1. Към деня на разрешения отпуск за раждане лицето е осигурено за съответния риск да/не; (ненужното се зачертава).
2. Към деня на разрешения отпуск лицето има 6 месеца осигурителен стаж като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица, за всички осигурени социални рискове без безработица – да/не; (ненужното се зачертава).
3. Към ден .............. месец .............. година .............. лицето придобива изискуемия се стаж.
(данните се попълват, когато лицето придобива осигурителния стаж през периода на разрешения отпуск)

Дата .......................................            ..............................................................................
гр. (с.) ....................................                                   (име, фамилия, подпис и печат)

# 781
  • София
  • Мнения: 12 229
   Ако една майка  преди да роди е била на граждански договор , а на трудов непосредствено преди раждането само 5 месеца, но от преди това също има стаж няколко години по трудов договор има ли право на майчинство от 180 лв две години? Ако да може ли да ми кажете в коя наредба или закон е упоменато.

# 782
  • София
  • Мнения: 1 487
Здравейте,

моето бебе ще стане на 9 месеца на 15.02., т.е. би трябвало да ми се изплащат 90% от раб. заплата около месец и половина. Прочетох последните няколко страници от темата, но не ми стана ясно кой точно документ трябва да подам при работодателя си, това:
Приложение № 7
към чл. 45, ал. 1, т. 2
(Ново, ДВ, бр. 96 от 2006 г.)

ДЕКЛАРАЦИЯ
за ползване на отпуск по чл.163, ал. 1 или ал. 6 от Кодекса на труда от майката (осиновителката)

или това:
Приложение № 2 към чл. 4


ДО
ДИРЕКТОРА НА РАЙОННОТО/СТОЛИЧНОТО
УПРАВЛЕНИЕ “СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ”
ГР. …………………………………………………….


МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ
за
 изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание
чл. 50 и 51 от КСО за остатъка от 135 до 315 календарни дни

И още, трябва ли някъде да упоменавам (т.е. аз да изчислявам) точният брой дни на болничния?

# 783
  • Мнения: 9 050
Здравейте,

моето бебе ще стане на 9 месеца на 15.02., т.е. би трябвало да ми се изплащат 90% от раб. заплата около месец и половина. Прочетох последните няколко страници от темата, но не ми стана ясно кой точно документ трябва да подам при работодателя си, това:
Приложение № 7
към чл. 45, ал. 1, т. 2
(Ново, ДВ, бр. 96 от 2006 г.)

ДЕКЛАРАЦИЯ
за ползване на отпуск по чл.163, ал. 1 или ал. 6 от Кодекса на труда от майката (осиновителката)

или това:
Приложение № 2 към чл. 4


ДО
ДИРЕКТОРА НА РАЙОННОТО/СТОЛИЧНОТО
УПРАВЛЕНИЕ “СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ”
ГР. …………………………………………………….


МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ
за
 изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание
чл. 50 и 51 от КСО за остатъка от 135 до 315 календарни дни

И още, трябва ли някъде да упоменавам (т.е. аз да изчислявам) точният брой дни на болничния?


Приложение № 2 се попълва от тези майки, на които обезщетението ще се изплаща директно от НОИ. В твоя случай, тъй като ще получаваш обезщетението от работодателя си, трябва да попълниш молба свободен текст и приложение №7. Трябва да упоменеш точния брой на дните отпуск, които желаеш да ползваш.

# 784
  • Мнения: 9 050
   Ако една майка  преди да роди е била на граждански договор , а на трудов непосредствено преди раждането само 5 месеца, но от преди това също има стаж няколко години по трудов договор има ли право на майчинство от 180 лв две години? Ако да може ли да ми кажете в коя наредба или закон е упоменато.

Има право да. Даже и на по-голяма сума може да има право. Зависи на каква заплата е осигурявана. Пише го в КСО в разсела за обезщетения.

# 785
  • Мнения: 28
Здравейте, аз съм новорегистрирана и днес прочетох много по тази тема.Донякъде си отговорих на въпроса, но колкото повече чета толкова повече се обърквам Sad! Затова ще помоля компетентните форумци ако могат да ми разяснят казуса ми Rolling Eyesа той е следния:бременна съм в четвърти месец(12г.с.), от началото на тази година (2007)работя на трудов договор и ще ме осигуряват на 500 лв. толкова колкото и ще получавам.Термина ми е на 11.07.07г. и когато трябва да изляза в болнични 45 дена преди термина ми няма да имам 6 месеца стаж.Тук трябва да кажа че по принцип имам стаж по трудов договар 7 месеца и 22 дни преди това.След това имам прекъсване от 5 месеца през които не съм работила. И сега започнах отново работа.Та въпросът ми е следния:възоснова на кои месеци и как ще се изчисли сумата на обещетението което ще получа.Счетоводителката ни ми каза че, ще ми вземат месеците от януари до май на сумата на която ме осигуряват сега и два месеца декември и ноември 2006 ще ми ги сметнат по МРЗ.Това така ли е или нещата стоят по друг начин. newsm78
Ще съм ви благодарна да ми отговорите, за да знам все пак какво да правя от тук нататък освен да чакам нашето първо бебче Laughing Laughing Laughing

# 786
  • Мнения: 56
Мили мами!!!
Първо да ви честитя Новата година!!!С пожелания за по малко мотане из бюрокрацията на тази държава:)Simple SmileSimple Smile
Имам конкретен въпрос,ще бъда благодарна ако някой ми отговори.Та:Когато започна работа мога ли да прехвърля майчинството до навършване на 2 год. на своята майка която е пенсионерка. newsm78
Благодаря предварително!!!!!!!!!!!!

