Отговори
# 735
  • Мнения: 997
Четох информация свързана с ЦКС и публикации на др.родители как от "нищо" (според тях) излиза проблем от недоглождане на някои симптом в поведението или изоставане в развитието и затова се реших да Ви питам.

Ети, много хубаво правиш, че питаш и то Специалист. Още по-хубаво е, че няма нищо страшно за вас. От питане глава не боли, виж от недоглеждане или незнание...... Hug

# 736
  • София
  • Мнения: 2 262
Аз прочетох внимателно въпроса на Ети и отговора Ви д-р Чавдаров, но все пак искам да Ви попитам, моето момченце е на 8 месеца и половина, на 3 месеца преживя сърдечна операция по спешност, имаше диагноза голям входно-изходен МКД, СН и белодробна хипертония. Дълго време не можеше да си вдига главата, когато е по коремче, но от януари до сега, много настигна връстничетата си, и по кг, и по много движения, но все пак не стои седнал сам, а вече виждам че връстничета негови стават сами в креватчетата си и стоят и седнали сами. Аз всеки път си казвам, да ама той 3 месеца се бори за живота си, а те са се родили здравички, и все пак, майчино сърце, трепери и се тревожи, много би ми се искало да го видите, и да ми кажете отговаря ли си развитието му за възрастта, и има ли място за тревоги. Освен това при него се наблюдава по-големичка фонтанела, 3 пъти вече ходим на ТФЕ в педиатрията(за сега няма нищо тревожно, но още ще го наблюдават) и докторките там настояват да го водя на гимнастика, а аз честно да Ви призная, не искам вече без причина да го натоварвам, при него лекувахме и хидронефроза, и цветна снимка му правихме, има и АБКМ, а след прекарана двустранна пневмония вече има и диагноза астма. Иначе е много жизнено дете, върти се като пумпал, когато е легнал; седнал в столче-кошничка прави мостове за да се измъкне; посяга и взема играчка и с двете ръце, слага я от ръка в ръка, пъха ги в устата си, смее се, издава звуци. Когато подам пръсти за да се хване за тях и да се изправи, протяга ръце, но чака аз да бъда водеща, спомням си, че първия ми син само като ме докопаше и се надигаше сам до изправено положение, а Лъчо чака аз да го изправя, иначе стои като струна изправен, но отказва да стои седнал. Задържа се за малко седнал и се килва на една страна, виждам го че се подпира с ръчички, но все пак се килва. Направи ми впечатление гръбначето му, малко над кръста, когато е седнал има нещо много силно изпъкнало, другата седмица в четвъртък д-р Георгиева от Педиатрията иска да го снима за да види, дали няма някакъв проблем с прешлените.
Това е в общи линии, което исках да Ви напиша. Кажете ми д-р Чавдаров, търся ли и аз "под вола теле", Вие сте преглеждали първото ми момченце когато беше на 5 месеца, поради други причини и аз си спомням с уважение методите Ви.
Благодаря Ви предварително.

# 737
  • София
  • Мнения: 798
Здравей Мама Иги,

Много ми е трудно да определям състоянието на едно дете, по обща информация, без да съм го видял и прегледал....... и се чувствам много неловко и несигурно, но все пак....
Самостоятелният седеж (стабилен, като детето едновременно с това може да манипулира с ръцете )  идва около 9-ия календален месец.
Вашето детенце е преживяло сериозна кардио-хирургична интервенция, като през първите месеци целият организъм, а и мозъка, са страдали от известен кислороден и "хранителен" глад и както Вие самата казвате, чак сега започва да настига връстниците си и по килограми и по движения.
От цялото Ви описание не ми "харесват" два пасажа: "седнал в столче-кошничка прави мостове за да се измъкне" и "иначе стои като струна изправен".
Може би още му е рано да седи сам и често пъти отзад на гърба в торако-лумбалния преход се наблюдава силно "пречупване" когато бебета се поставят да седят без мускулите им да са готови за това умение......

Може би е по-добре все пак да прегледам детето?????

