Примерна схема за захранване

  • 191 576
  • 612
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 1 531
не можах да намеря,говорено ли е  newsm78  за какви са възможните алергични прояви, за какво (дано не видя Praynig ) да следя: обрив сигурно, а друго?!
от картофче може ли да има  Praynig  днес дадохме, да се похваля плахо - хапнахме сефтето Praynig Heart Eyes, 1/4 лъжичка картофено пюренце  Heart Eyes  незнам дали усети какво налапа, ама и беше готино  Mr. Green Heart Eyes и тъй като, докато се усетя станало 16ч, и се чудя дали трябваше да го даваме - и затуй стана не 1 лъжика,ами само 1/4  Rolling Eyes

# 556
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
ninochka най-вече с обрив се проявяват, но може детенце да пулучи разстройство и колики, за това се захранва с щадящи стомахчето храни, каквито са картоф, ориз, тиква и към които много, много рядко се получава рекция на непоносимост

# 557
  • Мнения: 164
Привет от мен и моята седем месечна дъщеря!

Отправям въпроса си и в тази тема, защото в "Как върви захранването" получих само един отговор.
Вики е с атопичен дерматит и много внимавам с какво я захранвам. Започнах на 6 месеца с картофено пюре, а после въведох и други зеленчуци постепенно. През цялото време обрив не се появи, кожата й беше супер гладка.
От преди 11 дни започнах да й давам и оризова каша (Милупа) на следобедното хранене. Ден и половина след като започнахме с кашата, се появи обрив по бузите. Стигнах пълната доза, а обривът се засили и кожата загрубя. От 3 дни спрях да давам каша. Обривът намаля,  а кожата се изглади. Вече сериозно се замислям дали дъщеря ми не е алергична към ориза. А уж е най-слабо алергенната храна newsm78 
Друго ново, което съм давала през същия период е няколко капки зехтин в зеленчуковото пюре.
Какво ще ме посъветвате? Да спирам ли напълно оризовата каша? Да пробвам ли с нещо друго? С какво?

# 558
  • Мнения: 19 296
4o4ka,на твое място със сигурност бих спряла оризовата каша.дъщеря ми също е с АД и много внимавам.лекарката ми каза,че е имала деца,алергични към ябълка дори.така че е възможно да не понася ориза.освен това тази каша безмлечна ли е?доколкото знам само една от безмлечните каши (Фризолак) се прави на отделна поточна линия.при другите имало опасност да са попаднали остатъци от мляко като се произвеждали млечните каши.
другият вариант да е от зехтина.бебето на една приятелка не го понасяше и й даваха рапично или царевично олио.

дъщеря ми направи реакция от пуешко с царевично олио.сега не знам дали пуешкото или олиото е причината.

искам да те питам по колко дена въвеждаш една нова храна докато преминеш на друга?

# 559
  • Мнения: 5 597
Да спирам ли напълно оризовата каша? Да пробвам ли с нещо друго? С какво?


Да не би някаква добавка в кашата да е причината,а не точно ориза,засега я поостави,след време пробвай пак ??  newsm78

Последна редакция: вт, 23 окт 2007, 00:39 от Туранага_Санka

# 560
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 441
Привет от мен и моята седем месечна дъщеря!

Отправям въпроса си и в тази тема, защото в "Как върви захранването" получих само един отговор.
Вики е с атопичен дерматит и много внимавам с какво я захранвам. Започнах на 6 месеца с картофено пюре, а после въведох и други зеленчуци постепенно. През цялото време обрив не се появи, кожата й беше супер гладка.
От преди 11 дни започнах да й давам и оризова каша (Милупа) на следобедното хранене. Ден и половина след като започнахме с кашата, се появи обрив по бузите. Стигнах пълната доза, а обривът се засили и кожата загрубя. От 3 дни спрях да давам каша. Обривът намаля,  а кожата се изглади. Вече сериозно се замислям дали дъщеря ми не е алергична към ориза. А уж е най-слабо алергенната храна newsm78 
Друго ново, което съм давала през същия период е няколко капки зехтин в зеленчуковото пюре.
Какво ще ме посъветвате? Да спирам ли напълно оризовата каша? Да пробвам ли с нещо друго? С какво?

И ние сме (или по-скоро бяхме, защото подозирам, че го израстнахме, дано) с АД.
При нас се получи абсолютно същото, но с пюре с домат на Ганчев (вече бяхме на 11 навършени месеца) За пръв път му дадох домат от пюре на Ганчев (тази марка я давах също за пръв път) (много доволна бях от Сънвал - за алергични деца са). Изринахме се по сгъвките.... Спрях домата.Обаче след 2 седмици започнах да му вземам от кухнята, а там готвят с домати..., престраших се и му дадох..., реакция никаква и така стигнах до извода, че не е било от домата, а от самия състав на пюрето (нали и Ганчев му беше за пръв път). Мисълта ми е, че ако даваш за пръв път тази марка, може да е от самите съставки, не от ориза.
Моят съвет е засега да я спреш, до пълното изчистване на детето.(и въобще докато има пъпчици, не му давай нищо ново, не се притеснявай, че вървят бавно нещата...., ние се хранихме с едно и също почти 2 месеца). Нека мине малко време и пробвай пак с ориз - може сама да го приготвиш или да купиш каша на ХИП примерно, просто да е друга марка).
 АЗ не съм давала оризова каша - не я хареса. Давах безмлечна, безглутенова каша на ХУмана  - ябълка. (имай впредвид оба1че, че ябълката също е алерген... - при нас не даде реакция)

