Мнения на Birdie...

  • 252 869
  • 2 044
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 3 271
@Millena
http://dermatology.cdlib.org/92/reviews/atopy/beltrani.html
Точно тази статия в изкристализиран вид говори срещу тезата за абсолютизирането на алергийте при АД.
Казва си го също:
"Food allergy affects about 6%–8% of children younger than 4 years old and about 2% of the U.S. population beyond the first decade of life."
"However, not all food reactions in patients with AD are allergy based."

Въпроса е да не абсолютизираме ролята на алергийте при АД и това че по същността си АД Не е алергично заболяване.
И като следствие, да не отклоняваме лечебните усилия в погрешна посока.

Бърди, моля те чети по-добре, ето ЦЕЛИЯТ цитат, а не тенденциозно изваденото от теб по-горе

Foods.— Food allergy affects about 6%–8% of children younger than 4 years old and about 2% of the U.S. population beyond the first decade of life.[80] Food allergy remains the leading cause of anaphylaxis in the United States and many Westernized countries.[81] People who have these life-threatening reactions usually have asthma and frequently have a history of AD and food allergy as young children.[82] For these reasons alone, the role of food as a trigger in all infants with moderately severe to severe AD should be considered.

---

6-8% от населението НЕ ЗНАЧИ, че това е малък процент от хората С Атопичен дерматит! Много умело изопачаваш съдържанието на статията и изваждаш тенденциозни парчета.

# 481
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
Следователно е загуба на време за мен.

именно Peace

Милена, обърни внимание добре, как Бърди бърка кардинално превод от англ., който Травис публикува, но нашият човек не признава грешка, нали се сещаш.

# 482
  • Мнения: 8 585
Здравейте !Ще ми дадете ли съвет за следната ситуация:
Дъщеря ми от два дни е с грип,зарази се от нас със съпруга ми.
Симптоми - температура (в порядък 38 - 39.5,но я качва за дълъг интервал),кашлица (прилича ми на възпален ларинкс,миналия месец беше същата),леко червено гърло,отпадналост,секрети от носа които са воднисти,вероятно и болки в мускулите,ходенето и е трудно.
Предписаха антибиотик (Зинат) който аз отказах да дам (поне на този етап),както и Калциев глюконат,който също отказах да давам.
 Два дни имаше т-ра - от 38 до 39.9.Успявам да я сваля,макар и трудно.Яде горе-долу добре,пие течности.Днес цял ден беше добре,но вечерта пак вдигна 39 градуса и взе да кашля по-силно (но пък цял ден плака и може това да е възпалило допълнително гърлото)
За момента свалих температурата  и детето се поти обилно.
Кажете ми ,докога да изчакам с антибиотика ,макар че хич не ми се ще изобщо да го давам.Какво да и дам за кашлицата ? Проспан става ли ? (засега гърдите са чисти,кашлицата е на "горно" ниво,ако ме разбирате)
Да правя ли инхалации с лайка,миналия път помогнаха.
Изобщо ,как да процедирам ?
Благодаря предварително !  bouquet

П.С.Лекарства които и давам:
Панадол,Нурофен,и прахчета Тайлол Хот за деца (които незнам дали са добра идея,но много помагат).Както и много течности.
Само лекар чрез преглед и контакт с детето може да Ви препоръча употребата, или не, на лекарства.

Неща, които говорят за инфекция:
*покачване отново на температура, която е била с тенденция да спада.
*неповлияване и усилване на кашлицата без промяна в характера и.
*инхалации с лайка? не вредят, стига да не пострада детето при манипулиране с "уредите".

# 483
  • Мнения: 8 585
"food as a trigger in all infants with moderately severe to severe AD should be considered."
Знаеш ли какво означава това, и колко деца засяга?
Колко от децата, за които говорим са с обширни екземи?
Колко от децата са с ограничени екземи само по лицето без други прояви и с лека сухост на кожата?

Тригер не значи алергия! тригер значи провокиращ фактор! провокиращ фактор, който може да провокира съвсем НЕ И САМО по алергичен механизъм. И пише" трябва да се вземе под внимание", а не пише "дай диета", "дай Прегомин".
Става въпрос за хранителни алергии у някой деца, а не за АБКМ, за която се дават лечебни млека.
Всеки тригер е белтък, даващ АБКМ и АД, за да дадем "Прегомин" с надежда с него да "хванем" АД?

И ето, статията го пише ясно:
"However, not all food reactions in patients with AD are allergy based."

