Здравословно хранене на деца от 3 до 7 годишна възраст

  • 120 765
  • 1 172
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 2 950
...Аз й кажа не и й обясня защо не искам да го яде. Другата майка вика е нищо де, остави я, дете е. Казвам й трябва да има хранителни навици и култура на хранене още от малка. Тя ме гледа като...хем съм й обяснявала позицията ми 1000 пъти относно храненето.

Същата история... Всичките ми приятели ме мислят за маниачка, затова че лишавам детето си от всякакви "лакомства"...
И при мен така... Скоро една приятелка започна да дава кренвирш на едногодишното си дете. Попитах я защо му дава такъв боклук, а тя отговори, че на детето му харесва и тя не е като мен (всмисъл маниачка и вегетарианка). Хапват си още маргаринче, оцветители... реших да не се меся повече.

На мен също ми писна да се обяснявам и да се оправдавм постоянно, че храня децата си здравословно и затова, когато мога, си премълчавам.  Sad

# 301
  • София
  • Мнения: 2 493
Да... не мога да я разбера тая логика "ами на детето му харесва"... Ми то може да му харесва и да си яде сополите и някои други неща, произвеждани от тялото, ама няма да му ги дава нали? ...
Мисля, че отговорността е на родителите да възпитат вкус и култура на хранене. И аз правя всичко по силите си за да го постигна. Позволявам и на себе си и на детето (голямото) да яде понякога сладолед или шоколад (и то не Милка, Киндер или Нестле), но когато знам, че яде доволни количества плодове и зеленчуци това не ме притеснява.
Освен това напоследък си правим "сладолед" - банан и ягода много дорбе пасирани и във формички за лед със забучени клечки за зъби...
 

# 302
  • Мнения: 2 950
Ейййй, страхотна идея.  Hug Ще пробвам задължително.  Hug

Вчера й нарязах ябълките на кубчета и тя каза, че били ябълкови бонбони, и беше много доволна.  Grinning Черпи всички деца на площадката с нейните бонбони. И децата си взимаха! ! ! ! !   Grinning Но след 5 мин се появи една баба и като започна да вади карамелени бонбони, всички се втурнаха към нея... и Йоана също естествено!  #2gunfire

# 303
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Освен това напоследък си правим "сладолед" - банан и ягода много дорбе пасирани и във формички за лед със забучени клечки за зъби...
Наистина страхотна идея, а може ли и малко прясно мляко да се сложи вътре?

# 304
  • Мнения: 2 282
И всъщност има ли списък на "боклуците"?
Освен това, не мога да накарам детето ми да яде овесени ядки, след като на мен самата започна да ми се гади като ги помирисах. Тя геройски изяде 4-5 лъжици, а после й се наду коремчето и я болеше цял следобед.
Давам моята бърза формулировка (на първо четене) на боклуци: обработени въглехидрати (чипс, пръчици и прочие гадости), тестени неща, такива с рафинирана захар (и комбинация между двете), неща с маргарин (хидрогенирани растителни мазнини), подсладители и бои, натриев глутамат (най-вече в супи, бульони и овкусители на прах), десерти.
Откровено вредни комбинации - месо+хляб, месо+яйца, млечни+други протеини (риба, месо, яйца), десерт след ядене (може след час и половина - два)
Апропо - за мен шоколада не е между боклуците, но не е добре да се прекалява с него Simple Smile
А овесените ядки - не много, в кисело мляко, леко подсладено с мед, остави да престои през нощта и става прекрасна закуска (особено след плодове). Не пада тежко, ако не си прекалила с количеството на цялото или на ядките.

Извинявай, че те "насметох" за десерта, не е била твоя грешката Simple Smile но така или иначе това трябваше да бъде казано. Плодове с други неща - по-добре недейте!
Аз самата напоследък с голямо удоволствие правя торти - с ясното съзнание, че не са никак полезни, но пък не се ядат всеки ден...