Успех! Peace

# 561
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Да спирам ли напълно оризовата каша? Да пробвам ли с нещо друго? С какво?
Да не би някаква добавка в кашата да е причината,а не точно ориза,засега я поостави,след време пробвай пак ??  newsm78

Ако искаш за да бъдеш сигурна дали е от ориза или от нещо в самата каша, изчакай да мине напълно обрива и пробвай с малко домашно приготвена оризова каша, ако и тогава пак се обрине значи е от ориза

# 562
  • Мнения: 304
4о4ка, доколкото подразбирам, ти зеленчуковото пюре сама ли си го приготвяш? Да не би някой от продуктите да не е бил достатъчно био-отгледан? Аз например, понеже нямам откъде да взема домашни продукти, все още караме на готови пюрета.

Моя сладур също има  АД, обриват му се бузките, откакто се е родил, та аз затова не го свързвам с алергия към захранването - просто си знам, че е кризичка и му помагам да мине - първо ползвах лекарствени кремчета, а сега минах на хомеопатия.

Освен това не разбрах каква точно каша си дала и с какво е. Защо не пробваш някое плодово пюре с оризов сгъстител- например ябълката на ХИП?

# 563
  • Мнения: 1 030
Благодаря ви момичета! Hug
Ще поизчакам малко и ще пробвам с елдена каша.
Макар,че и тя е нож с две остриета! Mr. Green

# 564
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Някои беше питал за кашите. Аз лично препоръчвам и харесвам - безмлечна, безглутенова оризова каша на Милупа и елда на ХИПП. Елдата я въведох след 7-ми месец ,много се харесва.

# 565
  • София
  • Мнения: 6 675
Някои беше питал за кашите. Аз лично препоръчвам и харесвам - безмлечна, безглутенова оризова каша на Милупа и елда на ХИПП. Елдата я въведох след 7-ми месец ,много се харесва.

А как правиш елдата? С кърма ли трябва да смеся, или с някакво плодово пюре, или с плод?

# 566
  • Мнения: 96
Да спирам ли напълно оризовата каша? Да пробвам ли с нещо друго? С какво?
Да не би някаква добавка в кашата да е причината,а не точно ориза,засега я поостави,след време пробвай пак ??  newsm78

Ако искаш за да бъдеш сигурна дали е от ориза или от нещо в самата каша, изчакай да мине напълно обрива и пробвай с малко домашно приготвена оризова каша, ако и тогава пак се обрине значи е от ориза

Как се прави домашна  оризова каша?

# 567
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Домашна каша се приготвя, след като решите как искате да я направите - изцяло сами, или с полуготови продукти. Ако искате да я приготвите съвсем сами, купете избраният продукт - ориз или елда на зърна. Измийте и изсушете за около час на слаба фурна (около 80*С), като разбърквате от време на време. Така опечените и изсушени зърна се смилат на фино брашно с мелачка, кухненски робот или блендър. Текстурата зависи от възрастта на детето, т.е. колкото по-голямо става, толкова по-едри частици може да приема, като към 10-12 месеца може да яде цели оризови и елдени зрънца.
Кашата от домашно приготвено брашно
Тя се приготвя, като 2 супени лъжици с връх от брашното се накисват от предната вечер в 150-160 мл вода, за да се усвоят максимално полезните вещества. На следващия ден се разбърква, слага се на котлона и с бъркане се сварява до получаване на нужната гъстота, обикновено до полутечно състояние, което бебето харесва), а след това се похлупва, за да се задуши за няколко минути. Може да се смеси със суров настърган на ситно или пасиран плод, или с готово плодово пюре. Може да му се добави обезсолено сирене, ако детето е на подходяща възраст (обикновено над 8-9 месеца). Не се препоръчва подправянето със захар, тъй като употребата й в детската кухня, както и на сол, се избягва до 1 година и умерено се употребява до 3 годишна възраст. Кашата може да се приготви и без предварително накисване.
Ако се прави каша от царевица, може да се използва готово фино царевично брашно, което се продава по магазините.
Ако изберете да приготвяте каши от полуготови продукти, можете да си купите оризово брашно (прави се от бял ориз) по диетичните магазини, също овесени ядки, ядки от елда и пшеничени ядки.

# 568
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
аз си правя кашите с кърма. На око. Или като правя плодово пюре домашно го оставям по-рядко и добавям за скъстяване малко каша. Но още няма заместено хранене следобедно, когато обикновено се дават кашите.

# 569
  • Мнения: 1 449
Как се прави домашна  оризова каша?

До 7-8 месеца е за предпочитане каша от оризово брашно. После може пасиране на сварен ориз.

Приготвям кашата както е описано в Библиотеката, с няколко разлики:
- изсуших ориза във фурната за около 1.5 час (на 90-100 градуса)
- накисвам предварително брашното за 8-24 часа (ако е от кафяв ориз)
- съотношението вода-брашно е 3:1
- варя 10 мин. (за да е максимално щадяща за стомахчето)
- оставям под капак (5-10 мин.)

Ползвам кафяв ориз.
Може да се свари максимално гъста - за да се добавят 20-30 мл кърма.

В тази тема на стр. 17 има инфо.
И тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=214493.0

Общи условия

Активация на акаунт