Нещата са сложни и просто не можеш да разбереш следните неща:

*никой не отрича връзката при някой деца с храна като провокиращ фактор.
*никой не отрича че тежки и системни форми имат нужда от уточнение във връзка с потенциална АБКМ.
*никой не отрича че алергия и алергичен тип реакции при някой деца са с пряко участие в патогенезата.

Но всички се обединяват под мнението че:

*АД като клинично заболяване НЕ Е алергично заболяване.
*факторите, играещи роля са многообразни и сложни-"алергията" е фикс само на Мустаков.
*че в случай на алергична реакция към храна НЕ СЕ ПРАВЯТ ДИЕТИ, обхващащи три страници с храни, а само на група от малко по обем храни пряко отговорни.
*не се дават антихистамини поголовно, защото нямат ефект.

Последна редакция: вт, 13 фев 2007, 10:06 от Birdie

# 484
  • Мнения: 3 271
Милена, обърни внимание добре, как Бърди бърка кардинално превод от англ., който Травис публикува, но нашият човек не признава грешка, нали се сещаш.

Liorena, в даденият случай Бърди просто извади 1 (ЕДНО) изречение от контекста, за да се опита да потвърди тезата си. Дори не е дочел абзаца до край. Да не говорим, че думата "however" означава "обаче", което само по себе си иде да покажа, че връзката с алергията далеч не е така пренебрежима ("Обаче/Все пак не всички хранителни реакции в пациентите а АД са базирани на алергия" - максимално буквален превод  Peace )

Последна редакция: вт, 13 фев 2007, 00:30 от Millena

# 485
  • Мнения: 3 271
Бърди, къде видя да пиша, че се дава Фризопеп/Прегомин? Чете ли ми предишното мнение, че отказах една мама да дава Фризопеп за АД??!! Отново четеш избирателно.

Не казвам, че АД ВИНАГИ = алергия. Казвам само, че тази връзка не е за подценяване.

Както и да е. За пореден път се убедих, че е безмислено да пиша каквото и да било, така че съм out от темата. Абсолщтно загуби-време е, а утре съм на работа, трябва да спя.

# 486
  • Мнения: 8 585
Бърди, къде видя да пиша, че се дава Фризопеп/Прегомин? Чете ли ми предишното мнение, че отказах една мама да дава Фризопеп за АД??!! Отново четеш избирателно.
Не казвам, че АД ВИНАГИ = алергия. Казвам само, че тази връзка не е за подценяване.

Мустаков го дава, Мустаков. Колко деца се лекуват за АД с "Прегомин" и "Фризопеп"? Сама сметни...
Аз никога не съм твърдял че алергия към някой храни не е отговорна при група деца...
Не отричам връзка, отричам абсолютизиране.
На база на това абсолютизиране е и неуспеха в лечението.
Алергичната теза (отговорна само до около 30%)  се пренася върху ВСИЧКИ ДЕЦА.

Да пише някъде че се дават за АД Зиртек/Аериус за 6 месеца посменно?
Да пише някъде за диети на три страници?

Не пише-защото няма такова нещо, просто.

Consider evaluation:

    * Moderate to severe AD in infant/child
    * History of AD exacerbated by particular foods
    * Severe AD in in/adult

Initial screen

    * History and physical examination
    * Skin/CAP-RAST to implicated foods (See Table III)
    * Common food allergens (milk, eggs, wheat, soy, peanut, tree nuts, fish, shellfish) Include history positive or suspected foods. Eliminate IgE+ foods from diet (and consider elimination of other highly suspected foods.
          o No resolution: Food allergy not a cause
          o Resolution: Food allergy potential cause.


Виждаш сама-ТЕСТУВА СЕ!
Без тест-нищо не се вади като заключение.

Г-н Мустаков май не тестува, защото "не били достоверни тестовете"... или тестува само когато му изнася, за да не се види на колко деца дава БЕЗ НУЖДА и налична алергия към храна, "Прегомин".
Е, кой е прав тогава? Хората ясно пишат че за да имаш доказателства за връзка се изисква обективизиране на тази връзка-иначе я няма!

Статията, която е чудесна, буква по буква преповтаря това, което пиша вече две години...

Последна редакция: вт, 13 фев 2007, 00:47 от Birdie

# 487
  • Мнения: 3 271
Мустаков го дава, Мустаков. Колко деца се лекуват за АД с "Прегомин" и "Фризопеп"? Сама сметни...

И Маринова, и още разни лекари. Надявам се, че го правят само при доказана АБКМ.
И все пак това какво общо има с мен и тезата ми  newsm78

Не отричам връзка, отричам абсолютизиране.