# 738
  • Мнения: 8 585
"Може би още му е рано да седи сам и често пъти отзад на гърба в торако-лумбалния преход се наблюдава силно "пречупване" когато бебета се поставят да седят без мускулите им да са готови за това умение......"

Пак за съжаление ще трябва да се намеся, колкото и да не искам.
Просто детето не иска да седи там Г-н Чавдаров. Не му харесва. И това е всичко. Същото поведение имате например, когато храните едно дете, то не иска, и се извива като дъга, дърпайки се от биберона.
В столчето бебето не седи само, а се опира И назад-тоест, има комбинация. Естествено за никакви "пречупвания" и реч не може да става и не става.

Прогреса на волевия контрол на мускулният тонус Г-н Чавдаров е в каква посока?
Контрола на главата и обръщанията гръб-корем и обратно говорят за прогрес на мускулният тонус в каква посока?
Май е кранио-каудално.
Щом е така, мускулите от гръбначната колона от чий тонус зависят? И щом детето се обръща корем-гръбче и обратно тази мускулна група няма ли контрол?


"...Самостоятелният седеж (стабилен, като детето едновременно с това може да манипулира с ръцете )"
->Накъде да "манипулира" Г-н Чавдаров? Как едно дете на 7-8 месеца от седеж ще "манипулира" с ръцете?? И какво цели бедното "манипулирайки"? Нещо не е наред тук пак... Ако имате пред вид контрол на равновесието при проби на "залитане" ляво-дясно, това е друго май... . Ако имате пред вид стабилен седеж, позволявайки използване на ръцете за игра, това пак е друго нещо. Ясно,че пак НЕ сте наясно. За пореден път...

Седежа при деца има три основни стадия:
*с опора на ръцете напред
*с опора назад
*без опора.

Всякакви други "кръстосани", "некръстосани" и т.н, за които тук пишете, ги няма просто... или май пак бъркате за пореден път терминологията...

Mama Igi,
Помня добре случая ви и затова се намесвам.
Простете ми нетактичността...

Последна редакция: пт, 04 май 2007, 10:25 от Birdie

# 739
  • Мнения: 1 710
Хич не обичам да се намесвам в споровете. Мама Иги добре знае, че каквото и да кажа ще е за добро. Но Бърди не ми се струва, че извиването назад е просто защото на детето не му харесва.... свидетели сме, че при много деца това не означава просто нехаресване. И още - какъв е проблемът детето да е седнало и да "манипулира ", демек да си играе с играчките, защо тук виждаш нещо нередно.

Надявам се този постинг да не прерастне в нови спорове, но аз съм от майките, които предпочитат да се вглежздат вповедението на децата си, за да не изпуснат нещо, отколкото - обратно - да се успокоявам, че всичко е ок.

# 740
  • София
  • Мнения: 2 262
Днес прочетох отговорите и бързам да ви отговоря!
Д-р Чавдаров прав сте, че е по-добре да ви доведа детето, без да искам сега съм ви заблудила, не сме прекалявали със стоенето в кошничката, а наистина момченцето ми се извива и измъква сам ако не е вързан, това го писах по-скоро за пример какви движения умее да прави. А това на гръбнака го забелязах още ноември- декември, тогава по важно беше да се разреши проблема със сърцето, но декември го водих и на невролог. Ще ви пиша на лични.
Бърди, ти ми помогна с идеи в много труден момент за Лъчо, отново ти благодаря за подкрепата тогава!
Мая Стоицева, знам и  Hug!

# 741
  • Мнения: 8 585
Хич не обичам да се намесвам в споровете. Мама Иги добре знае, че каквото и да кажа ще е за добро. Но Бърди не ми се струва, че извиването назад е просто защото на детето не му харесва.... свидетели сме, че при много деца това не означава просто нехаресване. И още - какъв е проблемът детето да е седнало и да "манипулира ", демек да си играе с играчките, защо тук виждаш нещо нередно.

