Златно слънчице се смее, СЕПТЕМВРИЙЧЕ нас ни грее!

  • 20 221
  • 297
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 295
Mirta,би ли ми казал долу-горе колко часа продължава лекцията за храненето на бременни и кърмачки на 9 месеца,защото в петък ще ходя на такава във в.Търново и се чудя как да си планирам времето?

# 76
  • София
  • Мнения: 1 433
Включвам се набързо само да поздравя новте мами и да кажа на Петето, че и аз съм от Люлин. Ако иска да ми пише и да се видим Hug Ако й се разхожда с една тумбаланка и една малка госпожица, която днес прави 9 мес. Тел. ми е 9272435  Галя.
Цунки от мен и до  скоро  bouquet  bouquet

# 77
  • Мнения: 319
Здравейте мамчета и от мен, много ми е мъчно, че нямам много време да ви навестявам, ама какво да се прави, докато съм на работа ще е така. Пък и едни гадости са ме натиснали... Имам е-коли в стерилната урина, които нещо не мога да излекувам, освен това едно високо кръвно ме е гепило, ужас! Някакви бабини лекова за това кръвно ако знаете, ще ви бъда мнооого благодарна да ми ги споделите. Аз нали по принцип съм с ниско, никога не съм се заслушвала за високото....
Ох оплаках се да съм спокойна Crazy
Цунки и гушки от мен Hug

# 78
  • Мнения: 83
обещах и изпълнявам - ето списъка, който имам  Wink малко допълнен и от мен

- количка + столче за кола (на когото му трябва), дъждобран, чадърче
- сгъваемо легло (вече много от нас се сдобихме с такава кошара, но пак да я напиша)+матрак
- пееща играчка за над леглото (бебетата много им се кефят, но най-вероятно някой ще ви подари такава  Wink )
- термометър (аз лично мисля да си взема такъв за в ухо)
- помпа за сополи (да не ни се налага да я ползваме, ама да я имаме)
- комплектче за нокти (ножичка, нокторезачка, която каквото е свикнала да ползва, аз съм си харесала едно комплектче на Нук)
- шишета (ако ще ползвате; иначе знаете, че бибите имат различна големина дупки)
- помпа за кърма
- стерилизатор
- някакви меки кърпички, с които да бършете бебо, знаем, че се плюнчат, повръщат и т.н.
- корито за къпане (с или без стойка, всеки сам избира) и каничка за поливане
- козметика (за мазане според мен най-добре си е преварен зехтин, много бебчета са алергични към мазилата): за мазане, за къпане, кремчета, избор голям има Simple Smile
- хавлия за след баня (2 или 3 броя)
- на това му забравих името как се казва, но се слага на леглото, ако случайно памперса пропусне да не отиде всичко на матрака (поне на мен ми се струва много полезна вещ  Simple Smile )
- памперси (марки и видове много)
- влажни кърпички (пак много марки) (хубаво е да имаш малък пакет за разходки и голям за вкъщи)
- чаршафи (която колкото прецени комплекта, но се случва памперса да пропусне, така и повече да има, едва ли ще са в излишък, аз лично мисля 3 комплекта да взема)
- завивка+възглавничка (тя няма да ни трябва в началото, но да има, може да се подпира бебо на нея примерно  Wink )
- биберон залъгалка (препоръчвам на Нук - от личен опит от дребосъчестия ми братовчед, а и  приятели също тях ползват) - те също са с различни големини, като започват от 0+ съответном хубаво е да имате 2, че ако затриете някъде едната, да не настава паника - особено като попораснат имат навика да ги мятат насам-натам ...  Mr. Green и синджирчето, за което са закачени даже не помага  Mr. Green
- чанта за разходка (ако прецените, че имате нужда от такава)
- повивалник
- скринче, където да сложите нещата на бебчо (в началото е по-удобно бебо да се сменя някъде, където мама няма да се навежда много и постоянно, че ще остане без кръст, не за друго  Wink )
- сутиен за кърмене (доста е удобно)
- подложки за сутиен (май така се казваха), въобще мамите, които са по на ти с кърменето ще помагат какво ни трябва и от какво ще имаме нужда
- кенгуру (тати да си носи бебето  Wink )
- слинг - днес четох за него в темата, която Ина беше дала и мисля да си взема такъв, винаги ми се е струвал много удобна екстра
- одеяла (бройка ... май всеки сам решава колко ще му трябват)
- baby phone (ако имате нужда от такъв)
- термометър за водата за къпане
- клечки за уши с ограничител
- бебешки прах за пране
- четка за миене на шишетата и бибите
- съд за преваряване на водата за пиене
- тензухени и бархетни пелени за многократна употреба
- шезлонг (бебетата много се кефят в тях, защото се люлят вътре): това е и още едно от нещата, които можете да си поискате да ви подарят
- нощна лампа ( в случай че нямате като мен  Wink )
- спално чувалче (че иде зима): ама то може и по-натам да се вземе, едва ли ще запръска сняг през септември  Mr. Green
- термобокс (за храницата и водата да не изстиват)
- печка-духалка (много важен компонент за родителите, които обичат да пътуват, винаги можете да си я носите с вас на път, не се знае къде какви температури ще са и дали в хотела ще е достатъчно топло за бебчо примерно)

