Трябва ли да има задължително вероучение в училище?

  • 6 191
  • 99
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 146
Здравейте, напоследък в университета съм обградена от хора, които спорят дали трябва православните богослови, които са завършили богословие, да могат да стават учители на задължителен предмет по вероучение в училище. Проблемът идва оттам, че всяка година 160 човека (мъже е жени) завършват богословие, а много от тях нямат работа. Аз не съм завършила нещо подобно, но се интересувам какво мислят майките на децата по въпроса, защото ми писна да слушам какво смятат преподавателите по богословие, свещениците и светските интелектуалци. Никой не се сети да пита майките на децата, които биха били длъжни да учат.
Само да подчертая, че не става дума за някаква история на религиите или някаква научнопопулярна трактовка. Това, което искат да прокарат, е православен катехизис. Основното е да е задължителен предмет.

# 1
  • София
  • Мнения: 4 867
Аз съм против православието да се изучава като задължителен предмет в училище. Да намерят начин да обучават хората без да използват училището. Много църкви го правят успешно. Да си напънат мозъците и да намерят начин да обучават, да заработват или каквато там им е целта.

# 2
  • Мнения: 2 567
Не, трябва да е по избор.

# 3
  • In the jungle out there..
  • Мнения: 1 252
Смятам, че ако го има, трябва да е по избор Naughty
....не става дума за някаква история на религиите или някаква научнопопулярна трактовка.[/b] Това, което искат да прокарат, е православен катехизис...

Не, че знам какво е катехезис, но ми звучи някак, хммм, маниякално Thinking История на религиите би било къде, къде по-интересно, че и полезно.
Казах!

# 4
  • Мнения: 8 999
Задължително трябва. Дори е излишно да се учат други предмети. Само катехизисът  е достатъчнен. Неграмотният народ се управлява и манипулира по-лесно.

# 5
  • Мнения: 1 426
Всяка година 160 човека завършват богословие, пък нямат работа, пък дайте да им намерим... Пък тя, Земята, е създадена от Бог преди 5 хиляди години, пък жената от реброто на мъжа, пък влязохме ли в 21-ви век...  newsm78

# 6
  • Мнения: 5 468
Преди щях да отговоря с твърдо НЕ, но сега вече се замислям, дали не трябва да има такъв предмет в у-ще. Мисля, че вярата ще направи децата по-добри.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 867
Ню, май не става дума за вяра, а за православен катехизис. Не е задължително да е едно и също.

# 8
  • Мнения: 5 468
Ами не се забелязва, кой знае каква разлика.
катехизис - рел. Кратко изложение на християнското учение чрез въпроси и отговори. Демек - същото. Пак ще става въпрос за религия, вероучение и тем подобни. Не съм запозната с тази област, Янита.

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Само да подчертая, че не става дума за някаква история на религиите или някаква научнопопулярна трактовка. Това, което искат да прокарат, е православен катехизис. Основното е да е задължителен предмет.

При така поставен въпрос - твърдо против. Не съм изобщо съгласна някой да учи детето ми на определена религия, избрана от друг и при това - задължителна!

# 10
  • София
  • Мнения: 4 867
Цитат
Кратко изложение на християнското учение чрез въпроси и отговори.


Това ме подсеща за една сцена от "Том Сойер" Simple Smile
Струва ми се, че децата ще започнат да наизустяват въпросите и отговорите, за да получат добри оценки при новоназначените преподаватели (които ще са богослови, не педагози) и дори няма да им хрумне, че може би става дума за вяра...

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Трябва да е по избор. Лично аз не бих го избрала, но ако детето ми реши че би му било интересно, ще се съглася.

# 12
  • Мнения: 11 004
Не трябва да е задължително, а само ако детето само пожелае и му е интересно.

# 13
  • Мнения: 68
Абсолютно не трябва! Как така задължително?!  Против съм.

# 14
  • Мнения: 7 821
Против.

# 15
  • Мнения: 7 391
                       Категорично - ПРОТИВ.Не мога да рискувам психиката на детето си със случайни хора.Влиянието на религията е много силно и за това държа ,ако трябва АЗ да си го водя на неделно училище или друга форма,но в никакъв случай ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в училище.Де да знам КОЙ КАКВО проповядва и какво ми се представя.То сектите и теченията са толкова много и на едни  места се признават някои ,а на други се отричат и са забранени.Да не се окажем накрая в сектата на Мууууууууун. Mr. Green

# 16
  • Мнения: 46 518
Не.

За моето дете искам да има, но все пак и деца на родители с др. религии посещават училищата, ненормало ми се вижда да е задължително.

# 17
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Не! Да си основат свои училища и там да преподават и обучават млади православни християнчета.

# 18
  • Мнения: 7 821
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=189893.0 ето какво мислят майките от форума по темата за религията в училище.

# 19
  • София
  • Мнения: 15 221
Не, трябва да е по избор.

# 20
  • София
  • Мнения: 10 825
Не!
Ако някой има интерес и при желание от страна на семейството - последна опция!

# 21
Не би трябвало да е задължително,хубаво ще е ако има такъв предмет в училище , но да се изучава само от желаещите.

# 22
  • София
  • Мнения: 15 221
Одеве гласувах малко прибързано с втората опция.
Сега, като се позамислих, съм по-склонна да дам гласа си за последната.

Много е жалко, че завършващите (хайде, нека да не са всички....) богословие гледат на вярата като на бизнес, професия, занаят.....
За мен е необяснимо това, че за да кръстиш детето си в православен храм трябва да платиш. Цените варират според ...... знам ли какво. 40лв., 60лв., 120 лв. За различни суми съм чувала. Не се ли предполага, че свещенникът трябва да се стреми да се пребори и да спечели всяка една душа за вярата, за да бъде спасена? Днешните новозавършващи богослови не смятат ли, че да бъдеш свещенник е мисия?
Днес си говорих със свекърва ми. В храма в техния квартал молитвата струвала 5 лева. По една или друга причина, хората често се обръщат към Бога в труден момент, тогава се молят. В такъв момент не трябав ли свещенникът да ти даде утеха, а не да ти прибира парите първо, пък после да ти претупа едно четене на Библията?
Що за бизнес е това?

Много пъти съм се възмущавала от морала на някои (всъщност-на много) православни свещенници. И далеч не съм атеистка, в случай че някой си го помисли.

# 23
  • Мнения: 25 620

Религията отдавна е превърната в стока. Малко са морално чистите личности, които носят светлинката в себе си. Всички останали са търгаши. Често по-алчни и нагли от обикновените търговци.
И после реват, че хората не влизали в храмовете. А какво ги чака там?  Thinking

# 24
  • Мнения: 3 740
Образованието у нас е светско. Много държа да си остане такова.
Църквата е отделена от държавата. Държа и това да остане така.
Всеки да изповядва, каквото намери за добре. Само, моля, не в училище.
Нека въпросните богослови да спечелят душите на децата, а не да се настанят там със заповед.

