Гражданска инициатива на осиновени и осиновители

  • 47 196
  • 434
  •   1
Отговори
# 405
  • космополитно
  • Мнения: 941
венециас, става дума за разработването на програма за занимания на и с децата. разделена по възрастови групи, като започнем от най-малките. в бебешките домове.
регулярно, а не инцидентно гушкане с терапевтична цел, съчетано с игри и подходящи за възрастите активности. предценка за човешките ресурси, които са необходими за определен брой деца. минималните седмични часове, които са необходими за да бъде постигнат какъвто и да било резултат. просто техническата част на нещата от гледната точка на терапевта. доколкото въобще може да се спомене тази дума във връзка с подобно начинание, защото в този случай емоционалното и организационното се сливат и са тясно зависими едно от друго.


Ех, Мата, Мата!... Ти си по-голям максималист от мен! Заявката ти (4-5 в 1) ми прилича на явление наречено: “магическо очакване”…Говориш не за програма, а за програмИ!
Знам! То е щото поколения чиновници не са свършили задълженията си; защото децата са невинните изкупители на чиновническото им безхаберие; защото ТРЯБВА да има “мероприятия” адресирани към детското психофизично здраве и развитие…
Персонал, отработени часове; занимания по дисциплини; помощни средства колкото повече, толкова по добре, ежедневни - в идеалния вариант (събразено естествено с капацитета на потребителите им)… И за парите важи същото изискване…

Да се смирим, че няма да можем като с магическа пръчица  babydust7да променим за кратко време настоящето на децата от институциите, но поне ще инициираме началото на един дълъг път към по-достойно бъдеще за тях!?...

Ще помисля и ще структурирам нещо (програма, материал, препоръки/предписание или нещо, на което да стъпим, за да направим първи стъпки) Дайте ми време поне седмица! Може да е по-малко, но може и повечко!? Важното е да излезе нещо стойностно!...

 Онова, което ми хрумва на прима виста е, че най-правилните решения и стъпки са най- простите, естествени и наблизо до нас.
 Какво имам предвид: Домът на детето ми трябва да е бил от относително модернизираните (в друг така и не се наложи да вляза). Та в него имаха зала за психомоторика; бяха въвели програма за работа с деца на Весела Банова (детски пихолог с добро име и с призната експертност в областта си); децата имаха занимания по музика и по художествени дейности... В занималнята (стаята за игри) имаха касетофон, но пък липсваха играчки...и скутове за гушкане, поради което конкуренцията беше за скута на обикновено единия възпитател и за чехъла му , който щастливците, успели да го нахлузят разнасяха гордо из стаята… Менюто, което сварвах често беше боб с хляб…

На фона на контрастите между: имане (обучителни програми и модерна зала за тренировки) и нямане (на елементарни неща: памперси, храна, персонално човешко внимание), детето ми на възраст, на която би трябвало да прави прости изречения издаваше (за мой потрес) само уподобяващи звуци. После с бясна скорост компенсира изоставането си в рамките на месеци… Пиша история подобна на много от тези на другите  тук. Това ме навежда на убеждението, че ако ще трябва да предложим нещо ефективно, то трябва да се различава от прилаганото досега в домовете. Да компенсира основният пасив - липсата на достатъчно индивидуална грижа.  Да  се заложи на превенцията- недопускане на изоставане в психофизически аспект. Така че според мен през тези ми разсъждения би било смислено да се инвестира в човешки ресурс - било то професионален или не
Сещам се за едно психологично изследване отпреди години в европейска западна страна (май Швеция) според което, дете, което прекарва повече от три часа на ден без  присъстието на обгрижваща възрастна фигура се считаше за емоционално занемарено и в риск и  за което е препоръчително да се уведомят местните социални служби… Имаха се предвид децата, които се отглеждат в семействата си!...

Та, ще помисля за различност в предлаганите услуги- за нещо, което досега не е било, а би било добре да го има!

Последна редакция: пт, 14 мар 2008, 20:06 от Venecias

# 406
  • Мнения: 2 084
При толкова много студенти от хуманитарни специалности дали е толкова трудно да се направят задължителни часове за присъствие и... и който може за емоционален контакт с децата?