За дрехи и играчки: съветът на нашия приятел е да не се взимат много, защото всеки, който дойде да ви види, това ще носи за бебо и е прав де  Mr. Green Но като за начало това ще ни трябва:
- бодита (бройка - ами поне 3 според мен, с къс/с дълъг ръкав, която каквото прецени)
- ританки и горни блузки (най-добре памучни жилетчици, много са лесни за обличане)
- гащеризонче (може и да е студено)
- чорапки/терлички
- памучни ръкавички (според мен много полезно нещо, че като са малки бебчовците не са никак координирани и се случва да се дерат, а и не си лапат ръцете така), добре е и да са повечко, че доста се цапат, поне 2 комплекта, едните като се перат, другите да служат вярно  Mr. Green
- памучна шапчица (хубаво е да е фина, че да не се отбелязва на челото на бебето, но в Бг трудно се намират такива финички уви  Confused )
Най-важното е дрешките да са лесни и удобни за обличане  Simple Smile

Ами за друго не се сещам, допълвайте ме, поправяйте ме, критики приемам всякакви  Hug
Надявам се съм ви била полезна  Mr. Green
И друго да допълня, едно съветче от мен: не се свенете да си казвате какво искате за бебето на познати, роднини и приятели, като ви питат какво да ви подарят, че иначе ще се напълните с хиляди ненужни неща

# 79
  • Мнения: 194
Анири и аз не бях получила,но се оказа,че просто идва малко по-късничко,провери пак вече трябва да си го получила! Wink и аз го подписах

# 80
  • Мнения: 1 896
Мацкомацко, няма да се сърдиш, но аз например силно бих съкратила твоя списък.  Grinning
Тъкмо се чудех как на предложението на Анири да обясня - всичко зависи от родителския стил, който ще ти дойде отвътре. Моят е много икономичен.
  • Шишета никога не съм купувала - купих си със синчето помпа, с нея имаше 2 шишета, но и те не са ми трябвали много. Ако не ползвате шишета, не ви трябва стерилизатор. Стъклените могат и да се сварят в тенджера плюс това.
  • Биберон залъгалка никога не сме ползвали - айде за шишета не знам как е, ама за залъгалка има страшно много бебета, които не желаят да я ползват и така и не се научават, ако човек иска да кърми, не е препоръчително да им се дава поне първите месец-два.
  • Не ми е трябвал термобокс, нито съд за преваряване на водата за пиене, щото не сме пили вода - просто няма смисъл да се купуват предварително тези неща, може да се окажат напълно излишни.
  • Термометър аз купих един под формата на биберон за бебето, но той не иска да суче биба, така че не съм му мерила никога Т с такова чудо - подарих го, пък не беше евтин. На мен ми е най-лесно да меря с нашия термометър в дупето - супер бързо и лесно става, след като почистиш термометъра със спирт естествено.
  • Кенгуру и слинг заедно не ти трябват. А и ако пробваш слинг и му хванеш цаката, няма и да помислиш за кенгуру, гаранция. Слингът е подходящ за всяка възраст, позата в него е физиологична, позволява различни положения на бебето, плюс че може да се кърми вътре. Но може някой да ви го ушие и излиза супер евтинко, то е много просто нещо.
  • Шезлонг ние карахме без - не че има нещо лошо, просто не е задължителен, бебо вкъщи поседяваше в кошницата за кола, която виж може и да трябва. Даже отначало като почнахме захранването, го хранех в нея
  • Да, комплектче за нокти също не съм му купувала, рязах му ги с моята ножичка за маникюр, също дезинфекцирана със спирт.
  • Без сгъваемо легло също изкарахме - всъщност нашето дете голяма част от времето е спало в нашето легло, особено при пътуване никога не сме разнасяли кошари, пък и матрачето й не се пренася толкова лесно колкото самото тяло на кошарата. Засега имам само едно малко кошче от масивно дърво (не ПДЧ), но съм наясно че бебето ще спи повече при мен през първата година - ще се буди да суче и т.н., а аз нямам намерение да ставам и да се разхождам, за да го накърмя. Според мен е супер ако леглото има сваляща се преграда, за да може да я махнете и бебето да е в своето си легло, но долепено до вас и без преграда, за да го вземате лесно. Иначе не си е работа да се става всеки път.
Иначе за сутиена за кърмачки и подплънките си много права - дори човек да е решил да не кърми, пак ще му трябват поне подплънки, щото сигурно ще има протичания отначало. Ако пък ще кърмите, кърмаческият сутиен е супер удобство. Аз доста много съм си купувала и накрая удобни за дълга употреба ми бяха само два на Reflections. Към 50 лв струват, но пък само те не ми правеха буци и поддържаха добре. Това е индивидуално обаче, други майки са доволни от други марки.
За дрешките, аз лично бих взела повечко бодита и гащеризончета - това ми беше основната грешка, отначало имахме май само 2-3, а се оказа че ги цапаме за световно. Добре че беше майка ми да пере на ръка веднага след като ги оповръща бебето например. Аз нямах време за толкоз бърза реакция, така че сега ще накупя повечко да има. До нас продават детско бельо от биопамук, такова съм решила да пазарувам този път. Ей това е сk … 77;то, за което гледам. Не са по-скъпи.
Ами това е - аз да представя моята гледна точка. Не да се противопоставям, ама просто ще видите как всеки си има различен начин да си гледа детето и просто трябва да си намерите вашия. Дотогава няма начин да няма по някоя излишна покупка, но според мен по-добре човек да ги сведе до минимум, пък освен най-важните неща като памперси, дрешки и подплънки за сутиен, другите все могат да се пазаруват и когато ви дотрябват.