# 305
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И всъщност има ли списък на "боклуците"?
Освен това, не мога да накарам детето ми да яде овесени ядки, след като на мен самата започна да ми се гади като ги помирисах. Тя геройски изяде 4-5 лъжици, а после й се наду коремчето и я болеше цял следобед.
Давам моята бърза формулировка (на първо четене) на боклуци: обработени въглехидрати (чипс, пръчици и прочие гадости), тестени неща, такива с рафинирана захар (и комбинация между двете), неща с маргарин (хидрогенирани растителни мазнини), подсладители и бои, натриев глутамат (най-вече в супи, бульони и овкусители на прах), десерти.
Откровено вредни комбинации - месо+хляб, месо+яйца, млечни+други протеини (риба, месо, яйца), десерт след ядене (може след час и половина - два)
Апропо - за мен шоколада не е между боклуците, но не е добре да се прекалява с него Simple Smile
А овесените ядки - не много, в кисело мляко, леко подсладено с мед, остави да престои през нощта и става прекрасна закуска (особено след плодове). Не пада тежко, ако не си прекалила с количеството на цялото или на ядките.
Peace
Нещо не довидях, но се поправих. Списъкът ти с "боклуци" е много добър... на практика всички пакетирани закуски и десертчета попадат там.

# 306
  • София
  • Мнения: 5 190
А и ми писна да ме обвинявват, че храня детето си здравословно#Crazy #Cussing out #Crazy
А когато стана по-голямо да го гледат със съчувствие и на глас казват: Ама ти нали не му даваш да яде шоколад/зрънчо/чипс...
Наистина се чувствам виновна, но затова, че имам задръжки и не мога да си защитя детето от такива нападения.

Ние имаме едно наше си нещо (не знам какво е):
"Баба Яга яде отрова, препарат за миене на чинии,... чипс, люти чушки, пържени  неща, сол, изкуствени вафли, близалки,...
пие кока кола, ракия, оцет, сок с боя...
къпе се с кетчуп, горчица, майонеза...
гледа по цял ден тв, най-вече новините...и никога не си играе с децата....
От това тя става здрава и силна, за да прави още повече пакости, да си троши зъбите, да я боли корема, за да тича по-силно...."

Големи небивалици измисляме, променяме ги с възрастта, но краят е "отворен", защото и ние вече ядем шоколад, домашни бонбони, домашни торти, шок. яйца...Просто карикатурно лепваме неща, които са добре за нея. А лекичко добавям(внушавам), че не са добре за малки деца....Това наше творение ди доставя огромно удоволствие. Заливаме се от смях, измисляме нови и нови простотийки, например, че Баба Яга получила пъпки от близалките и устата цялата й се зачервила, а тя за да ги излекува ги намазала с лепило, отгоре с трошени вафли, за да й боцка...
(последните глупости отскоро...)

# 307
  • София
  • Мнения: 12 233
  И на мен ми е писнало все да се оправдава когато се опитат да ги почерпят с някои боклук. То пак добре ако се стигне да ме попитат, защото редовно докато гоня едната другата вече се е обзавела с нещо за ядене, като картофено мече дадено и от незнайно коя майка навън. При днескашния пореден опит за подобно нещо, защото не ми се спореше отново, че не искам да ядат такива неща, казах че Николета се обрива от тях, което всичност е донякъде вярно, та се спасих. Друг е въпроса че малките все пак им става интересно и си искат и те и понякога ми се налага да се преместя просто някъде другаде само заради това.
   
Откровено вредни комбинации - месо+хляб, месо+яйца, млечни+други протеини (риба, месо, яйца), десерт след ядене (може след час и половина - два)
Апропо - за мен шоколада не е между боклуците, но не е добре да се прекалява с него Simple Smile
   Добре де, кажете ми книжка където ги има описани основните принципи на доброто хранене или някакъв линк. Аз явно хич не съм в час. Разбрах вече че плодовете се ядат самостоятелно, тоест доста преди или след друго хранене. Но да ме убиеш не може да ме накараш да ям месо, готвено или чисто без хляб. А и не виждам нищо вредно в това. Аз просто задължително трябва да ям хляб за да се наям и да смятам че съм яла.
   Другото за комбинацита мляко и други храни, какво да правя като малките все още често си сучат, а може преди това да са яли нещо друго?? newsm78
  bilyanam много ми хареса идеята ти, мисля да се възползвам от нея като пораснат малките  Simple Smile