# 25
  • Мнения: 1 100
Според мен е задължително, но не от първи клас. Ами поне от 5-6-7 клас, когато учениците са достатъчно зрели да мислят и да преценят само за себе си. Разбира се, трябва да се водят от квалифициран преподавател, който не е някакъв фанатик или безумно вярващ, а може би от учител по литература.

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Категорично НЕ!

Мине се не мине и тази тема се завърта отново.
Наистина ли е толкова важно да се учи религия.
Някой вярно каза, че така лесно се управлява - на същото мнение съм и се опасявам, че тази ще е причината, ако го въведат в училище.
Ще се боря с всички сили, но моите деца няма да слушат такива глупости.

# 27
  • Мнения: 24 467
Имаше вече редица такива теми.
Моето мнение винаги е било- не, никога това не бива да става задължителен предмет в училищата на една светска държава. Дори при СИП следва да бъде не точно вероучение, а по скоро запознаване с предмети като История на религиите, Философия, Етика. Такива предмети следва да се изучават дори според мен задължително в училище, но не и вероучението.

# 28
  • Мнения: 967
Аз смятах, че е хубаво детето да има познания в тази област и си мислех, че като не особено вярваща не мога да й предложа възможността да вярва. Та я записах доброволно в първи клас (когато бяхме още в католическа Австрия). Е те рисуваха, пееха, учеха молитви и детето беше научило туй онуй за светци, кой е Христос, въобще не беше лошо (си мислех аз).

Докато един ден аз се бях вбесила на нещо, и говорейки си сама, изразявах недоволство. Дъщеря ми каза: "Мамо, не се ядосвай, ти нищо не можеш да направиш, бог направлява нашите съдби!" Леле, ми те им промивали мозъчетата, веднага я махнах от "религия".

Така че, твърдо трябва да е доброволно, нас достатъчно са ни манипулирали, иска ми се да сме в състояние да предпазваме децата си!

# 29
  • Мнения: 2 241
У нас образованието е светско, да, а от друга страна няма добре развита система за религиозно образование (като католическите училища в други страни, например). Не бих и дала аз лично детето си в религиозно училище, ако имах такава възможност. Но нямам нищо против изучаването по ИЗБОР на вероучение в светските училища. Това е и широко разпространена практика в Европа.

# 30
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Много против.
Има си църковни общности, които да се грижат за това.
Религията по-далеч от училищата. Така мисля аз.

# 31
  • Мнения: 1 753
Ами ако семейството не е от вярващите?  newsm78 Как може насила да учиш децата на нещо, в което те не вярват?  newsm78 Ние не сме сектантска общност. Аз например съм православна християнка, но не вярвам в съществуването на Исус Христос така, както е представено в Библията. Имам си съвсем различни модели за "висшата сила"... И това нещо, представете си, ще влиза в дипломата на децата и ще оформя бал!  Shocked По-голяма глупост няма на света!

По-скоро завършилите богословие могат да бъдат наети в църквата и да се занимават по-активно със някои социални дейности, от колкото да се чудят колко пари да искат за венчавка, кръщене или освещаване... Пфууу, грам мозък нямат тея.....

Интересно обаче, ако в класа има християнче/мюсюлмачне и будистче.... тогава какво правим?  Laughing

# 32
  • Мнения: 1 100
Според мен трябва да се запознаят децата обстойно с всички религии. Именно това може да предотврати после зарибяването им в различни секти. Трябва да са запознати. Както знаете, глупавите и необразовани хора по-лесно се манипулират.
   Аз не виждам нищо лошо в това да се запознаят с религиите. Така ще могат да преценят сами за себе си в какво да вярват, ще се научат и да уважават обичаите на различните от тях.
И все пак, вяра е доста различно от религия. Вяра може да има и без религия. На вяра никой не може да бъде научен насила.

# 33
  • Мнения: 27 524
По избор  Peace

# 34
  • Мнения: 18
Безумно невежество цари тук! Без елементарни познания се дават удивителни мнения. Жалка картинка! Велика простотия!

# 35
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
не, не трябва, особено вероу4ение- религии могат да се изу4ават и от невярващи, това е по-скоро да се запознаят децата с религиите- близки и радале4аващи ги елементи, основи на морала и м/у религиозната толерантност! нещо като история и развитие на религиите! без капка насаждане или промивка, 4е става лошо, децата са като 4аша, в която може да се наливат те4ности, но е важно какви!

# 36
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Безумно невежество цари тук! Без елементарни познания се дават удивителни мнения. Жалка картинка! Велика простотия!

Е, ама моля ти се - просветли ни! Защо само така сееш огън и жупел с блестящия меч на справедливостта, а не внасяш истина в душите ни?!

# 37
  • Мнения: 656
Не.
Самата аз не съм вярваща и не желая някой да се опитва да зариби детето ми.
Полагам усилия да го запозная с историята на основните религи, които не са застъпени в часовете по история и литература, и смятам, че това е достатъчно за общата му култура.
Или вярата е задължителна?

# 38
  • Мнения: 3 146
Безумно невежество цари тук! Без елементарни познания се дават удивителни мнения. Жалка картинка! Велика простотия!

Напротив, изобщо не виждам никакво невежество и простотия. Простотия е да се нападат хората, не мислите ли??? Мислите ли, че псевдонимът ви поне малко отговаря на това, което сте написал/а?!


Благодаря на всички за отговорите и за на места изчерпателната аргументация.
И аз това си мисля, образованието е светско. Какво да правят децата, които са католици, мюсюлмани или будисти, ако щете или поне семействата им са такива, или са атеисти!
Катехизиране е предметът който богословите изучават в университета вместо нормалната Педагогика, която изучават тези, които искат да са учители по всички останали предмети. Питам се защо? Защо и те не учат нормална педагогика, ами катехизиране?!
Радвам се, че получавам някаква престава за мненията на родителите, защото нашите богослови не са се много поинтересували от това...
А сещате ли се немалкото мюсюлмани в БГ как ще реагират, ако предметът е задължителен???
Въпросът стои точно така, както съм го задала, политиците може да се опитват да залъжат някого, но никоа богослов няма да иска да преподава протестантизъм или католицизъм, да не говорим за нещо по-източно.

# 39
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Проблемът идва оттам, че всяка година 160 човека (мъже е жени) завършват богословие, а много от тях нямат работа.

Искам да питам и друго - може някой да е задал вече този риторичен въпрос, но съм пропуснала.

