Натриев Глутамат, Маргарин, Подсладители и други вредни съставки в храните

  • 34 229
  • 303
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
veni_tex i zizi top
Благодаря много за синтезираната полезна информация!  Знам колко трудоемко може да бъде организирането и понякога.  Благодаря за отделеното време!
Няма проблем Hug

# 61
  • Мнения: 549
".....Друг съвсем прост факт от американското минало и натриев глутамат е свързан с китайските ресторанти.  Те първи са започнали да употребяват тази съставка в готвенето на тяхните ястия.  След известно време общността започва да забелязва връзката между главоболие, подуване на стомаха, припадъци  и други оплаквания с китайските ресторанти.  Нарекли явлението Китайски синдром.  В последствие се оказало, че не става дума за китайски а за MSG (натриев глутамат) синдром.  Ресторантите спрели употребата му и до сега могат да се видят големи табели на входа на почти всеки китайски ресторант в САЩ "NO MSG".  Мога да говоря много за учени изследвания, факти и мишки, но не това ми е идеята.  Тази съставка я намерих в метро и в пикадили в секцията с подправки, повечето кубчета булъони я има а също така и в chio chips (с изключение на този само със сол).  Ако не можете да избягвате тези продукти, поне избявайте да ги давате на децата, защото като повечето вредни неща, те оказват най-пагубен ефект именно на тях."

За съжаление в нашите китайски ресторанти не е така!!! Sad
Ръсят натриев глутамат в количества, направо от пакета. Следствие на това получаваш главоболие, световъртеж, повръщане и стигаш до "Пирогов", а там те питат: "А-а-а, на китайски ресторант сте били? Е, ами пак са попрекалили с глутамата!!!" Shocked
Иначе и аз се опитвам да огранича децата с храните, доколкото мога . Ако купувам сокове, гледам да са в стъклени бутилки, защото стъклото позволява продукта да бъде стирилизиран без да се използват консерванти. Въпреки това пак не вярвам много на етикетите като пише :"без консерванти".
Рядко купувам чипс. Пържа вкъщи и си въобразявам, че е по-малко вреден  Wink

# 62
  • София
  • Мнения: 9 861
Много хубава тема,искам и аз да се запиша!
Опитвам се да храня семейството си здравословно,доколкото е възможно.Просто това,което не бива да ядат децата,въобще не се и купува вкъщи .Но е доста трудно,де.Жалко е,че доста наши пизнати смятат,че едва ли не лишавам децата си от така полезните бонбонки,близалки ,сокчета в чашки и подобни. Confused

# 63
  • София
  • Мнения: 1 775
Много хубава тема,искам и аз да се запиша!
Опитвам се да храня семейството си здравословно,доколкото е възможно.Просто това,което не бива да ядат децата,въобще не се и купува вкъщи .Но е доста трудно,де.Жалко е,че доста наши пизнати смятат,че едва ли не лишавам децата си от така полезните бонбонки,близалки ,сокчета в чашки и подобни. Confused
Peace Peace Много пъти съм се питала, защо на децата се подаряват и носят шоколади, бонбонки,близалки ,сокчета в чашки и подобни, а никога или поне рядко ябълки например newsm78. Както и в уч. лавки е пълно с вредни стоки и така възпитаваме децата си. Но с времето и аз занижих контрола, признавам Embarassed.

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 580
Записвам се да следя!

# 65
  • София
  • Мнения: 3 816
Много съм изчела по тези теми и се опитвам,( поне доколкото е възможно) да осигуря на семейството ми по-здравословно и безвредно хранене.Научих се да чета етикетите в магазина,да заменям едни храни с други,пърженето почти съм го изключила като начин на готвене,имам си хлебопекарна и съм много доволна(преди да почна да меся хляба в къщи, мъжа ми имаше проблеми със стомаха,ами вече почти година не съм купувала хляб и проблемите изчезнаха) и т.н.
Поздравления за хубавата тема!  bouquet

# 66
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Когато детето беше малко - тъкмо проходило, редовно му предлагаха гризки, зрънчо, вафли.
Той не знеше какво е и не го изкушаваше.
Но после разбра и сега в магазина ми иска зрънчо с играчка, шоколадови яйца. Имаме сделка обаче, само играчките за него. Зрънчото само оипитва - 1-2, а от шоколадовото яйце отхапва и толкова.
Не пържа изобще - яде пържена риба в градината, това е достатъчно. маргарин  - пак там.
Но ми става криво като в магазин децата се ухажват от разни каки дето мислят че им правят добро като им дадат възсолен и тъпкан с консерванти колбас. А те милите не се и сещат че може майката да не разрешава такива неща. Същото е и сро днини и приятели без деца или без отношение към здравословното хранее.