Е, това е вече приказка. И аз това отричам (както повторих една камара пъти по-горе). Но абсолютизирането го има в твоите постинги, не в моите  Peace

Да пише някъде че се дават за АД Зиртек/Аериус за 6 месеца посменно?

За 6 месеца - едва ли, но че се дават антихистамини, за да подтиснат реакцията и сърбежа, да, пише го всъщност.

Да пише някъде за диети на три страници?

Може би не на 3 страници, но да, пише да се избягват алергизиращи храни, да се захранва бавно и да се следи реакцията.

Само към това апелирам и аз. Нито "изписвам" Фризопеп, нито препоръчвам антихистамини  Peace

# 488
  • Мнения: 8 585
От същата статия:

"Clinical studies addressing the role of food allergy in AD have shown that elimination of a relevant food allergen can lead to improvement in skin symptoms in a subset of patients with moderately severe to severe AD, and repeat challenge can lead to recrudescence of symptoms. In these individuals, disease can be at least partially prevented by prophylactically eliminating the more highly allergenic foods from the diets of infants and breastfeeding mothers.

Мустаковите диети са хлеб и вода-за да няма неуспех! колкото повече храни махнеш, толкова по-малка вероятност за рецидив.
Нищо на каква цена!
Колко страдания може да се предотвратят?
Колко кърмещи майки са без кърма, когато поради ограничение на млякото се спират и ВСИЧКИ МЛЕЧНИ ПРОТЕИНИ.
Дали това има връзка с АД при детето?
Никой не знае-"не правим тестове. не са достоверни..."...
Е, как тогава? "На око"проба<->грешка.

# 489
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 934
Търсейки друго преди време, случайно попаднах на статистика, касаеща тук спора около хранителните алергии и атопичния дерматит. Поствам го като инфо:

...food allergy accounts for 20% of acute urticaria, is present in 37% of children with moderate to severe atopic dermatitis and approximately 5% with atopic asthma, and is the most frequent cause of anaphylaxis outside the hospital setting.

Pediatrics - Official Journal of the American Academy of Pediatrics

# 490
Birdie, не съм изчела цялата тема, но ме вълнува мнение на доктор. Чела съм твои отговори по доста въпроси и съм съгласна с тях и затова ме интересува твоето менние. Не е въпрос за деца но съм в ужасна дилема какво да правя?Ако счетете че не е за тук въпроса изтрийте го. Моге да постна и отделна тема. Майка ми беше с диагноза остеопороза от БГ преди година. правиха и някакво изследване с което и дадоха диагнозата и предписаха Фосамакс. Така как точно и доколко да вярвам на тази диагноза. 6 месеца след като взема фосамакс аз я заведох на изследване на пета при мен в САЩ и показа риск "нула". Доколкото знам няма лечение срещу остеопороза има само превантивни мерки и лекарства които задържат ситуацията. Дали след като взема фосамакс мога да я заведа на доктор тук в САЩ, дали този фосамакс ще попречи да се види реалното и състояние? Възмогно ли е за 6 месеца да се окаже че и няма нищо????Има ли или няма остеопороза????Ако няма защо да взема фосамакс, а да не жърво с 1000мг калции и 400мг витамин Д само?Освен това от БГ и е казано да взема естроген въпреки че отдавна е минала менопауза, тя е на 68 с причина че това помага на остеопороза???? Сестрата която извършваше теста каза че тези хормони се вземат веднага след менопаузата и са повече срещу горещите вълни, а не за остеопороза и че при нея вече отдавна е минало за да има ефект. А де???
Благодаря  bouquet

# 491
  • Мнения: 8 585
@SimonaMona
Моето скромно мнение на препатил (и двамата ми родители починаха отдавна) е да вземете майка си, и да и направите подходящите изследвания в САЩ. След това да консултирате със съответния специалист там на място за нуждата или не от лечение. Както и изобщо за това, какво терапевтично поведение е нужно (ако е нужно изобщо) и какви проследявания.
Така ще е най-добре, мисля.
Естествено че за 6 месеца чудеса не могат да станат-факт, пораждащ редица въпроси.

# 492
  • Мнения: 3 214
"Бебето ми е на 2 месеца и 10 дена. Миналата седмица се появи хрема и при преглед се установи и зачервено гърло. Изписаха й Аугментин, който пи 5 дена на 8 часа и 2 дена на 12 часа. Педиатърката ме беше предупредила, че е възможна появата на разстройство и то действително се появи на третия ден от приема на антибиотика. Спряхме антибиотика преди 3 дена, но в изпражненията на бебето се появи и слуз на другия ден и продължава така и до сега. Ходи по 3-4 пъти на ден като изпражненията не са толкова редки, но винаги със слуз. Тя е изцяло на адаптирано мляко. На какво може да се дължи това?"