Защо, аджеба, завършващите богословие не вземат предвид факта, че тази специалност изобщо не се търси на пазара, преди да я завършат и даже - преди да кандидатстват за нея?
Всяка година стотици млади хора завършват право и икономика (едни от най-широко застъпените специалности по университетите и колежите в страната) и за много от тях няма работа. Няма ли и за тях да се погрижим на същия принцип?  Twisted Evil

# 40
  • Мнения: 3 146
Мис Бу, аз същото съм се чудила, освен тома защо приемат толкова много жени...
Отговорът е доста прост - много преподаватели ще се окажат без работа, а те самите, тъй като университетът има относителна автономия, си гласуват колко да се приемат.
Интересното е защо толкова много хора кандидатсктват...

Когато свърши, ще изпратя анкетата на един-двама богослова, които познавам, за да видят за какво става въпрос.

# 41
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Герганади, да - да има специалност е едно, но насила да се трудоустрояват завършилите я, защото видите ли, нямало работа за тях - друго. Какво правим с всички други висшисти, които завършват и също нямат работа? Нелепо е това Crossing Arms

# 42
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Мис Бу, аз си мисля, че църквата се опитва да влезе във властта на държавата ни. С въвеждането на религия в образованието е може би една от първите крачки. Дано да греша.
След като навлязат и във властта и в образованието, тогава елате да видите как се управлява лесно.

# 43
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Мис Бу, аз си мисля, че църквата се опитва да влезе във властта на държавата ни. С въвеждането на религия в образованието е може би една от първите крачки. Дано да греша.
След като навлязат и във властта и в образованието, тогава елате да видите как се управлява лесно.
То за опит - опит е, но е факт, че това тук и сега надали ще стане... изтървано е положението - преди стотина години - щеше да е далеч по-лесно. Вече силно религиозни държави като една Турция се обявяват за светски, какво остава за тук...

# 44
  • Мнения: 24 467
Безумно невежество цари тук! Без елементарни познания се дават удивителни мнения. Жалка картинка! Велика простотия!

Мерси, да ти се връща!

# 45
  • Мнения: 3 146
Герганади, да - да има специалност е едно, но насила да се трудоустрояват завършилите я, защото видите ли, нямало работа за тях - друго. Какво правим с всички други висшисти, които завършват и също нямат работа? Нелепо е това Crossing Arms

Съгласна съм напълно, ама май те го смятат за нормално. Лошото е, че като довод извеждат това, че България е православна страна и всички трябва духовно да се образоват. Проблемът е, че богословското образование у нас е под всякаква критика и не бих изложила детето си на риск да го образоват религиозно невежи хора. Не се страхувам да кажа това, защото лично съм запозната с проблема.
Не зная дали знаете, но вече е прието, че официалната религия на България е православно християнство и всички останали религии трябва да получат разрешение да се регистрират - т.е. католиците, мюсюлманите и протестантите, например, се слагат на равно с всички секти, като тази на Муун, Воини на Христа, Свидетелите на Йехова и т.н.

# 46
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Това, че страната е православна официално не бива да се бърка с това, че всички поданици са православни - защото не са. Още повече насила да ме образоват духовно, пази Боже!

# 47
  • Мнения: 3 146
Мис Бу, аз си мисля, че църквата се опитва да влезе във властта на държавата ни. С въвеждането на религия в образованието е може би една от първите крачки. Дано да греша.
След като навлязат и във властта и в образованието, тогава елате да видите как се управлява лесно.

Мисля, че по-скоро се дразнят от светската власт на папата и просто не могат да преживеят, че нашият патриарх не е държавен глава и никой не ги пота за нищо. Те само против гейовете знаят да гълчят, а като ги питаш защо не правят като католиците - да събират храна за бедните, да се грижат за болните и т.н., те ти казват (това е официална политика на Църквата, чувала съм го много пъти, мога поименно да назова свещеници, които го твърдят), че това не било работа на Църквата, а на социални грижи, Църквата се грижела за душата. Като тогава ги попитат защо не се борят със сектите, те казват, че било работа на държавата. Да, изводът е, че се грижат за душата на всеки, но само, който е православен християнин и дойде при тях в храма, а, да - и им плати 20 лв.

# 48
  • Мнения: 3 146
Това, че страната е православна официално не бива да се бърка с това, че всички поданици са православни - защото не са. Още повече насила да ме образоват духовно, пази Боже!
Peace Peace

# 49
  • Мнения: 656
Не зная дали знаете, но вече е прието, че официалната религия на България е православно християнство и всички останали религии трябва да получат разрешение да се регистрират - т.е. католиците, мюсюлманите и протестантите, например, се слагат на равно с всички секти, като тази на Муун, Воини на Христа, Свидетелите на Йехова и т.н.
Чакай малко, досега мислех, че всички религии тябва да се регистрират, включително БПЦ. newsm78

# 50
  • Мнения: 3 146
на Кронки жена му, да беше така, но след като приеха това, не се спомням в кой държавен вестник, трябва да проверя, вече БПЦ не е вероизповедание, което трябва да се рагистрира.

# 51
  • Мнения: 60
Аз също мисля, че мястото на вероучението не е в училище.
А що се отнася до задължително - идеята ми се струва леко фанатична.

# 52
  • Мнения: 2 386
Аз не бих искала да е задъжително, определено  Rolling Eyes

# 53
  • Мнения: 2 631
Гласувах, да е по избор, макар и да клоня и към - "не ме интересува". Rolling Eyes

# 54
  • София
  • Мнения: 4 867
Бу, аз също се замислих кой ме прецака като не откри за мен ново работно място в деня на дипломирането ми! И без това в туризма трудно се прави кариера, ако нямаш гръб.... Да знаех, щях да завърша богословие ooooh!

# 55
  • Мнения: 2 241
Чакайте, чакайте, аз отговорих преди това в анкетата, но всъщност после се зачудих - защо изобщо се повдига този въпрос след като той не е на дневен ред newsm78

Религия е свободно избираем предмет и няма никаква вероятност да стане задължителен! Ако някой твърди обратното, това са просто спекулации.

# 56
  • Мнения: 3 146
Котка, не зная кой ви е казал, че не е на дневен ред и няма вероятност да стане задължителен, защото това просто не е така. Напоследък често има по радиото, телевизията и вестниците предавания, интервюта с хора, които се занимават с проблема. Вярно е, че най-силно вълнение имаше при спора за карикатурите на Аллах, но проблемът си стои. Аз съм в подобни сради, това, което говоря, можете да го чуете например при всяко интервю с новия пловдивски митрополит или с проф. Киров.

# 57
  • Мнения: 3 886
Гласувах, да е по избор, макар и да клоня и към - "не ме интересува". Rolling Eyes
И аз така Peace

# 58
  • Мнения: 784
Смятам, че както човек трябва да познава националната си история, литература, изкуство, така трябва да познава и вярата на народа си. Това влиза в минимума за обща култура, която трябва да даде училището - не може културни хора да не знаят как да се държат на собствената си сватба, на кръщенето на детето си или на празниците.

