Примерна схема за захранване

  • 191 580
  • 612
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 449
ние се захранваме от 3 седмици вече. Засега мойта щерка е яла пюрета от картофи, тиква, моркови, тиквички в различни комбинации. Повечето досега домашно приготвени. Чудя се сега какви още зеленчуци мога да добавя?! Чушки и зелен фасул .... Също грах, карфиол ...

Чушките са чудесно продължение на зеленчуковата серия. Зелени по възможност, червените често се препоръчват след 10 месец заради пигмента.

Карфиолът също е подходящ като пети/шести зеленчук. Някои майки забелязват подуване на коремчето от карфиола, може би зависи от бебчо или от комбинацията, в която се предлага.

Фасул и грах - препоръчват се към 9-10 месец.

# 226
  • Мнения: 2 616
Аз мислех да изчакам със захранването до към 6 месец, но Беб постоянно ми бърка из чиниите, та засега сме малко тип "педагогическо захранени"-опитал е картофче, ориз, ябълка, морков, диня и пъпеш, в съвсем малки дозички-колкото върха на кибритена клечка. Само от картофчето той си иска малко повечко, та му давам , да речем 5-6 такива парченца. Засега изглежда доволен и нямаме реакции. Като станем на 6 пълни месеца мисля да въведа каши и пюрета вече в по-големи количества.

# 227
  • Мнения: 78

[/quote]


Никита,аз мисля че не е добре още в началото,а и после да заместваш късното хранене(21ч).Най-добре е бебето преди лягане да приема кърма или ад.мляко , за да му е леко на стомахчето.
[/quote]

tanya_misha   не мисля още в началото да замествам просто сега си правя схемата по която ще правя захранването.
На  какъв етап от захранването мога и е добре да го заместя като имаш предвид че до годинката трябва да съм приключила с кърменето - така се налага
Благодаря

# 228
  • Мнения: 204
Ние преди три дни започнахме захранването , но до никъде не стигнахме. Правих домашно пюре от картоф ,от което първата лъжица първия ден беше изядена и до там. Вторият и третият ден - повече изплюто отколкото изядено. Днес реших да пробвам с морков, но не срещнах голям ентусиазъм.Май ще взема да купя готови пюрета , може по-да му харесат newsm78
И ние имахме проблем с домашното картофено пюре, въпреки че го разреждах с кърма. След картофа давах тиква на Хип, а вчера яде с удоволствие картоф+тиква пак на Хип. Мисля, че купените пюрета повече се харесват.

# 229
  • Мнения: X
Здравейте,
Захранвам Мартинко от 19.07- не беше навършил 6 месеца. Дадох му картофче, после тиква, морков. До днес съм въвела още карфиол, тиквичка, грах, царевица, броколи, само дето САМО си ги въвеждам. Той харесва всичко, което е смесено с тиква или морков. Видях се в приключение с тоз' моя сладокусник  ooooh!. Въведох ги, защото и аз искам разнообразие, не мога да му давам само картоф, морков и тиква  newsm78. Вчера дадох и плодово- ябълка, по обяд, 2 лъжички, днес пак, но 10-на грама- харесва му, разбира се. Въпросът е мога ли да му дам за десерт и вечерта, на предпоследното папане, пак 10-грама, а повече? И след колко дни? Не ми се ще да му развалям режима. Той яде на 4часа, ако му дам 1/2 плодово за десерт, няма ли да му стане тежко след нормално сукане? Не ми се иска също да му развалям следващото папане, ако дам повече плодово за десерт на предишното. Оф, моята стана дълга и широка, надявам се да не съм ви оегчила. Благодаря ви предварително.