Отговор на специалист:

"Пре антибиотично лечение понякога червата се раздразват, появяват се колики и се променя чревната флора. Състоянието е преходно и се нормализира до 1 седмица от спиране на лечението."

Проблемът тук е че на 2 месечно бебе НЕ се дават с толкова лека ръка антибиотици. Още по-малко Аугментин, който е известен с големия процент диарии и стомашни странични ефекти. 5 дневното лечение пък от само себе си е грешка-нищо под 7 дена няма да има траен резултат!
Даването на орални антибиотици при деца до 3 месеца трябва да става по крайно належащи показания, като винаги е за препоръчване изследване в болнични условия и венозен антибиотик.
Въвеждането на ваксината "Превенар" (от 2 месец) помогна много за да се редуцират Стрептококовите заболявания. Така вече и температурните състояния при малки деца под 3 месеца се ограничиха много.
От личен опит съм се убедил че, при правилно и внимателно отглеждане, деца до 3 месеца рядко имат показания за антибиотично лечение (изключая уроинфекции), като по-често се касае за леки преходни вирусни заболявания.


Здравейте!
Случайно попаднах на тази тема. Майката на това бебе съм аз. Няма да коментирам лечението с антибиотик - беше ми изписано, предполагам, като превантивна мярка във връзка с грипа....Въпросът ми е следния - гореописаното от мен състояние продължава вече 15 дена, т.е. бебчето ми се изхожда на често и винаги със слуз в изпражненията. Като лечение използвам сутрин и вечер по 1 прахче Хидрасек и на обед 1 прахче Ентерол, вече 6-ти ден. Подобрение не виждам никакво. Вече се чудя какво да предприема. Почнах да си мисля, че бебка ще си остане така...А поради грипната епидемия не сме ходили на консултация почти месец и нямам идея дали наддава с това често изхождане. Иначе не дава признаци да й е некомфортно. Предварително благодаря за отговора  Hug

# 493
  • Мнения: 8 585
Вероятно в случая да се касае за лактазен дефицит след антибиотично лечение.
Моля обсъдете предложението да се включи за 2-3 седмици безлактозното мляко Ал110 (Нестле).
Мисля с него ще могат да се коригират нещата.
Една посявка на изпражнения също би била уместна преди включването на Ал110.
Пиша Ви за Ал110 като най-качествения продукт в тази категория млека.

"Състоянието е преходно и се нормализира до 1 седмица от спиране на лечението."
->Не е толкова бързопреходно, нито минава без съответното лечение. Тези, които следват линията, за която писах в коментара си, знаят какво да препоръчат.
Детето ще се поправи напълно, не се притеснявайте.

Последна редакция: вт, 13 фев 2007, 17:55 от Birdie

# 494
  • София
  • Мнения: 1 546
Birdie здравей и привет за темата, макар че гледам и тя се превръща в арена на спорове но не искам и аз да се включвам в това. Всеки си има свое мнение и понеже аз лично уважавам твоето искам да попитам нещо. Синът ми е на 3 г. и 4м. От Септември тръгна на градина и не закъсняха болестите. Може би всичко щеше да бъде нормално  ако до този момент сме болни и той и аз почти постоянно. Както се казва не сме оздравявали. Вече не знам какво да направя. От началото на годината съм  го спряла от градина а болестите ни не свършват. Беше в градината само на 03.01. и на този ден си лепна поредния вирус и...варицела даже. И винаги протича по един и същи начин. Висока температура, хрема, кашлица, уши и ...почти винаги (за да не казвам всеки път) завършваме с пристъп и АБ. Вече 6-ти месец пие Сингулер заради диагноза астма. В началото на Септември направи много тежък пристъп и ни сложиха тази диагноза и лекарството. Но дори и с него явно не можем да избегнем тези спазми. Сега отново е болен. С температура, която от нищо не се повлиява, много течна, водниста хрема и ... така характерната суха кашлица. С тази разлика, че никога не съм го виждала толкова отпаднал - спи почти цял ден. Та това е нашата история. Искам съвет какво да направя за да стабилизирам това дете, че и себе си. Скоро трябва отново да тръгва на градина а с тези болести не ми се мисли. Тези повтарящи се болести много ме притесняват.

Общи условия

Активация на акаунт