Изучаването на основите на православната религия не може да направи децата автоматично вярващи, но то ще им създаде критерии в духовното. Например – за повечето от вас сектите са нещо далечно и екзотично, от което сте сигурни че ще опазите децата си, но едва ли си представяте колко е масово настъплението им. Не всички бихте познали лесно по белите ризи като мормоните и не  всички бихте могли да изгоните, ако позвънят на вратата ви. Те намират път към всеки и поднасят своите отговори, които изглеждат много убедителни и аргументирани за всеки, който не познава християнската фактология и история. Даже и в тази тема е пълно с майки, които отричат вероучението уж от някакви демократични съображения, а в други теми са признавали, че са евангелисти и др.подобни.

В този форум имаше тема от един притеснен баща, който споделяше, че дъщеря му редовно влизала в сатанистки сайт. Какво бихте направили вие в такава ситуация – дали ще си кажете спокойно „Глупости, няма никакви дяволи!” или ще се притесните, ще искате да кажете нещо на детето си и ще се почувствате безсилни да реагирате адекватно ....

Всички осъзнаваме, че нашето поколение беше много осакатено в духовното си възпитание, не разбирам защо сега трябва да причиним това и на децата си

# 59
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Смятам, че както човек трябва да познава националната си история, литература, изкуство, така трябва да познава и вярата на народа си. Това влиза в минимума за обща култура, която трябва да даде училището - не може културни хора да не знаят как да се държат на собствената си сватба, на кръщенето на детето си или на празниците.
.............
Всички осъзнаваме, че нашето поколение беше много осакатено в духовното си възпитание, не разбирам защо сега трябва да причиним това и на децата си

ЕДЕЛВАЙС, не мисля че е необходимо на културните хора да правят църковен брак и да кръщават децата си. Историята на религията на нашия народ спокойно може да се учи по история и литература, затова не е необходим отделен предмет, както и учител богослов, а историк и литератор.
Не ме слагай в графа всички, защото това е едната от добрите страни на социализма за мен.
Нищо освен спокойствие няма да причиня на детето си. Благодарение на атеизма на родителите ми не успяха да ме привлекат в нито една секта, а е имало такава вероятност, когато бях тинейджър.
 

# 60
  • София
  • Мнения: 4 867
Еделвайс, вярата и вероучението не са въпрос на обща култура. И да, може да изповядвам някаква форма на христинянство и в същото време да съм против някой да преподава на детето ми "въпроси и отговори за църквата" като задължителен предмет в училище. Ако искам децата ми да познават Библията, ще намеря начин за това.
Коя е вярата на народа ми? Да правиш църковни ритуали, защото така трябва? Да си православен християнин, но да не вярваш в Христос такъв, какъвто Библията го описва?

# 61
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Еделвайс, който държи детето му да не е "осакатено" и да е с "по-богата" обща култура, да го запише в някое църковно училище. Не виждам защо трябва да се налага определен тип религия в държавните училища. Това, че си българин не е причина да си православен християнин  Peace
На мнение съм, че няма опасност да се наложи такова обучение в училищата, особено сега, след като България е в ЕО. По-скоро биха въвели един общ предмет Религии, който наистина би обогатил общата култура на учениците, би им помогнал да разбират по-добре хората изповядващи различна от тяхната вяра Peace

# 62
  • Мнения: 18
Смятам, че както човек трябва да познава националната си история, литература, изкуство, така трябва да познава и вярата на народа си. Това влиза в минимума за обща култура, която трябва да даде училището - не може културни хора да не знаят как да се държат на собствената си сватба, на кръщенето на детето си или на празниците.

Изучаването на основите на православната религия не може да направи децата автоматично вярващи, но то ще им създаде критерии в духовното. Например – за повечето от вас сектите са нещо далечно и екзотично, от което сте сигурни че ще опазите децата си, но едва ли си представяте колко е масово настъплението им. Не всички бихте познали лесно по белите ризи като мормоните и не  всички бихте могли да изгоните, ако позвънят на вратата ви. Те намират път към всеки и поднасят своите отговори, които изглеждат много убедителни и аргументирани за всеки, който не познава християнската фактология и история. Даже и в тази тема е пълно с майки, които отричат вероучението уж от някакви демократични съображения, а в други теми са признавали, че са евангелисти и др.подобни.


    bouquet

В този форум имаше тема от един притеснен баща, който споделяше, че дъщеря му редовно влизала в сатанистки сайт. Какво бихте направили вие в такава ситуация – дали ще си кажете спокойно „Глупости, няма никакви дяволи!” или ще се притесните, ще искате да кажете нещо на детето си и ще се почувствате безсилни да реагирате адекватно ....

Всички осъзнаваме, че нашето поколение беше много осакатено в духовното си възпитание, не разбирам защо сега трябва да причиним това и на децата си

 

Последна редакция: пт, 22 юни 2007, 12:21 от Ellypr

# 63
  • Мнения: 4 406
Еделвайс, който държи детето му да не е "осакатено" и да е с "по-богата" обща култура, да го запише в някое църковно училище. Не виждам защо трябва да се налага определен тип религия в държавните училища. Това, че си българин не е причина да си православен християнин  Peace
На мнение съм, че няма опасност да се наложи такова обучение в училищата, особено сега, след като България е в ЕО. По-скоро биха въвели един общ предмет Религии, който наистина би обогатил общата култура на учениците, би им помогнал да разбират по-добре хората изповядващи различна от тяхната вяра Peace
това напълно съвпада с моето мнение!

# 64
  • Мнения: 3 146
bono_vox, Еделвайс почтено и открито е написала какви са й аргументите.
Моля ви да обясните какво толкова ви подразни в изказванията на хората, че ги нарекохте простаци, без какъвто и да е аргумент!

# 65
  • Мнения: 18
bono_vox, Еделвайс почтено и открито е написала какви са й аргументите.
Моля ви да обясните какво толкова ви подразни в изказванията на хората, че ги нарекохте простаци, без какъвто и да е аргумент!
За да отре4е6 не6то, трябва да се запозане6 с него, да не ти хареса и да може6 да обоснове6 избора си. Аз знам за6то сам православна, мога да обясня за6то сам такава. Пи6е6тите тук отри4ат не6то, което не познават, от бегли впе4атлениа и насадени от близкото минало кли6ета за промиване на мозьци и др.подобни не6та. Или пак поста, аз сьм православна, но не вярвам в Христос така, както го описва Цьрквата, вярвям вьв вис6а сила. Религия, катехизис, вяра не са синоними. Православието е на4ин на живот. По темата, аз сьм за вьвеждане на Православно вероу4ение като СИП, както е в дьржавата, кьдето живея сега.
Извинявам се за нару6ения добьр тон в преди6тния ми пост, както и за ло6ото изписване на този, от клавиатурата е.