# 230
# 231
  • Мнения: 153
Здравейте,
Захранвам Мартинко от 19.07- не беше навършил 6 месеца. Дадох му картофче, после тиква, морков. До днес съм въвела още карфиол, тиквичка, грах, царевица, броколи, само дето САМО си ги въвеждам. Той харесва всичко, което е смесено с тиква или морков. Видях се в приключение с тоз' моя сладокусник  ooooh!. Въведох ги, защото и аз искам разнообразие, не мога да му давам само картоф, морков и тиква  newsm78. Вчера дадох и плодово- ябълка, по обяд, 2 лъжички, днес пак, но 10-на грама- харесва му, разбира се. Въпросът е мога ли да му дам за десерт и вечерта, на предпоследното папане, пак 10-грама, а повече? И след колко дни? Не ми се ще да му развалям режима. Той яде на 4часа, ако му дам 1/2 плодово за десерт, няма ли да му стане тежко след нормално сукане? Не ми се иска също да му развалям следващото папане, ако дам повече плодово за десерт на предишното. Оф, моята стана дълга и широка, надявам се да не съм ви оегчила. Благодаря ви предварително.


Можеш да му даваш и вечер разбира се! Няма нищо страшно в това! По повод на опасенията ти дали ще му стане тежко на коремчето - убедена съм, че ако си го изяде - няма да му стане. Бебчо най-добре знае по колко и кога има нужда да папка. Ако му е тежко просто няма да изяде пюрето.  Grinning
Относно въпросът ти - след колко време да  дадеш втора храна - някъде бях чела, че след двадесетина дни след като си въвела първата /имам предвид храненията - обедно и следобедно/. Аз лично чаках месец, но може би защото не заместих бързо хранене. Това стана в последствие, след като синът ми започна да се сърди, когато спра да му давам от пюрето и да си иска още с мрънкане.  feeding

# 232
  • Мнения: 435
За готовите каши препоръки не мога да дам – засега давам домашна оризова (държах да е от кафяв ориз). Не че има нещо лошо в готовите каши - домашната е въпрос на време и на вътрешно убеждение. Поразрови с търсачката за марки, подходящи в началото.
Kосе Босе, как приготвяш домашната каша? Някакъв специален кафяв ориз ли взимаш и има ли нещо специфично за приотвянето му за бебе  newsm78

# 233
  • Мнения: X
Grafi_81, благодаря за отговора. Аз изчаках месец, но плодовото ще го давам по 20- 30 гр. за десерт. Мисля, след като въведа кашите да давам заедно с плод, за наяждане. Марти понякога плаче като изпапа пюрето, но не му давам по повече, защото го докърмвам, още не ми се иска да замествам.
elid, има една тема специално за приготвяне на каша. Най- отпред е, сори, че нямам линк да пусна.

# 234
  • Мнения: 1 449
Kосе Босе, как приготвяш домашната каша? Някакъв специален кафяв ориз ли взимаш и има ли нещо специфично за приотвянето му за бебе  newsm78
Кафяв ориз, неполиран. Има и бланширан, не го ползвам.
Купувам го от специализираните магазини/щандове за диетични храни.
Изпичам, меля, съхранявам в плътно затворен съд. Лесно е.

Приготвям горе-долу както е описано в Библиотеката (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7750.0) и в тази тема (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=214493.0), с две-три разлики:
- изсуших ориза във фурната за около 1.5 час, на 100 градуса
- варя кашата към 10 мин., за да е максимално щадяща за стомахчето
- накисвам брашното 6-8 часа преди варенето, понякога час (а може и директно да се вари)

Съотношението брашно-вода правя на око, оставям кашата по-гъста - разреждам с кърма и суров пасиран плод.

# 235
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Аз се завърнах от пътешествие и веднага сядам да ви изчета, мислех, че докато ме е нямало темата отдавна е умряла, но сега с задоволство виждам, че даже сте изписали много странички. А сега на бързо да отговоря, каквото съм попрочела:
Първо на всички, които имат въпроси за заместването на хранене ми се ще да кажа да не бързате, запознайте детето с повечко зеленчуци, месцета и плодове, а повярвайте ми детето само ще ви покаже кога е готово да откаже дневното сукане. Малко преди да стане на 8 месеца Петър почти отказва да суче през деня /суче само сутрин, на обед и вечер/, аз го захраних на 5 и половина, което означава, че два месеца след захранването, сам ми показа, че е време да замествам. Така, че мили момичета водете се по децата, забравете всякакви норми и таблици - това е най-доброто за децата ни.