# 81
  • Мнения: 194
Kameliya аз си правих това изследване когато ми взеха кръв за пъните изследвания,държах да ми направят и токсоплазмозата,защото имах 2 котки в нас!резултата беше "-",но ми казаха,че....не трябва да имам контакт с котки и,че трябва да ги махна задължително,защото може по вс време да се развие тази болест и дори няма и да разберем кога..започвала с подуване на лимфни възли и.т.н!моя савет е да си го направиш за собствено спокоиствие и избягваи котетата Simple Smile  Hug

# 82
  • Мнения: 83
basilisk напълно съм съгласна с теб, че всичко е въпрос на родителски стил, аз сложих всичко, което може да потрябва, пък кой каквото иска да си взима, разбира се  Simple Smile
иначе за бодитата съм съгласна, че е добре да са повечко, защото наистина много се цапат. На нас таткото ни донесе от Щатите, като беше там, така че дрешки почти няма да взимам. Само ританки нямаме.
За ножичката мен ме е шубе с моята, струва ми се остра не за друго и затова ще си взема бебешка със заоблени връхчета.
За сутиена за кърмене, аз и сега си ходя с такъв - супер удобен ми е, но пак е от USA, беше ми взел само един за проба, но сега ще си поръчам поне още 2 - да има, че трудно съхнат в т'ва гадно време  Confused Иначе казвай ти имаш доста опит с кърменето, така че давай мъдри съвети  Simple Smile аз и в кърмаческия чета, но друго си е някой да ти каже кое, как, защо  Wink
шезлонг имам наследство от малкия ми братовчед (той сега ще стане на 2, така че си е направо новичък  Wink )

# 83
Tiarra, Веси аз ко да кажа то си писах де снощи уж някви капчици, ама на мен като ми дойде музата да стискам ( щот по няква тъпа логика да излезе квот има да излиза ) и бати 1 час се '' цедих ''   animal085за тва казах че като козичка се чувствах и то си излиза ли излиза. Та днес бях на лекар аз да се консултирам, че странно ми е някак и така между другото уж да се видим с бебка. Казаха ми да не правя нищо та така само дет ся малко ме понаболяват гърдите, ама ще мине. Тя ( бебка ) newsm30 скача подскача като диваче лекарката ко гледа между краката вика а ми то май има пишле, а аз - Е ко пишле нали сме девойка... та така ся сме уж девойка дет може да ни изненада newsm78. Направихме и 2 снимчици photo ( много им се кефя че са ни първите - нищо че на едната нищо не различавам Rolling Eyes ) и ми изнесоха един урок кое какво е. Изписаха ми витаминки дето се чудя дали да си ги взимам че да не ми се кара моя доктор - та май ще ги почвам щото то едва ли ще навредят...
Гледам за покупки си говорите аз бая неща съм си харесала и вече съм набелязала точно какво и от къде, ама мъжо не дава още да пазарувам. Ко друго не се сещам ще пиша скоро пак. Сега гушки Hug и лека вечер ви желая Simple Smile ...