Надявам се този постинг да не прерастне в нови спорове, но аз съм от майките, които предпочитат да се вглежздат вповедението на децата си, за да не изпуснат нещо, отколкото - обратно - да се успокоявам, че всичко е ок.
Стабилния седеж, щом като се постигне, детето може да ползва ръцете си за да държи предмети и да си играе с тях.
Без стабилен седеж да е постигнат, детето не манипулира с ръцете, просто защото ги ползва за опора (поставяйки ги или отпред, или назад, или странично, когато го побутвате ляво-дясно).
Потърсете за това "извиване" повече информация и ще видите че съм прав.
Манипулаторите "виреят" върху майчините страхове. Това НЕ е подход-знанието е подход.

Ок, няма да пиша повече.. Сори...

# 742
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Ок, няма да пиша повече..
Благодаря! Crossing Arms

# 743
  • Мнения: 631
Много е кофти, когато човек не разбира, това което му се казва. Явно не му се обяснява добре???
Sorry за риториката ама трудно се въздържам.

# 744
  • Мнения: 204
 Привет на всички във форума!!!Искам да получа отговор/препоръка най-вече от д-р Чавдаров.Детето ми е с лека форма на ДЦП.Имаме 2 престоя с рехабилитация в специализираната болница.Но от една година е и с ЕПИЛЕПСИЯ,чието овладяване измести специал-те процедури.Интересува ме противопоказна ли е лечебната физкултура за епилептичните пристъпи или какво е съотношението полза-вреда ? 

Последна редакция: пт, 04 май 2007, 06:49 от plamak

# 745
Здравейте д-р Чавдаров преди време Ви бях писала че дъщеря ми (9м),нямаше много стабилен седеж. Наистина бяхте прав, оказа се "под вола теле"  и за няколко дена нещата се промениха и тя седна стабилно и не си кръстосва краката.
Сега искам да Ви питам кога детето трябва да стои стабилно на краката си, изправено?
 Тя се изправя единствено ако се е хванала за пръстите ми, сама се набира аз стоя неподвижно (за друго нищо неиска де се хваща и изправя, само за пръсти и ги търси да се хване за тях). Притеснява ме не толкова изправянето а това че не е стабилна, стъпва на цяло ходило но сякаш краката и не я "държат" и се клатушка. Може да се задържи само  2-3 секунди неподвижна на краката си без да мръднат (стоят изпънати). Сама да се задържи за нещо изправена също не може веднага се пуска, а като се е хванала за пръстите ми не се пуска. Голямо желание има да "върви" но аз умишлено не я държа защото си мисля че  не е готова.
Според Вас има ли място за притеснение, все пак след седимица ще навърши 10м.?

# 746
  • София
  • Мнения: 798
За Пламак.

При наличие на епилепсия, дозирането на кинезитерапията и преформираните физикални фактори се извършва много внимателно и в зависимост от редица фактори.
Ако детето има гърчове, то рехабилитацията се спира и чак след тяхното овладяване, можем да мислим за подновяването й.

За Ети 1.
Майче радвай се на детето си. 
Няма да мога да ти разкажа цялата неврокинезиология.
Take it easy......

# 747
  • Мнения: 4 414
Според Вас има ли място за притеснение, все пак след седимица ще навърши 10м.?
д-р Чавдаров вече е отговорил, но...
за къде бързате? на 10 месеца е абсолютно нормално детето да не е стабилно! радвайте се на детето си и не го сравнявайте с децата наоколо!
  bouquet  bouquet  bouquet

# 748
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Бих искала да попитам специалистите, пишещи тук -  детето ми е на 5г, квадрипареза, хипотонично. Ходи, бяга и отскача малко от земята. Ходи на пръсти, понякога с дясното краче стъпва пета/пръсти. Последните месеци силно извива пръстите навътре, особено на лявото стъпало, за сметка на това няма чак такова сгъване на колената навътре. Квадрицепса определено е по-силен от преди да почне да ходи така. По цял ден скача на пружиненото легло, може ли това да е причина за новата й походка? Правя й упражнения за разтягане на ахилесовото сухожилие.

Последна редакция: вт, 08 май 2007, 11:39 от ljuboznatelna

# 749
  • София
  • Мнения: 798
Любознателна,

Едно кратко видео би представило доста повече информация от пороя думи, които понякога ползваме с различен смисъл.
Ползвай пощата на болницата или лични.

Общи условия

Активация на акаунт