Ясла и майчинство ?

  • 7 652
  • 64
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 231

Ако детето е на ясла, независимо дали майката работи или не - не получава майчинство.

Майчинството  е вид обезщетение, че майката не работи и си гледа детето у дома.
Ако детето е на ясла/градина - то майката е свободна да работи - и обезщетението се прекратява.
Ако майката работи, а детето не е на ясла/градина - получава 50%.
Ако майката работи, а детето не е на ясла/градина - гледа го баба/детегледачка по Програмата за майчинтвото - и майчинството е прехвърлено на бабата/детегледачката - то последните взимат 100%.

Това знам аз.  Thinking [/color]
Подчертаното в зелено не е съвсем вярно-ако майката пусне детето на ясла,преди 2 години и се върне на работа получава пак заплата+50%майчинство.Както и това,ако тя работи,а то не е на ясла,получава пак 50% и заплата.

Майките са раздвоени относно тези 50% и тълкуването им в закона. Както всяка българска работа и тук (нормативно) не е описано много добре. Като дам дъщеря си на ясла и се върна на работа и служителките от НОИ ми кажат че нямам право на 50 % майчинство, аз няма да мога да го успоря  Sick  #Cussing out.  Има ли някоя мама, която се е върнала на работа и детето й е на ясла и взима тези пари да потвърди. И ако да към заплатата ли й ги дават или се превеждат от НОИ? newsm78

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 4 135
Да, на предната страница на темата точно това съм казала - работя,  дребната е на ясла и получавам 50 % от майчинството. На държавна работа съм, така че е проучен щателно въпросът

# 47
  • Мнения: 2 231
Да, на предната страница на темата точно това съм казала - работя,  дребната е на ясла и получавам 50 % от майчинството. На държавна работа съм, така че е проучен щателно въпросът
Много ти благодаря, всъщност и аз съм на държавна работа. Касиерката и счетоводителката би трябвало да ги знаят тогава тези неща та да не се "караме и бием". А към заплатата ли се добавят или от НОИ се плащат?

# 48
# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 4 135
Изплащат ми ги към заплатата, те си ги теглят от НОИ - по дебитната ми карта се превежда всичко  Peace

Вярно е, че трябва да го знаят служителките, но в мойта работа не го знаеха, аз се разтърсих и им казах как трябва да е, а те провериха като се обадиха направо в НОИ  Mr. Green

# 50
  • Мнения: 2 231
Изплащат ми ги към заплатата, те си ги теглят от НОИ - по дебитната ми карта се превежда всичко  Peace

Вярно е, че трябва да го знаят служителките, но в мойта работа не го знаеха, аз се разтърсих и им казах как трябва да е, а те провериха като се обадиха направо в НОИ  Mr. Green
  newsm51
Ще го имам впредвид и ако не знаят ще настоявам да се обадят и те. Дано не ги убеждавам дълго. Не съм сигурна дали знаят, понеже малко майки се връщат в моята служба преди втората година. Даже май се сещам само за една, но тя е прехвърлила майчинството на бабата, а и не е дала дъщеря си на ясла. Сигурна съм, че като има кажа за тези 50 % ще ме гледат като треснати smile3556

# 51
  • Мнения: 2 231
Добре, че го има този форум и някой е пуснал и такава тема. Всъщност от тук разбрах, че все пак имам право на 1/2 майчинство. Аз като реших, че ще я давам на ясла се бях примирила с мисълта, че минавам само на заплата. А сега съм щастлива  newsm74. 110 лв. кой ти ги дава? Ще си платя някоя друга сметка! Много Ви благодаря за консултациите и се надявам като се върна лятото да нямам проблеми с някои "патки". Twisted Evil

# 52
  • Мнения: 96
Как съм я загазила. Помагайте със съвет, че много се притесних.
Както се вижда от линийки съм бременна с второ дете. Двете майчинства ще се засичат и няма да се връщам на работа. В яслата ни пазеха места, но казаха че повече не може и трябва да го запиша. Записан е на 26.02., а в болничен за бебчо ще излеза на 05.04., т.е. ще имам прекъсване на майченството. От прочетеното по-горе разбирам че от НОИ ще ми искат парите за този период. Това е по-малкия проблем. Проблема ми е дали ще мога да си почувамвам 90% от РЗ за 315 дни за бебчето.
Моля ви за помощ.

Последна редакция: пн, 24 мар 2008, 18:59 от veskata

# 53
  • Мнения: 770
И аз да попитам нещо - ако децата трягнат на ясла преди да ми е изтекло майчинството и си взема неплатения отпуск, ще получавам ли половината майчинство до навършване на двегодишна възраст на децата? Благодаря предварително  Hug
И нещо друго - има ли някакво изискване за поредността на ползване на платен и неплатен отпуск?

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 4 135
Прочети предната страница - на 5 места е написан отговорът на първият ти въпрос  Peace - ще си получаваш 50% от майчинството

За второто не съм сигурна  Rolling Eyes

# 55
  • Мнения: 4 753
Как съм я загазила. Помагайте със съвет, че много се притесних.
Както се вижда от линийки съм бременна с второ дете. Двете майчинства ще се засичат и няма да се връщам на работа. В яслата ни пазеха места, но казаха че повече не може и трябва да го запиша. Записан е на 26.02., а в болничен за бебчо ще излеза на 05.04., т.е. ще имам прекъсване на майченството. От прочетеното по-горе разбирам че от НОИ ще ми искат парите за този период. Това е по-малкия проблем. Проблема ми е дали ще мога да си почувамвам 90% от РЗ за 315 дни за бебчето.
Моля ви за помощ.

Имаш прекъсване на майчинството, но може да си вземеш болничен от гинеколога, заради втората бременност. Въпросните 90% ще си ги получаваш, но не мога да ти кажа от къде ще ти ги изчисляват... дали от заплатата преди болничния за първото дете или направо от болничния за първото дете.  newsm78 Най-добре иди в НОИ и ги питай, те ще ти кажат. А факта, че си прекъснала майчинството не значи ли, че трябва да си на работа???  newsm78

# 56
Моите 90% ми ги изчисляваха върху майчинството за по-голямото дете. Получиха се някакви смешни суми за трите болнични.Абсолютно недомислена работа. #2gunfire

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 4 135
veskata, според мен трябва да се върнеш поне за 2 седмици на работа, за да ти актуалзират болничните и да ги изчисляват върху заплатата  Peace
Иначе губиш много (освен разбира се, ако те осигуряват на минимална заплата - тогава няма смисъл)

# 58
  • Мнения: 4 753
veskata, според мен трябва да се върнеш поне за 2 седмици на работа, за да ти актуалзират болничните и да ги изчисляват върху заплатата  Peace
Иначе губиш много (освен разбира се, ако те осигуряват на минимална заплата - тогава няма смисъл)

Мисля, че само за две седмици няма да ги актуализират, нали за изчисляване на болничния при бременност връщат шест месеца назад.  Rolling Eyes

# 59
  • Мнения: 354
Здравейте, аз също искам да дам сина ми от есента на ясла, но частна. Държавен служител съм, но нямам намерение да се връщам на работа, дали ще ми създаде проблем в бъдеще време НОИ, ако детето ми е в частна ясла и за това аз си плащам.

Общи условия

Активация на акаунт