# 84
  • Мнения: 690
Kameliya, вярно си е, че там е първото място, където се гледа  Joy Joy Joy А за токсоплазмозата - тя се пуска още в първите месеци и се поема от здравната каса, ама докито ти пак е спестил пари на държавата...  #2gunfire пусни си го ти, ако искаш, за твое успокоение - въпреки, че си минала първия триместър...
А бре Бебе , ква е тая муза да стискаш бе  Mr. Green
Мамчета, не се изхвърляйте с покупките, колкото и да ви се иска - в крайна сметка винаги има денонощни аптеки и винаги може да се купи нещо забравено, а и детските магазини вече са на една ръка разстояние Peace - да допълня към basilisk - помпата за нос също не е от първа необходимост... и аз имам подобен списък, ама е по-икономичен  Mr. Green
Спокойна вечер от мен  Peace

# 85
  • София
  • Мнения: 1 433
Като гледах списъка аз лично от опит бих допълнила - стойка на която се поставя плота за преповиване и коритото. Поне на мен в първите месеци ми беше жизнено необходима, защото имах изключително болезнена епизиотомия и пукнато ребро, така че въобще не можех да се навеждам. Shocked Tired
 А възглавница за бебка не ползвахме и сега не ползваме.
 Също така си купих 20 лигавници, защото тя повръщаше като за световно и просто не смогвах на лигавници.  Rolling Eyes Rolling Eyes
А и хавлийки ни трябваха повече, щото се случваша току що изкъпана да напика едната, да наака втората и да повърне третата. ooooh! ooooh! Така че сега имам поне десетина.  Grinning LaughingНо всичко е въпрос на лични предпочитания.  newsm78
Иначе списъка е супер изчерптелен. Лека нощ от мен  bouquet

# 86
  • Мнения: 734
Здравейте момичета, пак два дни не ми остава време да се включа, но живот и здраве вие ще го разберете като станат децата ви на 2 години;) Мамите на по 2 и 3 хлапета знаят!
От сутрин до вечер сме на детски развлечения с 2 часа почивка на обяд за следобеден сън. Тогава малкото се разритва в корема ми и за мама спане няма.

Да се изкажа и аз относно шишетата от мой опит:
Голямо облекчение е ако имате възможност да кърмите!! Не ползвах шишета в началото, детето нямаше колики, на 11 м. пропи от чаша със сламка, с две думи - удобството е незаменимо.
За вода съм купувала стъклени.
Тук в САЩ много се говори за минусите от пластмасовите шишета и най често мамите, които не кърмят използват такива но за еднократна употреба. Голям хит са на пазара, продават се с готова формула вътре и след това само добавят вода. Бебето пие, после изхвърляте шишето.
Постоянно се правят изследвания и научни проучвания че инфекциите в устната кухина от микроби в шишетата до 8-10 м. възраст могат да доведат до увреждания на органи, алергии и тн и тн. Вярно, не може да се живее в инкубатор, но не е зле да се знае как да предпазим колкото се може по добре малките душички.
Млечница е най широко разпостранената инфекция ( не знам дали така се превежда на бг, това е нещо като бял гъбичен полип в устата на бебето) Обикновено се лекува с антибиотик, а съвсем не е желателно да се дава антибиотик на дете преди 1 г. възраст. Естествено , че ако това е единственото решение ще се дава, но защо да им тормозим черния дроб с преработка на антибиотици и др. такива...
По америакнската система децата не се захранват до 6м. и не им се дава вода и СОК до 6 м. Голям шок за българските баби;)
Ако ви кажа че не съм давала пластмасови шишета ще ви излъжа. Соковете понякога съм давала в пластмасови, но дъщеря ми вече беше на 8+м., не знам дали е имало значение.
Не е лесно да си мама и много перепетии минават през главите ни.

Тъй като покрай дъщеря ми комуникирам с много майки на малки деца и бебета, мога да ви посъветвам да се въоръжите с търпение и спокойствие, понякога тревогите са бели кахъри, има и много по сериозни неща свързани с децата и отглеждането им, хубаво е каквото зависи от нас да можем да им го доставим и най вече безгранична любов.