# 407
  • Мнения: 4 138
в германия има свободна социална година. за различните хуманитарни специалности. заплащането е минимално, но натрупания опит се цени много. алтернатива на казармата е същото време да бъде прекарано в социална работа, пак срещу скромно заплащане. за повечето дисциплини половин година практика в социално заведение е задължителна.
насила хубост не става, повечето младежи тук започват практиката си за да избягат от други неприятни дейности, но интересното е, че много голям процент остават в професията.
това е обаче държавна политика и по нея е работено десетилетия. работата в социално заведение се счита за достойна за уважение, смяната на наакани памперси е нещо, което не буди насмешка в околните.
да искаме подобно нещо за българия е прекрасно, но обществото ни според мен не е дозряло за това.

# 408
  • Мнения: 11 916
Поводът да повдигна темата е, че днес от прегледа на печата, разбрах, че от МТСП готвят проект за изменение на КТ и др. нормативни актове, регламентиращи правото на отпуск "поради бременност и раждане".Проектът засяга/доколкото може да се прецени от медийната интерпретация/разпределението на този отпуск между съпрузи, с цел да се приучат младите бащи да помагат в първите дни на новороденото.
Та мисълта ми е, след като са на вниманието правните норми, регламентиращи отпуск  за бременност, раждане и отглеждане на дете,както и начин на ползване на този отпуск, не е ли време да се напомни за направените предложения за изменение на тези правни норми, имащи отношение към осиновяване и отглеждане на осиновено дете.Казано с две думи- така и така е на вниманието им определена правна материя, не е ли сега моментът да се даде отговор на нашите предложения за изменение в КТ.
Просто разсъждавам и се чудя как би могло да се напомни.

# 409
  • Мнения: 10 614
Мацки,
подготвяме пратка за Хасково за Милена. Търсят се детски колички, дрешки до 3г. и играчки /не плюшени/.
Уредила съм камион, който ще закара нещата до Хасково.

# 410
  • Мнения: 1 843
Светкавица, ние от МТСП така и не получихме писмен отговор, дори проформа на внесените официално писма с предложения. Тук, не иде реч дори за напомняне, а за елементарно уважение.
Вариантите по мое виждане са: настояване, тъпо и упорито, но за целта са нужни малко повече рамена. Ако не друго, поне да се редуват, сам човек, рано или късно се изтощава, просто е непосилно, а и смисъла се губи в един момент.

Откровено казано, досега не видях кой знае какъв интерес от бъдещи и настоящи майки, относно въпросното право на отпуск за отглеждане на дете.

# 411
  • Мнения: 1 843
Е, има ли някой, живеещ в София, склонен да внесе на място съответното писмо?

Мога да предоставя всички използвани до момента текстове, да напиша нов, да дам входящ номер на предишните писма, но нямам физическото време да отида до МТСП в момента.

# 412
  • Мнения: 1 668
Мами, извинявайте, че се намесвам, но...
не прочетах цялата тема, защото нямах време, а само последните 2-3 страници. Истината е, че родителите родили децата си не знаят проблемите на родителите, осиновили децата си в по-късна възраст. тоест издаването на книжка с 1000 броя ще ограмоти много, много малко хора. Първосигналната реакция на всички май е - ами и осиновилите като родилите имат еднакви права, защо техните деца да се гледат по 4-5 и повече години, а другите до 2. Скривайки се в този подфорум другите така и не разбират за вашите проблеми и съответно не влизат в положението ви. Затова тема като тази е за подфорум Нашите деца, а не за тук. Иначе се обричате да завършат вашите искания като тези на учителите - без подкрепа отникъде. Инициативата ви е прекрасна и трябва да получи гласност - медиите са единствения ви шанс. Само по този начин исканията ви ще стигнат до политиците и до другите родители. сутрешните блокове, темата на нова, бтв репортерите и подобен род предавания са едно добро начало. мисля, че сред вас ще се намерят майки, които да излязат и открито да заговорят за това.... Не оставяйте този пробрем да се превърне в поредната драма, срещнала отпор от обществото или мълчаливото безразличие - примери бол - учителите, както казах, двойните майчински за близнаци, платените процедури инвитро и т.н. моя колежка осинови дете на 3 г. Вече 1 година са заудно, но ще мине доста време преди детето да се адаптира изцяло... Сега разбирам проблемите и... дали обаче всички ги разбират... Преди 1-2 страници една майка беше написала, че това е проблем, които трябва да се реши от осиновителите и осиновените - не мисля... Това е проблем, които трябва да се реши от всички и затова трябва да търсите подкрепата на всички. Вчера един репортаж на темата на нова промени закона за банките... Мисля, че решението на вашия проблем също е въпрос на малко медиен шум.
Не ме разбирайте погрешно моля. Имате моята подкрепа и се извинявам, че се намесвам в темата. Пиша всичко с най-добри чувства...
И ако позволите един съвет - не изтъквайте - И аз плащам данъци на тая държава и аз гледам бъдещ данъкоплатец - не звучи добре и не се гледа сериозно. Наблегнете на това, какво искат децата ви, от какво имат нужда, какво е различното между детето, гледано вкъщи от първата минута и децата, родили се на 4 или 5 години... Иначе рискувате да влезете в дискусията - и аз плащам здравни осигуровки, а не ползвам държавно здравеопазване и аз плащам местни данъци, ама детето ми няма място в общинска детска градина и т.н., изречения които не са от полза никому.