# 787
  • София
  • Мнения: 1 487
Приложение № 2 се попълва от тези майки, на които обезщетението ще се изплаща директно от НОИ. В твоя случай, тъй като ще получаваш обезщетението от работодателя си, трябва да попълниш молба свободен текст и приложение №7. Трябва да упоменеш точния брой на дните отпуск, които желаеш да ползваш.

ZinaSt, много ти благодаря за бързия отговор Hug
И имам още една питанка, сметнах дните, но не съм сигурна и затова искам да се консултирам. Излязох в болничен на 26.03.2006 г. при термин на 10.05.2006, по моите изчисления, 315 дни трябва да изтичат на 03.02.2007 г., т.е. би трябвало да ми се изплатят 23 раб. дни. Значи ли това, че в молбата свободен текст трябва да напиша, че искам да ползвам 23 дни отпуск?
А след това отново ли трябва да ходя да подам декларация, че ще ползвам майчинство до навършване на 2-год. възраст на детето?
Благодаря предварително! Hug

# 788
  • Мнения: 261
Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст
(загл. изм. - дв, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)
Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)
(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Отпускът по ал. 1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.

tова пише в Кодекса на труда. Не може за съжаление.

# 789
  • Мнения: 147
здравейте и предварително благодаря на всички мами, които винаги се отзовават да помагат
въпросът ми е следния:
регистрирана съм като земеделски производител и вчера отивам да си плащам социалните и дзпо осигуровки, а от нои ми отговарят, че след като съм в майчинство трябва да си плащам само здравните. Това вярно ли е, защото за 2005 ме караха въпреки, че бях в майчинство да си ги плащам всичките, че дори и един път здравни като земеделски и един път здравни за това, че съм в майчинство. Ако това е вярно има ли някакъв начин да си върна тези осигуровки, които се оказва, че съм надвнесла

Не би трябвало да внасяш осигуровки когато си по майчинство, но и не трябва да упражняваш дейност. При фирмите се назначава пълномощник или прокурист и не се дължат осигуровки на собственика.
Не съм наясно земеделските производители дали имат осигурителни книжки, но при заверката на книжката за съответната година би трябвало да върнат надвнесените осигурителни вноски.
Дейзи, благодаря за отговора, явно това означава, че трябва да се обърна към счетоводител предполагам newsm78

# 790
  • Мнения: 9 050
здравейте и предварително благодаря на всички мами, които винаги се отзовават да помагат
въпросът ми е следния:
регистрирана съм като земеделски производител и вчера отивам да си плащам социалните и дзпо осигуровки, а от нои ми отговарят, че след като съм в майчинство трябва да си плащам само здравните. Това вярно ли е, защото за 2005 ме караха въпреки, че бях в майчинство да си ги плащам всичките, че дори и един път здравни като земеделски и един път здравни за това, че съм в майчинство. Ако това е вярно има ли някакъв начин да си върна тези осигуровки, които се оказва, че съм надвнесла

Не би трябвало да внасяш осигуровки когато си по майчинство, но и не трябва да упражняваш дейност. При фирмите се назначава пълномощник или прокурист и не се дължат осигуровки на собственика.
Не съм наясно земеделските производители дали имат осигурителни книжки, но при заверката на книжката за съответната година би трябвало да върнат надвнесените осигурителни вноски.
Дейзи, благодаря за отговора, явно това означава, че трябва да се обърна към счетоводител предполагам newsm78
Докато сте в майчинство дължите само здравно осигуряване. Надвнесени осигуровки обаче не се връщат. Или поне аз не съм чула за начин това да стане.

# 791
  • Мнения: 147
добре де аз нещо май не разбирам както трябва..след като съм действащ земеделски производител към момента и в същото време съм в майчинство със сигурност ли не дължа осигуровки..вече тотално се обърках, защото миналата година се хванаха за това, че съм била действащ земеделски производител и ме накараха да си плащам двойно като поп, а сега казват, че не е трябвало..да не стане после че е трябвало, пък не съм ги внесла..в крайна сметка знам, че трябва да подам данъчна декларация..нали там ще пише че съм взела някъкви пари от тази дейност...пък да не съм внесла осигуровки..нещо ми е много мътно #Crazy

# 792
  • Мнения: 4 370
Работя на две места по два трудови договора. До 08.02.2007г имам право да ползвам болничен 90% от осигурителния ми доход. Само при единия ли работодател да подам молба или имам право и от двете места да ми изплатят обезщетение?
Благодаря ви предварително!

# 793
  • Мнения: 3 595
Аз не успях да разбера...за оставащите 180 дни от 315-те за майките в заварено положение, чиито бебета нямат навършени 9 месеца. Майка, която има още около 45 дни да ползва болничен до 315 и е с още едно дете ненавършило 2 години има ли право освен 90% от заплатата си и на 1/2 майчинство за първото си дете...Питах преди няколко страници, но не получих отговор. Благодаря ви!   bouquet

# 794
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Покрай мои близки възникнаха няколко въпроса, на които ще съм благодарна да намеря отговор
1. Шестте месеца за майчинство кога трябва да са? Към момента на подаване на молба за ползване или преди да излезе майката в болничните преди раждането?
2. Времето на болничния (по принцип, за общо заболяване, например) смята ли се като трудов стаж?
3. Приятелка работи на граждански договор, но поради предстоящо майчинство по уговорка с шефа преминава на трудов, при условие, че тя си плаща осигуровките. Колко трябва да плаща, ако се осигурява върху 250 лв., колкото взема реално? А ако е в болнични какво и колко трябва да внесе? Има ли някъде калкулатор за такива сметки?

Общи условия

Активация на акаунт