# 308
  • Мнения: 2 282
Няма книжка, на която да можеш да разчиташ 100%. Има много книжки, има учебници по медицина, има каква ли не литература за храненето. Четеш КРИТИЧНО и мислиш - това е истината. Човек стига сам до своята истина, чутите или прочетени еднократно неща минават и заминават. Моето виждане е резултат на доста четене и разговори със специалисти.
Боклуците и лошите комбинации (забележи - не говорим за разделно хранене) са причина за рязко увеличаване на киселинността в организма. Той реагира така, сякаш има инфекция (рана, отрова, с две думи - агресор) - нивото на левкоцитите в кръвта рязко се увеличава до ниво, като това на болните от левкемия - нарича се хранителна левкоцитоза и доста ясно изразява как се чувства тялото ни след такива гадости. Затова и изследванията се правят на гладно - за да не покажат завишено ниво на левкоцитите. Интересно е това, че на сурово месо организма реагира съвсем слабо, на печено - малко по-силно, следва пърженото, а при панираното и комбинациите с млечни продукти стойностите са направо плашещи...
Това, което можем да направим за себе си, е да пием много вода на гладно, да хапваме плодове (ябълката е на първо място за нашия климат) и чак след това - да приемаме разумни количества и комбинации от храни, като непременно в тях да присъства и салата (зеленчуци) - освен в ролята на целулоза и витамини, и като антиоксидант, помагащ ни да се справим с недомислиците в храненето ни.

Айла, и аз като теб се бях притеснила, защото кърмя преди, след и по време на хранене  Joy но реших да си притворя очите, още повече, че от няколко места ми се засече информация, че в майчиното мляко има доста храносмилателни ензими, които помагат да смилането на другата храна (тук не мога да се закълна, че го формулирах правилно).

Биляна, това с Баба-Ягата ми напълни душата Simple Smile ще го заема, нали и нямаш нищо против?

# 309
  • София
  • Мнения: 2 493
Освен това напоследък си правим "сладолед" - банан и ягода много дорбе пасирани и във формички за лед със забучени клечки за зъби...
Наистина страхотна идея, а може ли и малко прясно мляко да се сложи вътре?
Честно си признавам, че понякога го правя с прясно мляко, защото е много по-вкусно, ама хич не е много здравословно... Комбинацията прясно мляко с плодове хич не е препоръчителна. Ама понякога може... със сигурност е по-малко вредна от готов сладолед и т.н....

А шоколадът е нареден сред вредните, защото повечето шоколади на достъпни цени са боклуци. Иначе аз също не смятам, че е вреден стига да е от хубави суровини, без добавки и да не се прекалява.


# 310
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Didia ,абсолютно си права по въпроса!!!!!!!!! NaughtyНяма такова нещо като храна за децата и храна за мама и тате.Храната в едно семейство е за всички,това е моето мнение.
И аз така мисля Peace

# 311
  • Мнения: 720
Didia ,абсолютно си права по въпроса!!!!!!!!! NaughtyНяма такова нещо като храна за децата и храна за мама и тате.Храната в едно семейство е за всички,това е моето мнение.
И аз така мисля Peace

Определено си мисля ,че ако храната се ''дели'' рано или късно ще има проблеми някъде ...децата не са глупави .Най добрия пример ,който можем да дадем на децата си е точно това-да я ядем храната , с която искаме и те да се хранят.Поне в нашето семейство това дава отлични резултати. ....И на пук на онази теория, която ми повтаряха -да не съм си насилвала децата да си изяват плодовете /зеленчуците/ понеже щяло да има обратен ефект и щели да  намразят точно тези храни (полезните) при нас нещата са точно обратното. Големите са м и на 9 и 6 -сами си търсят плодовете,и сами се ''пазят'' дори от по неполезните храни...а малката ,която е на 2  прави това ,което правят всички на нейната възраст-гледа какво ядът каката и баткото  и яде същото.... Peace ( Разбира се в контрол не са им забранени чипс или бисквити-  тук има органик бисквити,които поне са изчистени от разни излишни добавки и определено са по добрия вариант от типичните бисквити).

# 312
  • Мнения: 2 950
Yanche , страшна си!  Hug Hug Hug Направих сладолед на Йоана и тя не можа да се спре! Стана много хубаво. Пасирах един банан и една круша, добавих много малко прясно мляко и стана много вкусно. Казах й, че такъв сладолед мога да й правя всеки ден, ако иска. Ще пробвам и с ягоди.  newsm10

# 313
  • София
  • Мнения: 2 493
DessiJ, радвам се Simple Smile

# 314
  • Мнения: 5 500
Янче, Милка-та е с какаово масло, краве масло, защо не го харесваш?

Общи условия

Активация на акаунт