# 66
  • Мнения: 24 467
Съгласна съм до някъде, но едно хлапе на 7 години не може да се запознава с различните вярвания, философски учения и т.н., да прави сравнение между тях и да избира. Това е абсолютно неприложимо на тази възраст. Затова и повечето от пишещите тук са против- наясно са, че децата им не могат да отсяват доброто от лошото, мярата от прекаляването, че те са лесно манипулируеми и т.н.  Също така по отношение на религията българинът е доста по- толерантен, в сравнение с много народности по света. Доста от писалите тук отчитат факта, че у нас, както и във всяка държава живеят и атеисти и инаковярващи, поради което натрапването на избрана от държавните органи вяра или дори само нейното изучаване поставя тези хора в неравностойно положение.

# 67
  • Мнения: 2 051
Много против.
Има си църковни общности, които да се грижат за това.
Религията по-далеч от училищата. Така мисля аз.


И аз така.
Религиозният начин на виждане на света е средновековен, бил е необходим като доминанта в един определен етап на развитието на едно конкретно общество. 
Религията може да помага, но не с догмите, които се планират за преподаване....
Нито пък православието е единствената законно съществуваща религия в България, само е традиционна.
Оснет това живеем в отворен свят и затварянето на децата ни към други идеи (включително и религиозни) няма да им е от полза.
История на религиите, философиите  в по-късните класове и етика за по-малките е добре и нужно да се преподава...

# 68
  • Мнения: 3 146
За да отре4е6 не6то, трябва да се запозане6 с него, да не ти хареса и да може6 да обоснове6 избора си. Аз знам за6то сам православна, мога да обясня за6то сам такава. Пи6е6тите тук отри4ат не6то, което не познават, от бегли впе4атлениа и насадени от близкото минало кли6ета за промиване на мозьци и др.подобни не6та. Или пак поста, аз сьм православна, но не вярвам в Христос така, както го описва Цьрквата, вярвям вьв вис6а сила. Религия, катехизис, вяра не са синоними. Православието е на4ин на живот. По темата, аз сьм за вьвеждане на Православно вероу4ение като СИП, както е в дьржавата, кьдето живея сега.
Извинявам се за нару6ения добьр тон в преди6тния ми пост, както и за ло6ото изписване на този, от клавиатурата е.

Тук не става дума никой да отрича самата православна вяра, сатва дума за задължаване на деца от светско училище да учат православен катехизис. Аз много добре познавам канона - и  православния, и католическия, ако става дума за това. В тази връзка мога да кажа, че един истински християнин не може да каже, че вярва в някаква висша сила, но не в Христос, както го описва Църквата. Тогава наиситна говорим за вярващ човек, но в никакъв случай за православен християнин. Питайте който искате богослов (ще кажете, че тъкмо измисленото от богословите не признавате, тогава не виждам за какво познаване на вероизповеданието говорите, защото познаването конкретно на православната религия става през богословието).

Само да добавя, че атеизмът далеч не е изобретение на комунизма, а на християнска Европа!

# 69
  • Мнения: 2 051
За да отре4е6 не6то, трябва да се запозане6 с него, да не ти хареса и да може6 да обоснове6 избора си. Аз знам за6то сам православна, мога да обясня за6то сам такава. Пи6е6тите тук отри4ат не6то, което не познават

Пишещите тук, мила, също могат да го познават. Но да не го чувстват като своя житейска позиция.

Да не го отрекат след като го познават е единствената възможна позиция за теб, но по принцип такава позиция съществува.

# 70
  • Мнения: 784
ЕДЕЛВАЙС, не мисля че е необходимо на културните хора да правят църковен брак.....
Историята на религията на нашия народ спокойно може да се учи по история и литература, затова не е необходим отделен предмет, както и учител богослов, а историк и литератор. ...
Бракът, така както го разбират повечето хора в България - за един човек и за цял живот - е ХРИСТИЯНСКА категория. Светският брак (сключения в общината) е също като едно време кръщенето в съвета - абсолютна безсмислица, създадена да не почувстват хората вакум във стойностите. Атеисти или не, харесва ви или не -  ние живеем в ХРИСТИЯНСКА ЦИВИЛИЗАЦИЯ. Давате ли си сметка колко много от това, което приемате за човешки и морални ценности, са всъщност християнски стойности - напр. че не е редно да пожелаваш чужд мъж/жена, да крадеш, че не е редно да решаваш за кого да се жени детето ти, даже и начина, по който погребваме мъртвите си е християнски. Ако си атеист в мюсюлманска държава, пак ще си атеист, обаче ще приемаш за най-нормално и морално мъжа ти да има още 2-3 жени, да положиш починалите си близки голи в земята, да ожениш детето си за когото решиш, че и да го убиеш, ако откаже. 

Освен това - църквите, особено по  празници, са пълни с огромен брой хора, които явно имат нужда да са в храма, обаче не знаят какво да правят там - питат се едни други "това така ли, онова иначе ли?", обикновено за най-достоверен източник се считат бабичките или лелките на пангара, които пък са едни компетенции в областта на Православието - ум да ти зайде. Та стават много смешни работи, обаче важното е друго - обществена потребност има! Няма друга такава страна, вервайте ми - хората или въобще не влизат в храма, или като влязат (вярващи или не) знаят какво да правят там, а не се оглеждат един другиго кога какво се прави ....

Тъй че мойто мнение, ако още някой не го е разбрал, е - вероучението ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. На симфоничен концерт сигурно в живота си са ходили по-малко от 1% българи, обаче класическата музика се изучава от всички. Много е спорно и каква е практическата полза от това което се изучава по химия, физика и математика в 9-11 клас, докато поне практическа от вероучението ще има.
   
И нещо към тези, които се страхуват, че целта на вероучението е да се промие мозъка на детето и то да се направи фанатично вярващо - според Православието вярата се заражда в душата на човека само по Божи промисъл и това не може да се предизвика по човешки начин - с човешки усилия и убеждения. Това важи и за евангелистите и другите иноверци - споко, никой няма да тръгне да ги обръща или убеждава, но нека разберат от учителя, а не от пастора, какво изповядват и по какво се различават хората около тях.
Друго, което учи Православието е, че фанатизмът е от лукавия.