Шоколадите са евтини, леки и малки, това е една от причините. И аз съм вземала, но яйца - малко шоколад и играчка.

# 67
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Интересува ме много темата, чета постоянно и се стремя аз и семейството ми да приемаме възможно най-малко боклуци. Но е наистина доста трудно. Вижте на какво попаднах последно: http://www.xnetbg.com/www/site/smf/index.php?topic=322.0 Sunglasses
Горна баня - замърсена, червилата с олово, по-голямата част от козметиката - канцерогенна..... ууужасссс!!! Да не говорим за храните, които ядем... А чухте ли снощи за ГМО по БТВ? Няма ли начин да го спрем това бе???

# 68
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Какво е ГМО?
Явно съм изтървала новините.

# 69
  • Мнения: 5 713
Генно-модифицирани храни.  Sick
Ще променят закона хората, да сме в крак с модата в ЕС. Досега било забранено да се произвеждат такива храни.
Какво може да се направи?

# 70
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
В Европа е разрешено? И ний на хорото - да с емодифицираме? Дано съм рабрал апогрешно...

Ми сменяме континента или поне панела с къща някъде високо в планината и копаме!
Колкото по-малко знаеш, толкова по-добре! Иначе каквото и да ядеш ще полудееш щото не  е само  храната! Sad
Погледнах линка малко по-нагоре - съжалих че са ме научили да чета!

# 71
  • София
  • Мнения: 3 816
Закон за генетично модифицирани организми е приет още през 2005 година.Ето го:  http://www.bluelink.net/upload/3173e94c53b4975284185fafb1395ae3/ZakonGMO.pdf           

# 72
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Това мен ме вълнуваше и не ми хареса:
Щом може за шоколад да пише, че може да има следи от фъстъци, и тук трябва май...
И колко голям ли ще е задължителния надпис?
Ще има ли пожелателния?

Чл. 74. (1) На всички етапи от пускането на ГМО на пазара като продукти или
съставка на продукти етикетирането и опаковането им трябва да съответстват на
изискванията в разрешението, издадено от министъра на земеделието и горите.
(2) На етикета на продукта трябва да бъде поставена следната минимална
информация
:
1. търговско наименование на продукта;
2. изразът: “Този продукт съдържа генетично модифицирани организми”;
3. наименованието на ГМО;
4. име, съответно наименование и адрес, съответно седалище на лицето, което
е отговорно за пускането на ГМО на пазара – производител, вносител или дистрибутор;
5. информация за начина на достъп до регистъра по чл. 69.
(3) Разпоредбите на ал. 1 и 2 не се прилагат за продукти:
1. в които има случайно попаднали или технически неизбежни следи от ГМО, за
които има издадено разрешение за пускане на пазара, в количество под минимално
допустимото, определено с наредбата по чл. 45.
2. предназначени за директна преработка, в които има случайно попаднали или
технически неизбежни следи от ГМО, за които има издадено разрешение за пускане на
пазара, в количество не по-голямо от 0,5 на сто или в определено с наредбата по чл.
45 по-малко количество.

(4) На етикета може да се постави в обобщен вид следната допълнителна
информация:
1. описание на употребата на продукта, включително и описание на разликите в
начина на употреба с подобни немодифицирани продукти;
2. описание на географския регион/региони и типовете околна среда, където се
предвижда продуктът да бъде използван, и при възможност степента, в която се
предвижда да бъде използван в съответния регион;
3. мерки, които трябва да се предприемат в случай на неправилна употреба или
несъзнателно освобождаване;
4. специфични инструкции за работа и складиране;
5. специфични инструкции за наблюдение и уведомяване на заявителя по чл. 59,
ал. 2 и при необходимост - на контролните органи, при настъпване на неблагоприятни
последици за човешкото здраве и околната среда;
6. ограничения на разрешената употреба на ГМО.

# 73
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Дали да не подхванем подписка? Че то разрешат ли производството забравете после да си намерим нормални продукти. А ако има кой знае на какви цени ще са.... не ми се мисли...

# 74
Дали да не подхванем подписка? Че то разрешат ли производството забравете после да си намерим нормални продукти. А ако има кой знае на какви цени ще са.... не ми се мисли...
Харесва ми желанието ти за действие. 
Наистина трябва да направим нещо!!!
От личен опит ви казвам, в Калифорния цените на органичните храни беше три пъти по-висока! 
След като имаме вече по-строг закон от ЕС, можем да си го запазим ако правителството реши.  Случвало се е и преди с други държави.  Но трябва да действаме сега.
Аз ще потърся още тази вечер на кого можем да пишем.
Ако някой има идея моля да я сподели тук.

Общи условия

Активация на акаунт