Знаете ли че хората по селата които нямат информация и финансова възможност гледат деца с бутилки от кока кола и само сменят биберона отгоре?
Или пък на някоя нова мама й подарили близките, пакет шишета Авент и на нея са и мили, иска да си ги ползва, бебето щастливо си папка с тях, ще ги преварява редовно и това е. Може да иска и да си ги смени след някой друг месец но да не може да си го позволи...
Пожелавам ви на всички да сте здрави и вие и семействата ви, да имате късмет да печелите пари, защото когато може да си го позволите за детето и да го гледате така както сте искали, нищо не може да се равни на щастието и удовлетворението изписани по личицето му.

Базилиск, няма равни на това поколение майки които с бързите реакции перат на секундата всяка омазана бебешка дрешка;) Като роботчета са, да са живи и здрави;)


Последна редакция: ср, 30 май 2007, 00:45 от Jungle

# 87
  • Мнения: 734

Коментар към списъка на макомако:

- навремето в БГ продаваха покривки и салфетки които изглеждаха хартиени, но бяха много меки и от перяща се материя. Тук продават точно такива салфетки - 20 на 30 см, които се слагат под главата на бебето за да не се омазва чаршафа ако повърне докато спи. Може да поразпитате из аптеките в БГ дали ги има.

- мокрите салфетки. най добри според мен са тези, които са без алкохол, с алое вера и витамин Е. За подсушаване има и сухи салфетки, пак с витамин Е.Задължително ще ви трябват, преди да се сложи памперса, мястото трябва да е сухо.

- биберон си вземете един за всеки случай, може да не ви потрябва, но може и в някоя ревлива нощ той да ви е спасението.

- бейби-телефон или бебешка аларма. НИКОГА ама НИКОГА НЕ ДОВЕРЯВАЙТЕ ЖИВОТА на едно дете на ВИД ТЕХНИКА!!!!!! Не се знае кога батериите ще откажат, няма да го чуете от преумора, детето може да се завие през глава или да се заклещи някакси, да си завре носа между обиколника и матрака и още безброй ситуации в които бебетата попадат без ние дори да подозираме че е възможно.
Най ефикасния метод е детето плътно до вас, ако не - някой друг доверен човек да го наглежда.
 Като казах плътно до вас да не ме разбере някой пряко - ако спите с бебе в легло , гледайте да не го затиснете все пак;) Дъщеря ми имаше навика да спи на гърдите на мъжа ми, после реши че може да му използва гърба като стена и да се завива през глава с одеалото, но това не й беше достатъчно, за да е сигурна че няма да я преместим от така направената й хралупа, трябваше да бъде прегърната от тежката бащина ръка, след което отхвърляше одеалото от краката и спеше в поза щраус;)

# 88
  • Мнения: 518
Ани, Берина, днес цял ден ще съм застопорена вкъщи, че ще чакам куриерска фирма- а те са като слонове тия хора...  #2gunfire
Така, че няма как - ще си натискам парцалките у дома...За сметка на това пък ще мога по активно да чета... Hug

# 89
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
Добро утро  bouquet

Млеее кви с атея чаршафи дългите бе мацки с тез списъци.....

И според мен има много излишни неща в списъка-като уред за преваряване на вода и много други неща.Мисля че повечето са някви изгъзици който няма смисъл да се купуват предварително преди раждането.Защотот може и така да ис останат неизползвани.

бе както и да е-всеки сам решава-то да го има списъка а пък кой каквото сметне че ще има нужда да си вземе-все пак не всички си гледат децата по един и същи начин.И не всички имат възможности за всякакви екстри...Така че това е относителна работа



Аз искам да се опалча пак за пореден път #Crazy #Crazy

Тез дни се поразмърдах из улиците и от вчера ме хванаха леки контракции -та ся ще си кибича вкъщи пак #Crazy Sick Sick И пак на легло....

И от вчера като пишам и се избърсвам и гледам по една червена точица кръв на хартииката и аз ей така #Crazy #Crazy И докато се усетя от къде е тази нощ ставах 3 пъти да пикая и пак имам и понеже като раждах имам след това епизиотомия.и да земе таз епизиотомия да се протърка и да се цепне малко-и пущала по малко кръвчица...

ще им се невидят и лекарите -много кофти са ме зашили отдолу-някак си седи ми опъната там кожицата #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire.Все едно шили прасе #2gunfire #2gunfire

Оплаках се рано сабахлямта Joy JoyСега отивам да опъвам кокала hahaha

Общи условия

Активация на акаунт