Lilqna, ако историк  или литератор обяснява на детето ти духовни неща, откъде ще си сигурна, че няма да е някой като Янита, дето вярвала в Христос, ама не такъв, ами инакъв - че те и Муунистите вярват точно в това... Или ще учат, както едно време в университета се изучаваха капиталистическите автори - никой не ги беше превеждал и чел, обаче всички ги преразказваха, опровергаваха и критикуваха.  Ами че аз и много от българските и световни класици си ги обясних години по-късно, като се запознах с християнството, защото то присъства навсякъде в произведенията им - като аналогии, препратки или противопоставяне.
 
Много ги мразя дългите постинги, ама и вие направо ме засипахте с внимание  Wink......








Последна редакция: сб, 23 юни 2007, 14:17 от ЕДЕЛВАЙС

# 71
  • Мнения: 14 654
Да се въведе задължително вероучение, само защото тези дето завършват богословие нямат работа??? Страшна щуротия е това.
Да направят ако им позволят СИП, но да е задължително- няма как да стане.

# 72
  • Мнения: 3 740
ЕДЕЛВАЙС, не бих допуснала децата ми да изучават вероучение в училище, точно защото има вероятност да им го преподават по начина, по който ти обясняваш нещата. На това му се вика - както дяволът чете евангелието.

Бракът, така както го разбират повечето хора в България - за един човек и за цял живот - е ХРИСТИЯНСКА категория.

Бракът е обществена, а не християнска категория. Той е акт, при който двама души заявяват пред обществото намерението си да живеят заедно, да имат обща собственост и да раждат и отглеждат децата си заедно. Съществувал е преди зараждането на християнството, съществува и сега - сред хора, които нямат нищо общо с религията.

Давате ли си сметка колко много от това, което приемате за човешки и морални ценности, са всъщност християнски стойности

Връзката е точно обратната - това са общочовешки стойности, възприети от християнството.

Освен това - църквите, особено по  празници, са пълни с огромен брой хора, които явно имат нужда да са в храма, обаче не знаят какво да правят там - питат се едни други "това така ли, онова иначе ли?", обикновено за най-достоверен източник се считат бабичките или лелките на пангара, които пък са едни компетенции в областта на Православието - ум да ти зайде.

Ами ето там е мястото на свещениците - да просвещават хората, които са дошли в църквата, а не да ги гледат в ръцете, какво са донесли. А ролята на училището е съвсем друга.

Тъй че мойто мнение, ако още някой не го е разбрал, е - вероучението ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. На симфоничен концерт сигурно в живота си са ходили по-малко от 1% българи, обаче класическата музика се изучава от всички. Много е спорно и каква е практическата полза от това което се изучава по химия, физика и математика в 9-11 клас, докато поне практическа от вероучението ще има.

Вярно бе, как не сме се сетили по-рано! Никаква химия и физика или, пази боже, биология! Долу математиката и географията! От сутрин до вечер - катехизис!
Хм, през Средновековието не е ли било точно така? newsm78

# 73
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
ЕДЕЛВАЙС, засилих се да отговоря, но Кабо Алма покрива изцяло отговора, който щях да дам.
Само ще добавя още нещо, заради това:

Lilqna, ако историк  или литератор обяснява на детето ти духовни неща, откъде ще си сигурна, че няма да е някой като Янита, дето вярвала в Христос, ама не такъв, ами инакъв - че те и Муунистите вярват точно в това...
 

Точно духовни неща не искам да обяснява никой на децата ми. Достатъчно им е да знаят историята, но не и да им обясняват как Господ създал човека и Земята преди 6000 години и други подобни.

# 74
Аз съм твърдо за.Темата опира и до политиката.Защо мислите,че комунистите и болшевиките забраниха религията?-за да няма инакомислие,за да може да превърнат народа в безмислеща аморфна маса.Така и стана.Именно за това има хора,които смятат,че не трябва да е задължително,но това си е техен проблем.Според мен трябва да има и източноправославно учение още в детските градини под формата на игра,за да може детето да придобие тази ценност в най-ранна възраст.Но,ако родителите му и обкръжаващата му среда са атеисти ефектът ще е нулев

# 75
  • Мнения: 2 032
Keny30, объркал си темата. Тези дивни изказвания са за тука:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=192431.0

Хайде, чао, пък и да не пропускаме вероучението в детските ясли, все пак.

И да не збарвим да уважим всички вери. На практикуващите джедаи децата ще могат ли да ходят с дълги роби и светлинни мечове на училище и да тълкуват "Междузвездни войни" през междучасията?

# 76
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Защо мислите,че комунистите и болшевиките забраниха религията?-за да няма инакомислие,за да може да превърнат народа в безмислеща аморфна маса.

Добре, че са само комунистите...
Аз действително не се сещам за друг такъв случай в историята.
А ти?

# 77
  • Мнения: 11 607
Има си достатъчно църкви в България - православни, католически, протестантски, мюсюлмански и пр......и всеки родител, според убежденията си, да се обърне към тях! Там има и училища за децата....

За мен последна опция!

Последна редакция: нд, 24 юни 2007, 10:32 от Мама Цоцоланка

# 78
  • Мнения: 18
За да отре4е6 не6то, трябва да се запозане6 с него, да не ти хареса и да може6 да обоснове6 избора си. Аз знам за6то сам православна, мога да обясня за6то сам такава. Пи6е6тите тук отри4ат не6то, което не познават

Пишещите тук, мила, също могат да го познават. Но да не го чувстват като своя житейска позиция.

Да не го отрекат след като го познават е единствената възможна позиция за теб, но по принцип такава позиция съществува.
Ако си запознат с дадена материя, това проли4ава от изказването и обосновката.
И да, мила, сьгласна сьм с теб, 4е може да го познават, но не е така. Повтарянето на кли6ета без аргументация е  е показателно.
Оттеглям се от спора.
И не забравяйте, 4е "религията е опиум за народите". Колкото по-дале4 от мисьл, толкова по-добре.

# 79
  • Мнения: 25 620
И не забравяйте, 4е "религията е опиум за народите". Колкото по-дале4 от мисьл, толкова по-добре.

Абсолютно вярно! 
Има огромна разлика между вяра и религия. С две думи - религията е бизнес с вярата, а нали си спомняш какво е отношението на Христос към търговците в храма?  Wink Mr. Green

# 80
  • Мнения: 5 183
Мисля 4е трябва да е по избор

# 81
  • Мнения: 1 849
Гласувах с опция "Задължително", преди да прочета, че става дума за православен катахизис.
Абсолютно против съм. Бих приела да се изучава като предмет религии, като се сравняват всички религии и вярвания по между си, как представят Бог, какво наричат добро и лошо...