# 413
  • Мнения: 1 843
И ако позволите един съвет - не изтъквайте - И аз плащам данъци на тая държава и аз гледам бъдещ данъкоплатец - не звучи добре и не се гледа сериозно.

Права си.
Разбира се, зад тези правилни думи, има толкова "но"-та, че можем да си пишем с месеци...

Пък, ако намериш време, прочети цялата тема, ще видиш, че данъците са последното нещо, което ни води.
НО! Но аз пък се чувствам съвсем сериозно, когато ги плащам и то, данъци платени след като съм работила нощем, денем съм си гледала детето, а държавата пътьом ни е признала само като длъжници, но не и като семейство с права.

И никак не ме е срам да си ги търся, посочвайки и този "маловажен" факт.  Peace

П.П. Виж, за бъдещия данъкоплатец... не ми е минавало и през ума. Прекалено е американско, но като ми подсказваш така, се чудя дали да не взема да го вмъкна в контекста на изявленията ни! (шегувам се, разбира се!) Wink

П.П.П. Честит празник на всички дечица! Много да ги разглезите днес!  Grinning

# 414
  • Мнения: 2 722
Мацки,
подготвяме пратка за Хасково за Милена. Търсят се детски колички, дрешки до 3г. и играчки /не плюшени/.
Уредила съм камион, който ще закара нещата до Хасково.


Нямам време да чета много много, та сега попадам на това - ако не е късно, имам детска количка, към кого да се насоча и кога, че трябва да я докарам от село - оставила съм я да "пази" вилата.

Е, има ли някой, живеещ в София, склонен да внесе на място съответното писмо?

Мога да предоставя всички използвани до момента текстове, да напиша нов, да дам входящ номер на предишните писма, но нямам физическото време да отида до МТСП в момента.

В София съм и относително без големи натоварвания на 3,4,5 юни - ако ти върша работа - свиркай.

Иначе от септември може да се разчита на мен.

# 415
  • Мнения: 3 715
Предлагам на Емилия Масларова дете на две години и една седмица, осиновено преди месец, да го гледа за една седмица без никакви доходи. После ще си говорим.

# 416
  • Мнения: 1 843
Днес Мама Галя е внесла напомнящо писмо в МТСП И МФ. В него подсещаме за липсата на какъвто и да е отговор на досегашните и акцентираме предимно на правото на платен отпуск за гледане на дете.

# 417
  • Мнения: 2 722
Моля който има координати на zigizagi да ги даде, че да видя за кога се приготвя пратката за Хасково - количката е на село и трябва да отскоча да я взема, а в петък, събота и неделя съм на срещата във Вонеща вода.

# 418
  • Мнения: 1 843
http://www.justice.government.bg/new/Pages/Bills/Default.aspx?ev … =QI8vj7kWZ%2fI%3d - Проект за нов СК

В Таблица с предложения към проекта, можете да видите както и внесените от ГИОО предложения през месец октомври в МТСП, МП и МФ и предложенията, внесени в Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, така и предложенията, които изпращахме по електронната поща от м. септември - описани като: Предложения от отделни граждани.

Намират се почти към края.

За съжаление, специално така добре формулираните в оригиналния си вид предложения, внесени в Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, са трудно разпознаваеми.

# 419
Аз съм осиновител! Минах през един ад! Дано това което е предложено се случи. Свидетел съм ,колко много деца могат да бъдат осиновени, но заради тромавото законодателство си остават в гнусните домове.
......... Ако знаете само ......

Общи условия

Активация на акаунт