Домашните пюрета аз варя на пара - има готови решетки заварене на пара. Косе Босе ги беше обяснила добре,а така също става и със гевгир.....Ако варите във вода , за да стане пюрето по-добро на гъстота /т.е. не прекалено гъсто/ пасирайте с водата, в която са вряли зеленчуците. Там са и доста от витамините. Пък и така по-лесно се пасира количеството. Твърдите зеленчуци кат оморкова и картофа слагайте първи, а после добавяйте по-бързо увиращите, като тиквичката например. Чушката може да прибавите печена и обелена или предварително сварена, но слагайте по-мъничко, защото доста се усеща вкуса и е натрапчива. Като начало се препоърчва зелената чушка......домата и червената чушка оставете за по-късен етап. Аз съм дала домат, но от готово пюре......Не приготвям много често пюрета в къщи, защото моя бяс немеоставя и за секунда на мира, а стават толкова вкусни.....Позволявам си го събота и неделя, когато има кой да го гледа разбира се.......

Карфиол и грах също съм давала, но пак от готово пюре - най-вече защото граха трябва да се обели зрънце по зрънце...., а аз нямам нито време нито нерви за това.......А с боба и лещата изчакайте до годинката.......

За плодовете - късно вечер не е за препоръчване да се дават, най-добре е сутрин между първото и второто хранене т.е. около 10 часа или за десерт, аз ги давам следобед с кашата - бъркам каша с кърма и мачкам банан или стържа ябълка, праскова....... Плодовете ги почнах два месеца след захранването.......

Бопси опитай с тиква, тя е сладичка и се харесва на кърмените бебета.

Май се поолях  newsm78
   

Последна редакция: ср, 29 авг 2007, 01:23 от Nikki_Ivanova

# 236
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Май се поолях 

АА не си , страхотна информация. Аз още давам само по 60 грама зеленчуково пюре преди кърменето на обед, но детето ми определено има интерес за още? А не ми се замества хранене още, да чакам ли?

# 237
  • Мнения: 319
Хора, аз за около 20 дни само 3 продукта съм дала: картоф, морков, ябълка. Смятам тези дни тиква да дам.
Бавно ли напредвам?

# 238
  • Мнения: 2 096
krasi много добре напредваш.. няма за къде да бързаш.. аз съм привърженик на много бавното захранване..
сега да си кажа че на изследванията ни за 6м хемоглобина е 97.. лекарката посегна да пише рецепта за желязо, но я спрях.. "Тогава - каза - искам да захраниш с зеленчук до 2 седмици (т.е. с картофа да докараш количеството още до края на тази и другата да въведеш 4-5 други зеленчука..) и по следващата седмица месни бульони.. а скоро след тях и месни пюрета и жълтък.. питам се 97 много нисък хемоглобин ли е та да се форсират така нещата?

# 239
  • Мнения: 304
Здравейте на всички   Hug

Четохте ли в новия брой на сп. Моето бебе има една притурка за храненето?

Ние на обяд се храним със зеленчуково пюре. Имаше около седмица, в която ядеше 125 гр. бурканче на ХИП и не искаше кърмене, но сега му избиха 2 зъбчета и последните 3-4 дни изяжда по 1/2 или 2/3 бурканче на ХИП и си търси кърмене.

Да ви питам - вече хапваме пюренца на обяд около 20-тина дни. Може ли вече да му предложа плодово пюре към 10? Да си призная опитах на два пъти да му дам ябълка с ориз на ХИП като десерт след зеленчуковото, но такива физиономии на отвращение прави, че повече не предложих. А аз го намирам за вкусно. Имайки предвид това, какъв плод да му предложа?

Общи условия

Активация на акаунт