Абсолютно съм против, вероучение да се преподава от хора просто завършили богословие, само, за да им се намери работа...На мен кой ми намери работа като завърших и колко време бях чистачка (от което не се срамувам). Тези хора приемат проповядването просто като професия, за тях това не е начин на живот.
Преди години пътищата ни се пресякоха с един богослов, който беше регистрирал православна фондация, но за него беше много трудно да си вземе последните три изпита, просто си го мързеше човека. На въпроса ми "Добре де, ти това го правиш за Бога!", бях засипана с куп философии... Запозна ме с един негов колега който си ходеше посред бял ден пиян...
Не бих се съгласила вярата в Христос да се предава на децата ни от хора които не могат да бъдат пример и авторитет!
Преподаватели трябва да са хора които приемат това за призвание, като служение, да влагат сърцето и душата си в това, за които вярата е живот, а не професия!


Еделвайс, църквите са пълни с хора по празниците, защото хората са суеверни, а не защото търсят Бога. Само им кажи, че трябва да променят живота си ще настръхнат срещу теб... Паленето на свещи и спазването на ритуали и кланянето на светци няма да донесат спасение на никого, нито здраве, нито успех, нито изцеление на душата и тялото, за това не мисля, че трябва да се пълни главата на децата с човешки простотии. Хората се нуждаят да разберат, че Христос е жив, че вярвайки в Него ще "имат живот и то изобилно" , това ще ги спаси, разкаяното сърце ще ги спаси, не ритуалите и катахизисите...
Говориш за бащата който търсеше помощ за дъщеря си, която се занимаваше със сатанизъм...И аз и ти му казахме, че спасението е при Бог и имаше ли ответна реакция...
Проблема е не, че хората не знаят катахизиса, а защото не познават Библията. Тогава никой сектант не би могъл да им завърти главата.

# 82
  • Мнения: 3 323
Имам приятели с различни духовни възгледи.  Будисти, мохамедани.... Те как трябва да постъпят, в тази ситуация?
Инжинерите продават сладолед, за тях няма ли да организираме нещо?
Против съм! Ще предам на децата си ценностите, които аз смятам за важни!
И, да ви споделя възмущението си - по този повод...
Преди време, минавам покрай старото си училище (от 1-8 клас), в центъра на София. За 41-о иде реч. Гледам - позанемарено, портите висят, оградата се нуждае от ремонт, дограмите сменени, ама само във видимата част... И - О, чудо! В задния двор, блеснал в цялта си прелест - чисто нов, красив, модерен параклис! Несъмнено за много хиляди левове! Е, много се възмутих, честно! Нямам против - всеки да си вярва в каквото си харесва, ама да се похарчат толкова пари за храм... апропо, за незнаещите - храм Свети Георги е на 3 минути път от там! Бе - нямам думи!

# 83
  • Мнения: 5 362
Аз съм против.
Това не трябва да се налага,а да се приеме доброволно.Т.е. нека бъде по избор Peace

# 84
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Тъй че мойто мнение, ако още някой не го е разбрал, е - вероучението ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. На симфоничен концерт сигурно в живота си са ходили по-малко от 1% българи, обаче класическата музика се изучава от всички. Много е спорно и каква е практическата полза от това което се изучава по химия, физика и математика в 9-11 клас, докато поне практическа от вероучението ще има.
За това и повечето списващи тук считаме, че е хубаво да има предмет Религии Wink Ограничаването само с една религия е неприемливо! Ти не даваш отговор на въпроса, какво ще правят в тези часове българчетата изповядващи различна религия от масовката newsm78 Или тях на кладата ще ги пращаме  Shocked
На твоя принцип сега излиза, че децата ми би трябвало да станат протестанти ли, що ли  Thinking
Аз съм твърдо за.Темата опира и до политиката.Защо мислите,че комунистите и болшевиките забраниха религията?-за да няма инакомислие,за да може да превърнат народа в безмислеща аморфна маса.Така и стана.Именно за това има хора,които смятат,че не трябва да е задължително,но това си е техен проблем.Според мен трябва да има и източноправославно учение още в детските градини под формата на игра,за да може детето да придобие тази ценност в най-ранна възраст.Но,ако родителите му и обкръжаващата му среда са атеисти ефектът ще е нулев
Явно преди 89-та на църква не си ходил, а аз ходех. Църквата тогава се посещаваше от наистина вярващи хора, не беше някакъв вид мода, както стана след промените!
Който е вярващ, нищо не може да го спре да предаде вярата на децата си и да я практикува, който не вярва, просто си намира извинения, я правителството, я това че в училището нямало такъв предмет Wink

# 85
  • София
  • Мнения: 4 867
откъде ще си сигурна, че няма да е някой като Янита, дето вярвала в Христос, ама не такъв, ами инакъв - че те и Муунистите вярват точно в това...
Понеже правиш препратки някакви към мен, а и твърдиш, че държиш на някаква етика, съвсем учтиво ще те помоля да внимаваш за контекста, в който са написани разни неща, че да не стават грешки... Ако се върнеш назад и прочетеш внимателно, ще ти стане ясно, че вярването в Христос, но не както е в Библията всъщност не е мое убеждение, а пример, който давам... Ето за това става дума, но то изобщо не е мое мнение, а типичен пример за онова, което ти наричаш вярата на народа и на което толкова много държиш:
Цитат
Аз например съм православна християнка, но не вярвам в съществуването на Исус Христос така, както е представено в Библията. Имам си съвсем различни модели за "висшата сила"...

# 86
  • Мнения: 3 740
А,улеле майко.Много знаещи имало тук.

Забележителна аргументация.

# 87
  • usa
  • Мнения: 2 113
А,улеле майко.Много знаещи имало тук.

това е, щото религията вече е разрешена Simple Smile...

# 88
  • Мнения: 343
Не, не трябва да има вероучение в училище. Нито като задължителен предмет, нито като свободноизбираем. Мястото на религията не е в училище. Затова са построени църквите.

# 89
  • Мнения: 3 146
ЕДЕЛВАЙС, не мисля че е необходимо на културните хора да правят църковен брак.....
Историята на религията на нашия народ спокойно може да се учи по история и литература, затова не е необходим отделен предмет, както и учител богослов, а историк и литератор. ...
Бракът, така както го разбират повечето хора в България - за един човек и за цял живот - е ХРИСТИЯНСКА категория. Светският брак (сключения в общината) е също като едно време кръщенето в съвета - абсолютна безсмислица, създадена да не почувстват хората вакум във стойностите. Атеисти или не, харесва ви или не -  ние живеем в ХРИСТИЯНСКА ЦИВИЛИЗАЦИЯ. Давате ли си сметка колко много от това, което приемате за човешки и морални ценности, са всъщност християнски стойности - напр. че не е редно да пожелаваш чужд мъж/жена, да крадеш, че не е редно да решаваш за кого да се жени детето ти, даже и начина, по който погребваме мъртвите си е християнски. Ако си атеист в мюсюлманска държава, пак ще си атеист, обаче ще приемаш за най-нормално и морално мъжа ти да има още 2-3 жени, да положиш починалите си близки голи в земята, да ожениш детето си за когото решиш, че и да го убиеш, ако откаже. 


И нещо към тези, които се страхуват, че целта на вероучението е да се промие мозъка на детето и то да се направи фанатично вярващо - според Православието вярата се заражда в душата на човека само по Божи промисъл и това не може да се предизвика по човешки начин - с човешки усилия и убеждения. Това важи и за евангелистите и другите иноверци - споко, никой няма да тръгне да ги обръща или убеждава, но нека разберат от учителя, а не от пастора, какво изповядват и по какво се различават хората около тях.
Друго, което учи Православието е, че фанатизмът е от лукавия.

Lilqna, ако историк  или литератор обяснява на детето ти духовни неща, откъде ще си сигурна, че няма да е някой като Янита, дето вярвала в Христос, ама не такъв, ами инакъв - че те и Муунистите вярват точно в това... Или ще учат, както едно време в университета се изучаваха капиталистическите автори - никой не ги беше превеждал и чел, обаче всички ги преразказваха, опровергаваха и критикуваха.  Ами че аз и много от българските и световни класици си ги обясних години по-късно, като се запознах с християнството, защото то присъства навсякъде в произведенията им - като аналогии, препратки или противопоставяне.
 



С тази част от поста съм напълно съгласна, особено онава за брака и кръщането.

# 90
  • Мнения: 2 242
Категорично ПРОТИВ, дори като изборен предмет

Съгласна съм да се ПРЕПОДАВА история и теория на различните религии и не само на най-разпространените.

# 91
  • Мнения: 3 146
Само да Ве кажа, че можете да коригирате гласа си. Смених го, защото видях, че доста хора са пожелали да си сменят вота в последстие.
Благодаря за участието!

# 92
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Само да Ве кажа, че можете да коригирате гласа си. Смених го, защото видях, че доста хора са пожелали да си сменят вота в последстие.
Благодаря за участието!
За какво да коригираме.
Вотът е много показателен - само 15-16% са за, останалите отричат в различните отговори.
За мен това е успокояващо.

# 93
  • София
  • Мнения: 15 221
Да, успокояващо е, но все пак между "Не, трябва да е по избор", който беше предишният ми отговор, и "Не в училище, това е работа на енорийския свещеник"-сегашният ми, има голяма разлика.

# 94
  • Мнения: 3 456
Против

# 95
  • Мнения: 784
На въпросите, които ми задавате, съм отговорила в постингите си - прочетете добре. В безплодни спорове не ми се влиза, особено когато единственият аргумент на противниците ми са собствените ми цитати, с коментара "това не е така".

Повече нямам какво да кажа по темата, предлагам на вниманието ви нещо, което е написал Св.Йоан Златоуст, забележете - през ІV век:

„Искаш ли твоят син да бъде послушен? От детство го възпитавай в наставления и учения Господни. Не мисли, че слушането на Божествените Писания е излишна работа за него. Там той преди всичко ще чуе:  "почитай баща си и майка си" - думи, отправени за твоя полза. Не казвай: - това слушане на Писанията е дело за монасите; нима ще го правя монах? - Не му трябва да бъде монах. Направи го християнин. Понеже и за миряните е твърде необходимо да внимават в учението, съдържащо се в св.Писание, а особено за децата, тъй като в тази възраст те още много неща не знаят. Но без да знаят Божествените истини, те знаят по нещо от езическите съчинения, изучавайки от тях живота на дивните по тяхно понятие герои, които са служили на страстите и са се бояли от смъртта. ……Не е ли безразсъдно да учим децата на изкуства, да ги пращаме в училище, нищо да не жалим за това тяхно образование - а за тяхното възпитание в Господните поучения и наставления да не се грижим? Тъкмо за това самите ние и ще пожънем плодовете от такова възпитаване на своите деца, виждайки ги дръзки, невъздържани, непослушни, развратни! …….Не мисли, че единствено на монасите са необходими наставления в св. Писания; твърде много от тези наставления са потребни и за онези деца, които трябва да навлязат в светския живот. Както при екипировката на кораба е необходимо да има кормчия и пълен брой моряци не за оня, който винаги стои на пристанището, а за оня, който постоянно се занимава с мореплаването, точно същото трябва да се каже и относно монаха и мирския човек……….
И не само, че ние самите не наставляваме децата, но и против тези, които желаят да вършат това измисляме козни и се въоръжаваме, и постъпваме със своите чада по-жестоко от всяко варварство? Понеже жестокостта на варварите довежда само до робство, до опустошение и до пленяване на отечеството и въобще до телесни бедствия; а вие заробвате самата душа и като я свързвате като някакъв пленник, ще я предадете по такъв начин на злите и свирепи демони и на техните страсти.  Точно това, а не друго правите вие, когато и сами не внушавате на децата нищо духовно, и на другите не позволявате да вършат това."

# 96
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
ЕДЕЛВАЙС, на всички тези неща мога да науча и уча децата си, в училище също ги учат. Но с тази разлика, че аз ги уча, не религията, не защото трябва да са християни, а защото сме хора и живеем заедно.
Само религията ли може да учи на добродетели?
А нерелигиозните лоши хора ли са?

От цитата останах с впечатление, че отговорите на горните ми два въпроса са положителни.

# 97
  • Мнения: 3 146

О, мисля, че не е добре да се замеряме с цитати, още повече, че не говорим нито за 4-ти, нито дори за 15 век! Все пак училището е светско, а и искам да попитам - защо трябва някакви хора да учат богословие и да преподават на децата в училище, а да не стават свещеници, а самите свещеници да се държат безобразно! Православните свещеници, с много редки изключения, ги мързи, буквално, да катехизират, интересуват се изключително от парите, които взимат за кръщенетата и повечето, смело мога да заявя, не познават православното учение и често правят груби богословски грешки. Св. Йоан Златоуст би смъмрил първо клира - тези, които твърдят, че са се отдали на служение и не се грижат за това да вършат добре работата, а после би смъмрил разгулните родители. Някои Отци, като Василий Велики, например, често се ограничават само до свещениците, защото те носят отговорност ппред Бога пряко, а не родителите. Друг въпрос, че не съм убедена, че всички родители в Бъргария ще се съгласят с поученията на светия...
Не съм сигурна, че Българската Православна Църква е пример, достоен за подражание, що се отнася до морала и добродетелите. Не намесвайте Византийски учител тук, той няма нищо общо!

# 98
  • Мнения: 3 205
Само по избор! Оставила съм детето ми само да избере религията си един ден и не желая тя да му бъде натрапвана насила!

# 99
  • Мнения: 2 700
Против Naughty
И в други теми съм казвала, че съм "за" История на религиите, но "против" вероучение.

Общи условия

Активация на акаунт